Tunesië krijgt zelfbestuur op binnenlands gebied Minister Beyen: tevreden met „Beneluxlanden resultaten" KLANKBORD FEESTAVOND IN BELGRADO ZATERDAG 4 JUNI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t m OVEREENKOMST GETEKEND Franse resident-generaal wordt hoge commissaris De Franse premier, Edgar Faure, en de Tunesische premier, Tahar hen Ammar, hebben Vrijdagmiddag te Parijs de overeenkomst getekend, waar bij Tunesië zelfbestuur op binnenlands gebied wordt verleend. De overeenkomsten zijn tot stand gekomen na onderhandelingen, die bijna tien maanden hebben geduurd. Zij begonnen, toen de voormalige premier Mendès-France naar Tunesië vloog om het protectoraat zelfbestuur aan te bieden. Volgens de overeenkomsten zal Frankrijk zorgen voor de buitenland se betrekkingen en de defensie van Tunesië. Fransen, die in Tunesische gemeen teraden zijn gekozen, zullen in hun ambt moeten worden bevestigd door de Bey van Tunis. De Frans-Tunesische douane-unie zal blijven bestaan en Tunesië zal tot het Franse gebied blijven behoren. De Franse resident-generaal zal Hoge Commissaris worden. Hg zal binnen twee jaar de controle over de politie aan de Tunesische regering overdragen, maar een derde der po litiemannen in de grote steden zal Frans blijven. Tienjarig bestaan van de Verenigde Naties. Herdenking te San Francisco De Russische minister van buiten landse zaken, Molotow, zal op 14 Ju ni met het Britse passagiersschip „Queen Elizabeth" te New York aan komen om te San Francisco de plechtigheden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der Verenigde Naties te kunnen bijwonen, aldus heeft de Russische afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Sobolef, te New York meegedeeld. De Russische mi nister zal dadelijk per trein naar San Francisco doorreizen. „De heer Mo lotow heeft er geen bezwaar tegen op korte trajecten te vliegen, maar op grote reizen als de onderhavige vliegt hij liever niet", zo voegde So bolef er aan toe. De drie Westelijke ministers van buitenlandse zaken Mac Millan (Groot-Brittannië), Dulles (V.S.) en Pinay (Frankrijk) zullen op 16 Juni te New York besprekingen voe ren en zich op 18 Juni per vliegtuig naar San Francisco begeven. Russen uil Joego-SIavië naar Sofia vertrokken. Brits standpunt over besprekingen. De Russische afvaardiging is Vrij dagochtend, onder leiding van partij secretaris Kroetsjew, uit Belgrado naar Sofia vertrokken en daar 's mid dags aangekomen. Op het vliegveld werden de Russen uitgeleide gedaan door maarschalk Ti to, terwijl een militaire kapel de volksliederen van Joego-SIavië en van de Sowjet-Unie speelde. Na de inspec tie van een bataljon lijfwacht van president Tito schudden Kroetsjew, Boelganin en Mikojan de hoofden van de diplomatieke missies de hand, die zich op het vliegveld hadden opge steld. Joego-SIavië is zijn verzekeringen tegenover de Westelijke mogendheden, dat de besprekingen met de Sowjet- leiders in Belgrado zijn betrekkingen met het Westen niet nadelig zou be ïnvloeden, nagekomen, aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministe rie van buitenlandse zaken Vrijdag naar aanleiding van het Donderdag in de Joego-Slavische hoofdstad uitgege ven communiqué verklaard. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Vrijdag verklaard, dat het State Department voldaan is over de klaarblijkelijke aanvaarding door de Sowjet-Unie van Zuidslavië's on afhankelijkheid. 