Sowjet-delegatie in hoofdstad van Joego-Slavië aangekomen Gruenther vertrouwt samenwerking met op goede Duitsland REGERING-DIEM KONDIGT OFFENSIEF AAN Me VRIJDAG 27 MEI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 BELGRADO WACHT AF Beria krijgt de schuld van de breuk in 1948 De Russische delegatie onder leiding van Kroesjtsjew is Donderdagmid dag per vliegtuig in Belgrado aangekomen. Kroesjtsjew, Boelganin en vi ce-premier Miltojan werden verwelkomd door maarschalk Tito. In een re de na zijn aankomst verklaarde Kroesjtsjew, dat Beria, de terechtgestelde leider van de Russische geheime politie verantwoordelijk was voor de breuk tussen de Sowjet-Unie en Joego-Slavië in 1948. Na zyn toespraak heerste er een bijna verbijsterende stilte. Er werd niet geapplaudiseerd en het duurde enkele ogenblikken voordat maarschalk Tito reageerde en Kroesjts jew met een vriendelijk gebaar noodde met hem in de wachtende auto te stappen. Een 200.000 mensen stonden opgesteld langs de route van het vliegveld naar het vroegere koninklijke paleis, waar de Russen logeren. Het ge juich was duidelijk bedoeld voor Tito en niet voor zijn Russische gasten. Kroesjtsjew sprak in zijn rede voorts de hoop uit, dat het bezoek van de Russische delegatie zou bij dragen tot de politieke, economische en culturele samenwerking tussen de twee landen op de grondslag van eer biediging van de souveremiteit en niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden. Zoon van dr. Drees gepromoveerd Proefschrift over regerings-uitgaven na de oorlog De zoon van de minister-president, de heer W. Drees jr., is gistermiddag aan de Nederlandse economisch hoge school te Rotterdam gepromoveerd tot doctor in de economische wetenschap pen. De minister-president, dr. W. Drees woonde de promotie bij. Het in het Engels geschreven proef schrift draagt tot titel: „Over de re geringsuitgaven in Nederland na de oorlog". In het proefschrift staat o.m.: „Er is geen meerderheidspartij; de kabinet ten rusten op coalities. De minister president heeft een coördinerende functie, maar neemt geen domineren de positie in, zoals in het Verenigd Koninkrijk of West-Duitsland. De mi nister van Financiën heeft coördine rende functies op het terrein van de financiën, maar hij kan de verant woordelijkheid niet overnemen voor de politiek in de sectoren van zijn col lega's. Zijn positie is evenzeer minder stevig dan die van zijn Britse col lega". „Het hoofdprobleem van de Neder landse begrotingen", zo schrijft de heer Drees jr., „is dat de in de uit- gavèh geïnteresseerden geneigd zijn op meer aan te dringen, zonder elkan ders aanspraken op te heffen. Dit naar voren brengen van aanspraken zonder rekening te houden met het geheel, geschiedt door van buiten af druk uit oefenende groepen, parlementsleden, hoge ambtenaren, en wellicht leden van het kabinet. Er is geen krachtige budgetaire traditie zoals die om het budget in evenwicht te houden die beperkingen oplegtbovendien is het vertrouwen in de schatting van be lastinginkomsten gering. Economie is een kwestie van keuze; maar de bij het budget betrokkenen zien de beper king van hun mogelijkheden niet". Notaris uit ambt ontzet. De rechtbank te Den Bosch heeft vonnis gewezen tegen de 55-jarïge notaris J. J. S. uit Valkenswaard en hem veroordeeld tot een gevangenis straf van zeventien dagen, dat is ge lijk aan het voorarrest, en tot ontzet ting uit het ambt van notaris. Hem waren ten laste gelegd verduistering, valsheid in geschrifte, belastingont duiking, het afleggen van valse ver klaringen en het doen knoeien in de notariële boekhouding. Daroel Islam actief. Benden van de Daroel Islam heb ben in de omgeving van Tjiandjur, 80 km ten Zuiden van Djakarta, 200 woningen inbrand gestoken; bij over vallen op verschillende dorpen, wer den drie inwoners gedood en ver schillende andere gewond. Een dorp werd door de verschrikte inwoners geheel verlaten. KONING BOUDEWIJN. De inwoners van de Congo waar koning Boude- wijn van België thans op bezoek is waren bijzonder enthousiast toen koning Boudewijn