PHOVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT BILT Einde van spoorwegstaking in Engeland nog niet in zicht Hr. Ms. „Noord-Brabant" thans officieel in dienst gesteld FORMATEUR MR. J. A. W. BURGER BERAADT ZICH NADER VERZOEK OM VRIJLATING VAN AMERIKANEN IN ROOD-CHINA DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 126 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 2 Juni '55. ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie 3, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1.—- Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walste. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Voratste. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstx. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee N. Bogerdstr. C 160, tel. 26 POGING VAN VAKVERBOND MISLUKT Zondag spoorwegtarieven met 7,5 pet. omhoog De algemene raad van de Britse federatie van vakverenigingen is Woensdagmorgen drie uur lang bijeen geweest ter bespreking van de spoorwegstaking, doch is er niet in geslaagd nieuwe voorstellen te formu leren voor de oplossing van het conflict. De raad aanvaardde een raport van een speciale commissie, die de toe stand nader heeft bestudeerd en besloot deze commissie haar werkzaamhe den te laten voortzetten. Het leven in Engeland begint zich aan te passen aan de toestand ver oorzaakt door de staking. De verwar ring van de eerste dagen is thans verdwenen en overal zijn extra auto's ingezet. Intussen gaan de spoorwegtarieven in Engeland aanstaande Zondag 7 Eercent omhoog. Hiertoe is onlangs esloten door de transportcommissie in verband met de gestegen kosten. Woensdagmiddag hebben vertegen woordigers van de stakende machi nisten en stokers van gedachten ge wisseld met leden van de speciale Negentien vrouwen omgekomen Ernstig autobus-ongeluk in West-Duitsland. Negentien vrouwen zijn Woensdag omgekomen toen een bus bij Hoech- stenbach, aan de grote verkeersweg Keulen—Frankfort in de buurt van Limburg, in de bocht slipte en tegen een boom reed. De bus vervoerde veertig' personen 39 vrouwen en een predikant die een vacantiereis maakten. Zestien vrouwen waren op slag dood, drie anderen stierven kort na het on geluk in een ziekenhuis. De overige inzittenden van de bus hebben ver wondingen opgelopen, enigen van hen in vrij ernstige mate. Alle slachtoffers zijn Duitsers. Cockpitdelen van straaljager vielen uit de lucht Dinsdagmiddag werden voorbij gangers op de Zandvoortselaan te Heemstede opgeschrikt door een hoeveelheid metaal en vergruizeld glas, die uit de lucht kwam vallen. Een Nederlandse straaljager, die ongeveer tegelijkertijd boven de Zandvoortselaan in de richting Zandvoort had gevlogen, maakte rechtsomkeer en verdween in Ooste lijke richting. Bij onderzoek bleek, dat delen van de cockpit van deze van de vliegbasis Twente afkomstige straaljager waren losgeraakt. De piloot is na het voorval naar het punt van uitgang teruggekeerd en daar behouden geland. Woensdagmorgen is te Vlissingen Hr. Ms. onderzeebootjager „Noord-Bra bant" officieel in dienst gesteld. Een overzicht van de plechtigheid, met op de voorgrond links enlcele leden van de Marinierskapel en rechts enkele Brabantse vendeliers. (Foto P.Z.C.) commissie van het algemene vakver bond (T.U.C.), zonder dat hierdoor een einde van de staking in zicht is gekomen. Vandaag komt de speciale commis sie van de T.TJ.C. weer bijeen. Naar verluidt zal dan de mening van een vertegenwoordiger van de bond van spoorwegarbeiders worden gehoord, die tegen de staking is gekant. Havenarbeiders dreigen met staken. Havenarbeiders te Southampton hebben Woensdag