Guerilla-oorlog uitgebroken in Zuid Indo China Dr. J. Schouten zal aftreden als voorzitter van de A.R.-partij "fÜ8 KLANKBORD BOND PLATTELANDSVROUWEN BESTAAT IN OCTOBER 25 JAAR DONDERDAG 26 MEI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 DE GENERAAL MET DE AFGESNEDEN VINGER Het gaat tegen de regering van de staat Zuid-Vietnam In het gehele gebied van Zuid-West-Vietnam zijn gevechten uitgebroken tussen regeringstroepen en troepen van de Hoa Hao-secte. Generaal Tran Van Soai, politiek leider van de secte, heeft „de oorlog verklaard" aan pre mier Ngo Dinh Diem. Naar Dinsdag werd gemeld, heeft de premier 7000 man naar de rijstgebieden ten Zuid-Westen van Saigon gezonden, waar de commandant te velde van de Hoa Hao, generaal Ba Cut, de macht in han den heeft. Zijn strijdkrachten worden op 37.000 man geschat. Reuter tekent hierbij aan, dat de troepen van de premier kortgeleden de troepen van de secte der Binh Xuyen uit Saigon hebben verdreven na bittere gevechten. De Binh Xuyen was verbonden met .de Hoa Hao. Er wordt ook melding gemaakt van gevechten tussen regeringstroe pen en eenheden der Binh Xuyen, die naar een waterrijk gebied ten Zuid Westen van Saigon zijn verdre- Britse verkiezingen Gelijk opgaande strijd Ondanks zelfverzekerde voorspellin gen van de afgelopen drie weken, dat de Britse conservatieven de algemene verkiezingen van Donderdag zeker zullen winnen meenden politici Woens dag nog tekenen te zien, die wijzen op de mogelijkheid van een gelijkopgaan- de strijd. Partijfunctionarissen meldden uit vele streken dat op het laatste ogen blik duizenden kiezers, die tot op he den besluitloos waren, alsnog hun voorkeur bepaald hebben. Veel vroe gere aanhangers van Labour, die zich aanvankelijk onverschillig toonden ten aanzien van de mogelijke verkie zingsuitslag, hebben alsnog besloten Labour trouw te blijven. Op een verkiezingsbijeenkomst te Hyde in Cheshire, waar premier Sir Anthonie Eden sprak, is het Woensdag tot een vechtpartij gekomen, waaraan de politie een einde moest maken. De vechtpartij begon toen conservatieven een man, die de rede van Eden ver scheidene malen onderbrak met het roepen van vragen, in het gezicht sloe gen. Nederland bij Seato Besprekingen in Den Haag Tijdens een bespreking van de Ne derlandse ministers Beyen en Luns met de Dinsdag voor een driedaags be zoek aan Nederland gearriveerde mi nister-president van Thailand, zijn, naar in diplomatieke kringen wordt aangenomen, de mogelijkheden van een Nederlandse toetreding tot het Zuid-Oost Aziatisch defensie-verdrag ter tafel gekomen. De besprekingen hebben een oriën terend karakter gehad, met als achter grond de politieke situatie in Zuid- Oost-Azië. Naar wordt aangenomen, heeft premier Sibul Songgram er de aandacht op gevestigd hoezeer Thai land, een bolwerk in de strijd tegen het communisme in Azië, buitenlandse investeringen nodig heeft om het land economisch te kunnen ontwikkelen, aldus Het Parool. Opvolger Admiraal Carney benoemd President Eisenhower heeft de Schout bij Nacht Burke tot opvolger benoemd van Admiraal Carney als hoofd van de vlootoperaties. Schout-bij-Nacht Burke is thans be velhebber van een eskader torpedo- bootjagers; zijn benoeming heeft ver wondering gewekt, aangezien er nog velen in rang boven hem staan. In het begin van deze maand werd Generaal Taylor benoemd tot opvol ger van Generaal Ridgway als staf chef van het leger. De vervanging van generaal Ridgway, die critisch ge stemd was ten aanzien van de plan nen om de Amerikaanse strijdkrach ten numeriek in sterkte te verminde ren gaat in per I Juli. ZINGEND BOETE DOEN. Orville Gray (27 jaar) moest in Kilby (Ver enigde Staten) tot tien jaar gevan genisstraf veroordeeld worden wegens roof. Enkele weken geleden wilde men