KA PP/F EN DE WEERMAKERS Racen in flitssnelle sportwagens is voor coureurs een sensatie Minister Molotow wist zich al dertig jaar te handhaven GOES KAN BESLUITEN MET OVERWINNING OP R00D-WIT AUSTRALIË KOMT REEDS IN DE BAN VAN OLYMPIADE-KOORTS IN ISTANB0EL IS NOG VEEL VAN VROEGER GEBLEVEN PROVINCIALE Z E EUW BE COURANT 15 HET GING HARDHEEL HARD Jaguar suisde met snelheid van 220 km per uur over Zandvoort.circuit Hoe ze op het idee waren gekomen is ons niet precies duidelijk geworden. Het leek ze wel eens „leuk", zo zeiden ze, om enkele journalisten in de ge legenheid te stellen kennis te maken met de praktijk van het racen in sport wagens. Die „ze", dat zijn de bestuurderen van de jonge Nederlandse Auto- rensport Vereniging, die nu bijna anderhalf jaar haar best doet om het racen in sportwagens populair te maken. Met steeds weer nieuwe ideeën komen de heren naar voren en het allernieuwste was dan, dat er maar eens een paar van die heren, die altijd over sport schrijven in een sportwagen moesten gaan zitten (naast de coureur dan) om het ware genoegen van de racesport aan den lijve te ondergaan. We kregen de indruk, dat dit „leuke" vooral school in de mening, dat die journalisten hem zouden knijpen als een oude dief. Maar, en nu scheppen we heus niet op, die journalisten knepen 'm werkelijk niet zo erg. Tenslotte brengt het beroep mede, dat we ook wel eens met het gas op de plank (voor de leken: vol gas) moeten ryden. Toen we later voor de pits op het circuit stonden en daar een Ferra ri met zo'n vaartje van om en na bij de 200 km voorbij zagen flitsen, kregen we wel even iets andere gedachten. We hadden het alle maal wel meer gezien, bij training en in races. We zagen het dan vaak als een stom-vervelend gedoe omdat het element van strijd, de duels ontbrak. Ja ook in races, want, als je met tussenruimten van enkele honderden meters wagens ziet passeren, dan wordt naar on ze smaak ook een werkelijke race een eentonige vertoning, waarin je het element „sport" tevergeefs zoekt. Nu we er zo vlak bij stonden, of be ter gezegd, nu we op het punt ston den om ook eens in zo'n ding te krui pen, leek alles toch wel wat anders dan op de tribuneMaar veel tijd om te denken hadden we niet, want nauwelijks was die Ferrari voorbijge schoten of een glimmende zilverkleu rige Jaguar C Type eiste onze aan dacht op. De heer H. van Dieten reed hem voor met de uitnodiging: „Wie zal de eerste zijn?" Het toeval wilde, dat wij het dichtst bij het kleine cabinetje met zyn lange gestroomlijnde snoet stonden en het sprak dus wel vanzelf, dat wij dan maar die eerste moesten zjjn. Belang rijk was dat helemaal niet, hoogstens wat onprettig. Er worden op het moment, dat Je voor de eerste keer op de begane grond er een vaartje van 200 km per uur in zult zetten, toch wel enkele spanningen in ie opgeroepen. Terwijl we een bril op het hoofd plantten, hoorden we nog eventjes opmerken, dat coureur Van Dieten met deze drie-en-halve liter Jaguar het rondê- record van Zandvoort in zijn klasse op zijn naam heeft staan: 1 min. 54 sec. over 4193 m en dat deze „Jag" twee jaar geleden de 24-uursrit van Le Mans gewonnen heeft. Enfin, toen we naast de heer Van Dieten plaats namen wisten we in ieder geval, dat het hard zou gaan in de eerstkomen de tien minuten. De heer Van Dieten en zijn „Jag" hebben ons een beeld van hardrijden getoond. „Zet uw bril pas voor de ogen als we op gang zijn, want an ders beslaat „ie", zo raadde ons Van Dieten. Nog geen twee seconden la ter besloegen niet de brilleglazen, maar onze ogen. Een enorme duw in de rug was hieraan vooraf