KA PP IS EN DE WEERM AKERS In Nederland laagste kostprijs voor suiker in West-Europa WENNEKER Daar ging de ^Liefde HOOVER ZEEUWSE HOOFDSTAD TROTS OP TECHNISCHE SCHOOL Oude Proever RUIM 120 MAN VOORGEDRAGEN VOOR N.O.P. OF BRAAKMAN KLUKH uit de AETHER VRIJDAG 20 MEI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT JAARVERGADERING V.C.S. Inkrimping van bietenareaal In de te Roosendaal gehouden jaarlykse algemene vergadering van de Coöperatieve Suikerfabrieken, heeft de voorzitter, de heer J. M. van Bom mel van Vloten te Goes, in zyn openingsrede uitvoerig aandacht besteed aan de ontwikkeling van de kostprijs van suiker hier te lande. Dank zy de belangrijke investeringen, die in de laatste jaren tot stand zijn gekomen, werden in de fabrieken belangrijke besparingen verkregen. Met name op de uitgaven voor arbeidslonen en voor het verbruik van steenkolen. Ook hebben de investeringen bij de V.C.S. een gunstige invloed uitgeoefend op het suikerrendement, dat uit de suikerbieten wordt verkregen. Desondanks Is er een voortdurende stijging van de productiekosten, die In hoofdzaak te wijten is aan factoren (ionen, sociale lasten en steenkolenpryzen)waar op de suikerfabrikant geen invloed van betekenis kan uitoefenen. Een soortgelijke ontwikkeling valt waar te nemen bij de productiekos ten van het landbouwbedrijf. Ook daar wordt getracht, door de invoe ring van mechanisatie op de hoge uit gaven voor arbeidslonen te besparen. Het probleem van de arbeidsvoorzie ning is trouwens èn voor de suiker industrie èn voor de suikerbietenteelt een nijpend vraagstuk. Belangrijk is ook de stijging van de uitgaven voor meststoffen en pacht, wederom kos tenfactoren, waarop de producent geen of weinig invloed kan uitoefe nen. Ook het landbouwbedrijf streeft door verhoging van de productie naar verlaging van de kosten per geprodu ceerde eenheid. In dit verband behandelde de voor zitter ook de toekomstige positie van de beetwortelsuikerproductie in Ne derland. Daarbij bracht hij ter spra ke de beslissing, die de regering on langs genomen heeft ter zake van het bestaan van zelfstandige raffina derijen. Deze komt in beginsel hierop neer, dat de voorziening in de behoef te van het Nederlandse volk voorbe houden blijft aan de beetwortelsuiker industrie. In de behoefte van de sui kerverwerkende export-industrie zal worden voorzien door de zelfstandige raffinaderijen, die daarvoor buiten landse ruwsuiker zullen invoeren en met steun uit het Landbouw Egalisa tiefonds raffineren. Van grote betekenis Voor de bïetentelers is deze nieuwe regeling van grote betekenis, omdat als gevolg daarvan is komen vast te staan, dat het in het voornemen ligt (Advertentie) Invochten nu overbodig: U hebt alléén een Hoover nodig! Niet meer sprenkelen, dichtrollen, wach ten De Hoover strijkbout vocht voor U in, met stoom uit sleufjes in de bodem plaat. En met één vingerdrukjehebtU een droogstrijkbout.Twee bouten in-één dus. Toch lichter, toch hand zamer! Vraag Uw Hoover CE dealer om demonstratie! Stoom- of Droogstrijkbout Graag gratis machine op proef bij de HOOVER-dealer Electr. Techn. Bureau H. J. COLIJN, KLOETINGE, Telefoon 3173. Het gehele Hoover-programma steeds in voórraad. de bietenteelt te bestendigen in haar tegenwoordige omvang. Eén van de voornaamste overwegingen, die hier toe hebben geleid, is, dat de kostprys van suiker hier te lande, met die van Denemarken, de laagste is van West- Europa. De producenten van beet wortelsuiker in Nederland moeten met kracht streven naar het behoud van deze vooraanstaande positie. De vergadering hechtte met alge mene stemmen haar goedkeuring aan de voorgestelde wijzigingen van het bietenreglement en van de statuten. Door deze laatste wijzging wordt de uittreding als lid, bij beëindiging van het landbouwbedrijf, gemakkelijker femaakt, terwyl in den vervolge het eoefenen van het