hem hij had zich netjes gedragen vervroegd in vrijheid stellen. Orville voelde daar niets voor. Hij verzocht zijn hele straf te mogen uitzitten, om dat hij zo prettig zingt in het gevan geniskwartet. EREMEDAILLE. Mevrouw Alina Ty- ni in Finland heeft een grote teleur stelling moeten ervaren. Ze was als de meest voorbeeldige moeder ontbo den naar Helsinki om daar een ere-me- daille in ontvangst te nemen. Moeder Tyni wilde juist haar 22 kinderen ver laten om zich in Helsinki te laten hul digen toen ze plotseling de reis moest afzeggen: haar 23ste kind had zich ge meld. OCHTENDGYMNASTIEK. In Taco- ma (Ver. Staten) is pa Trimble Ben jamin 104 jaar geworden. Hij stond op z'n verjaardag te zes uur op om een uurtje lang hout te hakken, dat doet hij al jaren lang, want daardoor zo zegt hij blijft hij jong. Toen verslagge vers hem vroegen wat hij deed om zo oud te worden antwoordde hij„Thee drinken en vertrouwen op God" Ver volgens ging hij naar de dokter, omdat hij in de laatste 60 jaar geen dokter had gezien. Generaal Tran Van Soai, leider der Hoa Hao-secte, heeft zijn comman dant te velde, generaal Ba Cut, op gedragen de door Hoa Hao-troepen in grote steden bezette posten te doen ontruimen en zijn eenheden terug te trekken op het platteland, om aldaar een guerillastrijd tegen de veel beter bewapende regeringstroepen te voe ren. Ba Cut zou verder het voor naamste, 120 kilometer ten Zuid- Westen van Saigon gelegen hoofd kwartier der Hoa Hao ontruimd hebben. Generaal Ba Cut, de 31-jarige be velhebber der in zwarte hemden ge stoken Hoa Hao-troepen, verwierf zijn bijnaam Ba Cut (afgesneden vin ger) in 1945, toen zijn strijdkrach ten de Fransen bestreden. Hij sneed voor het front van zijn troepen en onder de woorden „ik zal het impe rialisme op deze manier de hals af snijden", het bovenste lid van zijn linker wijsvinger af. Hij draagt, sinds de verdeling van Vietnam, het haar ten teken van rouw tot op de schou ders afhangend. Het door de Hoa Hao beheerste gebied strekt zich over een lengte van ISO km ten Zuiden en ten Wes ten van de Mekong rivier in het ge bied tussen de grens van Cambodja en de Chinese zee uit. De Hoa Hao beheerst hier het plat teland, terwijl de regeringstroepen hoofdzakelijk in de steden zijn ge legerd. Laatstgenoemde beheersen ook de voornaamste wegen, die zij in Amerikaanse pantserwagens afpa- trouilleren. Weer stakingen in Frankrijk Onder communistische invloed Een aantal chauffeurs van Parijse autobussen heeft Woensdag 24 uur ge staakt ter ondersteuning van looneisen waardoor ongeveer een derde van het totaal 2antal autobussen in de stad niet reed. De staking was uitgeroepen door het algemene vakverbond, dat onder com munistische leiding staat. De socialis tische en de onafhankelijke vekvereni- gingen ondersteunden de staking niet. Deze actie was de eerste van een hele reeks. Donderdag zullen typografen staken uit protest tegen een wetsont werp dat het aanstellen van niet-ge- organiseerde typografen bij kranten- mogelijk zal maken. De mogelijkheid bestaat dat als gevolg van deze staking Donderdag geen kranten zullen kun nen verschijnen. Voorts zullen Donderdag de zeelie den in Le Havre, die zijn aangesloten bij het algemeen vakverbond, voor 24 uur in staking gaan. De zeelieden sta ken eveneens voor hogere lonen. Ook sleepbootbemanningen in Le Havre zullen het werk neerleggen. Havenstaking in Engeland breidt zich uit Ten gevolge van de Britse havensta king worden thans in de belangrijkste Britse havens meer dan tweehonderd schepen opgehouden. In- en uitvoergoederen beginnen zich reeds in de havens op te hopen en ook verzamelen zich schepen voor de ha veningangen. De stakers, ruim 18.000 in getal, heb ben het plan, om de vertraging van het zeeverkeer nog uit te