ONTEMBARE ELF BEVOCHTEN 4-1 ZEGE Voortreffelijke voorhoede brak Zwitserse grendel open Verrassende Nederland uitslag bezorgde voordelig saldo Vier in en zestig duizend genoten als de gloriedagen van weleer Oranje werd in de tweede helft te overmoedig... VRIJDAG 20 MEI 1955 P RO V I N 01 A L E ZEEUWSE COURANT 8 (Van een speciale verslaggever). MET SCHETTERENDE EN TRIOMFANTELIJKE FANFA RES zette gistermiddag onmiddellijk na het eindsignaal van scheidsrechter Schmetzer het muziekcorps „Excel sior" uit Boskoop het befaamde lied in van Jan de Cler „Hup Holland Hup!" En onmiddellijk ook haakte het duizendkoppig legioen daarop in het zong, néén, jubelde mee uit voile borst als een spontane zegezang van de Nederlandse voetbalwereld! Want de elf had den de Leeuw niet in het beroemde hemdje laten staan, maar integendeel voor een klinkende 4-J-l overwinning gezorgd op het toch werkelijk niet als „zacht ei" bekend staande Zwitserland. Vier en zes tig duizend mensen genoten Donderdag als in de grote glorie-dagen van weleer, genoten van de bril- Van Roessel werd geblesseerd Een paar uur voor het begin van de wedstrijd begon het te regenen en dat betekende een probleem voor de heren van de Zwitserse Keuzecommis- sie. Zij hadden in hun voorhoede al een verandering moeten aanbrengen doordat de rechtsbuiten Ballaman wegens een lichte bloedvergiftiging de reis naar Rotterdam niet kon meemaken. Voor hem was Morand van „Chaux de Fonds" opgesteld. Maar bovendien moesten ze rekening houden met de lichte bronchitis, waardoor de linksbuiten Mauron gehandicapt was. Het plan was Mauron te laten spelen als het weer helder en droog bleef. Maar viel er regen dan zou Morand linksbuiten spelen en Key van „Lau sanne" de rechtsbuitenplaats bezetten. Besloten werd tenslotte om Mauron in elk geval de eerste helft mee te laten spelen. naar binnen gezwenkte De Harder net niet met zijn hoofd by kon. Het werd een corner, besloten met een hard schot van Klaassens dat Pernu- mian, een van de beste spelers van de Zwitserse ploeg, zonder moeite stop te. Een snelle Zwitserse tegenactie strandde op onze achterhoede waarna listig samenspel tussen De Harder en Wilkes deze laatste in een gunstige schietpositie bracht. Maar Pernumian liep vlie gensvlug uit zijn doel en griste de bal weg van de voeten van de Spaanse Nederlander. Steeds weer zwermden de oranje hemden voor het Zwitserse doel, hoe wel de spil Eggiman op het midden terrein bergen werk verzette en in duels van man tegen man vaak aan het «langste eind trok. Clavan, zeer op dreef en met De Harder een buitengewoon mobiele vleugel vormend, zond de bal hoog voor het heiligdom van Pernumian waarvoor v. Roessel klaar stond om in te koppen. Hij sprong en hij kopte ook, maar tegelijkertijd was de Zwit serse keeper met gestrekte vuist uit zijn doel gekomen. 1-Iij raakte de bal en tegelijkertijd het hoofd van onze middenvoor die even liggen bleef en daarna van het veld verdween. Hij werd vervangen door De Bruyckere jammer, want in onze aanval klopte het als zelden tevoren Dit uitvallen van v. Roessel gebeurde in de zevende minuut, toen de Zwit serse kolonie al herhaaldelijk doods angsten had uitgestaan, zo spande het voor de Helvetïsche veste. Maar steeds bleven de Oranjetruien ster ker. Schaap die aanvallend en verde digend zijn mannetje stond, schoot na aardig combinatiespel juist naast, om even later door een handig hakje naar Wiersma redding te brengen toen Mauron gevaarlijk ver was op gedrongen. Toen kwam Nederland weer aan 't woord. Voortdurend opgestuwd door een middenlinie, die zich naar voren kon wagen omdat Kuys en Wiersma zeker en trapvast bleken, liepen onze Schaap won de tos en verkoos te gen de wind in te spelen en