Telefoonverkeer in O.Z.-Beveland bijna geheel geautomatiseerd Daan de Groot door prachtig solo rijden held van de tiende étappe LUCHTACROBATEN IN ZEELAND „ANDIJK" LIEP IN MAART OP WRAK IN DE WIELINGEN CHINEES GENERAAL MAG IN MEXICO WONEN WOENSDAG 25 MEI 1955. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EEN HISTORISCH MOMENT Krabbendijke en Waarde zullen omstreeks September volgen Ruim zevenhonderd telefoonbezitters in Oostelijk Zuid Beveland hebben Dinsdagmiddag om één uur in letterlijke zin de „draad met het verleden" doorgeknipt. Van dat ogenblik of kregen de dames en heren in de hand- centrales te Kruiningen, Yerseke en Rilland rust, want met de kiessehijf konden de telefoonabonneé's in deze gemeenten nu zelf het gewenste num mer tot in de verste uithoeken van Nederland draaien. Met uitzondering van Krabbendijke-Waarde, waar moeilijkheden met de terreinvoorziening e.d. het gereedkomen van de centrale vertraagde, is thans geheel Zuid-Be veland in het automatische telefoonverkeer ingeschakeld. „Een historisch moment", zoals burgemeester A. C. Willemsen van Yerseke het uitdrukte in zijn dankwoord tot de P'.T.T.-autoriteiten tijdens een geanimeerde samenkomst in restaurant „De Uitkijk" te Kruiningen. Nadat in de tweede helft van 1954 begonnen was met de bouw van de huisjes voor de automatische centra les in Kruiningen, Yerseke en Ril land, was het thans zover, dat de ge hele apparatuur zowel in deze cen trales als bij de abonné's gereed was. Het verbreken van de verbindingen met de handcentrales vormde nog slechts de enige handeling om het automatische verkeer mogelijk maken. In alle drie gemeenten werd het verrichten van de symbolische daad aan de burgemeesters toebe deeld, waarna het doorknippen van de honderden draadjes in de centrales werd overgelaten aan deskundiger technici. In de centrale te Kruiningen wa ren voor deze plechtigheid o.a. aan wezig de directeur van het Telefoon district Breda, ir. R. Diks, de adj. inspecteur van de Inspectie Middel burg der Posterijen, de heer W. R. Eelsingh, de secretaris van de Ka mer van Koophandel voor de Zeeuw se eilanden, de heer A. S. de Jonge en de wethouders P. H. A. Polder man en E. A. E. M. Suy van Krui ningen. Wegens ziekte van burge meester Schipper, verrichtte wethou der Polderman de symbolische han deling. Hij verbrak een verbinding met de handcentrale en voerde ook het eerste telefoongesprek over het automatische net. Terwyl de technici zich daarna beijverden om de leken in dit ge zelschap iels te doen begrijpen van de wirwar van draden en de ingewikkelde apparaten, die teza men een automatische centrale vormen, bewezen de fel aanschie tende lichtjes en het geratel van de apparaten, dat vele teSefoon- abonné's op Kruiningen en Hans- weert reeds het voorbeeld van wethouder Polderman volgden en het automatische net beproefden. In Yerseke en Rilland Zo ging het ook in Yerseke onder het toeziend oog van de adj directeur van het Telefoondistrict, ir. E. H. M. Terheggen en de chef van de Binnen dienst, de heer J. v. d. Laar en in bijzijn van wethouder P. de Koerjer en de gemeentesecretaris, de heer De Jager. In Rilland-Bath opende bur gemeester J. C. W. Jobse de centrale in tegenwoordigheid van de admini strateur van het Telefoondistriet, de heer W. J. de Rapper, de chef van de buitendienst, de heer B. J. M. Ober en de gemeentesecretaris, de heer A. Hack. Dankwoord Bij deze gelegenheden werd ook met een hartelijk dankwoord afscheid f enomen van de dames en heren, die ot dusver de handcentrales trouw en vlot bediend hadden. In Kruiningen, waar men na de ramp onder geens zins gemakkelijk omstandigheden in een houten barak deze arbeid had moeten verrichten, mochten de tele fonistes mevrouw Bierens en mej. Ina Verhage uit handen van ir Diks een bloemenhulde ontvangen. Ook de dames en heren in Yerseke en Ril land werden niet vergeten. Toen de genodigden uit alle drie gemeenten zich met de P.T.T.