landbouwbedrijf als vereiste voor het lidmaatschap wordt gesteld. Na een uitvoerige toelichting van de voorzitter, werden de jaarstukken over 1953/54 ongewijzigd goedge keurd. Omtrent het verloop van de campagne 1954 werd medegedeeld, dat deze in ernstige mate bemoeilijkt werd door de zeer ongunstige weers omstandigheden. In de drie fabrieken der V.C.S. te Dinteloord, Roosendaal en Zevenbergen werden in 1954 totaal verwerkt van 926.000 ton. Ondanks de ongunstige factoren, die deze cam pagne hebben beïnvloed, kon over dit jaar aan de leden een bevredigende prijs voor de suikerbieten worden uitbetaald. Over de uitzaai van beetwortelen in 1955 konden nog geen positieve ge gevens worden verstrekt. Wel werd medegedeeld, dat een vrij aanzienlijke inkrimping wordt verwacht, die voor al verband houdt met de moeilijk heden van de arbeidsvoorziening. LEVEND, PRACTISCH ONDERWIJS Vele belangrijke aanwinsten „Een kolkende zee" noemde de heer J. Huisman, directeur van de techni sche school te Middelburg de problemen rond de vernieuwing van dit on derwijs. Op éen landelijke conferentie te Valkenburg werden dezer dagen de problemen besproken van de opleiding van de leerlingen voor de techni sche vakken. Mr. ir. M. Goote, inspecteur-generaal van het nijverheidson derwijs, bepleitte daar, naar gemeld, voor sommige vakken zelfs een oplei ding voor drie of vier jaar. Een dergelijke ontwikkeling noodzakelijk in verband met de industria lisatie van Nederland zal de Technische School in de Zeeuwse hoofdstad niet onvoorbereid vinden. Daarvan getuigen de uitbreiding der outillage en de opvattingen van de heer Huisman, die nauwlettend de gang van zaken op dit terrein volgt. Mocht men er toe overgaan de ver lenging van de cursusduur door te voeren, dan kan in de eerste twee jaar aandacht worden besteed aan de algemene vorming. In de daarop vol gende twee jaar is het onderwijs voor namelijk gericht op de vakkennis. De uitgebreide technische school waar van men nog niet weet of deze in Mid delburg, Vlissingen of Goes zal ko men voorziet in de opleiding voor 't tussenkader en aansluiting op de mid delbaar technische school. Er zijn thans vijf van deze scholen in den lan de en men is in onderwijskringen be nieuwd naar de ervaringen met dit type school. Geen angst meer Gelukkig is de periode nagenoeg voorby, dat men angst heeft om de scholieren een opleiding te geven, wel ke voornamelijk gericht is op de mo gelijkheden in de techniek. De ouders beginnen blykbaar meer en meer in te zien, dat de administratieve beroe pen waarlyk niet alleen de beste mo gelijkheden voor de kinderen geven en dat het leren van een goed ambacht vaak beter is. Beziet men de resultaten van de technische school in Middelburg, dan is zeker reden tot tevredenheid. Hef lopende cursusjaar werd begonnen met in totaal 455 leerlingen, te weten 366 van de technische' school en 89 van de machinistensclïool. Het aantal klassen machïne-bank- werken werd uitgebreid, waardoor drie eerste en drie tweede klassen werden gevormd. Voor deze afdeling, zijn verscheidene nieuwe gereed schapswerktuigen aangeschaft als draaibanken, schaaf- en freesbanken, alsmede enkele metaalzaagmachines. De afdeling electro-techniek werd geheel nieuw opgezet volgens rïcht- Advertentie j ZEER OUDE GENEVER Tot districtscommissaris Groene Kruis benoemd. Dokter P. Staverman te Hein- kenszand is per 1 Juli benoemd tot Districts-commissaris bij het Groene Kruis in Gelderland, met als stand plaats Arnhem. In de plaats van de heer Staverman komt dokter Van Maaren uit Haarlem. lijnen van de Rijksgebouwendienst. In deze nieuwe lokaliteit, zo kon men tij dens een rondgang door het gebouw constateren, wordt les gegeven in electro-technisch bankwerken en montage, zowel sterkstroom- als zwakstroominstallaties. Ongetwijfeld is dit een zeer belangrijke verbetering voor deze tak van