over de kabinetscrisis Vandaag debat in Tweede Kamer Onderhandelingen over vrijheid der Rijnvaart zijn niet mislukt KLAtiKbOkl HECHTE KAMERAADSCHAP NIEMAND WILDE SCHILDERIJ VAN BEROEMDE TITIAAN DINSDAG 7 JUNI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Televisie niet nadelig yoor schoolprestaties Jaarvergadering Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Op de vorige week te Amsterdam gehouden jaarlijkse algemene verga dering van de Maatschappy tot Nut van het Algemeen deelde de voorzit ter, mr. H. Craandijk mede, dat de minister vaii Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de Maatschappy heeft toegezegd haar te zullen ken nen in wetsontwerpen op de beheers- vorm van de openbare school. Ter vorming van een fonds waaruit de vereiste waarborgsommen van 15 procent der bouwkosten van nieuwe scholen moeten worden opgebracht, hebben de Nutsspaarbanken een Stichting hiervoor opgericht. Prof. dr. T. T. ten Have hield een voordracht over de betekenis van de televisie voor het - sociaal-culturele leven. Hij deelde niet de vrees dat de TV, een combinatie van krant, film en radio, een culturele vervlakking in de hand zal werken. De praktijk heeft bewezen, aldus prof. Ten Have, dat het kijken naar TV geen nadelige invloed heeft op de schoolprestaties en dat niet vele uren aan passief kijken worden opge offerd. Wel echter dat het ten koste gaat van radio en bioscoop. Vele huisvrouwen vinden bovendien, dat de TV het thuis veel gèzelliger kan maken, al lopen de meningen hier over nogal uiteen. Vervolgens hield mr. Zürcher een inleiding over het wetsontwerp voor het kleuteronderwijs. In het ontwerp worden enkele belangrijke vergoedin gen voor de schoolbesturen in het vooruitzicht gesteld. Pinay naar de Ver. Staten Van de zijde van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken, wordt medegedeeld, dat minister van buitenlandse zaken Pinay, vijftien Juni naar de Verenigde Staten zal vertrekken, waar hij Frankrijk zal vertegenwoordigen op de 19 Juni te San Francisco beginnende plechtige herdenking van het feit, dat de Ver enigde Naties tien jaar bestaan. Twintig dezer vangt Pinay bespre kingen aan met zijn Britse, Ameri kaanse en Sowjetrussïsche ambtge noten. ONDER MARINIERS. Te Phila delphia heeft men de marinier Mele Morris uitgeroepen tot de meest ver liefde man van zijn corps. Hij trad in een winkel 'n telefooncel binnen en begon een gesprek met zijn meisje in New York. Drie uur later stapte hij uit de cel om tot de ontdekking te ko men, dat de winkel inmiddels geslo ten was en de politie gewaarschuwd moest worden om hem uit de winkel te bevrijden. GEEN GELD VAN PA! De 22-ja rige student Eugene F. Suter, die er gens in Amerika woont kreeg be richt, dat hem uit de nalatenschap van zijn vader anderhalf millioen gul den zou worden uitbetaald. Hij heeft het geld geweigerd, hoewel hij geen stuiver bezit. „Ik hub", zo verklaarde Eugene, „bezwaar c ;en het erfenissen-sys teem. Het geld, dat ik nodig heb, kan ik zei. erdienen". VERDV 'IN GOUD. De Zwit serse pj i.eekt zich het hoofd over een iinge gebeurtenis. In ee:i afges.^ i compartiment van de trein Genève-Ziirich werden twee kis ten met 105 kilogram goud vervoerd. Bij aankomst in Zürich bleek het compartiment leeg. Enkele uren later werden de kisten langs de spoorbaan gevonden. De politie wil nu weten hoe dat mogelijk was! Volgende week wacht een lange agenda (Van onze parlementaire redacteur). Nu de zestien ministers en de zes staatssecretarissen na de oplossing van de kabinetscrisis weer stevig op het kussen zitten, heeft de voorzit ter van de Tweede Kamer, mr. Kortenhorst, zich gehaast zijn mannetjes bij elkaar te roepen voor de afdoening van een groot aantal zaken, die door de ontslag-aanvragte van het ministerie-Drees waren blijven liggen. De Tweede Kamer komt hedenmiddag om één uur bijeen. Alvorens onze volksvertegenwoordigers zich echter aan de behandeling van de wetsont werpen zetten, die om goedkeuring vragen, zal de voorzitter aan de rege ring gelegenheid