528 VROUWEN. Iedereen in Long Beach Californië) mag de postbe- steller Joseph Pigliese graag. Toen hij had aangekondigd, dat hij zijn 46e verjaardag hoopte te vieren, maakte men van die verjaardag een feestje. Joseph kreeg een wagentje om zijn zware posttas te vervoeren en ook nog 115 dollars, die het overschot van de inzameling vormden. Hij stel de zich die dag beschikbaar om ge kust te worden. Joseph beweert, dat 528 vrouwen hem een verjaardags- kus gaven. VEILING. De Egyptische regering heeft in Cairo allerlei particuliere bezittingen van ex-koning Faroek laten veilen. Voor een duikerpak be stond slechts minimale belangstel ling, want het bad zo'n ongebruike lijke maat. Eenzelfde lot onderging een massageapparaat, dat slechts 75 opbracht. Maar om de hengels van Faroek werd bijna gevochten. Ze brachten gemiddeld 150 per stuk op. Kat. Gabriël, de kat van Sir Win ston Churchill is zoek geweest. Chur chill plakte een briefje achter een der ramen van zijn woning. Op dat briefje stond: „Kat zoek. Luistert naar de naam Gabriël. Een pond ster ling beloning".. Een paar dagen later ontdekten de kinderen van een luchtmacht-officier die aan Hyde Park Cate woont een miauwende kat. Ze belden de dieren bescherming op en toen kwam spoe dig uit, dat het Gabriël was. Churchill's cheque van een pond zal nu ingelijst worden en opgehan gen in de kinderkamer. De Franse militaire autoriteiten zullen in de grenszönes, de marine basis Bizerta en Ferryville, waar de Franse militaire voorraden zijn op geslagen, politiebevoegdheden be houden. De debatten over de ratificatie van de overeenkomsten in de Nationale Vergadering zullen in Juli worden gehouden. Poging tot ontvoering. Vrgdagavond zijn in Tunesië vier leden van de nieuwe Grondwetspartij gearresteerd, na een poging tot ont voering van Mekki ben Azzouz, de voorzitter van de Tunesische nationa listische partij, een kleine Fransge zinde en de nieuwe Grondwetspartij vijandig gezinde groep. De poging tot ontvoering geschied de in een buitenwijk van Tunesië. Ben Azzouz reed met een gemeente raadslid en zwager van hem in een auto. Onderweg namen zij een lifter mee, die na enkele minuten te heb ben meegereden, met een revolver de chauffeur tot stoppen dwong. Op hetzelfde ogenblik naderde een auto, waaruit vier gewapende mannen sprongen. Zij sleurden het gemeente raadslid uit de auto. Tijdens de worsteling maakte Azzouz gebruik van zyn revolver en ontsnapte. De politie heeft de vier mannen en het gemeenteraadslid later in een grot gevonden. Amerikaans eredoctoraat voor prof. Venmg-ffleinesz. Jules Verne van onze tijd. Woensdag Is aan prof. dr. F. A. VeningMeinesz, hoogleraar ln de geodesie en geophysica aan de rijks universiteit te Utrecht, het eredocto raat in de natuurwetenschappen der Columbia-universiteit uitgereikt. Hij wordt wel de moderne Jules Verne genoemd omdat hij in een on derzeeboot lange reizen onder het zeeoppervlak heeft gemaakt om me tingen van de van de variaties in de zwaartekracht te doen. Zijn onder zoekingen hebben de inzichten in be langrijke geophysische problemen grondig gewijzigd en de geleerden in staat gesteld de vorm van de aarde nauwkeurig te berekenen. In 1945 werd aan prof. Vening-Mei- nesz de hoogste Amerikaanse eer, die een geoloog te beurt kan vallen, be wezen door verlening van de Penrose- medaille. Indonesisch ministerie over Nieuw-Guinea. Hernieuwe stappen bij V.N. In kringen van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft men verklaard, dat thans de tijd gekomen ia „binnenlandse activi teiten uit te voeren voor de terug keer van West-Irian tot Indonesisch grondgebied". Daarbij werd opge merkt, dat hetgeen het ministerie van