Krishnamurti na 17 jaar terug in Nederland Veertien expedities dit jaar naar het Himalaya-gebergte Blijf meesier ALGEMENE VERGADERING VAN KERKVOOGDEN TE UTRECHT HET SCHILDERSAMBACHT IN NEDERLAND WOENSDAG 18 MEI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 HU WAS GEEN WERELDLERAAR „De mensen vrijmaken" (Van een speciale verslaggever) Na een afwezigheid van zeventien jaar, zal Krishnamurti, wiens naam over de gehele wereld de vraag heeft opgeworpen, of hij de wereld-leraar van de 20ste eeuw zou zijn, opnieuw ons land bezoeken. Tussen 17 en 26 Mei zal hy in Amsterdam in Bellevue en het Concertgebouw, vyf toespra ken houden. Voor jongeren onder ons zegt zyn naam weinig of niets. Tussen de jaren '24 en '38 vertoefde hij vele malen in Nederland, waar hij zyn aanhangers ontmoette in het befaamde Sterkamp in Ommen. Wie is deze thans bijna zestigjarige figuur? We weten van hem, dat hjj geboortig is uit een Brahmaanse Kaste in Brits-Indië. Zijn vader was de gouvernements ambtenaar Jiddu Naraniah, bij welke aanduiding bedacht mag worden, dat de eerste naam de familienaam is. Krishnamurti heet dus eigenlijk Jid du, maar volgens gewoonte der Brah- KrishnamurtiWaarheid. manen wordt hij naar zijn voornaam genoemd. Die voornaam is zinvol geweest. Hij was het achtste kind in het gezin Jiddu, en een zoon. Om die reden werd hij vernoemd naar de achtste incarnatie van de godheid Shri Krish na. Toen zijn vader, die Theosoof was, zich uit de regeringsdienst terugtrok, nodigde de presidente van de Theoso fische Vereniging, dr. Annie Besant hem uit in het hoofdkwartier van de Vereniging in Adyar Madras te ko men werken. Hier trokken Krishna murti en zijn jongere broer Nityanan- da de bijzondere aandacht van de pre sidente en haar medewerker de heer C. W. Leadbeater. Zij ontdekten in Krishnamurti en wellicht ook in zyn jongere broer sluimerende vermo gens, die, zo meenden ze, misschien eens een groot geestelijk leraar van hem zouden maken. Met goedvinden van de niet-vermogende vader namen zij de opvoeding van de twee jongens op zich. In Londen, Parijs en later in Californië, waar in 1925 zijn broer overleed, is aan de vorming van Krishnamurti gewerkt; zonder dat hem op enigerlei wijze de theosofische leer, of filisofie in het algemeen werd opgedrongen. Gelukkig lachend 'poseren dense mijn werkers uit Essen voor de fotograaf: na 126 uur op een diepte van onge veer 800 meter van de wereld te zijn afgesloten, is men er toch nog in ge slaagd de mannen te redden. (Telefoto A.N.P.J In 1910 verklaarde mevrouw Besant op een congres van de Theosofische Vereniging openlyk dat in Krishna murti de hoop van de Christenen op de wederkomst van hun Messias en die van de Boeddhisten op de weder komst van hun Maitreya in vervul ling zou gaan. Duizenden over de he le wereld namen haar verklaring aan en verenigden zich in de Orde van de Ster in het Oosten, waarvan de toen 16-jarige Krishnamurti tot hoofd werd uitgeroepen. De dood van zijn broer is een keer punt geweest in het leven van Krish namurti. Hy maakte zich definitief los van zyn ondanks alle vrijheid toch theosofische opvoeding. Hy wilde geen wereld-leraar zijn in de zin van de Theosofische leiders. Hy wenste geen discipelen of nieuwe godsdienst. Hij wilde de mens slechts de ogen openen voor een volledig in zicht in zichzelf, omdat hij dit erva ren had als de enige weg om de Waarheid te benaderen. Voor het bereiken van dit geeste lijke doel achte hij elke organisatie belemmerend. Ook de Orde van de Ster in het Oosten. Op 2 Augustus 1929 verklaarde hij dan ook te Om men de Orde te ontbinden. Hy zei daar: „Ik heb geen leerlingen, geen apostelen, noch op aarde, noch op geestelijk gebied. Ik wens die dwaas heid niet aan t'e moedigen. Gy kunt de Waarheid langs geen enkel voor geschreven pad, door middel van geen enkele godsdienst of secte be reiken. De Waarheid is onbegrensd, onbepaald en daarom kan zy niet worden georganiseerd. Organisatie een omlijsting, waarin de leden