een begroetingstoe spraak niet alleen hield in het Frans en het Nederlands, maar ook in Lin- gala, de taal van de Congo-bewoners. NAAM. Het is in de Verenigde Staten nogal gemakkelijk bij de burgerlijke stand een familienaam te laten ver anderen. In de stad Winston Salem woonde een 27-jarige man, die zijn naam onbevredigend vond. Hij heette Exectrom Fullenwidder Springs en hij stapte naar de burgerlijke stand om die naam veranderd te krijgen. Nu heet hij Exectrom Fullenwidder Springs CaldwellEen hele vooruit gang l STOFZUIGEN. M'neer Alex Lewijt is directeur van een stofzuigerfabriek er gens in Amerika. Hij heeft voorspeld, dat dc huisvrouwen over tien jaar atoom-stofzuigers zullen hebben, die electrisch bestuurd worden. Men zal ze in de kamer zetten en uit zichzelf zullen deze apparaten de gehele ka mer stofvrij zuigen, zonder dat de huisvrouw een vinger behoeft uit te steken. Als communist, aldus de Russische leider, zou hij willen zeggen, dat de beste betrekkingen zouden kunnen worden gevestigd tussen landen, die door Marxistisch-Lenistische partgen worden geregeerd. De Russische en Joegoslavische delegaties zouden de middelen en wegen moeten bespreken om de welvaart van beide landen te verzekeren. Buitenlandse waarnemers in Bel grado geloven, dat de besprekingen zullen uitlopen op een ondertekening van een document, waarin de begin selen worden uiteengezet van aetie- „co-existentie", die zou moeten worden toegepast bij de oplossing van internationale vraagstukken. Communistisch China is vertegen woordigd door een nieuw benoemde ambassadeur in Belgrado, Woe Hsioe Tsjoean. Naar Moskou De Joegoslavische nationale verga dering heeft Donderdag dè uitnodi ging van de opperste Sowjet der Sowjet-Unie om een delegatie naar de Sowjet-Unie te zenden, aanvaard. Er is nog geen datum voor het ver trek van een delegatie vastgesteld. Vereenvoudiging voor ziekenfondsen Couponbeschikking gewijzigd De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft de couponbe schikking algemene ziekenfondsen gewijzigd. De wijzigingen treden 1 Juni in werking. Voortaan is een werkgever gerech tigd, aan een werknemer, die gedu rende een volle maand op weekloon werkzaam is, maandelijks een maandcoupon af te geven in plaats van elke week een weekcoupon. Deze wijziging beoogt een admini stratieve vereenvoudiging voor werk gevers en algemene ziekenfondsen. Voorts heeft de ziekenfondsraad de bevoegdheid gekregen, een werk gever op zijn verzoek onder bepaalde voorwaarden ontheffing te verlenen van de verplichting, coupons af te geven. Die voorwaarden betreffen onder andere het waarborgen van tijdige in- en afschrijving van ver plicht-verzekerden in de ziekenfonds administratie en het storten van een voorschot in het vereveningsfonds waarin de opbrengst van de premie voor de verplichte verzekering wordt gestort zodat dit fonds geen na deel lijdt. Proces tegen R.M.S.-Ieiders Drie tot vijftien jaar geëist De auditeur-militair bij de krijgs raad te Djokja, de majoor-titulair Soenarto, heeft in de zaak tegen de R.M.S.-Ieiders straffen geëist van drie tot vijftien jaar. Hg achtte het bewezen, dat beklaagden getracht hebben een deel van het grondgebied van de republiek Indonesië van deze republiek af te scheiden en gewapen derhand tegen het wettig gezag van de republiek te zijn opgetreden. STRIJD IN ZUID-VIETNAM Als onderhandelingen zon der resultaat blijven. Van gezaghebende Zuidvietnamese zijde is Donderdag te Saigon mede gedeeld, dat de regeringstroepen Za terdag a.s. een algemeen offensief tegen de Hoa Hao-troepen in Zuid- West-Vietnam zullen openen, indien de onderhandelingen met generaal Tran van Soai dan nog geen resul taat hebben opgeleverd. In dit gehele gebied vinden thans schermutselingen tussen regerings troepen en Hoa Hao-eenheden plaats. Nabij Long Xuyen, 125 kilometer ten Zuid-Westen van Saigon, is een brug opgeblazen. Beide partijen hebben in de afge lopen dagen bij schermutselingen in het gebied van Soctrang zware ver liezen geleden. Oostenrijkse gevangenen uit Rusland naar huis