PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grote zuiveringsactie tegen Zuid-Vietnam ese secten Zeeuws Landjuweel 1954-1955 gewonnen door „H.M.D.T" ob BIL1 De Grote Vier naar Genève ANTHONY EDEN WAARSCHUWDE DE BRITSE STAKERS CANADEES VLIEGTUIG OPENDE LUCHTLIJN OVER NOORDPOOL 198e Jaargang-No. 129 Dagblad uitgava van d« firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adj.-Hoof dred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 6 Juni 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie 1 3, Ing. medeaelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 15 regels t 1.— Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vlissingen, Walste. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Voretstr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr 2. tel et. 16: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee N Bogerdstr c 160. tei 26 GUERILLA-OORLOG WORDT VERWACHT Omvangrijke uittocht van Fransen uit Indo-China De Franse opperbevelhebber, generaal Paul Ely heeft Saigon per vlieg tuig verlaten om naar Frankryk terug te keren. Maatregelen, worden ge nomen om dertig duizend man Franse troepen, die geconcentreerd zijn rond de marinebasis Tourane in' Midden-Vietnam naar Europa over te brengen. Daarna zal het Zuidvietnamese leger de grens tussen Noord- en Zuid-Vietnam geheel zelfstandig moeten bewaken. Na deze afvoer van Franse troepen zal het Franse leger in Indo China nog de beschikking hebben over 70.000 man, die rondom Saigon gegroe peerd zijn ter bescherming van Franse eigendommen. Er is echter in Franse kringen te Saigon een pessimistische stemming ontstaan voor wat betreft de toe stand van het land. Iedere maand verlaten ongeveer 1200 Franse inge zetenen Saigon met bestemming Frankrijk. Ongeveer 30 bataljons van het Zuidvietnamese leger zijn een groot offensief begonnen tegen de legers van twee secten namelijk de Hoa-Hao en de Binh Xoejen. De strijdkrachten der Hoa-Hao ver mijden het gevecht en trekken zich te rug in een gebied van rijstvelden, van waaruit zij waarschijnlijk een guerilla tegen de regerings-strijd- krachten zullen beginnen. De regelingstroepen bezetten Zon dag, ondersteund door tanks en ri vier-kanonneerboten, de plaatsen Cantho, Sadec en Vinhlong, 125 km ten Zuidwesten van Saigon. Aan de zijde der regeringstroepen vielen drie doden. Hoa-Hao verloor tien man. Ook het hoofdkwartier van gene raal Tran van Soai, de bevelhebber van de Hoa-Hao-troepen in dit ge bied, werd door de regeringstroepen bezet. De generaal en zijn staf waren verdwenen. Scheveningse logger op visgronden gezonken Schipper verdween met schip in de golven Zaterdag is op de visgronden voor de Schotse kust de Scheveningse log ger Sch 204 „Dolfijn" in moeilijkhe den geraakt en gezonken, doordat het schip volliep met water, waarbij de schipper om het leven is gekomien. De „Dolfijn" maakte plotseling wa ter in het achterschip, maar aanvan kelijk leek het er op of het water dichte schot zou houden en het schip gered kon worden. Twee andere log gers kwamen langszij en zo heeft men nog geprobeerd het kreupele schip naar Aberdeen te slepen, een afstand van 50 mijl. De vijftien leden van de bemanning stapten op de „Maria" over, maar de schipper wil de aan boord blijven. Toen bleek, dat het schip niet meer te redden was wilde hij van boord gaan, maar het was te laat. Net op het moment dat hij wilde overstap pen verdween de „Dolfijn" in de gol ven en sleurde hem mee in de diepte. De oorzaak van de ramp is vermoe delijk gelegen in het ontstaan van een lek in de machinekamer. Ter gelegenheid van de Algemene Vergadering van de Nederlandse Ver eniging van Reserve Officieren,.zijn dit weekeinde in vele plaatsen van de drie Noordelijkste provincies vuu ons land grootse militaire demonstraties gehouden, met als middelpunt Gro ningen. De foto geeft een beeld van het aan de autoriteiten voorbijtrek ken van de grootse militaire parade in de stad Groningen. De Hoa-Hao-strijdkrachten tellen ongeveer 37.000 man. Ook met de Binh Xoejen-secte is nabij Long Thanh, 25 km ten Oosten van Saigon de strijd aangebonden. Volgens