onderwijs. In het bedrijfsleven is zeer veel vraag naar leerlingen uit deze afdeling. De timmerafdeling zal ook gemo derniseerd worden. Een aanvraag is ingediend betreffende nieuwe machi nes voor houtbewerking. De leerlin gen krijgen in kleine groepen apart onderricht in het veilig werken met deze machines. Er dient op te worden gewezen, dat de perspectieven voor de metselaars ook zeer gunstig zyn. Nog veel te weinig ouders beseffen, dat juist in deze richting goede toekomstmoge lijkheden zijn. Schilders Met nadruk zy vermeld, dat ook voor de schildersafdeling goede pers pectieven aanwezig zyn. Een schil dersleerling met een diploma van de technische school kan vier richtingen uit: 1. als huisschilder (gezel, be drijfsleider, patroon), 2. naar de verf industrie (.verfmenger, kleurenadvi- seur enz.), 3. industrie-schilder (scheeps-meubelschilder, carrosserie- autospuiter enz.), 4. reclame- en de coratieschilder (etaleur, reclame-ont werper, dessintekenaar). Een aanwinst voor de school is voorts de 16 mm film- geluidsprojec tor van het allernieuwste type, welk apparaat vooral ten dienste van de algemene vorming kan gebruikt wor den. Een bijzonder woord van lof zij hier gebracht aan de samenstellers van de schoolkrant. Het is een Mid delburgs initiatief om voor deze krant een algemeen voorbeeld te geven. Verschillende scholen namen dit initia tief over, waarbij dan voor iedere school apart een andere vormgeving wordt gevolgd. De resultaten met de experimen teerklassen zyn ook bevredigend. Er is voorts een plan om met een bak kerscursus te beginnen en een gym nastieklokaal te bouwen alsmede een cantiné, welke tegelijk als recreatie zaal kan dienen. Volgend jaar be staat de technische school te Middel burg 75 jaar. HERVERKAVELINGSCOMMISSIE ZEELAND Herverkaveling over vijf jaar voltooid De Herverkavelingscommissie Zeeland heeft in haar jongste vergade ring de voordracht van gegadigden voor een bedrijf in de N.O.-polder en de Braakmanpolder goedgekeurd. Drie en negentig personen werden voor gedragen voor een gemengd- of akkerbouwbedryf, negen personen voor een fruit- of groenteteeltbedryf in de N.O.P., terwijl een en twintig per sonen werden voorgedragen voor bedrijven in de Braakmanpoldcr. De be trokken autoriteiten zullen uit deze gegadigden in de komende maanden hun keus moeten doen. Dinsdag en Woensdag j.l. maakten de gegadigden een excursie naar de N.O.-polder. In dezelfde vergadering heeft de voorzitter, mr. A. J. v. d. Weel. ver slag uitgebracht van het bezoek, dat minister Mansholt op 19 April aan de herverkavelingswerken heeft ge bracht. De minister had zich in zeer waarderende bewoordingen uitgela ten over de reeds tot stand gekomen werken. Hij sprak nogmaals als zijn verwachting uit, dat de herverkave ling over vijf jaar zou zijn voltooid. Berichten in de pers, als zou eerst over tien jaar het werk gereed zijn, zijn onjuist. - Gedeputeerde Staten hebben aan de Herverkavelingscommissie meege deeld, dat het in de bedoeling ligt na afsluiting van de Pluimpot op Tholen tot een concentratie van havens over te gaan. St. Annaland zal een verbe terde haven krijgen, tenvijl bij de Pluimpot een loswal zal komen. WERKEN GEGUND In de komende maanden zal er in talrijke complexen in Schouwen-Dui- veland drainage aangelegd worden. Tevens werden opdrachten verleend tot het uitvoeren van egalisaties en andere herverkavelingswerkzaamhe den in complexen in de Vierbannen- polder (rond Nieuwerkerk), de pol der Oosterland (ten N. van de Rijks weg) en de polder Schouwen (ten N. van Serooskerke en tussen Verse- putseweg en Brasweg). Aan de firma H. de Jager te Slie- drecht werd de uitvoering van com- plexwerken gegund in complex VI in de Vierbannenpolder. Een gedeelte van complex xl bij de Schooiersweg wordt bewerkt door de firma Stou ten en v. Popering. In complex 17 bij Burghsluis zullen