DDflVINIilAI F 7FFUWSF COURANT In Engeland is Dinsdagavond de noodtoestand afgekondigd Gestadige uitbreiding van de scheepswerf in Hansweert BIJEENKOMST „GROTE VIER" VOOR ALGEMENE BESPREKING MINISTERS KWAMEN SAMEN MET FRACTIEVOORZITTERS NATIONALISTISCHE TERREUR IN MAROKKO VERWACHT... Directie: F. van de Velde en F. B. IJ ^B I 1 II I JTk I IM II I W W BJ Bl JB -3 b| I I Ing. mededelingen driemaal tarief. den Bóer, Adjimct: W. de Pagter. fl| l^klY V 111 W MB 1HBÊMI MÊÊ BUB V BB W W W H Kleine advertenties (max. 8 regels) Hoofdredacteur: W. Leertouwer van 15 regels t 1-Iedere regel iSSSSmaaa%Dt^ WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ÏÏLP-£ÏÏ5it X cS O» PZC M^elbUT,. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841-; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee N. Bogerdstr. C 160. tel. GEVOLG VAN SPOORWEGSTAKING Nog geen gebruik van troepen In Engeland is Dinsdagavond de noodtoestand afgekondigd als gevolg van de spoorwegstaking. Het nieuwe parlement zal op 9 Juni door Koningin Eli zabeth worden geopend in plaats van op 14 Juni, omdat deze maatregel moet worden bevestigd. Buiten het inzetten van 250 vrachtauto's van het leger zullen, geen troepen worden gbruikt. De regering hoopt, dat het niet nodig zal zijn verdere volmachten te gebruiken doch zal niet aarzelen dit wel te doen, indien dit gwenst mocht blijken. De Britse ministers gingen naar Schotland, waar Koningin Elizabeth tlians verblijft op haar buiten Balmoral. Daar tekende de vorstin de proclamatie, waarbij de noodtoestand werd af gekondigd. De regering heeft thans de volgende reservebevoegdheden aan zich getrok ken: 1, het distribueren van vloeiba re brandstoffen zoals benzine en die selolie. 2. Het verzorgen van de verde ling van de voedingsmiddelen. 3. Het recht om „roerende goederen", zoals vaartuigen, voertuigen en vliegtuigen te vorderen. 4. Het recht om zonder bevel tot aanhouding een ieder te ar resteren, die er van verdacht wordt één of meer van de 25 bepalingen be treffende de noodtoestand te hebben overtreden. Wanneer de staking voortduurt, zal Zendingsmissie verloor een vliegtuig. Wrak op Nieuw-Guinea gevonden. Het vliegtuig „Gospel Messenger" van het Amerikaanse zendingsgenoot schap, The Christian and Missionary Alliance (cama) dat sedert 28 April op Nieuw Guinea werd vermist, is 28 Mei gevonden. Op die dag ondernam van uit Sentani een tweemotorige Avro Anson, die gehuurd was door de CA MA, een laatste poging om vanuit de lucht nasporingen te doen. In de richting van het Bernhard- kamp aan de Idenburgrivier vliegend, nam men in het voorgebergte van het centrale bergland een glinstering waar, die dc aandacht trok. Bij nader onderzoek ontdekte men, dat de voor werpen, die door het zonlicht weer kaatst werden, behoorden tot de la ding van het vermiste vliegtuig, na melijk aluminium dakplaten, ver spreid tegen een kale steile bergwand, niet ver van de gewone vliegroute naar de Baliemvallei. Dichterbij ge komen onderscheidde men ook overr blijfselen van de romp en het linker- vlak van het vliegtuig. Van de pioot Lewis was geen spoor te bekennen. Het gouvernement van Nieuw Guinea tracht thans de plaats te bereiken vanuit het verlaten Bern- hardkamp aan de Idenburgrivier. Conferentie te Belgrado Donderdag gezamenlijke verklaring Donderdag zal een gezamenlijke Russisch—Joegoslavische verklaring worden gepubliceerd, aldus heeft A.F. P. in Belgrado vernomen. Volgens deze kringen zal de ver klaring bestaan uit twee delen. Het eerste deel zal handelen over de al gemene aspecten van de internatio nale politiek voor zover die beide landen aangaan. Het tweede deel van de verklaring zal uitsluitend be trekking hebben op de betrekkingen tussen Rusland en Joego-Slavië. De Duitse kwestie is wel aange roerd, doch op dit punt zijn weinig vorderingen gemaakt. Senator Knowland wil president U.S.A. worden Volgens „The New York Times" voert de leider van de republikeinen in de Amerikaanse senaat, „William Knowland, een campagne om candi- daat voor het presidentschap van de Verenigde Staten te worden. In Washington wordt echter alge meen aangenomen, dat senator Know land herkiezing van president Eisen hower in 1956 niet in de weg zou staan, indien laatstgenoemde nog maals het presidentschap