een woordvoerder van het kabinet van premier Diem is er nu geen sprake meer van onderhande lingen met de Hoa-Hao. Zaterdagavond zijn verscheidene deelnemers aan de wielerwedstrijd Saigon-Kaap St. Jacoues gewond door mortiervuur in de buurt van de plaats Baria, 100 km ten Zuid- Oosten van Saigon. In deze streek is een zuiveringsoperatie van het Zuid vietnamese leger tegen de Binh Xoe jen aan de gang. De wedstrijd is ge staakt. Benden in Atjeh nog steeds actief Twaalf burgers hebben de afgelo pen dagen de dood gevonden bij een aantal plaatselijke botsingen met benden en aanvallen op kampongs in Atjeh. Uit rapporten kan worden op- femaakt, dat het meestal kleine ben en waren. Een aantal kampongbe woners en ondernemingsarbeiders is ontvoerd bij Indrapoeri in Groot- Atjeh, waar ook de spoorlijn is op gebroken en de telefoonlijn werd ver meld. Een patrouille van het leger kwam bij Lhokseumawe in contact met een grote bende van ongeveer 650 man, waarvan naar schatting 150 leden een vuurwapen droegen. EEnkele bendeleden werden gevan gen genomen. Aanvang op 18 Juli Amerika heeft aan Engeland en Frankrijk meegedeeld, dat het geen bezwaar heeft tegen het houden van de bijeenkomst van regeringsleiders der Grote Vier te Genève, aanvan gende 18 Juli. Tot dusver had Amerika gestaan op Lausanne of Stockholm als ver gaderplaats. De Sowjets wilden Lau sanne niet en gaven de voorkeur aan Wenen. De Westelijke drie zullen dezer da gen aan Moskou de thans overeen gekomen tijd en plaats in een nota voorstellen. De premier van het Zwitserse kan ton Genève heeft tegenover een cor respondent van A.F.P. verklaard, dat er van Zwitserse zijde geen enkel bezwaar bestaat tegen 't organiseren van een vier-mogendhedenconferen- tie in Genève in de maand Juli en ook niet in Augustus. Minister Schlüter met verlof gezonden De leidende politici in het land Ne- dersaksen hebben gecapituleerd te genover de welhaast eenstemmige protesten van de academische wereld en van de pers tegen de benoeming van de jeugdige politieke avonturier Leonhard Schlüter tot minister van culturele zaken in dat land. Schlüter is voorlopig met verlof ge zonden en een commissie zal de vele tegen hem uitgebrachte beschuldigin gen onderzoeken. Het wordt bij voor baat uitgesloten geacht, dat de om streden minister op zijn post zal te rugkeren. Nehroe naar Moskou Premier Nehroe van India is Za terdag per vliegtuig uit Nieuw Delhi naar Moskou vertrokken. Hy zal een bezoek van veertien dagen aan de Sowjet-Unie brengen en voor zijn terugkeer naar India ook Oostenrijk, Polen, Tsjecho-Slowakïje, Joego-Sla- vië en Italië bezoeken. IN EEN SPECIALE RADIOTOESPRAAK Dreigend kolentekort De Britse premier, sir Anthony Eden, heeft Zondagavond in een spe ciale radiotoespraak de waarschu wing uitgesproken dat ieder uur van staking voor Engeland terugval be tekent in de wedloop met buitenland se concurrenten voor exportmark ten. „Als we zo door gaan zullen we onze hele, met moeite verkregen, wel vaart weer verliezen", zo merkte hij op. Over de spoorwegstaking, zei de premier: „Deze rampzalige kwestie duurt nu een week, maar wat ik een week geleden verklaarde, geldt nog steeds er kan slechts een einde aan komen als met de onderhande lingen wordt begonnen". Sir Anthony vervolgde met te zeg gen, dat er op dit ogenblik nog niet veel werkloosheid is „doch je kunt in een land als het onze het trein vervoer niet stopzetten zonder de spoedige sluiting te veroorzaken van een aantal fabrieken. En dat zal niet het einde van het verhaal zijn. In deze tijd van het jaar behoren we eigenlijk onze kolenvoorraden voor de komende winter aan te leggen. We hebben reeds een millioen ton kolen verloren door een onofficiële staking. Het land kan zich niet per mitteren nog een enkele ton te ver liezen, als we tenminste onze indu strie volop aan het werk willen hou den gedurende de komende winter, maar we zullen nog meer verliezen als de spoorwegstaking voort blijft duren. De gevolgen zullen we later aan de lijve ondervinden in Janua ri of Februari". Het moment, waarop op de Canadese ,fPooimachine' Schiphol arriveert Russen