breiden. Woensdag, de derde stakingsdag, is de toestand vooral in het gebied van Liverpool slechter geworden, maar in het havengebied van Londen zijn en kele honderden havenarbeiders, op aandringen van de grote vakbond „Transport and General Workers Union", die de staking niet steunt, weer aan het werk gegaan. ALGEMENE VERGADERING IN ZWOLLE Viering op Houtrust in Den Haag. De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen heeft Woensdag in Zwolle zijn algemene vergadering ge houden. Van de vele activiteiten van de bond gewaagde mevrouw M. Wai- boerVan Elteren, de voorzitster. Zij noemde o.a. de vele cursussen, die on der auspiciën van de bond worden ge geven, bijv. voor algemene ontwikke ling en talen. Een nieuw plan is het geven van instructie voor het beter leren zingen. In de Volkshogeschool te Bergen zal een bondscursus „zingen" worden ge geven. De algemeen secretaresse van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, mej. J. Brink te Den Haag, vertelde in haar jaarverslag een en ander over het werk van de bond. Van zeer groot belang achtte zij het op bouwwerk in het rampgebied, dat zo nauw aansluit aan de doelstellingen van de bond. Hiervoor wordt veel hulp uit het buitenland ondervonden. De bond heeft in het rampgebied woning consulenten aangesteld, die adviezen geven over woninginrichting. Voorts organiseert de bond in samenwerking met de R.K. en Chr. Boerinnenbonden reizende tentoonstellingen in ons land. De bond onderhoudt vele contacten met met buitenland, o.a. via de Unesco. Het handwerken heeft vooral een hoge vlucht genomen, aldus mej. Brink. Mej. Brink deelde verder nog mede, dat het 25-jarig bestaan van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen op 14 October a.s. gevierd zal worden in de Houtrusthallen te Den Haag. Vorig jaar werden 25 nieuwe afde lingen van de bond opgericht, waar door het aantal afdelingen op 547 werd gebracht. Dat betekende een leden winst van 37000 personen. In totaal heeft de bond thans 44.100 leden. Het was voor de eerste keer, dat de al gemene vergadering buiten Utrecht werd gehouden. In het hoofdbestuur werden herko zen mevr. G. BijlsmaBoersma en mevr. Tj. van der WielenSwierstra plv. (Friesland) mevr G. J. van BeekhoffVan Selms en mevr. G. SchoonmanBrink plv. (Gelderland). Als nieuwe leden werden gekozen me vr. J. H. HoflandLagas en mevr. R. OudStofberg plv. (Noord-Holland), mevr. J. TimmersOverwater en me vr. M. StehouwerValk plv. (Zuid- Holland). Vliegramp op Kilimanjaro eist twintig doden Hoogste berg van Afrika Een groep bergbeklimmers, die de Kilimanjaro beklommen heeft naar de plaats waar het vliegtuig van de „East African Airway's" is veronge lukt, lieeft gemeld, dat er geen over levenden zijn. Het wrak is te bereiken langs een steile rotswand van ongeveer 100 me ter, die slechts met behulp van tou wen te beklimmen is. Het is te ge vaarlijk om de stoffelijke resten 20 personen, van wie zes vrouwen omlaag te brengen. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt nog gezocht. De Kilimanjaro is met 6010 m de hoogste berg van Afrika. Geen overeenstemming over sigarenexport naar België Beneluxcommissie faalde De speciale Beneluxcommissie uit de Belgische en Nederlandse sigarenïn- dustrie heeft Dinsdag te Antwerpen vergaderd ter bespreking van even tueel te nemen maatregelen in ver band met het feit, dat op 1 Juli a.s. de bestaande regeling inzake de export van Nederlandse sigaren naar België afloopt. De standpunten der beide partijen lagen zover uiteen, dat geen voor bei de partijen bevredigende oplossing kon worden gevonden. Felle brand in Vlaamse Schouwburg te Brussel. Woensdagochtend is in de Vlaamse Schouwburg te Brussel een felle brand uitgebroken, die een groot ge deelte van het toneel en de