Onze ~Dzoi4tvenprtgina „De verlovings koffietafel"oud Pinkstergebruik in Zuid-België WAT DE JASHIONWEEK"ONS Puistjes fe D!T SNUFJE GEEFT UW JAPON DE NIEUWE MODELIJN! LEGENDE EN WAARHEID OVER DE NYLONKOUS DD.B 13 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 27 MEI 1955 TRADITIE UIT GRIJS VERLEDEN Vrijgezellen van heinde en verre komen naar Ecaussines (Bijzondere correspondentie) Zoveel streken, zoveel verschillende gebruiken rondom de verloving! Hier een „Notenmarkt", elders een „Verlïefdenmarkt", die aan de jongelui de gelegenheid verstrekt om de lang verbeide ware parel te vinden, waarna opneming in het „Grote Gild der Gehuwden" te zijner tijd zal volgen. Te Ecaussines, een aardig plaatsje in het „Centre", het hartje van de provincie Henegouwen, wilde het gebruik, dat een jongeman die naar de hand van een meisje dong, in de nacht van 30 April op 1 Mei een „meiboom", een berkje, plantte vóór de woning van zijn uitverkorene. Als blijk van erkentelijkheid, organiseerde deze uitverkorene dan een feestje, om ver snaperingen en koffie aan de genodigden te schenken. Dat feestje liep ge woonlijk uit op een bal in de openlucht. Aantrekkelijk programma. En zo zal dan ook dit jaar dit feest op Pinkstermaandag worden gevierd. Het programma is aantrekkelijk ge noeg! Des morgens is er een receptie door mejuffer de presidente, ten stadhuize nog wel. Nadien bezichtiging van de locale toeristische merkwaardigheden. De gastvrouwe neemt de honneurs waar en toont de steengroeven, die te Ecaussines sinds vrijwel 400 jaar wor den ontgonnen, dan de toren van het „Chateau de la Folie" (Slot van de Waanzin), de weidse warande, de „Burcht" uit de 12e eeuw, een der schoonste van het land, en even ver der de Ste Aldegondiskerk, een fraai voorbeeld van landelijke kerkbouw kunst. Des namiddags is er een optocht van de jongemannen-vrijgezellen. De uitnodiging van de schonen uit Ecaussines vindt weerklank, en niet alleen in de omgeving; van heinde en verre trekken de gegadigden vrolijk op. Jonge, doch ook oudere vrijgezellen hossen door de bevlagde straten. En dan rinkelt de bei voor de kof fietafel. Aan die koffietafel krijgt een ieder zijn eigen kopje, versierd met het wa pen van Ecaussines en met luimige spreuken. Tijdens de koffietafel houdt de presidente een redevoering, vol kwinkslagen en humor. In die rede voering looft zij het goede huwelijk en het gelukkige familieleven, welke in vele gevallen het gevolg kunnen zijn van een samentreffen aan de kof- Uitdeling van de kopjes: een vrolijk moment tijdens het oude Zuid-Belgi sche Pinkstergebruikdat verlo vingskoffietafelgenoemd wordt. Evenals zovele andere aardige ge bruiken uit het grijze verleden ging de traditie van de „meiplanting" teloor en daarmee de gezellige gevolgen van die schuchtere liefdesverklaring. Jaren en jaren gingen voorbij. Tot op een mooie dag, in 1903 om het precies te zeggen, aanplakbiljetten op de mu ren van Ecaussines werden aangesla gen om gegadigden mede te delen, dat de meisjes van Ecaussines op Pinkster- Maandag een „reuzen-koffietafel" zou den aanbieden. En de antwoorden op deze minzame uitnodiging stroomden toe! De verlovingskoffietafel „Goü- ter Matrimonial" was herboren, het aloude gebruik, het openluchtbal werd in ere hersteld. En moge dan de „Mei boom" niet meer als tolk op het pro gramma staan, er waren gelegenhe den te over om zoete woordjes te fluisteren Een kostbare logeerpartij De beroemde ster Mariene Dietrich logeert in Londen, en wel in het be roemde Dorchester-hotel, waar zij de z.g. Oliver Messel-suite bewoont. De ze suite kost Mariene de somma van 250 gulden per dagZij gaat echter met haar optreden in het „Café de Pa ris" ruim 6000 gulden per week ver dienen, zodat ondanks de hoge ho telrekeningen en ondanks het feit dat volgens haar eigen woorden „alles naar de belasting gaat" haar huis houdboekje toch wel zal blijven klop pen Dit: japonnetje valt op door de bre de heupceintuur, welke het boven lijf de moderne langere lijn geeft. Maar