both Kerkrestauratie te Kattendijke waarschijnlijk in herfst gereed Chefarine „4" GOESSE PADVINDERS WONNEN PATROUILLEWEDSTRIJD HAVENMEESTER TERNEUZEN RIDDER ORANJE NASSAU Agenda 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 1 JUNI 1955. MOOIER NOG DAN WERD VERWACHT Nieuwe inventaris legt extra last op Nederlands Herv. gemeente Anderhalf jaar reeds wordt er in Kattendijke des Zondags kerk gehou den in de school en nu beginnen de leden der Ned. Herv. gemeente er hard naar te verlangen, dat zy weer eens in het kerkgebouw bijeen kunnen ko men. Gehoopt wordt, dat het in de aanstaande herfst zover zal zyn. De Kattendijkenaren zullen dan een gerestaureerd kerkje betreden, dat nog schoner zal zijn dan men aanvankelijk had venvacht. De restauratie van kerk en toren te Kattendijke is er namelijk een ge weest met verschillende verrassingen. Verrassingen, die vooral van waarde waren om zich een idee te vormen over de oorspronkelijke vorm van dit kerkje, dat vermoedelijk uit de vijftiende eeuw dateert. Het was eerst het plan om de le lijke houten raamkozijnen te vervan gen door ramen in de Gothische stijl, soals deze er vroeger waren geweest. Pij het wegbreken van de bepleiste ring kwam men echter tot de ont dekking, dat vier van de zes vroege- Pinksferweekend bracht Brouwershaven ongelukken. Vrijdagavond reed de heer G. T. H. te Renesse, die onder invloed van ster ke drank verkeerde, met zijn auto in de bocht Grachtsweg-Schouwsedijk te Brouwershaven. Het voertuig kwam ondersteboven in de sloot terecht, doch de bestuurder kwam er goed af. Zaterdag botsten een RTM-bus en een personenauto, bestuurd door de heer J. S. uit Brouwershaven. De bus chauffeur had voorrang moeten ver lenen. De personenauto werd aan bum per en voorspatbord beschadigd. De heer S. was niet in het bezit van een rijbewijs. Maandagmiddag kwam de bromfiets- berijder K. uit Brouwershaven op de hoek Grachtsweg-Noordstraat in bot sing met een RTM-bus bij het maken van de bocht. De heer K. werd tegen de bus geslingerd. Een toevallig pas serende arts uit Vlissingen verleende de eerste hulp. De bromfietser liep een snijwond en een hersenschudding op. De buschauffeur werd eveneens ge wond, doordat een staaf afbrak en door de voorruit drong. KEIZERSTRAAT ROTTERDAM /zeer uitgebreide collectie Zwitserse en Amerikaanse zomer japonnen naf 38.50 re ramen in de nóg oudere Romaanse stijl waren gebouwd. Ook vond men houten muurstijlen, welke op een Friese invloed bij de bouw duidden. Monumentenzorg nam met grote be langstelling van een en ander kennis, met als resultaat, dat de restauratie plannen werden gewijzigd en het kerkje nog mooier werd hersteld, dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Het exterieur van kerk en toren is thans practisch gereed. Het dak van de kerk kreeg een leibedekking in plaats van pannen, er kwamen vier Romaanse en twee Gothische ramen, terwijl voor de ingang een portaaltje met een Renaissance-poort is ge bouwd. Tussen portaal en kerk ko men Gothische deuren. In het kerkje zelf moet de bepleis tering nog worden aangebracht. De muurstijlen zijn reeds klaar, liet nieu we plafond is gegrondverfd, terwijl aan de torenzijde het lelijke balkon is vervangen door een mooie, passende Weinig kersen in Zeeland. Het kersenseizoen 1955 belooft voor de Zeeuwse telers heel slecht te worden, want er zijn geen vruchten. Met enkele vroege rassen gaat het nog enigszins maar late kersen zijn er helemaal niet. In verschillende percelen zal het de moeite niet lonen er een spreeuwenkeerder in te zetten en de kersen te plukken. eikenhouten galerij, waarop een or gel kan worden