De zorg voor moeder en kind in de vorige eeuw VAN VROUW TOT VROUW DOOR VELE JAPONNEN LOOPT DEZE ZOMER EEN STREEPJE! ZATERDAG 21 Mei 1955 PROVINCIALE ZEEUWBE COURANT 11 INSTRUCTIES VAN „DOCTEUR ROMBACH" „Men wasse de baby in water, gemengd met brandewijn..." (Van een medewerker) Hoe weinig zijn we ons eigenlijk bewust van de enorme vooruitgang, die er is gemaakt in de moeder-en-kind-zorg. De tijd van de „valhoed" ligt nog maar net achter ons! in onze herinnering is het een geweldige stap van de tyd van de baker naar die van couveuses, moedermelkoentrales en wijkzus ters. Maar 't is nog geen honderd jaar geleden, dat aan de komst van een nieuwe wereldburger onvermijdelijk het verschijnen van de baker was ver bonden. Zy regelde de zaken en zo nodig bracht zij bloedzuigers en een re cept voor papjes van gemalen gort mee. Nog geen 100 jaar is het gele den, dat een verlichte arts woedend een artikel in de krant schreef, omdat hij naast het kraambed een dronken baker had aangetroffen Welke toestanden er in de vorige ee uw nog heersten bleek ons kort gele den, toen wij een boekje in handen kregen dat in 1849 was uitgegeven en dat „het modernste van het modernste" heette te zijn op het gebied van de verloskunde. De schrijver van 't wete nschappelijke werk was een zekere docteur Rombach, een man die moet hebben behoord tot de vooruitstreven- den in zijn dagen, die intuïtief aanvoelden, dat er aan de geneeskunde iets ontbrak. „Bakers-boekje", zo doopte de docteur zijn geschrift en hij hoopte ermee te bereiken, dat de bakers met wat meer kennis van zaken zouden treden, als zij bij een aanstaande moeder werden geroepen, optreden, als zij bij een aanstaande moeder werden geroepen. ling met warm bier en boter te ge ven. „Zoals ik het voorstel is het be ter", zegt de docteur, „en bovendien is brandewijn een goedkoper middel dan boter". Het „kleden". „Wat moeten onze grootmoeders veel hebben doorstaan!", zo denkt ge onwillekeurig bij het lezen van dit boekje. Wij lezen bijvoorbeeld: „Het snuiven is eene slechte gewoonte voor een baker. Het kind wordt met snuif bemorst en de kraamvrouw is doorgaans ook daarvan afkerig". De goede docteur acht het wel ge wenst, dat de bakers kunnen lezen, „opdat zij het opschrift der toe te dienen geneesmiddelen kan nazien. Bijgevolg", zo schrijft de docteur verder, „moet zy ook op het horlogie of pendule kunnen zien hoe laat het is". Onder de losse wenken, die docteur Rombach geeft, komt er één voor, welke het geven van koffie aan pasgeborenen ontraadt. „Men doet dit wel", zo lezen wij, „om ontladin gen teweeg te brengen Zo langzamerhand groeit het beeld van de baker voor ons geestesoog Prae-natale zorg, zoals we die na kennen vanaf de derde maand van de zwangerschap, bestond niet. De zorg voor moeder en kind voor de geboorte beperkte zich tot enkele handelingen; het klaarmaken van de „vuurmand" viel er bijvoorbeeld onder. Op de ene helft van deze vuurmand legde men het goed, dat de boreling straks aan het lijfje zou krijgen, en op de andere helft kwa men de benodigdheden voor de moe der. De baker moest er voor zorgen, dat er onder meer een hoeveel heid brandewijn aanwezig was in huis, waar zy ter assistentie by een bevalling was ontboden. Deze brandewijn werd, gemengd met water, gebruikt om er de pasge borene in te badenDocteur Rombach gewaagt in zyn boekje met afschuw van sommige ba kers, die deze brandewyn gezellig opdrinken en het kind in louter water stoppen! Het brandewijn-water-bad is een idee van de docteur zelve en hij ging daarmee een nieuwe weg bewande len. In zijn tijd placht men de pas geborene nog dikwijls een