PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Ruime conservatieve meerderheid in nieuwe Lagerhuis Vüssingen-Rotterdam v.v. per helicopter maakt goede opgang BILT MEVROUW BOUMAN NEEMT DE VERDEDIGING OP ZICH TITO WIL ONDERHANDELEN OP REGERINGSNIVEAU Vandaag.. 198e Jaargang-No. 123 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W Leertouwer Adj.-Hoof dred.: G. A. de Kok, ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 28 Mei 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie i 3, Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels» van 1—5 regels 1 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „BrieveD of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.c' Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2 L of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr, 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Temeuzen, Brouwerijstraat 2: Zlerlkzee N Bogerdstr C 160. tel 26 DE BRITSE VERKIEZINGEN Tof dusver23 zetels winst voor de partij van Eden; verlies Labour 17 De Conservatieve party van Sir Anthony Eden heeft by de algemene ver kiezingen van Donderdag een overwinning behaald. De kiezers bezorgden zijn party de grootste conservatieve meerderheid in het Lagerhuis sedert een kwart eeuw. Nadat 626 van de 630 zetels bekend waren, was de stand: Conservatieven 344 zetels (netto winst 23)Labour 276 zetels (netto ver lies 17)Liberalen 5 zetels; Andere partyen 1 zetel. Conservatieve meerderheid: 62 zetels. Gezien de uitslagen uit 624 distric ten hebben de conservatieven dus 23 zetels gewonnen, terwijl zij er één verloren. Zeventien zetels veroverden zij op de socialisten en één zetel op de Ierse Labourpartij, terwijl zij voorts in alle vijf nieuwe districten die zijn ontstaan uit een herverdeling van 220 districten de overwinning hebben behaald. De socialisten wonnen één zetel (op de conservatieven) terwijl zij er ze ventien aan hen verloren. Ierse nationalist De candidaat van de Sinn Fein, een organisatie die zich de eenwording van Ierland, desnoods door middel van geweld, ten doel heeft gesteld, die ge kozen is, zal zijn zetel evenwel niet kunnen innemen, omdat hij een ge vangenisstraf van tien jaar uitzit we gens het deelnemen aan een overval op een politiekazerne te Armagh in het (Britse) Noord-Ierland. De candidaat, Tom Mitchell, kreeg in het district Midden-Ulster 29.737, stemmen, 260 Eden: Ook de jongeren Sir Anthony Eden verklaar- de Vrijdagmiddag in Londen, dat hij geloofde, aat de jonge- H re generatie invloed op het be- g reikte resultaat heeft uitge- oefend. De 57-jarige premier s iverd hartelyk toegejuicht, toen g iiij in Londen aankwam uit zijn l-ciesdistrict Warwick en Lea- M nington, waar hij met een g neerderheid van ruim 3600 stemmen werd gekozen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllll Protestnota van premier Diem Tegen Franse inmenging. De premier van Zuid-Vietnam, Ngo Dinh Diem, heeft een nota gezonden aan de Franse commissaris generaal in Indo-China, generaal Paul Ely, waarin hij protesteert tegen „Fran se inmening in Vietnamese binnen landse aangelegenheden". De premier vermeldt in het bijzon der „de inmenging ten gunste van de Binh Xuyen, de aanwezigheid van Franse officieren nabij de opstande lingen, de hulp van de Franse aan de opstandelingen voornamelijk in Midden-Vietnam en in de Westelijke provinciën en de aanwezigheid van ex-generaal Ninh in Zuid-Viet nam". Generaal Tran van Soai, de leider van de secte der Hoa Hao, heeft het ultimatum van premief Diem om te Saigon te komen onderhandelen, van de hand gewezen. De premier