Getroffen agrarisch Zeeland werd uitstekend geholpen D DE FRANSE FAMILIENAAM IN DE ZEEUWSE SAMENLEVING POLDERWATER TE ZOUT VOOR GEBRUIK IN DE LANDBOUW C WINST AANZIENLIJK MINDER DOOR LOONSVERHOGINGEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 6 JUNI 1035 JAARVERSLAG STICHTING VOOR DE LANDBOUW Naleving C.A.O.'s liet nog veel te wensen over De Stichting voor rtic Landbouw In Zeeland, welke met de komst van liet Landbouwschap opgehouden hoeft te bestaan, bracht voor de laatste maal haar jaarverslag uit. Hierin wordt een uitvoerige opsomming gegeven van do in 1054: verrichte werkzaamheden, welke voor een belangrijk deel waren gewijd aan do verdere afwerking van het herstel der rampgebieden. Mot voldoening wordt vastgesteld, dat, dank zjj de voortreffelijke medewerking van de P.V.C. en de Rijksdienst voor Landbouwhorstei, in een snel tempo kon worden gewerkt. De belangen van de gedupeerden werden behartigd op een wijze, die alle lof verdient. having van de lonen in de land bouw, ook in de nabije toekomst, ernstig bemoeilijken. Voor Schouwen-Duiveland werd een bijzondere loonregeling ontworpen, waarbij het verschil door de Over heid zou worden gecompenseerd. Aangezien een uurloon van 1.28 (na 3 October 1.34) werd overeen gekomen voor de vaste vakarbeiders, bedroeg dit verschil niet minder dan 26 cent per uur. De Minister van Landbouw keurde een compensatie regeling goed, waardoor het verschil voor rekening van de overheid werd genomen. In totaal werden door 289 werkgevers declaraties ingediend tot een bedrag van rond 245.000. Door deze regeling kon worden bereikt, dat de landbouw op normale wijze kon werken, zodat, naast de vele an dere lasten, geen zwarte lonen moes ten worden betaald. Alle pogingen om deze toeslag ook aan de kleine zelfwerkende boer ten goede te doen komen, zijn mislukt. De Overheid stelde zich op het standpunt dat deze toeslag uitsluitend kon worden ver strekt op basis van de uitbetaalde lonen. De arbeidsvoorziening heeft in de verplegingsperiode geen bijzondere moeilijkheden opgeleverd, terwijl in de oogstperiode door de medewer king van de cultuurconsulent en de cultuurmaatschappijen een aantal colonnes konden worden geformeerd, waardoor er geen producten in de grond bleven. In totaal werden met oogstcolonnes 378 ha aardappelen en 322 ha bieten gerooid. GESCHENKZENDING De Landbouwherstelcommissie dien de bij de rijksdiensten diverse voor* stellen in om een zo gunstig moge lijke regeling voor de gedupeerden te kunnen verkrijgen. De werkcommis- sies voor het geschenkvee en de werktuigen kwamen practisch ge reed met hun werkzaamheden. Al leen moesten in 1955 voor Schouwen en Duiveland nog een aantal ge- schenkdieren worden aangekocht. Per 31 December 1954 waren in totaal aan geschenkvee toegewezen: 271 koeien, 291 vaarzen, 256 pinken, 160 kalveren, 1722 biggen en opfok- zeugjes, 143 schapen en geiten en 8 veulens. Voorts werden in 1953 en 1954 niet minder dan 11.642 jonge hennen aan getroffen landarbeiders en kleine boeren toegewezen. Aan gereedschapspakketten wer-, den totaal 4385 gezins- en 749 aan vullende pakketten uitgereikt. Ver der werden 2582 landbouw-werk tui gen, van vee-scheerapparaten en ga- zonnemaaiers tot combines en drosma- chines toe, uitgereikt. Schouwen- Duiveland kreeg hiervan het leeu wendeel, namelijk 1507 werktuigen. Daarop volgden Tholen-St. Philips- land met 367 en Oost Zuid Beveland met 351. Naast deze geschenken voor