Verbond Nederlandse Werkgevers over kartel- en prijspolitiek Reacties op herderlijk schrijven van Synode der Ned. Herv. kerk MR. BOUMAN ZOU ONTSNAPT ZIJN AAN MOORD-COMPLOT HONDERDEN DODEN BIJ HEVIGE GEVECHTEN IN ZUID-CELEBES ZATERDAG 21 Mei 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT JAARVERSLAG 1954 VERSCHENEN Actuele problemen voor het Nederlandse bedrijfsleven Het jaarverslag 1954 van het Verbond van Nederlandse Werkgevers is thans verschenen. In de vorm van een ruim 150 pagina's tellend geïllus treerd boekwerkje wordt na de inleiding „Vrijheid en verantwoordelijkheid", een overzicht gegeven van het verbondsbeleid, een uitvoerige opsomming van dé vele verbondsactiviteiten en tenslotte een overzicht van het ver- bondsapparaat. In de behandeling van het verbondsbeleid worden achtereenvolgens 21 vraagstukken meer of minder uitvoerig onder de loupe genomen. Het zyn actuele problemen voor het Nederlandse bedrijfsleven, waarover de stand punten van het Verbond en zyn wensen worden gegeven. Het wordt zonder meer duidelnk genoemd, dat de koers, welke ae overheid ten aanzien van het ver schijnsel der economische machtsvor. ming heeft uitgezet, tendeert naar 'n scherpe kartelpolitiek. Hoewel de verscherping van het kartelbeleid ze ker niet in de laatste plaats te wijten is aan de geconstateerde spanning tussen lonen en prijzen, wordt de con clusie, dat zulks geheel hieraan is toe te schrijven, te oppervlakkig ge noemd. Het Verbond is er van overtuigd, dat een voortdurende opvoering van ons totale welvaartsniveau slechts door aan de dynamiek in ons econo misch leven de plaats in te ruimen, die haar toekomt. Over het beleid, dat door de minis ter van economische zaken ten aan zien van de kartelpolitiek wordt ge volgd, is de vraag, of deze regelin gen passen in de phase van de con junctuur die wij thans doormaken, actueel geworden. Op het eerste ge zicht is men geneigd die vraag ont kennend te beantwoorden. Kennisne ming van de concrete omstandighe den kon echter in sommige omstan digheden tot een andersluidende con clusie leiden. Herinnerd wordt aan de ontwikke ling op prijzengebied, die tot een ze kere climax kwam toen door de wij ziging van de omzetbelasting per 1 Januari 1955, die grosso modo een verschuiving van deze heffing met zich bracht van detaillist naar fabri kant, zich wederom prijsverhogingen voordeden. Ook voor de industrie bestond de noodzaak zich te bezinnen op de prijsontwikkeling en de inflatoire dreigingen van die kant. Rekening houdend met het belang van de hand having van een redelijk kostenpeil in ons land en de prijsontwikkeling in direct verband ziende met hetgeen op loongebied gebeurt, hebben de centrale organisaties besloten de be kende oproep tot haar leden te rich ten, om voorshands geen prijsverho gingen toe te passen en waar moge lijk prijsverlagingen te doen plaats vinden. Het doel is te komen tot een voorlopige prijsstabilisatie. De verbonden ontveinsden zich niet, dat met dit prijspeil tegen de stroom wordt opgeroeid. Hoewel zich ten aanzien van een aantal grondstoffenprijzen een aarzelen- £*^VWWWWW\*iWVWVVS Nog uitzonderlijk koud (Van onze weerkundige medewerker) Het is deze week een bijzonder koude Mei-week geweest, zoals maar zelden voorkomt. De ge middelde maximum-tempera tuur ligt tot op heden lager dan sedert 1902 het geval is geweest. Ook gisteren slaagde de zon er niet in de temperatuur boven de 10 graden C. te krijgen. Tij dens het week-einde zal nog koude lucht over ons land blij ven stromen. Een hoge druk-gebied breidt zich van Ierland over Frankrijk uit, waardoor' de buien lang zaam wat gaan