Wijziging van de wet op materiële oorlogsschaden ingediend energie De wereld wil met veroverd worden GROOT AANTAL BEZOEKERS OP „MINIATUUR WALCHEREN" PERSSTEMMEN OVER DE KABINETSCRISIS VRIJDAG 20 MEI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 mm MET TERUGWERKENDE KRACHT Geboeid luisterden Donderdagmorgen honderden CJMV-ers uit alle delen des lands in de stampvolle Nieuwe Kerk te Middelburg tijdens de ochtendver- gadering van de CJMV. bondsdag naar de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem~ broot. (Foto: P-Z.C.) Wat is in wezen de grief van de P.v.d.A.-fractie tegen het beleid van het kabinet en van de socialistische ministers Deze fractie vindt, dat het kabinetsbeleid en dat de socialisti sche ministers te veel voeren in het zog van de Christelijke partijen- Dat zat de heren zo hoog, dat er voor hen een uitweg moest komen, zelfs al zou die gaan ten koste van de man, die de Partij van de Arbeid na de oorlog groot gemaakt heeft en dat is dr. Drees. De gehele geschiedenis, aldus „Trouw bewijst, dat het beslag van het socialisme op onze politiek aan betekenis inboet en dat tegelijkertijd de kracht van de Christelijke poli tiek aan invloed wint. Franse politiek „Het Algemeen Dagblad" meent, dat de Tweede Kamer gisteren een beslissing nam, weike naar Frans re cept is. Deze vijftig min of meer toe vallig gelijkluidend stemmende volks vertegenwoordigers missen alle ge meenschap, welke nodig is voor Het vormen van een nieuw ministerie. Alles bij elkaar is het belang van de burgers opgeofferd aan politieke halsstarrigheid en daarmede heeft de volksvertegenwoordiging, althans haar meerderheid, zich zelve een be wijs van bestuurlijke onmacht uit gereikt. Beraad en tempo De „Nieuwe Rotterdamse Courant" concludeert, dat er in het parlemen taire debat een tempoverschuiving ten aanzien van het beraad is ont staan. De regering was on zijn minst één tempo achtergeraakt én dat heeft het kabinet zijn leven gekost. Want het „vertrouwvol beraad" over het huurbeleid had eieenlgk al een jaar geleden of nog eerder moeten plaats hebben. Als men toch enig nut in de crisis zou willen zien, dan is het dit, dat men zich nu misschien iets onbevan- gener voelt tegenover de belasting voorstellen, waarvan ingrijpende wij ziging nodig zou kunnen blijken te zijn in verband met een werkelijke oplossing van, het huurvraagstuk. Misschien wordt de crisis verras send snel opgelost. Maar het blad ziet niet, hoe daarmede een resultaat kan worden bereikt, dat een oplos sing inhoudt van het vraagstuk, waaruit de crisis is voortgekomen. Crisis „Het Parool" acht het jammer, dat de regering, die door het voorlopig verslag al gewaarschuwd kon zijn, nochtans het hoge spel heeft ge speeld en haar lot aan een zo van alle zijden aangevochten ontwerp heeft verbonden. Het zou het beste zgn, aldus het blad. dat met toch op zijn laatst in 1956 verkiezingen voor de boeg, het nu démissionaire kabinet, eventueel in gereconstrueerde vorm, tpt volgen de zomer het bewind zou blgven voe ren. Men zou dan in onderling overleg kunnen nagaan of er een oplossing voor het vraagstuk der huren is te vinden of dat dit zou moeten blijven liggen tot na de zomer van 1956. In tussen zou het kabinet aan enkele zaken, waarover een grote mate van overeenstemming bestaat, de laatste hand kunnen leggen. Overigens ont veinst het blad zich niet. dat er tegen deze oplossing van allerlei kanten bezwaren kunnen rijzen. Ongewenst „Het Alg. Handelsblad" acht het in strijd met de werkelijkheid te ont kennen. dat er door de regering pres sie op de Kamer is uitgeoefend. Men kan veilig aannemen, dat zelfs voor de 48 voorstemmers de regerings- coctail gelijk stond met een naargees tig drankje. Het is nu wel duidelijk gebleken: tijedens de kabinetsforma tie is rnen 't niet eens geworden over het netelig vraagstuk der woninghu- ren. Er zal een duivelskunstenaar