Wolverslindende insecten eten jaarlijks voor millioenen op Onze ACCESSOIRES ANNO 1955 "Dzoiiwenpagina MIJN KROOST BLIJFT THUIS!" Blijf meester VAN VROUW 701 VROUW .r D' D' M' N/'ef voor „s/anke dennen' ZATERDAG 4 JTJNI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE MACHT VAN HET KLEINE.... Dank zij de moderne chemie kunnen zij thans bestreden worden Van de wolvretende insecten zijn de voornaamste boosdoeners de kleer- mot, de pelskever en de tapijtkever. Het zijn de larven en dus niet de vlindertjes of kevertjes, die de wol als hun voedsel gebruiken. Maar de vlinders en kevers leveren tenslotte de eitjes, waaruit die larven te voor schijn komen en daarom zijn zij net zo gevaarlijk, als hun nakomeling schap Hoe groot de schade is, die jaarlijks door deze veelvraten wordt aange richt, is niet nauwkeurig te bepalen. Maar wel hebben deskundigen bere kend, dat jaarlijks een hoeveelheid wol verteerd wordt, waarvan een mil- lioen mensen kan worden gekleed. Wanneer ooit, dan wordt hier weer eens bevestigd, hoe groot de macht van het kleine in feite is In een boeiende documentaire van de Zwitserse Gloriafilm te Ziirich, vervaardigd in opdracht van de Mitin- fabrieken en thans in première in Ne derland gekomen, wordt ons iets meer verteld over de levensomstandighe den van deze kleine grote vijanden van onze samenleving. Oorspronke lijk hebben ze als opruimers in de natuur een uitermate nuttige functie gehad. Zelfs de hoornachtige klau wen, hoeven, horens en veren van de gestorven dieren in de oerwereld werden door deze insecten met hun monsterachtig-sterke kaken opge ruimd Maar de mens heeft de levens omstandigheden van talloze insec ten in de loop der tijden zeer ver gemakkelijkt. De pels- en hoorn vreters onttrokken zich aan hun oorspronkelijke taak, gingen in horden naar de woonsteden en werden de huisgenoten van de mens en diens gevaarlijkste vijan den. Vastgesteld is, dat negentiende van alle levende wezens op aard thans In secten zijn. Ze hebben de monstrueu ze oervormen van reuzenhagedissen en dergelijke overleefd. Hun vorm cn grootte bleef millioenen jaren achter een zelfs dezelfde. Versteende exemplaren van thans nog levende Insecten-soorten zijn te ruggevonden, waarvan de ouderdom slechts bij benadering is te bepalen. Réaumur, de Franse natuurkundi ge uit de 18e eeuw, heeft het gevaar en de schade van die opdringende horden kleine wezentjes reeds gezien. Hij wist dat er een gif nodig was om hen te vernietigen, dat onschadelijk zou zijn voor andere levende wezens. (Speciale correspondentie) Voor de Engelse wet moeten kinde ren met vijf jaar naar school toe. Maar mevrouw Joy Baker vindt, dat zij thuis les moeten hebben, tot zij tien jaar oud zijn. Uit deze mening vloei de een proces voort, want zij werd voor de rechter gedaagd wegens het niet nakomen van de wet op de leer plicht. Zij had namelijk haar vier kin deren Wendy van 6 jaar, Felicity van 7, Robin, 8 jaar oud en David, die nu 9 is niet naar school laten gaan. „Ik vind", zo verdedigde mevrouw Baker zich, „dat tot 10 jaar toe de plaats van een kind thuis is. Ik leer ze, wat zij kunnen bevatten, en ik dring ze niets op. Ik leer ze duidelijk Het klassieke nopjes-dessin blijft zich handhaven jaar in, jaar uit! Ook dit seizoen is het weer „en vo gue", en het werd onder meer ge bruikt ter garnering van boven staand japonnetje. Het is een van die gemakkelijke, moderne tweedeli ge modellen welke we dit jaar zoveel zien. Het japonnetje heeft een bo venstuk van genopte stof; de hals