Financiering van beeldende Kunst in Nederland geheel onvoldoende „Overheid moet streven naar een vrijere loonpolitiek" GRIFFIER CONTRA MINISTER VAN JUSTITIE GEHEIMZINNIGE ENVELOPPEN PRIKKELEN DE FANTASIE KAMER OP KORAALRIF MET ZICHT OP ONDERZEESE TUIN WOENSDAG 25 MEI 1955. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 KUNSTENAARSDAG IN ARNHEM Taak voor overheid besproken In het gebouw van de volksuniversiteit te Arnhem kwamen gisteren on geveer 180 Nederlandse kunstenaars bijeen om deel te nemen aan de door de Partij van de Arbeid georganiseerde kunstenaarsdag. Op deze dag werden drie inleidingen op stellingen gehouden, die gelijktijdig werden behandeld in de secties beeldende kunst, muziek en letterkunde. Over het behandelde werd vervolgens in de plenaire vergadering verslag uitgebracht. De heer C. A. 't Hart zeide o.m. over de beeldende kunst, dat de fi nanciering in Nederland geheel on voldoende is. De belangrijkste oorzaak ligt in de geringe belangstelling van het Neder landse publiek voor de beeldende kunst. Voldoende financiering op hechte basis zal slechts mogelijk zijn, indien ons volk tot waardering voor een begrip van deze kunstuiting wordt opgevoed. Om dit te bereiken is het nodig, dat bij alle vormen van onderwijs de aesthetica tot verplicht leervak wordt verheven, en dat de overheid elke po ging bij de volksontwikkeling om be grip van en waardering voor kunst bij te brengen, stimuleert en steunt. Voorts is nodig dat de overheid er voor zorgdraagt, dat de steden en de openbare gebouwen aesthetïsch ver zorgd zijn. Bevorderd moet worden, dat de kunstenaar het aanzien wordt gegeven, dat hem krachtens zyn cul turele betekenis toekomt. Ook moet de overheid de uitgifte van monogra fieën van Nederlandse beeldende kun stenaars financieren, waardoor deze goed verzorgd en tegen billijke prys ter beschikking van het publiek kun nen worden gesteld. In het algemeen zullen deze maat regelen pas na enige tijd resultaat opleveren. Om de directe nood te overbruggen zijn twee soorten van maatregelen nodig en wel een die de werkmogelijkheid van de beeldende kunstenaar bevordert en een die hem in de gelegenheid stelt zijn producten af te zetten. De heer Lex van Delden noemde de scheppende muziek een bijna geheel verwaarloosde kant van het Neder landse kunstleven. De componist moet in de huidige samenleving over het algemeen in zijn levensonderhoud voorzien op an dere wijze dan door de uitoefening vaii zijn werkelijke beroep. Een andere manier van „financie ren" van de componist zal dan ook gevonden moeten worden. De enige mogelijkheden lyken te liggen in: a. het verstrekken van overheidsbeur- zen of stipendia, toelagen dus, die de componist de financiële basis ver schaffen welke hem in staat stelt te leven en te werken; b. een verbinding van componisten met muziekinstel lingen, die hen in dienst nemen en hun opdragen composities voor be paalde doeleinden te vervaardigen. In aanmerking komen hiervoor de Ne derlandse Opera, onze grote orkesten, het toneel, de radio, de televisie en de film. De heer G. A. van Oorschot stelde o.a. dat de financiering van de uitga ven op letterkundig gebied uitslui tend de taak van de uitgever is en nimmer de taak van de overheid. De financiering van uitgaven op letterkundig gebied kan door de over heid worden bevorderd of mogelijk gemaakt door het verlenen van sub sidies aan de uitgever, indien uit een deskundige accountantsbegroting kan worden bewezen dat zonder subsidies de uitgave verlies voor de uitgever tengevolge heeft. De overheid dient omzetbelasting voor auteurs af te schaffen. Voor let terkundigen kan zij een belastingvrij inkomen tot een bepaald bedrag vast stellen, dat verkregen is uit de hono rering van. letterkundig werk. Er moet een premievrij staatspensioen komen voor letterkundigen. Een algemene prijsverhoging van In de haven van Hamburg raakte tij- dens het vullen van een tanker