inventaris heeft verwoest. De voorstelling van de vorige avond was uitgezonden over de tele visie en enkele opnametoestellen, die waren blijven staan, gingen verloren. Door de grote hitte zijn de muur schilderingen gesmolten en de wan den van het theater zien zwart van de rook, terwijl door het blussings- werk veel waterschade werd aange richt. Woensdagmorgen is in Den Haag de 600.000ste inwoner geboren: Marian ne Pronk. Marianne met haar geluk kige moeder en de kraamverzorgster. De moord te Tilburg. Politie vraagt inlichtingen. Zoals men zich zal herinneren is op 22 Maart jl. te Tilburg de 24-ja- rige mej. Gorrie T. vermoord gevon den. Mej. T. is in December 1954 en Januari 1955 als kinderverzorgster werkzaam geweest by een familie in Heemstede. De commissaris van politie, hoofd van de justitiële dienst te Haarlem, verzoekt nu namens zijn ambtgenoot te Tilburg, te worden bekend ge maakt met de identiteit van: ten eerste een zekere „Henk", die aan dat meisje meermalen brieven heeft gezonden, die te Haarlem per post zijn besteld. Deze persoon is in ge noemde periode ook meermalen door het meisje opgebeld, waarbij zij ver binding met „Henk" vroeg. Ten tweede: een luitenant die in of omstreeks December 1954 omgang met genoemd meisje heeft gehad. Voor het geven van inlichtingen wordt men verzocht zich in verbin ding te stellen met de afdeling re cherche van de gemeentepolitie te Haarlem. Nederlander in directie van de Wereldbank. De president van de wereldbank, Eugene R. Black, heeft bekendge maakt, dat de heer S. Aldewereld, met ingang van 1 Juni a.s., directeur zal worden van de afdeling technische werkzaamheden van de bank. Hy volgt M. O. Cross op, die vice-presi dent en directeur van de First Boston Corporation is geworden. De heer Aldewereld studeerde eco nomie aan de Amsterdamse Universi teit en was gedurende tien jaar werkzaam bij het kantoor van de Rot- terdamsche Bank te Amsterdam. In December 1946 kwam hy als assis tent-thesaurier in dienst van de we reldbank en in Sept. 1952 werd hy onder-directeur van de afd. technische werkzaamheden, toen deze werd inge steld. Hij heeft zich voortdurend be ziggehouden met de beoordeling van projecten, waarvoor financiering werd gevraagd en met het toezicht op de uitvoering van door de bank ge financierde projecten. OP 12 AUGUSTUS 72 JAAR Mr. A. B. Roosjen tijdelijk opvolger Op een gisteren te Utrecht gehouden bijeenkomst van het centralen con vent, de brede party raad, der A.R. partij, heeft de voorzitter van deze par ty, dr. J. Schouten uit Rotterdam, medegedeeld, dat hij zijn functie als voorzitter van het centraal comité der partij zal neerleggen. Mochten met het oog op de kabinetscrisis als gevolg van Kamerontbinding tussentijdse verkiezingen noodzakelijk zijn, dan zal de heer Schouten daarna zijn func tie beschikbaar stellen. Zullen deze tussentydse verkiezin gen niet worden gehouden, dan zal dr. Schouten op 22 Juni tijdens een te Utrecht te houden deputatenvergade- ring van de A.R.-partij aftreden en worden opgevolgd door de tweede voorzitter van het centraal comité der A.R. partij, mr. A. B. Roos- jen. voorzitter van de N.C.R.V en lid der Tweede Kamc neraal. Dit blijft een vooi lopige herzie ning totdat het nieuwe statuut van de partij in werking is ge treden. De heer Schou ten, die op 12 Augustus a.s. 72 jaar hoopt te worden, ver klaarde dat gezien zijn leeftyd de combi natie van functies van fractie voorzitter en voorzitter van de partij niet meer door hem kan worden waar genomen. Johannes Schouten werd op v..'.. i De 33-jarige Franse parachute-spe- cialist, René Vincentkomt hier vei lig op de aarde terecht na een sprong van drieduizend voet hoogte. Met de ze sprong vestigde hij trouwens een zonderling nieuw wereldrecord: hy opende n.l. tijdens de sprong niet min der dan zeven parachutes. Het record stond op naam van James Williams, die erin ivas geslaagd tijdens een sprong gebruik te maken van „maar" zes parachutes. 