zonder dit nieuwe snufje is het een eenvoudig modelletje, zoals de meeste dames wel in haar bezit zul len hebben, en dat ze gewoonlijk met een ceintuur in de taille dragen. U ziet, hoe zo'n kleinigheid een ander cachet kan geven! Als u dus nog een lapje van uw japon hoeft liggen, maak dan ook eens zo'n ceintuur. Uw jurkje be hoeft hiervoor niet van hetzelfde mo del te zijn, als het hier afgebeelde. Plet mag een grote, kleine, liggende, staande, of helemaal geen kraag hebben. De mouwen kunnen lang, lcort of driekwart zijn. Wel is een rustige coupe aan te bevelen zonder taillestuk. De rok echter moet glad over de heupen zijn zonder zakken. De ceintuur bestaat uit een ach terstuk, een Imkervoorstuk, waar aan de gesp bevestigd wordt, en een rechtervoorstuk, dat in een brede punt eindigt. U verbindt de drie de len door de zijnaadjes dicht te stik ken en voert dan de ceintuur geheel. Is de stof dun, breng dan eerst een tussenlaag van vlieseline aan. De gesp moet iets smaller zijn dan de ceintuur, zodat deze bij het door schuiven een paar plooitjes krijgt, wat de punt mooier doet vallen. Op de rug hecht u de bovenkant van de ceintuur tegen de taillenaad. Desgewenst kunt u van uw japon een deux-pïèces maken door het lijf je los te tornen en de onderkant tus sen de dubbele stof van de ceintuur te naaien. De rok voorziet u dan van een tailleband. ELLA BEZEMER. fietafel van Ecaussines Na de koffietafel volgen er diverse vermakelijkheden, waarbij de deelne mers zich volop kunnen amuseren. Er is een bloemenveldslag, en er worden diverse dansen gedaan; „Cramignons, Farandoles", en de „Ballade au Pont des Soupirs". Des avonds wordt het kasteel ge ïllumineerd, en dan begint, in het schijnsel der lampions, het grote open luchtbal, waarbij gelach, muziek en zang hoogtij vieren. Zoals reeds gezegd: niet alleen in de plaats Ecaussines en omgeving vindt de uitnodiging van de jonge in woonsters weerklank. De gegadigden voor deze „verlovingskoffietafel" ko men uit vele delen van België. En dan zijn er natuurlijk de toeristen, voor wie deze folkloristische manifestatie op Tweede Pinksterdag een bijzonder aantrekkelijk schouwspel kan zijn! Bijouterieën leidden de aandacht af De vrouwelijke leden van het „Li verpool Philharmonic Orchestra" zul len in den vervolge geen juwelen meer mogen dragen tijdens haar optreden. Bezoekers van de concerten welke door dit orkest worden gegeven, heb ben namelijk hun beklag ingediend over het feit, dat hun aandacht tijdens het luisteren werd afgeleid door het geflonker van de sieraden, welke de vrouwelijke orkestleden plegen te dra gen.... h Het oude kasteel van Ecaussines, dat op Pinkstermaandag des avonds ge ïllumineerd wordt en aan de voet waarvan het in ere herstelde open luchtbal wordt gehouden. Bij het schijnsel van de lampions wordt menige band gesmeed! Smakelijke maaltijden met geurige tuinkruiden. Wie ervan houdt om bij het bereiden van de maaltijden een druk gebruik te maken van geurige tuinkruiden, zal er goed aan doen om een hoekje van haar tuin mits zij deze bezit in te richten als kruidentuintje. De min der gelukkigen, in dit geval zij die niet over een tuin beschikken, zullen in de meeste gevallen van haar groen tehandelaren wel de nodige kruiden kunnen betrekken. In sommige stre ken van ons land worden de tuinkrui den gebruikt voor de bereiding van „kruudmoes" karnemelkse gortpap met diverse tuinkruiden maar ook sausen, salades en eiergerechten wor den dubbel lekker wanneer ze gekruid zijn, zoals in het volgende recept: Roerei met tuinkruiden: 3 of 4 eieren, 3 eetlepels melk, een ui, peter selie of selderijgroen, kervel en bies look, zout, nootmuskaat, boter of mar garine. De eieren kloppen met de melk en een weinig zout en nootmuskaat. De ui, wat peterselie of selderijgroen, ker vel en bieslook, schoonmaken en klein snijden.' De ui lichtbruin bakken in hete boter of margarine bij matige warmte. Ongeveer 2 eetlepels tuin kruiden (niet te veel kerveldoor het eimengsel roeren en dit bij