Dappere, eenzame Boni moest zich overwinning laten ontnemen In Heinkenszand won fel sprintende Wuyts course „om Kaperprijs '55" DËisdeshag! H-O „LUCTOR ET EMERG0"- WANDEL TOCHT TROK 500 DEELNEMERS SWIFT KORFBAL-TOURNOOI UITSTEKEND GESLAAGD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 20 MEI 1955 DE RONDE VAN ITALIË Nederlandse ploeg duikelde naar derde plaats in klassement Genua, de stad van Columbus en Garibaldi, zag een doodvermoeide Boni over de brede boulevard fietsen. De jonge Italiaan had by de ravitaille ring te Montoggio, op ruim 100 km van Acqui Terme, waarin onder regen achtig weer de start van de 96 renners precies op tijd had plaats gevon den, het initiatief genomen, voor een ontvluchtingspoging. Al gauw had hij 300 tot 400 meter te pakken en op de smalle slingerende bergweg naar de 200 meter hoger liggende Scoffera, was hij al spoedig uit het oog verdwe nen. Dapper heeft deze 22-jarige blonde jongeman uit Florence zich ge weerd. Op de Scoffera had hij een voorsprong van 1 min. 20 sec. er uit ge perst op een zeker niet luierend peleton, en na de snelle afdaling naar Gattorna, dat 500 m lagerligt, wist hy op de wendingen van de Caprilla zijn voorsprong nog te vergroten. Met snelheden van 70 tot 80 km per uur gooide Boni zich in de afda ling naar Recco, by'na 500 meter lager aan de Middellandse Zee gelegen, naar beneden, scherp nam hij de met hoge stenen muren afgezette korte bochten en zo groot was zyn snel heid, dat de volgwagens hem nauwe lijks konden bijhouden. In het zonni ge Recco, noteerden wy een voor sprong van 2 min. 40 sec. van Boni op het peleton. Op de brede via Aure lia, licht stijgend en weinig dalend, kampte Boni met een inzinking. De oude vechtersbaas Astrua en de Spanjaard Bottella voelden intuïtief, dat de onervaren Boni de 17 km ver der gelegen finish niet in zijn eentje zou kunnen halen. Zij waren uit het peleton, dat er zeer hard aan trok, weggesprongen. Samen joegen zij naar de eenzame vluchteling, die el ke km voelde als een te zware last voor zijn vermoeide lichaam. Op de Corso d'Italia, waarop een lus van niet minder dan 4 km moest worden gereden en waar het zwart van de mensen was, werd Boni door Astrua en Bottella ingehaald, en Boni had niet meer de kracht om het wiel van zyn beide belagers te pakken. Hij werd zelfs op de laatste km van de boulevardlus gepasseerd door Messi na en Albani. Van het zadel af ging de moreel en lichamelijk gebroken Boni met een door diepe teleurstelling versomberd gezicht, als vijfde over de eindstreep. Hiermee is de gehele vyfde etappe Setekend, want opnieuw is gebleken, at de groten elkaar geen meter voorsprong gunden. Wagtmans, de slimme Hollander, heeft het geprobeerd, op de laatste 10 km voor Genua, maar Magni en Coppi sprongen naar voren en brach ten Hem terug, en toen Gerrit Voor- ting dat gezien had, lanceerde hy een nieuwe Nederlandse poging om in het bezit van.de rose trui te komen, im mers slechts seconden zouden bij de verovering van de leidersplaats de doorslag geven. Maar ook hy werd teruggehaald, zonder mededogen. Magni bleef dus de bezitter van de leiderstrui en Nederland behield, dank zij de negende plaats van Ger rit Voorting in de etappe, de kop in het ploegenklassement der buiten landers. De uitslag van de 5e etappe 170 km van Acqui Terme naar Ge nua luidt als volgt: Advertentie De morgenstond heelt goud in de mond... vooral wanneer er op de ontbijttafel H-O Havermout staat! Want H-O Havermout geeft énergie voor de hele