afnemen. Een temperatuurstijging kunnen wij ook morgen nog niet ver wachten, zodat de maxima nog beneden de 12 graden Celsius zullen blijven. WELVAART? De Joegoslavische krant Narodne Novine weet mede te delen, dat in Nisch, op een na de grootste stad van het oude Slavië, nog twaalf taxi's liepen toen de oor log (1945) eindigde. Nu lopen er nog twee. FILM. Bij het jongste filmfestival in Cannes deed zich een klein schan daaltje voor. De Franse cineast Mi chel Safra nam zijn film „Dossier Noir" terug. Hij wenste niet meer mee te dingen, want toen de film voor de jury vertoond werd „waren vier van de twaalf jury-leden niet in staat de film te volgen, omdat ze te voren door de Russische cineasten feestelijk waren ontvangen, twee ver. schenen een uur nadat men met het draaien van de film was begonnen en twee anderen woonden de vertoning bij in een toestand van volledige dronkenschap dank zij het gebruik van wodka". PIJP. Alfred Schippels, die bij de Oostenrijkse spoorwegen werkt, hoor de via de radio, dat Oostenrijk weer onafhankelijk was geworden. Van ontroering viel hem de pijp uit de mond en dat ding brak. Hij schreef aan het Staatsrampen- fonds of hem een bedrag voor een nieuwe pijp uitgekeerd kon worden. Neen, zeiden de mannen van het fonds, maar bondskanselier Julius Raab hoorde van de ramp en hij stuurde persoonlijk aan Alfred een nieuwe pijp. de tendentie aftekent, staan daar tegenover verhogingen van ande re grondstoffenpryzen. De inter nationale conjunctuur ondergaan de is het onvermijdelijk, dat wan neer in het buitenland de hausse voortduurt, dit op het Nederland se invoerprijspeil zijn invloed zal doén gelden. Van belang is het advies, dat door de S-E.R. moet worden uit gebracht over de vraag in welke mate de regering in de toekomst bij voortduring de beschikking dient te hebben over zekere be voegdheden tot ingrypen op het terrein van de pryzen. Industrie en defensie Zeer belangryk blijft de vraag, aldus het verslag, of de Amerikaan se militaire hulp aan materieel in 1957 zal eindigen. Vooral in verband met de noodzakelijke vervanging en Plannen voor herbouw van Scheveningse pier De N.V. Exploitatie Maatschappij Scheveningen heeft plannen de Sche veningse pier, die door de Duitse be zetters is afgebroken, te herbouwen. Voor deze herbouw zal echter eerst nog de instemming en goedkeuring verkregen dienen te worden van de fi nanciers, het Rijk, provincie en ge meente. De pier zal 375 meter lang (even lang als het oude wandelhoofd) en 12 meter breed worden (de vorige pier was 8 meter breed). De afdeling „vermaak" zal streng gescheiden wor den van de afdeling „rust". vernieuwing van materieel zal een einde van de Amerikaanse hulp voor de betrokken landen, waaronder Ne derland, zeer grote financiële conse quenties hebben. Opvoering productiviteit Ten aanzien van de opvoering pro ductiviteit wordt het streven genoemd naar een steeds verdergaande decen tralisatie. Het laat zien aanzien, dat op korte termijn door zelfwerkzaam heid „van onder op" zal kunnen worden gesproken van een nationale activiteit, welke het voordeel heeft, dat zij ook regionaal verankerd ligt, aldus het verslag. INDON. STAATSPOLITIE ZOEKT TIPGEVER Onder aangenomen naam van Posman Indonesië verlaten Een lek in het complot van de D.P.K.N. Djawatan Pengawason Keama- nam Negara, de Indonesische veiligheidsdienst te Djakarta, is oorzaak van de sensationele verdwijning van mr. Bouman. Nauwelijks 24 uur voordat de van Indonesische hogerhand beraamde samenzwering o.l.v. Soeleiman Effendi het plan om de Nederlandse verdediger te vermoorden, kon uitvoe ren, was mr. Bouman