behande- Na het wassen kwam het kleden van het kind. Het werd verpakt in een hoeveelheid flanel en wol, vol doende om er een klein gezin warm pjes van te kleden. Ook docteur Rombach was voor een fikse laag flanel en wol, maar hij vond toch ook dat het „inbakeren", zoals het op het sen, zoals die in ideale toestand zou moeten zijn. De ideale baker moest de kraamvrouw de eerste uren na de bevalling gezellig bezighouden, want inslapen was gevaarlijk voor haar. Bleek de baby kunstmatig gevoed te moeten worden, dan diende de baker te zorgen voor ezelinnenmelk. Was ezelinnenmelk niet voorhanden, dan had de baker er voor te zorgen, dat er melk kwam van steeds één en de zelfde koe. Het wiegen van een kind, wanneer het lastig is, raadde dr Rombach sterk af, daar het toch niet helpt. Beter is het, zo deelt hjj mee, om met het kind op de anp door de kamer te marcheren! We grijpen ontsteld naar het hoofd bij het lezen van deze instructies, die voor het jaar 1849 zelfs tamelijk mo dern waren. Maar laat ons bedenken dat over enkele tientallen jaren mis schien ook gelachen zal worden om wat wij juist uitgerekend verstandig vinden. Enook bij dr Rombach bestond het verlangen en de wil om de mensheid zo goed mogelyk te dienen, zeker in die moeilijke, maar tevens zo gelukkige uren van een bevalling. Op zijn manier in het kleine heeft hij de moeder-en- kind-zorg gestuwd en mede door hem is zij geworden wat ze nu is! Namiddagtoilet van Dior in zwarte wollen crepe Ditmaal weer eens een japon uit de veelbesproken collectie van Christian Dior! Het is een namiddagtoilet in zwarte wollen crêpe, waarin uiter aard het accent op de heupen ligt. Bo vendien heeft dit model een hort stukje ceintuur vlak onder de slechts heel weinig geprononceerde buste. De knoopsluitmg loopt vanaf de kraag- loze hals geheel door tot aan de zoom. Doris Day kreeg sproeten De filmster Doris Day, die in ge zelschap van haar echtgenoot het filmfestival in Cannes heeft bijge woond, is als men tenminste dit bericht uit de Rivièra-streek mag ge loven met een enigszins veranderd uiterlijk uit het Franse zon-paradijs vertrokken. Haar huid heeft de in werking van zon en zeelucht schijn baar niet kunnen verdragen, en zo wandelt de blonde Doris nu rond met een gezichtje, waarop alweer: naar men zegt! de sproeten elkaar verdringen Marie-Antoinette-expositie In het kasteel van Versailles nabij Parys is tot 2 November a.s. een Ma rie-Antoinette tentoonstelling te be zichtigen; een manifestatie van kunst en geschiedenis, welke een der hoog tepunten van het seizoen uitmaakt. De tentoonstelling omvat wandta pijten, portretten, beeldhouwwerken, schilderyen, costuums, documenten. Nieuwe snufjes op verpakkingsgebied De Nederlandse verpakkingsex perts, die ditmaal in het RAI-gebouw te Amsterdam voor de derde maal getuigen van hun prestaties, stellen zich niet alleen ten doel handel en in- De baker, voorloopster van onze moderne kraamverzorgsters! platteland nog in zwang was, wel wat te ver gmg. Een ingebakerd kind had meer van een mummie dan van een baby. Het werd volkomen ingezwachteld tot het geen lid meer verroeren kon. In zijn geschrift waagt dr Rom bach het ook om een baker te schet- Welke vrouw kan de verleiding weerstaan, die er van zo'n uitstalling met fleurige zijden en katoenen streepjes uitgaat? Ze zijn er dit sei zoen in allerlei schakeringen. Dunne en dikkere strepen in felle kleuren of in pasteltinten, en stofjes, die aan ouderwets behang doen denken: stre pen met bloemmotief jes ertussen. Na tuurlijk heeft U, desnoods alleen maar in gedachten, al een keuze ge maakt en kijkt U al uit naar een aar