de la ding door onbekende oorzaak in brand. De explosie die erop volgde, kostte vijf personen het leven, tien werden zwaar gewond opgenomen, tioee personen worden nog steeds vermist. Foto toont het geraamte van uitgebrand staal van de „Marianne" bedekt met schuim van de schuim- blussers der Hamburgse brandweer- het boek met minstens 30 is nood zakelijk. De overheid dient.voorts de stichting en instandhouding van openbare leeszalen en bibliotheken te bevorderen en alle bibliotheken gratis te voorzien van alle uitgaven op let terkundig gebied. Er dient in de ruim 1500 particulie re leesbibliotheken een heffing te worden ingevoerd van 1 cent per uit geleend boek. Uit de bedragen, die jaarlijks uit een dergelijke heffing binnenvloeien, moet enerzijds uitke ring worden gedaan aan de letterkun digen, anderzijds het uitgeven van letterkundige werken en de voorzie ning met en van bibliotheken worden bevorderd. Letterkundige tijdschriften moeten door de overheid zonder enige inmen ging of bemoeienis worden gesubsi dieerd-in de vorm van een honorari um voor de bijdragen rechtstreeks aan de auteurs, met minstens 15. per pagina. Overheidsbemoeienis in de vorm van opdrachten, prijzen, reisbeurzen, enz. aan letterkundige kunstenaars brengen de autonomie van de schrij ver en de letterkundige critiek in ge vaar en vormen een bewijs voor het tekortschieten van de overheidsbe moeienis op cultuur-politiek terrein. Nog steeds relletjes in België over schoolstrijd In Aalst West-België) is het Zon dagavond tot relletjes gekomen, waar bij tien personen gewond werden. De minister van gezondheid en zijn colle ga van openbare werken, hadden open bare werken in de plaats geïnspec teerd, waarop kahtolieken tegen de schoolpolitiek demonstreerden. Socia- alisten organiseerden een tegendemon- stratie en men raakte slaags. De politie moest ingrijpen en ge bruikte daarbij brandslangen. Een aan tal personen is aangehouden doch la ter weer op vrije voeten gesteld. De uitvinding van de gekleurde enve loppen is afkomstig van de Rotter damse expediteur A. M. Bergers, die al eerder met oorspronkelijke vindin gen aan weldadigheidsacties heeft meegewerkt. PROMOTIE RECHTERLIJKE MACHT Geschil over nieuw dienstreglement Voor de centrale raad van beroep te Utrecht heeft Maandag het up|>èi ge diend van de minister van justitie contra de uitspraak van het ambtenaren gerecht te Amsterdam in de zaak van de substituut-griffier bij bet kanton gerecht te Amsterdam, mr. C. A. C. A. baron van Lamswcerde, aldaar. Ais vertegenwoordiger van de minister trad op mr. A. J. Belinfante uit Voor burg, raadadviseur in algemene dienst by het departement van justitie. Voor de betrokken griffier trad op mr. dr. P. J. YVitteman uit Amsterdam. Mr. Belinfante ving aan met er op tc wijzen, dat het in het voornemen van de minister lag bepaalde misstan den bij de promotie bij de rechterlijke macht uit de weg te ruimen. Tenge volge van het grote aantal jonge ju risten en het beperkte aantal plaatsen Opmerkelijke actie voor Rheuma-betrijding (Van onze speciale verslaggever) Zaterdag 21 Mei Is de start geweest van een even heuglyke als fantasti sche actie: een grote geldinzameling voor de rheuma-bestrijding. Geen ge wone collecte, maar een inzameling met attracties tot een bedrag van twee- honderd-en-vyf-en-twintig-duizend gulden. Op 9 Augustus zullen de win naars van de prijzen per radio worden bekend gemaakt- De rheuma is de meest verwaarloosde ziekte in ons land. Circa 12 van de mannen en 19 van de vrouwen heeft rheumatische klachten. Vijftig millioen gulden per jaar, moet ervoor aan ziekte- en invaliditeitsgelden worden uitgekeerd. Nochtans zyn er slechts driehonderd-en-vyftig rheuma- bedden in Nederland beschikbaar. Eerste doel van de actie is, dit aan tal op te voeren tot duizend, en voorts het wetenschappelijk inzicht in het wezen der ziekte te helpen bevorde ren. Slechts hierdoor kan de