lieten Oostenrijkse krijgsgevangenen vrij Arts was nogal somber Een groep van 250 door de Kussen vrijgelaten Oostenrijkse krygsgevan- genen is Zaterdagochtend in de Oostenrijkse stad Wienerneustadt aangekomen. De Sowjet-Unie heeft zich bij het in April van dit jaar gesloten Oosten rijks-Russisch accoord tot vrijlating van de Oostenrijkse krijgsgevange nen verplicht. Op het overvolle station bevonden zich onder meer de Oostenrijkse kan selier, Raab en diens minister van binnenlandse zaken, Helmer. Een teruggekeerde arts sprak echter sombere woorden. Hij zei: „Er zijn moordenaars en verraders onder ons. De helft van de mannen in dit transport hebben levens van landge noten en medegevangenen op hun geweten. Zij hebben de Russen dien sten bewezen, medegevangenen ver raden, communistische propaganda verspreid, gestolen en zelfs gemoord om de vrijheid te krijgen". Engels blad over de zaak Jungschlager „The Economist" schrijft, dat In donesië een „betreurenswaardige be slissing" heeft genomen door een vi sum te weigeren aan de Britse advo caat Curtis-Bennett, die door de Ne derlandse regering was aangezocht de verdediging van Jungschlager in Djakarta op zich te nemen. Het blad is van mening, dat door deze beslissing de betrekkingen tus sen Nederland en Indonesië nog slechter zullen worden. Het is verba zingwekkend, dat onder deze omstan. digheden en met de reputatie van Indonesië in de wereld als een vrije en redelijke natie op het spel, deze beslissing werd gebaseerd op een be krompen om niet te zeggen aan vechtbare rechterlijke overweging. Djakarta heeft nog een kans van ge dachten te veranderen, voegt het blad hier aan toe. ZES UUR KORTER Voortaan wekelijks vlucht A msterdam-V ancouver Zaterdagmiddag heerste er op Schiphol een opgewonden drukte. Ter wijl de Amsterdamse politiekapel, versterkt met 'n zangkoor van tachtig schoolkinderen, populaire marsmuziek en volksliedjes speelde, wachtten de ambassadeurs van Canada en Australië tezamen met de burgemeester van Amsterdam vol ongeduld op de „Empress of Amsterdam", die op weg was van Vancouver over de Noordpool, „het dak van de wereld", naar Am sterdam, met 48 journalisten, zakenlieden en iuchtvaartmensen aan boord. Onmiddellijk na aankomst van de Douglas DC-66 der Canadian Pacific Airlines werd in 't restaurant Avio- rama een receptie gegeven, waar burgemeester d'Ailly bemanning en passagiers, waaronder zich de burge meester van Sydney bevond, hartelijk welkom heette. De „Empress of Amsterdam" heeft als eerste toestel de vlucht gemaakt van de luchtlijn VancouverAmster damviadeNoordpool, die voort aan eenmaal per week zal worden uitgevoerd. Vancouver ligt op de Westkust van Brits Columbia en de afstand tot Amsterdam bedraagt 9000 km, dat is ongeveer 16% uur vliegen, met een tussenlanding in Groenland. Kwestie Nieuw-Guinea te Cairo besproken De Indonesische ambassadeur in Cairo, generaal-majoor Hadji Ab- doel Kadir, heeft een beroep gedaar op de secretaris-generaal der Arabi sche liga. Abdèl Khalek Hassuna teneinde de steun van Arabische lan den te verkrijgen, als de kwestie Nieuw-Guinea in de algemene ver gadering der Verenigde Naties tei sprake komt. De ambassedeur.heeft Zondag voorts een soortgelijk beroep gedaan op de hoofden der Arabische diplomatieke missies in Cairo. Vergeleken met de meer gebruike lijke trans-atlantische route betekent dit een tijdwinst van 6 uur. De ma chines vliegen bijna de gehele tocht boven land en zijn nooit meer dan anderhalf uur van een vliegveld ver wijderd. De belangstelling van Australische zijde was een gevolg van het feit dat de „Empress of Amsterdam' 'enkele dagen geleden via de Stille Zuidzee naar Vancouver was vertrokken en daar Vrijdagavond zijn aanloop had genomen voor de vlucht naar Amster dam. JURY BRACHT RAPPORT UIT Ons land telt nog 25.000 alcoholisten Ons land telt nog 25.000 alcoholis ten. Over 1954 werd aan accijns op gedistüleerd 117.504.000 betaald, dat is 7.153.000 meer dan in 1953, een stijging van ruim 6 %- De omzet van bier is naar verhouding nog meer ge stegen. In '54 werd aan accijns opge bracht 22.159.000 of 4.258.000 