geplaatst. Consistorie. Voorts is ook de consistoriekamer, welke door haar uiterlijk weinig aan trekkelijk was, afgebroken en door een meer bij de kerk passend gebouw tje vervangen. B" het slopen van de oude consistorie zijn stukken muur van het koor van de in vroeger eeu wen grotere kerk teruggevonden. Overwogen wordt deze overblijfselen wat bij te werken en dan, als oudheid kundige waarde, te behouden. Er rest thans nog voornamelijk de inrichting van het kerkgebouw. Het zijn deze laatste loodjes, die de kerke lijke gemeente extra zwaar dreigen te gaan wegen. Nu het kerkje door de uitgebreide restauratie zoveel mooier zal worden, zal men namelijk be zwaarlijk de oude, geschilderde ban ken hier terug kunnen plaatsen. Ook moet er een nieuwe verlichting ko men en zal voor de verwarming in plaats van een kachel, een hetelucht- verwarmingsinstallatie moeten wor den geplaatst. Dit alles zal echter een extra fi nanciële last van ongeveer 10.000 op deze kleine kerkelijke gemeente leggen. En dit terwijl deze gemeente reeds een som van ruim 20.000 voor de restauratie bijeenbracht. Het is daarom te hopen, dat er personen en instanties gevonden mogen worden, die deze kerkelijke gemeente de hel pende hand zullen willen bieden deze moeilijkheden te overwinnen! VAN :mn TOT olijfje Vrijdag 3 Juni aanstaande zal een Zeeuws lied door de aetlier klinken. Voor de Katholieke Radio Omroep zingt die dag van kwart over vijf tot kwart voor zes het kinderkoor „De Karakieten" het lied „Voorjaar". De tekst van dit werkje is van de heer C. Komijn, secretaris van „De Volksstem" te Vlissingen. De com positie is van de heer Ab Lichten- dahl uit Middelburg. KENNISMAKING Leerlingen van de Christelijk Na tionale School aan de Bergweg te Goes zijn dezer dagen naar Gent ge togen om nader kennis te maken met een aantal leerlingen van de Gas- pard de Coligny-school in de Keizer Karelstad. De grondslag voor deze kennismaking was gelegd door mid del van het geschreven woord. De ontvangst was allerhartelijkst en drie dagen lang hebben de Goesénaartjes volop van de gastvrijheid onzer Zui derburen genoten. De kennismaking is in Goes voortgezet, want de Gen- ROOKGENOT De man, die in Rilland Bath de trein beklom, zocht zich zorgvuldig een rookcoupé. Hij was klaarblijkelijk van plan zyn reisje zo genoegélyk mogelijk te maken. Nadat hij zich zo prettig mogelijk had geïnstalleerd, diepte hij een blikken doos op, die ge vuld bleek met een soort shagtabak. Een „piraatje" was snel gerold en weldra wolkte de tabaksgeur in brede rookslierten de coupé in t Was afschuwelijk. Z'n mede-reizigers bezagen de man met nauib verholen afkeer. De geur van de tabak riep herinneringen op aan de bezettingstijd, toen de rokers zich tevreden stelden met de onmoge lijkste vervangingsmiddelen voor ta bak, veelal aangeduid als „fleur de matras" De man anno 1955 echter scheen er aan verslaafd te zijn geraakt. Hij dampte innig tevreden door. De ver leidelijkste advertentie-campagnes op tabaksgebied hadden hem klaarblijke lijk niet beroerd. Hij had het by ge- droogde boomschors gehouden Toen de man in Goes de trein ver lietherhaalde de historie zich met recht. De medereizigers voelden zich, na tien jaaropnieuw bevrijd! tenaartjes reisden per bus met de Ganzestedelingen mee. Vanuit Goes werden verschillende tochtj'es ge maakt naar Middelburg, Vlissingen en Zierikzee. VOETBALWEDSTRIJD In het kader van de inzame lingsacties voor het Rode Kruis, wordt op 18 Juni te Hulst een bijzondere voetbalwedstrijd ge speeld. Elf edelachtbare heren zullen in het veld komen tegen een gelijk aantal weledel (zeer) geleerde heren. Het zijn respec tievelijk burgemeesters en art sen uit Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren, die elkaar de eer gaan be twisten. De harmonie Hulst zal trachten de „amateurs" de no dige moed in te blazen. LUCHTMACHTCONCERT Zaterdag 18 Juni a.s. zal het staf muziekkorps van de Koninklijke Luchtmacht van drie tot vijf uur con certeren op het plein voor de open bare lagere school te Nieuwerkerk. De K.L.M.