buitenlandse zaken ten aanzien van de terugkeer van West-Irian tot dusver deed, van complementaire aard is met betrekking tot de maat regelen, die nog genomen dienen te worden. Intussen is het ministerie bezig te bestuderen, welke stappen in de Verenigde Naties genomen kunnen worden. MET KAVIAAR EN DANSMUZIEK Kroesjtsjef in zonnige bui De Sowjet-ambassadeur te Belgrado, Valkof, heeft ter ere van de Joe goslavische onderhandelingsdelegatie een afscheidsfeest gegeven. De am bassade was te klein voor do 500 gasten en daarom werd gebruik gemaakt van het Servische regeringsgebouw. Zeventien vooraanstaande kunste naars uit de Sowjet-Unie gaven een voorstelling van dans en muziek, die veel bijval oogstte. De echtgenote van Tito, die gekleed was in een avond japon van zijde uit India, toonde bij ieder nummer veel waardering. Na de traditionele maaltijd van rij ke spijzen en drank, variërend van kaviaar tot speenvarken en van wod ka tot champagne uit de Kaultasus, werd de dansvloer ontruimd. Behalve de vice-minister van handel Koemy- kin, danste geen der Sowjet-gedele- geerden. De Joegoslaven waren in avondkleding, doch de Sowjet-gede- legeerden droegen hun donkere, enigszins gekreukelde colbertcos- tuums. De Sowjet-ambassadeur zelf was gekleed in schitterend diploma- tenuniform. Partijsecretaris Kroesjtsjef was In een goed humeur. Hij bracht talloze malen een dronk uit en onderhield zich met een groep journalisten, die zich op een trap bevonden: „Onze overeenkomst draagt bij tot de ver mindering van de spanning en tot de verzekering van de vrede", zo zeide hij. Maarschalk Tito voegde zich daar op bij hem en waarschuwde: „Dat zijn journalisten, gevaarlijke lieden". „Inderdaad, de journalisten zgn gevaarlijk, want zij verzinnen dingen, die nooit bestaan hebben", zo antwoordde Kroesjtsjef, die daarop de hand greep van een journalist: „U bent Engelsman, niet waar?". „Neen, Amerikaan". „Ha, Amei-i- kaan. Wij hebben respect voor U, maar U moet de Russen beter begrij pen". De journalist antwoordde: „En ik mag niet naar de Sowjet-Unie". Donderdagavond brak brand uit in Monnikendamwaardoor een gedeelte van de scheepstimmerwerf van de fir ma Hakvoort aan de Havenstraat en enige tegenover die werf aan dezelf de straat gelegen woningen in as wer 'den gelegd Een beeld van het blussingswerk tus sen de smeulende resten van de uit gebrande loodsen op de werf. Maarschalk Tito kwam hierop tus senbeide en gaf hiervan een verta ling in het Russisch in de geest van: „Hij zegt, dat hij naar Rusland wil". „Goed, U kunt een visum krygen" was hierop Kroesjtsjefs antwoord. Toen merkte Tito tegen de Sowjet- Rus op: „Maar men houdt U gevan gen". Tito en Mikojan leidden de partijsecretaris daarop verder. Een en ander verwekte hilariteit. Kwestie Cyprus opnieuw aanhangig bij V.N. Griekenland zal opnieuw en voor 22 Augustus de kwestie Cyprus bij de Verenigde Naties aanhangig maken en om plaatsing op de agenda van dit punt verzoeken, aldus werd Vrijdag van gezaghebbende zijde te Athene vernomen. Griekenland zal nu verzoeken, dat de Verenigde Naties de „kern" van de Cypriotische els tot zelfbeschikking in behandeling nemen. illlllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli 1 Tijger in straten van i 1 Duinkerken. J M Een tijger heeft Vrijdag enige M tijd in de straten van Duinker- j| ken rondgelopen, nadat hij uit =e m zijn circuskooi was ontsnapt. H Vrouwen sleepten in paniek haar kinderen met zich mee en M zochten een schuilplaats. Win- keiiers sloten onmiddellijk hun H deuren. M Het 'circuspersoneel