-heren in „de Uitkijk" te Kruiningen had den verzameld, heeft ir Diks, een dankwoord gesproken tot alle perso nen en instanties die aan de automa tisering hadden meegewerkt. Bijzondere prestaties Zeer terecht wees de directeur van hét Telefoondistrict ook op'de bijzon dere prestaties, welke het personeel van zijn dienst na de watersnoodramp heeft verricht. In Kruiningen moest het net practisch vernieuwd worden. Hoewel de voortschrijdende techniek het bedieningspersoneel van de hand centrales verdringt, levért dit geluk kig geen moeilijkheden op. Voor het vrijkomende personeel kon ander werk worden gevonden. Met Krabbendijke-Waarde mee, dat omstreeks 1 September a.s. zal vol gen, zullen straks ongeveer duizend telefoonabonné's in Oostelijk Zuid Beveland automatisch kunnen bellen. Ir. Diks sprak de hoop uit, dat deze verbetering zal bijdragen tot de groei en bloei van de betrokken ge meenten. Op zijn beurt sprak burgemeester Willemsen een dankwoord namens de drie gemeenten. Hierin betrok hij ook hen, die vóór de automatisering de abonné's bedienden. Voor Yerse ke, waar zeer veel getelefoneerd wordt, zal het automatische verkeer een groot gemak zijn. Gaarne sloot burgemeester Willemsen zich tenslot te aan bij de wens, dat het economi sche leven in Oostelijk Zuid Beve land hiermee zal worden bevorderd. Intussen gaat P.T.T. ook in andere delen van Zeeland geregeld verder met de voorbereidingen voor de au tomatisering. Met uitzondering van Oostburg zal mogelyk dit jaar nog Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen lo caal geautomatiseerd worden. Schou wen, Tholen en de kring Hulst zullen waarschijnlijk in 1957 volgen. Volkscrediet neemt toe in omvang Ook pensioenbelening steeg Het centraal bureau voor de sta tistiek heeft het licht doen zien de sta tistiek van het volkscrediet 1953. Daarin zyn de gegevens opgenomen over de verlening van consumptief crediet aan personen met in het alge meen regelmatig vloeiende inkomsten. Deze credieten bedragen in de regel niet meer dan 1.500. De totale credietverlening is in 1953 weer toegenomen, en wel met plm. 7 pet. in vergelijking met 1952. In laatstgenoemd jaar bedroeg het in totaal verleende crediet 67,0 mil- lioen in 1953 71,9 millioen. Deze stij ging is ruim tweemaal zo groot als 1952. Ook de pensioenbelening steeg in sterkere mate, namelijk van 6,6 mil lioen in 1952 tbt 7,6 milioen in 1953. Daarentegen daalde het pandcrediet van de gemeentelijke banken van le ning, en wel van 6,5 mill8 in 1952 tot 6,2 millioen in 1953. Voorts zijn enkele cijfers over het afbetalingscrediet opgenomen, al kun nen deze geen aanspraak maken op volledigheid, zo deelt het C.B.S. me- In Scherpenisse vierde het hoofd van de openbare lagere school, de heer A. C. Verstijvenzijn veertigjarig ambts jubileum. Namens de schoolkinderen bood Rudi van Doorn een fraaie aquarel aan. (Foto: P.Z.CJ Veehouder kon zijn veestapel niet verzorgen Dieren in beslag genomen. De vorige week Woensdagavond heeft de Rijkspolitie in^Eibergen in een weide een pink in ziekelijke toe stand aangetroffen. Het bleek, dat het dier toebehoorde aan de alleen wonende 71-jarige landbouwer en veehouder J. H. F. te Mallum, ge meente Eibergen. Daar de eigenaar hiertoe iichamelijk niet in staat was, hebben buurtbe woners zich over het beest ontfermd de volgende'dag gestorven. Zondag stierf in de stal van de boerderij van F. een tweede