herverkavelipgs- werken worden uitgevoerd door de firma Dekker uit Papendrecht. Op Tholen werd goedkeuring ver leend voor het draineren van ztz 250 ha. Aan de firma J. D. Janse werd het egaliseren, graven van kavelslo- ten enz. in een complex van 100 ha in de polder Schakerloo gegund. De komende maanden zal m de zak van Zuid-Beveland een groot wegen- en waterloopbestek in uitvoering ko men, dat gegund werd aan de firma Joost Visser uit Sliedrecht. Dit werk zal pas in het voorjaar van 1956 ge heel gereed komen. De wegen kun nen namelijk niet alle tegelijk worden aangelegd, ter voorkoming van af sluiting van bepaalde streken. In de vergadering werd ook de ge dachte geopperd, een plan te ontwer pen voor de verbetering van gebou Advercentte. JANSENf TILANUS U kent ons beroemde ondergoed; onze lakens en slopen zijn net zo goed. 6 „Dat Js me ja wat", zei Kappie ontdaan. „Ik geloof, dat ik met jullie een bult moeilijkheden aan boord gehaald hebl" „Helemaal niet", sprak Amoldus vergenoegd, ter wijl hij tevreden in zijn baard graaide. „Als U maar precies doet, wat wij zeg gen!" voegde Bartoldus er aan toe. Juist wilde Kappie eens flink van leer trekken, toen Okki zijn hoofd om de hoek van de deur stak. „Ome Tjeerd vraagt, of U dadelijk op de brug komt!" riep hij. „Er is iets raars aan de handl" Kappie bekommerde zich niet verder om de tweeling, maar rende, naar boven. „Er is hier ja altijd wat raars aan de hand!" mompelde hij ongerust. „Ik kan die klont van een Maat ook geen ogenblik alleen laten I Wat zou hij nu weer hebben uitgehaald!" Maar toen Kappie op de brug kwam, zag hij direct, dat de Maat ditmaal' geen schuld trof. Bleek en bib berend stond hij aan het roer en met een trillende vinger wees hij naar buiten, waar een torenhoge. kolkende watermassa recht op de Kraak dreigde af te komen! En met het andere oog keek hij angstig naar de wijzer in het doosje van de gebroeders Stra- towits. die recht vooruit wees! „K-k-kappie! K-k-kijk toch! jammerde de Maat. „En de w-wijzer w M-moet ik daar nou recht op afvaren?" wen en woningen te St. Annaland. in samenhang niet verplaatsing van landbouwbedryfsgebouwen naar de kavels. Binnenkort zullen hierover besprekingen plaats hebben. De vergadering ging accoord met de voorstellen tot financiële deelname van de Herverkavelingscommissie in de aanleg van provinciale wegen rond Poortvliet en van Serooskerke naar Haamstede. De verwachting is, dat nu binnenkort aan deze wegenprojecten kan worden begonnen. Tenslotte werd besloten tot het verlenen van opdrachten voor leve ring van de installatie van het nieu we gemaal bij Ouwerkerk. ZATERDAG 21 L.EL HILVERSUM I. 402 m 746 kc/S. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws., weerber. en kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Ra dio Rallye. 10.00 Voor de kleuters. 10.45 Gram. 10.55 Radio Railye. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Radio Rallye. 12.40 Gram. 12-55 Zonnewij zer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Radio Rallye. 13.25 Amus. muz. 13.55 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.15 Radio Rallye. 1420 Engelse les. 14.40 Gram. 1620 Voor de jeugd. 17.00 Amateursprogr. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Samenzang. 18.15 Journa listiek weekoverz. 18.25 Gram 18.30 Pari. overz. 18.40 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.10 „Lichtbaken", caus. 19.30 Avondgebed en liturg, kai. 19.45 „Een Indonesische Bis schop tot Katholiek Nederland", toespr. 19.55 Omr. ork. en soliste. 20.40 Act. 20.55 De gewone man. 21.00 Gevar. progr. 23.00 Nws. 23.15 Nws. In Esperanlo. 23.22 Orgel- conc. 23.50—24.00 Radio Rallye. HILVERSUM n. 298 m 1007 kc/. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Gr. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.35 Orgelspel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk ultgeschakkeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 1020 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.40 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinb-meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Gram. 13.45 Sport- praatje. 14,00 Lichte muz. 14.25 Orgel en zang. 14.45 „Eindexamen of niet", dis cussie. 15.45 Kamermuz. 16.05 „Van de wieg tot het graf". 1620 Omr. ork. 17.05 Weekjourn. 17.35 Dansmuz- 18.00 Nws. en comm. 1820 Dansmuz. 18.45 Regeringsuit zending: „Atlantisch allerlei", een en an der over de 14 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „De Bij bel is een moeilijk boek", caus. 19.55 „De ze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Operetteconc. 20.50 Gevar. progr. 21.30 Gr. 22.00 Soc. comm. 22.15 Rallye Radiostad. 22.40 „De Oüeonmoorden", hoorsp. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15—24.00 Rallye Ra diostad. TELEVISIEPROGRAMMA VARA. 20.15 Act. en weeroverz. 2020 De zin gende stift. 20.35 „Zo zijn onze manleren", TV-spel. 21.00 Filmverz. progr. 21.25 Pau ze. 2120 Gevar. programma. Advertentie vloeibaarmiddel.NOXACORN. neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van t J.35 bespaart U veel ellende '60> FEUILLETON - dooi MARY BUKCHELL- 15 „Ja?" Hij scheen verbaasd, dat ze ophield. „Gaat het over de tweelin gen?" „Neen. O, neen. Het gaat over me zelf en en geld". Tot haar verbazing glimlachte hij toegeeflijk. „Geld hè? Heb je geld nodig?" Ze kreeg een diepe kleur. „H hoe kunt U dat raden?" „Kom, kom, dat is toch niet zo moeilijk? Ik veronderstel, dat je je boekje een beetje te buiten ging, ter wijl je ouders weg waren, in de ver-- wachting dat een toegeeflijke vader daar wel voor zou opdraaien als hij terugkwam, maar nu zit je vast. Hoe groot is de schade?" Hope merkte dat ze beefde. Het feit, dat hy tot op zekere hoogte be reid was welwillend zelfs toegeef lijk te zijn, bracht haar van haar stuk. Het maakte haar des te zeker der, dat hij buiten die grenzen onver murwbaar zou wezen. „Het is niet helemaal zo ah U denkt", kwam er haperend uit. „Neen?" „Neen. Het gaat om een heel grote som". Hij wipte op zijn stoel achterover en keek haar aan. „Hoeveel?" vroe<* hij op de man af. „Vijf duizend gulden". „Vijf duizend!" Zijn stoel gleed met een bons tot zyn oorspronkelijke positie terug. „Lieve hemel, hoe heb je hem dat geleverd?" Ze bevochtigde zenuwachtig haar lippen met haar tong. „Meneer Tambex-ley, gelooft U me, ik zou niet bij U zijn gekomen als ik een andere uitweg had geweten „Dat geloof ik", sprak hij en de veelbetekenende droge manier waar op hij dat zei, deed haar opnieuw blo zen. „Maar dat verklaart niet waar om je eigenlijk bij me komt. Waar voor heb je vijfduizend gulden no dig?" Dat was net juiste ogenblik! Nu moest ze er het beste van maken. „Wel, ziet U, een vriend en ik..." „Welke vriend?" „Dat doet er niet toe", sprak ze haastig. „Deze vriend en ik hebben ontzettend ongelukkig gegokt. Eerst verdienden we ermee, maar toen ver loren we opeens geweldig en „Wil je zeggen dat je zwaar aan het wedden bent geweest en je schul den niet kunt betalen?" „Neen!" Ze besefte het volgende ogenblik dat haar stem onevenredig veront waardigd had geklonken voor iemand die zwaar had gegokt. „Het was op de Beurs". „Wat weet jy van Beurstransacties af?" vroeg hy nieuwsgierig. „Ik vind dat niets voor jou". „Dat, dat is het ook niet". Ze had het zenuwachtige gevoel dat hij ieder ogenblik haar Beurs-kennis op de proef zou gaan stellen. „Hij, mijn vriend, was degene die de zakelijke kant behandelde en „Hij vergokte met andere woorden je geld. Het was zeker die jonge Fander, is het niet?" „Er was geen sprake van vergok ken van mijn geld", sprak Hope met nadruk, want het was een opluchting voor haar dit gedeelte van de veron derstelling categorisch te kunnen ontkennen. Ze was ontdaan