slaagde er s na een half uur in de tijger te vangen, voordat hij het strand had bereikt. H Het circus was even tevoren in de stad aangekomen. Arbeidsverbod voor meisjes beneden 15 jaar. Met ingang van 1 Juli treedt in wer king de wijziging van de arbeidswet, die bedrijfsarbeid van mejsjes bene den de leeftijd van 15 jaar verbiedt. Bedrijfsarbeid is alle arbeid met uit zondering van huishoudelijke arbeid in een privé huishouding. Zolang de z.g. landbouwarbeiderswet nog niet in werking is getreden, is dit arbeidsver bod niet van toepassing op arbeid in het land- en tuinbouwbedrijf. De districtshoofden der arbeidsin spectie kunnen ondernemers voor in dividuele gevallen dispensatie van dit verbod geven. Als overgangsmaatregel geldt deze nieuwe bepaling van de arbeidswet niet voor meisjes, die op 1 Juli 1955 reeds 14 jaar en niet meer leerplichtig zijn. Luitenant M. A. Strubbe uit Middel burg van de Luchtmacht Vrouwen Af deling staat al geruime tijd voor (le klas in Sundern, West-Duitsland. Zij is verbonden aan de enige Neder landse school in de Bondsrepubliek, gevestigd op een hoofdkwartier van de Tweede geallieerde tactische lucht macht. 's Morgens geeft ze les aan negen kinderen en 's middags komen 8 scholieren haar vsijze lessen aan horen. Luitenant Strubbe ontving haar op leiding aan de Chr. Kweekschool in Goes en gaf, voordat ze zich méldde bij de Koninklijke Luchtmacht, les in de school van de Ned. Herv. gemeente te Wilnis. Het grote gebrek aan on derwijzend personeel in ons land heeft haar haar huidige functie bezorgd. Benzine en petroleum m prijs verlaagd Met ingang van Zaterdag 4 Juni wordt de prijs van autobenzine met 0.3 cent en die van lïchtpetroleum met 0.5 cent per liter verlaagd. Van welingelichte zijde vernamen wij, dat overwegingen van algemeen beleid, ook op economisch gebied, en van concurrentie, voor de belangheb benden mede aanleiding zgn geweest tot deze prijsverlagingen. JapansRussische onderhandelingen begonnen. Japan ep de Sowjet-Unie zijn Vrij dag te Londen begonnen met de on derhandelingen over beëindiging van de oorlogstoestand, die officieel nog steeds tussen beide landen bestaat en over kwesties, die reeds lang om op lossing vragen. De besprekingen zullen naar men verwacht verscheidene maanden du ren. Noorse obligatielening in Nederland. De Noorse regering heeft heden een contract gesloten met een Nederland se bankgroep, vertegenwoordigd door de Twentsche Bank voor een Noorse obligatielening van 35 mil- lioen gulden. De looptijd zal 20 jaar bedragen, de rente 4% pet. De eerste 5 jaar zal géén aflossing op de le ning geschieden. De obligatiën zullen in de loop van deze maand tegen een koers van 100 pet. worden uitgege ven. CONFERENTIE TE MESSINA Overeenstemming bereikt over Europese integratie De minister van buitenlandse zaken, mr. J. W. Beyen, is Vrijdagavond van de conferentie der kolen- en staalgemeenschap in Messina op Schiphol teruggekeerd. Bij zijn aankomst zeide de minister: „Wij hebben bereikt dat het streven naar Europese integratie in een bepaald kanaal is gekomen. Na de verwerping van de E.D.G. was dit verloren gegaan. Er waren wel plannen, maar de samenwerking ontbrak. Het was naar het oordeel van de Beneluxlanden ook een politiek belang de Europese integratie na te streven. De minister deelde mede, dat de Beneluxlanden zeer tevreden zyn met de resultaten van de bespreking. De conferentie te Messina heeft waarlijk verheugende resultaten op geleverd, die veelbelovend zijn voor de toekomst an Europa. Dit heeft de Italiaanse