Commissaris der Koningin opende nieuwe fabriek te Terneuzen Kunstgebitten ONRENDABELE VOORZIENINGEN VAN ELECTRICITEIT EN WATER 'join Imww Almanak RDTERODN SNEL EN ZEKER TWEEDE GOESSE JACHTHAVEN NADERT HAAR VOLTOOIING Agenda 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 7 JUNI 1955 INDUSTRIEVESTIGING GAAT VOORT Jhr. mr. De Casembroot„Nog veel onkunde over Zeeuwse industrialisatie-mogelijkheden" „Bedrijven als deze, die niet alleen in tijden van hoog-conjunctuur flo reren, hebben wij het liefst in Zeeland en daarom stemt het 't provinciaal bestuur tot grote vreugde, dat de firma Van der Oost voor de vestiging van haar nieuwe zaak de kanaal-zóne van Zeeuwsch-VIaanderen heeft gekozen. Wij stellen dit ook op prijs omdat in Holland nog veel onkunde heerst over de industrialisatie-mogelijkheden in Zeeland", aldus de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, Maandagmiddag bij de opening van de nieuwe constructie-fabriek van de firma Van der Oost aan de Industrieweg te Terneuzen. Jhr De Casembroot bracht hulde aan het gemeentebestuur van Terneu zen en het E.T.I. voor Zeeland, die tot de vestiging van deze nieuwe indus trie ten zeerste hebben medegewerkt en hij gaf de verzekering, dat het provinciaal bestuur in samenwerking met de gemeente Terneuzen en het E.T.I. alles zal doen om, waar moge lijk, het nieuwe bedrijf de nodige ser vice te geven. De Commissaris der Koningin verklaarde vervolgens het nieuwe bedrijf voor geopend. Voor de officiële opening werd na mens de firma Van der Oost het woord gevoerd door de algemeen be drijfsleider, de heer J. Schorel, die een uiteenzetting gaf over het ont staan en de groei van het bedrijf. Hij dankte voor de medewerking van de verschillende instanties bij de vesti ging. Nadat nog hadden gesproken de heren A. van der Graaff, die in het bijzonder dank bracht aan de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht in Zeeuwsch-VIaanderen, architect, en P. Hoebee, directeur van het aanne- mersbedrijf Mabuwat te Dordrecht, wees burgemeester mr P. H. W. F. Tèllegen" er op, dat de opening van het nieuwe bedrijf voor zijn gemeen te van het grootste belang is. Hij herinnerde aan het feit, dat destijds door minister Van den Brink aan plannen tot vestiging van industrie buiten de „Rand stad Holland" steun werd ver leend. Spreker was er van over tuigd, dat men in de persoon van de heer Van der Oost een man van de daad heeft gevon den en hij hoopte, dat het nieu we bedrijf zowel voor de eige naar als voor de'gemeente Ter neuzen goede vruchten zal af werpen en dat dit bedrijf de vestiging van nieuwe onderne mingen zal stimuleren. IN STIJGENDE LIJN. De directeur van het E.T.I,, drs M. C. Verburg, verklaarde o.m-,. dat het E.T.I. ondanks de krappe arbeids markt meende te moeten medewer ken aan de vestiging van de nieuwe DENTOFIX houdt ze stevig op hun plaatst Uw gebit raakt niet meer los, wanneer U 's morgens een weinig DENTOFIX op de plaat strooit. U heeft dan de ge hele dag een heerlijk gevoel van ze kerheid en welbehagen, want DENTO FIX doet zijn plicht! Dit moderne, anti septische poeder werkt als een be schermend kussen en houdt bovendien de adem fris. Prijs per strooibus slechts f 2,35; bij apotheken en drogisterijen. industrie in Terneuzen, te meer daar men de industriële vestigingen in Zee land in stijgende lijn wil brengen. De heer Verburg wees er op, dat het E.T.I.zonder last te willen veroor zaken aan de arbeidsmarkt, nog steeds bezig is krachtig het klimaat voor in dustrievestiging in Zeeland te verbe teren. Hij hoopte daarvoor in Den Haag de nodige steun te zullen ont vangen. De heer A. A. S. van der Oost, di recteur van de firma Van der Oost, sprak hierna een kort woord van dank, waarna het bedrijf werd bezich tigd. HET BEDRIJF. De nieuwe