ORCANfl Jannie Silver: Nederlands enige gebrevetteerde parachutiste JIMMY BROWN opent een rijschool Kara wordi tovenaar NEDERLANDSE RODE KRUIS GAAT MET ZIJN TIJD MEE DOUWE EGBERTS ZATERDAG 28 MEI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OP ZOLDER OEFENEN IN VALLEN West-Duitse marine met Oostzee als basis Ook weer onderzeeboten. De nieuwe YVestduitse vloot zal, volgens de plannen, die thans worden uitgewerkt, in hoofdzaak op Oostzee havens worden gebaseerd. Er zal een nauwe samenwerking z[Jn met de vloten van Noorwegén en Denemar ken. De Oostzee is namelijk een voor uitgeschoven NAVO-gebied, en de Verenigde Staten en Groot-Brittan- nië hebben hiervoor niet voldoende oorlogsbodems van het benodigde type beschikbaar. De door een 20.000 man te beman nen Westduitse vloot zal ongeveer 250 schepen tellen. In de overeen komst van Pargs is bepaald, dat de Westduitse marine mag bestaan uit onderzeeboten tot 350 ton, torpedo- bootjagers tot 3000 ton, mijnenleg- gers en -vegers, motortorpedoboten en landingsvaartuigen. Er lag een wonderpil in een mooi doosje links in de bovenste lade van het kastje van de tove- naai'. Er was maar één zo'n wonderpil, daarom lag de pil ook zo mooi in het doosje in de lade. De tovenaar had een kraai! „Kara, jij wordt oudhet zal zo lang niet meer duren of je zult sterven. Ik ben ook oud en ik zal dezelf de weg wel gaan als jij. Wat zullen we met de wonderpil doen? Je weet, degene die ik de pil zal geven en die de pil inslikt, zal mijn to vermacht overnemen. Kom, laten we een be slissing nemen voordat het te laat is." De tovenaar en zijn kraai verzonken in diep nadenken. Toen sprak de Kraai: „Jeroen is uw beste opvolger... hg zal zijn tovermacht al leen benutten voor de vrede en niet voor de oorlog. Laten we Jeroen de pil geven." De oude tovenaar knikte langzaam. „Ja", sprak h«, „Beste Kara, tot het laatste toe heb je mij begrepen. Nu rest ons nog slechts één moeilijkheid: Wie zal de wonderpil naar Jeroen brengen? Ik ben te oud voor zo'n lange tocht. En jij ook." „Toch niet Heer en Meester!" sprak de kraai. „Dit is mischien de laatste opdracht, die ik voor TJ kan uitvoe ren. Geeft U mij de pil, ik zal zorgen, dat Je roen deze inslikt." Voorzichtig haalde de tovenaar de pil uit het doosje in de lade en sprak: „Klem het klei nood tussen je trouwe snavel, Kara. Daar is deze wonderpil het vei ligst. En nu, ga, dan kun je bij mij terug zijn voor de zon onder gaat. Je weet, wanneer Jeroen de Pil heeft in geslikt, zal de tover macht van mij afvallen. Dan zal ook mijn sterk te zijn verdwenen. Kom dus gauw bij me terug, ik zal je nodig hebben." Kara sloeg zijn brede vleugels uit en begon de lange tocht. Rustig, met forse vleugelslag nader de hij zijn doel. Hoog vloog Kara boven de woestijn en overzag het landschap. Daar, in de verte lag Jeroen's wo ning. Nog even... maar Kara werd moe... Kara verloor hoogte... Kara hijgde en zuchtte... „Ik ben aan het einde van mijn krachten!" sprak het zwarte beest, doch dit was iets te veel ge zegd. Door de woorden die hij sprak, opende hij zijn snavel en onmid dellijk viel de kostbare pil naar beneden. Kara gaf een kreet van ont zetting. Met alle kracht, die nog in hem zat, dook hij de pil na en hapte er naaréén, twee, drie keer. Toen... toen schoot de pil bij hem naar binnen. De oude tovenaar voel de op. dat moment de toverkracht van zich af vallen. Met een diepe zucht liet hij zich in zijn oude leunstoel zakken. „Kara heeft zyn plicht gedaan!" sprak hij langzaam. „Ik zal nu nog slechts zijn terug komst afwachten." Korte tijd later reeds streek Kara voor hem neer en vertelde hij wat hem was overkomen. Toen glimlachte de oude tovenaar en sprak„Dit is de schikking van het lot, Kara. Niet Jeroen maar jij bent voorbe stemd om mijn macht over te nemen. Ja. het is goed zo. Jij zult een groot tovernaar