meer dan in 1953. In procenten uit gedrukt bedraagt de stijging ruim Algemene Nederlandse Geheelonthou- L9 Dit heeft de voorzitter van de dersbond, de heer J. Redeker, Zater dag medegedeeld op de algemene ver gadering vai de bond te Assen. Prestaties over het algemeen hoger gewaardeerd dan vorig jaar ÏVIet 170.8 van het maximaal te bereiken aantal van 200 punten is het Mn delburgs Dilettanten Toneel winnaar geworden van het Zeeuws Land juweel 19541955. Evenals in het vorig Landjuweel worden ook thans dt drie eerste plaatsen bezet door H.M.D.T., de „St. Joseph's Ghesellen" te Hulsi en door „Onderling Kunstgenot" in Goes, met dit verschil, dat beide eerst genoemde verenigingen van plaats verwisselden. Tezamen met „Crescendo" in Terneuzen, „Thalia" in Breskens cn „Hei Vlïssïngs Schouwspel" vormen deze verenigingen naar het oordeel van dt jury een topgroep, die eeu goed beeld geeft van hetgeen gevorderde amateur toneelverenigingen onder verantwoorde leiding kunnen bereiken. In het eindrapport van de jury wordt o.m. opgemerkt, dat het nieuwe beoor delingsschema, tot stand gekomen in samenwerking met de organisatie commissie, in de praktijk goed vol daan heeft, In dit nieuwe schema is de invloed van de keuze van het stuk op het punten-totaal minder groot dan in het beoordelingsschema van het vo rig Landjuweel het geval was. Boven dien werden nu van alle spelers af zonderlijk de prestaties beoordeeld, waarna een gemiddelde werd vastge steld voor de onderdelen u'tbeelaing, opvatting, dictie en intonatie, tekst- beheersing en beschaafde uitspraak. De verschillen tussen de verenigin gen, die de drie eerste plaatsen be zetten zijn, aldus de juryleden Frits Bloemkoik (W.K.A.) en Hessel Jongs- ma (N.A.T.U.), uiterst gering. Hun prestaties waren ongeveer gelijkwaar dig. Bij een vergelijking met de uitslag van het vorig jaar valt op, dat de prestaties der deelnemende vereni gingen thans aanmerkelijk hoger ge waardeerd werden, althans bij de „topgroep". Een meer verantwoorde keuze van de stukken heeft mede tot deze hogere waardering geleid, merkt de jury o-m. op. Over de ge hele linie was de kwaliteit beter Voorts wordt ïn.het uitvoerig jury rapport nog gewezen op het vraag stuk van het tekort aan enigszins on derlegde regisseurs voor het amateur toneel en op de moeilijke omstandig heden, waaronder vele verenigingen moeten werken. Leerzaam voorbeeld Als leerzaam voorbeeld van hetgeen desondank met voortvarendheid en Bij kt zwemmen verdronken Drie slachtoffers Bij het zwemmen in de Lek bij Lo- pik zijp Zondagmiddag twee perso nen om het leven gekomen. Het zijn de 25-jarige Dirk en zijn 10-jarig broertje Aart, beiden uit liet gezin Griekspoor-Bockman, te LJsselsteijn. Zondagavond om half zeven is in de Waalhaven te Rotterdam de 17- jarige kajuitsjongen R. H. Papen broek, opvarende van het Duitse schip „Erika Fritzen" en afkomstig uit Ditzum, bij het zwemmen ver-, dronken. VERWACHT... lOGERE TEMPERATUREN Vil, zonnig weer met in het Zuiden van het land een kleine kans op on weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Hogere tempe raturen dan Zondag ZON EN MAAN 7 Juni Zon op 4.24 onder 20.57 Maan op 22.32 onder 5.46 energie te bereiken is noemt de jury de wijze, waarop de toneelgroep van de R.K. Muziekvereniging te Heikant de belichting en de licht- en toneel effecten had verzorgd en voorts ook de prestaties op dit gebied van „Tha lia" uit Breskens. Een grote vooruitgang noemt de jury ook hetgeen bereikt werd op dé cor-gebied. Over de beroepsregie wordt o.m. gezegd, dat bij de beoorde ling een andere maatstaf werd aange legd voor verenigingen, die met een beroepsregisseur konden werken. Hierbij werden opmerkelijke resulta ten behaald en de ontwikkeling van het amateurtoneel werd door de be roepsregie daadwerkelijk bevorderd zo wordt in het rapport nog opge merkt. (Vervolg op pag. 7) Prinses Anne en Prins Charles van Engeland vertrekken met hun hond Corgi voor een vacantie. tochtje in Schotland. De Britse Ko ninklijke familie vertoeft op 't ogen blik op het kasteel Bdlmorai.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1