uitsnijding van het bijpassende (nauwsluitende) jasje is zó gemaakt, dat een rand van de nopjesstof zichtbaar blijft, wanneer het jasje Panden verbinden en schouder- en zij- over de japon wordt aangetrokken. I naden sluiten, alsook het middenach- Toevalligeontdekking Maar zijn tijd had er nog geen op lossing voor. Een ommekeer in de verfstof-chemie men ging in 1860 van de natuurlijke verfstoffen over op de synthetische leidde tot de „toevallige" ontdekking, dat verfstof fen bacteriën en wolvreters kunnen doden. De moderne chemie heeft deze dodelijke verfstof ontwikkeld tot een „kleurloze". Deze nieuwe chemische verbinding, „Mitin" genaamd, wordt thans in Zwitserland vervaardigd. De werkelijk waardeloos gebleken kam fer en peper van onze grootouders waarvoor de motten en kevers reeds lang immuun zijn geworden kun nen nu met recht in de mottenkast worden gedaan Pia kreeg slang cadeau De beroemde Nederlandse jazz pianiste Pia Beck is, zij het slechts voor enkele maanden, terug in Ne derland. In Avro's Radioscoop van Maandagavond jl. vertelde zij een en ander over haar tournee door Cana da, waar zij door tientallen Neder landse immigranten enthousiast is verwelkomd. Een bewonderaar schonk haar daar een merkwaardig cadeau: een uit Florida afkomstige indigo-slang, en daarvan heeft Pia wel even staan te kjjken! Het niet- alledaagse present is nu „per zee post" onderweg naar Nederland, al waar haar eigenaresse hem op haar beurt zal wegschenken aan het die renpark Wassenaar. (Advertentie) aver Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Wie dit voorjaar de étalages van de schoenen- en tassenwinkels be kijkt, wordt getroffen door een over stelpende hoeveelheid rose, bleu en wit. Nu is het verheugend, dat ook ln ons land de Industrie in steeds sneller tempo de mode volgt, maar voor de koopster roept dit aanmer kelijke problemen in het leven! spreken, goede manieren, reinheid", hoffelijkheid* begrip voor anderen en vriendelijkheid, eigenschappen, die ik belangrijker acht dan lezen, schrijven en rekenen. Ik wil, dat mijn kinderen zich ont wikkelen, zoals zij zelf zijn, en niet zoals andere mensen vinden, dat zij moesten zijn. Ik wil, dat zij opgroeien als individuen en niet als deel van de massa. Ik leer ze ook lezen, schrijven en rekenen, vertel ze zoveel mogelijk over andere dingen, laat ze naar de schoolradio luisteren en ondervraag ze daarna". De heer Harry Greenwood, inspec teur van het onderwijs, sprak uit naam van het gezag, hij had de kin deren getest op hun kennis. „Het zijn aardige vrolijke kinderen met een goed verstand", zei hij. De jongens konden optellen en aftrekken, maar/ kénden nog geen munten, maten en gewich ten. David kon 3 shilling 4 pen ce niet in pennies omrekenen, of uitrekenen hoeveel vier pot loden van VA penny samen kos ten. De jongens waren 18 maanden achter met lezen en de meisjes konden alleen hoofdletters en geen woorden schrijven. Mr Greenwood voegde er nog aan toe: „Ik kon merken, dat de jongens ïaar verlangden verder te komen. Het is heel erg jammer dat zij zo ach tergeraakt zijn". De voorzitter van het rechtscollege legde een boete op van 4 pond per kind 1 pond. „Wij zijn van mening, dat de kinderen thuis niet voldoende onderwijs krijgen". Mevrouw Baker zei later: „En nóg zal ik de kinderen niet naar school zenden. Ik ben hun moeder en ik heb de beslissing te nemen...." £r ligt al geruime tijd een lange brief vol opgekropte narigheid op antwoord te wachten en eerlijk gezegd heb ik die met opzet onder de stapel