fabriek, die zich bezig houdt met constructie, scheepsrepara- tie, plaatwerk en buisleidingen, is een zusterbedrijf van de in 1946 te Rot terdam opgerichte fabriek en beslaat een oppervlakte van ruim 500 vier kante meter. Zij biedt werkgelegen heid aan circa 30 personen en heeft sedert verscheidene jaren goede rela ties in Zeeuwsch-VIaanderen. Behalve een grote bedrijfsruimte bevat het ge bouw o.m. een kantoor en spreekka mer, een schaftlokaal en was- en kleedgelegenheid. De technische voor zieningen zijn uiteraard modern. Bij de opening waren o.m. aanwe zig het voltallig college van B. en W. vay Terneuzen en verscheidene raads leden, het lid der Provinciale Staten en inspecteur der Ned. Spoorwegen, de heer L. F. du Bois, de secretaris van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-VIaanderen, de heer A. Hendrikse, verscheidene O. Zeeuwsch- Vlaamse burgemeesters en de direc teur van het Bouw- en Woningtoe zicht voor Oost Zeeuwsch-VIaanderen, de heer C. Roelands. Opbrengst loterij De lotery, die verbonden was aan de jaarlijkse tentoonstelling van vrou welijke handwerken in Middelburg, heeft in totaal een bedrag van 1345.65 opgebracht. Deze expositie werd op 11 en 12 Mei jl. in de Staten zaal gehouden, georganiseerd door een damescomité. Universitair examen Geslaagd te Utrecht voor het arts examen: M. J. Moggre te Schoon-: dijke en M. P. Verheyen, IJzendijke. In de aanleg van de nieuwe jacht- haven te Goes begint thans tekening te komenHet grootste deel van de ongeveer zestienduizend kubieke me. ter grond is thans afgegraven. (Foto: P.Z.C.) Advertentie Mannen die „gezien" zijn prefereren BRYLCREEM Iedereen ziet er graag welverzorgd uit. Daarom wordt Brylcreem door meer mannen gebruikt dan enige andere hair- dressing ter wereld. Neem de proef en zie zelf hoe prachtig glan zend. hoe keurig ..in vorm" Uw haar de hele dag blijft. 's werelds meest verkochte hairdressing Beeoham NederlandN.V. - voor Engro»: Jacq. Mot N.V., Amsterdam Nieuw fruitseizoen in Zeeland begonnen Maandag is in Zeeland de pluk van de groene kruisbessen begonnen. De aanvoer was op deze eerste veiling dag nog niet groot want de pluktijd was nog te kort. In Krabbendijlce had men nog geen aanvoer en in Goes slechts 500 kg. In Kapelle echter was er al 5780 kg. Hiervan werd 5 ton ver kocht voor 85 cent per kg. en het res tant voor 79.80. In Goes was de prijs 0.66. Dividend Scheldebank 9 In de dezer dagen gehouden aan deelhoudersvergadering van de Schel debank N.V. in Zierikzee werden de balansen en verlies- en winstreke ning over 1954 goedgekeurd en werd het dividend over dit jaar op 9 be paald. De aftredende commissaris, de heer F. D. van Vessem, werd her kozen. Oud-Zeeuws predikant naar Timor Ds. J. Chr. Muller, van de Zen- dingshogeschóol van de Hervormde Kerk te Oegstgeest, tevoren Her vormd predikant te Ritthem, is door het breed moderamen van de Gene rale Synode van die kerk beroepen als predikant voor buitengewone werkzaamheden, ten dienste van de Evangelische Chr. Kerk, te Timor (Indonesië). De standplaats van ds. Muller is gebonden aan de Neder lands Hervormde Kerk in haar ge heel. IN DE HERVERKAVELINGSGEBIEDEN G.S. vragen machtiging tot verlenen urgente bijdragen Gedeputeerde Staten van Zeeland verzoeken de Provinciale Staten hen te machtigen ten behoeve van de rendabele voorziening van electricï- teit en water in de herverkavelings- gebieden voor zover zulks geen uitstel kan lenen bijdragen van de provincie toe te kennen, zoals het college dit nodig zal oordelen. In hun toelichting zeggen G. S. dat rijk, provincie en betrokken gemeen ten naar het zich laat aanzien in be langrijke mate hulp zullen moeten verlenen om de wenselijke voorzienin- VAN TOT Wijfie LAATSTE OESTERS. De laatste Zeeuwse oesters van dit