PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mr. Burger krijgt opdracht tot reconstructie van het kabinet Commissaris der Koningin opende tentoonstelling in Zierikzee BILT CURTIS-BENNETT MAG NIET NAAR INDONESIË DULLES WAARSCHUWT VOOR MILDERE KOERS VAN MOSKOU DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 121 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 26 Mei '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie t 3, Ing. mededelingen driemaal tarief- Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee N. Bogerdstr. C 160, tel. 26 DE KABINETSCRISIS P.v.d.Awil volgens Vermeer brede basis niet verbreken Het kabinet der Koningin deelt, mede: H. M. de Koningin heeft gister avond ten paleize Soestdijk mr. J. A. W.. Burger ontvangen en hem op dracht gegeven tot reconstructie van liet kabinet. De heer Burger heeft H. M. verzocht de opdracht in beraad te mogen houden. De voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer E. Vermeer, verklaar de gisteravond in een radio-rede, dat de P.v.d.A. de brede basispolitiek, waarop het kabinet in de afgelopen jaren heeft gesteund, niet wil verbre ken. Degenen, die uit het Kamerdebat over de huurverhoging de conclusie willen trekken, als zou de Partij van de Arbeid verdeeld zijn in elkaar be strijdende groepen, weten zelf maar heer Vermeer, al te goed, aldus dat zij zich vlei en met een ijde- le hoop. Voor- zover men enige ervaring' heeft van poli tieke arbeid, weet men dat het hier gaat om een verschil in waardering van verant woordelijkhe den. De Partij van de Arbeid kon het wetsont werp van mi nister Witte niet aanvaar den omdat zij van de minister van wederopbouw een duidelijk huurbeleid eist. Een huurbeleid, dat ons niet van het ene incident naar het andere sleept, maar dat uitzicht biedt voor de toekomst. Niet tegen ir. Witte Gedurende liet debat heeft de P.v. d.A. duidelijk laten blijken, aldus spreker, dat dit tegenstemmen op zakelyke gronden gebeurde en dat hiermede niet bedoeld was een einde te maken aan het politieke leven van minister Witte. Het gaat alleen om de vraag of een verhoging van de huren van de oude woningen alleen maar ten goe de zal komen aan de huiseigenaren of dat een deel van deze huurverho ging kan worden gebruikt in het be lang van de volkswoningbouw. De heer Vermeer wees vervolgens op het standpunt van de fractie van de Eerste Kamer van de K.V.P., die niet tegen een huuregalisatiefonds was, evenmin als minister Witte, blijkens de passage in de Troonrede, waarvoor hij verantwoordelyk is. Als de heer Iïomme de Party van de Arbeid dus tegenstellingen Fransen achten wijziging grondwet noodzakelijk Ter voorkoming regeringscrisis De Franse Nationale Vergadering heeft Dinsdag met 404 tegen 210 stem men haar goedkeuring gehecht aan een door alle fracties, met uitzondering van de socialisten en communisten, in gediende motie, waarin wordt aange drongen op het wijzigen van de grond wet wat betreft 1. het stemmen over vertrouwenskwesties en moties van af keuring, 2 de procedure bereffende het ontbinden van het parlement, 3. de or ganisatie van de Franse Unie en 4. de wijze van het aanbrengen van grond wetswijzigingen. Het voorstel, dat de vereiste abso lute meerderheid verwierf, beoogt een einde te maken aan de steeds optreden de regcringso,rises in Frankrijk. Premier Faure had tijdens het debat een snelle actie bepleit, omdat zijns inziens de instellingen van de repu bliek nodig verbeterd moeten worden. in de schoenen wil schuiven, al dus spreker, dan valt er om een woord van prof. Romrae zelf te gebruiken in de K.V.P. nog wel het een en ander „te lijmen en te lirammen". De Party van de Arbeid staat nog op het standpunt, dat de te rugkeer van het kabinet-Drees mogelijk is. Op dit punt hoeft ons volk, zo zei de heer Vermeer, niet in de mist te varen. Dat kan spoedig gebeuren. Zó spoedig, dat het zelfs mogelijk zou zijn óm de belastingvoorstellen van het kabi- net-Dreés nog vóór 1 Juli tot wet te verheffen. Spreker meent, dat de heer