PftOVIKCIALE ZEEUWSE COURAHT de BILT Prof. RommeOp het stuk maken moet nu het helen volgen Jaarlijks 300.000 nodig voor doeltreffend wegenonderhoud VISSERS UIT SCHEVENINGEN VANDAAG IN STAKING MEER DAN 300 TWEELINGEN UIT HEEL EUROPA BIJEEN AGRESSIE IN ALGERIJE BEDREIGT DE FRANSEN VERWACHT... 198e Jaargang-No. 118 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. HoofdredacteurW. Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 23 Mei 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie i 3,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties fmax. 8 regels) van 1—5 regels t l.— Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau v d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorsistr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee N Bogcrdstr. C 160. tel. 26 DE KABINETSCRISIS Strijd tussen richtingen dr. Drees en ir. Vos besproken Ook vóór en tijdens dit week-einde is officieel nog niets bekend geworden waardoor Nederland kon rekenen op een oplossing van de kabinetscrisis. Men achtte het in Den Haag waarschijnlijk, dat H.M. de Koningin aan dr. Drees de gelegenheid wilde bieden te onderzoeken hoe de kansen liggen voor een opdracht tot een kabinetsformatie. Klaarheid zal moeten worden gebracht in de verhouding tussen de socialistische fractie in de Tweede Kamer en de ministers, die lid van de Partij van de Arbeid zijn. De partijraad van de P.v.d.A. kwam Zaterdag in Amsterdam bijeen. Ook uit dit beraad kwam officiepl geen enkele mededeling van bijzonder belang naar voren. Prof. mr. C. P. M. Romme verklaarde in een radiorede, dat de regering is weggestemd door een Kamermeerderheid, die slechts op één punt eensgezind wasdat er een einde moest komen aan de brede basis- politiek van het kabinet Drees. De leden van de partijraad van de Partij van de Arbeid betreurden het evenals de fractie van de Tweede Ka mer, dat de verwerping van de huur wet aanleiding werd tot aftreden van de regering-Drees. De bereidheid, zo wordt medegedeeld, om door het dra gen van regeringsverantwoordelijk heid mee te werken aan een vooruit strevend beleid, gericht op een rede lijke verdeling van de gestegen wel vaart. was algemeen. De partijraad stelde verder de candidatenlijsten vast voor de verkiezing van de leden van de Eerste Kamer. Crisis betreurd. Prof. Romme betreurde het uitbre ken van de crisis. Hij achtte het, zoals hij in zijn radiorede verklaarde, in strijd met 's lands belang, dat de brede basis, waarop de regering steunde, een breuk heeft gekregen. Ook is een vertraging onvermijdelijk in het tot- standbrengen van zeer belangrijke voorzieningen, die dringend om door voering vragen. Hij yerwierp allerlei speculaties en stelde vast, dat de sa menwerkende groepen van de zeven tiende Mei een einde hebben gemaakt aan de brede basis-politiek van het kabinet-Drees. Een vraag is of achter die 30 gelijke socialistische stemmen contra de richting-Drees ook schuil gingen 30 geltjke socialistische ge dachten contra de richting-Drees. Richting-Vos. Prof. Romme zeide te hopen, dat de thans naar buiten getreden socialisti sche strijd tussen de richting-Drees en wat hij wilde noemen de richting-Vos niet op de zeventiende Mei is afge daan en beslecht. De politiek van ons alnd zal, aldus de woordvoerder van de K.V.P., door de afloop van deze verdere, nog niet uit gestreden stryd nog niet worden be paald. Maar voor de ontwikkeling van 's lands belang is de uitslag van deze Premier Nehroe ook naar Tsjecho"Slowakije. Premier Nehroe van India heeft een uitnodiging van de Tsjechoslowaakse regering aanvaard om na