Opnieuw polders ondergelopen in Brabantse Biesbosch Makelaar kastelen m bood boerderijen en Frankrijk aan „VARENDE VACANTIEVLOOT" ZWERFT DOOR NEDERLAND WIJZIGING VAN NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING KLEURRIJK LANDJUWEEL IN FEESTELIJK EINDHOVEN VRIJDAG 20 MEI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE OOTJRANT 9 GROTE SCHADE AAN DE KUST Weer vele schepen in nood De Meimaand 1955 zal ons nog wel lang in het geheugen blijven door de abnormale koude en de hevige stormen. In Amsterdam werden Woens dag de leerlingen van enkele scholen naar huis gestuurd omdat 't te koud wag zonder kachel om de lessen voort te zetten. Vele schepen raakten in nood. Tien zeelieden en een loods zyn Woensdag gered door de reddingboot van Ramsgate in Zuid-Engeland van het op de Goodwin-zandbanken vastgelopen Nederlandse kustvaartuig „Urmajo" uit Rotterdam. Opnieuw is de kwetsbaarheid van de Brabantse Biesbosch gebleken. Woensdagmiddag kwam het water tot rond 2.50 meter, waardoor enkele polders onderlieoen. De schade is wederom aanzienlek. Op verschillende plaatsen langs de Nederlandse kust werd schade aan het strand aangericht. Vacantiehuisjes werden weg geslagen. Het 309 ton metende kustvaartuig „Urmajo", eigendom van de kust vaartrederij H. K. van der Meer te Rotterdam, werd door de bemanning verlaten maai- kon naderhand worden vlot gesleept en naar Ramsgate wor den overgebracht. De 23-jarige opvarende Cor Schip- £er uit Eindhoven speelde een held- aftige rol by de redding. Hy schoot uit de hand acht raketten af, hoewel hy bij de eerste reeds een brandwon de aan één van zyn handen opliep. Met deze raketten werd de aandacht gevestigd op het in nood verkerende schip. Stuurman Buytenhuis kon op het nippertje gered worden. Op het laat ste ogenblik werd hij nog door twee van de opvarenden der reddingboot gegrepen. Het s.s. „Lindekerk" van de N.V. Ver. Ned. Scheepvaartmij. te Den Haag (7233 brt) kwam benoorden IJmuiden Woensdag in technische moeilijkheden. Het schip slaaagde er niettemin in op eigen kracht binnen te lopen. Na aankomst te Rotterdam werden acht opvarenden van dit schip gearresteerd, verdacht van dief stal uit de lading gedurende de reis van de Perzische golf naar de Maas stad. Het Italiaanse s.s. „Rosa M" kreeg moeilijkeheden bij Texel en moest door de sleepboot Holland wor den los getrokken, waarna het schip doorvoer naar Dover. Gestrand Het Belgische s.s. „Limbourg" is Woensdagmiddag nabij Petten op de Hondsbossezeewering westrand. Het schip is lek geslagen; de bemanning bleef aan boord. De kustvaarder „Gertrund" uit Hamburg verkeerde bij IJmuiden in nood. De reddingboot „Neeltje Jaco- ba" voer uit en een vliegtuig van de opsporings- en reddingsdienst van de marine luchtvaartdienst kwam even eens te hulp, maar de kapitein gaf te kennen geen hulp te verlangen. In Scheveningen werd door de storm ernstige schade aangericht aan strandpaviljoens en kiosken De maatschappij Zeebad had veel schade doordat enkele gebouwtjes wegspoel den en de kindertiun geheel vernield werd. Het Zandvoortse tentenkamp werd ten dele beschadigd. Stuk geslagen houten huisjes, veel meubilair en bed dengoed dreven in zee. Ook op het Bloemendaalse strand hebben wind en water huisgehouden onder vacan tiehuisjes. Niet alleen in de Biesbosch is aan zienlijke schade veroorzaakt door overstromingen. Woensdagmorgen brak de dijk door rond de Makltu- merwaard (gemeente Wonseradeel, Fr.) De Makkumerwaard, die onge- Een foto in de experimentele sfeer van de Fransman Mare Foucaült; ver moedelijk