van de Ver enigde Staten wenst. Verder meldde het blad, dat de ver slagen democratische candidaat van 1952, Adlai Stevenson, zich in 1956 weer candidaat zal willen stellen voor de presidentsverkiezingen. de industrie haar personeel niet aan het werk kunnen houden. Twee van Groot-Brittanniës grootste staalbedrij ven, „United Steel Companies" en „Col-Villes", zullen tegen het weekend moeten beginnen met stopzetting van de productie. De „United Steel Com panies" heeft 35.000 man personeel, „Col-Villes" 17.000. Indien de staking vijf dagen duurt, zal de steenkoolwinning moeten wor den beperkt. Het tekort zal dan later moeten worden ingevoerd en men be twijfelt in industriële kringen of de havens een dergelijk extra invoer- kwantum zouden kunnen verwerken. I Scholieren teleurgesteld 52.000 leraren in Italië, die s gaan om salariseisen kracht H Maandag in staking waren ge- H bij te zetten, hebben besloten n vandaag weer aan het werk te :;r H gaan. Dit besluit is met grote teleurstelling ontvangen door een millioen scholieren, wier H eindexamen vandaag begint. m H Na twee dagen van onder- n handelen is een compromis be- H reikt, waarvan de voorwaar- n den later zullen worden be- kendgemaakt. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllill Amerikaanse vliegers naar Honoloeloe. Na aankomst in Hongkong direct doorgezonden. De vier vrijgelaten Amerikaanse vliegers, die twee jaar en langer in communistisch Chinese gevangen schap hebben doorgebracht, zijn Dins dag in het gebied van Hongkong aan gekomen. De mannen toonden teke nen van grote ontroering, toen zij de grens tussen China en Hongkong hadden overschreden. Zij droegen hun gevangeniskleding nog. Hun gezondheidstoestand was goed. Drie uur na him aankomst waren zij op weg naar Honoloeloe. De secretaris-generaal van de V.N. heeft opnieuw een brief gezonden aan de premier van rood-China, in verband met het nog gevangen hou den van 11 Amerikaanse vliegers. Eerste Hollandse Nieuwe aan land Dinsdagmorgen zijn in Schevenin- gen de eerste maatjes Hollandse Nieuwe aangevoerd door de jagers Sch. 333 met 30 kantjes en de Sch. 63 met 48 kantjes. De kleine soorten gingen weg voor 450-506 gulden. Ook in Vlaardingen was het Dins dag al vroeg druk langs de havenka de. Vanuit het gehele land en zelfs van buiten de grenzen waren kopers aanwezig om de eerste hier aange voerde maatjes te inspecteren. Bovendien voer het tweede gedeel te van de vissersvloot uit, zodat nu alle Vlaardingse schepen aan de ha ringvisserij deelnemen. VOLGENS EISENHOWER Nog niet eens over de plaats van de samenkomst President Eisenhower heeft Dinsdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat zijn regering de volgende drie punten als doel van de ko mende conferentie van regeringsleiders der „grote vier" ziet: 1) Het peilen van de stemming en de sfeer; 2) een bespreking van vraagstukken in het algemeen, en 3) een poging om een werkwijze te vin den voor het oplossen van bepaalde wereldproblemen. De regeringsleiders zouden niet pogen zelf een oplossing voor dergelijke vraagstukken te vinden, aldus Eisenhower. Over een datum en een plaats van samenkomst was men het nog niet eens, doch hij zou graag zien, dat hierover redelijk snel wordt beslist. Op de vraag of bepaalde vraag stukken, zoals de eenwording van Duitsland en kwesties betreffende Oost-Europa, aan de orde zullen ko men, antwoordde de president beves tigend. Hij was niet van oordeel, dat deze punten in alle bijzonderheden zullen kunnen worden besproken. Hij voegde hieraan toe, dat de Westduit- se Bondsrepubliek bij elke regeling betreffende de eenwording van Duits land partij zal zijn. In New-York bijeen. De ministers van buitenlandse za ken van de Westelijke Grote Drie zul len hun plannen voor een bijeenkomst in New-York op 16 Juni verder uit werken. Daarna gaan de ministers naar San Francisco voor de herdenkingsbijeen- Op de helling van de scheepswerf te Hansweert is er druk werk met het verlengen en repareren van binnen schepen. Op de voorgrond ziet men de tweede helling welke binnen enkele weken in gebruik genomen wordt. (Foto P.Z.CJ komst van de oprichting van de Ver enigde Naties op 20 Juni. In San Francisco zullen de minis ters met Molotow besprekingen voe ren over de conferentie