Het Geldersch Landschap doet al sinds 1929 voortreffelijk werk De Afsluitdijk een belemmering voor de trek van de glasaal KAMELEN BESCHIKKEN OVER BIJZONDERE EIGENSCHAPPEN VLUCHTELINGENPROBLEEM VRUDAG 27 MEI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BEHOUD VAN NATUURSCHOON Veluwe: long van Amsterdam (Door Jac. Gazenbeek) De schoonheid van ons land wordt in de laatste jaren door verschillende oorzaken meer dan ooit bedreigd, maar daar staat toch ook weer tegenover, dat het dikwyls minder moeiiyk is dan voorheen bejiaalde terreinen, die uit' een oogpunt van natuurschoon, recreatie of wetenschap belangrijk zyn, in stand te houden. Er z^jn tegenwoordig uitbreidingsplannen en andere be- stemmingsvoorschriften, waarmee niet te spotten valt. Hoe gemakkelijk kon het vroeger gebeuren, dat een fraai landgoed door wat voor omstandig heden dan ook, in handen van speculanten viel, die de houtops,tand lieten vellen en verkochten, het terrein verkavelden en het verder als een nuchter winstobject hanteerden. Dat is nu gelukkig wel voorby Dezer vergelijking in grote lijnen tussen voorheen en thans betrekt de jonge, energieke directeur van de Stichting Het Geldersch Landschap, de heer D. J. G. Buurman, in een on derhoud, dat wy met hem hebben over het werk van de Stichting en de resultaten, die sinds 1929 het jaar der oprichting geboekt konden worden. Terneuawernood Was de stich-- tingsacte gepasseerd of er was al werk aan de winkel. En de eerste stap zou geen kinderspel zijn. Het landgoed te Dellen, gelegen onder Heerde en Epe, kwam onder de ha mer. Er dreigde gevaar voor verka veling en de stichting kreeg gelegen heid te tonen, wat ze waard was. Voor ruim 200.000 werd het prach tige bezit aangekocht: vele particu lieren, het Staatsbosbeheer, en de ge meenten Epe, Heerde, Kampen en Zwolle steunden dit eerste initiatief krachtdadig! Warnsborn, ten Westen van Arn hem, was omstreeks 1930 in handen geraakt van de N.V. Thorhem, die de gewone speculatieve oogmerken na joeg. Waarschijnlijk met de bedoeling het landgoed in een groot aantal bouwterreintjes te verdelen en er zo een behoorlijk slaatje uit te slaan. Een eerste spaak, die de N.V. in de wielen gestoken werd, was het kapverbod, dat de minister van Landbouw legde op de fraaie hout opstand van Warnsborn en daarna kwam, wat nog nooit of te nimmer gebeurd was en ook wel niet meer gebeuren zal een voorstel in de Tweede Kamer, over te gaan tot ont eigening van Warnsborn ten behoe ve vande natuurbescherming! Er ontstond een hevige oppositie In de Kamer tegen dit revolutionnaire voorstel. Fel werd er gefulmineerd tegen de aantasting van het eigen domsrecht, maar het ideële motief gaf toch de doorslag: het wetsvoor stel haalde de benodigde meerder heid en zo kreeg het Geldersch Land schap door onteigening Warnsborn in bezit. Met het Hoge Erf, de Lich- tenbeek en Mariëndaal beslaat Warnsborn een oppervlakte van 600 ha en door deze aanwinsten werd ten Westen van Arnhem een brede zone van groen geschapen. Natuurschoon „Wij zijn geen gewone bos- of landgoedexploitanten" zegt de heer Buurman, „want deze gaan in aller eerste- instantie uit van de vraag, wat zij kunnen kappen. Wij kijken, wat we kunnen laten stö.an Een klein verschil met Natuurmonumenten is verder, dat ons streven meer gericht is op het instandhouden van natuur schoon dan op het verwerven of re serveren van terreinen, die biologisch of in andere zin van wetenschappe lijk belang zijn. Ons werk ligt dus binnen het kader der provinciale grenzen meer in het algemene vlak. Het is ook een zaak van de groot ste urgentie, dat wy onze recreatie ruimte zien te behouden. Ze is onmis baar voor de gezondheid van ons volk, zowel lichamelijk als geestelyk. Men noemt nu de Veluwe reeds de long van Amsterdam en de randstad Holland, waarover men spreekt, is geen fictie! De