de ge troffen landarbeiders en boeren per soonlijk, werd van Friesland de toe zegging ontvangen dat de benodigde Aan het eind van het verslagjaar was de afwikkeling der schadegeval len reeds zover gevorderd, dat, met uitzondering van Schouwen-Duive land, van een afwerking op korte termijn kon worden gesproken Klachten over de behandeling van de schade-afwikkeling kwamen prac tisch niet voor. Het herstel van het zwaar getrof fen Schouwen-Duiveland vroeg de voortdurende belangstelling en me dewerking van de Stichting. Hoewel voor dit gebied veel kon worden be reikt, mag toch niet uit het oog wor den verloren, dat de verwoestingen in deze streek dermate radicaal zijn geweest, dat een vergelijking met de overige getroffen gebieden, uitgezon derd de polder Kruiningen, niet mo gelijk is, Het zal dan ook zaak zijn, dat het georganiseerde bedrijfsleven aandacht blijft besteden aan de pro blemen waarmee Schouwen-Duive land te kampen heeft, aangezien de gevolgen van de ramp. speciaal daar, nog lang merkbaar zullen zjjn. LOONPROBLEMEN In het verslag van de sociale com missie wordt o.m. opgemerkt, dat mede door de hoge lonen, die spe ciaal door de aannemers van her stelwerken werden betaald, waar door zeer weinig arbeiders voor de landbouw vrij kwamen, de na leving van de C.A.O.'s ook in '54 veel te wensen overliet. De gevol gen van de ramp zullen een hand- Successen Zeeuwse athletes bij wedstrijden in Eindhoven Willy Cijsouw won horden nummer en brak Zeeuws record vèrspringen Tijdens wedstrijden in liindhoven hebben twee Zeeuwse athletes succes sen behaald. Het zijn Willy Cijsouw en E- v, d- W'eijde, beiden van het Vlissingse Marathon. Willy Cijsouw won het hordennummcr bij de dames D. Zij won en haar tijd 12,7 sec. bleek voldoende om in één ruk naar de A-klasse van dit nummer te promo veren, waarin zij dus voortaan mag uitkomen. Tweede op de 80 m horden werd R. v. d, Pluïjm in 14,5 sec, Voor het eerst nam Willy Cijsouw deel aan het discuswerpen, bij de meisjes A. Zij eindigde als tweede uit een veld van 22 deelneemsters. Eer ste werd J. Peters (Kometen) met een worp van 30.42 m. Willy Cijsouw gooi de de digcus 28.505 m. Ook nam de Vlissingse deel aan het verspringen meisjes A. Zij wou dit nummer met een afstand van 5.28 m. een nieuw Zeeuws record, tevens waarschijnlijk de beste prestatie, die dit seizoen in Nederland op dit nummer werd ge maakt. Tweede werd hier J. Basten met 5.22 m. Er waren 34 deelneemsters. De 60 m horden meisjes A was ook voor Willy Cijsouw. Haar tijd was 9.9 sec., tweede werd A. Keff (GAC) in 10.1 sec. Hieraan namen 10 meisjes deel. Tenslotte werd de Scheldestedelinge tweede in 10,7 sec, achter A. Keff, die 10.6 sec. noteerde. Er waren 30 deel neemsters. Mej. E- v. d. Weijde nam deel aan het hoogspringen voor meisjes A, Zij eindigde hier als tweede met een hoog te van 1.45 m, achter J. Vaal (Kome ten), die eveneens 1-45 sprong. Bij het kogelstoten meisjes A werd zij derde, met 9.95 m, achter J. Vaal (11.27 m.) en G. Gerritsen (PSV), met 10 m. Volgend weekeinde gaan deze ath letes naar Dordreeht. Folkestone B was meerdere van Zeeuwse B-team (25) Het Zeeuwse B-elftal heeft tegen Fol kestone B ëen 2-^5 nederlaag geleden. Het was een wedstrijd, waarin het Engels elftal meer homogeen en tech nisch beter was, dan het Zeeuwse, waarvan de spelers veel individueel spel lieten zien- Toen na tien minuten spelen linksback Boone de bal miste, kreeg de rechtsbuiten der