PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Britse spoorwegmannen verwerpen oproep van premier Eden Posterende politie en mobile patrouilles op Zeeuwse wegen BILT De spelling PREMIER NASSER VAN EGYPTE WAARSCHUWT ISRAEL „HOLLANDSE NIEUWE" VOOR DE KONINKLIJKE FAMILIE 198e Jaargang-No. 130 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer AdJ.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 7 Juni 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie 3,—. Ing. medeaeüngen driemaal tarief. Kleine advertentiea (max. 8 regels) van 1—5 regels I 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 353300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2 Middelburg, Markt 51, telef. 3841-; Goes, Lange Vorststr. 63, telef- 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstr 2. telef. 16; ferneuzen, Brouwerijstraat 2: Zlerlkzee N Bogerdstr C 160. tel 26 STAKING ONJUIST VOORGESTELD Ford-arbeiders hervatten het werk De leiders van de 70.000 stakende Britse spoorwegmannen hebben de oproep van premier Eden, om het werk te hervatten, verworpen. Naar hun mening heeft de premier in zijn radio-toespraak van Zondagavond de aard van de staking onjuist voorgesteld. De bedoeling van de staking zou hem ontgaan. De voorzitter van de Britse Vervoerscommissie, Sir Brian Robertson, heeft Maandag aan de secretaris-generaal van de bond van machinisten en stokers een brief gezonden, waarin hij de stakers verzoekt weer aan het werk te gaan en de onderhandelingen te hervatten. Om de rollen om te keren zijn vier passagiers van een Cunard Line boot, de Abcania, waarop het werk vanwe ge de havenstaking stil ligt, een zit- staking begonnen. De Abcania ligt in de haven van Liverpool, en de vier bedoelde passa giers weigeren gevolg te geven aan net hun gedane verzoek de boot te verlaten maar blijven rustig zonneba den op een der bovendekken, waar zij zich in ligstoelen geïnstalleerd heb ben. Zij beweren, dat de maatschap pij, waaraan zij het geld voor de over tocht hebben betaald, thans verplicht is hen naar hun bestemming te bren gen. staking of geen staking Na een vergadering van zes uur is het Britse verbond van vakver enigingen (T.U.C.) Maandagavond voor de dag gekomen met een plan van vijf punten ter beëindiging van de spoorwegstaking. Staking bij Ford geëindigd De directie der Ford-automobiel fabrieken heeft de eis der arbei ders voor het toekennen van een gewaarborgd minimum jaarloon ingewilligd. Hierdoor is een einde gekomen aan de staking van bij na de helft der 140.000 Ford-ar beiders. Terrorisme in Algerije Ook arrestaties in Parijs Algerijnse opstandelingen hebben Zondagavond in het Aures-gebergte opnieuw een Franse boer gedood en een Arabische boer ontvoerd. De 43- jarige Franse boer, Yvon Raucaze, werd op zijn boerderij met machine geweervuur gedood, nadat drie op standelingen waren binnengedrongen en hem hadden opgedragen koffie te zetten met de belofte zijn leve» te sparen. De Arabier werd van een an dere boerderij ontvoerd. In Parijs arresteerde de politie Zondagavond 44 Noord-Afrikanen, die in een café een politieke bgeen- komst hielden. Later werden de ar restanten op twee na, die op de ver gadering het woord hadden gevoerd en die volgens de politie lid waren van de verboden Algerijnse organi satie „beweging voor de triomf van de democratische vrijheden", weer op vrije voeten gesteld. Het is nog altijd niet bekend in wel ke spelling van de Nederlandse taal de kindertjes op de Neder landse en Belgische scholen na 1 Sep tember a.s. opgevoed zullen worden. Zoals bekend verscheen ongeveer een jaar geleden het spellingsvoorstel met woordenlijst van de Neder landsBelgische spellingscommissies. Aan onderwijsmensen, uitgevers, drukkers, enz. sloeg de schrik om het hart toen bekend werd, dat men deze spellingswijze op korte termijn wilde invoeren. Zowel in Den Haag en in Brussel werd toen een geruststellende verkla ring afgelegd. Er zou tenminste een jaar gelegenheid tot afwachten zijn, want er zouden nog „richtlijnen" voor de uitvoering van de nieuwe spellingr regels verschijnen. Welnu over die richtlijnen bestaat nog altijd geen eenstemmigheid tus sen Nederland en België. In het laatst genoemde land wil men een grotere vrijheid van spelling dan in Neder land. Dit heeft vooral tot