dag en is bovendien heerlijk. Voor jong ec oud begint de nieuw- dag met H-O Havermout! UITSLUITEND VERPAKT VERKRIJGBAAP. havermout Het complete ontbijt l 1. Astrua (It.) 4.24.41; 2. Botella (Spanje) 4.24.41; 3. Messina (It.) 4.25; 4. Albani (It) z.t.; 5. Boni (It.) 4.25.06; 6. Fantini (It.) 4.25.12; 7. Defilippis (It.); 8. Gerrit Voorting (Nederland); 9. Koblet (Zw.); 10 Magni (It.). Tijdrit Op het 4.6 lim lange circuit van de nieuwe strandboulevard van Genua het nuovo lido, waar 50.000 toeschou wers tezamen waren gestroomd, om Coppi, Magni en de andere favorie ten van eigen land aan te moedigen in een strijd tegen het uurwerk, vond de tijdrit voor ploegen over 18.4 km plaats, welke door het team van Tor- pado, aangevoerd door Defilippis en bijgestaan door zyn knechten Zuliani en Fornasiero, werd gewonnen in de tijd van 23 min. 43 sec, hetgeen een femiddelde van tegen de 47 km in et uur betekende. Het circuit was zeer breed, het wegdek bestond uit stroef asfalt en de dikke haag van toeschouwers beschermde de renners voor een deel tegen de uit zee ko mende rukwinden, die in enkele pe rioden zeer hinderlijk waren en on getwijfeld van invloed zijn geweest op de gemaakte tijden. De Neder landse ploeg noteerde 24 min. 35 sec, voor de drie eerst aankomenden Voorting, Wagtmans en van Bree- nen, tezamen 1 uur 13 min. en 45 seconden, waarmede men niet verder dan de negende plaats kwamen voor wat de buitenlandse equipes betreft achter Zwitserland, Frankrijk en Spanje. De Nederland se wegrenners hebben de laatste ja ren nimmer een goede ploegentijdrit kunnen rijden. Ook het vorig jaar, toen deze op het circuit van Palermo werd gehouden als ouverture van de Ronde van Italië en Wim van Est, een rouleur van het zuiverste water meedeed, brachten de Oranjemannen het er niet bepaald fraai af. De Nederlandse ploeg is te Genua met flink verschil door Zwitserland verslagen. Stonden Wagtmans c.s. vóór de tijdrit nog met 35 punten voor op Zwitserland de algemene ploegenrangschikking wordt bere kend, niet volgens de etappetyd van de beste drie renners, maar volgens plaatsrangschikking in de uitslagen van elke dag, na afloop van de rit tegen het uurwerk bleek Nederland van de eerste naar de derde plaats te zijn geduikeld, met een punten- achterstand van niet minder dan 61 op Zwitserland, waarin Kóblet en Clerici goed gesteund werden door Croci Torti en van 28 op Frankrijk. De sterke eerste plaats in de team- rangschikking der buitenlanders is ons land in één stevige klap kwijt geraakt. Uitslagen De uitslag van de zesde etappe van de Ronde van Italië luidt: 1. de ploeg van Defilippis (1 uur 11 min. 6 sec); 3. Zwitserland (1.11.45); 5 Frank rijk (1.12.09); 8. Spanje (1.13.12); 9. Nederland (1.13.45); 12. België (1.14.27). Het algemeen klassement na de zevende etappe luidt: 1. Magni (It.) 23.48.46; 2 Clerici (Zw.) 23.48.54); 3. Monti (It.) 23.48.55; 4. Geminia- In de wedstrijd van het Middelburgse Swift tegen het hoofdstedelijke For- tuna, onderschept een Amsterdamse verdediger een aanval van de Zeeuwen- (Foto: P.Z.C.) Artsen voetbalden voor Rode Kruis De voetbalwedstrijd tussen een elf tal van artsen uit West Zeeuwsch- Vlaanderen en een elftal van ingeze tenen uit Breskens is geëindigd is een 6—A overwinning op de artsen. Deze wedstrijd werd gespeeld ten bate van het Ned. Rode Kruis. ni (Fr.) 23.49.02; 5. Nencini (It.) 23.49.17; 6. Coppi (It.) z.t.; 7. Moser (It.) 23.49.22; 8. Wagtmans (Ned.) 23.49.34; 9. Van Breenen (Ned.) z.t.; 10. Voorting (Ned.) z.t.; 11. As- sirelli (It.) 23.49.43; 12 Bottella (Sp.) 23.54.03; 27. De Groot (Ned.) 24.00.01; 43. Roks (Ned.) 24.02.30; 94. Maenen (Ned.) 24.53.11; 95. Van Oers (Ned.) 25.08.43. Het algemeen ploegenklassement na de zesde etappe luidt: 1. Zwitser land, 252 pnt.; 2. Frankrijk 285; 3. Nederland 313; 4. Spanje 368; 5. België 549. DUIZENDEN ZAGEN ZEEUWS WIELEREVENEM ENT Franse kampioensploeg en Duitse afvaardiging liet verstek gaan Een fel sprintende Wuyts uit Kruisland flitste gisteravond in Heinkenszand enkele meters voor zijn naaste concurrenten als eerste over de eindstreep van de internationale wielercourse voor. amateurs om de „Kaperprijs 1955", een wedstrijd over 190 kilometer. Daarmee was een gevecht beslist, dat door enkele honderden renners uitgestreden werd op de slinge rende landwegen van Zuid-Beveland en. op het 2 kilometer lange parcours te Heinkenszand, dat veertig keer werd afgelegd. Onder de vele deelnemers was ook een ploeg van zes Belgische renners, die aan dit grote Zeeuwse wie- Ierevenement een internationaal cachet gaf. De Franse en Duitse deelneming, waarvan de organisatie dacht zich ver zekerd te hebben, liet verstek gaan, zodat de duizenden toeschouwers de Franse clubkampioenen geen strijd zagen leveren. Maar de deelneming van de Belgische afvaardiging vergoede veel. Want het W3S vooral in de voor ronde over 110 kilometer door het Znid-Bevelandse landschap dat de Belgen zich zeer strijdlustige renners toonden, die vrijwel steeds in de kop van het fel jagende peloton te vinden waren. Tijdens de slopende veertig ronden, die op het parcours in Heinkenszand verreden werden, moesten de meeste Belgen echter bukken voor de numerieke meerderheid van hun Nederland se sportvrienden. Gilbert Saelens de winnaar van vorig jaar, gaf zelfs tijdens de laatste ronden op. De jonge Wuyts kon zich tenslotte de trotse eigenaar noemen van de kapertrui, bezit van de winnaar van de course. Duizenden toeschouwers zagen de renners precies vijf minuten voor twee in vliegende start- over de witte streep gaan. Gilbert Saelens joeg aan de kop en sleepte het peloton in hoog tempo naar 's-Heer Arendskerke, de eerste plaats, die het jachtende peloton passeerde. De renners bleven de eerste tientallen kilometers als klitten aan elkaar han gen en in Wilhelminadorp, toen de rij,- ders ongeveer 19 kilometer onder hun wielen, hadden laten, wegglijden, hing de groep nog dicht bij elkaar. Bij 's-Gravenpolder kwam er echter wat LANGS BEVELANDSE BOOMGAARDEN „Steeds Voorwaarts" Br< won de 25 kilometer De wandelsportvereniging „Kruinin- gen" organiseerde op Hemelvaartsdag 1955 voor de 2e maal haar „Luctor et Emergo"-wandeltochten. Al werkte het weer niet zo goed mee als vorig jaar, toch kon tochtleider J. v. d. Parel om half een ruim 500 wan delaars doen afmarcheren, voor afstan den over 10, 15 en 25 km. De tochten voerden di wandelaars naar de boom gaarden van Scliore, Bic/el Inge en Kapelle Nadat de tocht was volbracht, kon den allen een fraaie medaille in ont vangst nemen. Zij, die voor de 2e maal deelnamen, kregen een „tweetje". Voor de groepen waren groepsprijzen en Breda ve*e extra prijzen. De extra prijzen werden door de ju ry als volgt toegekend: 10 km: 1 W.S.V. „Op Stap", Scherpe- nisse; 2 W.S.V. „Weest Kwiek", Roo sendaal; 3. W.S.V. „Hansweert" te Hansweert; 4. Chr. school te Kruinin- gen; 5 W.S.V. „Kruiningen"; 6 W.S.V. afd. Biezelinge. 