Nederlandse bevolking groeit angstwekkend snel Hoe is de stichting uit de laatste wereldoorlog te voorschijn geko men? „Op de Zuidelijke Veluwezoom hebben uiteraard de Duno (bij Oos- ierbeel) en Belmonte (bij Wagenm- gen) zwaar geleden": beide lagen maandenlang in de vuurlinie. De Du no, nagenoeg geheel beroofd van zijn hoog geboomte, is nu weer opnieuw ingeplant, terwijl Belmonte m 1951 aan de Staat verkocht werd ten be hoeve van de stichting van een ar boretum voor de Landbouwhoge school. Met het militaire bedrijf heeft men alleen op De Dellen te maken. Dit terrein ngt in de onveilige zóne van het artillerieschietkamp Oldebroek en gedurende een aantal dagen per jaar is 't gedeeltelijk afgesloten. On danks de druk, die op ons uitge oefend is, heeft men De Dellen niet willen verkopen, ook al omdat juist daar de bosexploitatie nogal bevredi gend is. Verder is de afsluiting ook Hef gracieuze reeioild is niet alleen in het Wekeromse Zandmaar ook in verschillende andere bezittingen goed vertegenwoordigd. niet zo rigoureus, dat het bezoek on mogelijk is: gemiddeld slechts 15 da gen per jaar is het terrein verboden. Het Geldersch Landschap bezit een goede 2300 ha: bossen, cultuur grond, heide en stuifzand. Bij het Huis te Eerbeek ligt een bezit van 25 ha, het Engelanderholt, ook Bruggelen genaamd, is ook his torisch heel merkwaardig, de Wilde- kamp bij Garderen bevat het relict van een eeuwenoud bos, de Dellen is reeds genoemd, het klooster Huls bergen met z'n eeuwenoud geboomte en de aan watervolgels rijke „Zwar te Kolk" is een waardevol natuurmo nument in de Noordoosthoek van de Veluwe. Geschenk. De Tongerense heide kwam op even merkwaardige manier in het be zit van Het Geldersch Landschap als de Lochemse berg. Hier waren het namelijk de gemeenten Lochem en Epe, die een betrekkelijk klein ge bied aan de stichting cadeau gaven Meertje bij de Duno. met de conditie, dat binnen een be paald aantal jaren gezorgd moest worden, dat de oppervlakte verdub beld was. Dit was niet aan dove mansoren gezegd en de stimulans deed zyn werk: binnen de gestelde tijd werd ruimschoots aan ae voor waarde voldaan. De Lochemse berg beslaat hhans een oppervlakte van ruim honderd hectaren, de Tongeren- se heide kwam van 33 op 180 hecta ren. De laatste belangryke aankoop het Is tevens de grootste geweest als één geheel ligt nog vers in ieders geheugen. Het was het Wekeromse Zand in de gemeente Ede, dat in het voorjaar van 1955 kon worden aan gekocht, dank zij de royale medewer king van het Rijk en het Provinciaal Bestuur, die elk een lening tot een bedrag van 50 der koopsom toe zegden. De heer Buurman wordt enthou siast, als hij over deze nieuwste aan winst spreekt en dat is begrijpelijk. Met zijn randbos van zware dennen en eiken is het Wekeromse Zand een der meest karakteristieke zandver stuivingen van ons land. En al uw bezittingen zijn, naar wij menen, vrij toegankelijk voor ieder een „Dat is inderdaad de stelregel, waarvan wy uitgaan" luidt het ant woord. „Wij beschermen het natuur schoon, opdat de mens er te allen tijde vrijelijk van genieten kan. Al leen de eendenkooi bij Batenburg is niet toegankelijk. Ten aanzien van Het Wekeromse Zand zullen vermoe delijk ook enkele beperkingen gelden. Een zandverstuiving is een zeer kwetsbaar gebied en wij willen de wildstand van dit prachtige, ruige stuk Veluwe de nodige rust garande ren. Extra treinen op Pinksterdagen Gedurende het Pinksterweekeinde zullen de Nederlandse Spoorwegen op de voornaamste Hjnen extra treinen laten rijden. De dienstregeling van enige van deze treinen is in het spoorboekje op genomen tussen vette lijnen. De ove rige zullen als voor- en volgtrelnen kort voor en na treinen van de ge wone dienstregeling liyden. Op Dinsdagochtend 31 Mei a.s., zal het aantal extra treinen evenwel ge ring zijn, omdat de N.S. dan een zeer groot