dig patroontje. Hier ziet U een paar vlotte eenvoudige modelletjes, echt iets voor jeugdige figuurtjes! Het linkse jurkje heeft een schuin geknipt schouderpasje, dat hoog te gen de hals staat. Het patroon van de rugpas knipt U los van het rugpa troon. De manchetten ziet U met een stippellijn aangegeven. Deze en de pasdelen worden van dubbele stof ge knipt. Bij het opleggen moet U er wel voor zorgen, dat de strepen mooi aan sluiten. U zet de rugpasjes aan elk aar, verbindt ze met het rugpand en zet ook de vaorpasjes aan het inge- rimpelde voorpand. Het 4 cm brede puntje middenvoor, dat openblyft, werkt U met een biesje in de vorm af. Schoudermouw- en zijnaden slui ten en het beleg tegen de pasjes naai en. De voorhals wordt door strijken even gerekt. De twee helften van de manchetten met elkaar vei'binden, het beleg ertegen stikken en de mouw tjes tussen de dubbele stof naaien. De rok van dit model bestaat uit 3 rechte banen van de vereiste lengte en 80 cm breedte, die U met elkaar verbindt en ingerimpeld (of in gelij ke plooien verdeeld) aan het eveneens op taillewijdte ingerimpelde lijfje zet. Op een dergelijk rokje staat de schuin feknipte zak heel leuk. De maten van eze zak kunt IJ naar wens wijzigen. In de linkerzijnaad maakt U een split met treksluiting. U kunt aan dit model ook de rok van het rechtse jurkje zetten. Dat is een vierbaansrok, waarvan hier een half patroon gegeven is. U kunt dit dus het beste op een dubbelgevouwen papier tekenen. Bij het knippen worden de banen met de zijnaad tegen de zelfkant gelegd. Middenvoor en -achter zijn dus schuin en moeten goed aan sluiten. U kunt natuurlijk ook voor- en achternaad recht knip pen en de zijnaad schuin. De vier rokbanen met elkaar ver binden en ingerimpeld aan het lijfje zetten. Op een dergelijk rokje komt de hier getekende zak niet zo tot zijn recht. Bij het rechtse jurkje is de pas ver vangen door een 5 cm brede bies van dubbele stof, die in de schouderpas staat aangegeven met een stippellijn. Voor dit jurkje met klokrok heeft U nodig ca. 4,50 m van 90 breed, voor het andere 3,75 m. ELLA BEZEMER. i i /erkelyk, ik zou ditmaal y y geen woord aan de kwes- r T tie verspild hebben, om meer dan één reden. Om te beginnen heb ik zo al enige jaren achtereen mijn zegje erover gezegd, en U kunt dus langzamerhand wél weten hoe ik erover denk. Ten tweede geloof ik dat noch ik, noch iemand anders de opmars van dergelijke nieuwe ideeën zal kunnen stuiten, doodgewoon alleen al omdat het machtsap paraat van een grootscheepse reclame een vrijwel onoverwin nelijke tegenstander is. Ten derde, omdat ik een veel te vry- heidminnende natuur héb om, in het redelijke en onschadelij ke dan, ieder dièrtje zijn ple ziertje te laten. Als héle volksstammen vrou-, wen nu wezenlijk op de tweede Zondag in Mei tot tranen toe bewogen worden door een kil slap kopje thee-met-een-voet bad op bed, geflankeerd door een bloemetje of een fles par fum: zal ik dan zo'n kniesoor zijn om haar dat tegen te ma. ken? Laat iedereen toch voor al leven en plezier hebben op zijn eigen privé-manieren zich daar gélukkig voelen. Zo blijft in de wereld immers een rede lijk beicoonbaar oord: alle dic taturen zijn met betweterij be gonnen /k zou dus, zoals gezegd, over die héle Moederdag-ritus ge zwegen hebben als een plaag ziek manspersoon mij niet op nieuw in het strijdperk had ge jaagd met de terloopse opmer king: „Typisch: die hele Moe derdag is in feite toch een de- nigratie van jullie vrouwen..." Knap zo, moest ik toegeven. Tint heb je niet gek bekeken, Die hele Moederdag is in ivezen een denigratie, een listige ver. kleining van