zijn voorge nomen verblijf in de Sow jet-Unie ook een bezoek aan Tsjecho-Slowakije te brengen. Zoals gemeld, vertrekt de premier begin Juni uit Nieuw-Delhi om zich via Praag naar Moskou te begeven, waar hij de achtste wordt verwacht. Na zijn verblijf van twee weken in de Sowjet-Unie zal Nehroe zich via Praag naar Warschau, Salzburg, Wenen en vervolgens naar Belgrado begeven Naar men verwacht zal de Indiase eerste minister op zijn.thuisreis enkele dagen te Cairo blijven. Eet Europese tweelingencongres in Oirschot. De oudste tweeling in Oir schot, Kees en Trees van Iersel uit Tilburgreeds 81 en nog kerngezond, heeft zich ontfermd over de jongste tweeling, Bernadette (links) en René Smits uit Boxtel, die samen nog niet eens verder dan vier jaar komen. strijd uiteraard van betekenis. Er zal, hoe dan ook, een einde moeten komen aan 't wankelen, dat de practische so cialistische politiek nu al geruime tijd vertoont. Op het stukmaken, aldus prof. Romme tenslotte, moet nu het he len volgen. Niet krammen of lij men, maar helen. "Ik kan vandaag alleen maar zeggen: moge men er toe in staat zijn, zo spoedig als met een proces van helen verenigbaar is". Aftreden van Bao Dai als staatshoofd geelst. Het „revolutionnaire comité van Zuid-Vietnam" dat de huidige premier steunt, heeft aan 43 landen, waaronder Engeland, Frankrijk en Amerika, tele grammen gezonden, waarin gezegd wordt, dat het Vietnamese volk afzet ting van Bao Dai als staatshoofd en het uitroepen van de republiek wenst. Vietnam zou geen overeenkomsten aanvaarden, die zonder deelneming van Vietnamese vertegenwoordigers tot stand waren gekomen. Een te vor men republikeinse regering zou de op dracht moeten krijgen, om een geko zen parlement in het leven te roepen. In het telegram aan Frankrijk wordt de verzekering gegeven, dat het volk van Vietnam vriendschap voor de Fransen gevoelt. In het telegram aan Amerika wordt dank uitgesproken voor de „materiële en morele steun". De Egyptische regering heeft de cen suur opgeheven op persberichten betref fende de voorgestelde vorming van een nationaal parlement tegen Januari van het volgende jaar. De bedoeling is een partijloos parlement in het leven te roe pen. VLAGGETJESDAG 19SS Voorlopig nog geen nieuwe haring... De Schevenïngse vissers hebben, naar gemeld, tot staning besloten. Vandaag te vijf uur in de middag zou de vloot zijn uitgevaren voor de ha ringvangst, maar door het looncon- flict is thans een staking uitgebro ken. De vissers zijn het niet eens met de uitspraak van het college van rijksbemiddelaars. De reders menen, dat dit besluit voor lien geen reden vormt om de mogelijkheid tot mon steren te belemmeren. Mochten zij er toch in slagen vol doende bemanning te vinden, aan zul- Uitslaande brand in Amsterdam-Noord Snel bedwongen maar aanzienlijke schade. Hoog uitslaande vlammen uit een losstaande loods naast het grote com plex van de groothandel in textiel- afvalproducten M. Boers en Zoon N.V. aan de Distelweg in Amsterdam-Noord, deden Zondagavond een concierge van een nabijgelegen fabriek de brandweer alarmeren. Met acht stralen ging ,men het vuur in de 60 meter lange sorteerloods te lijf. Nauwelijks had men water gege ven, 'of met hevige kracht zochten de vlammen een uitweg door het dak, terwijl de brandweerlieden bescher ming zochten tegen de rondspringende dakspanten en glasscherven. De brandweer klom op het dak en grote hoeveelheden water werden op de brandende en smeulende balen lompen en papier gestort. Na ruim een half uur kon de brand weercommandeur het sein „brand meester" geven. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. De verzeke ring dekt de schade, die nog niet bij benadering was vast te stellen. len één of meerdere schepen wel kunnen uitvaren, doch dit valt te be twijfelen. Het ziet er dus wel naar uit, dat men nog geduld zal moeten uitoefe nen alvorens de Hollandse nieuwe in het land is. De vlaggetjesdag had Zaterdag in Scheveningen een niet al te opge wekt verloop. H.M. de Koningin kon niet komen omdat zij tengevolge van de kabinetscrisis verhinderd was. Ook ontbrak het traditionele hoogtepunt van dit jaarlijkse festijn: de vloot- schouw van de gepavoiseerde loggers voor de kust. In het vroege middaguur wandel den enige honderden belangstellenden langs de beide binnenhavens, waar de loggers bewegingloos lagen. Later kozen een zevental loggers van de rederij Vrolijk zee met Duitenlandse gasten aan boord. Doch deze minia tuur vlootsehouw vermocht de sfeer op vlaggetjes dag niet te redden. Te gen de verwachting in bleef het rus tig rond de haven en er was geen enkele demonstratie van de vissers. Wel was er een fraaie optocht met praalwagens van de visserij en de daarbij betrokken industrieën met medewerking van muziekcorpsen. De jeugd vermaakte zich op een kermis vlak bij de haven. In IJmuiden had men o.a. een fees telijke optocht georganiseerd met 21 verenigingen en 2.000 deelnemers. In Vlaardingen kwamen duizenden Vlaardingers en vreemdelingen naar de Koningin Wilhelmina-haven om het feest van het vlaggen te vieren en het traditionelè wimpelhijsen mee- te maken. Het Europese tweelingencongres in Oirschot. Foto: in het midden, rechts Aly en links Nely Zondervan, een zonnige tweeling van het eiland Mar ken, die in nationale dracht naar het congres was gekomen, hier geflan keerd door (rechts) Fritz en (links) Ernst Steiner, samen een Oostenrijkse tweeling uit Linz aan de Donau. Nederlandse journalisten bij reis koning Boudewijn. Te laat uitgenodigd. Het Belgische blad „Het Volk" spreekt er zijn verontwaardiging over uit dat naast de Belgische, Amerikaanse, En gelse en Franse journalisten alsmede een vertegenwoordiger van een Duits persagentschap, oorspronkelijk geen enkele Nederlandse en Luxemburgse journalist was uitgenodigd om koning Boudewijn op zijn reis door de Congo te vergezellen. Pas op het laatste ogen blik, aldus het blad, toen de Belgische ambassade te Den Haag gealarmeerd was door een artikel in een Neder: lands dagblad, werden door interven tie van het ministerie van buitenlandse zaken te Brussel alsnog drie Neder landse journalisten en een Luxembur ger uitgenodigd. Het resultaat was, dat de Nederland se journalisten drie dagen na de ko ning en tien dagen later dan hun col lega's in Leopoldstad aankwamen. Naar verluidt had de Belgische mi nister van koloniën niet het voorne men Nederlandse journalisten uit te nodigen. CONGRES IN OIRSCHOT Volwaardige mensen met aparte persoonlijkheid Meer dan 300 tweelingen uit heel Europa kwamen Vrijdag in het twee lingendorp Oirschot in Noord-Brabant voor een tweedaags congTes bijeen. Vanaf het bordes van het gemeentehuis werden de op de markt verza melde tweelingen des middags om vier uur door burgemeester E. A. M. A. Steger toegesproken, achtereenvolgens in het Nederlands, Frans, Duits en Engels. De burgemeester hoopte, dat dit congres zou kunnen bijdragen tot verbroedering der volken en zo tot de wereldvrede, tot respect en waardering van eikaars gewoonten en zeden en dat het ook in dienst zou staan van de wetenschap. Volwaardig Dr. Schulte uit Maastricht noemde het idee, dat tweelingpartners bene den het gemiddelde staan, onjuist. Ze