Het Oostenrijkse ministerie van buitenlandse zaken heeft Donderdag bekendgemaakt dat op 6 of 7 Juni opnieuw een groep van 250 krijgsge vangenen uit Rusland zal terugkeren. In de bekendmaking werd verder gezegd, dat het Russische ministerie van buitenlandse zaken op 25 Mei een lijst met de namen van deze 250 krijgsgevangenen aan de Oostenrijkse zaakgelastigde in Moskou heeft overhandigd. Deze foto toont een avondjapon van hemelsblauwe organza. Het fijne bor duurwerk is uitgevoerd in zilver draad en af en toe onderbroken door pareltjes. Het geheel ia een creatie geworden, waaraan Geneviève Fath een eigen karakter heeft verleend. Volgens de radio-omroep der Binh Xuyen is de voormalige chef van dc staf van het Zuidvietnamese leger, generaal Bguyen van Hinh op Hoa Hao-gebied bezig met de organisatie van een „bevrijdingsleger", waarme de hij tegen de regeringstroepen wil optrekken. Donderdag is de nieuwe Ameri kaanse ambassadeur bij de Zuidviet namese regering, Frederick Rein- hardt, per vliegtuig uit de Verenigde Staten te Saigon aangekomen. Hij verklaarde bij aankomst, dat de Ver enigde Staten de regefing-Ngo Dinh Diem blijven steunen. Diem heeft opdracht gegeven tot een zuivering onder de officieren van het leger, die worden verdacht van ontrouw bij de voorbereidingen voor het algemene regeringsoffensïef te gen het „bevrijdingsleger" van de opstandelingen. Verscheidene van Diem's officieren hebben de aanzegging gekregen dat zij van hun functies zullen worden ontheven. Allen worden ervan ver dacht in contact te staan met gene raal Hinh en Bao Dai. De eerste vissersboot uit Katwijk) is Woensdag in de namiddag de haven van IJmuiden uilgevaren op weg naar de Hollandse nieuwe. Op de voorgrond wordt bij andere schepen nog hard gewerkt om alles aan boord te krijgen. Franse Navo-troepen naar Noord-Afrika De Franse regering laat troepen, die bestemd waren voor de Navo, waaronder een volledige divisie, overbrengen naar Algerije met het oog op de strijd tegen de nationalis- sche opstandelingen in dat gebied, aldus heeft premier Faure Donder dag op een persconferentie in Parijs bekendgemaakt. Hij zei, dat dit ge schiedt na overleg met de Navo-op- perbevelhubber in Europa, generaal Gruenther. „Wat onze verplichtingen ten aan zien van de Navo ook zijn, ik ben vastbesloten om niets ongedaan te laten ter handhaving van de orde in Algerije", zo verklaarde de premier. Advocaat veroordeeld. Faïllissementsgelderi verduisterd. De Groningse rechtbank heeft de 55-jarige mr. J. H. B., vroeger advo caat en procureur te Hoogezand-Sap- pemeer, eens lid van de raad van toezicht van de orde van advocaten en wnd kantonrechter te Zuidbroek, conform de eis veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Mr. B. werd ervan beschuldigd als curator faillissementsgelden te heb ben verduisterd. Voorts heeft hij cliënten voor belangrijke bedragen benadeeld, valsheid in geschrifte ge pleegd en een bank voor 18.000 op gelicht. De rechtbank achtte alle acht punten van de tenlastelegging bewezen. Een klinisch neurologisch onderzoek aangaande de geestvermo gens waarop de verdediging had aan gedrongen, werd overbodig geacht, aangezien niets wijst op een gebrek kige ontwikkeling of ziekelijke sto ring van de geestvermogens van ver dachte. Ernstige verduistering. Commissionnair in effecten gearresteerd. Twee hoofdinspecteurs van de Am sterdamse politie hebben Woensdag avond in de buurt van het Weesper- plein de 42-jarige commissionnair in effecten A. A. V. uit de stad Gro ningen, die verdacht wordt van ver duistering van ca. 150.000 gld. aan effecten en sedert November j.l. voortvluchtig was, gearresteerd. Ofschoon hij eerst werd aangehou den in Antwerpen, werd hij op 20 April j.l. in vrijheid gesteld met de aanzegging, dat hg België binnen 24 uur moest verlaten. In België had de man een snor ge had en een bril gedragen, doch die vermomming had hij inmiddels afge legd, zodat het de Amsterdamse po- litie-inspecteurs gemakkelijk viel hem van een foto te herkennen, en hem bij de woning waar hij onderdak