PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Koningin opende nationale energiemanifestatie E-55 Tweeduizend CJMV-ers bijeen op landelijke Bondsdag in Middelburg BILT ,ln dankbaarheid voor waf in Hen jaar is gedaan" Vorstelijke stoet reed door feestelijk Rotterdam CONFERENTIE'GROTE VIER OP ZWEEDS GRONDGEBIED? DE VERWACHT... 198e Jaargang'No. 116 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 20 Mei 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per rnm Minimum p advertentie 3, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 1—5 regels 1.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841-; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee N. Bogerdstr. C 160, tel. 26 „ln dankbaarheid voor wat in tien jaar is gedaan en de blik vol vertrouwen gericht op de toekomst stel ik de energiemanifestatie E 55 in werking". H.M. Koningin Juliana heeft Woensdagmorgen de nationale tentoonstelling in Rotterdam geopend. Na het uitspreken van deze woorden stelde 'zij het kleuri ge energietekerf in beweging. Onmiddellijk daarna zette het Westkappelse vrou wenkoor dat gekleed was in traditionele klederdracht, het lied „Holland is een heerlijk land" in. Koningin Juliana was vergezeld van Prins Bernhard. Rotterdam had zich voor deze feestdag in feestgewaad gestoken. Omstreeks kwart over tien werden de Koningin en Prins Bernhard in het stadhuis op de Coolsingel officieel door het gemeentebestuur, verwel komd. Spoedig namen de Koningin en de Prins plaats in een calèche, be spannen met zes paarden. Begeleid door een escorte van twee groepen rijks politie te paard, elk van 24 ruiters in ceremonieel tenue en voorafgegaan en gesloten door ruiters van de bereden brigade, reed de stoet met de vor stelijke personen door de nieuwopgebouwde binnenstad naar de terreinen, van de E 55. Overal langs de route stonden Rotterdamse schoolkinderen te juichen en te zwaaien. In de nabijheid van het Erasmiaans gymnasium was voor deze gelegen heid een tent opgesteld, waarin ongeveer 2000 genodigden de komst van Koningin en Prins afwachtten. Te vijf minuten voor half twaalf begaf het gezel schap zich naar het in de nabijheid gelegen elf pro vinciën-plein. Daar begroette de Koningin de 24 jon gens en meisjes kinderen, die op 5 Mei 1945 zijn geboren die bij de hoge vlaggemasten stonden opgesteld. De marinierskapel liet de tonen van het vlaggelied „O, schitterende kleuren" klinken. Lang zaam gingen de Nederlandse driekleur en de elf pro- vincievlaggen omhoog. scheid van. de E 55. Terwjjl het fan farekorps van de steenkolen handels vereniging zijn feestelijke klanken deed horen, werd de „Prinsesse- plaat" betreden, waarmee de hoge gasten een tocht door de Rotterdam se havens maakten. Genodigden. Onder genodigden bevonden verscheidene leden zich jden van het corps di plomatique, het Nederlandse kaoinet, de staatssecretarissen, de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer, vertegenwoordigers van Suriname en de Antillen, de Commissarissen der Koningin van alle provincies, de bur gemeesters van Amsterdam en Den Haag, de rectores-magnifici van de Nederlandse Universiteiten en Hoge scholen en de directeur van de Neder landse Bank. Terwijl de Koningin en Prins Bern hard zich 'met hun gevolg naar de tent begaven, bracht de Marinierska pel van de Koninklijke Marine onder leiding van Gjjsbert Nieuwland het Wilhelmus ten gehore. Onder het baldakijn bij de ingang van de tent werd het Koninklijk ge zelschap ontvangen door het dagelijks bestuur van de E 55, ir. J. W. Ernste, mr. K. P. van der Mandele, J. Meer- tens, C. F. Breedveld, D. Hoogendijk, ir. J. A. C. Tillema en de organisator Jac. Kleiboer, vergezeld van him da mes. Voorts waren ter begroeting aan wezig de