geven een verklaring af te leggen omtrent het verloop van de kabinetscrisis. Het spreekt vanzelf, dat ook de Kamerleden wel het een en ander willen zeggen over het ontstaan van de crisis en over de oplossing ervan. Met name mag verwacht worden, dat bij de partijen, die niet by de re constructie van het kabinet betrok ken zijn geweest, behoefte bestaat om haar oordeel over de politieke gebeurtenissen der laatste weken te geven. Prof. Oud. bijvoorbeeld voorzitter van de Tweede Kamer fractie van de WD die tot nu toe aan de kant gestaan heeft zonder de gelegenheid gehad te hebben tot me- aespreken, zal ongetwijfeld gaarne mededelen, hoe hij over de zaken denkt. Het ligt in de bedoeling de verga dering van de Kamer, nadat de re geringsverklaring is afgelegd, te schorsen, teneinde de fracties enige tijd te gunnen om in onderling be raad hun zienswijze daarop te be palen. Daarna zal de vergadering, naar het zich laat aanzien, heropend worden, voor debat. Daarmede gaat men zo nodig des avonds door. Vervolgens zal de Tweede Kamer weer bijeengeroepen worden tegen Dinsdag 14 Juni a.s. des middags om één uur. Pas dan zal zij echt de mou wen opstropen om zo vlug mogelijk een groot aantal wetsontwerpen te beoordelen en goed te keuren. De mogelijkheid bestaat, dat de voorzitter, als een nieuw in te die nen wetsontwerp tot wyziging van de Huurwet en een nieuw in te die nen wetsontwerp tot wijziging van de wet op de Grondbelasting voor openbare behandeling gereed zullen zyn en als dan ook de belasting-ont werpen weer voor openbare behande ling gereed zijn, deze wetsontwer pen aan de lange agenda zal toevoe gen. Guerilla in Zuid-Vietnam Opmars tegen Hoa-Hao Volgens de opperbevel van het Zuid-Vietnamese leger worden bij de operatie tegen de troepen van de op standige Hoa-Hao-secte, snelle vor deringen gemaakt. De dertig batal jons regeringstroepen zijn op 130 km ten Zuiden van Saigon de rijst velden ingetrokken om de opstan- digen in te sluiten. Aan de zijde der Nationale troe pen zyn tot nu toe acht militairen gesneuveld en ongeveer vijftig ge wond, terwijl de opstandelingen on geveer honderd man aan doden zou den hebben verloren. In Australië verwacht men 100.000ste Nederlander Het zal niet lang meer duren of het aantal Nederlandse emigranten in Australië zal de 100.000 hebben bereikt. Deze voorspelling is afkom stig van de burgemeester van Syd ney. de heer Patrick Hills, die Zater dag op Schiphol was aangekomen in de „Empress of Amsterdam", het toestel, dat als eerste de vlucht van Vancouver via het poolgebied naar de Nederlandse hoofdstad heeft ge maakt. De burgemeester van iedere Austra lische gemeeilte wenst het voorrecht te hebben om de 100.000ste Neder landse emigrant te verwelkomen, en daarop hoopt ook de heer Hills, die meende een goede kans te maken, omdat hij de grootste Australische stad vertegenwoordigt. Amerikanen trokken zich terug uit ILO-commissies Uit protest tegen toelating Russische werkgevers De Amerikaanse werkgever-afge vaardigden hebben zich Maandag te ruggetrokken uit alle technische commissies van de 38ste conferentie der internationale arbeidsorganisatie, waarin vertegenwoordigers van de communistische werkgevers zitting hebben. Andere Westelijke werkgevers heb ben het Amerikaanse voorbeeld niet gevolgd, hoewel zij wel sympathie ge voelen voor de redenen, die de Ame rikanen tot hun stap hebben bewogen. De conferentie besloot Zaterdag de communistische werkgevers zonder stemrecht toe te laten in alle com missies, waarvan de Westelijke werk gevers hen hadden uitgesloten. De laatsten uitten de beschuldiging, dat de communisten niet „vrij en onaf hankelijk" zijn van hun regerïngsde- legaties, zoals door het statuut van de ILO geëist wordt. Strijd om octrooirechten bergingsinstallatie Voor de president van de rechtbank te Haarlem, is Maandag een kort ge ding behandeld, aanhangig gemaakt door de 53-jarige Amsterdamse-mon- teur N. T. Kos tegen de heer T. P. Visser, directeur van de Coöperatie Renate Leonhardt te Wijde Wormer. De