HOFNAR Gedeelte wordt van Paul Krugerstraat tweebanig gemaakt Itvin olijfje 'Lmrnr Almanak Kilo's slanker BonKorets RIGOLETTO Bolknak I GEEN PARDON MEER BIJ I I VERKEERSOVERTREDINGEN BER0EPSG0EDERENVERV0ER- DERS IN ZEELAND BIJEEN Agenda 3 PROVINCIALE ZEEUWSE OOURANT WOENSDAG 25 MEI 1955. GEMEENTERAAD VUSSINGEN Achter gesloten deuren bespreking met G.S. over grenswijzigingen De veelheid van punten op de Vlissingse raadsagenda voor-Dinsdagmid dag j.l. heeft weinig aanleiding gegeven tot een langdurige vergadering; in tegendeel: binnen het uur waren de 37 punten er door. Belangryke zaken kwamen er niet op voor en slechts over enkele aangelegenheden werd kort van gedachte gewisseld. De vaart, die in deze vergadering zat, had zyn oor zaak in de bespreking, die na de raadsvergadering volgde. De raad der ge meente Vlissingen pleegde overleg met Gedeputeerde Staten van Zeeland over eventueel in het verschiet liggende grenswijzigingen. Dit belangrijke gesprek werd evenwel achter gesloten deuren gevoerd. De heer E. G. Vader (K.V.P.) maakte er bezwaar tegen, dat op het voorstel tot de benoeming van een commissie ad hoe om B. en W. van advies te die nen voorde instelling van een Cuture- le Raad geen lid van de KVP-fractie was opgenomen. Daarom werd na een korte bespreking een nieuwe voor dracht opgemaakt, die de namen be vatte van de heren H. B. J. Knoop wegens ziekte te vervangen door J. L. Verhagen J. Koops, J. P. Ventevo- gel, E. G. Vader en W. Poppe, die na stemming allen werden benoemd. Met het in het leven roepen van een proefmarkt op de Oude Markt op Za terdagmiddagen kon de heer C. J. Gi- lissen Verschage (PvdA) zijn volledige instemming betuigen, maar hij meen de, dat wel noodzakelijk was in dit ge val het wegdek van de Oude Markt te verbeteren. De voorzitter, burgemees ter mr. B. Kolff, en de wethouder van openbare werken, de heer M. A. van Popering, zegden toe, dat hieraan de nodige aandacht zal worden besteed. Het voorstel tot het tweebanig maken van een deel van de Paul Krugerstraat werd aangenomen. In dit verband merkte de heer J. Ma rijs (AR) op, dat de verkeersheuvel' bij de Keersluisbrug nogal wat moei lijkheden veroorzaakt voor de bus chauffeurs en de heer J. P. Ventevo gel (CH) vroeg geen hoge beplanting aan te brengen tussen de rijbaan, omdat dit het zicht van automobilisr ten te zèer beperkt, evenals dit reeds het geval is op de Singel. Wethouder Van Popering zei, dat de door de heer Marijs bedoelde verkeersheuvel juist zo groot was gemaakt om het verkeer op dat punt wat te remmen. Het nemen van de bocht zal echter gemakkelijker worden, wanneer de Paul Krugerstraat, die er op uit loopt, tweebanig is gemaakt. Overige punten Voorts werden vrijwel zonder ver dere bespreking aangenomen de voor stellen tot benoeming van mej. C. E; Roeters van Lennep tot tijdelijk lerares Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. BonKorets werken volgens hel principe van dehy- dratie - veilig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, loomheid en verstopping maken plaats voor een opgewekt en monter gevoel - veroverende charme straalt van u af - u is een ander mens. Be gin een niéuw leven, begin nog vandaag met BonKoret9, f. 