PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Kabinetscrisis is thans in impasse door politieke tegenstelling Verenigingsgebouw in Kerkwerve thans officieel geopend BILT JOEGOSLAVISCHE REGERING STELT WASHINGTON GERUST „GEEN STARRE DENKBEELDEN" VAN LONDEN OVER GROTE VIER 198e Jaargang-No. 119 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 24 Mei 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie 1 3, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1.Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr, 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee N. Bogerdstr. C 160, tel. 26 Dr. DREES NIET GESLAAGD Thans opdracht tot kabinetsformatie aan mr. Burger? (Van onze parlementaire redacteur) H.M. de Koningin heeft jongstleden Vrydag dr. W. Drees uitgenodigd, na kennisneming van de over de kabinetscrisis uitgebrachte adviezen en na overleg met het kabinet, te rapporteren over de vraag, of de mogelijkheid zou bestaan van aanblijven van het demissionaire kabinet, met uitzicht op overeenstemming met de Staten-Generaal over het verder te volgen huur beleid. De heer Drees heeft thans aan H.M. de Koningin meegedeeld, dat daar voor zijns inziens geen voldoende politieke grondslag bestaat. Door de radio-rede van prof. Romme was wel duidelijk geworden, dat hy de kabinetscrisis voornamelijk als een politiek conflict ziet. Dr. Drees stond dus niet alleen tegenover het zakelijke vraagstuk, wat er nu verder met de huren zal moeten gebeuren, maar ook tegenover partij-politieke tegen stellingen. Welke, partij-politieke strijd wordt nu bij deze kabinetscrisis gestreden? Wanneer reconstructie was gelukt, dan zou men de regeling van de huurkwes- tie hebben overgelaten aan het „ver- trouwvol beraad", al of niet met een enkele aanwijzing in welke richting dit beraad zich zou moeten bewegen. Huurverhoging en belastingverla ging zouden dan dus ontkoppeld zijn en dan was in wezen de motie uitgevoerd, die mr. Burger aan hét slot van het Tweede Kamer-debat voorstelde. Dan zou de P.v.d.A. vrijwel over de gehele linie haar zin hebben gekregen. De twee grootste partijen zijn nog scherper tegenover elkaar komen te staan. Het zal niet gemakkelijk zijn om uit deze impasse te komen. Vermoedelijk zal nu wel een opdracht tot kabinetsformatie verstrekt wor den aan mr. Burger, fractievoorzitter van de P.v.d.A. Te betwijfelen valt of hij zal slagen. Vermeer over verkiezing De voorzitter van de Partij van de Arbeid, Evert Vermeer gaf in Leiden op een bijeenkomst als zijn mening te Jllllllllllllllllllllllllllll Voetbalwedstrijd Volgens te Rangoon ontvan- gen berichten hebben Karen-op- standelingen onlangs een gehele communistische voetbalploeg uitgemoord, die zij voor een M „vriendschappelijke" wedstrijd M in een dorp 100 km ten Noorden van de Birmaanse hoofdstad hadden uitgenodigd. Het bloed- bad was het gevolg van een vete tussen de twee groepen, die bei- H de tegen de Birmaanse regering ageren. Nadat de 'Karens hun tegen- =j standers hadden doodgeschoten, verdwenen zij naar hun schuil- g: plaats met medeneming van een H bedrag van ongeveer 350, gulden §1 dat de communisten bij wed- denschappen over de uitslag van de wedstrijd hadden in- ii gezet. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllll Typhus-epidemie in Hagen. Een typhus-epidemie in de West- faalse stad Hagen heeft zich uitge breid. Tot dusver bedraagt het aan tal zieken en verdachte gevallen on geveer 450 in het geheel. In twee scholen te Hagen en in Gevelsberg zijn noodziekenhuizen ingericht. De besmettingshaard is een melk fabriek in Hagen, die inmiddels ge sloten is. Dit heeft een woordvoerder van de regering in Bonn Maandag bekend gemaakt. De opening van het Verenigingsge bouw in Kerlcwerve werd door vele belangstellenden bijgewoondOp de voorgrond, v.l.n.r.: de burgemeester van Kerlcwerve, de heer S. Franclce, de Commissaris der Koningin in Zee. land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. en de burgemeester van Amsterdam, mr- Am. J. d'Ailly. (Foto: P.Z.C.) kennen, dat in de huidige kabinets crisis één ding sterk naar voren treedt: van sommige zijden wil men in de so cialistische beweging een splitsing be werkstelligen. De heer Vermeer zei, dat deze ver onderstelling op louter suggesties be rust. Men moet in dit opzicht, aldus de heer Vermeer, geen illusies koesteren, want tussen de socialistische