dat hij Richard zo meedogenloos had geïden tificeerd, en ze hoopte dat hij geen rechtstreeks antwoord op die vraag zou eisen. „Goed dan. Jullie deden het geza menlijk. In gezamenlijk overleg be legden jullie je geld". „Ja". Ze haalde iets vrijer adem. „Maar jullie waren ongelukkig en /crloren alles?" „Ja". „Een kostbare les, Hope. Waarom denk je dat ik daarvoor op zal willen draaien?" „Nou, ehZe merkte dat ze de noodzaak om het geld terug te geven nog niet naar voren had gebracht. „Juist", sprak hij droog. „Laten we nu bij het begin beginnen en vertel de waarheid. Het meeste geld dat jul lie verloren werd door de jonge Fan- der ingebracht. Klopt dat?" „Ik heb niet gezegd dat het Richard was!" „Dat 'hoeft ook niet!" sprak hij ta melijk ruw. „Geen enkele man behal ve die vent waarop je verliefd denkt te zijn zou je tot zoiets overhalen. Het meeste geld", hy keek haar peinzend aan, „misschien zelfs al het geld, werd door Fander ingebracht. Het is verdwenen en absoluut noodzakelijk dat het wordt teruggegeven. Het is dus niet zijn eigen gela geweest. Heb ik gelijk?" Ze keet nem met angstige verba zing aan. Het scheen haar misschien ten onrechte toe, dat zyn reconstruc tie van de toedracht griezelig vlug was geweest. In ieder geval was het onmogelijk te ontkennen, dat hij ge- lflk had. „Meneer Tamberley wilt U wilt U ons alstublieft helpen?" Hij nam een vouwbeen en liet dat peinzend op een brievenwéger balan ceren. „Ik begrijp eerlijk gezegd niet waarom ik vijf duizend gulden zou moeten betalen terwille van Richard Fander". „Neen, maar terwille terwil le van mij?" Hij keek haar. aan en fronste zyn wenkbrauwen. „Je bent sentimenteel, weet je, Hope. Die kerel verdient de gevan genis". „O, ik weet dat het zo klinkt, maar U kent alle omstandigheden niet. Hij mag niet naaj: de gevangenis. Ik zal alles in het werk stellen om dat te voorkomen". „Alles?" „Nou ja dat geloof ik wel". Er heerste even stilte. Toen wierp Errol Tamberley het vouwbeen neer en leunde achterover in zijn stoel. „Goed dan. Ik zal je vyf duizend gulden geven „Heus Op twee voorwaarden". „J ja?" „De ene is dat je afspreekt Fander niet meer te zien nadat je hem het geld hebt gegeven „Maar aat kan ik niet doen! Ik ga met hem trouwen!" „Neen. Niet als je op mijn voorstel ingaat. De tweede voorwaarde voor het geven van die vijf duizend gulden is, dat je met mij trouwt". HOOFDSTUK IV. „Met U trouwen!" Hopes stoel schraapte over de grond toen ze haastig opsprong. „üm hm. Ik zei „trouwen". Hij scheen onbewogen, ja zelfs lichtelijk geamuseerd door haar heftige reac tie. „Maar, waarom? Het is een onzin-1 nig voorstel. Ik ben met Richard ver loofd en U en ik mogen elkaar niet eens lijden". „O, neem me niet kwalijk, ik heb nooit gezegd dat ik je niet mocht ly- den". „Misschien niet met zoveel woor den. Maar het is duidelijk in alles wat U zegt en doet". „Werkelijk Hope?" sprak hij lang zaam. „Het is niet mijn bedoeling die indruk te wekken. Dat wil zeggen, niet vaak", verbeterde hij droog- openhartig. „Maar ga er bij zitten tenvijl we dit bespreken". „Er is niets te bespreken", ant woordde ze, maar ze ging toch zit ten. „Er is een aanzoek te bespreken", hielp hij haar herinneren. „Maar daar kan ik zelfs niet over denken. U weet heel goed dat dat uit gesloten is. En in ieder geval ben ik met Richard verloofd". „En nog steeds vastbesloten met hem te trouwen, niettegenstaande de ze laatste onthulling van zijn karak ter „Inderdaad". Ze kreeg een kleur, maar slaagde er in zich te beheersen. „Je hebt niet veel kijk op je eigen langen, kindlief", sprak hij. „Maar ik zou zo zeggen, dat Richard wel kijk op de zijne heeft. En nu dat het geval is spat nu niet direct op, maar denk er ernstig over na ben je er zeker van dat hij nog met jou wil trouwen nu blijkt dat je geen geld hebt?" (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 9