eiser verlangt van gedaagde 10.000 gulden voor elke dag waarop hij gebruik maakt van de thans te IJmuiden liggende bergingsinstalla tie, waarvan de coöperatie de eigena resse is. De installatie zou gemaakt zijn naar een geoctrooieerd ontwerp van de eiser waarvan deze in 1949 de heer Visser in kennis had gesteld en de monteur acht hierdoor zijn octrooi rechten geschonden. WERKZAAMHEDEN WORDEN HERVAT Dezer dagen werd, zoals wij reeds meldden, de machinekamer van het s.s. Francescugelicht. De Fran- cescu" zonk op 5 April van het vori ge jaar in de Westerscheld\e nabij Bath. De foto geeft een overzicht van de bedrijvigheid, die bij het lich ten van de machinekamer door vier drijvende bokken, heerste. Jaarverslag Nederlandse Handel-Maatschappij Alle onderdelen van het bedryf der Nederlandse Handel-Maatschap pij N.V. (Nederland, Indonesië, de buitenkantoren en New York) heb ben blijkens het jaarverslag in 1954 bevredigende resultaten vertoond. De zaken in Nederland ondervon den ten volle de invloed van de gun stige economische conjunctuur en ook over de resultaten van het be drijf in Indonesië is de directie niet ontevreden. Het bankbedrijf kon zich daar op een redelijk peil handhaven. Blijkens de winst- en verliesreke ning is de provisie gestegen van 29.8 tot 32.2 (in millioenen guldens) en de onkosten van 37.3 tot 38.3. Na af schrijvingen, votering van de buiten gewone reserve met 5.000.000 enz. resteert een winstsaldo van 7.223.766 (vorig jaar 7.254.024). Voorgesteld wordt een dividend van 4 pet op de preferente aandelen en 10 pet op de gewone aandelen (beide onveranderd). De directie verwacht ook over 1955 een gunstig resultaat te zullen bereiken. Genera'al Ely te Parijs teruggekeerd Generaal Ely, de afgetreden Fran se commissaris-generaal in Indo- China, is Maandagmiddag te Parijs aangekomen, waar hij werd verwel komd door o.m. de minister voor de betrekkingen met de Indochinese staten, Laforest. Opstand in Amerikaans opvoedingsgesticht In het staatsopvoedingsgesticht te Ionia (Michigan) hebben' Maan dag vier gevangenen tijdens een kor te opstand twee bewakers gewond en twee andere enige tijd als gijzelaar vastgehouden naar aanleiding van een klacht over een bewaker. De di recteur wilde de opstandelingen pas ontvangen nadat zij de gijzelaars hadden vrygelaten. Eenheden van de staatspolitie, wier hulp was ingeroe pen. behoefden niet tót actie over te gaan. In het gesticht zijn ruim dui zend delinquenten ondergebracht. VOOR f 1.80 Het Wereldgebeuren Ministers Men wil in Duitsland, wanneer men in een vaderlandslievende stemming is, dit land nog al eens het „land van de dichters en denkers" noemen. Dat slaat dan op het verleden, want merkwaardiger wijs is het met de waardering voor de hedendaagse dichters en denkers in het nieuwe Duitsland maar pover ge steld. Nu heeft het oude Duitsland op het gebied van dichten en denken inder daad wereldfaam verworven en het nieuwe nog niet. Aan die oude faam heeft ook meegewerkt de familie von Brentano, die ondanks haar Italiaan se afkomst aan Duitsland enige be roemde dichters en denkers schonk. Heinrich von Brentano, de nieuwe Duitse minister van buitenland se zaken stamt uit deze literair- philosophische familie. Dat hij giste ren door dr. Adenauer by president Heuss werd aanbevolen voor het ministerschap van buitenlandse za ken heeft nergens verwondering gewekt. Officieel was hij frac tieleider van de Christendemocrati sche partij in de Westduitse bonds dag, maar in werkelijkheid had hij reeds lang een groot aandeel in de leiding van de Duitse buitenlandse po litiek. Hij was bij alle belangrijke be sprekingen in het buitenland en laat stelijk nog bij de onderhandelingen met Frankrijk over de toekomst van het Saargebied. Te Straatsburg, waar de Raad van Europa bijeenkomt, was Von Brentano een graag geziene gast. Hy had de leiding van een com missie, die een Europese grondwet voorbereidde. De commissie produ ceerde inderdaad een ontwerp, dat echter in liet vergeetboek is geraakt, ook al omdat de