verdwenen. Dit wordt medegedeeld door „De Tele graaf". De moordaanslag was vastgesteld tegen het jongste weekeinde. Voor de buitenwereld werd in de loop van de vorige week bekendgemaakt, dat mr. Bouman 16 Mei bij de officier van justitie, Soenario, moest ver schijnen om te worden verhoord..... Agenten van de Indonesische staatspolitie zoeken op het ogenblik koortsachtig, aldus genoemd blad, naar de tipgever, die de basis legde voor Bouman's vlucht, die ook voor mevr. Bouman een volkomen verras sing was. Valse beschuldigingen De valse beschuldigingen, op grond waarvan mr. Bouman volgens de oorspronkelijke opzet zou worden ge arresteerd, waren door Soenario (die zich mr. noemt, maar het niet is) in de volgende punten samengevat: KAHAR MUZAKKAR WEER ACTIEF Aanval op Kadjang Grote ongerustheid is ontstaan in het stadje Sindjai, ongeveer 95 km ten Oosten van Makassar gelegen, sinds geruchten de ronde doen, dat Kahar Muzakkar met zijn benden op slechts 10 km van de stad af staaf. Dit werd medegedeeld aan de pers in Makassar door het districtshoofd van Sindjai, Laode Hibali, die met een militair convooi uit Sindjai in Makas sar aankwam. Hij begaf zich direct naar de gouverneur in Makassar om verslag uit te brengen over de situa tie. Intussen beschrijft het te Makas sar verschijnende dagblad „Tindjau- an" hevige gevechten, die zich heb ben afgespeeld in het gebied van Bonthain, in Zuid-Celebes, nabij Kad jang. Hierbij zouden minstens 500 burgers om het leven zijn gekomen, niet gerekend de verliezen bij de gue rilla's, die volgens het blad onder de persoonlijke leiding van Kahar Mu zakkar staan. Volgens het blad om vat de bende van Kahar Muzakkar thans vijf bataljons, waarbij inbegre pen die van vijf andere benden. De gevechten speelden zich af tussen de volgelingen van Kahar Muzakkar en Aankoop van broodgraan in Verenigde Staten De Foreign Operations Administra tion heeft toestemming verleend aan Nederland tot 't aankopen van brood graan tot een bedrag van 3,51 millioen dollar. De levering van dit graan zal geschieden overeenkomstig het Ame rikaanse programma voor de verkoop van overschotten van agrarische pro ducten tegen betaling met buitenland se valuta. De contracten voor de leve ring van dit graan moeten tussen 23 Mei en 1 Augustus gesloten worden. een soort dorpsmilitie, genaamd „Am- ma Toa". Deze gevechten duurden drie dagen en eindigden pas, toen een legerafdeling van een nabije post werd aangevoerd. Vijfhonderd leden van de „Amma Toa" werden gedood. De verliezen van de bende zijn onbe kend. De aanval van Kahar Muzak kar was gericht op de plaats Kad jang, welke het centrum is van de Amma Toa. De bendes vernielden 7 bruggen en staken een koffie-pak- huis, een rubberpakhuis en 2 auto bussen in brand. Omkoping van getuige Manoch. Belediging van de staatspolitie. Po ging tot inbraak in het parket in Djakarta. Deelneming aan „de Ne derlandse ondergrondse organisatie, die tot doel had het Indonesische ge zag omver te werpen". Bespreking op het Nederlandse hoge commissa riaat in verband met uit te voeren ondergrondse acties, waarbij 800 mil lioen roepiah ter tafel zou zijn geko men. Deze laatste beschuldiging was geuit in het parlement door de com munist Bahtarudin. Het blad, waaraan wij deze bij zonderheden ontlenen, weet nog te melden, dat de woning van de Bou- mans in Djakarta de laatste weken bijna angstvallig door de oude Indo nesische bekenden werd gemeden. Zelfs op straat gaven de vele Indo nesische vrienden geen teken van herkenning meer. Er was een bijna ziekelijke angst om met Bouman gezien te worden, waaruit de agenten van de