„Volksonderwijs" in Goes vierde vijftigjarig bestaan Zmump Almanak •«TRAFFIC RANG UITSTEKEND MUZIEKCONCOURS IN BELGISCH WATERVLIET PROVINCIALE Z E U W S B COURANT VRIJDAG 20 MEI 1955 GESLAAGDE JUBILEUMVIERING „Strijd tegen achterstelling van openbaar onderwijs" Enige honderden voorstanders van openbaar onderwijs hebben Woens dagavond in „de Prins van Oranje" te Goes het vijftigjarig bestaan van de plaatselijke afdeling van „Volksonderwijs" op feestelijke wijze gevierd. Des middag was er voor de leerlingen van de twee openbare lagere scho len reeds een gezellige bijeenkomst. Voordat de feestgangers 's avonds het aardige blijspel „Trouwen is niet gemakkelijk" door de V'lissingse Onderwijzers Toneelvereniging opgediend kregen, was er eerst nog een kort officieel gedeelte, waarin de algemeen secretaris van het hoofdbestuur van „Volksonderwijs", de heer P. van Thuyl uit Amsterdam, de gelegenheid kreeg uiteen te zetten, wat deze vereniging beoogt. heid van schoolkeuze geëerbiedigd te zien, maar als voorstanders van openbaar onderwijs willen we dan ook dit zelfde recht hebben in diè plaatsen, waar men ons dit belet. Als voorbeeld noemde spreker, dat in de gemeente Heer (Limburg) reeds negen jaar gevochten wordt om een openbare school te krijgen voor ruim 150 kinderen. „Dat kunnen we geen gelijkstelling vinden, maar achter stelling van het openbaar onderwys". „Volksonderwijs" voert echter liever positieve strijd, voor goede schoolgebouwen, gymnastiekon derwijs, verlaging van het aantal kinderen per klas enz. Met goede onder-wijzers zal de groei van de openbare school zich voortzetten en zal het ideaal: al len onverdeeld naar de openbare By de opening kon de voorzitter van de afdeling Goes, mr. J. F. G. Schlingemann, o.m. de inspecteur van het L.O., mr. L. G. Wolf, wethouder J. J. van Melle, het Zeeuwse hoofd bestuurslid van Volksonderwijs, de heer A. de Jonge uit Middelburg, en vertegenwoordigers van zusterafde- lingen verwelkomen. Na een greep in de geschiedenis van de afdeling te hebben gedaan, wees de voorzitter op de taak welke nog \tacht. „Er valt in Goes nog heel wat te verbeteren. Wij weten dat het gemeentebestuur van goeden wil is en dat vooral de financiën de groot ste rem vormen om de reeds vast gestelde nieuwbouwplannen snel uit te voeren. By die uitvoering zal het bestuur van Volksonderwijs nauw lettend toezien, opdat het openbare onderwijs zijn rechtmatige deel krijgt". Voorts wees spreker op de wenselijkheid van een betere huisves ting voor het openbare kleuteronder wijs in deze gemeente en een speel- gelegenheid voor de Goes3e jeugd. Verder zal men strijd blijven voeren. „Niet, zoals wel wordt beweerd, tegen het byzonder onderwys, aldus spreker, maar om de openbare school tegen onwaardige aanvallen en ver dachtmakingen te verdedigen, haar recht op erkenning van haar ver diensten uit tie dragen en haar grond beginselen te propageren". Na dit openingswoord bood de heer J. van der Meulen-Bosma, voorzit ter van de propagandacommissie, de voorzitter een lijst met 123 nieuwe leden aan, waarmee de afdeling Goes de 400 heeft overschreden. Pro paganda-rede De heer P. van Thuijl, algemeen secretaris van he hoofdbestuur sprak hierop zijn propaganda-rede uit. Na een opsomming van de eisen waar aan - een goede school dient te vol doen. ging spreker in op de soms ge uite bewering, dat de openbare school neutraal zou zijn. Niets is minder waar. Met grote trots kunnen we zeg gen, aldus spreker, dat de openbare school naar onze overtuiging de eni ge school in ons vaderland is, die toegankelijk is voor alle kinderen