geschoven. Niet omdat ik het antwoord niet kon of wilde geven allesbehalve. Als het aan mij lag had ik de schrijfster per kerende kolom op de schou der geklopt, en bij wijze van spreken overdrachtelijk een schone zakdoek voor haar op gezocht. Want alles en iedereen wat steun of troost of opbeu ring nodig heeft, jaagt onmid dellijk mijn pen in beweging. Maar mijn uitstel was aller eerst voorzorg ten opzichte van de afzendster zélf. Ik had niet graag gewild, dat zij, die toch al zoveel verdriet te verwerken kreeg, ondanks mijn uiterste voorzichtigheid door een steek- neuzige nieuwsgierigheid werd herkend en met de vinger na gewezen. Nu de zaak, echter de finitief zijn beslag heeft gekre gen en veilig en wél in het ver geetboek is geschoven, kan ik het zonder risico wagen de menselijke, en dan vooral de vrouwelijke kant naar voren te halen. Misschien dat deze of gene le zeres, verdiept in haar eigen verdriet en zorgen, even op zal kijken en beseffen, dat zij heus niet de enige is wie iets over komt en dat er in de samenle ving onnoemelijk veel leed, on verdiend en onvoorzien, dapper en zwijgend wordt gedragen. En dat werkelijke troosters, vrienden in de nood, met een kaarsje te zoeken zijn. j e aanleiding tot dit schrij ven was mijn roodgloeien de kolom over de onschul dig bevonden broodventer, die vijf kostelijke maanden van zijn leven in gevangenschap had verspeeld. Mijn briefschrijfster vraagt mij nu of ik de martelin gen wel besef die de vrouw van zo'n man al die tijd alleen moet doorstaan Zij heeft aan den lijve erva ren wat het zeggen wil een man maanden lang als ver dachte in het Huis van Bewa ring te weten, onmachtig om hem te helpen, genoodzaakt zich op eigen gelegenheid met haar kinderen door het leven te slaan, en dat liefst met rechte ruggeg,raat en een opgewekt gezicht, want zij moet ook, bij elk bezoek, de terneergeslagen en gegriefde man in zijn onge luk opbeuren en troosten. En voor hem is het zo'n ont zaglijke steun te horen, dat al les gewoon doorgaat, dat zijn gezin het samen best redt en dat alles heus sal reg kóm. Maar thuisdaar was het vechten tegen de eenzaamheid, de eigen zorg en de achter klap en het oppervlakkig, los lippig oordeel van „de mensen". Er zijn wezelijk, dat zegt ook J- Het zout der aarde deze brief weer eens duidelijk, geen vreselijker, wreder wezens denkbaar dan „de mensen", die altijd iets zeggen dat grieft of krenkt of de last nog zwaarder maakt. ,J)ie over mij spreken als over iemand, die „in de ba jes" zit. Die tegen mij zeggen, dat ze zo zielsmedelijden met me hebben, maar tegen anderen vertéllen dat ik het me niet zo erg aantrek (ik was in een paar maanden vijftien pond af gevallen), omdat ik het vertikt heb bij de pakken neer te zitten en in een hoekje te zitten hui len. Ik moet bekennen, dat ik dikwijls zo klein ben geweest, maar dat hoeven anderen niet te zien!" I eze kranige briefschrijfster heeft haar man, ontslagen van rechtsvervolging maar geknakt voor zijn leven, weer thuis gekregen. ,Jk geloof niet dat ik in mijn leven zo on uitsprekelijk gélukkig geweest ben, zelfs niet met mijn eerste baby, als toen ik mijn man uit het Huis van Bewaring haalde! Kunt U als vrouw begrijpen, wat dit voor my heeft be tekend t" Ja, dat kan ik Saskia heeft in haar getrouwde staat ook meer dan eens voor zeer hete vuren gestaan, en een flinke portie geestkracht moeten op brengen. En daarom waardeert zij niet alleen een lezeres als deze bovenmate, maar zy schrijft elke week ook weer met hart en ziel haar kolom. Omdat