zijn wel degelijk volwaardige men sen. hebben een aparte persoonlijk heid, ontwikkelen zich individueel en op het gebied van het hogere is de tweeling zichzelf. Na deze toespraken kwam de Oir- schotse boerenkapel met vrolijke mu ziek het congresterrein opgemar cheerd en voerden verkenners een zwaarddans uit. Om half acht begon in de congreszaal het muziekcon cours. waaraan door 26 tweelingen werd deelgenomen. Voorafgegaan door de harmonie vertrokken de tweelingen daarna naar het congresterrein. De ouderen onder hen hadden plaats genomen in een miniatuurtreintje. Boven op de „locomotief" zat in uniform een twee ling spoorwegbeambten. De stoet wekte uiteraard zeer veel belangstel ling van het publiek. Op het congres terrein sprak de initiatiefnemer, de heer J. Louwers een kort woord van welkom. Dr. J. W. Bruins uit Deventer, se cretaris der Nederlandse anthropoge- netische vereniging sprak de congres sisten toe en zei dat in verband met de vraagstukken omtrent de erfelijk heid bij de mens er bij de artsen be langstelling bestaat voor de tweelin gen. VERSTERKINGEN NIET VOLDOENDE Nieuwe botsingen. Jacques Soustelle, de gouverneur- generaal van Algerije, heeft een beroep gedaan op de bevolking van Algerije, mede te werken tot „het neerslaan van de agressie, die de veiligheid en de vooruitgang van ons allen bedreigt". Hij verklaarde er niet zeker van te zijn, dat de „aanzienlijke" Franse ver sterkingen, die naar Algerije gezonden worden om de opstandige beweging al daar te breken, voldoende zouden zijn. Bij een treffen tussen een Franse bergpatrouille en een bende vogel vrijen nabij Batna in Oost-Algerije zijn Vrijdag een Franse parachutist en een vogelvrije gedood. Twee' Franse onderofficieren liepen ernstige ver wondingen op. Per hefschroefvliegtuig gelande Franse troepen hebben Vrijdag jJ. tij dens een botsing met Algerijnse ver zetslieden in het berggebied van Am- rane veertien vogelvrijen gedood. In deze streek waren in dc nacht van Vrijdag op Zaterdag telegraafpa len omvergehaald. BIJ HET „WEGSCHAP WALCHEREN" Begroting '55 is ruim opgezet Een jaarlijks bedrag van f 300.000.zal vermoedelijk voldoende, doch zeker noodzakelijk zyn voor een doeltreffend wegenonderhoud by het wa terschap „Wegschap Walcheren". Dit blijkt uit de toelichting op de begro ting 1955, welke in de Woensdag 8 Juni a.s. in Middelburg te houden open bare vergadering ter vaststelling zal worden aangeboden. Voor 1955 is een bedrag van f 300.000.niet in zijn geheel nodig. Het komt het dagelijks bestuur echter raadzaam voor voorshands een bedrag van f 30.000.te reserveren voor volgende jaren, indien onverhoopt een totaalbedrag van f 300.000.niet toereikend mocht zijn. Op deze wijze wordt een zeker even wicht in de verschuldigde bedragen bereikt, hetgeen met name voor de betrokken gemeenten, waarvan de subjectieve verhoging der algemene uitkering uit het gemeentefonds me de op de bijdrage aan het wegschap is afgestemd, van grote betekenis is. Deze handelwijze heeft tevens tot voordeel, dat het wegschap in de toekomst middelen ter beschikking kan krygen voor de financiering van de aanleg van wegen. Deze aangele genheid zal namelijk in de nabije toe komst nog niet die aandacht kunnen hebben, als wenselijk moet worden geacht. Het wegenonderhoud zal nog dit jaar aanzienlyke bedragen vergen. Zo is voor herbestrating in 15 jaar van ca. 300.000 m2. klinkerweg f 16.000.geraamd; voor vernieu wing in 15 jaar van ca. 100.000 m2. „warme asfalt" f 35.000.voor ver nieuwing in 15 jaar van ca. 420.000 m2 „koud asfalt" f 70.000.en voor ca. 300.000 m2 oppervlaktebehande ling (vernieuwen in vijf jaar) f 36.000 In totaal is dit f 157.000. Daarnaast is geraamd voor het del ven in tien jaar van ca. 600.000 m2. wegsloot f 30.000.voor beplantin gen f 40.000.en voor personeelsuit gaven f 80.000.In totaal komt dit op f 307.000.