van het Nederlandse volk. Onze kin deren moeten onverdeeld worden op gevoed. Hiermee wordt niet alleen de verdraagzaamheid, doch ook de een heid bevorderd. Wij wensen de vry- Op de feestavond ter viering van het 50-jarig bestaan van de afdeling Goes van „Volksonderwijs", bood de heer J. van der Meulen-Bosma (links) aan de voorzitter, mr. J. F. G- Schlinge mann, een lijst met 128 nieuwe leden aan. (Foto: P.Z.C.) VAN m TOT ONDERWIJSJUBILEUM Dinsdag 24 Mei aanstaande zal de heer A. C. Verstijnen te Seherpenisse zijn veertigjarig onderwijzersjubi leum vieren. De heer Verstijnen is thans hoofd van de openbare lagere school te Scherpeni9se. Hij werd veertig jaar geleden in zyn geboorte plaats Nieuw Helvoet tot tijde lijk onderwijzer benoemd, maar ver wisselde deze functie na korte tijd voor die van onderwijzer aan de openbare school te Benschop en Wou- drichem. In 1929 ontving de heer Ver stijnen een benoeming "als hoofd der school te Almkerk en daar bleef hij achttien jaar; toen kwam hij naar Seherpenisse, eerst als onderwijzer en daarna sedert het vertrek van de heer Kouman als hoofd der school. Het lijdt geen twijfel, dat Dinsdag- voor 'de jubilaris .en izijn gezin een drukke dag zal worden, want hij is in de gemeente zeer gezien en ver vult. enkele functies in het openbare leven, zoals voorzitter der muziek vereniging en bestuurslid van het Groene Kruis. LANDBOUWJUB1LEUM Nog wat in het verschiet, maar Mevrouw had een keurig pakje neergelegd voor de iverkster, die er haar man mee mocht verrassen. Er zaten namelijk sigaren in. Mevrou wen doen dat wel meer en ook deze Middelburgse mevrouw meende liet goed met de werkster en haar gezin. Maar de man van de werkster liad- diezelfde avond enige moeite met het rookgerei, zoals dc eigenaar van een kousenzaak diezelfde avond enige moeite had met het ophalen van lad ders. Zij wisten niet van eikaars moeilijkheden, maar er zat toch enig verband in Een nichtje van mevrouw had na melijk beloofd voor haar tante m de kousenzaak even een pakje niet ny lons, ter ophaUng van ladders te zullen afgeven. Ze had de sigaren meegenomen. Zodat de man van de werkster, want dat was het gevolg van de pak- iesverwisseling, die avond verrast werd met een paar glanzende nylons. Hij kon ze echt niet gebruiken. En in de kousenwinkel heeft men ongetwijfeld met opgetrokken wenk brauwen de sigaren bekeken toch reeds met rasse schreden nade rend, is het zilveren jubileum van de heer G. van der Heijde te Kamper land. De heer Van der Heijde is op Zaterdag 21 Juni vijf en twintig jaar als landbouwersknecht op hoeve „Donkerzicht" van de gebroeders Leendertse te Kamperland werk zaam. STORMSCHADE De stormachtige wind, die in de nacht van Dinsdag op Woensdag oVer Zeeland streek, heeft hier en daar wat brokken achtergelaten, zoals op „Miniatuur Walcheren" te Middelburg. Twee scheepsmo dellen, de „Parata" van de SHV te Vlissingen en een plezierbootje, verdwenen onder het onstuimige (miniatuur)water. Ook aan het (miniatuur) station van Vlissingen ontstond schade, doordat de kap van het perron wegwaaide. De be schadigingen, die slechts gering waren, werden inmiddels hersteld. BRAND INSCHUUR In de landbouwscljuur van de heer B. op de hofstede „Hollepolder" te Borssele ontstond door onbekende oorzaak brand, hetgeen vrijwel on middellijk werd geconstateerd. Buren staken mede de handen uit de mou wen en met behulp van een schuim- blusapparaat was de zaak spoedig „bekeken". De Borsselse brandweer, die spoedig arriveerde, behoefde niet meer in te grypen. school, steeds nader tot verwerke. lijking komen, zo