zij zich, tussen al die schrijvende mannen, zo aange trokken voelt en begaan is met die duizenden stille, kordate ploeterende, rechtschapen vrou wen, die nooit op de frontpa gina komen, altijd anoniem blij ven en nooit ook maar 't klein ste regeltje lof toegezwaaid krijgen. De vrouwen die achter en naast haar man staan, die de belofte op haar trouwdag af gelegd, door dik en dun, door voorspoed en tegenslag, door ziekte en leed heen gestand doen todat de dood haar scheidt van haar levenskame raad. Het is hevig ouderwets, dat weet ik wél. Het is even gewoon en degelijk en onopvallend als het dagelijks brood. Men moet er vooral geen gedichten over schrijven, en hélemaal geen ro mans. Het is, zoals een recen sent eens spottend opmerkte: „de gedegen moraal" en vne huldigt die nog, als hij literair wil meetellen I aar Saskia wil het rustig weten, dat zulke vrouwen met zulke levens haar aan het hart liggen. En dat zij dergelijke brieven zorgvuldig bewaart, omdat zy, wat de mo derne betweter ook beiveren moge, het zout der aarde zijn en blijven. Schrijft U daarom nooit meer: Mevrouw, neemt U het mij niet kwalijk, als ik U verveel de". Want U verveelt mij nooit, zomin als het brood en het zout ons ooit zullen vervelen. De menselijke goedheid is zo'n zeldzaam en kostbaar goed, daar kunnen wij niet zuinig ge noeg op zijn. Zo'n brief als de uwe verzoent mij voor minstens een week met alle ergernissen in deze dwaze mallemolen van een wereld. En mijn mooiste pluim kreeg ik opgestoken aan het eind, als blijk van zeldzaam en gewaardeerd vertrouwen: „Het is mij alleen te doen ge weest om van vrouw tot vrouw mijn hart eens te luchten. Wél- licht slaap ik vannacht iets rus tiger". Mag Saskia zich voor dergelijke slaappoeders bij voortduring aanbevelen SASKIA In de eerste plaats is het moeilijk uit een dergelijke veelheid het juiste te kiezen, want niet alleen moet de vorm aantrekkelijk zijn, de kleuren van de verschillende accessoires moe ten bij elkaar passen. In de tweede plaats moet men zich wachten voor een te veel of een te weinig, want een paar rose of lichtblauwe schoe nen, gedragen met witte handschoe nen en een grijze hoed vormen een fatale misgreep, terwijl rose schoe nen, rose tas, rose shawl, rose hand schoenen en een rose hoed tezamen al evenmin kans hebben op succes. Bij aankoop van accessoires in mo dekleuren moeten wij ons wel dege lijk realiseren, dat het voor 90 pro cent zeker is, dat wij een aankoop doen voor één seizoen. Is dit voor verschillende dingen normaal, een zomerschoentje bijvoorbeeld gaat zel den langer dan een seizoen mee bij tassen ligt de zaak anders. Daar hebben wij de keuze tussen leer, dat duurzaam is, en plastic, dat wij wel na één seizoen kunnen afschrijven. Wie dus over beperkte middelen be schikt zal verstandig doen, de zeer modieuze tasjes in plastic te kopen, terwijl voor neutrale tassen het toch altijd nog veel mooiere leer het idea le materiaal is. Naast de tassen in modekleur is er dit jaar nog een aantal nieuwig heden op dit gebied, die men eens deels zal appreciëren, anderdeels als nog een verdere imitatie met een ze kere ergernis zal afwijzen. Ook textiel Ook de textiel heeft tegenwoordig een belangrijke plaats in de tassen- mode. Het nieuwste, dat wij op dit gebied zagen, waren tasjes, overtrok ken met nylonweefsel, waarop in af stekende flockprint figuurtjes waren aangebracht, wat vaak een aller- charmantst effect geeft. Opvallend is, dat er naast de zeer kleine tasjes veel grote en zelfs héél grote tassen