-vlieger W. C. van Veenen- daal, die reeds veel heeft medege werkt om de rampgemeente wat ont spanning te bezorgen, heeft van de minister van Oorlog vergunning ge kregen om het korps te Nieuwerkerk te doen concerteren. GOUDEN BRUILOFT De heer en mevrouw HeijQensde Vrieze in de Kerkstraat te Sluiskil hebben op Tweede Pinksterdag de vijftigste "verjaardag van hun huwe lijk gevierd. O.m. werd hun door de buurtbewoners een geschenk aange boden en was de harmonie van de partij om een serenade te brengen. (Advertentie) Bias dat Zaarbrandsn op Uw maag. Nog beter: veorkem het Met Bennies. U hoeft geen vrees te hebben voor overtollig maagzuur en het pijnlijk zuurbranden dat daardoor ontstaat. Neem Rennies bij voorbaat, iedere keer dat gij iets eet dat wel eens „verkeerd zou kunnen vallen". 't Zou interessant zijn, als ge in Uw omgeving eens vroeg, wie wel alle maal Rennies gebruiken. Met Rennies behoort lijden aan zuur- brand tot het verleden. De brand is al geblust vóórdat ze uitslaat. Veiling Kapelle zag omzet dalen De omzet van de veiling „Kapelle- Biezelinge en omgeving" te Kapelle was in 1954 bijna J 900.000 lager dan in 1953. Toen bedroeg deze 5.928.946, 54 en in 1954 was het 5.094.282,40. Deze lagere omzet komt hoofdzakelijk door de lagere prijzen welke werden betaald voor appels en peren. Deze waren gemid deld 3 cent per kg lager dan in 1953. Ook de totale opbrengst van het zachte fruit was in 1954 lager dan in het voorgaande jaar. De middenprij- zen hiervan waren weliswaar be langrijk hoger, maar de kilo-op- brengst was tengevolge van het slechte weer zeer laag. Dit blijkt uit het jaarverslag dat nu is verschenen en dat zal worden voorgelegd aan de algemene vergadering van deze vei ling, welke Zaterdag te Kapelle zal worden gehouden. KAuW WRBGLEY heerlijk - verfrissend zuivert mond en keel bevordert uw spijsvertering (Advertentie) A.N.V.V.-congres in Zeeland Bestuursvergadering te Goes. Het programma van het congres, dat de Algemene Nederlandse Vere niging voor Vreemdelingenverkeer op 9, 10 en 11 Juni a.s. in Zeeland houdt, werd reeds door ons gepubliceerd. Aan dit congres zullen echter nog twee bijeenkomsten voorafgaan, die worden gehouden in Hotel ae Koren beurs te Goes. Op Donderdag 9 Ju ni zal des ochtends in Goes vergade ren het dagelijks bestuur van de A. N.V.V. en des middags vergadert, eveneens in de Korenbeurs, het al gemeen bestuur. Beide bijeenkomsten staan onder leiding van de A.N.V.V.- Voorzitter, mr. dr. L. N. Deckers. Tenslotte vangt dan des avonds het congres aan met een ontvangst in de Statenzaal te Middelburg. Advertentie j TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 85 Appelaanvoer wordt minder. Het is nu duidelijk merkbaar, dat het fruitseizoen 1954 bijna tot het verleden behoort. De appelaanvoer wordt nu geregeld minder en ver wacht mag worden, dat binnen enke le weken de voorraad van de oude oogst zal zijn geruimd. De prijzen zijn de laatste week geregeld aange trokken, vooral voor de goede kwali teiten. Ook de stoofperen stegen sterk in prijs en wel met 5 tot 10 cent per kg. De hoge groenteprijzen zijn hieraan niet vreemd.. De vermindering van de aanvoer komt ook tot uitdrukking in de ex portcijfers. In de periode 15 tot 21 Mei werden