achter stand, die ons land vergeleken bij het buitenland heeft, worden ingehaald. De actie wordt gevoerd door middel van oranje, rode, witte en blauwe ver- rassingscouvertjes. Overal In Neder land zyn ze verkrijgbaar 0.50 per stuk. GEHEIMZINNIG Het zijn geheimzinnige brieven,- want ze mogen onder geen beding worden opengemaakt vóór 9 Augus tus. Doet men het toch, dan zou het de bezitter wel eens deerlijk kunnen spijten. Het zou kunnen zijn, dat er dan uit het couvertje, dat men bij voorkeur droog en koel en in het don ker gelieve te bewaren, een kapitaal van vijftien mille wipt. En dus is het voor alles beter zijn nieuwsgierigheid te bedwingen tot eerder genoemde da tum, wanneer notaris Al van der Laan uit Amsterdam 's avonds via de radio (gezamenlijk program) precies zal zeggen, wat ermee gedaan moet worden. Tussen de couverts, die in doosjes van honderd aangetekend en verze geld naar de verkoopadressen ge stuurd zijn, zitten er 5456 met een ge heim, dat tot heden maar aan twee mensen in Nederland bekend is. Eén lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüL DE PRIJZEN §j Niet minder dan 225.000,- p aan geldprijzen komen uit de H bus, t.w. vier prijzen van H 15.000,-, vier van 10.000,-, s vier van 5000,-, vier van §j 1000,-, twee-honderd-veertig s van 100,-, vierhonderd van H 50,-, achthonderd van 25,- en vierduizend van 10,-. van die twee is professor dr. Froentjes van het politie-laboratorium in Den Haag, die het op last van de minister van Justitie op zijn waarde moest toetsen, en die ronduit verbluft was over de attractieve waarde ervan. CHR. BOND VAN OVERHEIDSPERSONEEL Christelijke vakbeweging niet eens met herderlijk schrijven Ter opening van de algemene vergadering van de Ned. Chr. bond van overheidspersoneel, welke gisteren in het Krelage-huis te Haarlem werd ge houden, heeft de bondsvoorzitter, de heer P. Kapinga uit Rotterdam, een re de uitgesproken. De heer Kapinga wees op het kort geleden versohenen herderlyk schrij ven van de generale synode van de Nederlands Hervormde Kerk en zeide daartegen op meer dan één punt bezwaren te hebben. Er is volgens hem voor de Christelijke vakbeweging zeker aanleiding haar gevoelens over de inhoud van dit herderlijk schrijven binnenkort kenbaar te maken, terwijl in de kring van de Christelijke vakbeweging over de plaats en de taak van de Christen in de samenleving verder gesproken zal moeten worden. Spreker kantte zich met name te gen de passage van het herderlijk schrijven waarin wordt gesteld, dat het beginsel, dat Christenen zich op allerlei terrèinen des levens in afzon derlijke organisaties dienen te vereni gen, niet als een volstrekte en te al len tijde geldende toepassing van het gebod Gods mag worden beschouwd. „Ik meen", alaus de heer Kapinga, „dat wie de strijd der geesten in deze tijd onderkent en oog heeft voor de problemen van mens en samenleving, ja ook de secularisatie als een bang verschijnsel in ons volksleven ziet, vóór de Christelijke vakorganisatie moet kiezen". Het ledental van de bond steeg van 1947 tot en met 1954 met 12.299 tot 32.859 of met 60 De opzegging van de samenwerking cwo x-sxx v.. -w c. door het N.V.V., heeft volgens spreker geldende toepassing van het haar sporen reeds nagelaten, ook op -j-■> het ter-rein waar de organisaties van overheidspersoneel optreden. De heer Kapinga meent, dat niet de Christelijke vakbeweging, doch het N. V.V. en de algemene bond van ambte naren de samenwerking hebben ver broken. Het N.V.V. heeft dit gedaan op een merkwaardige wijze en op gronden die door het C.N.V. onjuist worden geacht, aldus spreker. De Chr. vakbeweging is niettemin te allen tij de bereid tot een openhartig gesprek over deze zaak. Salarispositie. Over de salarispositie van het over heidspersoneel merkte de heer Kapin ga o.m. op, dat de vier centrales van overheidspersoneel allereerst by de re gering hebben gepleit voor een so ciaal verantwoord minimumloon. Zij wilden een compensatie voor dat deel van het inkomen, dat in het vrije be drijf wordt verkregen buiten de gel dende c.a.o.