zijn en ]e macht niet misbrui ken." En zo kwam het dat een kraai sterk werd en nog lange tijd Tovenaar was. En toen ook hg zo oud was geworden, dat hg zg'n macht moest overdragen, zei iedereen: „Kara was de beste tovenaar die ooit leef de!" EEN EN EEN IS TWEE Boertje van Zanten fwaar ga je naartoe? Och, naar de markt en [verkopen een koe! Boertje van Zanten wat [brengt die koe op? Och, ik zou denken wel [vijfhonderd pop! Wat doe je Boer Zanten [dan met al dat geld? Zaad kopen! Dat strooi fik weer uit op het veld! En als dan, Boer Zanten, dat zaad uit gaat lo- [pen? Dan zoek ik gauw ie mand die 't van me wil [kopen! Wat denk je, Boer Zan ten, wat brengt dat [graan op? Och, ik zou zo denken [wel achthonderd pop! Wat doe je Boer Zanten, [dan v/eer met dat geld? Daar koop ik wéér zaad voor, véél meer voor het [veld! En als er geploegd is [dan ga ik weer zaaien. En als er gezaaid is dan [ga ik weer maaien. Nu vraag je natuurlijk: „Wat brengt dat graan fop?" Dan zeg ik: Ik denk zo- [wat éénduizend pop! Ja, dan ben ik klaar, [hoor, dén ben ik tevree. Dan koop ik niet één koe.... dan koop ik er [twee! Miesje vond een mooie fotomooie foto van haar (zelf. Kocht een lijmpot voor een kwartjekwastje (voor een cent of elf. „Deze foto ga ik plakken op een stevig stuk (kartonl" zei ze en begon te sme renja, zo net als ze (maar kon. Maar oh grut, een half uur later, floep! krulde (de foto om!! „Bah!" riep Mies, „die lijm die houdt niet; wat vervelend, wat een (strop!" Maar ze smeerde er wéét lijm op en kreeg toen een (goed idee! Ging er een kwartier op zitten. „Nu zal 't plak- (ken!" riep ze tevree. Toen ze op stond, naar de stoel keekwasde de hele foto weg Miesje zocht in alle hoe ken. Waar is die geble- (ven, zeg f Het Nederlandse Rode Kruis neemt temidden van de 72 andere Rode Kruis-verenigingen, die er in de we reld zijn, een eervolle plaats in. Veel van het werk van het Rode Kruis gebeurt-in stilte. Maar dat heeft niet weggenomen, dat ook in ons land dit werk een grote vlucht genomen heeft. Voor de oorlog had het Nederlandse Rode Kruis nauwelijks 40.000 leden, nu telt het er meer dan 493.000. In het 13. Hoe Jimmy het had klaargespeeld, begreep hij achteraf zelf niet, maar na ongeveer twaalf lessen was de vrouw van de burgemeester toch zo ver gevorderd in de edele kunst van het autorijden, dat zij met een vaartje van omstreeks vijftien kilometer per uur dooi een stille straat durfde te rijden. Zij hield het stuur nog wat krampachtig vast en zij remde nog wat abrukt, maar toch viel het Jimmy mee. dat zij het nog zo ver had gebracht, want aanvankelijk had hij haar het liefst ais hopeloos geval naar huis gestuurd. Alleen haar nei ging om argeloze voetgangers dwars over hun tenen te rijden had hij nog niet kunnen beteugelen. Voor andere auto's, vooral voor vrachtwagens, toonde mevrouw Knuf van Knaffelaer een diep respect. Daar reed zij met een boogje omheen, ja. aaar stopte zij gewillig voor. Maar niet zodra vertoonde zich een voetganger in haar gezichtsvlak of zij trok er mopperend en zelfs meer gas gevend op af. „Daar heb je weer zo'n vent. Brown", zei ze dan. „Ik zal hem een beetje meer eer bied voor het snelverkeer moeten bijbrengen. de vlegel. Moet Je toch eens zien hoe lodderig zo'n twee- bener de rijweg oversteekt. Hij doet 't geloof ik om ons te treiteren Maar ik zal hem leren En dan stuurde zij recht op de arme niets vermoedende wande laar af! Jimmy had ln één week tijds zeker twaalf voet gangers van een wisse dood gered of voor levenslange invaliditeit behoed. Maar eens op een keer ging het mis HOOG EN LAAG WATER 29 Mei U.+N.A.P. Ü.+NAP. 0—N.A.P. O.