geëxporteerd 1664 ton appels, tegen 2221 ton in de voor gaande week» Hiervan gingen naar West-Duitsland en de Engelse legers 1413 ton, België 137 ton, Frankrijk 98 ton, Engeland 10 ton, Zweden 5 ton. Dr. P. C. Kraan verrichtte blindedarmoperaties in volle zee. Aan boord van de „Sibajak", die met 997 Nederlandse emigranten op weg is naar Australië, heeft dezer da gen dr. P. C. Kraan, chirurg te Vlis singen, die als waarnemend genees heer een rondreis op dit schip maakt, in de Middellandse Zee twee ge slaagde blindedarm-operaties ver lucht. De ene betrof een passagiere, mevr. T. M. van Schayk-Michiels uit Rotterdam en de andere 'n hofmees teres van het schip, mej. C. Engel man, eveneens uit Rotterdam. Beide patiënten maken het uitstekend. ZEEUWS SUCCES IN OMMEN Vaandrig Memelink had eer van zijn werk. Zes verkenners van de Hertog van Beijerengroep der Nederlandse Padvin ders Veren, in Goes hebben bij de landelijke patrouillewcdstrijdcn, tijdens de Pinksterdagen in Ommen gehouden werden, de eerste plaats behaald. Het waren Kees Wisse, patrouilleleider van de Sperwers, Kees van Sabben, as- sistent-patrouillelcidcr van de Zeemeeuwen, Herman Willemsen, patrouille leider van de Roeken, Hans de Lint, patrouilleleider van de Fazanten, Jan Memclink, assistent-patrouilleleider van de Zeemeeuwen, en Frank van IJssel, assistent-patrouilleleidcr van de Roeken, die met deze fraaie presta tie de naam van Zeeland hoog hebben gehouden op deze zware oefening in paraatheid. Bruinverbrand, moe, maar voldaan, arriveerden de jongens Dins dagmiddag in Goes, waar hun eerste gang de woning van vaardrig Piet Me melink gold. Vaardrig Memelink is namelijk de trainer, die de jongens voor deze moeilijke opgave heeft opgeleid. „Wij hebben het aan Piet te danken, dat we dit resultaat behaald hebben" was hun mening. Deze zag zijn werk dan ook wel op schitterende wijze bekroond. Het is namelijk zo, dat de Neder landse padvinders ieder jaar voor het kader van de verkennersgroepen pa trouillewedstrijden organiseert. Reeds verscheidene malen heeft de Goesse groep hieraan deelgenomen, waarbij soms een drie en twintigste en zelfs één keer een vijfde plaats werd be haald. Op Hemelvaartsdag van dit jaar werd in St. Kruis bij Aardenburg voor zes Zeeuwse patrouilles de voor ronde van de landelijke wedstrijd ge- Lijdt niet langer door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neem regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0,95, 2,40 en 8.88. Plechtigheid bij voltooiing van Lange Jan in Middelburg. Zoals onlangs gemeld, zal dezer da gen de Middelburgse Abdijtoren in de wandeling de „Lange Jan" ge noemd geheel gereedkomen. Ter gelegenheid hiervan zal Zaterdag 11 Juni a.s. in de Koorkerk in Middel burg een plechtigheid worden gehou den, waarin verschillende sprekers het Woord zullen voeren. Voor deze bijeenkomst, die om 14 uur aan vangt, hebben B. en W. van de Zeeuwse hoofdstad velen uitgenodigd. Na afloop van de plechtigheid houdt het college een ontvangst in de trouwkerk en onder de toren. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING N. J. C. Lnfsb=3cbtsen-van Ritthem nam afscheid. Tijdens een intieme bijeenkomst in het gebouw van de Electrische Cen trale van de Rijkswaterstaat in Ter- neuzen is Dinsdagmiddag afscheid genomen van de lieer N. J. C. Lara- brechtsenvan Ritthem, die geduren de 27 jaar te Terneuzen Rykshaven- meester is geweest. De arrondlsse- ments-ingenieur le klasse, ir. J. P. Neeteson kon mededelen, dat de heer Lambrechtsen Tan Ritthem was be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Enkele weken geleden, 15 April nam de heer Lambrechtsen van