voor nodig zijn om deze ingewikkel de en akelig verstrengelde crisis op te lossen. De zuiverheid der parle mentaire verhoudingen is gered. Men kan zich afvragen: tot welke prijs? Bijdrage voor verwoeste opstallen niet voor bouw van woningen Bü de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de wet op de materiële oorlogsschaden. Ingevolge het gestelde in artikel 71, lid 7 van de wet op de materiële oor logsschaden heeft de rechthebbende op een bjjdrage ter zake van onherstel baar beschadigd gebouwd onroerend goed ongeacht aard en grootte van dit goed bij besteding van de bijdrage voor de bouw of de aankoop van een woning een stellig recht op de financiële tegemoetkomingen, bedoeld in artikel 71 lid 7, of die, bedoeld in artikel 72, lid 2, van de genoemde wet, mits de inhoud van de te bouwen of aan te kopen woning niet meer be draagt dan de minister van wederopbouw en volkshuisvesting zal bepalen. De bedoelde maximuminhoud, wel ke aanvankelijk voor eengezinshui zen en voor woningen in meergezins- huizen was bepaald op onderscheiden lijk 375 m3 en 325 m3 per woning, werd bg beschikking van 31 Juli 1954 verlaagd tot 240 m3. Daarbjj is echter tevens bepaald,dat, ingeval de oorspronkelijke rechthebbende op de bijdrage of zijn erfgenaam een woning bouwt of aankoopt voor be woning door hem en zijn gezin, dat maximum afhankelijk van de grootte van het gezin wordt ver hoogd tot ten hoogste 320 m3 per woning. Ten aanzien van de aard en de rootte van de onherstelbaar bescha- igde opstal, waarop de te besteden bijdrage betrekking heeft, stelt de wet daarentegen geen enkele beper king. Op grond van de vorenstaande bepalingen kunnen dientengevolge met volledige gebruikmaking van de financiële tegemoetkomingen, welke de wet geeft, ter vervanging van kleine, vaak oude, onherstelbaar be schadigde panden niet zijnde wo ningen, doch b.v. schuurtjes, kippen hokken e.d. woningen van 240 tot 320 m3 worden gebouwd. Daarbij staat in het merendeel van de geval len de grootte van de te verlenen aanvullende bijdrage, niet in redelijke verhouding tot de omvang van de geleden schade, welke meestal slechts enige hónderden guldens bedraagt. Ten tgde van het tot stand komen van de wet op de materiële oorlogs schaden zijn deze consequenties van de onderhavige regeling niet be zwaarlijk geacht, omdat destijds, on- def vigueur van de toen geldende al gemene financieringsregelingen, van overheidswege voor de nieuwbouw van particuliere woningen steun van gelijke omvang kon worden verkre gen, als op grond van de meerge noemde wet mogelijk was. Bezwaren De genoemde consequenties, ver bonden aan de wettelijke regeling, zijn evenwel bezwaren gaan opleve ren vanaf het tijdstip, dat de algeme ne premieregelingen voor de nieuw bouw van particuliere woningen min der ver gaande financiële tegemoet- Premier Nehroe van India naar Oost- en Midden-Europa Hij bezoekt ook Moskou De Indiase premier, Nehroe, eind Juni een officieel bezoek van zes dagen aan Joego-SIavië brengen, al dus is Donderdag te Belgrado bekend gemaakt. Buitenlandse waarnemers verkla ren, dat de contacten tussen beide landen steeds veelvuldiger worden. Op 31 Mei komt een Indiase parlementai re delegatie in Belgrado. De premier van Birma, Oe Noe en koning Paul van Griekenland zullen eveneens officiële bezoeken aan Bel grado brengen. Nehroe zal van acht Juni af twee weken in de Sow jet-Unie verblijven. Voordien bezoekt hg Praag, War schau, Salzburg, Wenen en vervol gens Belgrado, öp de terugweg naar India zal hij, naar verwacht wordt, enkele dagen in Cairo blijven. ONDANKS REGEN- EN HAGELBUIEN VEEL REDEN OM TROTS OP TE ZIJN Storm van Woensdag teisterde enkele vaartuigen op Westerschelde - Regen, hagel, harde wind en koude, in de late middag nog wat afgewis seld met zonneschijn, waren de ingrediënten van het weinig aantrekkelijke weer-menue, dat Hemelvaartsdag 