ministers van het huidige demissionaire kabinet en de vertegenwoordigers van het de mocratisch socialisme heerst slechts „enig verschil van inzicht". Mocht dit al leiden tot verkiezingen, dan is de heer Vermeer er stellig van overtuigd, dat de socialistische bewe ging de strijd zal ingaan onder aan voerderschap van Drees. De heer Ver meer, die het van belang achtte, dat er geen langdurige kabinetscrisis komt, was van oordeel dat het huidige kabinet gelegenheid moet krijgen zijn werk voort te zetten. „Het woord", aldus spreker, „is op dit moment niet aan ons, doch aan Romme, de leider van de partij, waar van minister Witte deel uitmaakt. Slaagt deze partij er niet in een woord van oplossing te spreken, dan ligt de verantwoordelijkheid niet bij ons doch bij haar". Hogere belasting in België? De „Nation Beige" meldt dat de re gering besloten heeft de belastingen te verhogen. Het zal hier vooral gaan om een verhoging van de omzetbelasting van 4.5 tot 5 procent, een verhoging van de grondbelasting en een aan passing der registratierechten, per jaat fr 2 milliard opleveren, de per jaar fr 2 milliard opeveren, de verhoogde grondbelasting fr 500 mil- lioen. De benzinebelasting zal echter niet worden verhoogd. Volgens het liberale blad „La Der- niere Heure" moet de regering een budgetair tekort van fr 5 milliard aanzuivering; de helft hiervan zal worden gedekt door genoemde belas tingen, ae andere helft door bezuini gingen op de onderscheidene begro tingen. Opnieuw stakingen onder Engelse havenarbeiders Maandag, de eerste stakingsdag van de leden der „National Amalgamated Stevendores and Dockers Union" (NASD), staakten er te Locden onge veer 6.000 van de 25.000 havenarbei ders; in Liverpool en Birkenhead had den 9.000 arbeiders het werk neerge legd, terwijl er 7.700 normaal op het werk waren verschenen. Te Manches ter staakte ruim de helft van de 2500 man, tefwijl onder de 3500 arbeiders te Huil de verhouding tussen werkwil ligen en stakers ongeveer dezelfde De stakers eisen voor hun vakbond het recht om in het gehele land na mens havenarbeiders als onderhande laars op te treden. Tot dusver wordt evenwel alleen de grote „Transport and General Workers Union", waarbij de overgrote meerderheid van de Brit se havenarbeiders is aangesloten, als zodanig door de werkgevers erkend. „KRACHTIGE ONAFHANKELIJKHEID" Russen komen Donderdag Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Maandag me degedeeld, dat Joego-Slavië de Ver enigde Staten heeft verzekerd zijn po litiek van „krachtige onafhankelijk heid" te zullen handhaven. In een communiqué, waarin dit werd meegedeeld, werd verder gezegd, dat deze verzekering werd gegeven gedu rende een onderhoud tussen de minis ters van buitenlandse zaken, John Fos ter Dulles en de ambassadeur van Joe go-Slavië in de Verenigde Staten, Leo Mates. Het communiqué vervolgde: „De mi nister van buitenlandse zaken heeft de ambassadeur van Joego-Slavië gefeli citeerd met het succes dat thans het moedige volgen van die politiek heeft bekroond". Naar Belgrado Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Belgrado is Maandag vernomen, dat de Sowjetrussische leiders Kroesjt- sjew en Boelganin Donderdag in Bel grado zullen aankomen voor een be zoek aan Joego-Slavië van zeven tot acht dagen. De delegatie zou behalve Belgrado ook andere plaatsen in Joego-Slavië bezoeken. President Tito heeft met de voor zitter van de Westduitse bondsdag, Gersten Maier, gesproken over de toe komst van Duitsland in het licht van de a.s. conferentie met Ruslands lei ders. Geen bufferstaat Joego-Slavië zal gedurende de a.s. besprekingen met Rusland niet in stemmen een bufferstaat te worden of een onderdeel van een neutrale strook. Dit zou het opgeven van de onafhan kelijkheid en een actieve buitenlandse politiek inhouden, aldus het agent schap Yugopress. „Joego-Slavië heeft altijd geweigerd en zal altijd weigeren-zich aan te slui ten bij blokken, waarvan het bestaan wordt beschouwd als tegenstrijdig aan zijn politiek van actief naast elkaar bestaan". De verschillende diensten van het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid, wélke tot voor kort her en der verspreid waren ondergebracht, wor den nu geconcentreerd op het terrein van het' Instituut te Bilthoven waar men de tweede fase van de nieuw bouw de eerste fase viel tussen 1951 en 1953 bijna heeft