PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT de BILT Vier Amerikaanse vliegers door Rood China vrijgelaten Hulst maakte zich onmiskenbaar tot de „Reinaertstad"! SPOORWEGBOTSING EIST TWEE DODEN BIJ GELDERMALSEN NEDERLAND VERWERKTE WEER EEN TOERISTEN-INVASIE 198e Jaargang-No. 124 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adj.-Hoof dred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 31 Mei 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841'; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee N. Bogerdstr. C 160, tel. 26 EEN VREDELIEVEND GEBAAR VAN PEKING? Er zitten nog 50 Amerikanen in Chinese gevangenissen De afgevaardigde van India bij de Verenigde Naties, Krisjna Menon, heeft Maandag op een persconferentie te Nieuw Delhi medegedeeld, dat de Chinese regering Maandag vier Amerikaanse vliegers heeft vrijgelaten, die in Chinese gevangenissen zaten opgesloten. In antwoord op een vraag deelde Krisjna Menon mede, dat de Chinese regering hy bracht kort geleden een bezoek aan Peking geen bezwaar heeft tegen onderhandelingen met Tsjang Kai Sjek op binnenlandse basis. Hij meende nok, dat het in de toekomst voor Amerikaanse journalisten ge makkelijker zal zyn een bezoek aan China te brengen. kanen spoedig vrijgelaten zouden worden. Het hoofd van de Amerikaanse de legatie naar de Verenigde Naties, Henry Cabot Lodge, heeft hulde ge bracht aan de secretaris-generaal der Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, voor „diens geduld, vaardigheid en onvermoeibaarheid", welke een rol hadden gespeeld bii het bevrijden der Amerikaanse vliegers. „Moge de vrij lating van de vier straaljagerpiloten gevolgd worden door die van de an dere gevangenen", aldus Lodge. Er zitten totaal 50 Amerikanen in Chinese gevangenissen onder wie een aantal burgers. In een officiële verklaring van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken wordt gezegd, dat de vrijlating van de andere Amerikanen een van de oorzaken der internatio nale spanning zou wegnemen. Van Formosa wordt gemeld, dat de regering van Tsjang Kai Sjek het denkbeeld van bespreking met Pe king „op binnenlands niveau" van de hand heeft gewezen. Naar Reuter meldt zijn de namen van de vier vrijgelaten vliegers Parks, Heller, Fisher en Cameron. De vrijgelatenen worden heden Dins dag in Hongkong verwacht. Zij waren straaljagerpiloten, wier toe stellen boven of nabij Korea werden neergeschoten. Deze vier genoten in China reeds een andere behandeling dan elf leden van een Amerikaanse vliegtuigbemanning, die ook in Chi na gevangen zitten op beschuldiging van spionnage. Volgens Peking zou den deze elf boven Mantsjoerije zijn neergelaten om te spionneren. Krisjna Menon heeft de hoop uit gesproken, dat ook deze elf Ameri- De kabinetscrisis Zaterdag heeft de kabinetsfor mateur, mr. Burger, gemeenschap pelijke besprekingen gevoerd met de heren Romme, Schouten, Tila- nus en Willems. Deze besprekin gen hebben ertoe geleid, dat de formateur contact zal opnemen met de minister-president van het démissionnaire kabinet teneinde de mogelijkheden der beoogde recon structie nader te bezien. Bijeenkomst van de Grote Vier. Britse, Franse en Amerikaanse di plomaten zullen deze week beraad slagen over het opstellen van een ge detailleerd Westelijk voorstel over plaats en datum der komende vier- mogendhedenbesprekingen „op het hoogste plan". Gemeend wordt dat de bijeenkomst vijf weken voorbereidin gen op de conferentieplaats zelve zal vergen. Drie doden bij Schots spoorwegongeluk. Een trein is Zaterdagavond op het perron van Wormit (in het Zuid- Schotse Graafschap Fife) gedeelte lijk ontspoord. Drie personen kwa men om het leven en twintig werden gewond. Honderden anderen, voorna melijk kinderen, liepen slechts builen en lichte snijwonden op. In de trein zaten ouders en hun kinderen, die van een Zondagsschooluitstapje terug keerden. De zwaarbescliadigde personentrein, die bij Géldermaïsen op een goede rentrein liep, in de takels tijdens de opruimingswerkzaamheden. Ook een Brit vrij. Te Hongkong is op 29 Mei de Brit Robert Webster Ford gearriveerd, die in Tibet radiotelegrafist was. Hij heeft vier en een half jaar in Chinese gevangenschap doorgebracht. De En gelse regering was reeds enige jaren doende Ford vrij te krijgen. Communistenrel in West-Berlijn. 