dier. Het viel bij een door de politie in de boerderij ingesteld onderzoek op, dat zowel de gestorven dieren, als het nog levende rundvee zeer ma ger waren, zodat aan ernstige on dervoeding werd gedacht. De hulp van een eearts werd ingeroepen, terwijl de beide kadavers voor on derzoek in beslag werden genomen. Gebleken is, dat ondervoeding een rol bij de dood van de twee dieren moet hebben gespeeld. Met het oog op de deerniswekkende toestand, waarin het vee van F. verkeerde, heeft de politie voorlopig beslag ge legd op de gehele veestapel, be staande uit twaalf stuks groot en klein rundvee, twee paarden en en kele schapen. Intellectuelen vergaderden te Utrecht De tweede jaarvergadering van de stichting Federatie organisaties In- tellectele Beroepen (F.O.I.B.), die behalve door vertegenwoordigers van de aangesloten organisaties ook door een aantal waarnemers van be langstellende verenigingen werd be zocht, is dezer dagen in Utrecht ge houden. De voorzitter vestigde er in zyn openingsrede de aandacht op, dat de F.O.I.B. alle intellectuele beroepen omvat, zonder rekening te houden met godsdienstige of politieke begin selen, terwijl zowel werkgevers, als mede beoefenaren van vrije beroepen tot de aangeslotenen behoren. Hij maakte melding van een stap, die het dagelijks bestuur bij de Staten- Generaal en dë minister van finan ciën heeft ondernomen en waarbij werd aangedrongen op verhoging van het voor de belasting aftrekbare bedrag van lyfrentepremie. De 27-jarige Duitse evenwichts kunstenaar, Hans Traberheeft Dins dagavond de inwoners van Kruinin gen versteld doen staan. Langs een wiebelende kabel, die van de begane grond naar de trans van Kruiningen8 kerktoren was gespannen, wandelde deze koordloper, gewapend met een balanceerstaaf naar de omloop van de toren. Dit nummertje griezelen maak te deel uit van het adembenemend op treden van de Délmonte Sky-riders, die in Zeeland al eerder hun gewaag de capriolen in Heinkenszand aan den volke hadden vertoond. In Kruiningen begon het Dinsdag avond heel simpeltjes. Over een strak koord, dat op enkele meters hoogte horizontaal boven het Kerkplein ge spannen was, liep Herr Traber enkele malen met indrukwekkende passen heen en weer. Maar toen de man op de draad er een stoel bij sleepte en op deze stoel op zyn hoofd ging staan, waren er toch Kruiningse leden van het zwakke geslachtdie de ogen dicht knepen. Sensationeel werd het echter, toen Traber met een serie koene bewegin- gen op de kabel ging staan, die be trekkelijk steil hellend naar de toren trans leidde en zijn gewaagde beklim ming begon. Voetje voor voetje schui felde Hans Traber naar boven, een lange balanceerstaaf in zyn handen geklemd. De schuifelende pasjes wer den allengs wat groter en zo .echoot" onze fotograaf van de torentrans ten slotte een stevig stappende Traber, die geconcentreerd naar het slappe koord tuurt. Een klaterend applaus golfde uit de diepte naar de koord loper op, toen hij zijn beklimming be ëindigd had en op de omloop nog wat stond uit te blazen. Met deze stunt was het griezelen evenwel nog niet ten einde, leant even later kon men Hans Traber bezig zien bij het assisteren van zijn broer, die met een daarvoor speciaal gebouwde motorfiets een 'eindweegs tegende kabel opreed. Teneinde motor en be rijder in evenwicht te houden bungel de Traber onder de balancerende cou reur. Hans Trabers echtgenote deed nog een duit in het zakje door zich aan een katrol langs het draad naar beneden te laten suizen. De Delmonte skyrider hebben nog enkele plaatsen in Zeeuwsch-Vlaan- deren en ook Zierikzee op het pro gramma staan. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART Kapitein volgde onjuist advies van de loods Op 30 Maart j.l. is het ruim 8300 brt metende s.s. „Andijk" in de Wie lingen op het wrak van de „Gold Shell" gelopen, waarbij de bodem an het schip ernstig werd bescha digd. De Raad voor de Scheepvaart heeft Dinsdag een onderzoek inge steld naar de oorzaak van dit onge val. Als betrokkene werd gehoord de kapitein van de „Andijk". de 56-ja- rige H. H. uit Den Haag. DE RONDE VAN ITALIË Eindelijk een overwinning voor buitenlandse renner (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) Op het circuit van Frascati, waar in Augustus de wereldkampioen schappen zullen worden gehouden, werd Dinsdag de tiende etappe van de Ronde van Italië gereden. De weg, van het 20 km lange parcours, is op sommige gedeelten na, goed geasfalteerd, maar er zijn ook enkele kilo meters met de beruchte kinderhoofdjes, terwyl er een venijnige klim in is opgenomen. Na gedurende 120 van de ruim 200 km alleen de leiding te hebben gehad, voltrok zich over De Groot een drama. De luidspreker had reeds enkele malen gewaarschuwd: de voorsprong van de met zijn krachten dapper maar roekeloos omgesprongen Amsterdammer was, toen de tiende en laatste ronde was ingegaan, teruggelopen tot 1 min. 36 sec. op Fornara en de Span jaard Bernardo Ruiz, en halverwege deze laatste ronde was het verschil tussen De Groot en zijn beide achtervolgers nog maar 55 seconden. En toen, vier kilometer voor de fi nish. de klim begon met de daarop volgende lastige keitjes in de straten van Frascati, werd de man met de oranje trui ingehaald door zijn hpide WAAR ZIJN DE 10 MILLIOEN DOLLAR Hij kocht vliegtuigen. De Mexicaanse regering heeft ge weigerd om de Nationalistiseh-Chine- se generaal Pang Tsoe Mau uit te wij zen, die er van beschuldigd wordt 10.000.000 dollar te hebben verduis terd. De generaal heeft drie jaar in arrest fezeten. Hy is thans op borg tocht vrijgelaten. Pang Tsoe Mau was indertijd in de Verenigde Staten om voor de nationa listische regering vliegtuigen te ko pen. Hy verdween op een zekere dag van zijn bureau zonder verantwoor ding te hebben afgelegd over een cre diet van 25.0r'0.000 dollar dat hem ter beschikking stond. In 1952 werd hij nabij Mexico, in een toeristenplaats, ontdekt. Hij werd gearresteerd op grond van de be schuldiging, dat hij Mexico op onwet tige wijze was binnengekomen. Hij heeft verklaard, dat zijn uitwijzing gelijk zou staan aan de uitvoering van een doodvonnis Hij wenste niet terug te koren wegens politieke moeilijkhe den. maar over het geld wilde hy niet praten. belagers. Niet alleen Fornara en Ruiz, die elkaar de overwinning in de sprint betwistten ten gunste van de Span jaard, hetgeen de eerste buitenlandse etappe-overwinning in deze ronde van Italië betekende, maar ook Geminiani, Nencini en Monti, allen hooggeplaatst in het algemeen klassement, rukten de lichamelijk volkomen uitgeputte De Groot voorbij en na hen volgden nog enkele renners, opgezweept door een jagend peloton. De Groot, de held van de tiende étappe, ging met 4 minuten achter stand op de winnaar Ruiz over de streep. Kalm begin. Het was zo kalm begonnen in deze étappe. Dank zij het rustige tempo kon De Groot, die reeds na 8 kilometer een lekke band had gekregen, gesteund door Roks en Van Breenen, het pelo ton "weer bereiken en een tijd van 40 min. 17 sec. wees op een gemiddelde van nog geen 31 km in het uur Ook in de tweede ronde bleef het tempi laag en zelfs Van Oers, zoals altijd aan de staart van het peloton hangend, kon meekomen, ondanks een pijnlijke knie. Maar aan het einde van de derde ronde verdwenen Van Oers en Fornasiero van het parcours. Zij staakten de strijd. In de vijfde ronde vluchtten