heeft met een offensief gedreigd als de Hoa Hao-leider zijn onderhandelingsvoor- stel niet aanneemt. Aan de visafslag te Scheveningen werd Vrijdagochtend de voor Neder land eerste nieuwe haring aange voerd en geveild, zodat het zeebanket nog met Pinksteren op dc Hollandse tafels kan pronken. De foto toont hoe direct na de aankomst met het ge bruikelijke keuren werd begonnen.... stemmen meer dan Beattie, een aan hanger van de met de conservatieven verbonden Ulster-Unionisten. Opkomst Slechts 76,05 procent van het kie zerscorps van 35.000.000 personen is opgekomen tegen ruim 80 procent in 1951. De Labourleiders Attlee, Morrison en de „rebel" Bevan werden met ge ringere meerderheid gekozen dan in 1951, terwijl de nieuwe premier, Sir Anthony Eden, zijn positie in zijn dis trict aanzienlijk bleek te hebben ver sterkt. Sir Winston Churchill kreeg een geringere meerderheid wegens in grijpende grenswijzigingen van zijn district. De Britse minister van buitenlandse zaken"Harold MacMillan, heeft zijn ze tel voor Bromley (Londen) behouden. Zijn meerderheid van 13.139 stemmen op de socialistische candidaat is meer dan 1000 meer dan de in 1951 behaal de meerderheid. jjllllllllllllllllllllllllllllllllllll!!llllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllillllllllllH Pinksterdagen: j Zon en Regen (Van onze weerkundige medewerker) Dè onweersstoring uit Frank- m rijk, die gisteravond met regen ons land bereikte, heeft wat het Pinksterweer betreft lelijk roet in het eten gegooid. Het hoge drukgebied met het een- trum tussen Noorwegen en IJs- pp land gelegen, is hierdoor zo aangetast, dat het niet meer bij machte is. de aanvallende oceaandepressies te stuiten. Tussen Zuid-Engeland en de Amerikaanse Oostkust komt boven de Oceaan een krachti- n ge "Westelijke stroming voor, waarin enkele actieve depres- sies met vrrj grote snelheid naar West-Europa bewegen. Deze depressies worden afge- wisseld door storingsgebieden van hoge luchtdruk met flinke opklaringen. Wanneer deze laatste nu juist overdag; ons land passeren hebben wij ge- luk, passeren zij 's nachts, dan n kan er zowel op Zondag als op Maandag regen vallen. Koude lucht bereikt ons land niet, zo- dat in dit opzicht de Pinkster- dagen een sti-eepje voor zullen hebben bij Pasen en Hemel- vaartsdag. ii Wij kunnen, gezien de snelle ontwikkeling boven de Oceaan, pp het beste de verwachtingen n voor de feestdagen niet te hoog stellen; zoals het zich nu laat aanzien zullen zij niet geheel p| zonder regen voorbijgaan. lllllllllllllllllllllllllllllllM UITSTEL NIET TOEGESTAAN Verhoor van Soehartono met gesloten deuren In Djakarta is Vrijdag de behandeling van de zaak tegen Jungschlager voortgezet. Rechter Maengkom deelde tijdens de zitting mede er geen be zwaar tegen te hebben, dat mevrouw Bouman voorlopig als verdedigster zal optreden in afwachting van nadere beslissingen nu de raadslieden Bou man, Boegheim en mej. Nany Razak zich hebben teruggetrokken. Gehoord werd de 37-jarige J. Bolang, geboren in Menado, die vroeger vierde stuurman is geweest bij de K.P.M. en in 1950 was verbonden aan het plaatselijke militaire commando van Makassar. Op verzoek van militaire zijde werd het verhoor van een tweede getuige, Soehartono, met gesloten deuren af genomen. Als aanleiding tot deze maatregel werden genoemd de reeds in de vorige zitting naar voren ge brachte dreigementen tegen de getui ge Manoppo. Deze zou zijn medege deeld, dat hij in moeilijkheden zou ge raken indien hij iets ten nadele van Jungschlager zou verklaren. Mevrouw Bouman verzocht de zaak uit te stellen tot een