g makkelijk kunnen passen. Men houwt er zich een behaaglijke nis uit en streeft niet langer naar Waarheid. Men meent, dat de organisatie hem of haar er wel brengen zal, en ver geet „dat de Waarheid in een ieder is". Hoewel de Orde werd opgeheven, bleef het kamp in Ommen bestaan. Tot 1938 kwam Krishnamurti er ge regeld. hoewel hy zich zelf geheel onttrok aan het verenigingsleven. Hij vestigde zich voorgoed in Ojai in Califormë, van waaruit hij de we reld bereist om zyn toespraken te houden, die thans al vele boekdelen beslaan. Hoewel Nederland hem mis schien sinds 1938 wat uit het oog ver loor, betekende dit niet dat hij zijn activiteit gestaakt had. Het initiatief om ons land weer te bereiken, is thans van hemzelf uitgegaan. Uitbreiding van de Zuid-Afrikaanse marine De Zuid-Afrikaanse minister van verdediging F. C. Erasmus, heeft meegedeeld, dat de regering besloten heeft een vlootprogramma voor de tyd van acht jaar uit te voeren, waarbij de. Zuid-Afrikaanse marine met twintig schepen zou worden uit gebreid. Hiervoor werd 200 millioen gul den beschikbaar gesteld. Het vloot- plan voorziet in de aanschaffing van tien mijnenvegers, vier havenverde- digingsschepen en zes fregatten voor onderzeebootbestrijding. Verder zullen Shackleton vliegtuigen voor zeever kenningen en Venom gevechtsvlieg tuigen, uitgerust met radar worden aangekocht. f Advertentie; over Uw icnuwen. Neem MIJNHAROT'S ZENUWTABLETTEN KolterBOcl.Dubb.fcokerl.SO. Finland heeft in de lente veel last van overstromingen, veroorzaakt door het smeltwater van het ijs en de sneeuw. Deze foto, die in Centraal Finland is gemaakt, brengt duidelijk de moei lijkheden, waarmede men te leampen heeft. Grote stenen moeten het weg spoelen van een bruggetjevoorko men. Advertentie. De Royal Scots Greys zullen in Ne derland optreden in de ^British Week? die van 2028 Mei in ons land zal worden gehouden. De hele stoet zal in een Bevrijdingskaravaan van 80 Ford auto's dwars door Nederland trekken. Autodief van 13 jaar. Maakte Laren onveilig Autodiefstallen, die in de nacht van Zondag op Maandag jl. te Laren zijn gepleegd, zijn dank zij 't naar- tig speuren van de politie in ver scheidene gemeenten spoedig tot op heldering gekomen. De dader is de 13-jarige P. V., die enige maanden geleden reeds een vrachtauto van een wasserij uit Naarden heeft gestolen. DE KERK EN DE STAAT Taak van overheid ten aanzien van kerkbouw „Een definitief opgeloste en zuiver gestelde verhouding van Kerk en Staat is er nog nooit geweest" aldus prof. dr. A. A. van Kuier in zyn refe raat op de algemene vergadering van de Vereniging van Kerkvoogdijen in de Nederlands Hervormde Kerk. die te Utrecht werd gehouden. Het is, volgens spreker, de historische, cul turele en zedelijke plicht van de overheden om ook nu de Kerk te verzorgen. De nauwe samenhang van de kerk en staat, die er eeuwenlang is ge weest, bespeurt men thans nog op vele punten. In dit verband noemde spreker de rrjkstractementen voor de predikanten en de gelden voor de administratie. Dat inmiddels het PUBLICATIE VAN C.B.S. Omzet van 238 millioen Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek is in 1954 begonnen met het verzamelen van gegevens bü de Ne derlandse ambachtelijke nyverheid, een terrein waarover tot dusverre bijna geen alomvattend eyfermateri- aal ter beschikking stond. Onder de algemene titel „het ambacht m het licht der statistiek" zullen ongeveer 20 verschillende publicaties verschy- ALPINISME ZONDER EMANCIPATIE Vier Schotse vrouwen moeten toch aantal mannen meenemen (Bijzondere correspondentie). Op tenminste één gebied is de emancipatie van de vrouw nog niet be reikt. Het ziet er bovendien naar uit, dat ondanks alle pogingen die nu al vele tientallen jaren worden aangewend, deze situatie voorlopig nog ongewijzigd zal blijven. Een aanwijzing daarvoor vindt men in de plan nen van vier Schotse vrouwen, die van plan zijn dit jaar een 6968 meter hoge bergtop in de Himalaya te beklimmen. De Schotse dames