Kor- tenhorst, lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P., dit standpunt deelt. Uit een onderhoud van de heer Kor- tenhorst met prof. Romme trok spre ker de conclusie, dat hij een poging deed om de heer Romme duidelijk te maken, dat de Party van de Arbeid niet uit de regering dient te worden gedrongen. Blijkbaar, aldus spreker, heeft de heer Kortenhorst de brede basispolitiek tegenover de heer Rom me moeten verdedigen. Vertrouwvol beraad. Het kabinet-Drees zal na terug keer kunnen voortwerken als men bereid is in vertrouwvol beraad een oplossing voor het huurprobleem, dat is voor het huurbeleid, te vinden. Het is mijn overtuiging, zo zei de heer Vermeer, dat men in de kring van de Partij van de Arbeid denk beelden voor zulk een oplossing heeft- De berichten in de kranten geven ons aanleiding, aldus constateerde de voorzitter van de Partij van de Ar beid, tot de slotsom dat het aan de K.V.P.-fractie ïs het woord te spre ken, dat de vastgelopen politieke verhoudingen weer op gang kan brengen. Dat woord is tot vandaag achterwege gebleven. Wil men die politieke verhoudin gen niet op gang brengen, zo besloot spreker, dan spreke men dat duide lijk uit. De Partij van de Arbeid schuwt de stryd noch op korte noch op lange termyn. ZAAK JUNGSCHLaGER Den Haag Deskundige verdediging wordt onmogelijk gemaakt Indonesië heeft geweigerd de twee Britse advocaten Curtis-Bennett en Richardson toe te staan Indonesië binnen te komen ter verdediging van de Nederlander Jungschlager. Het besluit werd genomen door het Indonesische Hoog Gerechtshof, dat vaststelde, dat „alleen Indonesische burgers gerechtigd zijn in Indonesië te pleiten ofschoon uitzonderingen kunnen worden gemaakt voor Neder landse advocaten, die in Indonesië verblijf houden en geaccrediteerd zijn". In een verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag wordt gezegd, dat de Nederlandse regering met verbazing kennis nam van deze weigering. Uitvoerig gaat het ministerie van buitenlandse zaken in op de toelich ting op dit besluit van de Indonesi sche ambasade in Londen. Een eer ste vereiste voor elke strafzaak is een verdediger ter vrije keuze van de beklaagde, zoals dit ook geregeld is door het Indonesische strafproces recht, In feite treden overal in Indonesië raadslieden op van verschillende na tionaliteit, al dan niet rechtskundig- geschoold. Er bestaat in Indonesië geen wet- telyke bepaling, die de rechter in staat stelt een raadsman als zodanig te weigeren. Terecht heeft de rech ter Maengkom zulks reeds eerder erkend. De Nederlandse regering betreurt diep, dat onuer de politieke spannin gen, waaronder dit proces zich af speelt, toepassing van duidelijke wetsbepalingen niet mogelyk blijkt te zijn. Zij kan in de onderhavige weigering slechts een voortzetting Woensdagmiddag opende de Commis saris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de derde middenstandstentoonstelling in Zie rikzeede „Zimito". (Foto: P.Z.C.) zien van de pogingen der Indonesi sche regeling om een deskundige verdediging onmogelyk te maken. De Nederlandse regering zal na gaan, welke middelen voor haar nog open staan om de verdediging van de gedetineerde landgenoten m In donesië mogelyk te maken en ver wacht, dat het strafproces in Dja karta tenminste wordt uitgesteld tot op de door de beklaagde gewenste wijze in de verdediging zal kunnen zijn voorzien. Het is alsof dit beeld aan de gevel van liet, Middelburgse stadhuis even als het publiek beneden een levendige maar misschien wat koele be langstelling aan de dag legt voor de stoet wagens van Zeeuwse beroeps- goederenvervoerders. die Woensdag, middag over de Markt trok. Rechts op de voorgrond de autoriteiten en genodigden, die dit défilé afnamen, dat werd gehouden in het kader van de manifestatie van N.O.B. Weg transport Zeeland. (Foto: P.Z.C.) illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||||| 1 Oude schoenen en 1 J stenen Rooms-Katholieke betogers M hebben Dinsdagavond te Aert- selaer bij Antwerpen honderden oude