Rat- them afscheid als lid (voor de WD i van cle Terneuzense gemeenteraad. Vele waarderende woorden werden gisteren tot de heer Lambrechtsen die thans de dienst met pensioen gaat verlaten, gericht. De afscheidsbijeenkomst werd bij gewoond door o.a. de heer Th. Hoy- Dlom, oud-hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Zeeland, ir. J. van de Kerk, oud hoofdingenieur directeur Rijkswaterstaat Terneuzen, de heer A. J.Leenhouts, namens de directeur-generaal van Rijkswater staat, de Commissaris van het Loodswezen te Terneuzen, de heer A. K. de Vries, en door wethouder J. den Hamer namens het gemeentebe stuur van Terneuzen. De heer Lambrechtsen-van Rit_ them zal, zoals gemeld, Terneuzen binnenkort verlaten. houden. De Goesenaren eindigden met ruim veeriten punten voorsprong als eersten. Het was daarom met goede moed, dat zij Zaterdagmorgen om half zeven in de trein naar Ommen stapten, waar zij omstreeks half twaalf arri veerden. Daar troffen zij veertig an dere patrouilles uit alle delen van Ne derland aan, die er even fel op ge brand waren om de eerste plaats en het daarbij behorende wandschild te veroveren. Zaterdagmiddag moesten de verkenners een spel uitvoeren dat betrekking had op de Amerikaanse burgeroorlog. Met volle bepakking (twintig kilo) legden zij een afstand van ruim vijf en twintig kilometer af, waarna zij hun tenten konden opslaan. Zondag kregen zij verscheidene vaar digheidsoefeningen uit te voeren, zoals een broek maken van een lap stof, een bijlsteel snijden uit een blok hout, een tijdmeter vervaardigen en planten de termineren. Op tweede Pinksterdag werd een sportprogramma afgewerkt. Ook moesten de verkenners zelf hun brood bakken zonder behulp van keu kengerei. Maandagmiddag na de eind- inspectie kwam het spannende mo ment, waarop de uitslag bekendge maakt werd. Met 596Ti punten van de te behalen 860 eindigden de Zeeuwen als eersten. Trots namen zij voor de eerste keer het felbegeerde wandschild mee naar huis, waar 't voor één jaar 'n plaats in het clubhuis zal krijgen. Een bijzon derheid is nog. dat de jongens 3llcn tweede klas verkenners zijn, doch niet temin de eerste klassers de loef af wis ten te steken. Expositie Piet Bulthuis. In de kunstzaal van boekhandel Van Benthem en Jutting in Middel burg zal van 2 tot en met 18 Juni a.s. een expositie worden gehouden van gouaches, schilderijen en plastieken van Piet Bulthuis. Een aantal van de ze werken heeft betrekking op de Fe- bruariramp. De heer H. Pieters, bi bliothecaris van de Provinciale Bibli otheek, zal Donderdag om 17 uur de ze tentoonstelling openen. Advertentie, j Rusthuis „Ten Anker" in Tholen wordt op 16 Juni geopend. Donderdag 16 Juni zal in Tholen het rusthuis „Ten Anker" in gebruik worden genomen. Dit geschiedt in de vorm van een officiële plechtigheid in het nieuwe gebouw, die om 16 uur aanvangt. SJ. C. LAMBRECH TSEN VAN RITTHEM ...Ridder1 in (le Orde van Oranje Nassau... VANDAAG Middelburg Electro: „Meisjes van de Kouseband", (14 jr.), 19 en 21.15 uur; Molenwater: „Miniatuur Walcheren", 10—24 uur; Prov. Bibliotheek: Expo sitie oude werken natuurlijke histo rie, 10—12.30, 13.30—17 uur; Schutters hof: congres Ned. Chr. Aann. Bond, huish. vergadering, 13 uur; Schutters hof: zomervergadering Ver. van Fabr. van en Hand. ln Kunstmeststoffen en Veevoederstoffen. huish. verg., 14 uur; Gymnastiekzaal Veerse Singel: 48ste jaarvergadering „Kinderzorg", 10 uur. Vlissingen Alhambra: De laatste der Sioux, 19 en 21 uur, 14 jr.; Luxor: Sensatie op rijksweg 101, 20 uur, 14 jr. Goes Grand: Het teken v. d. helden, 20 uur, 14 jr.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2