gegaan. Hunkerend naar snelheid had de glanzende brave „Jag" gereageerd op een „dot gas" van zijn béstuur der: het enorme acceleratievermogen, ge woon gezegd: de kracht waarmee de motor optrekt, zorgde voor de fikse duw in onze rug en de snelhied, die hier meteen op volgde voor het be slaan van onze ogen. Die bril was een uitkomst! Toen we er voor de eerste keer door keken, maakte de wereld om ons heen en hele draai; we gleden (de Jag van Van Dieten „scheurde" niet) door de beroemde en beruch te Tarzanbocht, die direct na het rechte einde langs de pits het Zand- voortse circuit een slinger van 180 graden geeft. Plots zagep we in een flits wat ge zwaai met hoeden en zakdoeken, ge hanteerd, zoals we even later beseften door onze collega's, die aan de pits stonden. Dat was de eerste ronde! De tweede was ook al voorbij voor dat we het wisten. De derde duurde iets langer, niet omdat we langzamer reden, maar omdat we langzamerhand „routine" kregen. De angst voor de kantjes was verdwenen en de gewaar wording van de duw in de rug bij het optrekken was niet vreemd meer. Van een ding konden wij ons echter niet ontdoen en dat was de machtige hand, die onze neus en mond omknel de en het praten onmogelijk maakte. Die hand was de weerstand van de lucht. Het was alsof een loeiende or kaan ons in het gezicht blies. Het stukje plastic, dat de zitplaats van de coureur beschermde leek ons wel nuttig Zo draaiden we vyf rondjes (2 min. 9 sec., 2 min. 6 sec., 2 min. 4 sec. en twee van 2 min. 2 sec.). Een gemid delde van een dikke 130 km per uur, hetgeeri betekende: op het rechte ein de langs de pits bijna 220 km en in de moeilijkste bochten toch altijd nog zo'n 75 ion. Het gaat hard, zeiden wij tegen onze collega's toen we uitstap ten, enorm hard. ..klaar voor de start.. BEPERKT PINKSTERPROGRAMMA Uitslag ClingeAardenburg in 4 G nog van belang In het beperkte Pinksterprogramma komt in de tweede klasse alleen Goes aan bod in een thuiswedstrijd tegen Rood-Wit. In de derde klasse C kan de beslissing nog niet uit de bus komen en ook het programma in de derde klase D is vrij onbelangrijk. In de vierde klassen is men ook aan de restanten bezig, waarfey de uitslag van Clinge—Aardenburg nog van het meeste belang is, in verband met de bezetting van de tweede plaats. Goes kan het seizoen met een over wining afsluiten nu Rood-Wit de reis naar de Ganzestad maakt. Het beslis sende duel T.S.C.-Baronie is naar 5 Juni verschoven. Zowel Baardwijk als Dongen heb ben in 3 C vrijaf en Voab krijgt dus gelegenheid de Dongenaren van de tweede plaats te verdringen. Daartoe is uiteraard noodzakelijk, dat van V3Q S gewonnen wordt. Dat zal o.i. wel f;elukken ook. Odio zou Zierikzee de- initief tot hekkensluiter veroordelen als van Hero zou worden gewonnen en dat zien wij vooralsnog niet gebeu ren. De kans dat Zierikzee „het haas je" wordt, is overigens toch aanwezig, zonder dat Odio daarbij helpt, want verliezen de Schouwen-mannen van D HV, dan is het pleit beslecht. RWB en BSC zullen wel niet ver van een gelijk spel blijven. Zeelandia en De Zeeuwen hebben in 3 D het rijk alleen en Zaterdag zullen de groen-zwarten de Vlissingers partij gaan geven. Voor De Zeeuwen zit er wellicht een kansje in, de rode lan taarn definitief in handen van Bier vliet te spelen al zal dat zeker niet gemakkelyk gaan. Vierde klasse. Enkele voetbalrestanten worden in 4 F opgeruimd en de uitslagen van R ..220 km per uur.. NU AL IN DE RIJ VOOR KAARTJES Geen zwarte kaartjes (Van onze Australische correspondent) SYDNEY NSW Terwijl men zich In sommige kringen in Europa en Amerika nog