mmÖRp Westduitse Bondsdag verwerpt opschorting herbewapening Meespreken van de kerk in de internationale politiek? MILLIOENENBEZIT BIJ DE NEDERLANDSE VAKBEWEGING ZATERDAG 28 MEI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NEDERLAAG VOOR OLLENHAUER Vrijheid verlangd voor achttien millioen Oostduitsers Met grote meerderheid heeft de Westduitse Bondsdag Vrijdag een motie der socialisten van de hand gewezen, waarin werd verlangd, dat de West duitse bewapening zou worden opgeschort tot nieuwe besprekingen der „Grote Vier" zullen hebben plaats gehad. De socialistische leider Ollen- hauer sprak over een opschorting met een half jaar. Hij verwachtte dat zulk een uitstel het voor de grote mogendheden gemakkelijker zou maken overeenstemming te bereiken over vereniging van Duitsland. Met 244 te gen 145 stemmen schaarde de Bondsdag zich echter achter het door bonds kanselier Adenauer gebruikte argument, dat de Bondsrepubliek niet van haar nieuwe partners zou kunnen verlangen toe te staan, dat de tot stand gekomen verdragen niet volgens de plannen zouden worden uitgevoerd. Adenauer heeft van het debat in de bondsdag gebruik gemaakt om nog eens opnieuw zijn standpunt kracht bij te zetten, dat alleen een consequente voortzetting van de po litiek der Parijse verdragen hoop kan bieden voor een welslagen van een conferentie der „Grote Vier". Hij waarschuwde de Duitsers daarbij nog eens tegen illusies als zou de na tionale eenheid voor het grijpen lig gen. Daarheen voerde een „wellicht lange weg", die veel geduld zou vra gen. Adenauer^prak de overtuiging uit, dat het vraagstuk der ontwapening Britse expeditie naar verdronken stad Soldaten duiken haar zeebodem Een Britse wetenschappelijke expe ditie, die onder water zal opereren, vertrekt aan het einde van deze maand naar Cyprus, waar zij vijf maanden lang de verzonken, historische stad Salamis in kaart zal brengen en on derzoeken. De expeditie, die uit ze ven leden van de „underwater ex plorers club" bestaat en de eerste is in haar soort, zal ook biologische en bo tanische onderzoekingen op het eiland doen. De expeditie is min of meer het ge volg van een uitnodiging van de sub- aqua club in Cyprus, die nog niet zo lang geleden is gevormd en bijna uit sluitend uit militairen bestaat. Deze club heeft'al belangrijke ontdekkingen gedaan in de wateren rondom Cyprus. Onlangs hebben de soldatenduikers in de buurt van Salamis een terra cotta kop van een jonge vrouw, daterend uit het jaar 600 voor Christus, naar boven gehaald. Ook hebben zij wijnvaten en ander aardewerk gevonden, op de zee bodem troffen zij tegels en de om trekken van een aanlegsteiger aan. Woordenlijst van de Nederlandse taal Voorstel voor het onderwijs Op het ministerie van O., K. en W. ïs Vrijdag een conferentie gehouden tussen minister Cals en de gemengde Nederlands-Belgische woordenlijst commissie. Besproken werden de problemen die zijn gerezen met be trekking tot de woordenlijst, welke zoals bekend, het vorige jaar is ge publiceerd, alsmede omtrent de toe passing der beginselen, die aan deze woordenlijst ten grondslag liggen. Na deze conferentie is een afzon derlijke bespreking gevoerd tussen de leden van de Nederlands/Belgische commissie. Deze heeft geleid tot een voorstel aangaande de toepassing van de woordenlost bij het onderwijs in Nederland en in Beigië. Dit voor stel zal door de commissie aan de beide regeringen worden voorgelegd. DE KLEINE PIET. In Frankrijk is Maurice Thorez leider van de com munistische partij. Zijn zoontje Piet is tien jaar oud en de knaap gaat in Cannes op school. Die school nam deel aan een tentoonstelling. Een opstel van de kleine Piet werd daar voor uitgekozen. Piet schreef onder meer: „Ik wil admiraal wordenik wil een vloot van kruisers