had gevonden, aan te houden. Bij het eerste verhoor heeft hij toe gegeven te hebben geknoeid, hij was, naar hij zeide, van plan geweest in Nederland geld te verdienen om een advocaat te kunnen betalen en zich dan bij de politie aan te geven. Rotterdam zonder licht Kabelbaan op E 55 bleef steken Donderdagmiddag omstreeks kwart voor twee viel plotseling te Rotter dam, Schiedam en Vlaardingen de electrische stroom uit, doordat zich een storing voordeed in een schakel huis van het electrisch bedrijf. Over de oorzaak van de storing tast men nog in het duister. Persoonlijke on gevallen hebben zich niet voorge daan. Ook op de E-55 viel de stroom uit en de bezoekers, die juist in de ka belbaan zaten kregen waar voor hun geld, want zij hebben ongeveer 20 minuten van het uitzicht kunnen ge nieten. De kabelbaan beschikt over een reserve-generator doch deze wil de niet starten. VIJFTIENDE NAVO-STAAT Herbewapening binnen drie of vier jaar voltooid Generaal Alfred Gruenther, opperbevelhebber der Navo in Europa, heeft Donderdag zijn eerste bezoek aan de souvereine bondsrepubliek gebracht. Hij heeft in Bonn Adenauers gevolmachtigde voor veiligheid, Theodor Blank, en diens militaire adviseur, Adolf Heusinger, ontmoet. In het hoofd kwartier van de Noorderlijke legergroep in Miinchen-GIadbach heeft de generaal besprekingen gevoerd met de bevelhebber dezer groep, generaal Sir Richard Gale. Generaal Gruenther heeft bij deze gelegenheid als zijn vaste vertrouwen uitgesproken, dat de samenwerking met de vijftiende Navo-staat geen ern stige moeilijkheden zal opleveren. Hij baseerde die overtuiging op de ervaring dat nationale tegenstellin gen in het Geallieerde hoofdkwartier tot dusverre steeds zijn overwonnen, en op het feit, dat hij in het Franse volk zeer weinig anti-Duitse senti menten heeft aangetroffen. Volgens de bestaande schema's zal de West-Duitse bewapening binnen drie of vier jaren zijn voltooid. Generaal Gruenther voegde er echter aan toe: „maar wij hopen, dat wij de ze periode overschatten". Gruenther voorspelde dat de Navo West-Europa tegen een algemene aanval zal kunnen verdedigen zodra de Duitse strijdkrachten effectief zul len zijn geworden. De verdediging zal dan het gehele gebied van West- Duitsland kunnen omvatten. Reeds op het ogenblik zijn volgens Gruenther de strijdkrachten der Na vo voldoende ontwikkeld om een eventuele vijand te verslaan, doch zij zijn nog niet toereikend om te voor komen, dat de vijand tijdelijk een deel van het Westelijk terrein zou kunnen bezetten. Dit vertrouwen is volgens dé gene raal gemotiveerd door het overwicht der Navo op het gebied der lange-af- standsbommenwerpers. Hierin is de Sowjet-Unie nog aanzienlijk zwakker dan de Westelijke landen. Afweerschild. Het Westelijke afweerschild in Duitsland moet volgens de generaal zo sterk zijn, dat een eventuele vij and gedwongen zou worden zijn krachten zodanig te concentreren dat hij kwetsbaar zou worden voor atoomwapens. Wat de ontwapeningsvoorstellen der Sowjet-Unie betreft verklaarde Gruenther, dat de eis tot het opgeven van militaire bases op grondgebied van andere staten „een steek in het hart der Navo is, aangezien deze ge heel en al afhankelijk is van Ameri kaanse steun. Koning Boudewijn in Belgische Congo. Koning Boudewijn van België heeft een bezoek gebracht aan de basis voor land- en luchtmacht van Kami- na. bijgenaamd het Congolese Gibral tar van het binnenland. De basis, die in 1933 in gebruik genomen werd, heeft tot nu toe twee milliard fran ken gekost. De koning heeft een lesuur bijge woond voor inheems grondpersoneel, waarvan verwacht wordt, dat er jaarlijks 125 kunnen worden opge leid. In de onmiddellijke nabijheid van de koning stortte een houten stellage in onder het gewicht van geestdrif tige inlanders. Faure contra Monnet Andere candidaten voor Hoge Gezagsorgaan De Franse regering zal herkiezing van Monnet tot voorzitter van het Hoge Gezagsorgaan van de kolen- en staalgemeenschap niet steunen. De regering besloot oud-premier René Mayer of oud-minister van industrie Jean