Europese samenwer king de laatste tijd nogal haperend verloopt. De benoeming van Von Brentano zal geen verandering" brengen in de Westduitse buitenlandse politiek. Toch wacht aan Von Brentano nog een zware taak, die echter licht zal blijken in vergelijking met de taak, welke een andere nieuwe Duitse minister op zich neemt. Die andere nieuwe minister, is de Duitse minister van defensie Theodoor Blank, Hij staat al vier jaren te Bonn aan het hoofd van de „Dienststelle Blank", die de oprichting van de nieuwe Duitse weermacht voorbereidde. Nu deze weermacht geboren staat te worden, heeft bondskanselier Aden auer voorgesteld Theodoor Blank tot minister te verheffen. Zijn „Dienststelle" was inmiddels uitgegroeid tot een complex bureaux, waarin bijna duizend ambtenaren ze telden en hij telde onder zijn mede werkers ganse reeksen generaals. Blank, die zijn maatschappelijke loopbaan begon als leerling in een meubelmakerij, verdiende zelf het geld voor een academische studie. Tij dens de oorlog was hij reserve-offi cier. Zyn carrière maakte hij hoofdza kelijk in de Duitse vakbeweging en het is om deze reden, dat dr. .Adenauer hem aanwees als de man, die het nieuwe Duitse leger moest scheppen. De militairen van dat nieu we leger, zouden geen afgescheiden ..kaste" mogen vormen binnen het Duitse voik. maar ze zouden „byrgers in uniform" moeten zijn. Er is in West-Duitsland reeds enig rumoer geweest over de functie-be zetting bij de Dienststelle Blank". Men vond. dat *evèei vroegere Nazi's en mannen uit het oude Duitse leger belangrijke functies bh' de Dienststel- Ie hadden gekregen. Dat zou dan wij zen op een herleving van de oude Duitse militaire school. Blank zelf echter heeft nief nagelaten steeds weer te verkrui. dat daarvan geen sprake zal zijn. Moeilijkheden ondervindt Blank overigens ook doordat de Duitse so ciaal-democraten die. ^a de Christen democraten de grootste nolitieke for matie in West-Duitsland zijn, zich tegen de herbewapening keren. Bij de opbouw van ziin weermacht zal hij dus dit democratische element grotendeels moeten missen. Dr. H. von Brentanothans minister van buitenlandse zaken in Bonn. in een rariteiten-winkeltje te Porta Ticinese. Kunstverzamelaars hebben haar reeds verscheidene millioenen li re geboden voor de „Mater Doloro sa", die kort geleden niemand wilde hebben. De speurtocht door Italië naar het toen nog onbekende schilderij van Ti- tiaan was begonnen, nadat men op na-oorlogse congressen van deskun digen tot de overtuiging was geko men, dat er een „Mater Dolorosa" moest bestaan, die Titiaan kort voor zijn dood moest hebben geschilderd. Roken en longkanker De kansberekening Zwaar roken, eventueel samen gaand met zwaar drinken, vergroot ten zeerste het gevaar voor longkan ker en kanker van het strottenhoofd. Het aantal gevallen van deze vormen van kanker onder de mannelijke be volking van de Ver. Staten zou waar schijnlijk met ongeveer tachtig pro cent afnemen als er niet grookt zou worden, aldus een verslag dat is uit gebracht door het Amerikaanse Sloan-Kettering-instituut voor kan keronderzoek. Het onderzoek, dat in de Ver. Sta ten, India en Zweden is ingesteld, toont aan, dat zich onder de mannen die lijden aan kanker van het strot tenhoofd meer pijp- en sigaren-rokers bevinden dan onder de lijders aan longkanker. In vergelijking met een man die 16 tot 34 sigaretten per dag rookt, heeft de verbruiker van min der dan zestien sigaretten per dag vijftig procent minder kans op kan ker van het strottenhoofd, terwijl het risico van de man die meer dan 35 sigaretten per dag rookt tweemaal zo groot is. De niet-roker heeft ne gentig procent minder kans op deze vorm van kanker. Onder 132 onder zochte patiënten met longkanker be vond zich slechts één niet-roker. Pijp en sigarenrokers lopen ongeveer het zelfde risico als rokers van 16 tot 34 sigaretten per dag, aldus dit verslag dat is bekendgemaakt op de jaarlijk se bijeenkomst van de „Amerikaanse „Medical Association" te Atlantic City". Ondergang van „Dolfijn" Het