haar waarde als méns. Maar het past jullie man. nen niet om dat op te merken, want de hele affaire gaat ten slotte van jullie uit! Of wilde je dat soms ontkennen Wie adverteren er tegen de klippen op met taarten en cos metica en zakdoeken en des noods héle koelkasten en keu- kenuitzetten tegen die tweede Zondag in Mei? Laat het idee dan van een vrouw zijn: jullie mannen hebt je er direct in massa op geworpen, jullie hebt er octrooi op genomen om er een zo groot mogelijk slaatje uit te slaan. Daar zal ik nietsniemendal, geen onvertogen woord van zeggen, begrijp me goed. Iede re man die voor zijn boterham in de vjeer is zal van mij geen last hebben tenzij hij natuur lijk bij mijn bordje wil begin nen. Maar als de mannen dan zo'n zoet winstje uit die Moe derdag slaan, moeten zij er ver der ook het zioijgen toe doen. Liever geen bloemen En dat is niet het enige. Maar draven jullie mannen ook niet in gesloten cordon ach ter de bevelen van die adver tentie-pagina aan? Want wij zijn tenminste als moeders nog niet zo diep gezonken dat wij ons zélf op Moederdag iets ca deau doen. Nee, al dat mooie, zo toij ervan gediend zijn, valt ons toch alleen in dg schoot doordat jullie vaders bereid bent gevonden op de eerste aanmaning de koorden van de beurs los te knopen. Als elke man en vader met stoere hard horendheid dat zoet gefluit van: Verras haar eens met zo'n leuke moderne fluitketel in de nieuwste pasteltinten prin cipieel negeerde, dan stierf de Moederdag een vroegtijdige en roemloze dood Maar dat doen jullie niet. Nee, je lacht wel om die gek heid en je' geeft er wel wereld wijze filosofieën over ten beste maar, op enige gunstige en loyaal denkende uitzonderin gen na, doen jullie toch alle maal maar braaf aan die her leefde moedercültus mee.. Waarom? Omdat je, mis schien onbewust, in die hele ,Mammie-ik-kan-je-niet-mis- sen" ideologie met al de offe randen van snoeperij en ruike- rij een aangenaam tegenwicht ziet van de bewustwording der vrouw. Alles goed en wel, maar al die uitgeslapen dames op al die maatschappelijke posten, al die jonge juffers die zo deksels goed weten wat zij willen en Jwus geen man nodig hébben voor kost en-kleren, al die ega's die niet langer on der moeders vleugéls vandaan, maar rechtstreeks uit de roeri ge maatschappij het huicelijk binnenstappen kortom, al die vrouwspersonen, die iets kunnen en iets willen e;t iets weten, die worden in die man- nenvjereld maar deksels lastig. Zij laten zich niet meer zo gemakkelijk zoet en dom hou den als vroeger. Zij stéllen ei sen. zij zijn onafhankelijk en zelfstandig aan het denken ge slagen, zij proberen zowaar om ménsen te wordenWat is dat, goedbeschouwd allemaal lastig en oplezierig. De oude orde van zaken: zij achter het theeblad met de stopmand ernaast,hij achter de krant met de asbak daarneyen dat was eenvou dig, zwart-wit, daar kon je bij, daar gevoélde je je in thuis, net als in een oud huisjasje. Het ding mocht gerafeld en gevlekt wezen, van een lang verouder de snit en op de draad versle ten: het zat honderd keer lek kerder dan een nieuw, modieus, onberispelijk pak. „Wat moeten wij met al die fratsen, het eind is er van weg. Zat mijn móeder achter een be stuurstafel met een hamer in haar hand? Diende mijn moe der moties in, sprak zij zélfs een minister tegen Hét macht wat nog niet eens myn vil der. En zijn wij niet allemaal voortreffelijk grootgebracht Moederdag? Juist, dat moeten we hebben. Geef haar een fles je of een bloemetje, ter ere van het moederschap, de natuurlij ke bestemming der vrouw -Pr&at me er niet van. Alle actie wekt reactie, en geen ver stokten reactionnair