aantal militairen naar hun gar. nizoenen moeten terugvoeren, waar voor veel materiaal nodig is. Grillig, woest en nog rijk aan dieren leven is het Wekeromse Zand, de laatste aanwinst van „Het Geldersch Landschap". Water gespaard door hoge temperaturen (Speciale Correspondentie). Geleerden zijn er tenslotte in geslaagd, de oorzaak te ontdekken van de eigenaardige eigenschap van de kameel om zonder één druppel water een dag lang hard te kunnen werken in de brandende woestijnzon. Dit is ge beurd tijdens een onderzoek, dat heeft plaats gevonden in Beni Abbes, 500 mijl de Algerijnse Sahara in, een gebied, waar de temperaturen oplopen tot maar liefst 60° C. (140° F.). Het onderzoek werd geleid, zo meldt de „Times", door professor Knud SchmidtNielsen, zoöloog van de Duke University in de Amerikaan se staat North Carolina. Hij werd daarbij geassisteerd door zijn vrouw, dr. Bodel SchmidtNielsen, die reeds verscheidene onderzoekingen op haar naam heeft staan over het vermogen van kleine woestijnzoogdieren, zich het benodigde water te verschaffen. Het onderzoek naar deze eigen schap bij kamelen werd gesteund door de UNESCO en andere instellingen. Het resultaat van het onderzoek werd kortgeleden bekendgemaakt op een bijeenkomst van geleerden aan de Universiteit van Arizona. DIKKE VACHT HELPT. Behalve door de voor de hand lig gende manier om het verlies aan vocht te beperken is voor de kameel, naar men thans ontdekt heeft, niet de noodzaak aanwezig om zichzelf door transpiratie af te koelen. Zijn lichaamstemneratuur kan namelijk van „normaal" (33.9° C.) oplopen tot 40.0° C., zonder dat hy daar hinder van heeft. Deze temperatuurstijging resul teert niet alleen in een directe voeht- besparing door niet te hoeven trans pireren maar vermindert bovendien het absorberen van hitte uit de omge ving. Daaraan werkt dan ook nog de uitstekende isolatie mee, die de dikke vacht verschaft. Maar zelfs voor een kameel is er een grens! Wanneer de temperatuur van 40.0° C. bereikt is dat is dus ruim 6 graden boven normaal be gint het transpireren en dit verhin- RETOURTJE SARAGOSSAZEE Palingstand in het IJsselmeer moet op peil gehouden worden Op voor de mens onbereikbare diepte, duizenden meters onder het oppervlak van de Saragossazee bij de Caraïbische kust, worden elk jaar miriaden palinglarven geboren. Daar, in de diepzee, waar eeuwige duister nis heerst en waarschijnlijk allerlei vreemdgevormde lichtgevende vissen hun jachtgebied hebben, leven de aanvankelijk nauwelijks met het. blote oog waarneembare palinglarven. Zij blijven daar tot zij uitgegroeid zijn tot enkele centimeters lange door zichtige wezentjes, die nog niet veel op paling lijken. Op een gegeven moment krygt de treklust hen te pakken en in enorme scholen verlaten zy him geboorte„grond". Slechts enkele zullen na bijna tien jaar terugkeren om voor nageslacht te zorgen De Afsluitdijk heeft in de paling trek een grote verandering gebracht. Hecht en zwaar ligt daar de dijk en het thans zoete IJsselmeer is, indien men slechts normaal het overtollige water naar de Waddenzee zou spuien door deze barrière voor de glasaal onbereikbaar. De eerste jaren na de sluiting heeft men zich weinig van de glasaal aangetrokken. Weliswaar glipten tijdens het spuien glasaaltjes door de sleuven van de sluizen naar binnen, maar de meeste jonge aal was gedwongen om buitengaats te blijven. Na enkele jaren is hierin verande ring gekomen. De mens zag in dat het door zijn technisch ingrijpen ver broken evenwicht in de natuur her steld diende te worden. Het labora torium voor Visserij-onderzoek zond enkele biologen naar de Afsluitdyk om de gewoonten van de jonge pa ling te bestuderen en uit te zien naar een methode om de glasaal het IJs selmeer binnen te loodsen, zonder dat er gevaar voor verzilting van het meer zou ontstaan. Met behulp van het