1955 opdiende. De dag, die er aan vooraf ging, voorspelde reeds weinig goeds; een stormachtige wind streek over onze kusten en velden en deed reeds velen er van af zien om op Hemel vaartsdag een bezoek aan Zeeland te brengen. De storm veroorzaakte hier en daar ook enige schade. Waterstaat is er weliswaar niet aan te pas ge komen, maar enkele particulieren werden min of meer gedupeerd door stuk geslagen dakpannen, kapotgewaaide broeikasramen en wat dies meer zy. Hoewel Hemelvaartsdag dit jaar minder mensen op de been heeft ge bracht dan in andere jaren bg beter weer, de expositie „Miniatuur Wal cheren" op het Middelburgse Molen water trok een aantal bezoekers, dat de verwachtingen van de organisato ren allerminst teleurstelde. Sinds de heropening van de tentoonstelling op 30 April werd zoals te verwachten was het grootste aantal betalende bezoekers geregistreerd; twee en een half duizend personen, groot en klein, vonden de weg naar dit aantrekkelij ke miniatuur-eiland. Vooral de buiten landse bezoekers voornamelijk Bel gen en- Fransen die reeds van de faam dezer tentoonstelling hadden vernomen, toonden zich aangenaam verrast over hetgeen zij te zien'kre gen. De bootdiensten over de Wester schelde en met name de verbin ding VlissingenBreskens hebben Donderdag wat het vervoersaan bod betreft geen moeilijkheden ge had. Tussen Vlissingen en Bres kens werd in de middaguren een halfuurdienst onderhouden, waar door alles op tijd kon worden ver werkt. De dag tevoren was op genoem de dienst een boot uitgevallen we gens de harde wind, doch verder deden zich geen storingen voor. Hoe de wind is tekeer gegaan blgkt o.m. uit hetgeen te Oostburg ge schiedde. De kap van de verplaats bare muziektent, die aldaar op de Markt was geplaatst, werd door een windstoot gegrepen en losgescheurd van het onderstuk en de stalen bui zen yan deze kiosk werden lelijk ver wrongen. Schepen op drift In de nacht van Dinsdag op Woens dag is de drijvende bok „Egel" van de bergingsmaatschappü Eug. Her bosch uit Antwerpen op drift ge raakt en op de schorren gedreven. De ze bok was daar aanwezig voor het lichten van de drgvende bok „Vau- tour", die enkele weken geleden tij dens een storm zonk. In de loop van Woensdagmorgen werd de „Egel" door twee sleepboten van de bergings mij naar Antwerpen versleept. Woensdagmorgen sloeg een boot met duikersmateriaal van dezelfde maatschappij van zijn apkers en kwam bij hoog water op de schorren van Woensdrecht terecht. Een losge slagen ponton van Eug. Herbosch werd bij Bath op de schorren gedre ven. Bij al deze strandingen deden zieh geen persoonlijke ongelukken voor. Voorts werden enkele strandhuis jes langs de Zeeuwse kust licht be schadigd. Tijdens de rondgang over de E-55 te Rotterdam passeerde H.M. de Konin gin ook de stand van de Kon. Mij. ,J)e Schelde" Vliegtuig met twintig passagiers vermist Een verkeersvliegtuig van het type „Dakota" van de „East African Air ways?, dgt Woensdag op weg was van Durban in Zuid-Afrika naar Nai robi in Kenia, is niet op zijn bestem ming aangekomen. Aan boord van het toestel bevinden zich twintig perso nen. In het gebied van de Kilimandjaro werd Donderdag zonder resultaat door vliegtuigen en patrouilles naar het vermiste toestel gezocht. komingen gaven. Nu de inschrijvin gen in het grootboek voor de weder opbouw, betrekking hebbend op nor male panden, allengs schaarser be ginnen te worden neemt in het bijzonder bij hen, die bijdragen van oorlogsslachtoffers overnemen de neiging toe om de kleine bijdragen ter zake van de verwoesting van de bovengenoemde opstallen te besteden voor de bouw van woningen. Het is echter nimmer de bedoeling geweest de rechthebbende op bijdra gen ter zake van de vèrwoesting van schuurtjes, kippenhokken e.d. met betrekking tot de financiering van de bouw van woningen in een betere po sitie te plaatsen dan hen, die uit sluitend