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES aan de gemeentelijke huishoud-Nen in dustrieschool, tot het verlenen van een éénmalige subsidie van f 300 aan de vereniging Havendorpbelangen, tot het- verstrekken van een lening van ten hoogste f 8200 aan de Woningstich ting Vlissingen voor de verbouwing van een winkel tot woonhuis en tot het herstel van oorlogsschade aan weg dek, trottoirs en riolering van de Gra- vestraat, Wilhelminastraat, Nieuw- straat en een gedeelte van de Zeil- markt. Het door B. en W. gevraagde crediet van f 28.000 voor de aankoop en plaat sing van twee barakken voor het daar in onderbrengen van vijf nood-school- lokaliteiten, werd verleend, evenals een bijlage in het optreden van de „Wiener Sangerknaben" en een crediet (Advertentie) Pijn en likdoorn verdwijnen onmiddellijk met DARO LIDOREX 1.10 per flacon. Inspecteur Civiele Dienst „Zeeland" overleden Begon loopbaan in Vlissingen Tydens een inspectie-reis voor de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" is op 62-jarige leeftijd overleden de heer C. D. H Mentink, vroeger te Vlissingen woonachtig. Vermoedelijk heeft de heer Men tink tydens een treinreis van Lon den na^r Harwich hy was op de terugweg naar Hoek van Holland een hartaanval gekregen. Sinds 1945 was de heer Mentink inspecteur van de Civiele Dienst bij de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland". H^ kwam op 8 December 1907 bij deze maatschappij in dienst en heeft sindsdien vele rangen doorlopen. Als 15-jarige knaap begon hij als pantry- jongen en, na o.m. de eerste wereld oorlog in dienst van de „Zeeland" te hebben meegemaakt, had de heer Mentink in 1939 de rang van tweede hofmeester bereikt. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog voer hij als chef-hof- meester op de „Oranje Nassau" naar Engeland, welke functie-hij geduren de de oorlog bleef bekleden. Onmid dellijk na beëindiging van de tweede wereldoorlog werd de heer Mentink bij zijn terugkeer naar Nederland aangesteld als inspecteur van de Ci viele Dienst. Sindsdien was hij te Hoek van Holland woonachtig. VAN TOT EEN DODE MUS. Onder de middenstanders op Schou- wen-Duiveland. die konden aantonen, dat hun bedrijfsresultaten in 1953 tengevolge van de ramp minder wa ren dan normaal, is onlangs een en quête gehouden door de Kamer van Koophandel oni vast te stellen, of bepaalde middenstanders voor een eventuele vergoeding in aanmerking komen, waardoor het minder ont- vangene zou worden gecompenseerd. Een aantal zakenlieden ontving de zer dagen de berekening van hét te goed, dat zij uit dien hoofde nog te vorderen hadden, maar omdat de verstrekte evacuatievergoeding in mindering werd gebracht, bleef er TIEN EEUWEN Tien eeuwen is een naar menselijke begrippen vrij uitgebreid tijdsbestek zó uitgebreid, dat het begrip „tien eeuwen geleden" maar moeilijk te omvatten is. Berichten over vondsten van voor werpen, welke tien eeuwen geleden of daaromtrent, nog tot dagelijks ge bruik dienden, hebben dan ook iets ongrijpbaars, iets onwezenlijks, dat tot peinzen stemt. Zoals dat ook weer liet geval was viet dat, bericht uit Haamstede, icaarin melding werd ge maakt van de vondst van een Fran kische pot uit de tiende eeuw. Thans, in het twintigste jaarhonderd, zo maar opgedolven doot twee Schouwse knapen. Twee kinderen van de twintigste eeuw, de eeuw van atoom en televisie, vap electriscnê wasma chines, stofzuigers en snelkookpan nen. Plotseling geconfronteerd met een brokje tiende-eeuws huishouden. Een brokje maatschappij zonder snelkook pannenzorgvuldig bewaard