gasten de bal voor de voeten en plaatste onmid dellijk naar de rechtsbinnen, die on houdbaar voor doelman Zwartepoorte 1 inschoot (0—1). De Zeeuwen probeer den met snelle uitvallen het spel te forceren, maar het schot waarmee Van Dorselaer een vari deze aanvallen be kroonde was te zwak. Toen de mid- voor der gasten op doel schoot miste Zwartepoorte en werd de stand 02. Twee minuten later bracht dezelfde speler de stand op 03. Een minuut voor rust bracht Van Dorselaer met een prachtige kopbal de stand op 13. Nauwelijks was daarna afgetrapt, of de Engelse linksbinnen bracht de stand op 14, waarmee de rust inging. Na de thee bleken de Zeeuwen aan merkelijk beter ingespeeld, maar toch was het weer de Engelse midvoor, die na twintig minuten de stand op 15 bracht. De Zeeuwen vielen nu fel aan en toen Van Dorselaer acht minuten voor het einde de bal naar Jansen van Terneuzen plaatste scoorde deze onhoudbaar 25. „Middelburg houdt op Zondag -9 Juni Juni zijn jaarlijks juniorentournooi op de gemeentelijke sporttereïnen. gelden voor de landbouw van een voorbecld-saneringübedryf te Elle- meet in het zg. Platte van Schou wen beschikbaar zouden worden ge steld. Agrarisch Zeeland heeft ongetwij feld donkere tijden doorgemaakt, maar mede dank z\j deze uitstekend georganiseerde hulpverlening, en de wijze waarop do geleden schade door de Oyerheiu wordt vergoed, kan de toekomst weer mot vertrouwen tege moet wolfden gezien, aldus wordt in het verslag opgemerkt. Het verslag van de contactcom missie Aardappelmoeheid vermeldt, dat met uitzondering van de polders in Schouwen-Duiveland, waar nog geen aardappelen konden worden ver bouwd, de gehele provincie in kaart werd gebracht. De gekarteerde op pervlakte bedroeg 133.555 ha. Tegen 160 telers moest door de C.C.D. pro ces-verbaal worden opgemaakt we gens overtreding van de vruchtwis- selïngsvoorschriften. In totaal werden 332 ontheffingen verleend, die hoofdzakelijk betrekking hadden op de rampgebieden en deels in ver band met de herverkaveling stonden. Het jaar 1954 verliep voor het Bouwbureau van de Landbouw in Zeeland niet ongunstig, ofschoon het aantal opdrachten waar voorberei dend werk voor moet worden ver richt, belangrijk kleiner was dan in 't voorafgaande jaar. In 1954 zijn er 60 opdrachten ontvangen. Het aantal opdrachten in het watersnoodgebied. Schouwen en Duiveland is redelijk, hoewel de verwachtingen na 't vesti gen van een bijkantoor te Zierikzee, hoger gespannen waren. Uit de an dere watersnoodgebieden zijn ook in 1954 maar enkele opdrachten ont vangen. Van de oprichting af tot 31 December jl. werden 223 opdrachten ontvangen, waarvan 71 uit Schou wen en 75 uit Walcheren. De belang stelling in Zeeuwsch Vlaanderen blijkt gering te zjjn. Het gezamenlijk bedrag van de opdrachten is globaal 7.100,000. Voorts i« er o.m. nog het verslag van de Stichting Proefboorderyen Zeeland. Het proefbedrijf „De Scliel- demonden" te Bruinisse gaf, met uit- zonqering van de haver, voor een ge ïnundeerd bedrijf zeer hoge opbreng sten. Op het Voorbeeldbedrijf ,,'t Hof Zwagerman" te Grypskerke gaven de akkerbouwgewassen ook een goe de opbrengst, behalve de stamboncn, De financiële, uitkomst in de veehou derijsector was daar zeer goed. Nog geen uitspraak óver spelling-voorstellen Het Ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft over het vooruitzicht van verschillende schrijfwijzen van liet Nederlands bij het Belgische en Nederlandse onder