een afbeelding van de Mont Saint Michel. Waarschijnlijk heeft Foucault, die ook exposeert op de Fo to Biennalè in Parijsde emulsie laten smeltenof met een vertekenende spiegel gewerkt. In ieder geval slaag de hij er in een Cocteau-achtige sprookjessfeer te scheppen'. veer 13 ha groot is, werd geheel overstroomd. Het vee kon op het nip pertje worden gered. Bij Ramspol liet het aanliggende gebied van het Kampereiland onder water. Ook het Zwarte Water trad buiten zijn oeevers, zodat de landerijen tot aan de oude zeedyk blank lnvar men te staan. Ongeveer 500 ha oever landen van het Meppelerdiep tussen Zwartsluis en Meppel zijn in de nacht van Woensdag op Donderdag over stroomd. Het ondergelopen gebied is voor het grootste gedeelte hooiland. In Ootmarsum waaide Woensdag morgen de circa 30 meter hoge schoorsteen om van de steenfabriek van de heer J. A. Scholten op de Kui- perberg. De arbeiders konden zich tijdig in veiligheid stellen. In Hen gelo (Ov.) werd een viermasttent van een grote ijsshow geheel ver nield. In Delft is een 26 meter hoge hijs kraan omgewaaid en terechtgekomen op een aanbouw zijnd gebouw. De machinist kon zich door een sprong redden maar brak daarbij zijn enkel. In een tentoonstelling in Den Bosch werd door de storm een ravage aan gericht. Russische toenadering tot Joego-Slavië. De „Prawda", het offiële orgaan van de Russische communistische partij, heeft Woensdag in een hoofd artikel verklaard, dat de Sowjet-Unie begrijpt, dat Joego-Slavië normale betrekkingen met alle landen wil on derhouden. De komende conferentie van Boelgamin en Kroestjtsjef met maarschalk Tito zal de internationale toestand verbeteren, aldus het blad. Hoewel de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Joego-Slavië de laat ste tijd verbeterd zyn valt niet te ontkennen, aldus de „Prawda", dat er tussen Joego-Slavië en de Sowjet- Unie op belangrijke punten verschil van inzicht bestaat wat betreft de sociale ontwikkeling Voor de eerste maal sedert Joego- Slavië in 1948 uit de Cominform werd gestoten, verklaarde de „Praw da", dat de --beidersklasse en de boeren" in Joego-Slavië het heft in handen hebben en dat zij „de belan- f en van de be'-eaing van de* interna- ionale arbeidersklasse" met de Sow jet-Unie gemeen hebben. Een „duur zame basis voor een brede en veelzij dige samenwerking" tussen Joego- Slavië en de Sowjet-Unie acht het blad aanwezig. Westelijke waarnemers merken op, dat deze realistische beschouwing over Joego-Slavië zeer verschilt van de verklaringen, die zeven jaar ge leden door Sowjet-leiders en -pers werden afgelegd. Zij geloven, dat commentaren als deze bedoeld zijn om te verzekeren, dat geen verdere druk zal worden uitgeoefend tot wijziging van de Joego-Slavische politiek ten aanzien van Oost en West. SCHOOLREIZEN OP PLAS EN MEER Dit jaar vijftienhonderd deelnemers. (Van onze speciale verslaggever). De vaste entourage van schippers en sjouwerlui van de Amsterdamse Prins Hendrikkade zal op 6 Juni wor den verstoord door 'n vrolijk groepje H.B.S.-ers uit Haarlem. Aan de stei ger van de Steenkolen Handels Vere niging liggen op hen twee scheepjes te wachten, die zich alleen door een gezellig roefje onderscheiden van ge wone beurtvaarders. Het zijn de mo torclippers „Jeanette" van de Middel burgse schipper Vermeulen en „Dis ponibel" van kapt. Kombrink uit Mep pel, twee van de drie charterschepen van de Stichting „Varende Vacantie- vloot" te Hilversum. Met deze schepen worden geduren de de maanden Juni, Juli en Augustus sinds tien jaar zwerftochten door Ne derland gemaakt, om