de gebak ken ui voegen. Onder voorzichtig om scheppen de massa langzaam laten stollen. Het roerei overdoen op een schaal en een weinig peterselie of selderij erover strooien. Steeds dunner, maar ook steeds kwetsbaarder Voordat de eerste nylon-kousen ons bereikten, hadden de legenden erover hier reeds vaste voet gekregen. Nylons, dat waren onverslijtbare kousen, daar deed je jaren en jaren mee. Toen in 1946 de eerste exemplaren ons land werden binnengesmokkeld, leek het werkelijk of deze verhalen juist wa ren. De kousen vvaren dunner dan rayon-kousen, dat leek tenminste zo, omdat ze doorzichtiger waren. En sterk! Veel sterker dan wat de fabri kanten nu maken!! Ze maken ze te genwoordig met opzet zwak! Tenmin ste, dat denken we. De werkelijkheid is anders! Die eerste kousen waren gebreid De Nederlandse damesconfectie-in- dustrie heeft weer haar halfjaar lijks mode-appèl gehoudenen vele inkopers uit binnen- en buiten land naar onze hoofdstad getrokken waar immers het grootste deel van deze industrie gevestigd is. De verschillende japonnen-fabri kanten hielden gezamenlijk een show. waar elke deelnemende firma zes mo dellen naar eigen keuze mocht tonen. Nu is het in principe welhaast onmo gelijk om van een japonnen-collectie, ivélke meestal een grote verscheiden heid vertoont, in zes modellen een in druk te geven. Bovendien wil men eensdeels een zo goed mogelijke in druk maken door „mooie" modéllen, terwijl men anderzijds bang is, de ster-stukkenaan de concurrentie te tonen. Het resultaat wasda,t er dingen getoond werden, welke voor bepaalde gelegenheden vervaardigd zijn en niet in de winkels zullen verschijnen, ter wijl daarnaast leuke „geioone" dingen niet tevoorschijn kwamen. De firma's die beneden de maat blij ven, waren even sterk vertegenwoor digd als de werkelijk goede, waardoor het resultaat een niet onaantrekkelij ke show was, wélke echter zeker niet representatief ivas voor hetgeen de Nederlandse japonnen-industrie heeft aan te bieden! Véle firma's lieten, naast goede aanvaardbare modéllen, één of meer zeer slechte japonnen zien; japonnen, welke kennelijk het resul taat waren van een streven om „ele gance" te leveren voor weinig geld. Inplaats dat men deze elegance zoekt door een geraffineerde verwerking van eenvoudige stoffen, neemt men materialen, wélke veel te opzichtig zijn en daardoor het beoogde doel vol komen voorbijschieten. Firma's, die over de gehele linie de eenvoud betrachten, komen daardoor veel gu/nstiger uit de bus, zoals Twe- ka met loaarlijk goede gebreide japon nen en jasjes, en Piller met eveneens uit jersey vervaardigde modellen, welke echter in een veel hogere prijs klasse liggen. Vrijwel ulles wat in jer sey getoond werd, kon trouwens de toets der critiék goed doorstaan. Het hoogtepunt van deze japonnen- show loerd ook ditmaal weer gevormd, door de modéllen van „Jolo Couture welke vèr boven het merendeel van het getoonde uitstaken. Naast de japonnen zijn er dan ui teraard de mantels en costuums wélke de grote kracht van onze confectie-indus'trie uitmakenNeder land beschikt over een aantal fabri kanten, die op dit gebied telkenjare veel goede producten afleveren. De mantels en costuums voor het komende winterseizoen van Haar, Beroof a, Plaza, Olman en-Netex, heb ben een eigen stijl en getuigen van goede smaak. Daarnaast is er een aantal fabrikanten, dat vakkundig ge maakte, modieuze modéllen op de markt brengt tegen zeer aannemelijke prijzen. Deze maken het de Neder landse vrouw en vele van haar buiten landse zusteren er worden nog steeds grote aantallen mantels en cos tuums geëxporteerd! mogelijk, om voor betrekkelijk weinig geld goed ge kleed, te gaan. Tenslotte iets over de foto's van de ^ashionweek, welke wij hierboven af drukken. Linies een alleraardigst sport jak van „Sturka" specialisten in sportkleding r.ist driehoekige metalen knopen en een teddyvoering. Rechts een costuum van Bercofa in beige- en grijze kameelharen stof, met een kraag van geverfd vossenbont. Bontgarneringen