van de „Gro te Vier". President Eisenhower zal op een speciale bijeenkomst van de V. N. in San Franeisco aanwezig zijn om de gedelegeerden te verwelkomen. COMPROMIS GEVONDEN? Fiscale afschrijving woningen van 15 proc.; halvering grondbelasting? De kabinetsformateur had gisteravond om half acht een bespreking met de minister-president dr. W. Drees en de ministers prof. dr. L. J. M. Beel, J. van de Kieft, ir. H. B. J. Witte, ir. C. Staf en prof. dr. J. Zijlstra. Aan deze bespreking, welke plaats vond in de vergaderzaal van het mi nisterie van algemene zaken namen ook de voorzitters der fracties van K.V.P., A.R. partij, C.H.U. en P.v.d.A. uit de Tweede Kamer, deel. In Den Haag verluidde gisteren in politieke kringen, dat er vermoedelijk een compromis tot stand zal komen, wanneer de vier fracties van K.V.P., P.v.d.A., A.R. en C.H.U. tot overeen stemming komen en ook de regering er mede instemt, van de volgende in houd: Besloten zal worden tot een verhoging van het fiscale afschrij vingspercentage voor woningen van 15 procent en tevens tot een halvering van de grondbelasting. 'oor de eigenaren zal dit gelijk in met een huurverhoging van on geveer 4'/2 procent, zonder dat de huurders hiervoor hoeven te betalen. Om te voorkomen, aldus „Het Pa rool", dat de belastingverlaging per 1 Juli a.s. meer zal kosten dan 502 millioen, zal naar alle waarschijnlijk heid een wijziging worden aange bracht in de voorgestelde tabellen van de inkomsten-belasting. Een verlaging van de grondbelas ting komt ten goede aan de eigena ren van oude en nieuwe woningen. Daardoor krijgen de huiseigenaren niet alleen gelegenheid tot een beter onderhoud, doch wordt tevens het kostenpeil van de nieuwe woningen gedrukt. Een eventuele huurverho ging wordt daarmede naar de toe komst verschoven. Ten aanzien van de in de toe komst te volgen gedragslijn zouden de socialisten een huurverhoging van 15 procent met een afroming van vijf procent hebben voorgesteld. De K.V. P. was meer geporteerd voor een aanvulling in de vorm van een kleine huurverhoging van vijf procent, wel ke voor 1 Jan. haar beslag zou moe ten krijgen. Daarbij zou voorop staan, dat deze algemene huurverhoging op de een of andere wijze gecompenseerd zou moeten worden. Dit tijdstip zou afhankelijk zijn, zo verluidt verder, van het moment, waarop nieuwe loon onderhandelingen, waarop door de vakbeweging al herhaaldelijk is aan gedrongen, hun beslag zullen vinden. Men zal dan garanties trachten te vinden, opdat een dergelijke huur verhoging in een beter woningonder- houd weerslag vindt. Onder een vrolijk voorjaarszonnetje zijn gister op vele plaatsen in Zeeland ringrijderijen gehouden. Op het gemeentelijk sportterrein aan de voet van de Campveersetoren te Veere betwistten 18 rijders elkaar de vele prijzen. (Foto P.Z.C.) Ir. F. Q. den Hollander onderscheiden. De raad van bestuur van het Ko ninklijk instituut van ingenieurs heeft besloten de gouden Conrad- medaille met oorkonde voor de pe riode 1950-1955 uit te reiken aan de president van de N.V. Neder landse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, voor ziin voor het insti tuut gehouden en m ..De Ingenieur" afgedrukte redevoering „enige be schouwingen over de modernisering van de Nederlandse spoorwegen". Ir. L. Neher, de voorzitter, reikte de medaille en oorkonde uit aan ir. Den Holander, die zijn dank uit sprak voor de onderscheiding. „Dit is een zeer ontroerend en nooit te vergeten moment voor mij". Prinsessen terug in ons land. De prinsessen Beatrix en Irene zijn gisteren op Schiphol terugge keerd van hun vacantie in Kopenha gen, waar zij vertoefden ten huize van de familie Feaver. Mevrouw Feaver. vroeger mevrouw Röell is de moeder van jonkvrouwe Renée Röell, vriendin van de prin- VELE DODEN EN GEWONDEN Winkeliers in het nauw. De Marokkaanse winkeliers in Ca sablanca staan voor de keus: de win kels open houden en sterven of ze sluiten en verdreven worden. Het merendeel van hen heeft na het einde ER IS VOLOP WERK Nieuwbouw naast reparatie Bedrijfsleider W. de Klerk van de scheepswerf te Hansweert schreef Dins dag zijn 285ste opdracht in. Dat betekent, dat sedert de overname van deze werf door de Terneuzense Scheepsbouw Mij, op 8 Juni van vorig jaar, niet minder dan 285 schepen