en slagschepen comman derenIk zou willen zijn aan boord van de „Richelieu". Ik zal pa rade afnemen van de zeelieden, ter wijl muziekcorpsen spelenIk zal een pluim hebben op mijn steek en gouden borduursels op mijn uniform". TE ZWAAR. Canada wil geen emi granten toelaten, die te zwaar zijn. Er is daarom een maximum gewicht in verhouding tot de lengte van de landverhuizers vastgesteld. Mevrouw Ethc! Maude in Engeland viel af, omdat ze te zwaar was. Ze woog 77 kilogram en dat was te veel. Maud vindt dat heel erg, niet zozeer om het gewicht, maar omdat ze op 26 schoonh'üdswcdst rijden dat was tussen 1930 en 1940 prijzen heeft gewonnen. Er is nog een klein kansje dat ze naar Canada mag, maar dan moet ze zeven kilogram afvallen. IN NOOD. Hoornblazers van het Zweedse leger gaven een stevig num mertje toeteren weg op de kerktoren van Helsingborg. Toen ze uitgetoe- terd waren ging het publiek naar huis en de hoornblazers probeerden de toren te verlaten, maar de toren deur bleek op slot te zijn. Ze beklommen de toren weer en bliezen zolang noodsignalen, totdat nieuwsgierigen naar de toren kwa men en de hoornblazers bevrijdden. ZWEEP. Te Bari in Italië ïs een duel op de zweep uitgevochten. Twee aap- jêskoetsiers kregen ruzie om een vrachtje. De zwepen kwamen er aan te pas. Nu ligt er een in het zieken huis en de ander zit in het politie bureau. op de komende conferentie der „Gro te Vier" zal moeten overwegen. Hij nodigde de regering der Verenigde Staten uit „koen en vastberaden met een voorstel de leiding te nemen". Naar zijn overtuiging kan de vrede in werkelijkheid slechts naderbij ge bracht worden, wanneer de machtig ste landen der aarde besluiten tot een gecontroleerde ontwapening in zulk een omvang, dat bij de huidige ter ritoriale grootte van de tegenover elkaar staande staten geen aanval meer kans op succes zou bieden. Hereniging. Wat het vraagstuk der Duitse her eniging betreft verklaarde de Bonds kanselier nog, dat Duitsland niet meer eist dan zijn goed recht, wan neer het vrijheid voor de achttien millioen Oostduitsers verlangt. Hij voegde er echter aan toe, dat men niet blind mocht blijven voor het feit, dat voor de Sowjet-Unie het opgeven van Oost-Duitsland een vraagstuk van eerste orde is, vooral ook met het oog op de Russische positie te genover de andere communistische landen in Oost-Europa. Von Brentano. Bondskanselier Adenauer heeft president Heuss een brief gezonden waarin hij meedeelt, dat hij van plan is zijn portefeuille van buitenlandse zaken op te geven. Hij vroeg de pre sident in zijn plaats als minister van buitenlandse te benoemen dr. Hein- rich von Brentano, fractieleider van de christen-democratische unie in de Prinsessen met vacantie naar Kopenhagen Prinses Beatrix en Prinses Irene zyn per K.L.M. naar Kopenhagen vertrokken om de Pinkstervacantie door te brengen bij de familie Fea- ver. De heer Feaver is Canadees ge zant in Denemarken. Protest tegen gebruik van antibiotica in veevoeders Dr. Grashuis vraagt ontslag De verdeeldheid van meningen over het gebruik van antibiotica in vee voeders is dezer dagen plotseling in de openbaarheid getreden, doordat dr. J. Grashuis, een der knapste veevoe der-deskundigen van Nederland en directeur van het Instituut voor mo derne veevoeding „De Schothorst" te Hoogland, ontslag heeft genomen als lid van de Veevoeder Adviescommis sie. Dit ontslag vond zijn oorzaak in de beslissing van het bestuur van het Be drijfschap voor Veevoeder, het ge bruik van antibiotica in het voer voor slachtkippen en in kunstmatige zeu- genmelk voor moederloze biggen toe te staan. De vertegenwoordigers in het bestuur van de industrie en han del in veevoeders, hebben dit besluit doorgezet tegen de wens van de ver tegenwoordigers van de