met staking ge dreigd, indien aan hun eis tot een bij zondere schaal voor stukloon voor het overladen van goederen van schepen in vrachtauto's m plaats van in spoor wegwagons, geen gevolg wordt gege ven. Ongeveer 700 mannen legden Woensdagochtend het werk een uur lang neer. Zuidslavisch vaartuig gezonken Zes en twintig personen verdronken Nabij Senj is Dinsdagochtend in het Noordelijk deel van ae Adriatische Zee een klein hulpvaartuig van de Joegoslavische marine op 'n klip ge lopen en gezonken. De 26 beman ningsleden zijn verdronken, aldus meldt het Joegoslavische persbureau Tanjoeg. Het weer was op het ogen blik van de ramp slecht. Het vergane schip was een oplei- dings-mijnenveger. Het voer tussen twee andere mijnenvegers toen de „Bora", een hevige Noordenwind, kwam opzetten die binnen enkele mi nuten een snelheid ontwikkelde van 100 km per uur. Het bedoelde schip sloeg om en zonk vrijwel onmiddel lijk. Enige uren na de ramp voer het jacht „Jadranka" met de Russische delegatie aan boord, die op het ogen blik een bezoek brengt aan Zuid-Sla- vië, op weg naar Rijeka op 40 km af stand van de plaats des onheils voor bij. Prijs van f 1S.000 In de vierde klasse van de 527ste Staatsloterij, zesde lijst is de prijs van 15.000 gevallen op nr. 21.203. DE KABINETSCRISIS Besprekingen duren voort Woensdagochtend ontvingen wij na mens de formateur, mr. J. A. W. Burger, het volgende communiqué: „Tijdens de gezamenlijke bespreking van Zaterdag jl., die de kabinetsfor mateur gehouden heeft met do frac tievoorzitters Romme, Schouten, Ti- lanus en Willems, werd een begin van overeenstemming bereikt met be trekking tot een aantal te treffen maatregelen, samenhangende met de by de Tweede Kamer aanhangige be lastingvoorstellen en het huurbeleid, zulks onder voorbehoud, dat die maat regelen op bevredigende wyze uitvoer baar zouden blijken. Ten einde zich daaromtrent te doen informeren, heeft de formateur Dinsdagavond een gezamenlijke be spreking belegd, waarbij, behalve de genoemde fractie-voorzitters aanwe zig waren de ministers Drees, Beel, Van de Kieft, Witte, Staf en Zijlstra. De daar verkregen gegevens zijn door de formateur in nadere overwe ging genomen". In aansluiting op dit communiqué deelt de kabinetsformateur mede, dat de informatieve besprekingen, welke Dinsdagavond jongstleden plaats vonden tussen de formateur en de meest betrokken ministers alsmede de fractievoorzitters eerder gemeld, hem aanleiding hebben gegeven tot het vragen van enkele preciseringen aan de minister-president. Hierom trent zijn de bovenbedoelde fractie voorzitters op de hoogte gesteld. Roerloos en met gedoofde vuren staat een grote groep locomotieven op het emplacement van Kings Cross. Banneling Bourgusiba in Tunesië teruggekeerd. Leider nationalistische partij De Tunesische nationalistische lei der Habib Bourguiba is Woensdag na drie jaar ballingschap in Tune sië teruggekeerd en op grootse wij ze door zijn landgenoten binnenge haald. Duizenden begroetten de leider van de nationalistische nieuwe- grondwetspartij, toen deze in de haven van Tunis aankwam, aan boord van de „Ville d'Alger". De 53-jarige Bourguiba had tranen in de ogen, tGen hij de bodem van zijn geboorteland weer betrad. In Janu ari 1952 was hij onder gewapende escorte in een politieboot uit de zelfde haven vertrokken naar het eiland Djerba in de Golf van Gabes, de eerste der vele plaatsen waar hij op last van de Fransen in balling schap heeft geleefd. WASHINGTON WENST INLICHTINGEN Sinds voorjaar talrijke onderhandelingen gevoerd De Verenigde Staten hebben communistisch China rechtstreeks verzocht om de