afgesloten. Foto boven: een beeld van de eerste vleugel van het hoofdgebouw van het nieuwe instituut, welke geheel t's aangepast aan de oorspronkelijke be groeiing van het bosterrein rondom. Foto onder: een opname van de nieuwe paviljoens voor de bereiding van entstof tegen tetanus en entstof tegen T.B-C. in aanbouw. Melkbezorging op tweede Pinksterdag normaal Het bedrijfschap voor zuivel heeft in het belang van een goede melk- voorziening van de consument be paald, dat op tweede Pinksterdag de melkbezorging op de gebruikelijke wjjze moet geschieden. Bevoegdheid van schinper zes maanden ingetrokken De Raad voor de Scheepvaart beeft Maandag de bevoetrdheid van schip per N. van D. van de „Stern" Kw 36 ingetrokken voor de tyd vp zes maanden. Tegen-de-schipper was door de in specteur-generaal een klacht inge diend naar aanjeiding van een ont ploffing aan boord van zijn schip te Oostende op 6 Februari van dit jaar, waarbij de 20-jarige matroos J. K. om het leven kwam. Minister-president van Thailand op bezoek De minister-president van Thailand, maarschalk Pibul Songgram brengt van 24 tot 26 Mei een bezoek aan Ne derland. De maarschalk wordt verge zeld door zijn echtgenote en gevolg. De maarschalk arriveert hedenmor gen om half twaalf per vliegtuig uit Brussel op Valkenburg, waar hij zal worden begroet door de minister zon der portefeuille, mr. Luns. Om half één brengt maarschalk Pi- bul Songgram eèn bezoek aan mi nister-president dr. Drees. Er staat ook o.a. een bezoek aan Rotterdam op het programma. Schilderij van Rembrandt Begin vorige week is in het „Bonne- fantenmuseum" te Maastricht een kunsthistorische ontdekking gedaan. In het museum hangt een schilderij „Lot en zijn dochters", dat altijd is toe geschreven aan Rembrandt of zijn school. Er ontbrak echter een signa tuur aan. Doordat men met een kwartslamp, gebruikt voor schilde rij enonderzoek, langs het betreffende schilderij kwam, ontdekte men toeval lig een vage, maar toch duidelijke sig natuur Rembrandt 1643. Toen Zater dag een aantal directeuren van mu sea in Maastricht aanwezig was, heb ben ook deze bevestigd, dat het schil derij zeker van Rembrandt afkomstig is. Het schilderij, dat op 6 Augustus 1953 van de dienst voor 's rijks ver spreide kunstvoorwerpen in Den Haag in bruikleen werd ontvangen, behoor de vroeger aan de kunsthandel Goud stikker in Amsterdam. Het schilderij was daarna terecht gekomen in Duitse verzamelingen, die Goering met uit het buitenland geroofde stukken had laten aanleggen. Vóór 1936, in welk jaar het schilderij in Amsterdam te recht kwam, behoorde het doek in En gelse verzamelingen. VERKLARING VAN EDEN „Proces van onderhandelingen" Premier Eden heeft Maandag in een verkiezingsrede te Birmingham ver klaard, dat zijn regering „geen starre denkbeelden" heeft omtrent de plaats en de duur van de voorgenomen vier-mogendhedenconfereritie op het hoog ste niveau. Het feit, dat de Sowjet-regering haar standpunt in deze kwestie dezer dagen in de „Prawda" heeft bekend gemaakt, noemde de Britse eerste minister „niet onredelijk". Hij voegde hier echter aan toe, dat niemand het recht heeft de motieven die Engeland tot het doen van de uitnodiging tot deze bijeenkomst hebben gebracht, in een kwaad daglicht te stellen. Het was het doel der Britse regering om een proces van onderhandelingen te beginnen, dat de weg tot een betere verstandhouding tussen Oost en West zal effenen. Eden verklaarde voorts, dat hij „met vreugde" had vernomen, dat minister Molotow de uitnodiging van de V.N. om eind Juni naar San Francisco te komen ter herdenking van de oprich ting der wereldorganisatie heeft aan vaard. Ook minister Dulles en zijn Franse ambtgenoot Pinay zullen tegen woordig zijn, terwijl Engeland door minister MacMillan zal worden verte genwoordigd, als de conservatieven Donderdag de verkiezingen winnen. De vier ministers zullen dan de te Wenen begonnen besprekingen kunnen voort zetten, aldus de Britse premier. Pas in September Het geschil tussen de Sowjet-Unie enerzijds en de Westelijke mogendhe den anderzijds over de mogelijke plaats, waar de voorgestelde bijeen komst van regeringsleiders der „Grote Vier" gehouden zal worden kan mis schien tengevolge hebben, dat de con ferentie niet voor September bijeen kan komen, aldus meldt Rcute? uit Washington. CHURCHILL SCHONK PORTRET Commissaris der Koningin dankte Amsterdam voor