veehouderij, de landbouwcoöperaties en de mole naars. Deze gang van zaken is voor dr. Grashuis aanleiding geweest zgn zetel in de Veevoeder Adviescommis sie ter beschikking van de minister van Landbouw te stellen. Aflossing 3 Nederlandse Staatslening Het ministerie van financiën deelt mede, dat van de 3% Nederlandse Staatslening 1937 op 1 Juli 1955 aflos baar zal worden gesteld een bedrag van 6.300.000. De uitloting van schuldbewijzen zal in het openbaar geschieden op 13 Juni aanstaande te Den Haag. Stijgend ledental De millioenen van de Nederlandse vakcentralen en de al dan niet bij haar aangesloten bonden beginnen min of meer de kapitalen te benade ren van wereldconcerns. Blijkens een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn de geldmiddelen van deze organi saties in 1953 nl. met 12 millioen toegenomen tot 76 millioen en in de daarna verlopen anderhalf jaar zullen er nog wel enkele millioenen bij zijn gekomen. Waren er in 1947 in de vakvereni gingen 791.200 Nederlanders georga niseerd (30 van de loontrekken- den), in 1953 was dit aantal gestegen tot 1.137.800 (37 en in 1954 tot 1.184.700 (39 In deze getallen zijn de aangeslote nen bij de EVC niet begrepen, daar deze vakcentrale geen opgave aan het CBS verstrekte. Een boortoren bij Maracaibo in Vene zuela is met een houten „jurk" uit gedost, opdat de omwonenden minde last van het lawaai zullen hebben. Daarentegen zijn de kleuren, waarin het bouwwerk is geschilderd zo schreeuwendmogelijk gemaakt, opdat het tevens als een laadbaken voor de luchtvaart kan dienen. Van deze bijna 1.2 millioen vak bondsleden was het grootste deel op 1 Januari 1954 aangesloten bij het NVV, nl. 453.900, terwijl de KAB er 347.300 telde en het CNV 191.100. De neutrale NVC had slechts 19.600 le den. CONTRIBUTIES. De totale jaarlijkse ontvangsten aan contributie, die in 1952 36 millioen bedroegen, namen in 1953 toe tot 38 millioen en niet .alleen door stijging van het ledenaantal, maar ook door dat de gemiddelde jaarcontributie werd verhoogd van 29 tot 34. Slechts een zeer klein gedeelte van de vakbondsinkomsten werd besteed aan uitkeringen wegens stakingen, namelijk 172.372. Hiervan werd het leeuwendeel, 167.054, door NW- bonden uitgekeerd. Het aantal gesalarieerde vakbonds bestuurders en employé's vertoont eveneens een stijgende lijn: in 1952 zorgden 1729 „vrijgestelden" en per soneel voor de dagelijkse gang van zaken, in 1953 was dit aantal geste gen tot 1960 en in 1954 werd de 2000 gepasseerd. Om objecten van „Miniatuur Walche ren" goed in het vizier van hun came ra te krijgen, nemen toeristen vaak de meest zonderlinge standen aan. Dat moet dan ook wel, want het is hier allemaal „laag bij de gronds".... Dit zestal dames is bezig delen van miniatuur Middelburg te „schieten". Het stadhuis op de achtergrond trekt uiteraard zeer de aandacht en ook voor de molen een nieuwe aan winst is de belangstelling groot! (Foto: P.Z.C Na het vergaan van de „Klipfontein" Kapitein schuldig bevonden De raad voor de scheepvaart te Amsterdam heeft de thans gepensi- onneerde 57-jarige kapitein, J. H. O. uit Heemstede, gezagvoerder van het 10.555 brt. metende m.s. „Klipfontein" dat op 8 Jan. 1953 voor de kust van Portugees Oost-Afrika op een on diepte stootte en daarna zonk, de be voegdheid om als kapitein op zeesche pen te varen ontnomen voor de tijd van drie maanden. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart had de raad voorgesteld de bevoegdheid voor een half jaar te ontnemen. De raad meent, dat ten gevolge van de wijze'van varen de ramp nabij Ponta Zavora mede aan de schuld van de kapitein ïs te wijten. De scheepsverklaring wordt wat be treft de gebeurtenissen vóór de ramp onvoldoende genoemd. De verklaring vermeldt vrijwel alleen de afstand uit de kust, maar geen koersen of or ders. De opgegeven afstand ïs onjuist ge bleken, maar er is niet aange toond, dat de kapitein of zijn beman ning wisten, dat de inhoud in strijd was met de waarheid. Bij het bepalen der straf zeide de raad rekening te houden met de goede staat van dienst van de kapitein, met diens medewerking bij het onderzoek en met zijn goede trouw, waarover bij de raad geen twijfel bestaat, maar anderzijds met zijn 'grote verantwoor delijkheid tegenover bemanning en passagiers. Technische Hogeschool verleent eredoctoraten De Senaat van de Technische Ho geschool te Delft heeft ter gelegen heid van het in September te vieren gouden jubileum besloten een vijftal eredoctoraten in de technische weten schap te verlenen. De ere-doctores zijn de heren P. J. J. Oud, architect te Wassenaar, ir. F. Q. den Hollander president der N.V. Nederlandse Spoor wegen te Utrecht, ir. Th. S. G. J. M. van Schaik, oud-directeur van de A. K.U. te Arnhem, ir. H, A. Hïdde Nij- kand, directeur van de N.V. Electro Apparatenfabrïek te Utrecht en ir. H. Bloemgarten, directeur van de Ko ninklijke Shell-groep in Den Haag. Ernstige onlusten in Frans Kameroen Elf doden en vijftig gewonden In de Franse Kameroen (Afrika) hebben zich dezer dagen op verschei dene plaatsen onlusten voorgedaan, volgens de Franse autoriteiten als ge volg van agitatie van de „Unie van Volken van de Kameroen", een be weging met communistische neigin gen. Bij de onlusten zouden elf perso nen om het leven zijn gekomen en een vijftigtal zwaar gewond zijn. Er is een aantal arrestaties verricht. Te Doeala, waar vijf doden vielen, heeft een groot aantal betogers te vergeefs getracht de stadsgevange nis te bezetten. De politie heeft de orde hersteld en bij een razzia veer tig inheemsen aangehouden, waar onder een leider van de Kameroense Unie. In Doeala ïs een avondklok in gesteld. |lllllllllllllllllllllllllll!lllll!lllllllllll!llllllinijl!llllllillllllllllllllllllllll| Attlee: Verdeeldheid.. I M De 72-jarige Labourleider 1 Attlee, die van 1945 tot 1951 premier is geweest, heeft zich Vrijdagochtend teruggetrok- ken op zijn buitenverblijf H „Chery Tree Cottage". Zijn enige commentaar op de uitslag was, dat de „menings- verschillen in de boezem van de partij" ongetwijfeld nadeli- H ge invloed heeft gehad in kies- districten, waar de krachtsver- houding tussen de partijen H slechts klein was. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllïlllllllllllllllllllllllllllllll Eisenhower wil soepeler immigratie bepalingen President Eisenhower heeft Vrijdag het Amerikaanse Congres verzocht de ïmmigratiebeperkïngen te verzachten om toelating van meer vluchtelingen uit communistische landen in de Ver. Staten mogelijk te maken. In een speciale boodschap aan het Congres stelt de president tien wij zigingen voor van de wet op hulpver lening aan vluchtelingen, die uit 1953 dateert. Als Eisenhowers voorstellen worden aanvaard, zullen vluchtelin gen uit communistische landen in de Verenigde Staten worden toegelaten als zij worden gesteund door parti culiere hulporganisaties. De eisen die aan de gezondheid van de immigran ten worden gesteld, wil de president ook soepeler gesteld zien. Voorts pieit president Eisenhower voor toelating van vluchtelingen die geen paspoort bezitten, aangezien vluchtelingen uit communistische lan den vaak geen paspoort hebben. STEMMEN UIT DE KERKEN Het Evangelie heeft betekenis voor verhouding tussen volkeren Er is het laatste jaar zo het een en ander gaande over de kerk en de in ternationale politiek. Wie bepaalt die internationale politiek? Kunnen de kerken daarin ook een woord meespreken? De vraag is natuurlijk niet al leen opgekomen of zij dat mogen doen, maar of zij dat moeten doen, om dat