reeds on- middellijk nam Oranje het initiatief in handen. Al in de eerste minuut mocht Kuys een vrije schop nemen, doordat een der gasten een overtreding beging tegen Clavan. Maar waar het de onzen in de eer ste plaats om ging, was het openbre ken van de reeds beroemd geworden „Zwitserse grendel". Dat was geen eenvoudige zaak, maar het gebeurde voortreffelijk en er bleek uit, dat de Nederlandse elf ook op het gebied van de voetbal-tactiek het nodige in hun mars hebben. Zij kraakte de grendel, brak hem open en deed dit met com binaties in hoog tempo met voortdu rende switch-beweging op beide vleu gels. Een aanval van De Harder mislukte doordat de Hagenaar vast liep in het hoekje van de cornervlag en even la ter onderbrak Meier, die tussen de Zwitserse achterhoede en voorhoede pendelde, een nieuwe aanval. Maar Nederland kwam terug. Uit een pass van Wilkes naar Timmermans resul teerde een goede voorzet waar de VVV\AAA/VVVV*VVVVV*VVVVVy Jan van Roessel niet ernstig gewond Jan van Roessel, de onfor tuinlijke middenvoor van het Nederlands elftal, die reeds na negen minuten moest uitvallen, heeft b\j zijn botsing met doel man Pernumian vermoedelijk een breukjë in de rechter bo venkaak opgelopen. De verwon ding Is, naar ons van bevoegde zdije werd medegedeeld, niet ernstig. Van Roessel heeft de wedstrijd verder van de tribune af gevolgd. Maandag zouden nog Röntgen-foto's worden ge nomen. Van Roessel zal zo goed als zeker enkele weken niet voor Willem II kunnen spelen. VV\*VVW*VWVWWV\'VWVV lante Faas Wilkes, die een sublieme partij voetbal gaf te zien en blaakte van 'n ontembare aanvalsdrift. Ge noten van de voortreffelijke samenwerking in het trio Wilkes-Timmermans-Clavan, van de razendsnelle rushes van Bertus de Harder, kortom van een stalen Nederlandse ploeg, bij wie vergeleken de Zwitsers maar een povere indruk maakten. Het was inderdaad een grootse dag, daar in het Rotterdamse Feyenoord- stadion, waar ditmaal een fantastische victorie werd bevochten, die allerminst geflatteerd was. Want als er iets op de einduitslag valt aan te merken, dan is het, dat de cijfers het krachtsverschil niet helemaal zuiver weergeven: een uitslag 51 of zelfs 61 zou zeker verdiend zijn geweest voorwaartsen storm met weldoor dachte en briljant uitgevoerde aan vallen. Voortreffelijk samenspel van Wilkes en Timmermans bracht vreug de in de Nederlandse harten. Het was de onvermoeibare Eggi man dit het spel verplaatste naar on ze helft. En toen kreeg Landman voor de eerste maal, nadat er onge veer 20 minuten gespeeld was, gele genheid om zijn talenten te tonen, op een harde kopbal van Wiersma, die moest terugspelen en dit zodanig deed dat onze doelman slechts val lend het leer kon bemachtigen. Zo ging de wedstrijd verder, met merk baar Nederlands overwicht. Totdat, in de veertigste minuut, het stadion daverde op zyn grondvesten: na een door Clavan voorbereide aan val kwam de bal via De Bruyckere bij Wilkes, die de dappere Zwitserse doclverdediger met een hard en be heerst schot geen kans gaf. Nog geen twee minuten later, toen onze voor waartsen het andermaal op de heu pen kregen, werd het 20. Een prach tige ren van De Harder bracht het leer voor het Zwitserse doel, waar de verdediging totaal uiteengereten werd door welberekende passes, waarop noch Steffen, noch Mathis, noch de telkens falende Schmidhauser vat kregen. Timmermans legde de laatste hand aan het werk met een scherp schot, dat de linkerpaal trof, waarna de bal de rug van Pernumian raakte en in de touwen sprong. Zwitsers journalist: „Overwinning verdiend" De Zwitserse spelers en officials waren na afloop van de wedstryd unaniem van mening, dat de 41 overwinning van het Nederlands elf tal volkomen verdiend