wijs medegedeeld, dat noch de Belgi sche noch de Nederlandse regering zich reeds over de voorstellen heeft kunnen uitspreken. Gezien het feit echter, dat zij de instemming ver worven hebben van alle op de ter za ke gehouden vergaderingen aanwezi ge leden, dienen berichten als zou men in België zyn eigen weg wensen te gaan, onjuist te worden genoemd. Er moge hierbij de nadruk op worden gelegd, dat ook van Belgi sche zijde altijd naar eenheid van spelling in het Nederlandse taalge bied is gestreefd. Nogmaals is echter uit betrouwba re bron bevestigd, dat de Neder lands-Belgische spellingscommissie er niet in is geslaagd om een aanslui tende regeling te ontwerpen voor het schriiftaalonderwris in Nederland en België, aldus de Volkskrant. AL OF NIET VERHOLLANDST Vooral in West-Zeeuwsch-Vlaanderei, Ons land wordt wel eens genoemd „de grote arlte des behouds", omdi. liet in de loop der eeuwen een toevluchtsoord is geweest voor zeer velen die elders om het geloof werden vervolgd. Vooral waren het Protestante; uit de Zuidelijke Nederlanen en uit. liet Noordion van Frankryk. Toen Parma in 1584 en 1585 geheel Vlaanderen en later ook Antwerpei had veroverd en hy alleen de Rooms-Katholieke godsdienst toestond, wa ren de vele Hervormden aldaar genoodzaakt zich elders te vestigen. Of schoon ook velen naar Engeland trokken, vonden de meesten in ons land een nieuwe werkkring. Vooral het nabijgelegen Zeeland kreeg een groot aandeel. De Hervormde gemeenten te Middelburg, Vlissingen en Veere zagen haar ledental met vele honderden vermeerderen en namen alzo in bioci toe. Nauwelijks een eeuw later was er een anderé niet minder belangrijke overkomst van vluchtelingen om des geloofs wille, namelijk van de zo genaamde Hugenoten. Toen Lodewïjk XIV, koning van Een beeld van het bezoek dat honing Boudeioijn van België aan de Congo brengt: in Usumb Ura laat Z.Mzich voorstellen aan een aantal vooraan' staande inwoners. DE STRIJD IN ZEELAND TEGEN HET ZOUT Commissie Waterbeheersing en Verzilting brengt verslag uit Een uitgebreid onderzoek naar het zoutgehalte van het polderwater in Zeeland heeft uitgewezen, dat, waar in de zomer water in de polderleldin- gen aanwezig is, het polderwater in Zeeland te zout is voor gebruik in de fruitteelt, als drinkwater voor vee, voor beregening enz. Uitzonderingen vormen de gebieden die zoet water uit het achterland ontvangen, (Ooste lijk Zuid-Beveland en het grasgebied van Zeeuwsch Vlaanderen) en de duinen met hun invloedssfeer. De opp ervlakte van deze gebieden ïs echter zeer gering, zo deelt de Commissie Waterbeheersing' en Ontzilting mede in haar verslag over 1954. Als belangrqke bronnen van verzil ting van het polderwater worden aangegeven: le de Zeeuwse stromen (yeel zeewater kwelt, vooral via de schorren, de polders binnen); 2e de uitspoeling van bodemzout (een be langrijk deel van de overtollige neer slag wordt in de polderleidingen ge voerd via diepere bodemiagen, die zout z\jn)3e de sluizen (aan de af dichting van de sluisdeuren man keert vaak het nodige, waardoor gro te hoeveelheden zout water de pol ders binnendringen). Op verzoek van belanghebbenden is ook op vele plaatsen een onder zoek ingesteld naar'de aanwezigheid van zoet water op hun bedrijf. Deze zoetwaterlagen variëren van 1 tot 20 meter. In de duinen is een schijf van 75-100 meter zoet water aangetrof fen, De diepte van de zoetwateiiaag is afhankelijk van de hoogteligging van het terrein