schoenen en stenen ge- worpen naar de auto van de mi- nister van openbare werken, Van Audenhove, tijdens een ver- M gadering over de omstreden ont- s werpen inzake het onderwijs in België. De betoging had plaats, terwijl de minister het woord voerde. Ook het licht was enige i= tijd uitgeschakeld en kerkklok- M ken werden geluid. Indonesische premier naar communistisch China De Indonesische eerste-minister, Ali Sastroadmidjojo, is Woensdag per vliegtuig uit Djakarta naar Peking vertrokken, waar hij een week zal doorbrengen. Voor zijn vertrek zeide de premier, dat Formosa heel goed een van de on derwerpen zou kunnen zijn, die hij met de communistisch-chinese premier, Tsjou en Lai, zal bespreken. VOOR HULP: 3,5 MILLIARD ,JHet zou fout zijn te denken dat het gevaar voorbij is" John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft Woensdag in de commissie van buitenlandse zaken van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden gepleit voor goedkeuring van het nieuwe program van president Eisenhower voor hulp aan het buitenland, een pro gram, waarmee 3.5 milliard dollar gemoeid zal zijn. Hij zei, dat de recente politieke daden van de Sowjet-Unie duiden op een grotere mate van verdraagzaamheid en meer eerbied voor vrijheid en on afhankelijkheid. Het zou volgens hem echter een grote fout zyn als men dacht, dat het gevaar nu voorbij is. Een van de redenen voor dit Sow- jet-beleid kan zyn, dat de Russen hopen door een vertoon van aange name redelykheid verslapping van de defensie-maatregelen van het Westen in de hand te werken. Dulles waar schuwde, dat sommige vrye landen dit vooruitzicht aanlokt en dat de vrije lahden naar de Ver. Staten kij ken om te zien hoe de jongste Rus sische maatregelen worden opgevat Als wy de indruk wekken, dat vol gens ons het gevaar voorbij is, zullen zij ons volgen en zal veel van de saamhorigheid en kracht, in de afge lopen jaren door het Westen opge bouwd snel vergaan, aldus Dulles. ONTWAPENING. De huidige positie van de Sowjet- Unie ten aanzien van de ontwape ning bevat volgens Dulles „veel dat WATERORGEL IN WERKING.. Middenstand, houdt derde Zimito Groen-gele waterstralen spoten de lucht in, toen Woensdagmiddag de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot door een der knoppen van het waterorgel in te drukken de derde tentoon stelling van de Zierikzeese Middenstand officieel opende. Toonde de tweede Zimito, dat de Zierikzeese zakenlui de tegenslagen van de oorlog te boven waren, de derde en tot dusver grootste expositie bewyst, dat ook de gevolgen van de ramp, welke vooral voor de winkelhoudende middenstand ingrijpend waren, volledig zijn uitgewist! In zyn openingswooru heeft de Commissaris zich niet beperkt tot een eenvoudige gelukwens, maar le vens het voor Zierikzee zo belangry- ke vraagstuk van verplaatsing van de aanlegsteiger van het Luitje naar de Val besproken. „In de zomerz-itting van de Provin ciale Staten zal over deze verplaat sing worden gediscussieerd", aldus spreker, „deze verandering zal harde noodzaak zijn, evenals de rondweg om Zierikzee. Persoonlyk betreur ik, dat we niet meer op het Luitje zullen aankomen, maar het is tenslotte de keus tussen een gezellige 3 uur-dienst en een minder gezellige 2 uur-dienst, die nog meer mogelijkheden bieden kan. Jhr. de Casembroot memoreerde, dat zyn eerste officiële daad op Schouwen de opening van de tweede Zimito was en dat hij hieraan nog de beste herinneringen bewaarde. Even eens toonde hy zich tevreden over het uitblijven van de laagconjunctuur voor de middenstand, veroorzaakt door de grote hoeveelheid geschenk zendingen na de ramp, welke een dubbele ramp voor de winkeliers had kunnen zyn. „Moge uw tentoonstelling groeien in evenredigheid van uw zaken en ik hoop dat dit geheel zal bijdragen tot de welvaart van Zierikzee en haar middenstand, aan wie het pro vinciaal bestuur toewenst dat hem in klimmende mate succes ten deel valt", zo besloot de heer De Casem broot. Tevoren had de voorzitter van de „Zimito", de heer