bedieningsper soneel der sluiswerken, mannen van de dienst der Zuiderzeewerken en waterstaat, ging men er toe over de glasaal in het voorjaar door de slui zen binnen te laten en hield daarbij meteen controle op het aantal, dat binnentrok. De eerste glasaaltjes worden reeds vroeg in het voorjaar voor de slui zen van Den Oever en het Kornwer- derzand waargenomen. De palinkjes zoeken dan het zoete element nog niet op. Het "*ater is nog te koud en het biologische proces, waardoor de aal naar binnen trekt is nog niet aangevangen. Dat geschiedt zo dra de watertemperatuur boven de 7 graden komt. De grote trek begint ongeveer in de tweede helft van April en loopt door tot begin Mei, soms tot Medio Mei. Dan is de glas aal zoals men dat noemt rijp. De glasaal voor de Afsluitdyk is daarom zo belangrijk, omdat hy de basis vormt, waarop het bestaan van enkele honderden paling-vissers op en rond het IJsselmeer is gegrond vest. Op de sluizen conti'oleert het be dieningspersoneel de palingtrek, die alleen gedurende de nachtelijke uren geschiedt. Hiervoor wordt een fijn mazig net gebruikt met een opper vlakte van eén vierkante meter. Door de met dit net opgehaalde aaltjes te tellen, weet men hoeveel aaltjes zich per vierkante meter in de sluizen be vinden. Er wordt pas gesproken van aal-trek, zodra zich meer dan vijf palinkjes per vierkante meter in de sluizen bevinden. Meestal zijn die aantallen belangrijk hoger en lijkt de binnenzijde van de sluizen, één wriemelende glasaal-massa. Dat is tijdens het hoogtepunt van de trek. Die sluizen, er zyn 15 openingen bij Den Oever en 10 bij het Korn- werderzand zijn aldus voor de glasaaltjes de toegangspoort tot het IJsselmeer. Elke opening is 20 nieter lang, 13 meter breed en er staat doorgaans bij het omzetten 4'/» me ter water. Als men de aal omzet leert een eenvoudig rekensommetje dat er mèt- de aal, per keer 27.000. kubieke meter water naar binnen stroomt. Overigens heeft de prak tijk reeds geleerd, dat als men na een week omzetten één etmaal spuit, het zoute water weer in de Wadden zee is gevloeid. Zeven tot acht jaar blijft de pa ling in zoet water. Soms ook wat korter. Vele vallen ten prooi aan hun natuurlijke vijanden zoals roof vissen, aalscholvers en reigers, of komen terecht in de fuiken van de palingvissers. Een aantal echter, sommige palingen wegen dan an derhalf pond, wordt volwassen en als het najaar aanbreekt worden ze onrustig. De donkere kleur, die hen in de modder onzichtbaar maakte, verandert in een zilverachtig grijs, ze eten niet meer en zoeken het zou te water van de zee op. Onder ja gende herfstluchten reppen die pa lingen zich naar buiten. Onafgebro- dert iedere verdere temperatuursstij- gin S- GEEN GROTE DRINKER. Er is geen bewijs gevonden voor de veronderstelling, dat de kameel ab normale hoeveelheden water drinkt, wanneer hij daarvoor de gelegenheid heeft en dit in zijn meervoudige maag „opslaat". Er is geen overvloed aan water in de maag van de kameel en hij is geen „grote drinker". In winterse omstandigheden met een overvloed aan plantengroei toon den grazende kamelen niet de min ste behoefte aan water; zelfs niet na Twee kinderen verongelukt in Friesland. In Friesland kwamen Woensdag twee kinderen door ongelukken orn het le ven. Beide malen betrof het een doch tertje van een familie Postma. Het 6- jarige dochtertje van de familie Post ma te Irnsum werd aangereden door een autobus met ouden van dagen, die uit de richting Leeuwarden kwam aanrijden. Het meisje was onderweg van school naar huis en lette niet op het verkeer. Het kind is ter plaatse overleden. Des middags omstreeks 5 uur raakte het 4-jarige dochtertje van de familie Postma te Houtigehage bij het spelen in het water van de Parkwijk, die achter de ouderlijke woning loopt. De ouders merkten de vermissing van het kind vrij spoedig. Toen de moeder kwam