34 politiemannen gewond. Ongeveer vierduizend Oostberlijn- se communisten hebben Zaterdag ge demonstreerd tegen een bijeenkomst van voormalige leden der Duitse der de pantserdivisie in een bierhuis in West-Berlijn. De communisten wer den door de politie tegengehouden. Zij maakten gebruik van stenen, stokken en boksbeugels, waarmee zy de politiemannen te lijf gingen. Bij de ongeregeldheden werden 34 poli tiemannen gewond, van wie vijf zwaar. Tien betogers werden gewond, terwijl er 56 arrestaties werden ver richt. Vrij zonnig, zonder zomerwarmte. §1 (Van onze weerkundige medewerker) Het Pinksterweer is in het M gehele land beter uitgevallen dan het zich Zaterdag liet aan- eee zien. Veel zon, terwijl er ner- H gens regen viel in ons land. De temperatuur lag hoger dan in de afgelopen dagen, al waren H maxima van 17-19 graden Cel- cius zoals ook in Zeeland gemeten nog niet zomers te z: noemen. Voor de Noorse kust ligt 'n krachtig hoge drukgebied, jl waardoor de wind bij ons in de Noordhoek blijft. Belangrijk warmer zal het daarom nog H niet worden. De Oceaanstorin- j= gen hebben weinig te beteke- nen en lopen boven de Britse s eilanden al op niets uit. Het is H te verwachten, dat het droge,. wat schrale weer nog enige M dagen aanhoudt, 's Nachts kunnen wat wolkenvelden bin- nendrijven. We zijn echter op H de goede weg, zodat de eerste M Jum-dagen langzaam aan zo- merweer kunnen brengen. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini!nnniiiiii[[iiiii:mn!iiiiiniiiiiiiiinii!ii!!i!iii!iiiiiiri!i ONGEVALLEN MET PINKSTEREN Machinist en leerling werden gedood. Zaterdagavond is te 23.40 uur bij Geldermalsen een van Dordrecht ko mende goederentrein in botsing ge komen met een reizigerstrein, die om 23.07 uur uit Utrecht naar Eindho ven was vertrokken. De machinist van de- reizigerstrein, de heer Ph. Giespers uit Eindhoven kwam daarbij om het leven, evenals de leerling-ma chinist van de goederentrein, de heer H. Schragen uit Rotterdam. De heer Giespers laat een vrouw en twee kin deren na. De kop van de reizigerstrein werd vernield; deze trein ontspoorde met een draaistel. Van de goederentrein ontspoorden drie wagons en werd de tender vernield. Onder de reizigers bevonden zich acht lichtgewonden. Beide sporen werden door het on geval versperd en de bovenleiding werd beschadigd. Zaterdagavond laat was de versperring weer opgeheven. Op de eerste Pinksterdag werd de 78-jarige mej. J. W. uit Haarlem op de Rijksstraatweg door een motor rijder aangereden en gedood. Zij let te niet op bij het oversteken. Op de Haagse weg bij de Sloter- weg in Amsterdam Kwamen Zater dagmiddag een personenauto en een bromfiets in botsing. De bromfietser gaf geen voorrang; zijn echtgenote, die op de duo zat, werd gedood. Zélf werd de bromfietser met een hersen schudding en een beenfractuur naar het Wilhelminagasthuis in Amster dam overgebracht. Koninklijk Paar op Ypenburg Luchtvaartshow bijgewoond. Koningin Juliana en Prins Bern- hard hebben op Tweede Pinksterdag de internationale luchtvaart-show op Ypenburg bijgewoond. Twee minuten, voordat het hoofd programma een aanvang nam, arri veerde het koninklijk paar per vlieg tuig op het vernieuwde vliegveld Ypenburg. De vorstelijke gasten werden be groet door de voorzitter van het ere- comité der vijfde ILSY, de Engels man K. J. G. Bartlett, president van de Fédération Aéronautigue Interna tionale, die thans vijftig jaar bestaat. De heer C. Kolff, voorzitter van de Kon. Ne(3. Ver. voor Luchtvaart, sprak een begroetingswoord. Luit. Kol. vlieger G. Sonderman demon streerde met een Fokker Mach-trai- ner. Er volgde een uitgebreid pro gramma van stunts en tal van andere demonstraties, welke door naar schatting 12.500 mensen werden bij gewoond. Onder grote belangstelling vertrok het koninklijk paar te ruim half zes met de DC-3 weer naar Soestdijk. Eerste militaire wet in Duitsland ingediend. Dr. Adenauer heeft Zaterdag de eerste militaire wet bij de Duitse Bondsraad aanhangig gemaakt. Hij hoopt, dat deze nog voor de zomer- vacantie door het parlement zal wor den aanvaard. De wet moet het mo gelijk maken de 140.000 vrijwilligers onder de wapenen te roepen, die zich reeds hebben aangemeld. Vooreerst zal de Bondsregering volstaan met het vormen van een vrljwilligersle- er„ dat straks dienst zal doen als .