12 Augustus 1883 te Maassluis gebo ren. Hij genoot lager onderwijs en was tot 1903 werkzaam in de bloe misterij. In de jeugdbeweging trad hij naar voren en daar nam hij al spoedig een leidende functie in. In 1908 behaalde hij de akte M.O. boek houden. Hg werd in 1916 benoemd tot lid van de gemeenteraad van Rotterdam. Hy bleef dit met een korte onderbre king tot 1931. Van 1925 tot 1927 was hy wethouder van financiën van de Maasstad. In 1917 werd de heer Schouten lid van de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland, van 22 Octo ber 1918 af is hij lid van de Tweede Kamer. In 1920 werd hy benoemd tot directeur van de N.V. Rotterdamse Boazbank. Gijzelaar. Na de overrompeling door de Duit- sei-s van ons land werd hij in 1942 gearresteerd, maar spoedig vrijgela ten en in 1943 wederom gevangen genomen. De heer Schouten werd via Scheveningen en Haren naar Sach- senhausen vervoerd. Toen dit kamp werd geëvacueerd, is hij op transport gesteld naar Mauthausen, waar hy door de Amerikanen werd bevrijd. Na de bevryding van ons land her vatte de heer Schouten zijn politieke loopbaan. Hij werd in 1946 wederom gekozen als lid van de Tweede Ka mer, waarna hij tevens de leiding nam van de A.R. fractie die hij voor de oorlog ook reeds enige jaren had gevoerd. De heer Schouten is vice- voorzitter van de centrale commissie voor de statistiek, directeur van de verenigingen voor hoger onderwijs op Gereformeerde grondslag en voorzit ter van het centraal comité van A.R. kiesverenigingen. Van zijn hand verschenen verschei dene artikelen in de A.R. dagbladen. De heer Schouten is Ridder in de Or de van de Nederlandse Leeuw, en Grootofficier der Oranje-Nassau-or- de. In 1950 is hem het eredoctoraat- in de rechtswetenschappen door de Vrye Universiteit te Amrterdam verleend. Het Wereldgebeuren De vrije see Te Genève rendeert de „commis sie voor de internationale wet geving" die thans het vraag stuk van de „vrye zee" bespreekt. Zy wil proberen een gemeenschappe- lyke regeling op te stellen voor de breedte van de territoriale wateren. Er zijn staten, die zich nog houden aan de drie-mijls-zóne van deze ter ritoriale kunstwateren. Eerst buiten de driemylszóne be gon voor deze staten de „vrije zee". Maar er zyn ook staten, die een zeegebied van 200 mijl breedte op eisen als te behoren bij de kust en die met vliegtuigen en oorlogssche pen alleen-rechten bijvoorbeeld voor de visserij op die brede zee- strook handhaven. r n de commissie kwam naar vo- I ren, dat er niet minder dan ne- gen verschillende stelsels bestaan voor het bepalen van de breedte der territoriale wateren. De speciale rapporteur te Genève, prof. J. P. A. Fran go is verdedigde de internationale aanvaarding van de driemylszóne, waarbij gelegenheid moest bestaan deze zóne om geogra fische of historische redenen verder uit te strekken. De uitbreiding van zóne zou echter goedgekeurd moeten worden door een internationale com missie, welke door Verenigde Naties voor dat doel gesticht zou moeten worden. Dit voorstel werd niet algemeen aanvaard. België wilde uitbreiding van de zóne toestaan, wanneer be langhebbende staten het daarover eens konden worden en Egypte wil de zóne tot maximaal zes mijl ver breden. Het ziet er naar uit, dat er nog heel wat geconfereerd en gestu deerd zal moeten worden aleer men tot een oplossing komt en dat is jammer, want het probleem van de vrije zee is urgent. Kort geleden hebben zelfs bommenwerpers en oor logsschepen van de staat Peru een deel van de walvisvloot, welke de Grieks-Argentijnse reder Qnassis in de