vrylating van 52 Amerikanen in China en het verstrekken van inlich tingen over 11 militairen, die naar zij geloven zich in China bevinden, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken Woensdag bekend gemaakt. D% consul-generaal van communis tisch China in Genève zou het Ame rikaanse verzoek aan zijn regering doorsturen. China heeft Dinsdag vier Ameri kaanse vliegers, die in de Koreaanse oorlog in Chinese handen zijn gevallen, vrijgelaten. Naar het State Department mede deelt, zijn over de vrijlating van Ame- AAN ZONOVERGOTEN HOUTKADE Vendeliers uit Beek en Donk brachten Brabantse sfeer in Vlissingen Honderden belangstellenden zijn Woensdagmorgen op een zonovergoten Houtkade in Vlissingen getuige geweest van het indrukwekkende ceremo nieel, waarmede de bij de N.V. Kon. My. „De Schelde" gebouwde onderzee bootjager „Noord-Brabant" officieel in dienst werd gesteld. Een byzonder cachet werd ditmaal aan deze overdracht verleend door de aanwezigheid van de vendeliers van het St. Anthonius Schuttersgilde uit Beek en Donk, onder leiding van de heer J. v. d. Mortel. Zij zorgden bij het in dienst stel len van de „Noord-Brabant" met een fraaie demonstratie vendelzwaaien wel voor een bijzonder Brabantse sfeer! Daarnaast werd de plechtigheid opgeluisterd door pittige marsmuziek van de Marinierskapel, onder leiding van de kapitein der mariniers Gijsbert Nieuwland. Omstreeks tien minuten over elf was aan boord van de onderzeeboot jager het „Alle hens voor de boeg" gecommandeerd, cn begaven de tal rijke autoriteiten, onder wie de Com missarissen der Koningin van Noord- Brabant en Zeeland, resp. prof. dr. J. E. de Quay en jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, leden van Gedep. Staten van beide provincies en de burge meesters van Vlissingen, Eindhoven, Den Bosch, Breda en Tilburg (de vier grootste steden van Brabant) zich aan boord. Met de Commandant Zee macht Nederland, de vice-admiraai F. T. Burghard, de Vlagofficier Ma terieel. de schout bij nacht H. H. L. Pröpper en de directeur van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", ir. C. Kapsen- berg, stelde het gezelschap zich op het halfdek op, waar tevens een ge wapende wacht stond aangetreden. Als eerste voerde hier ir. Kapsen- berg het woord. Spr. memoreerde, dat de zakelijke handeling de on dertekening van het procesverbaal van overgave en overname op het hoofdkantoor van „1 Schelde" zo juist had plaatsgevonden en herin nerde er voorts aan, dat precies drie maanden na de indienststelling van de „Zeeland" het zusterschip „Noord- Brabant" kon worden overgedragen. Ir. Kapsenberg sprak er zijn vreugde over uit, dat een belangrijk, langdu rig en moeilijk werk thans gereed was gekomen. Met waardering ge waagde hij van het intensief contact tussen de bij de bouw betrokken le den van de Kon. Marine en personeel van „De Schelde", dat gedurende de aanzienlijke bouwtijd-, welke de „Zee land" en de „Noord-Brabant" hadden gevergd, was ontstaan. Het resultaat achtte spr. uitstekend. Een resultaat, dat mede verkregen was, aldus ir. Kapsenberg, dank zij de goede harmonie, waarin men had kunnen werken en waardoor het doel een oorlogsschip, dat aan hoge eisen voldoet was bereikt. De heer Kapsenberg wenste de „Noord-Brabant", die nu als „Hr. Ms. Noord-Brabant" de werf verliet, een goede toekomst en droeg het schip- over aan de Vlagofficier, de schout bij nacht Pröpper. Terugblik. Schout bij nacht Pröpper betuigde zyn vreugde over deze overname en gaf vervolgens een terugblik op de harde oorlogsperiode, waarin de vloot zwaar gehavend werd en waarin, ,zo zeide spr., vele