—N.A.P. Vlissingen 8.09 1.71 20.30 1.47 2.00 1.91 14.20 1.51 Terneuzen 8.33 1.89 20.58 1.65 2.27 2.03 14.45 1.63 Hansweert 9.00 2.01 21.16 1.78 2.57 2.21 15.14 1.81 Zierikzee 9.16 1.32 21.35 1.00 2.38 1.70 15.16 1.32 Wemeldinge 9.32 1.50 21.57 1.18 2.54 1.92 15.22 1.48 30 Mei Vlissingen 9.19 1.61 21.38 1.43 3.05 1.88 15.31 1.52 Terneuzen 9.43 1.79 22.06 1.61 3.30 1.99 15.56 1.63 Hansweert 10.06 1.92 22.22 1.75 3.57 2.18 16.24 1.82 Zierikzee 10.22 1.28 22.41 0.99 3.41 1.64 16.22 1.30 Wemeldinge 10.38 1.45 23.02 1.17 3.56 1.84 16.33 1.47 „Niets riskanter dan achter op een motor zitten" (Van een specfale verslaggever). „Parachutespringen is een heerlijke sport. Helemaal niet roekeloos en ze ker niet riskanter dan een rit achterop een motor". Dit zegt de Haarlemse Jannie Silver ons, de enige Nederlandse parachu tiste, die gebrevetteerd werd. En we moeten haar wel geloven. Want haar vader, de gemoedelyke kapper M. W. Silver van het Schoterbosplein leek ons een te verstandig man om inderdaad roekeloosheid van zijn enige kind te zullen tolereren. Hoe Jannie er zo toe gekomen is deze in ons land zo weinig door vrou wen beoefende sport te gaan bedryven? Wel, dat is gauw verteld: ze is ver loofd met de constructeur-tekenaar Ger Krygsman van Spangeberg. Die is in Indonesië instructeur geweest van de paratroopers van het K.N.I.L. en nog altijd wild enthousiast voor de springsport. tot je beschikking, waarmee je de koepel boven je dus aan een wille keurige zijde boller kunt trekken, om je koers te wijzigen. Dat noe men ze slippen", „Maakt U al ge heel vrije sprongen Nee, pas als je vijftien sprongen gemaakt hebt, kan je met de vrije val gaan oefenen. Ik heb nog maar acht keer gesprongen. De opening van de parachute gebeurt bij mij dus nog automatisch, dat wil zeggen vanuit de Zyn enthousiasme heeft zonder meer aanstekelijk gewerkt cn wie het ste vige sportieve meisje, dat Jannie is, eenmaal ontmoet heeft, kan dat wel begrijpen. Alleen moeder Silver, die in haar hart toch wel een beetje trots is op haar flinke dochter, schudt zo nu en dan haar hoofd wel eens. „Wat het kind bezieltEn een kabaal dat ze kan schoppen als ze zich op de zolder aan het oefenen is in het val len Ja, dat is de hoofdzaak voor wie een gat in de lucht willen springen. Ze moeten de juiste valtechniek le ren. „Je komt harder neer dan het lijkt", zegt Jannie, wanneer we op een zonnig Haarlems terrasje een kopje koffie drinken in de lunchpauze van haar kantoor, waar ze corresponden te is. „De eerste keer viel het me bit ter tegen. Zonder dat ik weet, hoe het gekomen is, leverde die eerste sprong me een blauw oog op. Omdat ik toch al blauwe ogen van mezelf heb, liep het gelukig niet zo in de gaten schalkt ze. Aan die eerste sprong notabene in Zuid-Frankryk, in Biscarosse, 100 km ten Zuiden van Bordeaux, omdat opleiding van parachutisten in Ne derland niet was toegestaan was een korte periode van „droge les" voorafgegaan. „Maar de praktijk is toch altyd weer anders dan de theo rie", zegt Jannie. „Je hebt geleerd, dat je je lichaam in een vraagteken moet hangen met de voeten evemvy- dig aan de grond en even doorgebo gen knieën. Je weet, dat je een ronde rug moet leggen maar zo'n eer ste keer, merk je dat het harder gaat den je denkt en reageer je misschien iets te laat. De tweede keer weet je het en de volgende keren heb je er nauwelijks meer erg in. Het enige wat waar schijnlijk altijd wel zal blijven, dat is de spanning. Voordat je uit het vlieg tuig duikt, de zeshonderd of achthon derd meter diepe ruimte in. ben je tot het uiterste gespannen. Maar zweef je eenmaal onder je witte nylonhoe pel, dan heb je weinig tijd meer om daaraan te denken. Het dalen in de absolute stilte om je heen, eist een voortdurende oplettendheid. Je moet goed in de gaten houden, of je niet verkeerd afdrijft, of je wel goed op het ter rein terecht zal komen. Óf je daar iets aan kan doen? Jazeker. Je hebt vier groepen parachutelijnen dropping-kist. een kostbare sport? Nee, buiten de opleiding brengt het geen bijzondere kosten mee. De Jannie