geble ven in de schoot van moeder narde Thans geschikt voor een museum. Zoals over weer tien eeuwen wel licht de snelkookpan in een museum zal worden opgeborgen voor velen niet veel over. Z\j hadden dan ook het gevoel blij gemaakt te zyn met een dode mus ZELDZAAMHEID. Dezer dagen arriveerde in de ha ven van Sint Philipsland de kust vaarder „Esperence" uit Groningen om 150 ton consumptie-aardappelen te laden voor Zweden. Het schip trok wel de nodige aandacht, want het is een zeldzaamheid, dat het ha- Ventje van Sint Philipsland door een kustvaartuig wordt aangedaan. DE DAMES BAKTEN. Een groot aantal Sluisse da mes heeft zich dezer dagen be ijverd in het bakken van oliebol len en in het aan de man bren gen van deze lekkernijen. Dat is vrij aardig gelukt, want er gin- fen er meer dan vijf duizend de eur uit. De baten f 528.81. kwamen ten goede aan de vluch telingen uit de Oostenrijkse pro vincie Karinthië. KWART EEUW. De -Katholieke Arbeiders Bond te Hulst hield een feestvergadering en huldigde tijdens deze bijeenkomst enkele leden, die de kwart eeuw van het lidmaatschap hadden volgemaakt. Dat waren de heren L. van Bunder, J. van Overmecren, A. Blommaert, J. Stevens, S. Roelans en P. de Bak ker, die het ^diploma voor het 25- iarig lidmaatschap en het zilveren insigne van de bond ontvingen. van f 1550 voor het plaatsen van een hek bij het Haventje van Meijer. Tenslotte werden enkele voorstellen van zuiver administratieve aard, voor stellen tot het verlenen van optie op gemeentelijke gronden en voorstellen tot begrotingswijziging, goedgekeurd. Volle bussen In de rondvraag merkte de heer Gi- lissen Verschage op, dat wel de auto bussen e.d. -gebruik maken van beide rijbanen op de voorgeschreven wij ze van de Bloemenlaan, maar dat vooral de wielrijders het met deze voorschriften niet zo nauw nemen. Hij stelde voor hier verkeersborden plaatsen. Over de autobussen spraken ook de heren \V. J. Andriesscn (PvdA) en Ma rijs. Het was de heer Andriesscn opge vallen, dat tegenwoordig in verschei dene bussen het aantal staanplaatsen niet meer is aangegeven en dat de bus sen maar „volgepropt worden". Hij doelde hierbij speciaal op de lijn'Vlis singen—Middelburg v.v. De heer Ma rijs had meer het oog op de stadsdienst naar het station. Daar de gemeente in deze laatste lijn concessies verleent, zegde de voorzitter toe de nodige stap pen te zullen ondernemen. Ir. J. M. Krietenmeyer vond het wat onaangenaam, dat de huisvrouwen in het bijzonder de logeergasten Vlissingen in de zomer gedurende de beide vacantieweken van de melkhan delaren de melk op zogenaamde „pos ten" moeten afhalen. De heer.W. Poppe zette evenwel uiteen, dat een andere regeling niet mogelijk is en dat dit ook in andere plaatsen zo is geregeld. Nie mand behoefd echter verder te lopen dan 300 tot 400 meter. De heer Vader wees er nog op, dat verplaatsing van het asyl wel dringend is geworden en de voorzitter deelde mede, dat de mogelijkheid hiertoe thans openstaat. Dep. Zeeland van Mij. voor Nijverheid vergaderde Bezoek aan Friesland Onder leiding van de voorzitter, ir. M. de Vink, hield het departement Zeeland van de Mij. voor Nijverheid en Handel zijn jaarvergadering in „Britannia" te Vlissingen. B\j de af doening van de jaarstukken, die on gewijzigd werden goedgekeurd, deel de de voorzitter mede, dat een gift van 500, welke beschikbaar was ge steld door het