15 km. 1 W.S.V. „Juliana" Gorin- chem; 2 W.S.V. „Kasporgo", Goes; 3 W.S.V. „Op Stap", Scherpenisse4 „Weest Kwiek", Roosendaal; 5 W.S.V. „Hansweert", Hansweert; 6 Chr. school te Kruiningen. 25 km; 1 W.S.V „Steeds Voorwaarts" Breda; 2 W.S.V. „EmBeE", Breda; 3 Goesse Padvindsters, Goes; 4 W.S.V. „Swace" Tilburg 5 W.S V. „Vlug"- dames, Bergen op Zoom; 6 W.S.V. „Vlug'-heren, Bergen op Zoom. tekening in de strijd. Enkele ontsnap pingspogingen hadden de karavaan uiteen getrokken tot een lange sliert, die vooraf ging door een klein kop- groepje, waarin zich naast de Belgen Saelens en* Desmet ook Theo van Wij- chen van de Zeeuwse wielerclub „De Scheldemond" bevond. Op de route naar Driewegen, waar de renners ruim zestig kilometer achter de rug hadden, voegden zich meer renners bij de kop groep. Vooral de Belgen bleken hun slag te hebben geslagen, want behalve Gilbert Saelens en Desmet vochten nu; ook Gentier Saelens en Vanaerde mee. Op de bochtige wegen naar 's-Heeren- hoek voltrok zich een grote ommekeer in de rangschikking der renners. En kele niet te stuiten demarrages brach ten Verhelst uit Axel, Rijnvos uit Standaardbuiten, Wuyts uit Kruisland, en Roks uit Sprundel ver aan de 'okp. Met een serie flitsende pedaalslagen namen zij ongeveer 35 seconden voor sprong op het grote peloton, dat zich het gevaar waarschijnlijk nog niet rea liseerde. Toen de grote heren in de verspreide karavaan eindelijk besloten het gat tussen hen en de kopgroep te dichten, was het te laat. Want de voor ste vier hadden inmiddels met een rui me voorsprong het twee kilometer lan ge parcours in Heinkenszand bereikt. Alleen Van de Zande uit Halsteren en Piet van Est uit Fijnaart konden voldoende stootkracht opbrengen om dicht bij de koplopers te komen. Met I tien seconden achterstand flitste dit tweetal het parcours te Heinkenszand op. Enkele ronden lang spraken deze twee renners al hun krachten aan en dit doorzetten werd beloond, want al spoedig kwamen zij in de kopploeg door. Verhelst ondervond daarna de terugslag van de vlucht op de Beve- landse wegen. Allengs kwam hij moei- In het kopgroepje bleef het onder tussen ook niet rustig. Enige malen de marreerde Rijnvos, maar de enkele tientallen meters voorsprong, die hij wist te nemen, moest hij prijsgeven. Eenzelfde lot was de ontsnapping van Van de Zande beschoren en ook moedige poging van Wuyts ging voor de bijl. Enkele ronden voor het einde moest een van de grootste kanshebbers Piet van Est een bittere tegenslag in casseren. Hij kreeg met materiaal defect te kampen en voor het euvel verholpen was, keek hij tegen een ach terstand van meer dan 100 meter aan. Daarmee was hij bij voorbaat voor de eerste plaats uitgeschakeld. De ren ners, die niet aan top zaten vochten hard om de voorste renners te berei ken. Het snelle groepje vooraan gaf daartoe echter geen gelegenheid. De koplopers dreven in de laatste ronden het tempo zo hoog op, dat geen der rijders meer gelegenheid kreeg er alleen vandoor te gaan. Het vier tal bleef bij elkaar cn moest de strijd uitvechten in een razende sprint, die Wuyts het eerst over de eindstreep bracht voor Rijnvos, Van de Zande en Roks. Piet van Est handhaafde zich op de vijfde plaats en Desmet joeg als snelste uit het peloton over de eind streep. Uitslagen In de avonduren reikte de burge meester van Heinkenszand, de heer H. J. J. Derckx, in de muziektent van zijn gemeente de prijzen uit. Winnaar Wuyts mocht een enorme beker in ont vangst nemén,-en de winnende ploeg, de wielerclub Helpt Elkander" uit Oud-Gastel- kreeg de kapervlag. De individuele