t.o.v. het polderpeil. de doorlatendheid van de bodem tot grote diepte, het al of niet optreden van kwel en de ouderdom van de pol der. De ervaring heeft geleerd, dat in Zeeland slechts beperkte hoeveel heden zoet water in de bodem aan wezig zijn. In het duinzandgebied van Schou wen-Duiveland wordt het probleem van de watervoorziening van verdro gende gronden bestudeerd. Te Haam stede is een proefveld van 1 ha aan gelegd, waarop de reaetie op berege ning wordt nagegaan van appels, pe ren, klein-fruit, aardappelen, bieten en gras. Tevens wordt bestudeerd, welke maatregelen verder moeten worden genomen om deze duingron- den in cultuur te brengen of te ver beteren. In 1954 waren de resultaten op het proefveld niet groot, ten ge volge van een enorme windschade en de grote neerslag in de groeiperiode. Opnieuw verleende de commissie medewerking aan het onderzoek van de Commissie Onderzoek Landbouw- waterhuishouding Nederland T.N.O. Het aantal grondwaterstandbuizen in Zeeland werd uitgebreid tot ca 1000. Met behulp van de in deze ge dane waarnemingen, de hoogtegege- veng van het terrein en de bodem- kaart, wordt onderzocht in hoeverre de Zeeuwse polders behoefte hebben aan verbetering van de ontwatering en in hoeverr e een diepe grondwater stand leidt tot verdroging der ge wassen in droge jaren. Op verzoek van het laboratorium voor Grondmechanica is ook mede gewerkt aan het onderzoek naar de mogelijke oorzaken van dijkdoor braak in de rampdagen van Februa ri 1953. Een zeventigtal dijkprol'ielen is uit bodemkundig oogpunt beschre ven. Het zoutgehalte van de grond in de dijk is eveneens bepaald in ver band met de vraag, tot welke diepte tijdens de ramp het zoute water in de dijk is doorgedrongen. Militairen betaalden café houder zijn eigen geld Doorgaan mei biljarten Het viel een caféhouder in Appin- gedam begin van dit jaar op, dat twee luchtdoelartilleristen keer op keer grotere verteringen in zijn café maakten en niet alleen dit, ook be merkte hij op een gegeven moment, dat hij telkens wanneer het tweetal er was geweest, geld iriiste. De laat ste keer was het dertig gulden. Hij waarschuwde de rijkspolitie en deze fouilleerde beide militairen, maar vond niets. Een van hen had het geld gewoon in de hand gehouden en kans gezien het tussen ae bedrijven door onder een kachel te gooien Vrijdagmiddag stond het tweetal voor de krijgsraad te Arnhem terecht op beschuldiging geldsbedragen in vereniging te hebben gestolen. Heel geraffineerd waren ze daarbij te werk gegaan. Zoals te doen gebrui kelijk, had de kastelein het geldkist je onder de toonbank staan; wan neer deze nu even verdween, ging een van de militairen naar het kistje en deed een greep, terwql zijn collega om geen achterdocht te wekken rustig doorging met biljarten. Dat „grapje herhaalden ze een keer of wat en prompt betaalden ze de kaste lein voor hun verteringen met zijn De krijgsraad vonniste beide mili tairen tot een gevangenisstraf van vijf maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Britse vliegboot in Kanaal verongelukt Een viermotorige vliegboot van het type „Sunderland" van de Britse, luchtmacht is in de vroege ochtend uren van Zaterdag ter hoogte van Eastbourne in Het Kanaal in zee verongelukt. Van de 14 inzittenden werden er tien gered. De lijken van de vier overigen zijn gevonden. De overlevenden liepen verwondin gen op, die echter van zes hunner niet ernstig waren. Frankrijk, In 1685 het Edict van Nantes