PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mr. Burger gaf een overzicht van de gang van zaken BILT Herverkaveling komende winter slechts op halve toeren RECHTER ERKENDE BEEDIGDE VERKLARINGEN NIET NIEUWE ACTIE OM EIND TE MAKEN AAN SPOORWEGCONFLICT DE VERWACHT. 198e Jaargang-No. 128 Dag!bl*d ultg*v« van d* firma Provinciale Zteuwj* Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adj .-Hoofdred.G. A. de Kok. Zaterdag 4 Juni 1955 ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Minimum p advertentie 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlisslngea, Walstr. 88—«0, telef, 2385 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 81, telef. 3841-; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g, 2228); Oostburg, Flnlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee N. Bogerdstr. C 160, teL 26 DINSDAG REGERINGSVERKLARING IN TWEEDE KAMER Voorgestelde verlaging van loon- en inkomstenbelasting wordt iets minder D« kabinetsformateur mr. J. A. W. Burger heeft Vrijdag enige inlich tingen verstrekt over de wijze., waarop hy erin is geslaagd de hem gegeven opdracht tot reconstructie van het kabinet uit te voeren. Hjj zei, dat van de zyde van de Partij van de Arbeid werd verwacht, dat hy de opdracht zou krygen en het was hem ook zeer welkom. Niet omdat hij schuldgevoelens koesterde, maar omdat het ging om de formele verantwoordelijkheid, daar de P.v.d.A. de grootste partij is, die heeft meegewerkt aan de verwerping van de huurwet. Over de gebeurtenissen in de Tweede Kamer wilde de heer Burger niet napraten. Het was volgens mr. Burger een misverstand om te menen, dat de P.v.d.A deze gelegenheid had aangegrepen om van de brede-basispolitiek af te komen. De bezwaren tegen het ontwerp waren van zakelijke aard. De kabinetsformateur had aanvan kelijk twee plannen in het hoofd, n.l. een regeling op lange of een op korte termijn. Bij de laatstgenoemde werd gedacht aan een raamwet met mach tigingen voor de regering voor een reeks van jaren. Het zou echter te veel tyd gevergd hebben om deze re geling uit te werken en het leek mr. Burger ook onjuist om de oorspron kelijk aangehouden datum van 1 Juli, waarop de voorstellen zouden ingaan, te wijzigen. Het eerstgenoemde plan werd dan ook de basis van de onderhandelingen. Het ontwerp wilde 40 millioen via de huurders aan de verhuurders geven. De basis van mr. Burgers plan was de huurders hier uit te schakelen. Er zou dus geen huurverhoging komen, maar de verhuurders zouden hetzelf de bedrag ontvangen. Gedurende een bespreking met de fractieleiders bleek de wenselijkheid een kleine huurverhoging in te voeren voor de vooroorlogse woningen met compen satie. De heer Burger wenste tfie verho ging alleen te zien als een premie op een behoorlijk onderhoud. Dit be tekent, dat de 5 huurverhoging ongedaan zon moeten worden ge maakt wanneer een bevoegde in stantie zou vaststellen, dat het on derhoud to wensen over zou laten. Dinsdagavond is dit plan in het kabinet besproken. Het bleek voor dé regering aanvaardbaar, met dien verstande, dat met 1 September de maatregelen zou den ingaan, behoudens de ver laging der grondbelasting, die eerst op 1 Januari a.s. kan in gaan, terwijl in hoofdzaak de compensatie zou worden gevon den in de indirecte belasting sfeer, namelijk door afschaffing van de omzetbelasting op tex tiel, die 56 millioen kost en die op suiker, ten bedrage van 14 millioen. Omtrent de garantie voor het be hoorlijk onderhoud der woningen rees de vraag of het technisch mogelijk was deze maatregel, ook 1 September te doen ingaan. Besloten werd zich niet op een datum vast te leggen, maar zo spoedig mogelijk na de huurverhoging deze bepaling in wer king te doen treden. Deze kwestie