Silver ..Sprong in de ruimte.. Kindje slikte speld in. Het 14 maanden oude dochtertje van de familie B. in Almelo, dat 14 dagen geleden een speld had ingeslikt, is nu aan de gevolgen hiervan overle den. Direct nadat de ouders hadden ontdekt, dat hun kind een speld had ingeslikt, consulteerden ze de dokter. Bij doorlichting bleek, dat het voor werp in het maagje van het kind zat en men hoopte, dat de speld nog langs de gewone weg het lichaam zou ver laten. Toen dit niet gebeurde, werd het kind geopereerd. Helaas echter zonder dat het leven van het meisje kon worden gered. Jannies negende luchtsprong De Haarlemse Jannie M. Sil- ver, een charmant blondje van -:- s drie-en-twintig lentes, is de enige gebrevetteerde parachu- tiste van Nederland. Óp twee- =i H de Pinksterdag zal zij als eer- ste van de zeventien deelne- mende dames behalve de Ne- H derlandse, tien Turkse en zes H Joegoslavische springsters f| M de Dakota verlaten, die haar van het vliegveld Valkenburg naar Ypenburg voert, waar de- m ze valscherm-enthousiasten met een aanzienlijk grotere groep mannelijke collega's een H van de boeiendste programma- punten zullen vormen van de s Vijfde Internationale Lucht- vaart Show. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ reis naar en het verblijf en de sprlng- cursus in Frankrijk kostten 155. Veertien Nederlanders, onder wie mijn verloofde, die al 2e graads is, namen er aan deel. Onze instructeur daar, de Fransman Michel Prik zal op de komende Ilsy een solosprong uit voeren met een vertraagde opening. Vijf-en-veertig seconden zal hij zich vrij laten vallen, waarbij zijn valbaan door rook zal worden gemarkeerd. Ik ben blij juist op tijd op Ypenburg ge land te zullen zijn, om die sprong te kunnen zien Met zoveel enthousiasme is het voor de Haarlemse Jannie Silver aanstonds stellig niet moeilijk de eer van de Ne derlandse vrouw onder de witte koe pel hoog te houden. Een ambitieus meisje, moeten we zeggen, dat vol gend jaar met evenveel liefhebberij haar eigen huishoudentje denkt te kunnen voeren, als nu haar corres pondentie, sport en breiwerk. (Advertentie) Advertentie 493.000 LEDEN Op basis van vrijwilligheid. Geboren temidden van oorlogsleed, gedreven door naastenliefde, stelt het Rode Kruis zich ten doel, zowel in. tijd van vrede als in tijd van oor log de mensheid te dienen, door hulp te verlenen aan zieken, gewonden, zwakken en hulpbehoevenden en door mede te werken aan alle maat regelen, waardoor menselijk leed kan worden voorkomen en verzacht. gehele land waren toen 97 colonnes met 8000 leden voor de hulpverlening aan zieken en gewonden. Nu zijn er 257 colonnes met ruim 13.000 helpsters en helpers. Het Rode Kruis is in Nederland vol ledig met zijn tijd meegegaan daarom kan het als geen ander in tal van behoeften voorzien. Bij uitstek is het geschikt voor zijn diensten aan de volksgezondheid, omdat het werkt op basis van vrijwilligheid. De zorg voor 'n bloedtransfusiedienst dateert reeds van 1930. De moedermelkcentrale, de hoornvliescentra, de beentransplanta- tiedienst en de thrombosediensten zijn na de oorlog opgericht. Enige keren was het Nederlandse Rode Kruis daar mee de eerste ter wereld. De toepas sing van de bezigheidstherapie (het zogenaamde (,,welfare"-werk) heeft het Rode Kruis in ons land geïntro duceerd. Dank zij een efficiënte organisatie, maar ook dank zij de steun van het gehele Nederlandse volk, is het Rode Kruis hier op de hoogte gekomen, waarop het thans staat. Het is aan een ieder gegeven er v< te zorgen, dat het hoge peil gehand haafd blijft. De financiën van het Ne derlandse Rode Kruis behoeven weer de jaarlijkse aanvulling. Het is daar om, dat hier even de aandacht wordt gevraagd voor het Rode Kruis. (Advertentie) MéT S. B. VAN HEUST EN ZONEN N.V. CRUQUIUSKADE 6 DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 11