minister-president dr. W. Drees, de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland mr. L. A. Kesper en mr. H. Vlug, voorzitter van de commissie van ontvangsten, vergezeld van him dames. Fenna Oorthuys uit Amsterdam, één der Nederlandse kinderen die op bevrijdingsdag 5 Mei, werden gebo ren, bood H.M. een vcldbouquct aan, samengesteld uit bloemen uit elk der elf Nederlandse provincies. Vele vlaggen in flarden Om kwart voor elf Woensdag morgen was de E 55 klaar. Geen minuut eerder en geen seconde later. Het weer was slecht. Harde windstoten scheurden vele vlaggen in flarden en de zon probeerde vergeefs het regen wolkendek te doorboren. De landsvrouwe droeg een zee groene deux-pièces met daar overheen een bontjas; prins Bernhard was in civiel. Het Rotterdamse publiek, dal lang in de kou had staan l wachten om de hoge gasten -r kunnen begroeten, bleek het bijzonder te waarderen, d koningin en prins de noe. hadden ondanks het slecht weer de tocht in open i-ri tuigen te maken. Nadat H.M. en haar gezelschap de voor hen bestemde plaatsen hadden ingenomen, sprak de algemeen voor zitter van de E 55. ir. J. W. Ernste. de openingsrede uit. Na de opening begaf H.M. de Ko- ningin ,zj£h naar het -paviljoen van de- telecommunicatie. Langs de inzending van de electri- citeit kwam zij op het buitenterrein, waar zij vanaf een verhoging een overzicht kreeg van de expositie der steenkolenmijnen, de Ned. aardolie maatschappij en de zoutwinning. Via de verhoogde loopbrug dwars door het paviljoen der Nederlandse spoor wegen, ging het gezelschap nu onder de watertunnel door naar de energie hal, waar de Koningin zich liet voor lichten over de expositie van de ha vens, de rijn- en zeevaart, de scheeps bouw en de inzending „Land uit Wa ter". Nationale paviljoen Natuurlijk trok vooral het nationa le paviljoen, waarin het herstel van Nederland wordt uitgebeeld, bijzon der de aandacht. Na de paviljoens van de metaalnijverheid en bouwen en wonen te hebben bezichtigd bleef de Koningin even toeven bij het feeëriek verlichte zwembassin, waar in een groep schoolkinderen zich reeds vermaakte met zwemmen en spelen. Via de brug der kennis bereikte de Koningin het park, waar zij werd ver welkomd door klaroéngeschal, dat de in de sector landbouw en veeteelt op gestelde landelijke ruiters deden ho ren. In lage opstapwagentjes ver volgde het koninklijk gezelschap zijn tocht, om in het zojuist gerestaureer® de herenhuis de hoofdarchitecten van de E 55, prof. ir. J. H. van den Broek en J. B. Bakema aan zich te laten voorstellen. Provincies Na deze korte onderbreking werd de wandeling voortgezet tot bij het paviljoen „Groei en bloei van stad en land", waarin alle Nederlandse provincies de typische karaktertrek ken van hun bevolking en landstre ken tonen. Bij de ingang van dit pa viljoen, nabij het E 55-klokkenspel, werd Hare Majesteit begroet door de commissarissen der Koningin van de elf provinciën. Daarop volgden een gang langs de exposities van provincies en steden en een tocht, opnieuw in de opstap wagentjes, langs het paviljoen van het bankwezen met zijn opmerkelijke toren en het paviljoen van het verze keringswezen, voorbij de hoge we reldgondels en over de Parkkade. Om kwart over één namen Konin gin Juliana en Prins Bernhard af- Het energieteken Het energietéken bestaat uit zes armen van verschillende lengte, die horizontaal beves tigd zijn aan een rechtopstaan de as. Aan het uiteinde van ie dere arm bevindt zich het te ken van de E 55, de driehoek met daarin een cirkel. Deze te kens zijn in verschillende kleu ren geverfd. De lengte van de armen varieert van ongeveer één tot twee meter. Ze bevin den zich ongeveer drie-en-een- halve meter boven de grond. Toen de Koningin de handle overhaalde