departement Zeist, be stemd zal worden voor de Stichting Handelsonderwijs te Zierikzee, die na.de watersnood wel enige hulp no dig heeft. Nagegaan zal worden hoe groot de belangstelling van de leden is voor een bezoek aan Friesland als ant woord op het bezoek, dat het depar tement Leeuwarden kort geleden aan Zeeland heeft gebracht. Inplaats van de aftredende be stuursleden, ir. L. G. H. M. van Gooi en ir. C. A. L. Horstmann, die niet herkiesbaar waren, werden als bestuursleden gekozen de heren M. Doeleman H. Jzn. te Zierikzee en drs. H. J. P. Verschaffel te Sas van Gent. 'Voorzitter de Vink richtte tot de aftredenden hartelijke woorden van dank, in het bijzonder tot ir. van Gooi, die gedurende zes jaren het secretariaat waarnam. Het bestuurs-- lid ir. G. A. Kemper zal uitgenodigd worden als secretaris op te treden. Bij de rondvraag werd het excur sieprogram voor het komende sei zoen besproken, waarbij. o.m. aan de orde zal komen een bezoek aan de E 55 op de Zeeuwse dag (18 Juni), een toch naar de havens van Gent en een kijkje in het waterloopkundig laboratorium te Delft. Tenslotte ver enigden de leden zich aan een gezel lige lunch. Nieuwe „Zeeuwse Reisgids" Zondag jl. zijn op .vrywel alle ver bindingen in onze provincie de zomer- deinstregelingen ingegaan, die zijn samengevat in de „Eerste Algemene Zeeuwse Reisgids", uitgegeven door de Provinciale Zeeuwse Courant. Slechts hier en daar is een kleine wijziging te constateren, met uitzon dering van de veerdienst Vlissingen Breskens v.v., waarvan de vertrektij den volledig werden omgewisseld. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim ZO KAN HET NIET LANGER j Verscherpte actie van politie 1 g Naar wij van de Officier van Justitie, mr. G. J. B. van der H Dussen, vernemen zal weldra ook in Zeeland, op last van het |f s ministerie van Justitie, een verscherpte actie worden ingezet H - s tegen verkeersovertredingen. g De waarschuwingen tot dusver gegeven, hebben vrywel geen f; effect gehad. De in het begin van dit jaar gevoerde actie, waarbij speciaal gelet werd op de achterlichtjes, ontketende s een stortvloed van bekeuringen. Daarbij werd deze actie ge- voerd onder wel zeer slechte weersomstandigheden. Men H g vraagt zich af wat het resultaat geweest zou zyn, indien er zich meer publiek op de weg bevonden had. i§ Onlangs nog werd er op .gewezen, tlat het onveilig verkeer g in Nederland in negen jaar 10.192 doden en 79.145 zwaar ge- g H wonden eiste. Volgens de (voorlopige) cijfers over 1954 waren M |s er 1500 doden en 17.000 zwaar gewonden. s s Zó gaat het niet langer. De tijd van waarschuwingen Is g H voorbij. Verkeersovertredingen worden zonder pardon bestraft g g met een bekeuring. In het bijzonder zal worden gelet op de §j technische contröle .voor vrachtauto's. Inlegvel en byblad g H de vereiste papleren voor aanhangwagen of oplegger zullen g worden gecontroleerd. Het toezicht zal de algemene naleving g van alle verkeersregels omvatten. Men denke slechts aan het g g stop- en parkeerverbod, en de gedragslijn voor de voetgangers, g H Voorts zullen ook de kentekenen en de rybewyzen speciaal be- g keken worden. g g Men zij dus gewaarschuwd! Aan de onveiligheid op de Ne- g derlandse wegen moet en zal een einde komeng llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllmllllllllllllllii Jaarvergadering „Kinderzorg" In het bericht over de jaarvergade