Stille Oceaan laat vissen, zonder meer in beslag genomen, omdat de schepen binnen de 200 mijl van de Peruaanse kust visten. Ook Chili maakt aanspraak op 200 mijl zeegebied en verscheidene Mid- denamerikaanse staten staan even eens klaar met aanspraken. De Philippynen hebben hun terri toriale wateren zodanig vastgesteld, dat zij grote zeegebieden omvatten en Zuid-Korea heeft gewapend ge weld gebruikt tegen Japanse vissers, die zich binnen de, zich vele mijlen uit de kust bevindenden en willekeu rig vastgestelde Rhee-lijn, ophielden. In de afgelopen jaren hebben Scandinavische vissers pijnlijk onder vonden, dat Ruslands aanspraak op 12 mijl territoriale wateren, hen uit de buurt van vrijwel de gehele Zuid- Oost kust van de Oostzee weg houdt. Noorwegen en IJsland zijn nog ster ker op hun stuk gaan staan ten aan zien van het verbod voor vreemde vaartuigen om te vissen in bepaalde, visrijke kustgebieden. En ondertus sen is de leer van de „continental shelf" het „continentaal plateau" niet alleen door de Verenigde Sta ten uitgeroepen, maar ook door al lerlei andere gebieden, van Latijns Amerika tot de Perzische golf toe. Het tegenwoordige beeld ziet er, zo merkt het Engelse blad „The Eco nomist" op, dus wei uit als: lang- zaam-maar-zeker zich in een of an dere vorm toeëigenen van stukken van vrijwel alle zeven wereldzeeën. Natuurlyk, er moet nog veel ge beuren, voor Spanje tol gaat heffen van de schepen, die de Middellandse zee in willen, zoals de Denen eens de Sont afsloten en voor opnieuw een Tromp de Theems opvaart met de bewering, dat de gehele Theems- delta binnen de Nederlandse 200- mijls zóne valt! En natuurlyk zyn er aanmerkelijke verschillen tussen de ze voorbeelden uit vroegere tijden en de aanspraken van heden. In de Zui delijke Pacific verklaren de betrok ken regeringen, dat zij nog beraad slagen over de volle souvereiniteit over enorme zeegebieden, en dege nen, die de leer van het „continentaal plateau" aanhangen, beperken zich er toe, een recht te laten gelden op uitsluitend de zeebedding en hetgeen zich daarin bevindt, zonder daaraan een wettelijke aanspraak op de zich er boven bevindende wateren te ver binden. En toch, zelfs als men de meer bescheiden aanspraken scheidt van de rondweg oelachelijke, de algeme ne strekking belooft weinig goeds. Wat kan er gedaan worden, vraagt de Economist zich af. En het antwoord is nogal ne gatief, want alleen een overgrote op timist zou kunnen menen, dat oplos sing via een internationale conferen tie succes zou hebben. En als men er niet in slaagt, het internationale recht op dit gebied systematisch te codificeren, is dan het alternatief anarchie? In geen geval, wamt het feit, dat de wetten gebrekkig zijn, betekent niet zonder meer, dat er ge weld gebruikt moet worden. En ver schillende van de betrokken landen hebben reeds hun medewerking toege zegd. Eenvoudig zal het niet zyn, al zou men direct al veel verder kun nen komen, indien vastgesteld kon worden onder welke omstandigheden bescherming van visstand noodzake lijk wordt daar gaat het Chili en Peru namelijk in de eerste plaats om en als men daarbij overdreven na tionale gevoelens opzij zou kunnen schuiven. De Economist meent ook dan, dat er tenslotte wel een bevredigende regeling zal komen. Maar voor het zover is, kan iedereen zo maar een flink stuk Oceaan „afpalen". Residentie telt 600.000 inwoners. Om zes minuten over half vijf is Woensdagmorgen in Den Haag de zeshonderdduizendste inwoner gebo ren. De gelukkige vader, die op het stadhuis aangifte kwam doen, werd door de vroede vaderen ontvangen en kreeg voor zijn jonge dochter een spaarbankboekje, met een som geld erop, en voor zijn echtgenote een grote fruitmand aangeboden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3