Verkeerd verbonden. Tijdens het overleg met de leiders van de fracties van de vier regeringspartijen stond mr. Burger ook herhaaldelijk in te lefonisch contact met hen. Groot was zijn verrassing, toen de te lefoniste hem de vorige week Donderdag in plaats van met de heer Schouten verbond met de i heer Oud, wiens fractie niet bij i het overleg was betrokken. De j heer Oud accepteerde de ver- ontschuldigingen van de forma- i teur met een hartelijk „veel i succes". President Tito van Joego-Slavië en ■premier Nilcolai Bulganin van Rus land (links) tekenen de gemeenschap pelijke verklaring, waarin o.m. toe lating van. Communistisch China bij de V.N. en verbod van atoomwapenen wordt gevraagd. van de onderhoudsplicht was voor mr. Burger een beslissend punt, even als de vraag wat er zou gebeuren indien er desniettemin een loonronde zou komen. Op zijn verzoek om een nadere precisering ontving de forma teur een schrijven van de regering, dat hem, zoals hij zeide, plezierig heeft getroffen. Er was nu geen moeilijkheid meer voor hem en de fractievoorzitters waren het spon taan met hem eens. Compromis bereikt. Er komt nu volgens de plannen dus een huurverhoging voor alle oude woningen van 5 pet, als premie voor een behoorlijk onderhoud. De kloof tussen het bezit van oude en van nieuwe huizen wordt daarmede ver minderd met 8 '/2 procent en het af schrijvingspercentage wordt ver hoogd van 10 tot 15 procent. De voorgestelde verlaging der in komstenbelasting en loonbelasting is verminderd van 8 tot 6 procent. De opbrengst van de gemeen telijke en provinciale opcenten op de grondbelasting wordt ge halveerd. De verlaging der om zetbelasting zal tot 1 Januari 1957 gelden. Naar de mening van mr. Burger is hier een gaaf en voor allen aanvaardbaar com promis bereikt. Door deze gang van zaken kan zijns inziens een bruikbare basis van overleg ge vormd zijn over het huurbeleid op lange termyn. De consequentie van deze maatre gelen voor de schatkist komen neer op een verhoging van het voorge stelde bedrag van 502 millioen be lastingverlaging met 16 20 millioen gulden. Op een desbetreffende vraag ant woordde mr. Burger nog, dat de kwestie van de bestemmingsheffing» nadat zijn tweede plan niet uitvoer baar bleek, niet meer ter sprake is gekomen. Kamer Dinsdag bijeen. De Tweede Kamer is tegen Dins dag a.s. om 13 uur in openbare ver gadering bijeen geroepen. De voorzit ter zal dan de regering gelegenheid geven een verklaring af te leggen over de oplossing van de kabinets crisis. Sleepboot gekapseisd te Rotterdam. Machinist omgekomen. De sleepboot „Volharding 14" is in de Rotterdamse Waalhaven ge kapseisd tengevolge van een ver keerde manoeuvre. De kapitein, de stuurman en toevallig ook de stoker, bevonden zich aan dek en kwamen in het water terecht. Zij werden op gepikt door in de buurt varende sche pen. De machinist bevond zich in de machinekamer en is om het leven ge komen. Het is de 52-jarige machinist M. Schmidt uit Rotterdam. Onderofficieren apart in militaire treinen. Sinds ruim een week hebben de on derofficieren, evenals de officieren dat reeds hadden, speciaal voor hen gereserveerde plaatsen In militaire treinen. Deze regeling is tot stand ge komen na overleg tussen de Neder landse Spoorwegen en de inspectie van het vervoerswezen van de Ko ninklijke Landmacht, DE ZAAK JUNGSCHLAGER Laat getuigen maar naar Indonesië komen. Li de veertiende zitting van de zaak JungschlMger, die Vrijdag werd ge houden, heeft mevrouw Bouman beëdigde verklaringen voorgelezen van officieren, die voigens getuige Tomasoa drie maanden voor de souVereini- teitsoverdracht plannen hadden gesmeed om ondergrondse actie te voeren tegen de staat Indonesië. Allen ontkennen, dat zy op dat