bezig houdt met de vraag of de Olympische Spelen volgend jaar nu werkelijk in Melbourne gehouden kunnen worden, en de oren hier nog tuiten van de felle critiek welke de voorzitter van het internationaal Olympisch Comité hier slechts enige weken geleden deed horen, begint Australië zelf reeds in de ban van de Olympiade-koorts te komen. Hoewel de Olympische Spelen eerst eind van het volgend jaar zullen be ginnen, staat men elkaar hier voor de zojuist geopende plaatsbesprekings- kantoren te vertrappelen of de wedstryd al begonnen is en men er ook nog in moet. De kantoren, waar men plaatsen kan bespreken voor eind volgend jaar, openden gelijktijdig in de hoofd steden Sydney, Melbourne en Adela ide en in de provincieplaatsen Gee- long en Ballarat in Victoria. De hoofdsteden van Tasmanië, Queensland en West-Australië; Ho- bart, Brisbane en Perth, schijnen er niet zo op aan te komen. Hier in Syd ney was het je reinste gekkenbende. In de ijskoude wind uit de Snowy Mountains stonden 's morgens voor achten reeds 500 mensen op de stoep. Ik heb dit van horen zeggen, want ik ben geen dolle liefhebber van het 's morgens vroeg in de kou voor ©en gesloten deur staan. Maar later in de middag, toen ik mijn neus er ook eens in ging steken, stond er een queue van heb ik jou daar! En die queue was er geweest sinds in de prille ochtend de eerste KVVU tegen RSV en Grenswachters contra Zundert, zijn slechts van be lang voor laatstgenoemde. De recente nederlaag van SC Gastel heeft name lijk de tweede plaats binnen bereik van de Zundenaren gebracht. Het ligt voor de hand. dat ze die kans dank baar zullen aangrijpen. In 4 G zou Sluiskil nog voor een verrassende wending kunnen zorgen, als thuis van Yerseke zou worden ge wonnen. Het uitgespeelde Koewacht zou dan In onmiddellijk gevaar ko men. Oostburg mag kampioen Steen partij geven met weinig kans op suc ces. ClingeAardenburg is van be lang voor de bezetting van de tweede plaats, waarbij Breskens met veel be langstelling de uitslag zal afwachten. Hoofdplaat zal aan het wisselvallige Ria geen gemakkelijke prooi hebben. Reserves. Voor de reserve-klasse zal BW 2 zyn kansje in het duel tegen Longa 2 niet verspelen. Zeelanaia 2 zal bij de reserve 2e klassers tegen Terneuzen 2 wel niet tot de volle winst kunnen komen. Hontenlsse 2 zal dat trouwens bij Vlissingen 2 evenmin. Voor Goes 2 zal de slotwedstrijd zeker een over winning opleveren, nu De Zeeuwen 2 de tegenstander is. Axel 2 en Bres kens 2 ontmoeten elkaar met gelijke kansen. Op voordracht van het directorium van het Rijksintsituut voor Oorlogsdocumen tatie heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen aan de chef van het instituut, dr. L. de Jong, op dracht gegeven, een samenvattend histo risch werk over de geschiedenis van Ne derland in de tweede wereldoorlog te schrijven. S, Een Amerikaans radiostation zal her- enkingsdiensten uitzenden voor de 360 Amerikanen die, volgens een voorspelling van de nationale veiligheidsraad, gedu rende het „Memorial Day"-weekeinde van Vrijdag tot Zondagnacht a.s. bij ver keersongelukken om het leven zullen komen. Beroemd om kookkunst (Van een bijzondere medewerker) Hoewel er een mensenleeftijd verstreken is, sinds Moestafa Kemal Pasja plotseling een einde maakte aan de lange afdaling van Turkije van de glans der Ottomaanse veroveraars tot de Zieke Man, om het land op hoogst moderne grondslag weer op te bouwen, bewijzen de oude tradities en ingewortelde opvattingen, die de Gazi in zijn stormachtige hervormings ijver zonder pardon trachtte uit te roeien, dat er toch nog veel van het ver