ring van „Kinderzorg" in Middelburg (P.Z.C. van Maandag j.l.) is de datum van deze bijeenkomst weggevallen. Deze jaarvergadering zal gehouden worden op Woensdag 1 Juni a.s. om Hr. Ms. „Noord-Brabant" wordt 1 Juni in dienst gesteld Brabantse vendelaars naar Vlissingen Op 1 Juni zal te Vlissingen de der de van de twaalf nieuwe jagers van de „provinciën-serie" als Hr. Ms. onderzeeboot jager „Noord-Brabant" in dienst worden gesteld. De beide andere jagers waren Hr. Ms. Hol land", die op 30 December 1954 in, dienst werd gesteld en Hr. Ms. „Zee land" die op 1 Maart van dit jaar volgde. Voor deze plechtigheid zal het schip ligplaats kiezen aan de Houtkade te genover het stadhuis. De indienst- stelling zal worden opgeluisterd door de aanwezigheid van het St. Antho- nisgilde uit Beek en Donk, met ven delaars en door de Marinierskapel der Koninklijke Marine. De Houtkade zal gedurende de plechtigheid gedeeltelijk voor het pu bliek toegankelijk zyn. Herbouw in Ouwerkerk Donderdagmiddag om drie uur wordt in Ouwerkerk de eerste paal geslagen voor de herbouw van de Nederlands Hervormde kerk en toren. Verschil lende autoriteiten o.m. van het mi nisterie van Maatschappelijk Werk, zullen de plechtigheid bijwonen. br0mfietsbandenaan' topkwaliteit! Advertentie j G.S. overtuigd van de Vlissingse „grensnood" By de Dinsdag te Vlissingen tussen Gedeputeerde Staten en de raadsle den van Vlissingen gehouden bespre king over grenswijziging van Vlissin gen njet Koudekerke en Souburg blêfek, dat Gedeputeerde Staten van de' noocj, waarin Vlissingen tengevol ge van zijn nauwe begrenzing ver keert, volkomen overtuigd waren. Verder maakten nog onderwerp van bespreking uit de veerverbin- ding met Breskens, de oeververde diging langs de boulevards en de con- tingentering van het bouwvolume. (Slot van pagina 1) Hoe is het nu met het Zeeuwse vracht- autopark gesteld? Naar verhouding heeft Zeeland een zeer groot aantal vrachtauto's. Van de ruim 20.000 be roepsvervoerders in Nederland, telt Zeeland er 750, dat is 334%, veel meer dus dan men op grond van ons bevol- kingsgetal'zou verwachten. De trein die hier maar weinig plaatsen aandoet zou hiervan de oorzaak kunnen zijn, maar de binnenvaart daarentegen doet hier veel. Het merkwaardige is, dat in Drente meer per auto wordt vervoerd, wat in de richting wijst van een lage iScW' I 8HV SPIïiNOBOK 'n Moscatel Geïmporteerd door OUD-Hasrlem Burgemeester van Middel burg was Maandag in Folkestone Grote belangstelling voor bezoek aan Zeeland Dinsdagavond is burgemeester mr dr N. Bolkestein van Middelburg te ruggekeerd van een bezoek aan Fol kestone, waar hij Maandagmiddag de installatie van zyn nieuwe ambtge noot, de heer Leslie Franks,, als mayor van deze Engelse badplaats bywoonde. Mr. Bolkestein was ver gezeld van de heer D. A. Huyase, voorzitter van de sportadviescom- missie, die 's avonds een bespreking met de commissie van Folkestone had over de sportuitwisseling, in het kader waarvan sportlieden uit deze Britse plaats in Juli naar de Zeeuw se hoofdstad komen. Beide Middelburgse afgevaardig den woonden als genodigden de offi ciële raadszitting by, waarin de heer Franks de plaats innam van com mander R. N. Neate, die tot dan toe de functie van burgemeester sinds een jaar vervulde. Na afloop van de raadszitting was er een lunch in Queens hotel, waar aan meer dan 100 gasten aanzaten. Met de daarmee