was geweest. De bekende Zwitserse sportjourna list, Arnold Wehrle, directeur-hoofd redacteur van het bureau „Sportin- formation" in Zürich verklaarde, dat onze snelle vleugelspelers Timmer mans en De Harder de Zwitserse ver dediging van haar stuk had gebracht. Het was volgens Wehrle vooral aan Wilkes, die hij de grote strateeg in onze ploeg noemde, te danken ge weest. dat Nederland hiervan kon profiteren. In het bijzonder voor aan voerder Schaap en ook voor onze ver dedigers had hij bewondering. Zij had den bij de schaarse, maar soms toch wel gevaarlijke tegenaanvallen, de Zwitsers bijna steeds goed mat gezet. Prachtig werk leverde Faas Wilkes tijdens de wedstrijd NederlandZwit serland. Bovenstaande foto toont de „Spaanse Nederlander" in een karak teristieke houding: hij heeft juist de Zwitserse doelman omspeeld. WEDSTRIJD NA DE RUST Zwitsers braken in 35e minuut door MOREEL GEKNAKT was ook na de rust de exclusieve Zwitserse gren del-verdediging en blakend van geest drift waren de Nederlandse aanval lers. De Bruyckere, de minste in het aanvalsquintet, kreeg 'n kans, maar hij aarzelde even en de bal werd hem ontnomen. Toen drong Clavan ver op nadat Wilkes zich van Eggiman had ontdaan. Weer ging de bal naar De Bruyckere, maar ditmaal was de pass onzuiver zodat de Tilburger er niet op kon lopen. Even reageerden de Het vierde en laatse Nederlandse doelpunt, dok ditmaal weer prachtig werk, van de Nederlandse voorhoede. Bevredigend slot van Interland-seizoen Voorhoede leverde dümaal fantastisch werk (Van een speciale verslaggever). Faas Wilkes heeft tot Rotterdam gewacht om zijn vorm te tonen, om te laten zien, dat hy werkelijk nog een briljant voetballer is, voor wie men in Spanje graag een indrukwekkend bedrag aan peseta's over heeft om hem als trekpleister te bezitten voor het Bportieve Spaanse publiek, dat een voorliefde heeft voor spectaculair spel, voor een onnavolgbare dribbel en gevolgd door een flitsend schot, dat doel treft. Deze wedstryd. betekende voor onze nationale ploeg als geheel een be vredigend slot van het interland-seizoen, omdat over het gehele seizoen gerekend de baians in evenwicht is gebleven. Na de 43 nederlaag te Antwerpen tegen België volgden immers het gelijke spel tegen de Denen (11), de overw'inrting met 10 op de Belgen in Amsterdam en de neder laag tegen de Ieren, eveneens met 10. Wat het doelgemiddelde betreft kan men nu in ieder geval nog van een voordelig saldo van 97 spreken. Uit de verrassende 41 uitslag kan men al enigszins afleiden, dat de ge renommeerde Zwitsers, die pas nog tegen Oostenrijk slechts met 32 hadden verloren, in Rotterdam zijn tegengevallen. Zij toonden inderdaad een opvallend geringe geestdrift en speelden aanvallend zonder enige fantasie. Ook hun befaamde grendel verdediging bleek op de duur niet solide genoeg om de snelle Ne derlandse voorwaartsen het scoren te kunnen beletten. Die snelheid speelde hen waarschijnlijk nog wel Het derde Nederlandse doelpunt: v.L n.r.: WilkesPernumian en De Bruy ckere. het meest parten, want het Zwit serse elftal mocht dan voor het grootste deel uit bijzonder gerouti neerde krachten bestaan (aanvoer der Eggiman speelde zijn 44ste in terland), in tempo schoten deze Zon dag dikwijls ruimschoots tekort. Wederom hebben Zondag tien duizenden voetballiefhebbers bran dend van nieuwsgierigheid hun plaat sen ingenomen om te zien. wat onze voorhoede er van terecht zou bren gen. Op die vraag hebben de spelers zelf het antwoord gegeven, met uit zondering helaas vaii Van Roessel, die reeds in de negende minuut zo danig gewond geraakte, dat hij zich door De Bruyckere moest laten ver vangen. Dat was dus de tweede maal in korte tijd, dat de Tilburgenaar Zwitsers en