G. C. Anker, de ve le genodigden een welkom toegeroe pen en vooral het gemeentebestuur van Zierikzee dank gebracht voor de grote hulpvaardigheid, niet in het minst voor .het beschikbaar stellen van het Havenpark. De heer Anker hoopte, dat in de toekomst het cen trum van Zierikzee vooi een exposi tie nog te klein zal blijken. De autoriteiten begaven zich daar op naar het waterorgel, waarop de heer Van Broekhoven, nadat de Com missaris de speeltafel in werking had gesteld, in klank, water en licht de ouverture ..Dichter und Bauer" liet horen. De opening werd bygewoond door o.a. de burgemeester van Zierikzee, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, de wethouders A. M. den Boer en J. Cats- Mulder, de heer P. Heering, voorzit ter van de stichting „Nieuw Schou wen Duiveland", de heer A. J. Arge- lo, hoofd Centrale Dienst Noord- Zeeland, dr. H. J. van Zuylen, direc teur der R.T.M., en de burgemeesters van Oosterland, Nieuwerkerk, Ou- werkerk, Burgh, Sint Laurens, Dui- vendijke, Dreischor en de oud-burge meester van Noordgóuwe. De expositie. Direct na de opening, waarop vele inwoners van Zierikzee by de ingang met ongeduld hadden gewacht, stroomden beide tenten vol bezoekers, aan wie een uitgebreide en selecte uitstalling gegeven 'wordt van levens middelen, gebruiksvoorwerpen, kle ding, sieraden, spiritualiën, vervoers middelen en boeken Ook een twee tal banken komt met fraaie stands uit, alsmed de B.B. en dë Legervoor- lichtingsdienst uit Den Haag. De gasfabriek geeft eveneens acte de présence. Dat niet alleen Zierikzee belang heeft bij de expositie, blykt duidelijk uit het feit, dat 16 van de 58 stands door bedrijven buiten het eiland worden verzorgd. Ook de maquette van het Zweedse geschenkziekenhuis, voor het bezoek van de Zweedse monarch aan Schou- wen-Duiveland vervaardigd, heeft 'n nlaatsje gevonden. De vice-voorzitter van het stich tingsbestuur, de heer M. C. Doele- man. koestert de verwachting, dat de derde Zimito welke tot en met 1 Juni geopend zal zijn een sncces voor de Zierikzeese middenstand en zakenwereld zal worden. niet duidelyk is of onaanvaardbaar voor de Verenigde Staten, doch 4e Sowjet-Unie erkent nu tenminste dat bepaalde grondbeginselen, die zy tot op heden verwierp, geldigheid bezit ten". Voorts merkte de minister nog op, dat de Sowjet-ieiders steeds hebben verklaard, dat ratificatie van de Pa- rijse accoorden een ernstige belem mering zou betekenen voor verdere besprekingen, doch dat de „Prawda", het orgaan van de communistische party, nu klaagt, dat de Verenigde Staten niet lang genoeg willen con fereren en de vier-mogendhedeneon- ferentie op het hoogste niveau in een paar dagen tijds willen afdoen. „GROTE VIER" De Franse minister van buitenland se zaken, Antoine Pinay, heeft na een kabinetsvergadering verklaard, dat de conferentie van regeringsleiders dei Grote Vier mogelyk van 18 tot 21 Juli zal worden gehouden. Lausanne zon tot conferentieoord gekozen zyn. Het Witte Huis heeft echter ont kend, dat reeds enigerlei overeen stemming is bereikt over het tijdstip en de plaats van d< voorgestelde con ferentie. Er werden nog vele ande re mogelijkheden overwogen. Jacht op Hollandse Nieuwe begonnen Nu de staking bij de haringvisserij is beëindigd wordt met man en macht gewerkt om de schepen zo snel moge lijk vaarklaar te krijgen. In Vlaardïngen zijn gisteren en van daag de eerste loggers al uitgevaren om de jacht op de Hollandse Nïenwe te openen. In Scheveningen wordt nog druk ge monsterd. Wanneer alles meeloopt, kan aan staande Dinsdag ol W oensdag de eerste nieuwe haring aan de Scheveningse af slag worden verwacht. DROOG. In het Noorden van het land over drijvende wolkenvelden, elders over het algemeen weinig bewolking. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Noord en Oost. On geveer dezelfde temperaturen als gisteren. In de Zuidelyke provincies echter iets hogere. 27 Mei Zon Maan ZON EN MAAN. op 4.34 op 11.00 onder 20.45 onder 0.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1