tydstip in Indo nesië waren, hetgeen gestaafd wordt door fotocopieën van hun staat van dienst. Voorts las mevrouw Bouman ver klaringen voor van een pensionhou der in Maastricht, van de K.L.M., de K.P.M. en de Amsterdamse Bank, waaruit blijkt dat Jungschlager in October 1950 in Nederland was en dus niet aan de vergaderingen had kun nen deelnemen, waarover Tomasoa sprak. De verklaring van de Amster damse Bank was mede-ondertekend door Sjafie Sahab van het Indonesi sche Hoge Commissai'iaat in Den Haag. Tomasoa had verklaard, dat hij ser geant-titulair van het K.N.I.L. was geweest, maar een brief van het mi nisterie van defensie toonde aan dat getuige niet op het K.N.I.L.-register voorkomt. )e officier van justitie Soenarjo, wenste echter de verklaringen niet zonder meer als bewijsmateriaal te aanvaarden. Ook de rechter meende, dat deze notariële verklaringen geen bewijskracht hadden daar de getui gen in Indonesië moeten verschijnen of een Indonesisch opsporingsambte naar naar Nederland moe^t gaan. Toen mevrouw Bouman een schrif telijke bevestiging hiervan vroeg, zo dat zij contact op zou kunnen nemen met de Nederlandse regering, ant woordde rechter Maengltom: „Laat de belangrijke getuigen maar hier komen, het gaat immers om beklaag de» hoofd". Uit het strafregister van Tomasoa blykt, dat hij reeds driemaal is ver oordeeld en thans een straf uitzit we gens verduistering. Koning Idris van Libye huwt tweede vrouw Dochter van Bedoeïnenheerser. Koning Idris van Libye zal van daag te Cairo in de echt worden ver bonden met een tweede vrouw, Aljjah Lamloem, de 37-jarige dochter van een vermogend Egyptisch Bedoeïnen- opperhoofd, aldus werd Vrijdag in de Egyptische hoofdstad vernomen. De enige zoon van koning Idris is op jeugdige leeftijd overleden en de huidige troonopvolger is de broer van de koning. De 65-jarige vorst heeft zijn toe komstige bruid nog nooit gezien. Alijah Lamloem is opgevoed op een Franse Rooms-Katholieke klooster school. Haar familie heerst over een millioen nomaden. Het weer houdt zich goed (Van onze weerkundige medewerker.) Een week lang met zon en zonder regen is in ons land een zeldzaam verschijnsel. Verle den zomer is het niet voorge komen. Gisteren steeg de tem peratuur op Walcheren tot 22 graden Celsius, maar warmer wilde het toch niet worden. Een storingsfront, dat gister avond van Engeland naar Frankrijk trok, veroorzaakte regen en plaatselijk onweer. Het front bewoog langzaam in N.O.-richting wat de kans op een plaatselijke regen- of on weersbui doet toenemen. Zo lang het hoge drukgebïed bij Noorwegen krachtig genoeg blijft, zal het weer niet veran deren. De kans bestaat zelfs dat de temperaturen nog wat zullen stijgen tijdens het week end. llllllllllllllliiiiiiii::; j1 üüiiiiiiiiliilllllllililllliiliilll In het Ennepe-Ruhr district (n West-Duitsland woedt op het ogen blik een typhusepidemie. De ziekte werd verspreid door een fabriekdie flessen reinigde met besmet water. De Duitse spoorwegen hebben ook de strijd tegen de ziekte ingezet: De vloeren van de rijtuigen worden re gelmatig besproeid met een desinfec terende vloeistof. Aantal zilvermeeuwen in Nederland te groot Brood mei vergif moet uitkomst brengen. Naar schatting zijn er in ons land 25.000 paren zilvermeeuwen en dat is te veel, want in de afgelopen ja ren is duidelijk geworden, dat deze vogels grote schade toebrengen aan de overige vogelstand, doordat zy eieren en zelfs jonge vogels opeten. Men wil nu het aantal zilvermeeu wen terugbrengen tot 2500 paren. Er zijn twee methodes, die men kan toe passen, het inspuiten van de eieren met vergif (zilvermeeuwen eten hun eieren namelijk op als deze naast het nest liggen) of het bij de nesten neerleggen van brood met