dan een man. De gunstige uitzonderin gen daargelaten. Maar laten die niet. asjeblieft niet. over denigratiegaan praten te genover ons, vrouwen met een hoofd èn een hart, die geen cadeautjes willen hebben voor iets dat zij haar vanzelfspre kende dure plicht vinden. Ga dón liever met je denigratie- theorie de boer op en probeer die je mede-manven in het har de hoofd te hameren. SASKIA. dustrie, tijd, kosten en klachten te besparen. Zij werken ook ten dienste van de huisvrouw om haar tijd te be sparen, comfort te bieden en te zor gen, dat de producten die zij koopt, zo lang mogelyk hun goede kwaliteit bewaren! Een conservatie\ huisvrouw zou bij een bezoek aan de verpakkings- beurs snel genezen van haar gehecht heid aan ae ouderwetse puntzakjes, die de kruidenier met vaardige vin- fers moetdichtvouwen, en die in de ast of bij het openmaken altijd lek ken. Wanneer ze kon zien hoe een moderne vulmachine 50 zakken per minuut vult (d.w.z. netjes van een stapel pakt, open blaast, de bodem plat legt, vult, enige malen schudt, afsnijdt, twee maal omvouwt, lijmt en plakt) zou ze begrijpen hoeveel tijd ook haar wordt bespaard. Zonder de ze machines immers zou ze bij de kruidenier heel wat langer moeten wachten tot deze voor alle klanten vóór haar al die zakjes koffie, thee, bloem, puddingpoeder enz. één voor één had klaargemaakt! De cartonnen melkverpakking, in vele landen reeds jiopulair, ia nu ook in ons land geïntroduceerd. De voordelen zijn: 95 gewichts besparing' op emballage, kwali teitsverbetering doordat de melk beschermd is tegen de inwerking van het licht, die schadelijk is voor smaak en vitaminegehalte, grote re hygiëne (onderzoekingen wezen uit dat het "mcteriëngehalte veel lager is dan van de huidige fles sen), geen statiegeld en geen kans op breuk. Een kleine prijsverho ging was hier helaas noodzakelijk en dus zal de huisvrouw zélf moe ten bepalen of deze voordelen haar dat waard zijn. Een Nederlandse primeur is de be kende opdrukstift, nu ook voor be- scherming tegen zonnebrand. Geen geknoei meer met vette flesjes in badtassen! De banketbakker zal ons voortaan cakes, pasteitjes e.d. kunnen leveren op dunne aluminium bakjes, in Ame rika reeds bekend onder de naam „Pieplate" of „Foilpack". We kun nen ze zo in de oven en later op tafel zetten. Men klaagt wel eens dat het visge- bruik in ons land te laag is. Wanneer ons echter meer van die keurige blokjes verpakte diepvriesvis werden aangeboden, zouden we er tijdens een boodschappenmiddag eerder toe ko men, zo'n pakje in onze tas te laten glijden! De mooie vacuumconserveermaehi- ne van Nederlands fabrikaat zal ze ker goede diensten bewijzen aan zelf bedieningswinkels en grootwinkelbe drijven. Het zal erg verleidelijk wor den, zo'n doorzichtig pakje vleeswa ren of andere levensmiddelen mee te nemen. Wat betreft vleeswaren moet men zich echter realiseren dat het ontbreken van zuurstof in de pakken, waardoor geen verkleuring optreedt, niet wil zeggen dat de inhoud niet aan bederf onderhevig is. De pakjes zyn bedoeld voor gebruik direct of binnen enkele dagen. Delfts-blauwe bollendozen van ge ïmpregneerd carton gaan bij tiendui zenden over de grenzen. Ze zijn aan de bovenkant voorzien van een zestal gaten, waardoor de tulpen, die vóór de verzending kunstmatig in „bloei- nood" gebracht worden, na aankomst zeer snel omhoogschieten. Voor Amerika bestemd was een kostelijke doos met een viertal leuke tafelpannetjes. Vermoedelijk zal elke Nederlandse huisvrouw of toe komstige huisvrouw óók wel eens met zo'n geschenkdoos verrast willen worden A

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7