D.P.K.N. „vreemde" conclusies gewend waren te trekken. De angst, die tenslotte resul teerde in de opdracht hem uit de weg te ruimen als een „spontane daad uit het volk". Op dat moment pakte mr. Bou man zün biezen. Tot zover De Tel. Hoe mr. Bouman Indonesië verliet Inmiddels heeft de officier van jus titie, Soenario, aan het Indonesi sche persbureau Pia onthuld, dat mr. De Britse week, die dit jaar zeven verschillende Nederlandse steden om vat, werd Vrijdag op het stadhuis te Alkmaar officieel door de Engelse gezant in Nederland, sir Paul Mason, geopend. Onder de vele bezoekers uit Groot-Brittannië bevond zich de lord Mayor uit Birmingham met zijn ge volg. Natuurlijk stond een bezoek aan Neerlandfe bekendste kaasmarkt op het programma, waar Birminghams burgemeester geen weerstand kon bieden aan de verleiding sa/men met een der beroemde kaasdragers voor onze fotograaf te poseren en waar hij zelfs zijn steek voor een kaasdragers- hoed ruilde. „Nederland stelt zich voor" aan Antillen en Suriname Naar aanleiding van het koninklijk bezoek in October a.s. aan de Neder landse Antillen en Suriname heeft de stichting voor culturele samenwerking het verzoek ontvangen een tentoon stelling van bescheiden opzet te orga niseren die een beeld zal geven van Nederland zoals het zich vertoont, leeft en werkt. Deze tentoonstelling is niet bedoeld als een manifestatie doch uitsluitend als een zich voorstellen van Neder land aan de rijksgenoten ginds, de autochthone bevolking in het bijzon der, die nog dikwijls geen duidelijk begrip heeft van wat Nederland pre cies is en hoe het leven er zich af speelt. Op deze tentoonstelling, bestemd voor Curasao, Aruba en Suriname, zal een indruk worden gegeven van de Nederlander in zijn dagelijks leven: in de huiselijke kring, aan de arbeid, bij zijn ontspanning, alles wat hem boeit, waar hij trots op is wat hij ere houdt. Bouman Indonesië heeft verlaten on der de aangenomen naam van Pos man met de K.P.M.-boot, welke via Singapore van Djakarta naar Medan voer. In Singapore is mr. Bouman aan land gegaan. Hij reisde met de K.P. M.-boot „Eerens". Woensdagavond werd in verband hiermede een ver hoor afgenomen aan directeur De Koe van de K.P.M. Voorts zal een aantal functionarissen van de K.P.M. door de officier van justitie worden verhoord. Verder ligt het in de bedoe ling de kapitein van de „Eerens" te verhoren. Gevraagd of ten opzichte van verantwoordelijke functionaris sen van de K.P.M. maatregelen zul len zulen worden genomen verklaar de de officier van justitie, dat voor lopig niet hiertoe zal worden overge gaan. STEMMEN UIT DE KERKEN Wij moeten het allereerst begroeten als een uiting van geloof Het herderlijk schrijven van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk: „Christen-zijn in de Nederlandse samenleving", heeft van verschillende zijden nog al wat reacties opgeroepen. Allereerst is dit het geval geweest in de N.H. Kerk zelf, hetgeen te begr ijpen is. Zoals het mandement van de R.K. bisschoppen van het vorige jaar allereerst gericht was tot degenen, die zich onder de bisschopsstaf scharen, zo worden door het herderlijk schrijven allereerst aangesproken zij, die tot de N.H. Kerk willen gerekend worden. Wanneer we nu binnen de N.H. Kerk luisteren naar wat er over dit herderlijk schrijven gezegd is en wanneer we lezen wat er over ge schreven staat, dan is het een afwisseling van pro en contra. Dikwijls zijn deze twee dooreen gemengd. Menigeen vindt het een ernstig schrijven, ook al blijft het wat vaag, maar op bepaalde punten is men het er niet mee eens en dat zijn juist de punten waar het herderlijk schrijven meer