alle hulp Onder grote belangstelling werd Maandagmiddag in Kerkwerve het verenigingsgebouw, geschenk van ve rseheïdene samenwerkende organen, officieel geopend. Een bijzonder cachet verkreeg deze middag door een persoonlijk geschenk van Winston Churchill; een foto van de Britse staats man, die het interieur van het nieuwe dorspcentrum sieren zal. Vele auto riteiten, o.w. de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, mr A. F. C. de Ca sembroot, adoptie-ambtenaar van Amsterdam, de heer 31. Veltkamp van de stichting Zeeland voor Cultureel en Maatschappelijk Werk en burge meester jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije uit Zierikzee woonden deze opening bij. werpen en de gemeenten Amsterdam en Leeuwarden leverden de rest ten behoeve van het dorp Kerkwerve, dat de heer Baas de grootste gemeente van midden-Schouwen noemde. Via de haven Flaauwers kon het mate riaal naar Kerkwerve worden ge bracht. Sint Laurens bestemde de rampcollecte van 2500 in zijn ge heel voor de aankoop van de grond voor het verenigingsgebouw. AJs bewijs van meeleven van Win ston Churchill, wiens naam in het Nederlands vrij vertaald „Kerk-wer- ve" luidt, had de heer Baas een foto van deze Engelse staatsman ontvan gen, dat een plaatsje in het gebouw krijgen zal. Voor de toekomst De burgemeester van Leeuwarden had telegrafisch zijn gelukwensen aangeboden. Burgemeester W. Baas uit Sint Laurens, oud-burgemeester van Kerkwerve, die de stuwende kracht geweest is by de totstand koming van het tehuis en contacten legde met adoptiegemeenten de Cine- tone-studio's en het Rampenfonds, herdacht in het begin van zijn toe spraak de bij de ramp omgekomen inwoners van Kerkwerve en bracht de toestand van het dorp na het droogvallen van het eiland in herin nering, toen slechts enkele woningen waren overgebleven. Uit die tijd da teert het contact van de heer Baas met de directie van de Cinetone-stu- dio's te Amsterdam, die uit de saldi van een rampfilm het houten gedeel te van 't verenigingsgebouw schonk. Architect M. J. J. van Beveren uit Middelburg maakte gratis de ont- De heer Baas bracht de gelukwen sen van Churchill over die de hoop had uitgesproken dat Kerkwerve blij vend zelfstandig zal zijn. Ook aan de toekomst van het dorp had burge meester Baas gedacht. Twaalf dozijn zuigflessen, babyzeep en andere voor jonge inwoners van het dorp belang rijke zaken werden de burgemeester van Kerkwerve de heer S. Francke geschonken, die elk jonge vader bij de geboorteaangifte op het gemeente huis een pakje met deze babybeno- digdheden van nu af aan zal meege ven. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. De Casembroot richtte zich allereerst tot het gemeentebe stuur van Amsterdam, dat nu door Zeeland voor het eerst in het open baar voor alle gaven na de ramp dank kon worden gebracht. Vervolg op pag 2) E 55 hield Zondag haar poorten gesloten Geen personeel voor toezicht De manifestatie E 55 heeft Zondag velen uit binnen- en buitenland, die met auto, trein of autobus naar Rot terdam waren gekomen, een bittere teeurstelling bezorgd. Zij moesten onverrichterzakfe naar hun woonste den terugkeren, want de tentoonstel ling was de gehele dag gesloten. De poorten van het terrein zouden 's middags om 1 uur na de kerkdien sten worden geopend, maar de pavil joens moesten gesloten blijven, om dat er geen personeel aanwezig was om toezicht te houden. Aangezien enkele vandalen vernielingen hadden aangericht, heeft men het tentoon stellingsterrein toen ook maar ge sloten, aldus de N.R.C. De eerste supersonische luchtacroba ten van de RAF, uitgerust met Haw ker Hunter straaljagers komen op Tweede Pinksterdag tijdens de Ilsy 55 op Ypenburg ook een demonstratie van hun kunnen geven- De vliegers, die ingedeeld zyn bij het JfSste squa dron Fighter Command in Schotland, zijn druk aan het trainen boven het vliegveld van de basis. Foto toont de drie straaljagers tijdens een volmaak, te drievoudige looping the loop" in de hogere sferen van Schotland. VERWACHT... WEINIG VERANDERING Veranderlijke bewolking met plaat selijk, in hoofdzaak in de Noordelij ke helft van het land wat lichte regen. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen West en Noord. In de middag dezelfde temperaturen of iets hogere. 25 Mei Zon Maan ZON EN MAAN'. 4.36 onder 20.42 8.18 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1