-loncn. Dat de centrales zich daarby richtten op hetgeen het college van rijksbemiddelaars voor de particuliere sector goedkeurde en niet op de „zwarte" Ionen, is volgens de heer Kapinga duidelijk. Voorts merkte hij op, dat het feit, dat de loonstructuur in het particulie re bedrijfsleven een geheel andere is dan brj de overheid, in de toekomst - blijvend moeilijkheden zal opleveren voor een goede vergelijking. De nadrukkelijke toezegging van de regering, dat ook het overheidsperso neel voor zover toepasselijk, de secun daire arbeidsvoorwaarden kan krij gen. zal wel blijken in de practijk niet of slechts zeer ten dele realiseerbaar te zijn, aldus spreker. Er moet worden gestreefd naar een vrijere loonpolitiek, waarin de over heid als werkgeefster meer eigen maatstaven of criteria kan aanleggen voor de bezoldiging van haar ambte naren. Zij zal daarbij natuurlijk niet uit het oog mogen verliezen, wat zich in de vrije maat°"happij voltrekt en er zal een zekere coördinatie moeten zyn. Over het college van loóndeskundi- gen, dat de thans demissionaire mi nister van binnenlandse zaken voor nemens is dezer dagen in "te stellen en waarvan de leden bekend zijn zeide de heer Kapinga van oordeel te zijn, dat de taak van dit college verre van ge- makkelyk is. „Ik heb daarbij slechts één wens", aldus spreker, „namelijk dat deze des kundigen de formulering van de vra gen van het kamerlid Andriessen goed m het oog zullen houden. Daarin werd namelijk voor de ver^ gelijking van .de overheidslonen met de beloning in het particuliere be drijfsleven terecht gesteld: de feitelij ke, rechtens toelaatbare beloning. Het gaat er dus, vrij vertaald, volgens spr. niet om wat op papier staat, maar wat in het loonzakje zit. Met voldoening wees de heer Kapin ga vervolgens op de ontwikkeling die zich met betrekking tot de sociale po sitie van het personeel, werkzaam op het terrein van de volksgezondheid, 4n de hogere functies is de promotie kans van de gegradueerden te gering. De minister wenst daar verbetering in te brengen door beperking van hel aantal jonge juristen, hetgeen mee brengt, dat de functie van griffier of substituut-griffier in de .toekomst ook door met gegradueerde ambtena ren zal worden waargenomen, die men dan gerechtssecretaris zal noemen. Een en ander heeft tot gevolg dat een nieuw dienstreglement in werking treedt, waarbij de huidige gegradu eerde griffiers op gelijke voet worden behandeld als de ambtenaren die als gerechtssecretaris optreden, in dier voege, dat ook zij voortaan aan een felimiteerde werktijd worden gehou- en. .Een proef met dit nieuwe sys teem wordt op het ogenblik bij het kantongerecht te Amsterdam onder nomen en daarbij bleek, dat mr. van L. zich niet stipt aan het rooster van werktijden hield. Hij werd deswege door de minister berispt. Een en ander, aldus mr. Belinfante, betekent intussen geenszins een dis criminatie van zijn werk als griffier. Verder bestreed pleiter de door de te genpartij geponeerde en door het ambtenarengerecht te Amsterdam overgenomen stelling, dat de minister van justitie niet gerechtigd zou zijn disciplinaire straffen aan de ambte naren by de rechterlijke macht op te leggen. In artikel 80 van het ambtenaren reglement, dat de strafoplegging re gelt, wordt bepaald dat het „bevoegd gezag" eventuele straffen oplegt. Waar niet nader wordt gedefinieerd, wie men moet verstaap onder de term „bevoegd gezag" meende pleiter, dat hier de minister wordt bedoeld. Deze is immers de uitvoerder van de wet ten, dus ook van de ambtenarenwet. Op deze grond vroeg mr. Belinfante dan ook vernietiging van de uitspraak van het ambtenarengerecht van Am sterdam, dat mr. Van Lamsweerde in het gelijk had gesteld. Aangesteld door de Kroon De tegenpleiter, mr. Witteman, be streed