stoffelijk overschot van schip per M. den Heyer, die bij de onder gang van de Sch. 204 „Dolfijn" is verdronken zal met de Sch. 264 van dezelfde reder naar Scheveningen worden gebracht. De bemanning van de „Dolfijn" zal over enkele dagen met een passa giersschip of een vrachtboot uit Leith naar Scheveningen vertrekken. BONN VERKLAART Duitse regering nog steeds tot overleg bereid De verklaring van minister Luns voor de Tweede Kamer, dat de mei Duitsland gevoerde besprekingen over de vrijheid der Rijnvaart als mis lukt moeten worden beschouwd en dat de Nederlandse regering zich thans volledige vrijheid van handelen voorbehoudt, heeft in Bonn zeer de aan dacht getrokken. Van de zijde van het ministerie van verkeer werd ver klaard, dat men het betreurt, dat minister Luns het negatieve elemcn' op de voorgrond heeft gesteld. Naar officiële Duitse opvatting ware dii geenszins nodig geweest, aangezien men hier de gevoerde onderhandelingen helemaal niet als afgebroken wenst te beschouwen. Veeleer is de situatie naar opvatting der Duitse regering zo, dat op grond van de wensen van de andere Rijn- vaartlanden de multilaterale gesprek ken tussen de Rijnvaart-belanghebben den van alle oeverstaten op de voor grond zijn geschoven. Eerst wanneer deze sedert 1952 lo pende onderhandeling tot resultaat hebben geleid, kan men naar Duitse opvatting verder zien welke moeilijk heden er nog te regelen zouden blij ven. Van Duitse zijde wordt de hoop uitgesproken, dat het in 1952 voor het multilaterale beraad opgestelde pro gramma zal kunnen worden voltooid. Het West-Duitse ministerie van ver keer is nog altijd bereid dit program ma ten volle te ondersteunen en het hoopt, dat het daarbij gestelde doel spoedig zal kunnen worden verwezen lijkt. Geen controle Is het eenmaal zo ver, zo werd ver klaard, dan kan men op de volle me dewerking van de West-Duitse rege ring voor een overwinnen van nog be staande moeilijkheden rekenen, aan gezien het niet in de bedoeling der regering ligt om de deelnemers aan het Rijnverkeer onder controle te honden. Met het oog op de vorderingen, die de door de internationale Rijnvaart conferentie ingeleide besprekingen reeds hebben gemaakt .acht men in re geringskringen te Bonn de verklaring van minister Luns dan ook te pessi mistisch gestemd- Voor spotprijzen van hand tot hand In Milaan is na een uitgebreide speurtocht door geheel Italië een „Mater Dolorosa" van Titiaan (1477 1576) ontdekt, die kort na de oor log voor 300 lire 1.80) van eigenaar veranderd is. Een oude Italiaanse antiquair had dit schilderij, volgens hem een oud werk van weinig artistieke waarde, kort na de oorlog, toen hij in behoef tige omstandigheden verkeerde, te koop aangeboden aan een zekere mijnheer Anselmi. Deze zag echter niets in de koop, doch gaf de anti quair 300 lire, waarop de man het schildery bij hem achterliet, omdat hy geen aalmoes wilde aannemen. Anselmi wilde het schildery echter ook niet houden en schonk het aan een klein museum. Dit museum zag kennelijk ook niet veel in het werk, want de Milanese dame die de huidige bezitster van de Titiaan is, heeft het schildery gekocht In liet café-restaurant ,De veilige haven", Veendijlc 3, Oud-Loosdrecht, leven een muis, genaamd Mekkie, en een kat, genaamd Maxie, in hechte kameraadschap samen. Reeds sedert Kerstmis zijn ze speelmakkertjes, drinken samen uit hetzelfde schotel tje melk en slapen samen in hetzelf de mandje. Toen Mekkie enige weken geleden haar oer-instinct volgde en onder de vloer verdween, was Maxie ontroostbaar. Klagend miauwend liep ze de hele dag naar haar vriendje te zoeken, totdat, na enige dagende muis plotseling weer uit haar schuil hoek vuil en zwart te voorschijn kwam; op Maxie toe rende, die on. middellijk begon haar schoon te lik ken .Televisie-mensen hebben thans de lucht van het span gekregen en zijn met hun baas, de heer C. Kuiper, in onderhandeling voor hun televisie debuut. Als Mekkie dan maar niet weer onder de vloer verdwijnt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3