ongerustheid geleid in de kringen van de schoolboekuitgevers. Zij willen weten waar ze voor het komende schooljaar aan toe zijn. Er zijn dan ook nieuwe protesten geuit tegen de trage wijze, waarop het spelling-conflict tussen Nederland en België wordt opgelost. Het (Belgische) Volk van 6 Juni komt nu met het bericht, dat volgens de Belgische spellingcommissie een compromis over enkele weken ver wacht kan worden, waarbij de be staande verschillen tussen Noord en Zuid zullen worden erkend bij behoud van een zo groot mogelijke eenheid. Er is geen sprake van, dat België zon der overleg met Nederland zijn eigen weg zou gaan en evenmin is er sprake van Belgische druk op Nederland, zo zegt Het (Belgische) Volk. Deze mededeling van het Belgische blad is ongetwijfeld waardevol, maar zij neemt niet alle ongerustheid weg. Het gaat er slechts om wat men als „bestaande verschillen" tussen Noord en Zuid aanmerkt. Zijn die verschillen in een zo om vangrijke vorm aanvaard, dat Neder- landse schoolboeken in België en Vlaamse boeken in Nederland moei lijk bruikbaar worden, dan is dat zeer té betreuren Wij kunnen de ongerust heid van de belanghebbenden begrij pen die zo spoedig mogelijk willen weten wat hun boven het hoofd hangt. De vakbond had de waarborg van de werkgevers geëist, dat de werk nemers alle 52 weken van het jaar bijna het volledige loon krijgen, on geacht of er werk voor hen zal zijn of niet. De voorzitter van de verenigde bond van arbeiders in de auto-in dustrie, Walter Reuther, heeft Maan dag gezegd, dat het pas getekende contract meer waard is dan een loonsverhoging van 20 dollarcent per uur. De doorsnee arbeider verdient thans twee dollar en tien dollarcent per uur. Verder krijgen de arbeiders krach tens deze arbeidsovereenkomst een pensioen van maximaal 241 dollar per maand met inbegrip van uitke ringen van de federale dienst voor sociale zaken, zo zeide Reuther. Later zeide Reuther, dat zijn vak bond niet de volledige eis ingewilligd heeft gekregen. In het nieuwe con tract wordt uitbetaling gewaarborgd van arbeiders, die geen werk hebben, tot een maximaal tijdvak van 26 we ken. Krachtens de nieuwe overeen komst zullen arbeiders in de Ford fabrieken 60 tot 65 procent van hun gewone loon ontvangen, wanneer er geen werk voor hen is. Toen de vak bond de staking uitriep, eiste hij 80 procent. Regeringsverklaring wordt De verklaring, die de minister president dr. W. Drees voornemens is hedenmiddag namens de regering in de Tweede Kamer af te leggen, wordt om 13.00 uur over de zender Hilversum H rechtstreeks uitgezon den. Einduitslag verkiezingen Neo-fascisten leden de zwaarste verliezen De einduitslag van de Zondag ge houden verkiezingen voor het negen tig leden tellende Siciliaanse parle ment is aldus Christen-democraten 37; commu nisten 20; nenni-socialisten 10; neo- facisten 9; nationale monarchistische partij 8; liberalen 3; republikeinen en democratische socialisten 2; monar chistische volkspartij 1. De christen-democraten kregen 160.000 stemmen meer dan bij de ver kiezingen in 1951, wat voor hen een zetelwinst van zeven betekende. Ver der wonnen de linkse partijen samen 40.000 stemmen, de nationale monar chistische partij eveneens 40.000 stemmen en de liberalen 50.000. De neo-fascisten leden de zwaarste verliezen, namelijk 70.000 stemmen, terwijl de republikeinen en democra tische socialisten 60.000 stemmen ach teruitgingen. Er waren dit jaar 240.000 kiezers meer dan in 1951. TOESTAND GESPANNEN Bezetting van strook bij Gaza zou oorlog betekenen Volgens het semi-officïële Egyptische blad „El Gomhoerïa" hebben alle Arabische landen, met inbegrip van Irak; Egypte de verzekering gegeven, dat zij aan de zijde van Egypte zul len strijden indien Israël in het ge bied van Gaza de oorlog zou hervat ten. Premier Nasser heeft verklaard, dat iedere Israëlische poging om de strook van Gaza te bezetten oorlog zou bete kenen. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft medegedeeld, dat Engeland bij Egypte en Israël aan gedrongen heeft om „gematigdheid te betrachten bij de behandeling van het geschil om de strook van Gaza". De Egyptische minister van staat en secretaris-generaal van de „Islamieti- sche conferentie", kolonel Anwar Sa- dat, is naar Karachi vertrokken ora zijn medewerking te verlenen inzake het bijleggen van het AfghaansePa kistaanse geschil. Gisteren vertrokken 24 kinderen uit het voormalige rampgebied op Schou- wen-Duiveland op uitnodiging van de vereniging FranceHoTlande te Pa rijs per bus naar Roosendaal en van daar per trein naar de lichtstad. Van daag (Dinsdag) gaat de reis verder naar het op 1000 meter hoogte gele gen dorpje Fleurier op Zwitsers grondgebied dicht bij de Franse grens. Gedurende drie weken zullen de kinderen geselecteerd door de schoolarts, dokter Schulstra in het aardige kindertehuis ,,Le Chalet" een onbezorgde vacantie hebben. (Foto: P.Z.C.) Er is een arbitrage-commissie ge vormd, waarin Egypte, Perzië, Irak, Turkije en Saoedi-Arabië zitting heb ben. Pakistan en Afghanistan hebben onenigheden over aanspraken op on afhankelijkheid, die Pathaanse grens bewoners doen gelden. Korporaal Bertïl Bernadotte, die op wacht staat voor het Zweedse ko ninklijke kasteel in Stockholmis een zoon van wijlen graaf Fölke Berna. dotte, die het leven verloor tijdens bemiddelingspogingen ten dienste van de vrede in het Nabije Oosten. Nog zomerse Juni-dagen H (Van onze weerkundige p M medewerker). H Vergeleken bij wat er verleden jaar van de zomer is terecht gekomen, kunnen wij niet an- ders dan Juni reeds nu al een pluim op zijn zonnehoed ste- f§ ken. Een week lang overwc- m gend zonnig weer is heel wat. Zaterdag hebben wij het in Zeeland wat minder goed ge- H troffen. In Vlissingen viel 18 H mm regen, aan de Belgische ee kust zelfs 38 mm, terwijl el- ders in Nederland maar 3 tot JJ 5 mm viel. H Uit Frankrijk en België is warmere lucht onderweg, zo- M dat het vandaag en morgen zeer waarschijnlijk nog iets warmer gaat worden. Dit zal |J ee de stabiliteit van het zonnige ee ee zomerweer niet ten goede ko- H men. want hoe warmer het ee wordt, hoe groter ook de kans ee M op onweersbuien. JÉ jj Gisterenmiddag kwamen er al eê onweersbuien boven West- ee Frankrijk en Zuid-Engeland JJ H tot ontwikkeling. Maar ook JJ wanneer er in de komende da- JJ gen een bui tot ontwikkeling M Je komt, dan nog zal het weer J| ee zich spoedig herstellen. Het is niet uitgesloten, dat het, ge- ee fj zien de gunstige luchtdrukver- deling, het grootste deel van deze week zomers weer zal §f JJ blijven. lllllllllllUIIIIIjlllffl Premier Nehroe in Praag Premier Nehroe van India is Maan dagochtend, op doorreis naar Mos kou, in Praag aangekomen, waar hij 24 uur zal verblijven. Nehroe, die reist in gezelschap van zijn dochter, mevr. Indira Gandhi, werd op het vliegveld van Praag o.m. begroet door de Tsjechoslowaakse premier, Siroky, en de Indiase ambassadeur in Praag. Zondagavond vertoefde Nehroe in Cairo, waar hij overleg pleegde met de Egyptische premier kolonel Nasser. Westelijk voorstel aan Moskou Conferentie der leiders te Genève van 1821 Juli Engeland, Frankrijk en Amerika hebben in een nota aan de Sowjet- Unie voorgesteld, dat de leiders der vier regeringen van 18 tot en met 21 Juli te Genève bijeenkomen. Medio Mei werden de vier ministers van buitenlandse zaken het er te We nen over eens, dat een dergelijke be spreking wenselijk was. Over de plaats heeft men tot dusver nog geen overeenstemming kunnen bereiken. Het Westen gaf aanvankelijk de voor keur aan Lausanne en de Sowjet- Unie aan Wenen. Verpakt in de traditionele oranje vaatjes Maandag is aan koningin Juliana, prinses Wilhelmlna en prins Beruliard de eerste Hollandse Nieuwe aangeboden. Deze haring was afkomstig van de VI 200 „Nelly" en werd aan wal gebracht door de VI. 83 „Cornells". Beide schepen zijn het eigendom van de rederij C. van Toor uit Vlaardin- gen. De haring werd goedgekeurd door de hoofdcontroleur van de Neder landse Haringcontröle. Verpakt in de traditionele oranje vaatjes werd de haring in met vlag gen versierde auto's naar Soestdijk gebracht en daar door een deputa tie, bestaande uit de burgemeester van Vlaardingen, de reder, de schip per en de hoofdcontroleur, aan ko ningin Juliana persoonlijk aangebo den. Van Soestdijk ging de delegatie vervolgens op weg naar het Loo, SCHULDBEWUSTE OVERTREDERS Verscherpte controle op verkeer leverde vele bekeuringen op In verschillende delen van Zeeland is de rijkspolitie evenals in enkele andere streken in ons land de door de minister van justitie bevolen ver scherpte controle op het wegverkeer