uitslag van de „Ka perprijs" luidt; 1 A. Wuyts uit Kruis land, 2 P. Rijnvos uit Standaardbuiten, 3 C. v. d. Zande uit Halsteren, 4 A. Roks uit Sprundel, 5 P. v. Est uit Fij- naard, 6 G. Desmet (België), 7 A. Ge luk uit Rotterdam, 8 C. v. d. Borst uit Etten, 9 A. Bergmans uit Aalst, 10 Ex Aego een groep, waarin o a. Tróch en Gentier Saelens, beiden België. Rijnvos werd aangewezen als de strijdlustigste renner en Piet van Est kreeg de prijs voor de rijder met de meeste pech. Het ploegenklassement luidt: 1 Wie lerclub „Helpt Elkander" te Oud-Gas tel, 2 Belgische afvaardiging, 3 Wie lerclub „Sportief" uit Breda. De premies voor de „Kaperprijs" werden in een puntenklassement ver reden. Winnaars van dit klassement werden :1 Piet van Est, 2 P. Rijnvos, 3 Termorshuizen, 4 A. Bergmans, 5 P. Geerts. lerwijl de amateurs bezig waren aan hun voorronde door Zuid-Beveland verreden nieuwelingen een rit voor ploegen. De uitslag van deze wedstrijd luidt1 De Amsterdamse Sportclub _,De Germaan", 2 „De Kampioen" uit Haarlem, 3 de Tilburgse Wielerclub „Pijnenburg", 4 De A-ploeg van het VIER-EN-VIJFTIG TWAALFTALLEN Wisselbeker voor Swift Het Swift korfbal-tournooi, dat ieder jaar op Hemelvaartsdag wordt georga niseerd op de Gemeentelijke sportvel den te Middelburg, is ook dit jaar weer uitstekend geslaagd. Vier en vijftig twaalftallen hebben de strijd om de prijzen aangebonden en in verschillen de afdelingen had deze strijd een der mate spannend verloop, dat eerst na het nemen van strafworpen de uitein delijke winnaar in een serie kon wor den bepaald. Op de minuut af werd op tijd begonnen en er werd onafgebroken op acht velden gespeeld. Hoewel er in de ochtend nog even een buitje los kwam, waren de weersomstandighe den later toch gunstig. De hoofdschotel van de dag was de ontmoeting AmsterdamKindhoven, waarbij de Amsterdammers wel zeer goed voor de dag kwamen met zeven spelers en speelsters, die de oranjetrui hebben gedragen. Het was een prima ploeg, die uitstekend, op elkaar bleek te zijn ingespeeld. De Eindhovenaren waren individueel dikwijls goed, maar als ploeg zeker veel minder. Het pu bliek, practisch de gehele Zeeuwse korfbalwereld was aanwezig, Reeft echter van uitstekend spel kunnen ge nieten. Er" werd snel en soepel korf bal vertoond en de toeschouwers heb ben het een en ander van techniek en tactiek kunnen leren, wat tenslotte de bedoeling van deze wedstrijd was. Amsterdam begon met een snelle start en had reeds spoedig een voor sprong van 3—0, toen Eindhoven de achterstand tot 31 verkleinde. Toch konden de laatsten niet verhinderen dat de Amsterdammers met rust een voorsprong hadden en na de rust de score opvoerden tot 13—4. Deze grote overwinning moet geweten worden aan het betere aanvalsspel van de Amster damse ploeg, terwijl dit een onderdeel was, waarin de Eindhovenaren juist tekort schoten. De uitslagen van het tournooi waren: Afd. IA: 1 Vios I; 2 Elto I. Afd. IB: 1 de Poel I; 2 Swift II. Afd. IC: 1 Scampolo I; 2 Animo I. Afd. ID: 1 Swift III; 2 Neerlandia Afd. 2A: 1 Alliance; 2 B.K.C. Afd. B2: 1 Blauw Wit; 2 W.K.V. Afd. 2C1 Vopo II; 2 Swift IV. Afd. 2D: 1 Animo II; 2 Vitesse II. Adspiranten: Afd. A1 Swift A; 2 Swift B. Afd. B: 1 Zuidwesters A; 2 Swift Snel. Afd. C: 1 Animo; 2 Vios. Advertentie j lijker door en tenslotte kon hij de aan-1 Rotterdamse Feyenoord en 5 „De Jon- sluiting niet meer handhaven. ge Renner" uit Dongen. want... haar sublieme Virginia karakter onderscheidt zich in hoge 'mate van de alledaagse