vertrouwde gezichten verdwenen. Hy wees er op, hoe de op bouw van de vloot na de bevrijding energiek was aangepakt en memo reerde vervolgens de goede relaties, welke de Kon. Marine met „De Schel de" onderhoudt. In dit verband loofde schout bij nacht Pröpper de ervaren staf en de bekwame vaklieden bij „De Schelde", die in samenwerking met leden van de Kon. Marine dé bouw tot een goed einde hebben gebracht. Spr. deed nog een be roep op de jeugd, bij deze gelegen heid in het bijzonder op de jeugd in de provincies Noord-Brabant en Zeeland, voor het bemannen van de vloot. Vervolg op Dag. 2) Vragen over achtergelaten geheime stukken. Het Tweede Kamerlid, de heer Ver meer, heeft aan de minister van oor log de volgende schriftelijke vragen gesteld 1. Is het juist, dat in het kader van de overdracht van de verdediging van Nieuw-Guinea door de Kon landmacht aan de kon. Marine de basis Ifar werd verlaten onder achterlating van stuk ken, die als „zeer geheim" zijn ge- qualificeerd? 2. Kan de minister mededelen, of het juist is, dat deze stukken eerst na eni ge tijd door inwners van Hollandia werden ontdekt? 3. Als de beide voorafgaande vragen bevestigend worden beantwoord, kan de minister dan verklaren hoe deze gang van zaken mogelijk is geweest en welke maatregelen zijn genomen om in de toekomst nalatigheden, als hier'hebben plaatsgevonden, te voor komen?' rikanen in China sinds het voorjaar talrijke onderhandelingen gevoerd in Genève tussen de consuis-generaal van de V. S. en China. Maandag zeide de Chinese consul-ge neraal, dat het vrijlaten der vier Ame rikaanse vliegers ten doel had, de in ternationale spanningen te verlichten- De Amerikaanse consul-generaal heeft een herziene lijst met de namen van 52 Amerikaanse militairen en bur gers, die in China worden vastgehou den, aan zijn Chinese ambtgenoot overhandigd. Pool schoot op meisje. De 32-jarige Pool W. heeft in de Oranjeboomstraat in Breda drie schoten gelost op de achttienjarige mej. O., met wie hij kennis had. Het meisje gaf te kennen de connectie te willen verbreken, waarop de Pool een revolver uit zijn zak haalde en op het meisje schoot. Het meisje vlucht te en het schot miste. Tijdens de vlucht struikelde zij en op dat mo ment schoot de man voor de tweede maal, waarbij hij het meisje in de rug raakte. Het meisje vluchtte op nieuw, maar voor de derde maai vuurde de man een schot af, dat ge lukkig geen doel trof. De man vlucht te per fiets en is later door de politie opgehaald, aangehouden en ingeslo ten. Het meisje is naar het zieken huis vervoerd, waar bleek, dat de verwonding gelukkig van niet ernsti ge aard was. René Mayer opyolger van Jean Monnet René Mayer is door de ministers van buitenlandse zaken der zes lan den van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal aangewezen als opvolger van Jean Monnet als presi dent van de hoge autoriteit der ge meenschap. Na afloop van de niet-openbare bij eenkomst van de ministers heeft de Italiaanse minister van buitenlandse zaken aan verslaggevers medege deeld, dat de ministers overeenstem ming hadden bereikt over de benoe ming van Mayer, die door de Franse regering voor de functie candidaat was gesteld. Met de benoeming van Mayer was een van de voornaamste agendapun ten van de tweedaagse conferentie tc Messina afgehandeld. te WEINIG VERANDERING. Droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtin gen. Ongeveer dezelfde temperaturer. als gisteren. 2 Juni Zon Maan 3 Juni Zon Maan ZON EN MAAN op 4.28 op 18.09 op 4.27 op 19.15 onder 20.52 onder 2.29 onder 20.53 onder 2.54

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1