de Nederlandse jeugd wat meer vertrouwd te maken met alles wat op en om en van het water leeft. Tien jaar geleden startte de Stich ting uitloper van de Stichting „On ze Marine" met dit propagandisti sche werk. In Reeuwijk aan de Reeuwijkse plas sen werd het eerste kamp ingericht. Het tweede jaar trok men met een vloot van twaalf schepen telkens voor veertien dagen het LJsselmeer op. Het varende kamp. was ontstaan, maar de opzet was te groots en te log, omdat er nog te weinig belangstelling voor was gewekt en de reisduur voor velen een bezwaar was. Zo ontstond in het derde jaar het kleinere kamp van één, of twee, of drie schepen, die hoog-uit een week onderweg bleven. Het idee heeft overal weerklank gevonden. Ongeveer vyf-en-twintig- Enkele honderden renners startten voor de „Kaperprijs"een wielerwed strijd voor amateurs, die op Hemel vaartsdag in Zuid-Beveland verreden werd. (Foto: P.Z.C.) Wereld vrij gezellendag Ongeveer 500 vrijgezellen, mannen en vrouwen, zijn Donderdag op de we- reldvrijgezellendag bijeen gekomen in de rotonde van de Houtrusthallen te Den Haag. De vrijgezellen hebben zich met ernstige zaken beziggehouden, zoals de vrijgezel en zijn belasting, de phi losophic der verveling in verband met het vrygezellenleven en een eigén flatje voor iedere vrijgezel. Ook zijn luchtiger zaken aan de orde geweest, in de vorm van een cabaret, verzorgd door Fred Bourgonje. Mary Pos bracht een speciale boodschap uit Amerika. duizend scholieren tot achttien jaar zijn langzamerhand gedurende korter of langer tijd aan boord geweest. Er werden tochten gemaakt op het IJsselmeer, door het Friese merenge bied, de Zeeuwse wateren en het wa terrijke Zuid-Holland. ,Voor dit jaar staan al weer vijftien honderd liefhebbers geboekt, scholen uit Venlo, Haarlem, Zutfen, Velzen, Eindhoven, Dordrecht en Bloemen- daal schreven in voor de klassikale reizen. Per schip kunnen er 48 jongelui mee. Ze slapen in kooien, die boven elkaar geplaatst zijn en verrichten sa men corvée-diensten onder leiding van de schippersvrouw, die voor hen kookt. Onderweg wordt gepassagierd in de stadjes en dorpen op de vaarroute, waar bezienswaardigheden zijn te vin den. Wy kunnen begrijpen, dat er bij het onderwijs voor de klassikale reizen veel belangstelling bestaat. Er wordt eindelijk eens gebroken met de tra ditionele schoolreisjes per bus of trein, die voor personeel en scholieren nog maar zo weinig aantrekkelijks hebben bewaard. NIEUWE LEEFTIJDGROEPEN Definitieve regeling niet voor Januari 1957 Bij de Tweede Kamer is onder dagtekening 16 Mei ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de noodwet ouderdomsvoorziening. Het beoogt een uitbreiding tot nieuwe leeftijdgroepen. De noodwet ouderdomsvoorziening vond aanvankelijk toepassing ten aanzien van personen, die op 1 Oc tober 1947, de datum van het inwer king treden der wet, 65 jaar of ouder waren of binnen drie jaren na ge noemde datum derhalve vóór 1 Oc tober 1950 de leeftijd van 65 jaar hadden bereikt. Bij deze regeling was uitgegaan van de verwachting, dat na verloop van drie jaren de definitieve ouder- domsverzekering haar beslag zou hebben gekregen. Aangezien deze verwachting even wel niet verwezenlijkt kon worden, werd de werking van de wet twee maal uitgebreid, laatstelijk met drie jaarklassen, zodat ook personen, die in het tijdvak van 1 October 1952 tot en met September 1955 de leef tijd van 65 jaar zouden bereiken, voor een ouderdomsuitkering in aanmer king konden komen. Zoals de minister van sociale za ken en volksgezondheid reeds eerder