in Folkestone be laste commissie heeft de heer Huhs- se verschillende met de sportuitwis seling verband houdende problemen besproken. Daarbij kwam sterk naar voren, dat de overweldigende belang stelling, die de Britse badplaatsbe woners voor het verblhf in de Zeeuw se hoofdstad aan de dag leggen, de Middelburgse commissie voor grote moeilijkheden dreigt te stellen. Een dergelijk groot aantal gelijkend op een Engelse „invasie" kan Middel burg onmogelijk bergen. Daarom is ter vergadering tot beperking van vele afvaardigingen overgegaan, zo dat thans een aantal sportlieden naar Zeeland komt, dat op redelijke wijze onderdak zal vinden. beladingsgraad in Zeeland. Dat klopt, want men is er veel onderweg de veerdiensten - en kan dus minder pen delen. De Zeeuwse wegvervoerder werkt dus vrij duur, ook al omdat er niet zoveel retourvrachten zijn. In de herfst b.v. wordt de oogst afgevoerd, maar er komt weinig terug. Zo gezien is het duidelijk dat Zeeland gemiddeld de kleinste vrachtauto's heeft. De versnippering van de provincie benadeelt ook de bedrijfsgrootte, zo dat het aantal auto's per onderneming klein is. Een nadeel is ook dat de veer diensten de ontwikkeling van vracht auto's met aanhangwagens en trekkers met opleggers tegenhouden. Zoals al tijd ziet men steeds weer dat de geo grafie haar stempel drukt op vele men selijke activiteiten. En nogmaals gaan onze gedachten uit naar het Deltaplan, dat vele van de genoemde factoren sterk zal wijzigen. Ranglijst Er zou nog veel meer te vertellen zijn. Zo b.v. de verdeling van het aan tal vrachtauto's over de eilanden. Naar verhouding,wordt dan de ranglijst: West Zeeuwsch-Vlaanderen, Zuid-Be- veland, Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, Schouwen-Duiveland, Walcheren, Tho- len en St. Philipsland en Noord-Beve land. Daarbij is er natuurlijk verband tussen deze volgorde -en de welvaart, aansluiting op de trein, veel belemme ringen enz. per streek. Tot slot nog de kwaliteit van het park. De leeftijdsopbouw van de vrachtauto's in Zeeland is zeer gun- stig; de „jongeren" overwegen. De be roepsvervoerder gaat dus met zijn tijd mee en wil zelf bij de uitvoering van het Deltaplan een handje helpen. Van beide feiten zal hij vandaag getuigen. „Vautour" gelicht. Zaterdagmiddag is de drijvende bok „Vautour" van de bergingsmaatschap pij Eug. Herbosch te Antwerpen, die twee 'weken geleden nabij Bath op de Westerschelde tijdens stormweer zonk, gelicht door de drijvende bokken „Mi lan", „Egel" en „Buil". De „Vautour" is voor nader onderzoek op de slikken gezet. Reeds eerder was een poging gedaan het vaartuig te lichten, maar toen werd men overvallen door storm, waardoor de werkzaamheden moesten worden gestaakt. In de loop van deze week zal tevens een poging worden gedaan de machine kamer van de „Francescu", die ruim een jaar geleden strandde en brak, boven water te brengen. VANDAAG: Middelburg Electro: „Duel in de Jungle" (14 jaar), 19 en 21.15 uur; Molenwater: „Miniatuur Walcheren", 1024 uur; Prov. Bibliotheek: expositie geïllus treerde werken natuurlijke historie, 10—12.30 en 1-3.30—17 uur. Vlissingen Alhambra: „Tarzans avontu ren", 19 en 21 uur, (18 jr); Luxor: „De terugkeer van de tweelingbroeders", (18 jr.), 20 uur, Britannia: „Lezing Administratie", 19.45 uur. Goes Grand: „De wraak van Torlano", (14 jaar), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2