definitieve rege ling is getroffen voor de verdediging. De rechter wees dit verzoek af. Getuige Johannes Bolang, thans han delaar in Djakarta, voormalig majoor en hoofd van het militaire commando in Makassar, had Jungschlager ge kend toen hij stuurman was bij de K.P.M. Hij had voor de oorlog Jung schlager wel ontmoet. De rechter deel de mede, dat Bolang wordt gehoord omdat de getuige Manoppo heeft ver klaard, dat hij bij Bolang in diens functie van basis-commandant mel ding had gedaan van de aanwezigheid van Jungschlager op een schip in de haven van Makassar. De getuige Bolang zeide zich dit feit te herinneren. Manoppo had hem verteld, dat Jungschlager het voorma lige hoofd van de NederlandsIndi sche inlichtingendienst was en getuige kende deze naam. Omdat hij geen or ders daartoe had ondernam hij niets tegen Jungschlager. Dit had zich af gespeeld in 1950, de maand herinnert Bolang zich niet meer. Verdachte ant woordt, dat hij niet in Makassar kan zijn geweest, aangezien hij toen in Nederland was. Hierna kwam getuige Soehartono voor. De rechter gelastte sluiting van de deuren. Op een vraag van mevrouw Bouman zeide hij dit op verzoek van de strijdkrachten te doen. Hij voegde hier aan toe, dat als hij later van me ning zou zijn, dat de verhoren niet meer geheim behoeven te zijn, de zit tingen weer openbaar zullen zijn. Drie kwartier na het begin verliet het publiek de zaal. De volgende zit ting is bepaald op 2 Juni a.s. BESPREKINGEN IN BELGRADO Aantal personen in „beschermende bewaring" genomen. President Tito en de bezoekende Russische politieke leiders hebben zich Vrijdag voor het eerst in zeven jaar aan de conferentietafel gezet. Besproken wordt in de eerste plaats de kwestie van de betrekkingen tus sen Rusland en Joego-Slavië. Verder verwacht men een bespreking van dé Duitse kwestie. onderhandelen op regeringsniveau en niet op basis van dc politieke (com munistische) partij. Deze waarne mers zijn van mening dat Tito be- i eid zal zijn een document te tekenen, waarin zijn vastgelegd de principes van actief naast elkaar bestaan ter oplossing van de wereldproblemen. De verwachting is dat de huidige besprekingen het gehele weekeinde in beslag zullen nemen en dat presi dent Tito zijn gasten vervolgens zal uitnodigen andere delen van het land te bezoeken. De Amerikaanse vliege niers in rood China De Amerikaanse autoriteiten heb ben de consul-generaal van commu nistisch China te Genève om een nieuw onderhoud verzocht voor het bespreken van het lot der Ameri kaanse vliegeniers, die in communis tisch China op beschuldiging van sa botage worden vastgehouden. Volgens functionarissen van het „State De partment" is op het verzoek nog geen antwoord ontvangen. Intussen is uit onofficiële bron ver nomen, dat de Zuidslavische politie bij het bezoek van de Russische gas ten een aantal personen in „bescher mende bewaring" heeft genomen. Schattingen van het aantal variëren van 100 tot 1000. Onder deze personen zouden zich bevinden een aantal Wit- russische anti-communisten en actieve pro-Russische aanhangers van de Ko- minform. begint in Zaandam de vie- ring van het 300-jarig bestaan H dier stad, welke viering duurt tot en met 4 Juni a.s. bereiken de vier zusjes van de Dionne-vyfling één H overleed vorig jaar de meer- derjarige leeftijd. is het 150 jaar geleden, dat de beroemde Italiaanse componist Luigi Boccherini overleed. EERSTE PINKSTERDAG viert de bekende Neder landse architect B. J. Koldewy te Voorburg zyn 60ste verjaar dag. TWEEDE PINKSTERDAG organiseert de „Raad der Oudsten*' van de familie Zwaan te Lunteren een reünie voor