heeft te kennen gegeven, wordt zij nerzijds alles in het werk gesteld om in het' eerste halfjaar van 1955 een wetsontwerp betreffende de defini tieve ouderdomsverzekering bij de Tweede Kamer in te dienen. Waar de parlementaire behande ling van het ontwerp, alsmede de tot. standkoming van de nodige uitvoe ringsmaatregelen en de administra tieve voorbereidingen voor de invoe ring van de wet de nodige tijd zul len vorderen, moet er mede rekening worden gehouden, dat de nieuwe ou- derdomsregeling niet vóór 1 Januari 1957 in werking zal kunnen reden. Zodoende is het geboden de werking van de noodwet ouderdomsvoorzie ning andermaal uit te breiden, en wel in dier voege, dat ook personen, die in het tijdvak van 1 October 1955 tot en met 31 December 1956 de leeftijd van 65 jaar bereiken, voor een ouder domsuitkering in aanmerking kun nen komen, zodra zij die leeftijd be reikt hebben. Het onderhavige ontwerp van wet strekt hiertoe. TAL VAN BOEREN BEDROGEN Twee jaar geëist tegen oplichter Na een zitting van acht oren is voor de rechtbank te Zwolle twee jaar met aftrek geëist tegen de 42-jarjge makelaar-taxateur D. D. uit Stap horst, die tal van boeren uit het gehele land duizenden guldens afhandig heeft weten te maken. Onder het mom van stichting landeryen bood hij door middel van adver tenties in vak- en dagbladen boerderyen en zelfs kastelen in Frankrijk te koop of te huur aan. Er waren gegadigden genoeg en hij nam hen mee naar Frankrijk en liet hen bedrijven zien die echter helemaal niet zyn eigendom waren en waarvan hij zelf in de meeste gevallen eigenaar noch bewoners kende. Door het taalverschil kwamen de Gegadigden hier echter nooit achter, ij betaalden waarborgsommen, nota- riskosteh. huren, inzaaigelden enz., maar op èen gegeven ogenblik ston den zij in Frankrijk zonder een cent en boerderij. Jarenlang heeft dit spel van de Staphorster geduurd. Een inwoner van Eindhoven bijvoorbeeld gaf zijn goede baan op, betaalde verdachte in totaal 6000 en werd toen geïnstal leerd in een boerdery in Frankrijk zonder dat de eigenaar er iets van wist. Een Nederlandse familie in de buurt ontfermde zich uiteindelijk over hem. Verdachte liet ook stukken hei op de Veluwe aan gegadigden zien en ver telde een verhaal over ontginning. De stichting zou er grote bedryven in richten. En passant wisselden honder den guldens van eigenaar. Verdachte liet m het Frans gestelde kwitanties zien, maar tenslotte liet hij zijn slachtoffer' gewoon stranden in Frankrijk of weken wachten in een hotel. Nood der boeren In zijn requisitoir merkte de offi cier op, dat verdachte schromelyk misbruik heeft gemaakt van de nood der boeren .Hij waarschuwde de ad- spirant-emigranten dat er meer ka pers op de kust zijn en dat men zich beter kan wenden tot officiële in stanties. Hij zag geen aanleiding te hopen, dat verdachte zich zal beteren en ging daarom niet in op de in het re- classeringsrapport geadviseerde ge combineerde straf. Hij eiste twee jaar met aftrek. De raadsman schetste verdachte als een man van weinig ontwikkeling die lydt aan zelfoverschatting. Vier jaar geleden begon hij met zijn ma kelaardij. Hij heeft hard gewerkt en sober geleefd, maar de zaak is hem over het hoofd gegroeid. Een notaris zou hem over de stichting verkeerd 9 Op 14 Juni a.s. zal HJC.H. prinses Mar griet de eerste steen leggen van de nieu we kanselarij van de Canadese ambassade, die in Den Haag wordt gebouwd. De prinses is hiertoe door de Canadese am bassadeur namens diens regering uitge nodigd in het bijzonder omdat zij, zoals men zich zal