minister van buiten landse zaken, G. Martino, Donderdag avond bekend gemaakt. Naar hij mededeelde zijn de minis ters van buitenlandse zaken van de zes landen der Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal het eens geworden over de volgende punten: 1. De gemeenschap moet worden ontwikkeld en versterkt door de eco nomische integratie van de sectoren, waarin het verdrag der gemeenschap voorziet; 2. Door het scheppen van een ge meenschappelijke markt moet men komen tot „horizontale", d.w.z. alge mene, integratie van de Europese economie; 3. De integratie van het verkeers wezen, met inbegrip van de lucht vaart, en op het gebied van de ener gievoorziening, in het bijzonder van de atoomenergie, moet worden ont wikkeld en versterkt; 4. De zes landen moetén hun mo netaire politiek coördineren; 5. Er dient een Europees investe ringsfonds te worden ingesteld; 6. Er moet een Europese integra tie op sociaal en cultureel gebied ko men. De ministers hebben beraadslaagd over het bijeenroepen van een confe rentie voor het opstellen van een in ternationaal verdrag, dat de uitvoe ring van dit programma mogelgk moet maken. Aan deze conferentie zullen ook de landen, die niet by de E.G.K.S. zijn aangesloten, kunnen deelnemen. De conferentie zal worden vooraf gegaan door bijeenkomsten voor de technische uitwerking van de maat regelen, welke moeten worden geno men. Deze voorbereidende werk zaamheden zullen worden opgedra gen aan een commissie, waarin af gevaardigden van de zes regeringen zitting hebben, alsmede deskundigen der E.G.K.S., deskundigen van de or ganisatie voor Europese Economi sche Samenwerking en een afgevaar digde van Engeland. De zes landen hopen, dat de En gelse afgevaardigde niet als waarne mer maar als actief lid aan de bij eenkomsten der commissie zal deel nemen. Wetsontwerp tot belasting verhoging in België. Begrotingen worden besnoeid De Belgische minister van finan ciën Liebaert heeft een wetsontwerp ingediend op grond waarvan de gewo ne omzetbelasting de belasting op weelde-artikelen èn de belasting op auto's worden verhoogd. Deze verhoging zal de Belgische schatkist jaarlijks een bedrag van fr. 2 milliard aan extra inkomsten op leveren. Op de begroting voor 1955 zal bovendien bezuinigd worden tot een bedrag van fr 4 a fr 5 milliard Alleen reeds de begrotingen voor landsverde diging, publieke werken, verkeerswe zen en volksgezondheid zullen met een gezamenlijk bedrag van fr. 3.5 milliard worden besnoeid. Het Wereldgebeuren De Maffia Op Sicilic wonen nog altijd giova- ni d'onore oftewel jongelingen van eer. Zij zijn leden van het geheime genootschap de Maffia, dat sedert de dag«n van Napoleon I on rust en narigheid heeft verspreid over het eiland. Er is een tijd geweest, dat de ben den van de Maffia Sicilië beheersten. De bendeleden werden tot het genoot schap eerst toegelaten als ze door een tweegevecht met messen hun onver schrokkenheid hadden bewezen. Ver volgens moesten ze beloven onrecht te zullen straffen en nooit iets aan de politie te zullen vertellen. Daarna be gon dan het afpersingswerk, waarvan zowel de grondbezitters als de pacht boeren het slachtoffer werden. Die verwording op Sicilië is ont staan doordat het land in de loop der eeuwen betrokken geraakte in een lange reeks van oorlogen, revoluties en opstanden. Bijna een eeuw hebben Italiaanse regeerders strijd gevoerd tegen de Maffia. Mussolini slaagde er in het genootschap vrijwel onder de duim te krijgen, maar na de jongste wereldoorlog leefde het weer op, zij het niet in grootse vorm. Op dat