van 100 tot 700 ton op deze werf zijn geweest voor reparatie, onderhoud of om verlengd te worden. „Werk volop", zegt de tevre den heer De Klerk.a „Alleen, mensen, moet ik hebben, mensen. Ik zie er wel kans voor om deze te krygen, wanneer.... er maar woningen waren te krij gen. Er is in het afgelopen jaar zo een en ander veranderd op de werf te Hansweert. Het lawaai klinkt er weer als muziek in de oren. Na de moeilij ke jaren met de vorige N.V blijkt men nu dan op de goede weg. Het groepje van twintig man perso neel waarmee bij de overname werd gestart, is nu reeds uitgegroeid tot vijftig man. En als het goed is, zal de werf over één jaar honderdvijftig man tellen. Dat laatste zal echter afhangen van het aantal beschikbare woningen. Fet gemeentebestuur van Kruiningen doet alles wat mogelijk is om dit probleem op te lossen. Op de helling liggen weer twee bin nenschepen. Een ei*van is zes meter verlengd en 't andere krijgt een flinke beurt. Zo gaat het practisch continu door. De helling is nog niet vrij of er liggen weer andere schepen te wach ten. Juist omdat die vraag zo groot is, heeft men ook de tweede helling waarvan alleen nog maar de betonnen voet was overgebleven, weer in orde gemaakt met rails en wagens. Binnen drie weken zal ook deze in gebruik kunnen worden genomen. De 110 meter lange helling zal behalve voor reparatiewerk ook voor nieuw bouw van schepen gebruikt worden. Nieuw schip. Gehoopt wordt dat in Augustus a.s. het eerste nieuwe schip in aanbouw zal zijn. Onderhandelingen zijn hier over gaande. Intussen beperkt de werf zich reeds thans niet alleen meer tot reparatiewerk. In de grote loods wordt druk gewerkt aan het voorste gedeel te van de tweeduizend tonner, welke op de werf te Temeuzen in aanbouw is voor een Franse rederij. Pasklaar worden de schotten, dubbele bodems e.d. aan Terneuzen afgeleverd. In de spantenoven en op de spanten- vloer, welke de Hansweertse werf be zit, worden ook alle spanten voor de te Terneuzen in aanbouw zijnde sche pen gebogen. Zo is dit bedrijf dus ook geheel in de productie van de Terneu zense werf ingeschakeld, waar men tot 1958 nog met nieuwbouworders is vol geboekt. Er is dus zeker reden om thans met vertrouwen de verdere ontwikkeling van de Hansweertse werf te volgen. Nieuwe opdracht. Naar wij nog vernamen staat het thans ook vrijwel vast, dat de Ter neuzense Scheepsbouw Mij. opdracht zal krijgen voor de bouw van een 4000 tons zeeschip, voor een Deense maat schappij. Zeldzame vogels op Texel. Op Texel is een groep van meer dan tien bijeneters waargenomen. Deze hier te lande zeer zeldzame vo gels broeden voornamelijk in Zuid- Europa en Noord-Afrika. In ons land werd er precies vijf tig jaar geleden één bemachtigd, namelijk in Friesland. Het exem plaar is toen aan Artis geschon ken. van de Mohammedaanse vasten het tweede gedaan op bevel van de na tionalisten onder bedreiging met de dood. De Pasja van Casablanca heeft evenwel tot het wegzenden van 67 winkeliers bevel gegeven, met het argument, dat zij hun aanwezigheid in de stad niét langer kunnen recht vaardigen. De Franse autoriteiten hebben dit verbod opgeschort, doch de angstige winkeliers hebben besloten hun win kels gesloten te houden. Twee Joodse winkeliers zijn het afgelopen weekeinde in Casablanca doodgeschoten. Een derde onderging Maandag in Rabat hetzelfde lot. De laatste negen dagen zijn 13 mensen gedood en 26 gewond bij aan slagen in Marokko. De invloedrijke Pasja van Marra- kesj heeft Dinsdag verklaard, dat de hoofdoorzaak van de snel slechter wordende toestand in Marokko ligt in het feit, dat de Marokkanen nog steeds wachten op hervormingen, die Frankryk het protectoraat twee jaar geleden heeft beloofd, toen de pro- nationalistische sultan. Mohammed Ben Joessef, werd verbannen. Vol gens de Pasja van Marrakesj is er geen -sprake van, dat teruggekomen kan worden op de „dynastieke kwes tie". Prijs van 10.000. In de 527ste Staatsloterij, vierde klasse, vijfde lijst, is een prijs van 10.000 gevallen op lot no. 16968. ZONNIG. Bijna overal droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind tus sen Noord en Oost. Weinig verande ring in temperatjur. ZON EN MAAN op 4.29 op 17.01 onder 20.51 onder 2.09

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1