-ader. Het ligt in de bedoeling van de bondsregering ook spoedig met de eigenlijke dienstplichtwet te komen. De vrijwilligerswet zal namelijk slechts tot uiterlyk 31 Maart 1956 gelden. Daarna zullen de soldaten op basis van de dienstplichtwet worden gerecruteerd. DRUKKER DAN MET PASEN Merendeels uit Duitsland De stroom van buitenlandse toeristen, die met de Pinksteren ons land als reisdoel hadden uitgekozen en die Vrijdag reeds begonnen binnen te komen, is Zaterdag tot een ware vloedgolf geworden, zodat men handenvol werk heeft gehad de vreemdelingen onder te brengen. In alle toeristencentra was het Duitse bezoek overwegend. Men had de indruk, dat de Duitsers, die in het begin van de maand in aanmerkelijk kleinere aantallen naar ons land kwamen, hun schade nu inhalen. Overal was het aanmerkelijk drukker dan met Pasen. De V.V.V. in Den Haag was met acht mensen doorlopend bezig vreem delingen, die niet vooraf plaatsen hadden besproken, alsnog onder te brengen. Voor Den Haag en omgeving was Scheveningen wel de grootste trek pleister, vooral voor de Duitsers, die in aantal op de voet werden gevolgd door de Fransen. Tegen de avond kon in Den Haag Zaterdag nergens onder dak meer worden verleend en moes ten de vreemdelingen verder worden gestuurd, o.a. naar Noordwijk. Vooral op de E-55 en de Unifesti in Rotterdam, was het vreemdelingen- bezoek duidelijk merkbaar. Men hoor de er geheel in de stijl van het Pinksterfeest bijna alle talen spre ken, voor het merendeel waren het echter Duitsers, die aangelokt door de wolkenloze lucht over de grens waren gekomen. Maar ook gaven tal van Fransen, Engelsen en Amerika nen acte de présence. Zowel in de stad zelf als op de energiemanifesta tie waren de buitenterrassen van de café's druk bezet. Amsterdam V.V.V. Amsterdam- noemde de Pinksterdrukte ontstellend. Ook hier waren de meeste hotels en pensions al weken tevoren volgeboekt. Maar niettemin wiöt men nog een duizend mensen aan logies te helpen. Verder werden vee» toeristen verwezen naar omliggende steden. Zaterdag was Amsterdam echter de zaak meester. Toen waren daar naar schatting in totaal 12.000 mensen ondergebracht. Aan de grenzen. Aan de grenzen heeft men het ver keer Zaterdag vlot kunnen verwer ken. Wel was het druk: in Roermond bijv. stond van des morgens zes uur tot des middags drie uur onafgebro ken een rij auto's en motoren te wachten om doorgelaten te worden. Ook Wernhout meldde aanzienlijk meer drukte dan tijdens de Paasda gen. De doorlaatposten in de omge ving van Venlo stelden echter geen grotere drukte vast dan op normale zomerse Zondagen. Veruit de meeste voertuigen, die ons land binnenkwa men hadden de drie grote steden in het Westen als einddoel. „REINAARDIAANSE VERMETELHEID" Degelijk voorbereid evenement beleefde een hoogtepunt (Van onze speciale verslaggever). DE HULSTENAREN, de Aardenburgers en die van Damme kunnen, zo zy willen, thans de strijdbijl wel gaan begraven, ergens in de goede aarde van het zoete Land van WaesWant, zo verklaarde niemand minder dan de philoloog prof. dr. W. G. Hellinga in een Zaterdagmiddag ter gele genheid van de Reinaertdagen in Hulst gehouden „hoogst officiële acade mische zitting", „het behoort tot de essentie van het middeleeuwse dieren epos „Van de Vos Reinaerde", dat de geleerden elkaar nu nog in de ha ren zitten over de juiste plaatsen, waar auteur Willem z'n epos plaatste...." Auteur Willem, de man, die in de Madoc reeds de wereld op zijn kop zet te, goed noemde wat kwaad was en recht pratend wat krom was („de bru taalste vorm van humor", aldus prof. Hellinga)auteur Willem bedoelt ook in zijn Reinaertverhaal altijd juist iets meer, dan men denkt. Klaar hoe dan ook: Hulst heeft thans zijn Reinaertdagen. die tijdens de Pinksteren, in de sinxendaghen, hun hoogtepunt kregen! Met een acade mische zitting, een toneelopvoering en een tocht langs het (al dan niet