seizoen zijn hoewel het verzendsei- zoen nog niet officieel achter de rug is dezer dagen de deur uitgegaan. Het betrof een zending, bestemd voor de Belgische kustplaatsen; de oesters worden daar in voorraad gehouden voor de consumptie. In Yerseke wer den gedurende het uitzonderlijk mooie weer van de laatste dagen de pannen „gedopt" dat wil zeggen in een kalkbad gedompeld oni straks als collecteurs voor de nieuwe broedval te dienen. Naar schatting zullen ook dit jaar weer twee en een half tot drie millioen stuks te water gaan. SUCCESNUMMER Het is gebeurd op een feestavond van een voetbalvereniging in Veere, alwaar een pracht stuk van een taart op de zogenaamde Amerikaanse wijze verloot zou worden- Op het podium van dc zaal had een man plaats genomen, die het fraaie banketbakkersproduct demonstreer de. Ter stimulering van de TÓtehver. koop hief hij de taart hóóg op en het moet gezegd worden, dat het een ver leidelijke aanblik was! Misschien was het die aanblik wel, die een jongeling in de zaal, juist toen het laatste bod gedaan was, het podium deed bcklimvien. Hy wilde er bij zijnvlakbij. Hetgeen hem wonderwel gelukte. Want door een onvoorzichtige be weging stootte hij de „afslager" de taart finaal uit handen, het ojnvaug- rijke geval wankelde even en beland de toen pardoes op de rug van de jongeling Beladen met slagroom en andere zoetigheden is de knaap huiswaarts gegaan. Het was lipt succesnummer van de feestavond. GEPROMOVEERD. Heinkenszandse muziekvereni- „Euterpe" is gepromoveerd. Tij- reede Pinksterdag De dens het op'Twei Kamperland gehouden concours be haalden de Heinkenszandse muzikan ten voor de zoveelste maal een eerste prijs in hun afdaling; thans mogen zij uitkomen in de hoogste ere-afde- ling. Dit was aanleiding tot het ma ken van een triomfmars door de ge meente, een mars, die eindigde in het repetitielokaal. Daar werden de leden der vereniging toegesproken door burgemeester H. J. J. Derckx en de voorzitter, dokter P. Staverman. KREEFTENVANGST. De kreeftenvangst in de Zeeuw se wateren is in ae afgelopen we ken zeer teleurstellend geweest, zo meldt men uit Yerseke. Soms is de aanvoer niet meer dan ongeveer tweehonderd kilo. Ook uit het bui tenland komen berichten over slechte vangsten en de voorraad in de verschillende kreeftenparken is dan ook zeer beperkt. SCHOOLREIS. De leerlingen van de Protestant Christelijke school te Hoedekenskerke hebben Vrijdag uitstekend genoten van een uitstapje naar Brugge en de Kluisberg, in de volksmond ooit wel het Vlaamse ..Klein Zwitserland" ge noemd. In-Hulst werd nog een bezoek gebracht aan de speeltuin. gen tot stand te brengen. Het college is er zich van bewust, dat het hier om belangrijke bedragen gaat. G. S. zijn echter nog niet in staat bij bena'de- ring de grootte van deze sommen aan te geven. Zolang de bevoegde instan ties geen aigemene richtlijnen hebben doen uitgaan is het onmogelijk te be palen in welke verhouding deze bij dragen over de verschillende over heidskassen dienen te worden ver deeld. Aangaande de electriciteitsvoorzie- ning heeft het P.Z.E.M.-bestuur reeds besloten om met. inbegrip van de eventuele provinciale bijdrage in de kosten van aanleg van garantieleidin gen in het herverkavelingsblok 5 bij te dragen. Hiervan zou de helft ten laste van de provincie komen, het geen, volgens een zeer globale schat ting, een bedrag van 220.000 uit maakt. Moeilijker is deze zaak met be trekking tot de drinkwatervoorzie ning, omdat de betrokken bedrijven niet of slechts bij hoge uitzondering in staat zullen zijn iets bij te dragen. De kosten zullen in totaal veeleer ho ger dan lager liggen, vergeleken met die van de stroomvoorziening. „Blanco machtiging Dit probleem eist dan ook een zo danig bedrag uit de provinciale kas, dat hierover in