kijken zag zij het meisje in het water drijven. Zij sprong gekleed te water, maar het kind bleek al overle den te zijn. twee maanden niet gedronken te heb ben. Een kameel, die op een droog dieet werd gehouden in het heetste deel van de zomer, stelde het zeven dagen zonder water en verloor welis waar een kwart van zijn gewicht, maar kwam toch niet in een ernstige conditie te verkeren. OPLOSSING IN VIER JAAR Europa telt nog 75.000 vluchtelingen. In het Woensdag te Genève gepu bliceerde jaarverslag van de hoge- commissaris der Verenigde Naties voor de vluchtelingen, mr. G. J. van Heuven Goedhart, aan de algemene vergadering wordt gezegd, dat er „redelijke hoop" is, dat het aantal in Europese vluchtelingenkampen ver blijvende personen in de aanstaande vier jaar zeer zal teruglopen. Dit aantal bedraagt thans 75.000. Voor de oplossing van het probleem is ech ter verschaffing van voldoende geld middelen een noodzaak. ken zwemmend, gedreven door hun instinct, trekken ze alleen of in groepen eerst naar het Noorden, la ter naar het Zuiden. Zij volgen de weg die de paling eeuw in, eeuw uit is gevolgd. Als zij dan de Saragos sazee hebben bereikt zorgen de te ruggekeerde palingen voor de voort planting en zij sterven. Op de bo dem van de diepzee lang de Caraï bische kust hopen de palingeitjes zich op. de doorzichtige larfjes ko men uit om na enkele jaren de reis naar Europa te beginnen, waarmee dan de levenscyclus van de paling gesloten is. De stormen, die vorige week ove/ Nederland raasden, hebben ook aan de reigerkolonie, hoog in de boomtop pen te Scliuddebeurs, grote schade aangericht. Van de ongeveer dertig nesten zijn er zes losgeraakt en om laag gevallenDaar in dergelijke ge vallen de ouders het nest verlaten zijn de jonge reigertjes meestal ten dode opgeschreven. In één geval ech ter is er redding gekomen, en wei door de heer S. P. Moelijker uil Schuddebeurs, die een nest met vie nog levende jonge reigers mee nan huis heeft genomen en nu met cl hulp van vishandelaren uit Zierikze< die de vogels het geschikte voer kun nen verschaffen de reigers tot vol wassen vogels hoopt op te kweken. (Foto P.Z.C.J Volgens de heer van Heuven Goed hart wordt er naar gestreefd, dat in de komende vier jaar de regeringen 16.000.000 dollar bijdragen. De voor 1955 onmiddellijk beschikbare midde len omvatten onder meer een bedrag van 950.000 dollar, dat vorig jaar door het Nederlandse volk bijeen is gebracht, met een regeringsbijdrage van 200.000 dollar. De volgende toezeggingen zijn ge daan aldus het rapport: Zwitserland 116.500 dollar, Zweden 115.987. Ne derland 93.000, Noorwegen 83.998, Denemarken 72.390. West-Duitsland 23.810, Israël 5.900 en Turkije 4.286 dollar. President Eisenhower heeft het Amerikaanse congres om een be drag van 1.400.000 dollar verzocht, terwijl de regering te Brussel het Belgische parlement heeft voorge steld 160.000 dollar by te dragen. Bierdrinkend Duitsland. 62 liter per hoofd per jaar. Tijden, waarin veel bier verkocht wordt, zijn steeds perioden van vrede en verzoening. Dat zeide de Württem- bergse minister Farny Woensdag in Saden-Baden -.oor het congres der .•luropese bierbrouwers. Farny, die '.elf niet alleen mmistei maar ook oierbrouwer is, noemde net bierver- bruik een zeer betrouwbare politieke barometer. Wanneer de Württemberg- se minister gelijk heeft, dan staan de kansen voor de vrede in de bondsrepu bliek goed genoteerd. In het eind Maart afgesloten „bier- aar' werd in West-Duitsland namelijk ,uim dertig millioen hectoliter bier ge- Ironken, dat zijn 62 liters per inwo- ier. Politici in Bonn twijfelen echter <an de mening van de heer Farny, aan- .ezien zij zich herinneren, dat in 1938 Ie Duitsers nog bierlustiger waren lan thans. Zij dronken toen namelijk per persoon acht liter per jaar meer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5