Gian- neschi en Zuconelli weg en daarna De Groot. Na de acht kilometer lange af daling kreeg de Amsterdammer de beide Italiaanse tegenstanders te pak ken en, zeker van zijn kracht en met groot zelfvertrouwen, demarreerde hij opnieuw, waarbij hij de beide be ruchte Italianen liet staan. In een uit stekende stijl ging de Amsterdammer door. Hij vertelde, dat hy even tevoren de Belgische loods aan boord had genomen. Het schip was op weg van Le Havre naar Antwerpen. De loods adviseerde een koerswijzL. ging naar stuurboord, omdat men iets Zuidelijker voor anker wilde gaan om hoog water af te wachten. Volgens de loods zou er voldoend'1 ruimte overblijven om langs het wrak te varen, maar de kapitein twijfelde en ging naar de kaartenkamer om op de kaart te kijken Kort nadat hij weer op de brug was gekomen, stootte de „Andijk licht. De kapi tein dacht, dat dit veroorzaakt werd door een grondzee, maar onmiddel lijk daarop stootte het schip op nieuw, schoof door en bleef ter hoog te van de machinekamer aan stuur boord vast zitten. De kapitein heeft getracht het schip vrij te laten ko men door beurtelings voor. en ach teruit te laten slaan Pas na 50 mi nuten kwam de „Andijk" los °n stoomde op naar Vlissingen. Daar kreeg de kapitein order naar Rotter dam te varen, waar bij onderzoek bleek, dat de bodem ernstig bescha digd was. De inspecteur-generaal, de heer J. Metz, zei, dat meermalen de loods een advies geeft, waarvan later blijkt, dat het niet juist is geweest. „Daarom had de kapitein moeten ingrijpen, toen hy twijfelde en daar om is hij formeel schuldig aan het ongeval". Maar de heer Metz ver zocht de raad het bij dit „formeel schuldig" te laten en de kapitein niet te bestraffen. De raad sloot zich aan bij het voorstel van de heer Metz, sprak het „schuldig" uit maar legde geen straf Inzinking. Na de 7e ronde bedroeg de winst voor De Groot: 2 min. 38 sec. op Gian- nesschi, 2 min. 42 sec. op Zuconelli en 5 min. 40 sec. op het peloton. In de 9de ronde kreeg De Groot een inzinking, Bij de klim naar Frascati verloor hij kostbare seconden op zijn achtervol gers, van wie Fornara en Ruiz, jacht honden van extra klasse hun buit roken. Met een voorsprong van 1 min. 35 sec. passeerde De Groot nog als eerste de tribune voor Fornara en Ruiz en achter hen dwarrelden een zame renners, op zoek naar een goede plaats in het étappeklassement. Zoals wij reeds schreven moest De Groot voor het geweld van Fornara en Ruiz vier kilometer voor de finish capituleren en de klap kwam zo hard aan, dat hij moedeloos en moreel ver slagen niet meer de kracht bezat om zich aan te sluiten bij hen, die hem in haalden. UITSLAGEN De uitslag van de 10de étappe luidt 1. Ruiz (Spanje) 6 uur 10 min. 53 sec. over 207 km, gem. sn. 33.487 k/u. 2. Fornara (It.) z.t.; 3. Geminiani (Fr.) 6.11.30; 4. Nencini (It.) z.t.; 5. Monti (It.) z.t.; 6. Maule (It.) 6.11.42; 7 Bo- tella (Sp.) 7.11.47; 8. Grosso (It.) 6 12.10; 9. Carrea (It.) 6.12.12; 10. Gas- c-ro (It.) 6.12.14; 17. Wagtmans 6.12.27. 21. Voorting z.t. 43. Van Breenen 6.12.41; 55. De Groot 6.14.56; 73 Maenen 6.15.1585 Roks 6.20.36. Het algemeen klassement na de tien de étappe luidt: 1. Monti (It.) 46 uur 22 min. 55 sec. 2. Geminiani (It.) op. Voormalig bankier tot vijf jaar veroordeeld Hulp aan de vijand. De bijzondere strafkamer van de Amsterdamse Rechtbank heeft Dins dag de 54-jarige in Duitsland geboren doch in 1932 in Amsterdam tot Neder lander genaturaliseerde, bankier O. R., wegens „het opzettelijk in tijd van oorlog de vijand hulp verlenen of de staat tegenover de vijand benadelen" veroordeeld tot vyf jaar gevangenis straf met aftrek van de twee jaar en tien maande*- die hjj reeds