circa 200 familieleden uit Ne derland, Canada en de Verenig- de Staten. flllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllillllillllllillll SPECIAAL TOERISTISCHE INTERESSE Toenemende belangstelling voor snelle vlucht met „wentelwiek" De helicopter van de Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena", die de gloednieuwe, tijdelijke verbinding BrusselKnokkeVlissingenZierikzee Rotterdam v.v. onderhoudt, is op de geboortedag van deze luchtlijn niet van do grond geweest. Dit om tweeërlei redenen; in de eerste plaats was er die dag geen enkele boeking en in de tweede plaats streek er een storm over onze lage landen. Dit weinig belovende begin was evenwel een bedrieglijk voorteken, want de belangstelling, die momenteel voor deze helicopter- dienst bestaat, is met alle recht goed te noemen. Gisteren Vrijdag werd de vlucht heen uitgevoerd met 5 pasagiers en terug eveneens met 5, van wie 3 naar Zierikzee en 2 naar Vlissingen. Het lag oorspronkelijk in de bedoe ling, dat per vlucht drie retourplaat sen zouden worden gereserveerd van uit Vlissingen, en drie vanuit Zierik zee. Sedert de eerste dag echter, waar op de dienst werd uitgevoerd op He melvaartsdag is de belangstelling voor boekingen uit Zierikzee gering geweest. Daarom worden nu alle plaatsen vanuit Vlissingen gereser veerd. Zierikzee blijft evenwel het recht op drie plaatsen behouden, doch wanneer de reservering uit die stad onvoldoende is, kunnen de beschik bare plaatsen reeds in Vlissingen wor den bezet. Zo is dan langzamerhand de be langstelling voor een vlucht met de wentelwiek toegenomen en reeds thans zijn vele plaatsen besproken voor de vluchten, die gedurende de eerste veertien dagen van de volgen de maand zullen worden uitgevoerd. kele lege plaats terugkeren. Volgende week Donderdag gaat het met 4 re tours en 2 enkele reizen heen; Vrijdag met 4 retours en een enkel (uit Zie rikzee); Zaterdag vliegt het toestel vol heen en één liefhebber moest te leurgesteld worden, omdat hij niet tij dig genoeg boekte om zich van een plaats te kunnen verzekeren. Het traject BrusselKnokkeVlis singen heeft tot dusver weinig opgeld gedaan, want slechts één passagier een zakenman heeft deze vlucht meegemaakt. Hij reisde door naar Rot terdam. Verzekeren van een plaats in de he licopter kan men zich eigenlijk slechts door voor een retourvlucht te boeken, %vant bezitters van een retourbiljet hebben voorrang op hen, die een en kele reis boeken. Zo kan het dus voor komen, dat iemand, die reeds voor een vlucht enkele reis heeft in geschreven, later de mededeling ont vangt, dat zijn plaats door een ander zal worden bezet. In dit euvel wordt evenwel zoveel mogelijk tegemoet ge komen door gecombineerde enkele reizen als een retour te beschouwen. Wanneer meneer X dus boekt voor VlissingenRotterdam en meneer Y op dezelfde dag van Rotterdam naar Vlissingen vliegt, wordt dit niet in de prijs beschouwd als een volge boekt retour. Geen conclusies Het is moeilijk om uit de tot dus ver opgedane ervaringen een conclusie terdam vliegen en slechts met een en- te trekken over het bestaansrecht van De algemene indruk is wel, dat het voornamelijk toeristen zijn, die van de geboden mogelijkheid tot het maken van een vluchtje gebruik maken. Slechts nu en dan begeeft zich een zakenman per helicopter van de ene plaats op de lijn naar de andere en zelfs dit misschien nog gedeelte lijk meer uit belangstelling, dan wel uit zuiver zakelijke over wegingen. Opmerkelijk is wel, dat sedert de Sabena is begonnen met het maken van reclame, de persoonlijke interesse aanmerkelijk is