concreet wordt; waar „heiige huisjes" worden geraakt, of waar men meent dat niet voldoende waar dering voor het verleden tot uiting komt, terwijl men daaruit dan te vens een andere conclusie getrokken zou willen zien. Zo bijv. het gedeelte dat gaat over de geestelijke motie ven. die hebben gezeten „achter de confessionele partij-vorming, de schoolstrijd en de christelijk-sociale beweging", die hun betekenis en In verband met de kabinetscrisis maakten Vrijdag de fractievoorzitters van de A.R., V.V.D., C.P.N., K.N.P.. C.H.U., S.GJ*r hun opwachting bij U.M. koningin Juliana. Onze foto toont de fractieleiders op de trappen van het paleis. V.ln.r.: Welter (K.N P.), Oud (V.V.D.),Ds Zandt (S.G.P.) en Gortzak (G.P.N.). waarde in het heden nog niet hebben verloren. Telkens komt in de beoor deling, soms met blijdschap, soms met smart gezegd, naar voren, dat men in dit herderlijk schrijven de zelfde lijn vindt, die de Synode der N.H. Kerk na de oorlog telkens weer getrokken heeft. Een bepaalde keu ze, noch voor -een politieke partij, noch voor een vakbeweging, noch voor een bepaalde school, wordt ge daan, maar de enkeling wordt op het hart gebonden zich af te vragen „waar hij naar beste weten het vruchtbaarst kan mede werken aan de verwerkelijking van Gods gebod in de onderhouding van het mense- lyk bestaan". Nog al fel zijn hier en daar de reacties van Gereformeerde en A.R. zijde geweest. In het dagblad „Trouw" is het vorig jaar nog al waardering uitgesproken voor het mandement van de R.K. Bisschop pen. Iets in deze geest zouden ze uit gesproken willen zien door de Prote stantse kerken. Voor de doorgaande lijn in het herderlijk schrijven heeft Trouw niet veel goede woorden over gehad. Hiernaast moet gezegd, dat niet ieder die Gereformeerd is zich over het synodale schrijven heeft la ten horen in het zelfde hartstochte lijke contra. Nogal getroffen. De derde groep waaruit we een oordeel over het Hervormde herder lijk schryven hebben gelezen, zyn de Rooms Katholieken. Bijna alle R.K.'s die we hierover lazen, zijn nog al getroffen, of het is misschien be ter te zeggen: geraakt, door het ge deelte waar het gaat over de vrijheid van geweten, geloofsovertuiging en mede-verantwoordelijkheid voor de vrijheid van de ander. Deze waarden hebben christenen te samen met niet- christenen in het staatkundige en Het Wereldgebeuren Aftocht Generaal Paul Ely, die in 1897 ge boren werd te Brest, heeft een bijzonder eervolle loopbaan ach ter zich als officier in het Franse le ger. En niet alleen in Frankrijk wordt en werd hij gewaardeerd, ook in N.A. V.O.-kringen kende men zijn be kwaamheid en wist men met hem sa men te werken. Dat samenwerken met Engelsen en Amerikanen was een der sterkste zij den van Ely. Nu is hij dan in Indo-China gestrui keld over „gebrek aan samenwerking". Hij vertoefde daar als opperbevelheb ber van de 70.000 man Franse troepen, welke nog altijd in Zuid-Vietnam en voor een belangrijk deel in en om de stad Saigon, gelegerd zijn Van Ely werd geëist, dat hij samen werkte met de regeerders van Zuid- Vietnam en bovenal met de Ameri kanen. Welnu, dat is hem niet gelukt. Gis teren liet hij aan de Franse regering te Parijs weten, dat hem nog slechts een groot verlangen bezielde: onthe ven te worden van zijn functie. Diizenden in Frankrijk zijn er van overtuigd, dat Paul Ely niet an ders heeft kunnen handelen en dat hij door de Amerikanen in Indo- China ernstig is tegengewerkt. Die Amerikanen, zo menen vele Fransen men kan het in Franse bladen le zen zijn er reeds lang op uit de Franse expeditionnaire macht zo spoe dig mogelijk uit Zuid-Vietnam weg