Ma tie Louvel voor te stellen als Franse vertegenwoordiger bij het hoge gezagsorgaan. In ambtelijke kringen te Parijs werd vernomen dat de regering de radicaal Maver in het Hoge Gezags orgaan wenst. Zij had twee personen voorgesteld als hoffelijkheidsgebaar. Het Wereldgebeuren Neutraliteit evrouw Luce-Booth, de Ameri kaanse ambassadrice in Italië is op visite geweest bij de nieu we staatspresident Giovanni Gronchi. Dat moet voor Gronchi toch wel een sensatie geweest zijn, want jarenlang hebben de Amerikanen in Italië hem links laten liggen. Hij mocht dan voorzitter van de Ita liaanse Kamer en een vooraanstaand lid van de Christen-democratische partij zijn, de talrijke Amerikanen, die om politieke, militaire of economische redenen Italië bezochten, hielden hem welbewust op een afstand. Zij vonden hem op grond van be paalde inlichtingen te links georiën teerd. Hij was voorstander van samen werking met de Nenni-socialisten, die op dit ogenblik met de communisten op hetzelfde kompas varen en dat maakte de Amerikanen huiverig. Er ging een golf van wantrouwen door de Amerikaanse pers toen Gronchi tot president werd geko zen. Niemand had dat in de Verenigde Staten verwacht. Zelfs het ministerie van buitenlandse zaken te Washington niet, want dat had van mevrouw Luce mededelingen ontvangen over de wel- haast-vaststaande verkiezing van de conservatieve heer Merzagora en het rekende daarop stellig. De „New York Times" richtte na de verkiezing van Gronchi een waar schuwing tot Italië, waarin gezegd werd, dat de politieke ontwikkeling in Italië een militaire her-oriëntering no dig maakte. De Amerikaanse militaire autoriteiten zouden daarmee reeds be zig zijn, ook al omdat Oostenrijk nu neutraal is geworden en Joego-Slavië zoveel hartelijker betrekkingen met Rusland gaat onderhouden. Zelfs schreef de „New York Times", dat men zich in Amerikaanse militaire kringen afvroeg of het wel loonde steeds meer dollars aan Italië te schenken, nu dat Italië geen bewijzen gaf van zijn trouw aan het Westen en aan het Noord-Atlantisch Verdrag. egen dit sombere geluid zijn in Ita lië direct protesten opgegaan. Men wees er op, dat de heer Gron chi wel staats-president is. maar dat minister-president Scelba de man is, die het land regeert. Scelba nu is on verdacht pro-Westers en sterk gepor teerd voor het Atlantisch Verdrag. Dit neemt niet weg, dat er toch wel in de verhouding ItaliëVerenigde Staten iets aan het veranderen is. Er groeide in Italië een matte stem ming wat de defensie betreft. De re geringspartijen zijn er van overtuigd, dat Italië nooit de zware defensielas- ten uit eigen kracht kan opbrengen. Men hoort dan ook allerlei politici rustig verklaren dat de landen, die militair en maritiem voordeel hebben van een bondgenootschap met Italië dan ook de Italiaanse defensie maar moeten betalen. Zij zeggen dat niet, omddt ze gepor teerd zouden zijn voor een soort neu traliteit zoals Oostenrijk thans ver kreeg en waarop Joego-Slavië toch wel vrij sterk aanstuurt, maar omdat de sociale hervormingen en het om hoog brengen van de levensstandaard de volle arbeidskracht van het gehele Italiaanse volk zullen opèisen. In deze richting denkt ook waar schijnlijk de staatspresident Gron chi. Hij heeft al aangekondigd, dat met zijn optreden een tijdperk van tien jaren (vol na-oorlogse misère) is afgesloten en dat een tijdperk van tien betere jaren door hem zal wor den ingeluid. Welnu, daar wacht men dan maar op en intussen heeft mevrouw Luce kennis gemaakt met de heer Gronchi, die op en top Italiaan is en die zijn po litieke denkbeelden geheel afstemt op Italië en niet op de Verenigde Staten. Voor mevrouw Luce ligt er dan de omvangrijke taak om die uiteenlopen de „afstemming" zo goed mogelijk te harmoniseren 1 Tej i Koerillen aan Japan Naar A.F.P. uit Tokio verneemt, zou de Sowjet-Unie bereid zijn de Koerillen geheel of gedeeltelijk aan Japan af te staan in ruil voor de be lofte, dat de eilanden niet als mili taire bases zouden worden gebruikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3