ophief, waarbij de Protestan ten vrijheid van godsdienst hadden gekregen, begonnen voorgoed de grote vervolgingen. Zij kregen in kwartiering om hen te dwingen tot de Roomse godsdienst over te gaan. Velen stierven voor hun geloof als ware martelaren, Ofschoon vluch ten verboden was, wisten nog ve len, vooral des nachts en langs om wegen hun geboortegrond te ver laten. Hun leus was: „Mieux vaut quitter patrie que foi", (Het is bé ter het vaderland te verlaten dan het geloof). Zeer veel Hugenoten vestigden zich in het tegenwoordige Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Men verwelkomde hen hier in de eerste plaats als verdrukte huisge- door B. J. DE MEIJ noten der geloofs. Bovendien ver wachtte men door hen wederopbloei van het gewest, dat in de laatste jaren door oorlog en watersnood veel had geleden. Veel huizen wa ren onbewoond, Zelfs hofsteden ble ven onve» pacht, omdat er niet vol doende werkvolk was, Die verwach ting werd niet beschaamd. Daar de Hugenoten alleen Frans spraken, bleven zij zoveel mogelijk bij elkaar en stichtten te Groeofe, Cadzand, Oostburg en Aardenburg zelfstandige z.g. Waalse kerken mét eigen predikanten. De laatsten kre gen hun salaris van de regering. Na de vrede van Utrecht in 1713, waarbij Lodewijk XIV Rijssel en omgeving kreeg, was het vonnis over de Hervormden aldaar ook ge veld. Zij kregen echter toestemming het land '.c verlaten. Zeer velen vestigden zich ook in Staats-Vlaari- deren. Doordat enkele polders pas bedijkt waren, konden zij gemakke lijk hun broodwinning 'vinden. De reeds gevestigde Waalse kerken werden aanmerkelijk door hen ver sterkt. De toeloop van vluchtelin gen duurde nog verscheidene jaren. In het midden van de 18e eeuw begon het aantal lidmaten reeds te dalen. De kinderen, eenmaal vol wassen geworden, begonnen beter Hollands te spreken dan Frans, Een overzicht van het publiek In de stampvolle saai van de Middelburgse Schouwburg, waar Zaterdag de Pro. vinciale Jeugddag van het Meisjes- verbond C.J.V.F. werd gehouden. (Foto: P.Z.O.) Daarbij kwam, dat velen door hu welijk zich met de bestaande be volking vermengden en hierbij de Waalse kerk verlieten om over te gaan tot de Hervormde (Gerefor meerde) Kerk. Vooral tijdens de Franse revolu tie hadden 'de Waalse kerken te lij den. Na de Franse tijd was iu Zeeuwsch-Vlaanderen het aantal be lijdende lidmaten zo klein, dat de Waalse kerken bij koninklijk be sluit werden opgeheven en bij de plaatselijke Hervormde Kei'k wer den gevoegd. VOORBEELDEN Wij zouden tientallen Franse na men kunnen noemen. Zij zijn ge makkelijk van de Nederlandse te on derscheiden, zoals Moggré, du Fos- sé, Masclee, du Pon, le Fébre, Neu- féglise, la Gasse, Bcidin, Guerand, le Grand, Morel, Vasseur, Sauvain, Brevet, Pattist, Monjé, Salomé, Woittiez, Petillon, Cruson, Luteyn, Toussaint, le Bleu, Becu, du Bois, Bévin enz. enz. Verder kan van zo goed als alle familienamen, eindigende op ier, gezegd worden, dat het Hugenoten- namen zijn, al worden zij op z'n Hollands uitgesproken. Wij noemen b-V- Carlier, Nortier, Tellier, Tave- nier, Sohier, Cuvelier, Cambier, Fre- lier, Poissonnier, Lorier, Rottier e.a. Ook zijn verscheidene namen in schrijfwijze verhollandst, omdat de lidwoorden le of du door de spraak makende gemeente vervangen zijn door het woordje de, zoals de Meij, de Pree, de Clereq, de Roy, de Plaa, de Ru, de Hullu, de Kan* enz. Andere namen zijn zodanig ver anderd, dat de oospronkelijke