—. BEPLANTINGEN. Door het wegschap worden onder handelingen gevoerd met het Staats bosbeheer omtrent de overname in beheer en onderhoud van de beplan tingen door deze dienst. Het Staats bosbeheer zou dan tevens met de su pervisie worden belast. Over de opbouw van het ambtelijk apparaat wordt opgemerkt, dat voorshands kan worden volstaan met de benoeming van een opzichter op arbeidsovereenkomst, als assistent van 't hoofd van de technische dienst. In elk geval zal tot uitbreiding van het technisch personeel overgegaan moeten worden, in tegenstelling tot het administratief apparaat. Het zal noodzakelijk zijn een tiental kanton- niers aan te stellen. De tewerkstelling zou voorlopig in regie-contract met de aannemer van de onderhoudswer ken-kunnen gebeuren. Te zijner tijd kan dan, na verloop van een proeftijd, tot benoeming in vaste dienst worden overgegaan. INKOMSTEN. Ten aanzien van de geraamde in komsten is men uitgegaan van de veronderstelling, dat van het Rijk 'n bijdrage zal worden ontvangen van f 19.500.voor het onderhoud van de niet-planwegen. Hoewel aangeno men mag worden, dat ook voor. de tertiaire wegen bijdragen zullen wor den verleend, is deze post bij gebrek aan voldoende exacte gegevens, voor lopig voor memorie geraamd. ^Vervolg op pag. 2) Russische criHek op conferentie Grote Vier. Reeds nu misbruiken? In een hoofdartikel in de „Prawda", het orgaan van de Russische commu nistische partij, is Zondag ernstige critiek geleverd op de houding van En geland en Amerika ten aanzien van een vier-mogendhedenconferentie op het hoogste niveau. In een eerste commentaar sedert de Sowjet-Unie verleden week instemde met plannen voor een dergelijke con ferentie beschuldigde het blad de Wes telijke leiders ervan, dat zij het denk beeld van onderhandelingen op het hoogste niveau misbruiken voor diplo matieke manoeuvres, en verkiezings campagnes in Engeland. De Westelijke mogendheden stellen opzettelijk' onredelijke eisen ten aan zien van de plaats en de duur van de conferentie, aldus dit. commentaar, dat in Westelijke kringen in Moskou enig opzien heeft gebaard. De „Prawda" zei, dat minister Fos ter Dulles het „dfraze voorstel" had gedaan, dat op de conferentie op het hoogste niveau de „kwestie van herstel van oude regiems in de nieuwe demo cratieën en verbod van communisti sche progressieve bewegingen in kapi talistische landen" zou worden be sproken. Amerikaanse troepen naar Italië? Van gezaghebbende zijde wordt te Rome vernomen, dat de Italiaanse re gering aan de NAVO-raad heeft voor gesteld de uit Oostenrijk teruggetrok ken Amerikaanse strijdkrachten naar Italië over te brengen Hieraan wordt toegevoegd dat dit voorstel thans door de permanente NAVO-organen te Pa rijs wordt bestudeerd. De Italiaanse regering is van mening, dat de aanwezigheid van Amerikaan se troepen, die met de Italiaanse strijd krachten verantwoordelijk zouden zijn voor de verdediging van Italië, een politieke en morele betekenis zou hebben, die ver boven de betekenis der aldus bereikte militaire verster king uit zou gaan. MINDER KOUD. Toenemende bewolking met plaatse lijk regen, het eerst in hei Noordwes ten van het land, matige Zuid-Weste lijke wind. Minder koud 24 Mei Zon Maan ZON EN MAAN. 4.37 onder 20.41 6.58 onder °3.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1