toen Wiersma wat al te fors Hügi van de bal liep, bestraf te Schmetzer dit met een indirecte vrije schop. Onze verdediging, goed opgesteld, bezwoer het gevaar en meteen trok de voorhoede weer ten aanval. Het overwicht van de Neder landers bleef zo groot dat de sco re niet ongewijzigd kon blyven. In de 13e minuut liet De Harder voor de zoveelste maal aan zyn bewa kers zijn hielen zien, hy zond de bal op het goede moment naar Wilkes, "die gaf meteen door aan De Bruyckere en nu -aide de Tilburger niet: langs de uit po sitie gespeelde Pernumian trapte hy hét leer in de touwen: 30. Even scheen het alsof de achter stand de Zwitsers tot heftiger verzet zou stimuleren. Drie keer kwam ons doel in gevaar, maar eerst wist Landman, hoog opspringend, de bal boven de Zwitserse hoofden weg te plukken en daarna bracht Wiersma redding toen de uitgelopen Landman het leer was kwijtgeraakt. De derde critieke situatie "ontstond door toe doen van de Zwitserse linksbuiten Mauron die voorby Van der Hart en Wiersma dreef en, schuin voor ons doel gekomen, zo scherp in de hoek wilde schieten dat de bal juist langs de paal ging. Het vierde Nederlandse doelpunt kwam tot stand in de negentiende minuut op een moment dat niemand het verwachtte. De Zwitserse verde diging was ver opgedrongen waarop Van der Hart, die de situatie goed bekeken had, de bal hoog en ver naar voren plaatste. Wilkes, met een vry veld voor zich, rende naar voren, dreef langs Pernumian en schoot het leer langs Mathis, die eensklaps was komen opdagen, in het net. In de nu volgende periode speelde de Oranjeploeg met groot meester schap en met een zelfvertrouwen, dat af en toe wel eens in overmoedigheid ontaardde. Alles lukte, tenminste in het veLd, want de afwerking van de prachtig opgezette aanvallen liet te wensen over en tal van uitgezochte kansen gingen te loor. Die grote meerderheid gaf onze spelers eigenlijk een tikje te veel zelfvertrouwen. Ook leek het alsof hun strijdlust iets verminderde en daarvan maakten de roodbaadjes ge bruik. De linkervleugel Meier-Mauron kwam in snelle actie en Mauron plaatste de bal voor ons doel, nadat de uitgelopen Landman was gevallen. Maar Van der Hart, op de doeliyn staande, zond het leer het veld in. Nog kwamen de Zwitsers terug, Hügi brak door en in de 35e minuut kon hy met een schuiver via de paal de ach terstand tot 14 terugbrengen. En hierby zou het deze middag bly ven. Nog herhaaldelijk wisten onze voorwaartsen zich kansen te schep pen maar de vastberadenheid en de dash die nodig waren om de score op te voeren, ontbraken. spoedig voor de geblesseerde midden voor (ook voor Van der Gyp in Dublin) moest invallen. De Bruycke re heeft geprobeerd, zich van de hem plotseling opgedragen taak, zo goed mogelijk te kwijten. Hij heeft één van de hem geboden kansen uitstekend benut voor het maken van het derde doelpunt, maar te dikwijls bleek in dit milieu bij hem toch een gemis aan „klasse", aan startsnelheid, uit houdingsvermogen en spelinzicht ook. Van onze vijf voorwaartsen was hij beslist de minste. Clavan op de linksbinnenplaats heeft zeker voldaan. Vanzelfsprekend zocht deze het, evenals in zyn club, vaak in de samenwerking met De Harder. Te loven viel zijn grote yver bij het uit de verdediging ophalen van de bal. Met zijn passes had hy niet steeds geluk. Dat lag niet altijd aan hem zelf, want voor de snelle De Harder waren zy meestal wel „op maat", voor De Bruyckere daarente gen nog al eens iets te hard. zag 7 goochelen op de vierkante meter om hem even later weer een ge makkelijke bal te zien missen. Zijn af en toe bijna clownesk optre den „deed" het weer uitstekend bij het publiek. (Vervolg op pag. 4)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3