naam moeilijk of niet meer te herkennen is, b.v. Passenier (Poissonnier) Cal- jouw (Calléeux), Fremouw (Fre- mault), Wattez (Woittiez), de Kok (le Cooq), de Roo (le Roy), de Kroo (du Croi'x), Risseeuw (Rosseau), Geschiere Gesquière), Zonnevijlle (Jonville), Fenijn (Vennin), Lako (la Quoy), Gorré (Curé), Looise Louisse), Cozijn (Cousin), Henne- kei.i (Hennequin). De belangstellende lezers zullen wel opgemerkt hebben, dat ver scheidene Franse namen ook op Walcheren voorkomen, zelfs enkele, die in Zeeuwsch-Vlaanderen onbe kend zijn. Begrijpelijk zijn ook enige Franse namen uitgestorven, zoals du Flo, le Sage, Mortreux, le Gomte, Bour- sé, Marecaux en du Mouveau. De oude Franse naam Six is uit gestorven in Zeeland door het over lijden van Anna Six te Rïtthem, 18 December 1925, op 83-jarige leef tijd, Zij was gehuwd met Abraham Marijs. Haar ouders waren Filip- pus Six, landbouwer te Koudekerke, en Adriana Kraaije. Opmerkelijk, dat in het midden van de 17e eeuw te Vlissingen Maer- ten Vinck gehuwd was met een ze kere Anna Six. Deze naam kwam ook voor in de Amsterdamse regen tenfamilie in de 18e eeuw. Zo was Anna Six een dochter yan burge meester Six te Amsterdam. In Hol land woont nog jhr. Six. JAARVERSLAG NEDERLANDSE SPOORWEGEN Bedrijf bij daling van conjunctuur uiterst kwetsbaar Als gevolg van een stijging der kosten niet 34,3 niillioen (ruim 0 waartegenover de inkomsten met f 32,1 miliioen toenamen (ruim 8 is de winst van de N.V, Nederlandse Spoorwegen over 1954 met rond 2/2 miliioen gedaald en bedraagt 2,6 miliioen tegen 4,8 miliioen in 1953. Van de kostenstijging zijn de voornaamste posten 21,3 miliioen we gens de aan het personeel op 1 Januari, 1 Juli en 1 October 1954 toegeken de loonsverhogingen en 8,2 miliioen wegens gestegen onderhoudskosten. Aldus het jaarverslag van de N. S. over 1954, dat is uitgebracht in de vorige week gehouden algemene ver gadering van aandeelhouders. De welvaartsstijging, welke het kenmerk is van de Nederlandse eco nomie in 1954, is aan de Spoorwegen voorbijgegaan, aldus constateert de directie. Ondanks een belangrijke stijging van het vervoer van reizi gers en goederen toont de winst een daling. Deze toestand maakt het be- drjjf reeds bij een matige daling van de conjunctuur uitermate kwetsbaar. OMVANG VAN HET VERVOER Het vervoer van reizigers ken merkte zich in het verslagjaar door een voortgezette, rustige ontwikke ling in stygende lijn. Het totale aantal reizen bedroeg in het verslagjaar 172,2 miliioen té gen 160,7 miliioen in het vorige jaar, hetgeen een stijging met 7.2 bete kent. Het aantal reizigerskilometers steeg van 6,621 miliioen in 1953 tot 7.061 miliioen of met 6,7 Hier mede werd het na-oorlogse hoogte punt van 6.839 miliioen reizigers-ki lometers in 1048 ruim overtroffen. De gemiddelde reisafstand voor hot to tale binnenlandse en buitenlandse vervoer daalde van 41,2 km in 1953 tot 41,0 km. De daling van het aandeel van de eerste en de tweede klasse in het vervoer, welke thans reeds jaren duurt, zette zich ook in het verslag jaar voort. OVERWEGBEVEILIGING. Met de boveiliging van overwegen werden in het verslagjaar goede vor deringen gemaakt. Bij 12' onbewaak te overwegen Werden automatische knipperllchtinstallaties in dienst ge steld. By 91 bewaakte overwegen werden rode knipperlichten geplaatst, zodat op 31 December 1954 in totaal 132 overwegen hiermede waren voorzien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 4