met gebruikmaking van de algemene premieregeling tot nieuw bouw kunnen overgaan. De onderhavige wetswijziging heeft ten doel de niet wenselijk ge achte consequenties van de onderwer- pelijke bepaling te voorkomen en de bepaling slechts te doen gelden, wan neer sprake is van een onherstelbaar beschadigde woning. Teneinde te voorkomen, dat vóór de totstandkoming van de onderhavi ge wetswijziging nog in grote mate wordt geprofiteerd van de niet gewil de mogelijkheid, die de letter van de wet biedt, wordt voorgesteld deze wij ziging te doen terugwerken tot 15 Mei 1955, en wordt een overgangsre geling getroffen ten behoeve van de genen, die vóór genoemde datum een verzoek om toekenning van een fi nanciële tegemoetkoming hebben in gediend, doch wier verzoek niet vóór die datum door de administratie kon worden afgewikkeld. Bij de opening van de E-55 te Rotter dam werden de provincievlaggen van Nederland gehesen. De Zeeuwse vlag ging in top dank zij het werk van Franklin Solleveld uit Hulst en Irene Verschiere uit Middelburg. Beiden werden op 5 Mei 19J/5 geboren. In een commentaar op de kabinets crisis meent ,JIet Vrije Volk" dat de verantwoordelijkheid wel vast staat. De K.V.P.-ministers hebben hun ver trek aangekondigd voor het geval het lmurontwerpje zou worden verwor pen. En dat zou een volledige kabi netscrisis wel onvermijdelijk hebben gemaakt. Het blad spreekt dan ver der over het conservatisme van de K.V.P. in de Tweede Kamer, dat het inzicht op een aanvaardbare oplossing van het huurprobleem verduisterde. De oplossing lijkt ,JIet Vrije Volk" uiterst moeilijk ,zo niet onmogelijk. Maar dat zal de tijd wel leren. De tijd, die zal verstrijken, terwijl be langrijke zaken liggen te wachten op afdoening. Verschil Ih Ten Geleide schrijft „De Volks krant" o.m., dat de huiseigenaren geen sluitpost kunnen blijven en dat het steeds duidelijker werd, dat de huurpolitiek de volkshuisvesting schade deed. Maar bij de noodzaak van een ander beleid spitste ook hier het verschil zich toe. Als van niet-so- cialistische zijde voor een optrekken van de oude huren werd gepleit, werd aan socialistische kant de eis gesteld, dat een deel hiervan aan de huiseige naren moest worde nontnomen. Een richting, die consequent volgehou den zou uitkomen bij een typisch socialistische woningpolitiek. De P. v. d. A. zei, dat ze het huur- voorstel op zakelijke gronden afwees. Maar als men de vraag stelt, waar om het kabinet niet met een beter voorstel kon komen of hoe zulk een beter voorstel er zou moeten uitzien, zit men in het hart van de moeilük- heid. Al de op stapel staande zaken be wijzen. dat een vooruitstrevende po litiek mogelijk blijft, zolang het niet om typisch socialistische doeleinden móet gaan. Maar als de P. v. d. A die hoger stelt, wordt samen reizen, nu en morgen, onmogelijk. Oorzaak „De Telegraaf" vraagt zich af, wat de diepere grond is geweest van het besluit van de P.v.d.A. om unaniem tegen het regeringsvoorstel te stem men. Waarom heeft deze partij de regering, waarin zij zo sterk verte genwoordigd was, een dodelgke ne derlaag toegebracht? Het blad meent, dat de P.v.d.A. de combinatie rooms-rood alleen wil steunen zolang, in de belangrijkste aangelegenheden, haar haan koning kraaide. De stemming heeft duidelijk gemaakt, dat het telkens beproefde compromis tussen het staatssocialis me van de P.v.d.A. en het vrijheids- streven van de overige regeringspar tijen op de duur een onmogelijkheid is. „De Telegraaf' noemt het tegen stemmen van Prof. Gerbrandy en mr. Schmal een daad van moed. Zij waren de eeuwige compromispolitiek beu. Het zog Het dagblad „Trouw" schrijft, dat de meest onmogelijke meerderheid in de Tweede Kamer het land in een crisis heeft gestort. De combinatie Gortzak-Oud-Burger-Zandt-Ger- brandy-Schmal heeft dit gewrocht. Daartegenover stonden de gezamen lijke Christelijke partijen. Over de E 