hun 't Evangelie is toevertrouwd en dat Evangelie toch ook z'n be tekenis moet hebben voor de verhoudingen tussen de volkeren onderling. Doch indien de kerken laten we nu eens veronderstellen dat zij het met elkaar eens zijn in de zaken van de internationale politiek ook een woord zouden gaan spreken, op welke wijze moeten ze dat dan doen Kan dit ooit meer zijn dan het woord van een on deskundige op dit gebied De geesten in ons land zijn vooral wakker geworden op dit terrein, door de komende herbewapening van W. Duitsland. De Europese Defensie Gemeenschap is het vorige jaar wel gestrand in de Franse Kamer, maar daarna zijn gekomen de accoorden van Parijs, die er van uitgaan, dat West-Duitsland wordt opgenomen in het z.g.n. Westers blok en dat dit land zijn bijdrage zal leveren voor de ver dediging van West-Europa. Hoewel er een huivering is voor een herlevend Duits militairisme, achtte menigeen ;n ons land het toch maar veiliger dat we, ten opzichte van Rusland, enigszins konden schuilen achter een buurman, die zoveel groter en ster ker is. Van bepaalde kerkelijke zijde in Duitsland heeft men tegen deze herbewapening scherp stelling geno men en dat is juist dat deel van de Duitse Evangelische Kerk, waarmee wij in ons land ons het meest ver want gevoelen. Men achtte deze een ramp, niet alleen voor een mogelijke vereniging van West- en Oost-Duits land, maar men was ook van oordeel dat deze herbewapening de spannin gen in Europa zouden doen toenemen en daarom in de toekomst een be dreiging zouden zijn van de vrede in de wereld. Atoomwapens. Het tweede wat de geesten in ons land min of meer heeft beroerd, is de verklaring van maarschalk Montgo mery, dat het hoofdkwartier van de geallieerde troepen zijn plannen maakt op basis van het gebruik van atoom- en waterstof wapens. „Het is niet langer de vraag of deze mis schien zullen worden gebruikt, het is een uitgemaakte zaak, dat zij zullen worden gebruikt, indien wij worden aangevallen. Wij zouden de kracht die tegen ons kan worden gemobili seerd, niet kunnen evenaren, tenzij wij kernwapens zouden gebruiken". Die verklaring heeft een ietwat bre der publiek in ons land toch wel on rustig gemaakt. Mongomery waar schuwt ons: als er een oorlog komt, dan breekt de hel los in haar volle omvang. De proeven met kernwa pens, die genomen zrjn op een eiland in de Stille Oceaan en in een woes tijn in Amerika, krijgen nu al de schuld van het koude weer en de vele regens van de vorige zomer en weet ik van hoeveel dingen nog meer. De haren rijzen je van schrik ten berge als je er aan denkt dat de militaire machten in West Europa met die wa pens zouden gaan werken. Wat geeft dan in ons land de bescherming ach ter 'n bewapend Duitsland? Een nieu we oorlog betekent onherroepelijk 't einde van West-Europa en nog zo veel meer. En wat moet nu in deze zaak, waarvan toch zo oneindig veel afhangt, door de kerken worden ge zegd? Is het waar dat de beste be waring van de vrede een zo sterk mogelijke bewapening van het Wes ten ïs? Mogen we daarop ons ver trouwen stellen? (Vervolg óp pag. 4) Het Wereldgebeuren Verkiezingen N e Conservatieven in Engeland heb- I ben de verkiezingsstrijd gewon nen en daarmee hebben dus de Engelse opiniepeilers gelijk gekregen. Eden en zijn partijgenoten behaalden wat hei totaal aantal stemmen be treft een kleine meerderheid, die zich echter via hel districten-stelsel omge zet heeft, in een stevige Lagerhuis meerderheid Voor de komende vijf jaren zullen het dus de Conservatieven zijn, die het in de Engelse binnen- en buitenland se politiek voor het zeggen hebben. Ongewoon is de verkiezingsuitslag in die zin, dat hel Engelse volk meest al aan een partij, welke de regering in handen heeft, geen verlenging van het mandaat