in bewa ring heeft doorgebracht. Bovendien werd hij voor het leven ontzet uit het recht om de beroepen van commissionnair in effecten of bankier uit te oefenen, dan wel in .et bankwezen of de handel in effecten een adviserende- en /of leidinggevende functie te vervullen. Reddingboot van glasvezel en polyester-kunsthars In de komende weken zullen op de Noordzee rond Scheveningen proeven worden genomen met een reddingboot die ve'rvaardigd is uit met glasvezel versterkte polyester-kunsthars, Dit witgeschilderde scheepje is een stap verder op de weg van het ge bruik van het nieuwste product, dat in de automobiel-industrie reeds zijn intrede heeft gedaan. De werkwijze is vrij eenvoudig: om een mal, een negatief model dus, wor den glasvezelmatten aangebracht en onderling bevestigd. Daarna wordt de kunsthars aangebracht Deze ondergaat zodanige veranderingen, dat zij met de glasvezel een hechte, gladde en sterke massa gaat vormen. Men kan het pro duct verder met gewoon gereedschap bewerken en het desgewenst schilde ren of spuiten. Het gewicht van dit zeer sterke materiaal is klein bij zeer geringe gevoeligheid voor aantasting door weersomstandigheden, tempera turen of chemische invloeden. 46.23.05; 3 Nencini (It.) 46.23.07; 4. Magni (It.) 46.23.46; 5. Clerici (Zw.l 46.24; 6. Coppi (It.) 46.24.17; 7. Wagt mans (Ned;) 4 6.24.40; 8. Voorting (Ned.) 46.24.4011. Van Breenen (Ned.) 46.26.36; 46. De Groot (Ned.) 46.42.45; 65. Roks (Ned.) 46.52.09; 87. Maenen (Ned.) 47.31.27. Van Oers heeft na 60 km de strijd gestaakt. Het algemeen ploegenklassement der buitenlanders luidt: 1. Frankrijk 479 punten. 2. Zwitserland 511 punten; 3. Nederland 544 punten. 4. Spanje 571 punten. 5. België 896 punten I Portret kreeg een snor In de overigens uiterst kal- ee me verkiezingsstrijd in Enge- H land is nu enige opwinding ge- komen door een privé-oorlogje, dat is ontbrand tussen de con- m servatieve- en de labourcandi- daat van Redding, de heren Bennett en Mikardo. Functionarissen van de La- bour-partij ontdekten een de- zer dagen, dat iemand op het enorme portret van Mikardo. ee dat in het gebouw van het ver- kiezingscomïté in het hartje ee van Reading hangt, een snor ee M had getekend en er de bekende slagzin uit het boek ,,1984" „Big brother is watching you". had ondergeschreven. Over de snor werd later een l§ stukje papier geplakt en het nieuwe opschrift luidde: Ver- minkt door de Tories (Cons.) p van Reading. De conservatieven nu vinden, H s <lit een valse aantijging en heb- ben rechtskundige bijstand ge- ee zocht. Veel tijd om liet uit te f| ee vechten zullen ze niet hebben, want de verkiezingen worden 26 Mei al gehouden. Illllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllf Schandaal met oorlogs pensioenen in Italië. De politie van Rome heeft Maan dagavond in haar onderzoek naar het schandaal van de oorlogspensi oenen negen personen, onder wie een kolonel van de medische dienst, aan geklaagd wegens afpersing, fraude en andere misdaden. Alle negen personen werden verleden week Dinsdag reeds gearresteerd. Het politie-onderzoek inzake de toewijzing van oorlogspensioenen wordt ingesteld in opdracht van de sociaal-democratische onderminister voor oorlogspensioenen, Luigi Preti. Deze zei ervan overtuigd te zijn dat „vele mensen oorlogspensioenen hebben gekregen na betaling van een som geld en dat aan mensen, die er geen recht op hadden, oor logspensioenen zijn toegewezen". Buiten de negen personen, die thans formeel in staat van beschul- d'fPng zijn gesteld, bevinden zich nog tien anderen in „open arrest" op beschuldiging van bij het schan daal te zijn betrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7