namelijk hebben reeds van hun oorspronkelijke plan om geen hulp van mannen te accepteren, moeten afzien. De leidster van de groep, mevrouw Monica Jackson (moeder van twee kinderen) heeft doen weten, dat zij en haar gezellinnen op hun tocht naar de Jugal-Himal vergezeld zullen worden door dragers en sherpa-gidsen. Deze Schotse groep is overigens niet de enige die dit seizoen in het Himalaya-gebergte zal verblijven. Op het ogenblik is reeds bekend, dat er in totaal niet minder dan 14 expedities naar het dak der aarde zullen reizen. Expedities, die uit niet minder dan vier werelddelen komen. Er zijn drie Duitse groepen, een Britse, enkele Franse, een gemengde Zwitsers-Oos tenrijkse, een Japanse en waarschijn lijk ook een Afrikaanse met enkele leden uit Kenia. De Franse bergbeklimmer Ray mond Lambert, die al een paar keer eerder in de Himalaya is geweest, wil dit jaar twee tochten ondernemen. De eerste in gezelschap van slechts één landgenoot, de andere samen met mevrouw Claude Kogan, een 35-jari- ge eigenares van een modehuis in Nice, Voor mevrouw Kogan is de Hi malaya al evenmin onbekend terrein. In 1953 heeft zij een 7135 meter hoge bergtop reeds bedwongen. Jammer genoeg voor haar slaagde zij er toen niet in het record bergbeklimmen voor vrouwen te verbeteren, omdat daarvoor de top nu eenmaal niet hoog genoeg was. Het vorig jaar hebben mevrouw Kogan en Raymond Lam bert het tot 7500 meter weten te brengen. De top was wel hoger, maar de weersomstandigheden noopten het tweetal om, voor het doel bereikt was, terug te keren. Tenminste vijf expedities hebben dezelfde, tot nu toe nog niet beklom men Dhaulagiri (8172 meter) uitge zocht. Deze berg is de laatste jaren al drie keer bestormd, maar telken male moest men terugkeren bij het bereiken van de 8000 meter grens. Een van de vijf groepen, die nu een hernieuwde poging gaan wagen, is een Duits-Zwitserse onder leiding van Martin Meier uit Milnchen. Zijn expeditie heeft intussen al de bijnaam „vegetarische" gekregen, omdat Meier en zijn mannen zich uit sluitend plantaardig voeden. De Schotse dames, die reeds in Ne pal zijn aangekomen zullen zich waarschijnlijk wel laten inspireren door de voorbeelden van vroegere bergbeklimsters. De eerste vrouw, die op dit terrein naam heeft gekre gen, was Henriëtte d'Angeville, die met 6 gidsen en 6 dragers in 1838 als eerste vruow de Mont Blanc wist te beklimmen, 50 jaar later overigens dan de eerste mannelijke groep de hoogste top van de Alpen had over wonnen. Moedige vrouwen Na Henriëtte zijn er vele andere moedige vrouwen gevolgd. Geen van haar heeft echter bij de mannelijke collega's de weerstand tegen berg sport voor vrouwen weten te over winnen. De eerste vrouw in het Hima- laya-gebertge, de Amerikaanse Fan ny Bullack, niet toen zij in 1898 met haar man de eerste van zes expedi ties naar het hoogste gebergte van| de wereld, ondernam en al evenmin de Zwitserse Hettie Dyhrenfurth. ;e Zwitserse beklom in 1934 samen met haar man en twee andere Zwitserse Alpinisten, de ongeveer 7135 meter hoge Westelijke top van de Sya Kangri in de Karakorum. Ook de Schotse dames zullen er niet Ln slagen de emancipatie te ver wezenlijken, omdat mannelijke alpi nisten met leedvermaak hebben ver nomen, dat deze groep toch weer door mannen vergezeld zal worden. Men herinnerde er in dit verband aan, hoe in de tachtiger jaren van de vorige eeuw enkele Britse bergbeklimsters vol trots melding maakten van het eerste „dameskransje" op de Zwit serse Jungfrau. De dames vergaten echter om melding te maken van de Zwitserse gidsen, die hen vergezel den. nen, welke elk een afzonderlijk am bacht of een groep van verwante am bachten onder de loupe nemen. De eerste branche-publicatie uit deze serie, ,,het schildersambacht", is thans verschenen. Zij bevat gegevens over de 9830 zelfstandige schilders bedrijven, welke Nederland aan het begin van 1954 telde. De nadruk moet worden gelegd op het woord „zelf standige" omdat ae schildersbedrijven, welke