dit stadium geen beslissing kan worden gevraagd. G. S. hebben dan ook het voornemen bij de behandeling van de begroting voor 1955 op dit vraagstuk terug te komen. De belangstelling, die de Sta ten terzake aan de dag hebben ge legd, noopte echter het college hen thans reeds hieromtrent voor te lich ten. De machtiging wordt gevraagd voor het geval een oplossing in deze zaak in de herverkavelingsgebieden niet kan wachten op een Statenbe sluit. In wezen komt dit op een blanr' co machtiging neer ten aanzien van de voorziening in urgente gevallen. „Deze figuur neeft echter niet onze instemming; zij is ons door de nood opgelegd", zo besluit de toelichting. Schoolhoofd had ongeval Zaterdag ig de heer I. W. Bakker uit Nieuwdorp, op weg naar Hulst, tussen Kuitaart en Terhole met zijn auto geslipt, over de kop geslagen en vervolgens in een sloot terecht geko men. Zijn negenjarig dochtertje liep een lichte hersenschudding op. De auto werd flink beschadigd. Koudegrond-aardbeien Al is het dan laat, toch komen de koudegrondaardbeien weer. Maandag werden de eerste in Kapelle geveild. Het ging nog slechts over enkele doosjes, maar verwacht mag worden, dat na "deze week de oogst volop zal beginnen. Voor de eerste werd 26 ct. per doosje van 2 ons betaald. Ze wa ren afkomstig van de' kweker C. Le- poeter. Onder autobus gereden Op het kruispunt Wassen aar straat Van Hasseltstraat te Bergen op Zoom stak de heer J. J. uit Vlissingen op zijn bromfiets de weg over zonder voorrang te verlenen aan een auto bus, bestuurd door P. R. uit Roosen daal. J. J. werd gegrepen en met een schouderfractuur naar het Algemeen Burger Gasthuis vervoerd. Zijn brom fiets werd totaal vernield. Paardenmarkt te Goes Op Dinsdag 21 Juni a.s. zal op de Beestenmarkt te Goes de jaarlijkse paardenmarkt worden gehouden. Ve le prijzen zijn beschikbaar gesteld w.o. een wisselbeker van het ge meentebestuur van Goes, voor he' beste slachtpaard. Alle soorten paar den kunnen worden aangevoerd. Op deze markt zullen tevens de paarden voor de Goesse Paardenvèrloting worden aangekocht. BULT WERD HAVENKOM Waarschijnlijk eind Juli - begin Augustus feestelijke opening Van de slordige zestienduizend kubieke meter grond, die van de Bult by de Goesse jachthaven moest worden afgegraven om er een tweede haven voor de watersportvereniging „De Werf" te doen aanleggen, is het groot ste deel thans reeds afgevoerd naar Kruiningen. De N.V. A. J. van Haaf- ten uit Den Haag zal deze klei benutten voor bekleding van de nieuwe zeedijk. Reeds duidelijk tekenen zich de lijnen van de nieuwe jachthaven af, welke afmetingen van 45 x 36 meter krijgt. Gehoopt wordt, dat eind Juli of begin Augustus deze nieuwe aanwinst officieel en met enig feeste- lyk vertoon in gebruik genomen zal kunnen worden. profitet van de omstandigheid, dat er voor de dijkbekleding een flinke hoeveelheid kleigrond nodig is. Het Haagse aan nemersbedrijf heeft de grond van de zgn. Bult van de Stichting Jachtha ven gekocht en laat deze thans met een dragline afgraven. In de ruim zes weken, dat de vrachtauto's thans af en aan rijden om de klei te ver voeren, is er reeds heel wat grond verzet. Een groot deel van de haven is thans afgewerkt en op diepte ge bracht. Nu in de week van 1-2 tot 18 Juni a.s. voor het jaarlykse onderhoud van de haven net water zal worden afgelaten, wil men deze periode be nutten om de dam welke dé nieuwe haven nog afsluit, door te graven. Voordat het water weer op het ka naal wordt gebracht, wil men dan ook nog de palen voor de nieuwe steigers doen slaan. De aanleg van de plankiers e.d. kan later geschie den. Met verlangen zien de leden van de watersportvereniging naar Werkloosheid in Zeeland. Het aantal werklozen in Zeeland bedroeg eind Mei 1954 846, eind April 1955 881 en eind Mei 