herinneren, gedurende de oorlog in Canada geboren is. hebben ingelicht. Hoge onkosten moest hij declareren, omdat de auto reisjes met de gegadigden naar Frankrijk inderdaad duur waren. Pleiter verzocht een gecombineerde straf op te leggen, met een verbod voor de uitoefening van het beroep van makelaar. Duitse vertegenwoordiger leefde onder valse naam. Zelf bij justitie gemeld. De Maastrichtse rechtbank heef' Dinsdag de 35-jarige vertegenwoor diger P. R. te Maastricht veroor deeld tot 150.boete wegens het aannemen van een valse nationali teit en het sedert 1945 dragen van een valse naam. De man, die van Duitse nationaliteit was en tot 1945 in Duitse militaire dienst was ge weest, heeft sindsdien te Maastricht gewoond en zich daar als Nederlan der voorgedaan. In 1948 is de man in Maastricht getrouwd, in 1950 heeft hij de geboor te van een kind aangegeven, en daarbij een gefingeerde naam opge geven, welke hij op zijn na 1945 .ver kregen papieren vermeld had slaan. R. heeft zich begin van dit jaar bij de officier van justitie gemeld en aan deze zyn dubbelleven onthuld. Franse troepen naar Algerije. De Franse ministeries van defen sie en binnenlandse zaken hebben be kend gemaakt, dat gröte contingen ten troepen en politie naar Algeryë worden gezonden om het verzet al daar, dat de laatste tijd is opgelaaid, te breken. Deze maatregel was geno men als „voorzorg" en zou gepaard gaan met politieke, economische en sociale maatregelen van de regering. Ook vliegtuigen, helicopters van vlooteenheden zouden naar Algeryë worden gezonden. Twee Israëlische militairen gedood. Twee Israëlische militairen zijn Dinsdag om het leven gekomen en drie gewond, van wie twee ernstig, toen him verkenningsauto op een mijn reed nabij de demarcatielijn, tussen Israël en Egyptisch gebied in de streek van Gaza. GILDEN ZULLEN HERLEVEN Ook uit Zeeland. Aan het landjuweel, dat de geza menlijke gilden van Eindhoven in sa menwerking met de Noordbrabantse federatie van schuttersgilden op 25 en 26 Juni in Eindhoven houden, zal door bijna honderd gilden worden deelge nomen. Hét grootste deel hiervan zal bestaan uit Brabantse gilden, doch er komen ook gilden uit Gelderland Zeeland en Limburg, alsmede enkele uit België en Duitsland. Met elkan der zullen zij een stoet van ongeveer drie kilometer vormen, die op de Tweede dag van het landjuweel door Eindhoven zal trekken. Gedurende de dagen van het land juweel zal vier maa.1 een gildespel worden opgevoerd, dat geschreven werd door Jan Naaykens uit Hilva- renbeek. Het is een kijkspel in zeven taferelen, waarin de ideale gedach ten, die aan de gilden ten grondslag liggen, tot uitdrukking worden ge bracht. Regisseur is de heer Leo de Rijks uit Eindhoven, aan wie een hon derdtal amateurtoneelspelers sters ter beschikking staat. Voorts werken mee ongeveer zestig gildebroeders, tamboers, bazuinblazers, roffelaars en een harmonie. Het spel duurt onge veer anderhalf uur en zal worden op gevoerd op het voorplein van het nieuwe SL Catharinalyceum. niet ver van het terrein waar de gildebroeders elkander zullen bekampen in schie ten, trommen, vendelen, standaard- rijden, enz. Het front van het school gebouw wordt „weggewerkt" door een een decor, dat de gehele voor gevel beslaat. Tijdens het landjuweel zal in het oud-stadhuis een expositie worden gehouden van Brabants edel am bacht en van Brabantse lectuur. Het uit te geven gildeboek zal bijdragen bevatten van o.a. prof. dr. L. G. J. Verberne, Antoon Coolen en mgr. dr. G. C. de Brouwer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5