begonnen, o-a. met een technische controle op vrachtauto's. Hierbij werden 35 overtredingen geconstateerd op een totaal van 235 onderzochte wagens, een zeer hoog percentage dus! Gecontroleerd werd b.v. op het goed functionneren van remmen, veren, en dergelijke. Deze controle, waartoe de verkeersgroepde uitvoerende dienst versterkt was met personeel van de verkeersgroep uit het district Breda en van de gewone groepen uit Zeeland, speelde zich voornamelijk in Zeeuwsch-Vlaanderen en op Schouwen-Duïveland af. Er waren vaste pos ten en „vliegende patrouilles". Tegen zes uur des morgens rukten de eerste ploegen uit en tot laat in de avond en nacht bleef de rijkspolitie deze opdrachten uitvoeren. Op Schou wen werd gewerkt met motor en zij span, in Zeeuwsch-Vlaanderen con troleerde men per auto. Voorts waren er ook op Walcheren enkele .vliegende patrouilles" Middelburg Ook de Middelburgse politie is Maan dag druk in de weer geweest met de verscherpte controle op het wegver keer. Speciaal werd gelet op de ge dragingen van het publiek m het ver keer; Richting aanwijzen, voorrang verlenen, e-d. Hierbij werden 50 over tredingen geconstateerd, in welke ge vallen tot het opmaken van proces verbaal werd overgegaan Een en an der heeft de politie ditmaal zonder hulp van extra personeel verricht. De agenten posteerden op kruispunten en bruggen. Vlissingen Met hoge frequentie vielen Maan dagmiddag m de Vlissingse binnen stad processen-verbaal tegen noncha lante of ondeskundige weggebrui kers. Op de hoek van de Nieuwendijk ,Mng ik uw naam, mynheer?".. en de Walstraat bijvoorbeeld was een tweetal politiemannen gestationneerti om iedere weggebruiker, die de ver keerswetten overtrad, te verbaliseren De politiemannen was het echter niet te doen om spijkers op laag wa ter te zoeken: de plaats, waar zij zich hadden opgesteld een van de ge vaarlijkste kruispunten van de stad bewees wel, dat men het publiek niet onnodig wil lastig vallen. Het aantal automobilisten, motorrij ders, bromfietsers, wielrijders en voet gangers, dat zich op deze gevaarlijke wegkruisjng misdroeg, was echter ontstellend groot. Geen richting aan geven, gevaarlijk „bochtenwerk', on voorzichtig oversteken waren wel de meest voorkomende euvels. Vooral de dames namen het met de verkeersre gels niet zo nauw Voornaamste reden: nonchalan ce! Zo zettei ioch wel een beet je onder de indruk o.a. twee verpleegsters uit „Bethesda", (Vervolg op pag. 7) maar bij Voorthuizen ontstond op onthoud, doordat de laatste auto van de karavaan in aanrijding kwam met een personenwagen. De schade was evenwel gering en zo snel mogelijk werd de reis voortgezet. Ook prinses Wilhelmina nam de vaatjes persoonlijk in ontvangst en onderhield zich enige tijd met de brengers van het zeebanket. Nieuwe Duitse ministers Von Brenfano krijgt buitenlandse zaken De Westduitse bondskanselier Aden auer heeft aan president Heuss voorgesteld dr. Heinrich von Brenta- no te benomen tot minister van bui tenlandse zaken, Theodoor Blank tot minister van defensie en ds. Hans Joachim von Merkatz tot minister voor zaken betreffende de bondsraad. President Heuss heeft het ontslag van Adenauer als minister van bui tenlandse zaken aanvaard. Volgens functionarissen zullen de drie nieuwe ministers Woensdag in de Bondsdag beëdigd worden. Beljïn willen basis in Zuidpoolgebied stichten In een lezing voor de universitaire stichting te Brussel over „een voorge nomen Belgische wetenschappelijke expeditie naar het Zuidpool-gebied", heeft de weerkundige Edmond Hoge, lid var het nationale comité voor aardmeetkunde en geophysica. ver klaard dat Belgische deskundigen het plan hebben opgevat op de zgn. „Knox-coast" in het Zuidpoolgebied een basis te stichten. Zij overwegen eveneens zich te ves tigen op Queen Maryland, waar de kust gedurende enkele zomerweken ijsvrij is. Deze basis zo gelegen zijn op de Zuidpoolcirkel, ongeveer hal verwege tussen de Franse basis op Vdelielani en de Australische basis "an Mawson. DE VERWACHT. ENKELE BUIEN. Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien, hier en daar met onweer. Óverwegend matige wind sen Oost en Zuid. Weinig veran dering in temperatuur. 8 Juni Zon Maan ZON EN MAAN op 4.24 op 23.02 onder 20.58 onder 6.49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1