deze conclusie. Hy wees er op dat er ten deze een jurisprudentie van de centrale raad van beroep bestaat over de persoon, die bevoegd is tot strafoplegging. Deze dateert uit 1948 en bepaalt, dat het recht van ontslag en straf berust by degene die het recht van aanstelling heeft. Daar nu de aanstelling van mr. Van Lams weerde door de kroon is geschied, heeft ook alleen de kroon recht tot ontslag en tot straf. Kroon en minis ters zijn niet identiek. Pleiter concludeerde dan ook tot verwerping van het beroep van de minister en handhaving van de uit spraak van het ambtenarengerecht te Amsterdam. De raad zal 13 Juni uitspraak doen. voltrekt. Vele jaren is gestreden voor een gelijke salariëring voor de verplegenden en de leerling-verple- genden bij de ^verheid en in de parti culiere inrichtingen. Voor de zogenaamde technische groep onder de niet-verplegenden is een salarisvoorstel ingediend brj het college van rijksbemiddelaars. De be doeling is een bindende beschikking te verkrijgen. In een landelijke com missie wordt voorts gewerkt aan sa larisregelingen voor alle andere groe pen niet-verplegenden, werkzaam in de particuliere'sector van de gezond heidszorg. ATTRACTIE AAN AUSTRALIË'S KUST (Van onze corresponden tin Australië) Wie is in zyn jonge jaren niet diep getroffen geweest door de avonturen, die de onsterfelijke Jules Veme zyn kapitein Nemo in zijn duikboot op de bodem van dé oceanen liet beleven En wie had dan niet twee weken zak geld gegeven om door de glazen wanden van de Nautilus met kapitein Nemo naar de wonderen yan de zeebodem te kunnen kyken? Deze droom is thans in Brisbane, bij de Australische kust, werkelijkheid geworden. En men behoeft niet eens als lid van een wetenschappelijke expe ditie in een niet van gevaren ontblote duikerklok naar de zeebodem af te dalen. Alles wat men hier nu te doen heeft, is een trapje van 29 treden af te lopen om midden in deze wondere wereld te staan. Geen luchtsluizen of dub bele deuren zijn nodig. Mén loopt gewoon naar de bodem van de zee. Dit» onderzee-wonder, dat meer en meer toeristen trektt is het werk van jaren van de uit Calrns aan de kust van Queensland afkomstige ingenieur Vihce Vlasoff en de krokodillenjager Lloyd Grigg. Het observatorium bestaat uit een waterdichte stalen kamer met 22 dik ke glazen vensters. Deze kamer, die men via een water dicht stalen trappenhuis binnenkomt, ligt verankerd met zware stalen ka bels aan een .stuk koraalrif bij Groen Eiland in het Grot i Barrière Kif een van de schoonste zeetuinen van de wereld. Niet alleen kan men ae kamers zon der enig bijzonder ongemak betreden, doch men kan er zich ook volkomen veilig voelen Mocht het „onmogelijke gebeuren en een der dikke glazen ven sters springen, dan kan onmiddellijk een stalen plaat voor het lek gescho ven worden. De twee ondernemende mannen, die deze wondertuin van het Barrière Rif binnen ieders bereik gebracht hebben, spaarden kosten noch moeite om het hun toeschouwers zo mooi mogelijk te maken. Bijzonder fraaie stukken levend ko raal sleepten zij van elders naar „hun tuin". En waar de kamer reeds be groeid is aan de buitenzijde natuur lijk met zeewier en eendenmosse len. wordt de tuin ook bewoond door de wondere wezens, die het koraalrif bevolken. De ryk gekleurde koraalvissen, de armdikke koraalalen. de inktvissen en de andere bewoners van het koraalrif geven er geregeld buiten dc kamer hun voorstellingen. De „ster" van het gezelschap is on getwijfeld de „Percy" gedoopte „pa- pegaaivis" een als een bonte pape gaai gekleurde vis die het onder water-observatorium tot zijn speciale speelplaats gekozen heeft. Op bepaalde tijden komt Percy aan zetten en dan staart hij door ieder venster naar de toeschouw», met de zelfde verwezen uitdrukk'ng op zyn gezicht, die men soms ook op de ge zichten der ..dieren" aan dé andere kant van het gias kan zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 9