besloot dhr. van Thuijl zijn rede. Enkele flitsen van dit officiële gedeelte zijn door de AVRO op de band opgenomen en Donderdagochend uitgezonden. Het blijspel Nadat mevr. Henneman namens de afdeling Vlissingen van Volksonder wijs nog een bloemetje aan de voor zitter had overhandigd, nam de Vlis- singse Onderwijzers Toneelvereniging daarop de verzorging van de rest van het feestprogramma voor haar rekening. Opgevoerd werd het blij spel „Trouwen is niet gemakkelijk" van Jan Niemeijer. Een geestig en gezellig niemendalletje, met Cupido in de hoofdrol. Even vlot en fris als de tekst zelf, hebben de Vlissingse onderwijzers dit stuk ten tonele ge bracht. Er is veel en hartelijk gelachen, zodat de uitvoerenden zeker succes hebben geboekt. Alle rollen waren goed bezet, doch in het bijzonder mag zeker nog wel het spel worden vermeld van de hoofdfiguur, William Drucker (de heer D. Roodenburgj, zijn trouwe huishoudster (mej. M. Lems), de arts Dré Vroolik (de heer S. Lako), notaris De Blok (de heer A. F. v. d. Pluijm), de actrice Eva du Floo (mevr. H. J. v. d. Berg- Oosterwyk) en de ongehuwde dame (mevr. J. C. den Hamer-Bos). Aan het slot waren er naast har telijke woorden van dank voor alle uitvoerenden nog aardige surprises. Witfe landen Verrukkelijke pepermunlsmaak COLGATE - DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD Middelburgse architect bij aanrijding gedood De 63-jarige bouwkundige C. A. Rottier te Middelburg is Woensdag middag op de oprit naar de pont te Zijpe door een autobus van de R.T.M. aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer was met een collega naar Zijpe gelift, maar toen de pont wegens het. ruwe weer niet voer, wil de hij met de bus, die juist aan kwam ryden, naar Zierikzee terugkeren. Hij stapte zonder op te letten uit de auto op de rijweg, met het noodlottige ge volg, dat hij door de bus werd gegre pen. De chauffeur van de autobus, K. Q., treft geen schuld. In diverse frisse vruchtensmaken a 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent per rol Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel Oostburgse harmonie wérd winnares Het negende bondseoucours van de Bond van Muziekverenigingen in West Zceuwsch-V'laanderen werd op Hemelvaartsdag te Watervliet in België ge houden ter gelegenheid van het 115-jarig bestaan van de Kon. Fanfare „Een- dragt Maeckt Magt", te Watervliet. Reeds in de morgenuren trokken de Zeeuwsch-Vlaamse gezelschappen by Veldzicht de grens over. Watervliet toonde een feestelijke aanblik; de Belgische driekleur wapperde van bijna alle huizen en hier en daar was ook het rood-wit-blauw uitgestoken. Het was in de ruime gilde-zaal, dat burgemeester Rijckaert van Watervliet de druk bezochte receptie opende en waar de e'rewijn werd opgediend. De burgemeester noemde het organi seren van een concours een unicum voor zijn gemeente; iets dergelijks was in de geschiedenis van Watervliet nog nimmer voorgekomen. Hij wees op de betekenis van de verbroedering der volkeren en merkte op, dat de kunst doet wat de politiek niet vermag. Voorts richtte de voorzitter van de ju bilerende vereniging, de heer Beraert, zich tot de genodigden. Hij dankte de bond voor de destijds betoonde be reidheid om Watervliet als Belgische muziek vereniging in zijn midden op te nemen. De heer Meiresonne sprak gelukwen sen uit namens het Oostvlaamse Mu ziek- en Zangersverbond. Burgemees ter H. P. Everwijn van Zuidzande fe liciteerde de jubilerenden namens zijn gemeente en namens „Veronica", waarvan hij dirigent is. 1 De bondsvoorzitter, de heer P. A. Ocké, bracht dank