vermeende) Reinaertpad In Hulst weet men nu alles van Reintjes handel en wandel! Het is een degelijk voorbereid evenement met lezingen over het epos door er kende Reinaertkenners, met festivi teiten en met in elke etalage van het aloude stedeke een afbeelding van de „felle met de rode baerde". De slu we vossenkop, waarin de lepe oogjes ondernemend schitteren, treft ge tel kens opnieuw aan; niet alleen in de uitstalkasten der leden van de win keliersvereniging „St. Amandus", maar ook op programma's, catalogi van tentoonstellingen en in een boek je, door H. W. A. Joosten speciaal voor deze gelegenheid geschreven. Ook vindt ge dan Reinaert nog ten voeten uit in brons, nabij het Prince Bolwerk, compleet met pelgrimsstaf en buidel en met in reliëf Koning No bel en andere vertegenwoordigers uit 't vermaarde epos. De geleerden mo gen 't er dan niet over eens zijn, de Aardenburgers en die van Damme mogen roepen, dat zij ook rechten op Reinaert kunnen doen gelden, Hulst heeft zich al dan niet met „Rei- naardiaanse vermetelheid onmis kenbaar tot Reinaertstad gemaakt! Ja, als we burgemeester A. L. S. Lockefeer mogen geloven, dan leven er in het Land van Hulst zelfs nog nazaten van de hoofdfi guur uit het middeleeuwse ver haal! Want in een kruidige ope ningstoespraak verklaarde de eer ste burger in de academische zit ting onomwonden, dat Reinaert als psycholoog, deugniet en le vensgenieter in Vlaanderen nog vele nazaten heeft.... Tevoren had de heer Lockefeer be kendgemaakt in deze periode zijn bezwaren als burgemeester en hoofd van de politie tegen Reinaert opzy te hebben gezet! „Hulst, met zyn me ditatieve, middeleeuwse beslotenheid zet thans zyn poorten wijd open voor de gasten op het Reinaertfeest", al dus de heer Lockefeer. Van naam. En er waren gasten van naam! Naast de sprekers, o.a. de Vlaamse litterator Stijn Streuvels, leden van Gedep. Staten van Zeeland en gede puteerden uit Vlaanderen, burgemees ters uit Oost-Vlaanderen en uit Zeeuwsch-Vlaanderen, en vele, vele anderen. jjeengekomen op deze Zaterdag- dag in de raadszaal van het Hul ster stadhuis, waar als eerste spre ker het woord voerde pater dr. Stracke, tachtig jaar oud, maar vi taal als Reintje, vanzelfsprekend het onderwerp van zijn betoog, zelve! Pater Stracke hield onder de titel „Reinaert op de kandelaar" een voor treffelijk gedocumenteerde lezing over oorsprong en wezen van het epos. Prof. Hellinga, die vervolgens het woord kreeg, analyseerde in een vlot en boeiend betoog de bedoelin gen van de schrijver, concluderend, dat de autenr Willem als het ware „een film vervaardigde, geschikt zo wel voor onder de veertien als boven de achttien". En over de streek, 31 Mei waarin de schrijver het verhaal ge- Zon Vervolg op pag. 2) Maan Eerste Hollandse nieuwe binnen Mooi van kwaliteit. Zondagmiddag om 12 uur heeft de IJmuidense logger „Martha" (de IJmuiden 74) toebehorende aan de re derij v.h. Jan Corn. Pronk de eerste Hollandse nieuwe aan land gebracht. De schipper, Hendrik van der Plas, was over de vangst, die 45 kantjes vette Hollandse nieuwe bedroeg, zeer tevreden. De haringen, gevangen op 56 gra den en 40 minuten Noorderbreedte, waren van mooie kwaliteit en klein van stuk, zodat er dus vele in een kantje gingen. Toen de „Martha" de vangst aan boord had, is de logger met volle snel heid naar IJmuiden teruggekeerd, di rect gevolgd door de Katwijk 45, de „Neptunus", met schipper Messema- ker aan boord. Dit schip had een uur De „Martha" heeft onlangs de be- achterstand. drijfswimpel ontvangen voor de best verzorgde vis- en haringaanvoer in het jaar 1954. Koninklijk Paar woonde kerkdienst in Utrecht bij. Tot aller verrassing hebben Konin- - JuliaDa n Prins Bernhard Zon de pinksterdienst bijgewoond in utherse kerk te Utrecht. De dienst werd geleid door ds. W. Kooiman uit Amsterdam. gin Jul dag de de Lutl VERWACHT... OPLOSSENDE BEWOLKING. Droog weer met oplossende bewol king en iets hogere middagtempera- turen. Vlak langs de kust echter kans op koud weer met mist en laaghan gende bewolking. Zwakke tot matige Noordelijke wind. ZON EN MAAN. op 4.30 onder 20.50 op 15,52 onder 1.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1