worden aangeboden, waarbij vrijwel on gemerkt een overgang plaats vindt naar week-end-koffertjes en „beauty-cases". Eén van de nieuwste ontwikkelingen zagen wij in een tas, die inderdaad de vorm had van een klein koffer tje, waar in de deksel een rede lijk grote spiegel was aange bracht en waarin verschillende elastische vakken de gelegen- heid gaven tot het onderbrengen van al die bezittingen, die een vrouw nu eenmaal graag bij zich heeft. De ruimte was zodanig, dat inderdaad de minimale be hoeften voor een week-end bui tenshuis er wel in konden wor den ondergebracht. De beauty-cases, die wij zojuist noemden, beginnen ook in ons land langzamerhand populair te worden. Zij blijken een groot gemak te zijn voor de vrouw op reis, maar ook bij het boodschappen doen in de stad kunnen zij veel zaken bevatten, die in een gewone tas gauw zouden bre ken. Het is niet voor niets dat man nequins, die veel op reis zijn en daar- bjj van alles bij zich moeten hebben, deze cases als een onmisbaar attri buut zijn gaan beschouwen. Tenslotte de tas van de foto: dit is een boodschappentas van plastic, in emmermodel met ritssluiting; wit met zwarte band en helle kleuren. ff Behoort u niet tot de slanke den- ternaadje van de kraag. U zet de nen? Geen nood! Met een wandelpak kraag aan de rughals en passepoileert als hier afgebeeld zult u er zeker ge distingeerd en charmant uitzien. Het tegen kraag en voorkant. De mouw wordt van figuurnaadjes voorzien. De mouwnaad sluiten en de manchetten aanzetten. De mouw wordt naad op naad vallend ingezet. In de rokbanen maakt u de figuur- kleedt keurig af, vooral als u geen op vallende kleuren en dessins kiest. Een dwarse streep kan wel, mits het een smal schaduwstreepje is, anders maakt het u beslist breder. U heeft ervoor nodig circa 3 meter stof van 140 cm breedte of 4,50 meter van 90 cm breedte. Voor het linkse pakje laat u het zakje, dat op het voorpand getekend is, vervallen. Het beleg van kraag en voorkant tekent u apart. Het gedeelte van het voorzijpand onder de stippellijn ook nog eens ex tra tekenen. De manchetten zijn van dubbele stof. Hierbij en bij het beleg is een tussenlaag van vlieseline wel aan te bevelen. U verbindt de voorpanden met de voorzijpanden, waarbij u tevens de voeringzakken tussenzet. De figuurna den instikken. Het achterpand met de achterzij de knoopsgaten. Dan stikt u het be- naadjes, waarna u de zijnaden sluit, leg (zonder figuurnaadje aan de hals) Links een 20 cm lang split openlaten voor treksluiting. In de achterbaan de plooi naar links vouwen en vaststik- ken. De bovenkant naait u op een tail leband. Het rechtse pakje is vooral aar dig voor een streepje of een ruitje. U knipt de hals van het voorpand volgens het stippel lijntje, dat van het figuurnaadje naar cijfer 43 loopt. De gehele hals-uitsnijding wordt afgewerkt met een schuingeknïpte bies, die dubbel gevouwen JSV4 cm breed is en 86 cm lang. Aan de einden rondt u de buiten kant iets af. Het voorzijpand wordt zonder de voeringzak geknipt en ook hierlangs met het voorpand verbon den. De zakjes, die bij een traversstof dwars en bij een ruitje schuin geknipt worden, stikt u als aangegeven op. Ook voor de bovenkant van de man chetten knipt u de stof in een andere richting als de mouw. Vanzelfspre kend kan men dit modelletje ook met de sjaalkraag maken. ELLA BEZEMER. s.w. loac.M. O 5. f3-ft M 30. Bggg I *1 B ui 1 H 0 1 - 1 v 1 E g I-"-l Srtö' 11 F"? F 5 V 1 1 I 1 «N 4 10. o r /y.z/.Azvz

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 11