leden levend is gebleven. Vaak genoeg ziet de vreemdeling met de verte genwoordigers van de generaties ook de meest verscliillende levensstijlen naast elkaar bestaan. Hy kan in één en hetzelfde gezin de oude grootmoeder leren kennen, die volgens de zede der moeders nooit een voet op straat zet. Zï draagt nog de sluier zoals ze het als meisje en jonge vrouw deed. De moeder daar entegen vertoont zich in een korte japon en draagt een Parijse model- hoed, terwijl de dochter in een strand bad aan de Bosporus haar Bikini even vanzelfsprekend tentoonstelt als een van haar zusteren in Europa of Ame rika. Tegen alle schijn in heeft de Wes terse beschaving nog geen definitieve overwinning behaald. Al is Istanboel niet meer de pittoreske stad van de sultan, toch is er nog veel van de oude tqd overgeblevenvooral de stra ten, die als de slechts geplaveide ter wereld bekend staan. Twee bijzonderheden heeft Istan boel van het oude Constantinopel be waard: zijn kookkunst, vooral zijn zoetigheden, en zijn onvergelijkelijk water. Wie wil de kookrecepten tel len, die met zeer veel vet en nog meer kruiden werken! De olijfolie speelt een even belangrijke rol bij de bereiding van de gerechten als de suiker bij het gebak, dat de Turkse vrouwen met welbehagen alle eer aandoen, niet zonder er enkele grote glazen water bij te drinken. Het water is de nationale Turkse drank. De bronnen rondom de stad zijn een waar wonder van zuiverheid en verfrissende smaak. Van heinde en ver komen de genieters, zelfs uit de verste Klein Aziatische gebieden, om het water van Taxim of Buyuk Dere te proeven. Er zijn waterproe vers en waterkenners, kunstenaars van de fijne tong, die aandachtig het beroemde nat over hun tong laten vloeien en er lang over uitweiden, zo als bij ons een wijnkenner met de kostbaarste wijnen pleegt te doen. „KOELBLOEDIGE BRUUTHEID" Belangrijk man in „leidersfamilie" van de Sow jet-Unie „Tot ziens, in Wenen", zei de minister van buitenlandse zaken, Molotow, tegen de Bondskanselier Raab, toen ze op het winters-koude vliegveld van Moskou afscheid namen. Kort daarop hadden de Oostenrijkers dus gelegen heid in hun hoofdstad de man te zien, die namens Rusland het staatsverdrag zou ondertekenen: de 66-jarige Wjatsjeslaw Molotow, die Winston Chur chill in zyn mémoires karakteriseerde als een „man van onbetwistbare be kwaamheid en van koelbloedige bruutheid". Molotow met zijn ballonvormlg hoofd, zijn flitsende ogen, zijn vale gelaatskleur en zijn „taalkundige or delijkheid", die de gemakkelijk spre kende Churchill opviel, heeft als geen andere van zijn Sowjet-colle- ga's 30 jaar achtereen een beheer sende positie in de Moskouse party- en regeringshiërarchie kunnen behou den. Hij is afkomstig uit een goed-bur- gerlijke familie en heette oorspron kelijk Skrijabin, evenals de compo nist, wiens familieleden de verwant schap met Wjatsjeslaw, die zich pas later Molotow noemde (molot ha mer) ontkennen. Als kind speelde hij viool. De liefde voor de muziek is hem bijgebleven, evenals naar men zegt burgerlijke m inderwa ard i gheidsgevoelens Eens bracht Ernest Bevin, minister van buitenlandse zaken en vroeger havenarbeider, hem in verlegenheid met de vraag: „Wat weet u dan van de arbeiders af?" Bevin hield zyn eeltige handen voor Molotow's ge zicht: „Laat uw handen eens zien". Van alle gestalten van het Krem lin kent Molotow de Westerse we reld uit eigen aanschouwing het bes te. Toen hij Marx begon te stude ren, was hij 16 jaar oud, leerling van een tsaristische school, „een tengere, sentimentele jongeling", zo beschrij ven zijn kameraden hem, „met