55 zelf sprekende zei ir. Ernste. dat „wij met de ze nationale manifestatie toch nog iets meer beogen dan te la ten zien, hoe voortreffelijk wij het met elkaar wel gedaan hebben. Er is veel reden om trots te zijn op het bereikte, doch er is veel meer reden om alle krachten- in te spannen teneinde de toekomst te vero veren. Het gaat om de jeugd, dat de jonge mensen hier een visie krijgen op de toekomst. „Er is geen Nederlander", aldus spreker, voor wie de toekomst denk baar is zonder ons geliefd Oranje huis. Daarom zijn wij zo dankbaar jegens U, Majesteit, dat U de gouden koets en de koningssloep hebt willen beschikbaar stellen voor deze mani festatie. Het inspirerende voorbeeld, dat uw koninklijke moeder geduren de de oorlog en dat U daarna heeft gegeven, doen ons dieper dan ooit be seffen de sterke band tussen het huis van Oranje en ons volk. Er zal, zo vervolgde spreker, nog meei' geïndustrialiseerd moeten wor den, onze scheepvaart zal versterkt, ons wetenschappelijk speurwerk uit gebreid moet worden. Ons land heeft vakbekwame mensen nodig, op ieder gebied. Het heeft behoefte aan mensen met visie, aan durvers, denkers en doe ners. Aan ons onderwijs en de vor ming- van de jonge mensen voor hun toekomstige taak in Nederland en in de wereld zal aandacht besteed moe ten worden. Er ligt een wereld open voor onze jonge mensen, in Neder land en daarbuiten. Die wereld wil met energie, dat wil zeggen met ener gie die dienen wil, veroverd worden. Wij hopen, dat er van de E 55 wat overblijft, dat zij niet alleen indruk maakt, maar dat er in de geest van onze jeugd ook iets wakker wordt. De E 55 voert langs de brug der kennis naar een visie op de toe komst. Als zij een inspirerend voorbeeld mag zijn voor jong en oud, voor een volk dat een grootse toekomst tegemoet wil gaan, dan zullen de kosten en moeiten aan deze manifestatie besteed, rijkelijk beloond zijn". Daarna volgde de opening door Koningin Juliana. Ir. Ernste sprak openingsrede uit op de E 55 De voorzitter van de nationale energie-manifestatie E 55, ir. J. W. Erns te, getuigde in zijn openingsrede allereerst van de grote dankbaarheid, dat de Koningin door haar aanwezigheid luister heeft willen bijzetten aan de opening en van erkentelijkheid jegens Prins Bernhard, dat hij hier aanwe zig heeft willen zijn. Dat de opzet, naar wij hopen, is geslaagd, danken wij aan alle kringen van ons volk. Het einde van de oorlog vond ons volk en land in een deplo rable toestand, doch zoals de druk der bezetting ons volk aanspoorde tot daden en moed, zo heeft de druk van velerlei nood het daarna geïnspi reerd tot grote prestaties. Men werd zich bewust van de nood zaak tot samenwerking en men be greep, dat men zich beperkingen moest opleggen. Het is, vervolgde spreker, geen gemakkelijke taak ge weest, de vele moeilijkheden en pro blemen te boven te komen. Er was energie voor nodig, durf, vindingrijk heid, organisatietalent, ondernemings geest, zin voor detail en het vermo gen tot improviseren. Het zgn alle eigenschappen, die ons volk bezit en waarvan de waarde in de afgelopen jaren is gebleken. Wij zullen ze ook in de toekomst drin gend nodig hebben, evenals die visie, welke ons in het verleden wel eens heeft ontbroken. Alle factoren, zo ging spreker ver der, die tot Nederlands herstel heb ben bijgedragen, kan men samenvat ten in het ene woord „energie". Daarom is onze manifestatie de E 55 genoemd. Het Nederlandse volk be zit ook de eigenschap, dat het van de nood een deugd kan maken. Ir. Ernste herinnerde in dit verband aan de watersnood van 1953, die tot ge volg heeft gehad, dat het Delta-plan weer actueel werd. Ir. Ernste achtte het gepast allen te danken, die Ne derland in de verstreken jaren heb ben gesteund, met name ook de pre sident der Verenigde Staten en het Amerikaanse volk voor de Marshall hulp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7