aan burgemeester en schepenen van Watervliet voor de steun, die zij en hun voorgangers 115 jaar lang gaven aan de plaatselijke muziekvereniging. Hij noemde voorts de heren Bekaert en Van Daele de stuwende krachten en sprak er zijn te vredenheid over uit, dat thans de Bel gische partner bereid was gevonden het concours te organiseren. Hij dankte voor de schitterende ontvangst in het Gildehuis. De heer Ocké stelde aan de afge vaardigden van de diverse korpsen Wa tervliet als voorbeeld; de vereniging, die al 115 jaar op de bres staat om vreugde en kunst te brengen. In dit verband diende de directeur, de heer Cattoir, met eer genoemd te worden. Hij wees er o.m. op, dat hij voor het streven van de heer A. A. Leenhouts, inspecteur van het lager onderwijs te Middelburg, om verband te leggen tus sen de schooljeugd en de muziek grote waardering heeft. De heer Ocké bracht verder dank aan de heer Cor Schijve, die de dirigentencursus leidt en aan de heren Filius en 't Gilde voor het vele werk, dat zij voor dit concours ver richtten. Op het ideaal gelegen terrein van de heer Verheecke werd na een muzikale rondgang door de gemeen te een aanvang gemaakt met het concours. Juryleden waren de he ren Hilkhuysen uit Den Haag- en Hanniken uit Oostende. Ondanks het gure weer en een enkele bui bestond er voor het concours een goede belangstelling. Elk korps bracht een verplicht nummer en een vrij nummer ten gehore. Na afloop vergaarde de jury, dat in vergelijking met vorig jaar de prestaties over de gehele linie enige stijging vertoonden. Ter vervanging van de gebruikelij ke diploma's werd aan de verenigin gen een prestatieboekje uitgereikt. Des avonds werd onder grote belang stelling een concert op de Markt ge geven door de winnares van de wis selbeker, de „Harmonie" van Oost burg. De Bond en Watervliet kunnen weer terugzien op een uitstekend concours. De uitslagen waren als volgt: Afdeling Uitmuntendheid fanfare 1. Harmonie Oostburg, 1. Veronica Zuidzande, 2 Eendracht Maakt Macht, Groede. Afdeling Uitmuntendheid harmonie: 2. Harmonie Terneuzen, 2, Volharing, Zaamslag. Vaandelafdeling harmonie: 1. Oefe ning Kweekt Kunst, Schoondyke. Eerste afdeling fanfare: 1. Uit het Volk voor het Volk, Breskens, 2. Fan fare Watervliet. Tweede afdeling fanfare 1. Ko ninklijke Aardenburgse fanfare, 1. Fanfare Hoofdplaat, 2. Nut en Ge noegen, Nieuwvliet. Advertentie De feilloos gestopte sigaret met de volle Virginiasmaak.' Westduitse Hervormden naar Middelburg. Binnenkort, waarschijnlijk 19 of 26 Juni a.s., eventueel 10 Juli zal een 40-tal leden van de Herv. gemeente te Duisburg-Ruhrort (West Duits land) een bezoek brengen aan Mid delburg. Het gezelschap zal bij Mid delburgse Herv. families logeren. De Duitse gasten zullen o.m. als kerk koor vocale medewerking verlenen aan een kerkdienst. Voorts zal men een bezoek brengen aan Walcheren en Zuid Beveland. Nat. vlasopmaakwedstrijd op 26 Mei in Koewacht. Commissaris der Koningin zal prijzen uitreiken. Op Donderdag 26 Mei a.s. zal te Koewacht, in de zaal by het café van de heer De Schepper in de Nieuw- straat, de nationale vlaslintopmaak- wedstryd gehouden worden. De eerste tien prijswinnaars uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, West Zeeuwsch-Vlaanderen, Noord-Bra bant en Zuid-Holland zullen hier elk ander de titel van Nederlands kam pioen betwisten. Tevens zal op het Kerkplein te Koewacht een tentoonstelling van di verse soorten vlasmachines gehou den worden. Vlasplukmachines, repelmachines, binders enz., zullen van verschillen de fabrikanten tentoongesteld wor den. Sinds verleden