te werken. De illusie, dat deze macht nog een soort „neutrale" taak zou hebben bij het houden van de verkiezingen, die in 1956 zouden beslissen over de re geringsvorm van Vietnam, hebben de Amerikanen al lang laten varen. Zij willen geen verkiezingen meer zo denken althans vele Fransen want die verkiezingen kunnen ze niet in de hand houden en die zouden daar om wel eens erg onaangenaam kunnen uitvallen. Dus is de Franse expeditionnaire macht volkomen overbodig en omdat de premier van Zuid-Viet nam de heer Ngo Dinh Diem hef tig gekant is tegen de aanwezigheid van Franse troepen, willen de Ame rikanen ook al om de heer Ngo een genoegen te doen Ely en zijn mannen zo spoedig mogelijk wegwer ken. Premier Ngo heeft zich reeds be ijverd over de activiteit van de Fran se troepen allerler onprettige dingen te vertellen. Die troepen zouden on der de schijn van „neutraliteit" steun hebben verleend aan opstandige krijgs lieden van enkele politiek-religieuze secten. Ze zouden het daardoor de Zuid- Vietnamese regering moeilijk maken en gevaar opleveren voor rust en orde. Of deze verhalen al dan niet juist waren doet weinig terzake, maar het effect was, dat er heftige agitatie in Saigon ontstond tegen de aanwezig heid van de Franse militairen en nu zullen ze uit Saigon weggaan om zich voorlopig in de omgeving van de stad op te hóuden. Onder zachte drang van de Ameri kanenhetgeen in Parijs een bij zonder pijnlijke indruk maakt. Men zal dat nog jarenlang aan de Ameri- verwijten. Haringvloot vaart Maandag niet uit Ongeveer 1200 vissers, leden van de centrale bond van werknemers in 't transportbedrijf, hebben gisteravond tijdens een bewogen vergadering in de Haagse Dierentuin besloten de actie voort te zetten. Zij zullen dus niet monsteren. Volgende week Vrij dag zal men opnieuw vergaderen. Het standpunt dat de vissers dan zullen innemen zal afhangen van de situa tie zoals deze dan is. De haringvloot van Scheveningen en die van Vlaardingen, Katwijk en Noordwijk, mogelijk op enkele sche pen na, zullen dus niet uitvaren op Maandag a.s. Atoomvliegdekschip voor Amerikaanse marine En 8 atoom-onderzeeboten De Amerikaanse marine heeft plan nen voor de bouw van een vliegdek- schip, dat door atoomenergie zal wor den voortgedreven, aldus senator Henry Jackson, voorzitter van de subcommissie van het congres, die zich bezig houdt met de militaire toe passingen van de atoomenergie. De marine wijzigt haar begroting voor het begrotingsjaar beginnend op 1 Juli zodanig, dat nog vier. in plaats van drie, onderzeeboten kunnen wor den gebouwd, welke atoomkracht als energiebron hebben. Hierdoor zal de Amerikaanse ma rine in totaal de beschikking over acht dergelijke onderzeeboten krijgen. Voor de bouw van vier is reeds mach tiging verkregen. Overstromingen in Colorado 12.000 personen geëvacueerd In Zuid-Oost-Colorado hebben voor jaarsoverstromingen byzonder veel schade aangericht. Er zyn vijf doden. Tenminste 2000 personen zijn geïso leerd en meer dan 12.000 personen worden uit de plaatsen Trinidad en Starkville geëvacueerd. ook in het maatschappelijke leven te verdedigen. Dat men daarom aan humanisten geen moeilijkheden in de weg moet leggen, als zij vragen om een eigen plaats" voor hun zorg aan de mens in de strijdkrachten en op andere plaatsen in de samenleving". Die zelfde verantwoordelijkheid bete kent echter ook dat de Kerk der Re formatie zich heeft te verweren te gen wijziging van het staatsrecht, zodat de beperkingen, die aan het houden van processies zyn gesteld, worden opgeheven. Men-noemt dit (Vervolg op pag. 4)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3