gekoppeld zijn aan grote on dernemingen, zoals scheepsbouwwer- ven, buiten beschouwing zijn gelaten. De genoemde zelfstandige schil dersbedrijven bieden aan ruim 38.000 personen werk. Hierin zijn begrepen de patroons, die in vele gevallen „zelf op de ladder staan," Gezamenlijk behaalden de onderne mingen in 1953 een omzet van ruim 238 millioen. Hiervan werd 91 behaald met schilderen, de rest 9 werd verkregen uit allerlei ne venwerkzaamheden. zoals de verkoop van verfwaren, drogisterij-artikelen en dergelijke. Men telt in Nederland één schil dersbedrijf per 1073 inwoners. Dit consumentengemiddelde is het laagst in de provincie Groningen (660) en het hoogst in Limburg (1460). Het neemt toe met het groter worden der gemeenten: het bedraagt in de klein ste gemeente 763, in de gemeenten met meer dan 200.000 inwoners 1704. Slechts betrekkelijk weinig schil dersbedrijven (22,8 houden zich uitsluitend met schilderen bezig. De bedrijven verrichten ook nevenwerk zaamheden en de meest voorkomen de combinatie is die van schilder-be- hanger-glasinzetter (25,6 schilder-behanger (17,7 geld enorm is gedevalueerd en de historische rechten van de kerk fei telijk zijn aangetast, schijnt men ech ter, volgens prof. van Ruler gemak kelijk te vergeten, evenals het feit dat de onderhoudskosten van oude kerkgebouwen tot enorme hoogte zijn gestegen. Nu er zeer veel subsi dies worden verleend, is het niet meer dan billijk, dat de staat zich realiseert, dat er nog kerken zyn, al dus prof. Ruler. Hierna refereerde prof. dr. ir. van Beusekom over „de taak van de overheid in deze tijd ten aanzien van de bevordering van kerkbouw". De overheid, aldus spreker, maakt zich bezorgd over de snelle ontwik keling van de nieuwe stadswijken. Zy ziet de grote gevaren van massi ficatie en ontworteling van de stads mens, maar ziet ook, dat de kerken een krachtig middel zijn om deze ge varen te ondervangen. Daarom is het verlenen van subsidie voor kerk bouw in het oog van de overheid een zaak, die door het algemeen be lang wordt gewettigd. Deze subsidiëring is noodzakelijk geworden enerzijds door de verzwak king van het draagvlak van de kerk door het wegvallen van de grote particuliere bezittingen en de sterk verzwaarde belastingdruk. De heer B. J. van Oeveren, oud burgemeester van Poortvliet en wo nende aldaar, werd als lid van het hoofdbestuur dier vereniging, herko zen. Vrouwen! Vrouwen hebben vaak moeilijke en Ptjnlijke tyd:n. Zij kunnen deze aan- J- J'- - "jnen van o*—! w 6*um j/ynvciunjver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. 3rj apoth. en drog. 0.95. 2.40 De verongelukte Engelse straaljager De bij Vaals verongelukte Engel se straaljager was een Sabre F 86. De omgekomen piloot heette R. N. Taylor. Er zijn aanwijzingen dat hy nog getracht heeft met de schietstoel het toestel te verlaten. Naar de luchtmachtvoorlichtingsdienst mee deelt hebben ooggetuigen geen vuur of explosie waargenomen. Leden van de voormalige binnenland se strijdkrachten boden het Deense volk een houten plaquette aan ter ver steviging van de onderlinge vriend schapsbetrekkingen. De Chef der Deense Strijdkrachten nam deze pla quette in ontvangst namens het Deen se volk tijdens een receptie in het Stadhuis in Kopenhagen. De plaquet te is vervaardigd door de Brabantse beeldhouwer Jan Verdonk uit Haarlem. Koningin Juliana bezocht voorstelling kinderballet H. M. de Koningin heeft Zaterdag middag in het nieuwe De La Mar theater te Amsterdam een voorstel ling bijgewoond van balletdansen en pantomime, die onder het motto „kin deren dansen voor kinderen", werden uitgevoerd door honderd leerlingen van een twaalftal balletscholen. De baten van deze voorstelling kwamen evenals die van de voorstelling van Zondag ten «roede aan de Nederland se Stichting voor het Gebrekkige Kind. Ook de vier prinsessen, die deel uitmaken van de balletklasjes van Kit Hoytingh en Hans Snoek, namen aan de uitvoering deel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 9