jaar zijn in diverse vlasdistricten opmaakwedstrijden ge houden, welke overal een groot suc ces geweest zijn. De vereniging van oud-leerlingen van de Vlassersschool te Koewacht, welke het initiatief voor deze wedstrijden genomen heeft, mag trots zijn op dit resultaat, aldus „De Vlasbode." Thans is het dan zover, dat uit ie der der vier districten een tiental vlassers, op 26 Mei elkaar om de Na tionale titel zullen bekampen. De jury, onder leiding van ir. J. I. C. Butler, directeur van het Ned. Vlasinstituut, zal zeker geen gemak kelijke taak hebben. De prijzen zullen uitgereikt worden door de Commissaris v. d. Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot. De wedstrijden zullen om 1 uur aanvangen. Na de rondgang, die Woensdagmid dag te Zoutelande door C.J.M.V-ers in klederdracht werd gehouden, ontving de winnaar, de heer J. Koppejan, uit handen van ds. Van Heerden de door. het Bondsbestuur beschikbaar gestel de beker. (Foto: P.Z.C.) Herbouw van Stavenisse nadert voltooiing De herbouw van de op 1 Februari 1953 zo zwaai- getroffen plaats Sta venisse nadert snel de voltooiing. Het dorp biedt thans een mooier aaanzien dan ooit tevoren. Er zijn nu 110 nieu we woningen bewoond, waardoor Sta venisse voor een groot, gedeelte een nieuw dorp is geworden. De nieuwe, naar de leden van ons vorstenhuis en de koning van Noorwegen genoemde straten, vormen een anarte wijk,-wel ke een stedelijk karakter, met ruime straten, - trottoirs en groenstroken heeft. De straatverlichting werd aan gepast aan de moderne eisen van deze Zeer binnenkort zal eén begin wor den gemaakt met de bouw van een wijkgebouw met zusterwoning, terwijl men ook over enige tijd met de bouw van de nieuwe kleuterschool hoopt te kunnen beginnen. Wanneer dan nog in de loop van dit jaar een aanvang kan worden ge maakt met de 'bouw van de rioolzui veringsinstallatie, waarvoor de plan nen in een vergevorderd stadium ver keren, dan kan men zeggen, dat Sta venisse zo goed als herbouwd is. KUNST Handels Messias Kon. Zangvereniging „Tot Oefening en Uitspanning", o.l.v. Jaap Hillen. In het Oudejaarsnummer van „The Listener", het befaamde blad van de B.B.C., stond vorig jaar een geestig artikel van Charles Reid over de Mes- sias-uitvoeringen in Engeland. Daar in vertelde Reid, hoe het de glorie is van vele koor-veteranen, geschoold in jaarlijks terugkerende uitvoerin gen, grote delen van het werk uit het hoofd zingen, daarbn hun mu ziek opgevouwen tegen ae borst ge klemd. Woensdagavond, tijdens de Mes- sias-uitvoex-ing van de Koninklijke zangvereniging „Tot Oefening en Uitspanning" te Middelburg, onder leiding van de nieuwe dirigent van dit koor, Jaap Hillen uit Breda, wa ren op het podium géén „gesloten- boek zangers" aanwezig, zodat de koorleden in de gedachtengang van Reid zouden behoren tot wat hij noemde: „de jongeren, die altijd zin gen met de muziek onder de neus..." Gelukkig bleek dit wit-zwartschema niet van toepassing op het Middel burgse koor, want de leden zongen mét de muziek voor zich als behoorden zy tot die oude garde, die is opgegroeid in een jarenlange Mes- sias-traditïe, zij het dan hier een tra ditie in „Mozart's Umgestaltung". Dat is de grootste lof, die thans aan „Tot Oefening en Uitspanning" kan worden gebracht en dit moet gebeu ren, omdat Woensdagavond, behou- houdens enkele kleine onvolkomenhe den, inderdaad een goede uitvoering werd gegeven. Voor het grootste deel waren de uitmuntende kwaliteiten van deze vertolking te danken aan Jaap Hillen, die aldus als dirigent 'n gelukkig Zeeuws debuut maakte. Vaak schijnt het, alsof