Sicilië worden vijf Juni a.s. verkiezingen gehouden voor het parle ment, want Sicilië heeft binnen de Italiaanse staat een bepaalde mate van zelfbestuur en onafhankelijkheid. Dat parlement bestaat uit 90 leden, van wie er thans 30 behoren tot de Christendemocratische partij, 30 tot het Volksfront van communisten en links-socialisten, 11 tot de Nieuw-Fas- cisten, 10 tot de Monarchistische partij en 9 tot diverse splinterpartijtjes. Sicilië is wat het communisme be treft een der meest bedreigde ge bieden van Italië en daarom be staat er voor de verkiezingen grote be langstelling. Een ganse horde van poli tici heeft zich uit Rome, Napels enz. naar Sicilië begeven om daar vurige redevoeringen af te steken. Honderden bijeenkomsten werden belegd en premier Scelba van Italië snelde zelf toe om aan de verkiezings campagne deel te nemen. Hij is de zoon van een Siciliaanse pachtboer en hij kent de bewoners van zijn geboor teland goed. Dat laatste is ook wel nodig, want eeuwen van terrorisme hebben het Siciliaanse volk zwijgzaam gemaakt. Men gaat op Sicilië van het standpunt uit, dat woorden er zijn om de gedach ten te verbergen en dan is het moei lijk om vast te stellen hoe de mensen denken en wat ze willen. Dit is echter zeker, dat er in de Si ciliaanse arbeiderswereld nog al tijd een bittere stemming heerst. De na-oorlogse jaren van Christen-de mocratisch bewind hebben wel wat meer welvaart gebracht, maar het zijn nog altijd de grootgrondbezitters en de oude. rijke families, die het voor het zeggen hebben en die de oude toe standen willen handhaven. Wanneer men weet, dat in de loop der jaren honderdduizenden Sici- lianen er de voorkeur aan hebben ge geven hun land te verlaten en naar Amerika te gaan er was zelfs een jaar van 136.000 emigranten! dan is het wel duidelijk dat het op Sicilië een uiterst armoedige boel was en is. De grote ontevredenheid over deze achterlijkheid richt zich tegen de cen trale regering in Rome en tegen de heersende families op het eiland. De communisten slaagden er in dank zij de ontevredenheid een der de deel van de bevolking mee te krij- Een redacteur van het Franse dag blad „Le Monde" heeft vorige week op Sicilië gepoogd een ana lyse te maken van de huidige politie ke toestand. Sicilianen, die het weten moesten, durfden geen voorspelling te doen over de verkiezingen van 5 Juni. Ze zeiden: „Een teruggang van de Christendemocraten zou ons verbazen, een vooruitgang van de Volksfronters zou ons niet verwonderen". De man van „Le Monde" ontdekte ook een leukigheidje. Drie broers zijn candidaat gesteld en alle drie voor een andere partij. De broers bevechten elkaar wild, maar tenslotte gaat het er om, dat de familie in elk geval een lid in het parlement wil hebben Over één ding zijn de onafhankelij ke beoordelaars het eens: de grote strijd tegen het communisme is op Sicilië nog niet uitgestreden. Er zal nog heel wat welvaartswerk gedaan moeten worden om aan de Sicilianen een beter bestaan en daardoor een gro tere tevredenheid te geven. Dan pas zal het communisme zijn aantrekkingskracht verliezen. Premier Scelba van Italië vertoeft in zijn geboorteland Sicilië. Prof. Tinbergen verlaat Centraal Planbureau. Naar wij van de zijde van het mi nisterie van economische zaken verne men, zal prof. dr. J. Tinbergen op zijn verzoek op 1 Juli zijn functie als di recteur van het Centraal Planbureau neerleggen. Het is de bedoeling, dat dr. W. Drees jr. na die datum voors hands met het waarnemend directo raat wordt belas*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5