1955 596. De cjjfers zijn per duizend mannelijke beroepsbeoefenaren eind April 1955 10 en eind Mei 1955 7. De relatieve werkloosheid was eind Mei het hoogst in Groningen met 21 werklozen per 1000 mannelijke be roepsbeoefenaren (door het aflopen van enkele aanvullende werken kwa men in Groningen arbeiders vrij, die spoedig door de landbouw worden op genomen) en het laagst in Limburg met 4, terwijl het rijksgemiddelde 9 bedroeg tegen 10 op 30 April. Het aantal als werkloos geregis seerde vrouwen daalde van 3772 tot 3057, De geregistreerde vraag naar vrouwelijk personeel sleeg van 31.315 tot 32.635. Vooral de behoefte aan vrouwelijk personeel voor de landbouw en het hotelbedrijf nam toe. het gereedkomen van de nieuwe haven uit. De reeds bestaande ha ven zal hoofdzakelijk ligplaats gaan bieden aan de kleinere sche pen. De grotere vaartuigen ko men in de nieuwe haven, terwijl er dan nóg wel plaats voor veer tig andere schepen zal zijn. Aan zusterverenigingen in Bra bant en België zal daarom worden gevraagd of zij met hun vaartuigen in Goes willen komen liggen. Van Belgische zijde is hiervoor reeds be langstelling getoond, zodat wellicht deze door particulier initiatief ont stane jachthaven, Goes tot een be langrijk watersportcentrum kan ma ken. Als medio September de boüwyal aan het „Steenenbeer" te Vlissingen zal zijn herschapen in een modern ge bouw met winkelpand en twee mo derne woningen, zullen vele Vlissin- gers wellicht een zucht van verlich ting slaken. Jarenlang was het ge bouw, dat vóór de oorlog onderdak verleende aan een motorhandel, niet alleen een aanfluiting van het stads- schoon van de oude binnenstad, maar ook een bedreiging voor de veilig heid der schooljeugd, die in de ruïne een welkome, doch niet ongevaarlijke speelgelegenheid vond. Het betreft hier de laatste belang rijke herstelplicht in Vlissingen. De architectuur van het bouwwerk berust bij de Zuid-Ned. Bouw- en Handelscombinatie. Aannemer is de fa. In 't Veld te Middelburg. Arbeidsmarkt in Zeeland Blijkens opgave van het districts bureau voor de Arbeidsvoorziening stonden op 1 Juni j.l. in totaal by de verschillende Gewestelijke Arbeids- bureau's in Zeeland 949 werkzoeken den ingeschreven. Van dit aantal waren 831 mannen: geheel werkloos waren 379, 227 had den werk op objecten voor aanvul lende werkgelegenheid, 225 waren te werkgesteld op GSW-objecten. Op 1 Juni stonden 914 aanvragen van werkgevers genoteerd. Het aantal ingeschreven vrouwe lijke werkzoekenden bedroeg 109. Hiervan waren 60 geheel werkloos en 49-niet-werkloos. In deze sector werden 349 aanvragen van werkge vers genoteerd. Gunning aanleg Middenweg Biervliet-Braakman-Hoek De aanleg van de z.g. Middenweg, het wegvak BiervlietBraakman, lang 1622 meter. Braakman 1496 m en BraakmanHoek 3304 m, van de weg BiervlietBraakmanHoek, die door Ged. Staten was aanbesteed is door dit college gegund aan het aannemersbedrijf E. Blok uit Rotter dam voor 510.740. Verwacht mag dus worden, dat de belangrijke ver binding tussen West- en Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, via de Braak man, spoedig tot stand zal komen. f Advertentie) L.KERKSTR. VANDAAG: Middelburg Electro: „Jungle Jim in de koppensneiïersvallei". (14 jaar), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: C.F.A.: „Warenhuis op stelten" (alle leeftij den), 20 uur; Molenwater: „Miniatuur Walcheren", 1024 uur; Prov. Biblio theek: expositie oude werken natuur lijke historie, 10—12.30 en 13.30—17 uur; Kunstzaal Van Benthem en Jut ting expositie werken Piet Bulthuis, 9—18 uur. Vlissingen Alhambra: „De rode baret", (14 jaar), 19 en 21 uur; Luxor: „De schat van de Amazone", (18 jaar), 20 uur. Goes Grand: „Het huis onder verden king", (18 jaar), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2