begonnen de armen te draaien. VV\A<W*\**VVVWW»A/V'VV\V Turks vrachtschip op de Noordzee gezonken Het 1145 ton metende Turkse vrachtschip „Zor", dat Woensdag in een storm zware slagzij maakte ter hoogte van Wash Bay aan de Engelse Oostkust is Donderdag gezonken. Het schip was geladen met hout. Vijf bemanningsleden, die aan boord waren gebleven nadat zeven personen het schip in een reddingboot hadden verlaten, trachtten tevergeefs de „Zor" te redden door het overboord gooien van een gedeelte van de la dingtimmerhout. Zij werden door een reddingboot van boord gehaald. Alle opvarenden zijn hierdoor gered. Na de opening van de E 55 te Rotterdam maakte H. M. de Ko ningin en Prins Bernhard een rondgang over deze grootse ex positie. Daarbij bezocht zij ook de provincie-paviljoens, over staande foto toont de Koningin en de Prins bij hef Zeeuws": paviljoen. In het midden de Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Op de foto is nog zich» baar de kast met landbouwproducten en op de achtergrond een foto van de Westerschelde, een stuk van een scheepswand ei de meersfoel, waarop de naam van de provincie staa geschilderd. De Kabinetscrisis Koningin Juliana ontvangt van daag ten paleize Lange Voorhout te Den Haag achtereenvolgens de heren dr. J. Schouten, H. W. Tilanus, prof. mr. P. J. Oud, H. Gortzak, Ch. J. I. M. Welter en ds. P. Zandt, onderschei denlijk voorzitter van de Tweede Ka merfracties van de AR., de C.H.U., de V.V.D., de C.P.N., de K.N.P. en de S.G.P. Woensdag was er een conferentie met mr. J. A. Jonkman, voorzitter der Eerste Kamer, dr. L. G. Korten- horst, voorzitter der Tweede Kamer, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van Sta te, mr. J. A. W. Burger en prof. iiir. C. P. M. Romme, onderscheidenlijk voorzitter der P. v. d. A.-fractie en van de K.V.P.-fractie der Tweede Ka mer. „RODE DRIEHOEK" BEHEERSTE ZEEUWSE HOO FDSTAD ONTWAPENINGSCONFERENTIE STOPGEZET Eisenhower: Geen politiek van toegeven om des vredes wille" .1 ivoedingelichte Westelijke kringen in Moskou geloofl men, dat de con- •rentie van de Grote Vier op top-niveau niet voor midden Juli of begin \ugustus kan beginnen. Naar verluidt heeft minister Molotow verleden week aan zijn collega's voorgesteld de conferentie in Wenen te houden, doch het Westen zou dit voorstel hebben verworpen, omdat de bezettingstroepen Oostenrijk nog niet hebben verlaten. Molotow zou het Westelijke voor stel om in Zwitserland te vergaderen hebben verworpen, zodat nu gedacht wordt aan Zweden als neutraal ge bied voor de vier-mogendhedenconfe- rentie, aldus verklaarde men in di plomatieke kringen in Moskou. Uit Londen wordt gemeld, dat de ontwapeningsconferentie, waaraan wordt deelgenomen door vertegen woordigers van Canada, Amerika, Frankrijk, Engeland en Rusland, uit eengaat tot 1 Juni. Men zal dan te New York bijeenkomen om over het verdere werkprogram te spreken. Tegen die tijd kan de Sowjet-Unie heb- Afscheidsrede dr. G. P. van Itterzon en toespraak Commissaris der Koningin „Tracht evenals de leden van de Y.M.C.A. in Israël, als C.J.M.V.-ers in Nederland een zegen te zijn voor de mensheid." Dit zei Donderdagmorgen de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot in de stampvolle Nieuwe Kerk te Middelburg, waar het Christelijk Jonge Mannen Verbond de ochtendvergadering van de 102e bondsdag had belegd. Uit alle delen van het land waren CJMVers naar Middelburg gekomen om deze bondsdag mee te malven en ongeveer 2000 bondsdagbezoekers zorgden er voor, dat in de Zeeuwse hoofdstad op Hemelvaartsdag overal het bekende insigne met „de rode dri ehoek" werd gezien. Het weer be reidde de circa 500 afgevaardigden en bestuursleden van het C.J.M.V. die reeds Woensdag waren gekomen een wel zeer „stormachtige" ontvangst het beloofde voor Donderdag niet veel goeds en vooral toen bleek, dat de reusachtige tent op het landgoed „Toorenvliedt", even buiten Middelburg, het tegen de felle windvlagen had moeten afleggen, zagen velen het som ber in. In plaats van in de geheel vernielde tent werd daarop vergaderd in de Nieuwe Kerk en in de Veilinghallen. Donderdag zorgde gelukkig een schuchter Mei-zonnetje voor een klein beetje meer medewerking. In de Nieuwe Kerk verzamelden zich Donderdagochtend talrijke bezoe kers om te luisteren naar ds. B. Snel ler, Ned. Hérv. predikant te Middel burg. Onmiddellijk na de kerkdienst opende C.J.M.V.-voorzitter ds. H. J. van Heerden uit 's-Gravenhage de bondsvergadering, welke o.m. werd bijgewoond door de Commissaris der Koningin, burgemeester mr. dr. N. Bolkestein en mr. J. F. Hornstra, di- Bij de opening van de E-55 te Rotter dam was als enig koor uit Nederland uitgenodigd het Westkappels Dames koor onder leiding van Piet, de Rooy. In een halve cirkel ioas dït koor op gesteld voor de genodigden, onder wie H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard,. recteur Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk. In zijn bondsrede „Werkers op een wereld wijde akker" gewaagde ds. Van Heer den van het initiatief, dat 99 jonge mannen ongeveer 100 jaar geleden in Parijs namen, waardoor de wereldom spannende organisatie, het C.J.M.V. ontstond. Met klem hérinnerde spre ker aan de tweeledige taak van het Verbond: dienst en woord. Jhr. mr. De Casembroot vertelde daarna op kernachtige wqze van zijn bezoek aan de jonge staat Israël en hoe hij daar had kennis gemaakt met het zegenrijke werk van de Y.M.C.A. Iiy noemde het werk van de Y.M.C.A. in Israël een lichtend voorbeeld voor de C.J.M.V. in Nederland en besloot '/.qii met aandacht aangehoorde toe spraak met de wens, dat het C.J.M.V. in ons land zjjn vruchtbare arbeid on verpoosd zou kunnen voortzetten. Onder leiding van districts-secre- taris H, Slettenhaar, werd een pro gramma van samenzang afgewerkt, nadat eerst voor de Wereldbond was gecollecteerd. Jan van der Reepe uit Renesse richtte zich daarop in een hartelijke toespraak tot de afgetreden bonds voorzitter. dr. G. P. van Itterzon uit 's-Gravenhage. Hij huldigde dr. Van Itterzon voor de trouw, waarmee deze lange jaren het Verbond heeft ge diend en bood hem, als blijk van waardering, een met fraai houtsnij werk versierde broodplank en brood mes aan. Namens het Bondsbestuur ontving de afgetreden voorzitter een boekwerk, waarna drie in Zeeuwse klederdracht gestoken meiskes me vrouw Van Itterzon bloemen overhan digden. (.Vervolg op cag. 7) ben geantwoord op de uitnodiging van het Westen tot een bespreking door de vier regeringsleiders. Verwacht wordt, dat de ontwapening een der hoofdpunten van die bespreking zal uitmaken. President Eisenhower heeft op zijn persconferentie te Washington ver klaard, dat hij op de komende vier- mogendhedenconferentie op het hoog ste niveau geen „politiek van toege ven om des vredes wille" zou steu nen (appeasement). Het doel van de voorgestelde vier- mogendhedenconferentie zou zijn, we gen te ontdekken waarlangs men zou zoeken naar oplossingen van de „gro te vraagstukken". Eisenhower noem de als zodanig de status van de lan den, die in de macht van de Sowjet- Unie zijn, de ereniging van Duits land en de werkzaamheid van de Kominform (de internationale com munistische 'organisatie) in zo vele andere landen. AANHOUDEND OUD. eldig tot Vrijdagavond: Wisselende bewolking met enkele regen- of hagelbuien. Matige tot vrij krachtige wind tussen West en Noord- West. Aanhoudend koud weer. 20 Mei Zon Maan ZON EN .MAAN. 4.42 onder 20.35 3.25 onder 19.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1