zullen in liet ko mend winterseizoen favoriet zijn. van zulke dikke garens, dat U ze nu niet meer aankijkt: 50 denier en hoger. Koopt U zulke kousen nu, dan gaan ze zeker zo lang mee. Maar dat doet U ■niet meer: van de vijftig en hoger bent aar de dertig denier gezakt, totdat ook dat niet meer aan uw eisen be antwoordde en U 15 denier begon te dragen. Nu zijn er reeds kousen van 12 denier in de handel en experimen teert men met 10 denier. En het is nu eenmaal zo, dat een draad die twee maal zo dik wordt ook tweemaal zo sterk is, en dat een draad, welke tot een derde of een vierde van zijn oor spronkelijke dikte teruggebracht wordt, ook veel kwetsbaarder wordt. Maar onverslijtbaar zijn nylon-kousen nog steeds, want wij noch U hebben ooit een nylon-kous gezien, die wer kelijk versleten was. Het zijn de lad ders en ophalen die de kous onbruik baar maken, niet de slijtage aan de voet. Maar er is meer. Als je nieuwe kou sen hebt, zo luidt de legende, dan moet je ze eerst wassen en dan pas aantrek ken. Ten enen male onjuist! Iedere keer, dat U een kous wast, neemt dat iets van de finish en van de kleurstof weg. U kunt ze dus gerust nieuw aan trekken en als U uw kousen wast, steeds de gehele kous in het water doenniet alleen de voet, want dan wordt deze op de duur lichter dan de rest. Over materialen gesproken: vrij wel iedere vrouw weet U te ver tellen welke soort de sterkste is. De een zweert bij enkalon, de tweede bij perion, de derde bij nylon, waarbij dan helemaal ver geten wordt, dat er verschillen de producenten zijn van perion en zeer vele van nylon. Het blijkt fabrikanten, die al deze materia len door elkaar gebruiken, dat er in feite geen verschil bestaat in duurzaamheid of sterkte (perion en enkalon zijn daarenboven che misch volledig identiek) en dat het de pech-factor is, die de da mes parten speelt. Bij het kopen van kousen doet U dan ook verstandig, naar andere dingen te kijken dan het materiaal, dat meesten tijds wel goed is. In de eerste plaats verdient het aanbeveling, kousen te kopen van een bekend merk. Deze zijn meestentijds wel wat duurder dan de 'exemplaren in zakjes met een fanta sie-aanduiding die regelmatig veran dert, maar naast de garantie van de winkelier staat de garantie van de fa brikant, die zijn naam moet bescher men. Merkkousen behouden het ge hele seizoen doof hun vaste kleuren; gaat dus één kous kapot, dan kunt U aan de hand van uw verpakking een tweede paar kopen dat identiek is aan het eerste. Ook zal de goede merkkous op lengte gekocht kunnen worden, zo dat U niet de ene keer met een soort kniekous loopt, en de volgende maal de boord moet omslaan. De Amerikaanse kousenfabrikanten, die met lede ogen de zomerse blote be nen-gewoonte veld zagen winnen, heb ben onlangs de vrouwen getracht te suggereren dat haar benen toch wer kelijk mooier zijn, gezien door een ny- lon-waasje. Zij hebben daarom naad loze kousen gelanceerd, welke de in druk wekken van een bloot been. Daar deze kousen echter alleen kunnen ge maakt worden als standaard-kousen, d.w.z. rondgebreid, zodat de vorm er door warmte-verhitting moet worden ingebracht, geven zij vooral .bij zware benen nog wel eens moeilijkheden door de geringe rek van de boord. Een andere Amerikaanse dracht voor de zomer is de kniekous, Deze gewone nylon-kous loopt slechts tot onder de knie, waar zij door een on zichtbaar elastiek wordt vastgehou den. Het bevrijdt de vrouw van jarre- telgordeltjes en wat dies meer zij, zonder de noodzaak van ongezonde kousenbanden. Ook onder avondjapon nen zijn kniekousen goed te dragen. De derde en waarschijnlijk wel be langrijkste ontwikkeling is de ragdun ne kous in stretch-nylon. Deze elas tische kousen maken het mogelijk met slechts enkele maten iedereen tevre den te stellen, terwijl krinkelen of slecht zitten van de kous uitgesloten is. Ontsmet uw huid met ile helder vloeibare D.D.D. De jeuk be daart, de ziektekie men worden gedood en de liuld geneest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 8