sigaret. Afd. DBlauw Wit. Afd. E: Zuidwesters B. De beslissingswedstrijd om de A. W. Levering wisselbeker, welke tussen Zuidwesters A en Swift A werd ge speeld, leverde een overwinning op voor de Swift-adspirantën, zodat deze zich voor een jaar het bezit van deze fraaie beker verzekerden. Swift I speelde zelf niet mee, om dat alle spelers bij de organisatie wa ren betrokken. Wel hebben zij een voorwedstrijd van 1% uur gespeeld te gen het Amsterdamse Fortuna. Dit bleek een uitstekende ploeg te zijn waar Swift de handen aan vol had. Het werd een gelijkopgaande strijd, doch toen de stand 76 in het voordeel van Fortuna was en de gelijkmaker in de lucht hing, floot de scheidsrechter voor de laatste maal, daardoor de beker aan de Amsterdammers latend. Bevredigend slot van interland-seizoen (Slot van pag. 3) De opstelling van Theo Timmer mans als rechtsbuiten mocht voor deze ADO-speler misschien iets on dankbaars hebben, maar hij heeft daar niets van laten blijken. Hy toon de er geen graad minder enthousias me om en liet zien, niet'alleen een foed, maar ook een veelzijdig voet- aller te zijn door als rechtsbuiten te slagen. Een duidelijk bewijs daar van gaf hij met de tweede Nederland se treffer; zonder meer een juweel van een doelpunt. In ons elftal als geheel was aan voerder-rechtshalf Schaap, naast Willies de uitblinker. In de eerste plaats doordat hy zijn techniek liet „flonkeren" in het helaas op deze He melvaartsdag zo schaarse zonlicht. Soms vroeg men zich af, of de Hil versummer vier, in plaats van twee benen hadin de onmogelijkste standen wist hij de bal te bereiken of zo economisch mogelijk weg te spelen; of dit nu verdedigend of aan vallend was. Zijn niet aflatende ijver werkte bezielend op de gehele'ploeg. Schaap had trouwens een waardig tegenhanger aan linkshalf Klaassens, die minder geacheveerd, maar als al tijd blakend van strijdlust, ook met afstandsschoten zyn geluk beproef de. Stopper Cor van der Hart heeft ook na Nederland—Zwitserland geen concurrentie te duchten voor zijn sleutelpositie in de Oranjeploeg, Toch was er in het defensieve team, dat hij met Wiersma en Kuys nu al ge ruime tijd vormt, één ogenblik van onachtzaamheid, dat onmiddellijk door de Zwitserse middenvoor Hügi werd afgestraft. Maar dat was bij ae stand 4—0 in het voordeel van Oran je, en dan is zo'n ogenblik van al te grote zelfverzekerdheid en een ge voel van onoverwinnelijkheid te be grijpen, hoewel niet helemaal te ex cuseren. De backs kan men evenmin iets anders dan lof toezwaaien voor hun totaalprestatie. Zowel Wiersma als. Kuys hadden in de vleugel-spe lers, resp. Mauron en Morand, tegen standers, die men tot de beste en snelste spelers van de Zwitserse ploeg mocht rekenen en vooral Wiers ma is door taai volhouden de meer dere gebleven. Keeper Landman heeft het, na die uitzonderlijk „drukke" Zondagmiddag in Dublin, weer eens erg rustig ge had. Niettemin bleef hij volledig ge concentreerd, hetgeen hij in de twee de helft o.m. aan Hügi en Morand on dubbelzinnig liet blijken. Bij alle verheugenis over de fraaie overwinning, is het internationaal fezien zeker nog geen tijd om on- ezorgd te blijven jubelen over de po sitie van het Nederlands elftal. Daar voor liggen enkele bittere ervarin gen in te recent verleden. Maar wel een mijlpaal is dunkt ons wel, dat de keuze-commissie er zij het laat in geslaagd is, de stprkst mogelijke Nederlandse ploeg zo „rendabel" mo gelijk op te stellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 4