toestaat. Dat volk wil dan aan de tegenpartij de kans laten om het beter te doen. In Juni 1945 brach ten de Engelsen aan hun premier Churchill een grote verkiezingsneder laag toe. Met 393 zetels voor de socia listen en slechts 189 voor de Conser vatieven de liberalen behaalden twaalf zetels scheen het toen alsof de rol van de Conservatieve partij toch wel sterk was uitgespeeld Chur chill trad af en de Labour-mannen onder leiding van Clement Attlee kre gen gelegenheid het Engelse volk te leiden op de weg naar de na-oorlogse welvaart Die weg bleek niet gemakkelijk. De socialisten werden minder populair en in 1950 behaalden ze bij de verkiezin gen nog slechts 315 van de 621 zetels. Die meerderheid was te zwak om rustig te kunnen regeren. Reeds een jaar later volgden nieuwe verkiezin gen, waarbij de Conservatieven er in slaagden een meerderheid van zes tien zetels te behalen en daarmee het regeerkasteel te heroveren. Het Engelse kiezerscorps heeft zich thans uitgesproken voor het con tinueren van het conservatieve bewind. Daaruit mag men afleiden, dat de Conservatieven er in de ach terliggende periode in geslaagd zijn aan bepaalde welvaartsverlangens van het Engelse volk te voldoen. Wat de buitenlandse politiek aan gaat, betekent het aanblijven van de Conservatieven, dat Eden zal voort gaan bijzonder naiiw met de Ameri kanen samen te werken. Niet, dat hij geen meningsverschil len met de Amerikanen heeft, maar hij poogt die meningsverschillen te verkleinen. Het belangrijkste verschil van in zicht tussen hem en Foster Dul les is wel dat over de China-po- litiek. De Engelsen hebben geweigerd aan de defensie van Formosa mee te wer ken indien dat eiland door de rode Chinezen zou worden aangevallen en zij hebben aan Amerika geadviseerd de eilanden Quemoy en Matsoe voor de Chinese kust maar liever te laten ontruimen. Daarna zou dan met rood-China onderhandeld kunnen worden over een blijvende status voor Formosa. Voor de Amerikanen, die zo nauw met Tsjang Kai Sjek samenwerken is dat een moeilijk probleem. Het is hun inmiddels wel duidelijk geworden, dat Tsjang Kai Sjek niet de man is, die de Formosaanse bevolking aan het hoofd van een Formosaanse staat wenst te zien wanneer zo'n eiland- staat gesticht zou worden. De Formosaanse bevolking be schouwt Tsjang Kai Sjek als een vreemdeling. Maar invloedrijke poli tici in Amerika willen Tsjang Kai Sjek niet in de steek laten en dat werkt verstarrend op de Amerikaanse China-politiek. Er zullen concessies van Amerikaan se zijde moeten komen, als men tot een zekere coördinatie met de Engel se China-politiek wil geraken. Wat de Russische politiek betreft staat de regering Eden veel dichter bij de Amerikanen. Daarover is men het vrijwel met elkaar eens en de Rus sen zullen dan ook bij de Viermogend- heden besprekingen steeds een geslo ten blok tegenover zich vinden.. Eden...., winnaar in de -gelse verkiezingsstrijd. Duizend ton appelen naar mestvaalt Niet geschikt voor consumptie De laatste tijd zijn in Zuid-Lim burg ongeveer een millioen kilo kroet-appels op de mestvaalten ge stort. Het is niet mogelijk gebleken deze laagste kwaliteiten in het bin nenland af te zetten. Voor directe menselijke consumptie zijn zij niet geschikt en de siroopfabrieken kun nen er evenmin iets mee beginnen. De appeloogst in Zuid-Limburg is het vorige seizoen bijzonder groot geweest. Het grootste probleem vor men echter de minderwaardige soor ten, die een veel te groot deel vaw de oogst uitmaken. Door het lange be waren is de kwaliteit er bovendien niet beter op geworden. De afzet naar Frankrijk en Duitsland van goe de kwaliteiten appels is daarentegen ook nu nog tegen redelijke prijzen mogelijk, aldus de Volkskrant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3