vergif. De laatste methode wordt nu toegepast met strychnine, maar er worden goe de maatregelen getroffen om te voorkomen dat het brood blijft lig gen. De dode vogels worden verza meld en daarna verbrand. BEROEP OP BEMIDDELAARS Honderden bedden bij Lagerhui» afgeleverd. De Britse minister van arbeid, Sir Walter Monckton, heeft Vrijdag een nieuwe actie ingezet om te trachten een eind te maken aan de spoorweg staking. Hij deed een beroep op zyn erva ren bemiddelaars nogmaals te trach ten een „vredesplan" op te stellen, op basis waarvan de vakverenigingslei ders en de leden van de transport- commissie opnieuw bijeen kunnen komen. „Ik zou het spoorwegconflict kun nen regelen voordat het volk in el lende wordt gedompeld. Ik geloof, dat ik gemakkelijk de leider van de stakers, Jim Baty en de voorzitter van de Britse vervoerscommissie, ge neraal Sir Brian Robertson kan hynotiseren." Dit heeft de beroeps- hypnotiseur Henry Blyth uit Torquay telegrafisch laten weten aan de mi nister van arbeid. Sir Walter Monck ton. Tegenover verslaggevers ver klaarde Blyth dat het een ernstig ge meend aanbod was. Wat men ook met het aanbod van GEVOLG VAN VOORTSCHRIJDENDE MECHANISATIE Cultuurtechnisch werk in Zeeland verschoven naar zomermaanden Omstreeks September zal in de Zeeuwse herverkavelingsgebieden, waar thans honderden draglines ronken, een zekere stilte intreden. De werk zaamheden zullen niet helemaal worden stopgezet, doch wel zal tijdens de wintermaanden op ongeveer halve kracht worden gewerkt. Niet alleen vindt dit zyn oorzaak in het feit, dat de voor de herverkaveling op de rijksbegro ting uitgetrokken bedragen voor dit jaar reeds zijn besteed, doch méér nog moet dit worden gezien, als een gevolg van de nieuwe opvattingen over de wijze van uitvoering en de meest gunstigste periode voor cultuurtechnische werken, zo deelde de rykscultuurconsulent, ir. J. Post, ons in een onderhoud mede. Algemeen raakt men er steeds meer van doordrongen, dat de cul tuurtechnische werken welke tot dusver als objecten voor werkgelegen heid in de wintermaanden werden gezien om economische en technische re denen zoveel mogelijk in de zomer dienen te worden uitgevoerd. „We zullen hieraan moeten wennen en ons hierby moeten aanpassen", aldus ir. Post. satiewerken e.d. de zomermaanden te prefereren waren, ook in verband met de kostprijs. Dit was wel bekend, maar het klemt des te meer bij het veelvuldig gebruik van machines. Uiteraard staat hier wel tegenover, dat dc grondgebruikers dan hun gron den niet kunnen bebouwen en dus schadeloos gesteld moeten worden. Naar de mening van ir. Post wegen echter de voordelen van deze wijze van werken tegen dit laatste op. In de agrarische subcommissies e.d. wordt door de belanghebbenden ook sterk aangedrongen op uitvoering in de zomermaanden, in verband met de landbouwkundige Voordelen hieraan verbonden. Het werken met zware machines op de vaak door de regen doordrenkte landbouwgronden in de In vergelijking met de herverka veling op Walcheren is er thans in de wijze van uitvoering een sterke ver schuiving van de handkracht naar de machines te bespeuren. Walcheren werd nog voor een groot deel met de schop en de kruiwagen herverkaveld, doch toen in 1953 na de ramp. voor het cultuurtechnische werk vaak een te kort aan arbeiders was, is men steeds meer overgegaan tot mechanische uit voering. Bij ruilverkavelingen elders in het land was reeds enige ervaring met machines opgedaan, doch niet op zo grote schaal als thans in Zeeland. De mogelijkheden en voordelen van mechanise uitvoering zijn daarbij min of meer een openbaring geworden. Het bleek, dat voor de aanleg van drainage en het uitvoeren van egali- wintermaanden is bijv. niet bevorder lijk