wilde verwarde haren, een smal, bleek ge zicht, met brandende bijziende ogen onder borstelige wenkbrauwen". Toen hij in Petersburg de bolsjewistische ondergrondse beweging begon te or ganiseren, was hij 27, zes keer tot kerker veroordeeld en twee keer naar Siberië gestuurd. Toen begon hij zich Molotow te noemen. Het geschiedde toen, dat een Rus sisch liberaal 100.000 roebel schonk voor de oprichting van een krant, die „Prawda" (Waarheid) werd ge noemd. Hoofdredacteur was een be snorde Georgiër, Josef Djoegasjwili (alias Stalin). Molotow werd zijn as sistent. Deze twee sloten een „eeu wig pact" en Stalin betrok samen met Wjatsjeslaw kwartier bij diens tante, die weduwe was. De eerste uitgave van de „Prawda" verscheen in 1912. Molotow werd gearresteerd en naar Siberië verbannen. Toen in 1917 de revolutie uitbrak, leefde hij als opgejaagde vluchteling met valse papieren in Petersburg. In 1921 be gon zijn echte politieke carrière. Le nin benoemde hem tot vice-secretaris van de partij. Eerste secretaris was zijn oude bondgenoot Josef Stalin. In het TrotzkiStalin-duel stond Molotow aan Stalin's zijde. Zo had hij in belangrijke mate deel aan de verandering van de dictatuur van het proletariaat in een dictatuur van het secretariaat. De „moderne robot" Molotow bezit weinig persoonlijke trekken. Door zijn studie in Berlijn kent hij de Duit se taal. Als een buitenlands diplo maat hem onverwachts aanspreekt, antwoordt hij in glad, vloeiend, niet geheel accentvrij Frans. Engels kent hij oppervlakkig. Beminnelijk is hij zelden, maar dan uitdrukkelijk. Westerse waarnemers houden hem voor de verbindingsman tussen de 500 liefhebbers voor een nog dichte deur kwamen. Het was 3 uur in de middag dat ik ook eens een kijkje ging nemen. En een half uur later waren alle duurdere plaatsen uitver kocht!! Volgnummers Tegen vijven werd het duide lijk, dat voor de goedkopere plaat sen honderden met meer geholpen zouden kunnen worden. Om deze enthousiasten het voor dag en dauw al weer in de ry staan te besparen, was het boekingskan toor toen zo goed nummertjes af te geven welke deze teleurgestel- den in staat zouden stellen de volgende ochtend om kwart over negen hun oude plaats in de queue in te nemen. Nu moet ik er natuurlijk by ver tellen, dat het kantoor in Sydney „maar" 20.000 kaartjes te verkopen heeft en dat er nog geen kaartjes worden uitgegeven voor de openings- en sluitingsceremonie en voor de ath- letiek-wedstrijden in het hoofd-sta- dion. De stormloop ging dus alleen maar om kaartjes voor de andere evenementen. De reeds om 3.30 uur n.m. uitver kochte kaartjes kostten 1.11,en 1.1,-, dus zowat 12.50 en 8.50. Alleen nog goedkopere kaartjes van 16, 11 en 9 shilling waren in Sydney na die eerste gekke dag te krijgen. De echte mooie plaatsen, die het equivalent van ruim 25 gulden en 20 per stuk kosten? Nee, daar komen wy hier in Sydney niet aan te pas. Die zyn allemaal gereserveerd en ook prompt uitverkocht aan de leden van de Melbourne Cricket Ground, de in stelling welke zo bereidwillig was haar terreinen en gebouwen aan het Olympisch Comité af te staan, doch die hiervoor voor haar leden het recht op prioriteit had opgeëist. Naar het zwemmen, dat 's avonds plaats gaat vinden, gaan kijken? Sorry, uitverkocht. Alleen wat kaar tjes voor in de middag te verzwem- men nummers zyn nog te krygen. Zwarte markt opkopers? Geen spra ke van. Niemand mag meer dan 10 - kaartjes voor ieder evenement ko- §en, dus het waren allemaal bonafi- e liefhebbers, die de kantoren hier bestormden. In Melbourne, zo schreef mijn luis terpost in de