organisten byzonder gedisponeerd zijn voor di rectie, vooral wanneer zij voor een koor staan. Hillen is daarvan een treffend voorbeeld en hoewel wij hem nooit tijdens een orgelconcert hebben gehoord, lijkt het ons mogelijk een vrij nauwkeurige voorstelling van zijn spel te maken. Want zyn directie verraadt vele, zo niet alle aspecten van zijn „muzikant-zijn". En musi cus wil bij Hillen zeggen „organist", getuige bijvoorbeeld de zorg voor de klare lijn, voor de handhaving van het transparante karakter van de po lyfonie. Daarnaast en dat heeft met direct met zijn functie als or ganist te maken spreekt het mu zikale geweten van Hillen bij al diens handelingen een geducht woordje mee: hij denkt er met aan de bril- lante virtuoos te spelen of de muzi kale durfal. Ongetwijfeld heeft hij 'n afkeer van het spreekwoord „wie niet waagt, die niet wint", maar integen deel een grote voorkeur voor de „voorzichtigheid, die de moeder is van de porceleinkast". En met dat porcelein om deze wankele beeld spraak nog even voort te zetten is hij daarom zo voorzichig, omdat hij het zo mooi vindt en omdat zijn consciëntie hem verbiedt er mee te gaan gooien of er op een andere ma nier wild en met te veel brs-vour mee om te springen. In mening op zicht lijkt daardoor 't werk van Hil len op dat van z'n voorganger, wjjlen Joh. H. Caro, want ook deze dirigent was een rustig, bekwaam vakman, die koor en orkest met vaste hand leidde. Zo luisterde men Woensdagavond in de Concert- en Gehoorzaal naar een uitvoering van Handel's Mes sias, die vele kwaliteiten had en waarmede werd bewezen, dat er door het koor onder Hillen hard en gede gen is gewerkt. De dirigent werd erzijde gestaan door een goed-inge- speeld orkest van de Vereniging voor Instrumentale Muziek, waarvan de kern werd gevormd door beroeps mensen van het Gelders Orkest. Cor- ry Bijster, sopraan, en David Holle- stelle, bas, bleken evenals later op de avond de tenor Reinhard v. Rand wijk vocale solisten van klasse. De alt Riek van Veen evenwel kon dit niveau niet halen en maakte de indruk de laatste tijd teveel van haar stem te hebben gevergd. Het clave- cimbel werd vaardig bespeeld door Jaap Spïgt, evenals het orgel door Th. C. Ferwerda. Wanneer men deze uitvoering als geheel overziet, dan blijven er vele goede herinneringen, maar daarnaast moet toch worden uitgesproken dat Hillen's zorg voor een goede uitvoe ring niet zover mag gaan, dat een werk in sterk gecoupeerde vorm wordt vertolkt. Wanneer men het gehele werk niet wil of niet kan la- ;en zingen, dan moet men er hele maal niet aan beginnen. En gezien de resultaten van Woensdagavond is een beroep op een eventuele onbe kwaamheid van het koor misplaatst. De enige weg in een dergelijk geval is de uitvoering wat later te geven. Doch dit slechts -terzijde, want Jaap Hillen heeft Woensdagavond het in grote getale opgekomen Middelburg se publiek volledig het vertrouwen gegeven, dat er nog grote dingen van hem en zijn koor zijn te ver wachten. De voorzitter van „Tot Oefening en Uitspanning", mr. P. van Empel, sprak aan het begin van de uitvoe ring enkele sympathieke woorden ter nagedachtenis van de overleden di rigent Joh. H. Caro. Met de uitvoe ring van hef laatste koraal uit Bach's Johannes-Passion werd deze musicus herdacht, welk koraal door de aanwezigen staande werd aange hoord. de K. Advertentie Overgeplaatst. De wachtmeester der Rijkspolitie A. de Bijl, die sedert Mei 1949 by de post Aardenbux-g was gestationneer, is met ingang van 18 Mei 1955 over geplaatst naar Arnemuiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2