voor de goede conditie van deze gronden. Hoewel het gunstige weer en de voortschrijdende mechanisatie bij de uitvoering van de cultuurtechnische werken ertoe geleid heeft, dat de be schikbare financiën thans sneller wa ren besteed dan aanvankelijk werd verwacht, moet daarom toch ook voor volgende jaren er op gerekend worden, dat de activiteit in de winter maanden wat za] afnemen. Naar de mening van ir. Post be hoeft men daarbij niet zozeer bevreesd te zijn, dat een en ander zal leiden tot een veel grotere werkloosheid in de winterperiode. Met name in het na jaar zal het wellicht juist, de oogst- wgrkzaamheden in de landbouw ver gemakkelijken. Ook het tempo van uitvoering van de herverkaveling wordt er niet door beïnvloed, daar het niet anders is dan een verschuiving van dc werkzaam heden van de winter naar de zomer maanden. Intussen zitten met name op Schou- wen-Dniveland verschillende hoeren moeilijk, doordat o.a. bij Schelphoek en Ouwerkerk het enorme werk van de ontzanding nog niet gereed is kun nen komen. De Herverkavelingsdienst tracht echter zoveel mogelijk de meest schrijnende gevallen te helpen. Zodra de weersomstandigheden dit toelaten, zal dan in het begin van 1956 weer in versneld tempo met de herver- kavelingswerken worden voort gegaan. Blyth zal doen, de autoriteiten ne men intussen voorzorgsmaatregelen om de rust van de volksvertegen woordigers, die Dinsdag a.s. voor het eerst na de verkiezingen bijeenkomen, te verzekeren voor het geval zij niet naar hun woonplaats kunnen terug keren na de vergaderingen. Hiertoe zijn Vrijdag honderden bedden en matrassen Dij het Lagerhuis afgele verd. KORTE PREDICATIE EN NU... Met de Zondag na Pinksteren be sluit de Pauskring en daarmee begint de z.g.n. feestloze helft van het ker kelijk jaar. Graag wordt die Zondag aan de Drieëenheid gewijd. Wel te be grijpen: Kerst, het feest van de komst van Christus, Paas, de kracht van God, Pinkster, de Heilige Geest en nu na de Pinkstertijd een samenvatting. Heel de prediking van heel dat fees telijke deel van het kerkelijk jaar lean nog eens worden samengevat. En dan komt het feestloze deel. Dan zijn de „vrije stoffen" aan de bexirt. In hei kerkboek komen de liederen voor kerk en koninkrijk Gods. Ik zou het nog even anders willen zeggen. Ik zou willen zeggen: Nu zijn we weer rond gekomen en laten we nu er eens naar gaan doen. Woorden willen zich ook eens verwerkelijkt weten in daden, anders hebben ze zo weinig zin. Daar komt in een landbouwende provincie als de onze nog iets bij. Daar is de winter de tijd van bezinning en vergadering. En daar is zo om deze tijd geen gelegenheid meer om al te veel te filosoferen en al te veel na te denken. Nu worden we geheel in beslag ge nomen door het werk. Elke dag duurt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Zelfs van de Zondag blijft niet altijd alles meer over. Laten we het nu eens zo zien dat er nu de gelegenheid is iets te verwer- kelijken van al wat in die nu gesloten kring ons heeft bezig gehouden. Allerlei scholen en opleidingen ken nen tegenwoordig een praktijktijd. Na een periode van lessen in theorie komt er een van praktisch werk. De school des levens geeft de gelovigen ook een praktijktijd. Elke Zondag morgen theorie en dan weer in de praktjjk. Vaxi eerste advent tot Pink ster-theorie en dan nu eens praktijk. Als er een bijbel in de buurt is, lees dan eens Jacobus 1 1921. Aardenburg. L. 8. BLOM IETS HOGERE TEMPERATUREN. Vrij zonnig weer met een matige Zuid-Oostelijke wind. Dezelfde mïd- dagtemperaturen als gisteren of iets hogere. 5 Juni Zon Maan 6 Juni Zon Maan ZON EN MAAN op 4.25 op 21.55 onder 20.55 onder 4.03 onder 20.56 onder '4,51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1