toegenomen. Dat is sinds Woensdag j.l.; de boekingen zijn niet onaanzienlijk méér geworden. Geen plaats Zo zal de helicopter vandaag Za terdag vol van Vlissingen naar Rot- In Belgrado bevinden zich de hoogste Russische leiders om dc tn l9/,8 ver broken relaties met Joego-Slavië we der aan te knopen. Aan de linieer- zijde zijn de Joego-Slavisclie delega tieleden gezeten, rechts de Russische delegatie. (Telefoto A-N.P.) KORTE PREDICATIE PINKSTEREN Het gebeurde mij vorig jaar, dat ik ergens in Duitsland door een stad dwaalde één van die vele steden die hun zware tol aan de oorlog be taald hebben en waar men alleen nog maar een eerste begin gemaakt heeft met het ruimen van puin. Op die wandeling dacht ik in de ver te een kerk te zien: een majestueuze toren oprijzend naar de hemel met een véélbelovende voorgevel. Maar toen ik er naar toe gelopen was, toen zag ik, dat dat een vergissing was: dat die toren en die voorgevel de enige overblijfselen waren van wat vroeger een prachtige kathedraal ge weest moest zijn en daarachter was niets dan puin. Herinnerend aan de storm, die ook over die stad gegaan was. En dan is er ineens die gedachte: zoals in die stad is het zó ook niet tn de wereld van ons mensen Men sen die eenmaal geschapen vierden tot een loflied op God maar gewor den tot een schim van wat zij moch ten zijn. Toen de storm kwam. Er zijn er, die wat puin geruimd hebben die ervan maken, wat er van te maken valt. Er zyn ook kelder-bewoners: die de moed verloren hebben, om er nog iets van te maken. Er zijn er, die vanuit do verte heel wat lijken als je maar niet door dringt tot in liet hart van hun leven. Ik weet niet, bij wie XJ hoort. Mis schien herkent ge Uzelf, als behorend tot één van deze groepen. En mis schien niet. Ik weet viel dit: dat de bijbel zegt, dat God tot al die mensen gekomen is. Dat is kerstfeest. En ik weet dit: dat God voor al die mensen alles gedaan heeft. Dat is Goede Vrijdag en Pasen. En ik weet dit: dat God nog stééds tot ons komt. Want Pinksterendat is: God zó dicht bij ons, dat niemand zich nog een verlorene i» zijn leven zou behoeven te wanen. Pinksteren de Heilige Geest dat is: dat wie zoekt, vindt, dat wie klopt, een open Vaderhart ontmoet, dat tcie bidt, een nieuw leven ontvangt. En dit Pinksterfeest is wereldwijd. Het is ook voor U. Oosterland W. Radstake. een permanente helicopterverbinding op dit traject. Weliswaar maken velen de vlucht allerminst uit zakelijke over wegingen, doch de mogelijkheid is geenszins uitgesloten, dat velen van hen, die thans nog slechts uit toeris tische overwegingen in de helicopter stappen om zich over de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden te laten dra gen, tot de vaste gebruikers zullen gaan behoren. Hoe de uitslag van deze proefne ming zal uitvallen, zal eerst zuiver te stellen zijn, wanneer de laatste vlucht achter de rug is. Dan zullen de sta tistici zich over de beschikbare cijfers buigen en het bestaansrecht met koe le getallen berekenen. Wanneer echter de aanzienlijke sub sidies, die momenteel de verbinding helpen in stand houden, komen te ver vallen of drastisch mochten worden beperkt, zal de vervoersprijs aanmer kelijk hoger komen te liggen dan mo menteel het geval is. DE VERWACHT... IETS HOGERE TEMPERATUREN. Aanvankelijk opklaringen, later plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind uit Oostelijke richtin gen. Iets hogere temperaturen. 29 Mei Zon Maan 30 Mei Zon Maan ZON BN MAAN. op 4.32 onder 20.47 op 13.30 onder 1.16 op 4.31 op 14.41 onder 20.48 onder 1.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1