Olympiade-stad, wer den op dezelfde dag 60.000 kaartjes ter waarde van ruim 500.000 gulden beschikbaar gesteld. Ze schenen daar nog een beetje koortsiger te zijn dan hier, want ze stonden er al in lange rijen de avond tevoren voor de deur. Het was daar nog kouder dan in Sydney, doch men had er het aar dige idee om de nachtwakei's gratis een kop warme soep aan te bieden. De waarschuwing, om toch vooral voorzichtig met die kaartjes te zijn, lijkt ons zeker niet overbodig. Men moet ze nog 18 maanden be waren, en wanneer men ze in die tus sentijd zou verliezen, of zich niet meer zou kunnen herinneren waar men ze had neergelegd, dan heeft men gewoon voor niets al die tijd in de kou staan kleumen en kan men in de krant gaan lezen hoe het afgelo pen is. Zei daar iemand, dat het nog hele maal niet zeker is of de Olympische Spelen volgend jaar wel in Austra lië gehouden zullen worden a Volgens een woorvoerder van de Japan se ambassade te Londen, zal de Japans- Sowjetrussische conferentie te Londen ter normalisering van de Japans-Sow- jetrussische betrekkingen, in de eerste week van Juni beginnen. Een Japanse de legatie is onderweg. 12. Met grote ogen stond Kappie naar de glinsterende massa in de bunkers te sta ren. „De hele kolenvoorraad is ja in goud veranderd!" riep hij opgewonden uit. „We zijn schatrijk, jongens". „Maar we hebben er niets aan viel de Meester hem somber in de rede. „Met goud kan ik het vuur onder de ketels niet stoken en zon der vuur kan ik geen stoom krijgen en zónder stoom kan ik niet varen „Drommels, daar heb ik ja geen ogenblik aan ge dacht!" merkte Kappie peinzend op, terwijl hij om keek naar de geleerde twee ling. Maar de broertjes wa ren reeds uit de machineka mer verdwenen. „Kijk nou eens", bromde de Meester, „hoe het vuur erbij ligt, dat is technisch niet meer verantwoord! Over een paar minuten is het uit en dan liggen we hier hutpeloos!" „Dat kan ja niet!" besloot Kappie resoluut. Hij draaide zich om en stormde het trapje naar het dek op. Boven waren Arnoldus en Bartoldus Stratowits politiek besluitende en de technisch uitvoerende instanties der Sowjet- Unie. Leden van de uit Moskou te ruggekeerde Oostenrijkse delegatie zijn het met deze opvatting niet eens. Ze zijn ervan overtuigd, dat de Sowjet-Unie sinds het overlijden van Stalin geregeerd wordt door een kop groep, waarin zeven meer of minder gelijkgerechtigde leden van de „lei dersfamilie" de politiek bepalen. Ze maken de indruk, zo zeggen de Oostenrijkse bezoekers, van succes volle directeuren,, van grote onderne mingen. die 's nachts goed slapen en geen angst schijnen te kennen! Niet overal deelt men deze opvat ting. Achter een dergelijke houding verbergt zich, beweren diplomaten van Westerse grote mogendheden, de angst. De Amerikaanse ambassa deur Bohlen, een voorstander van het compromis, is overtuigd, dat de angst van de enkeling voor de ver antwoordelijkheid tegenover het col lectief de Russische staatsmachine zo zwaar en moeizaam doet draaien. Als de ban breekt, dan komt de Russische politiek in snelle beweging Zo verklaren Sowjet-kenners de plot selinge ommezwaai in de Oostenrijk se kwestie: als er eenmaal overeen stemming in de leïdersgroep is be reikt, kan Moskou zonder bezwaar het roer geheel omgooien. Zwitserse waarnemers zien de na bije en verdere doeleinden van de Russen zó: de mannen van het Kremlin, allen om en nabij de zestig, willen hun werk niet door oorloas- avonturen op het spel zetten. Hun bedoeling is met vreedzame middelen de vèrreikende plannen te verwezen lijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 11