c Mr. H. Bouman had een langdurig onderhoud met minister Luns Regeringsbeleid werd zwak verdedigd door ministers kLAD/KbüRL^J MR. BURGER DRONG NOG AAN OP VERTR0UWV0L BERAAD WOENSDAG 18 MEI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 In loonsector een onvoldoende compensatie voor huurverhoging Zo lagen dus de kaarten toen de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Kortenhorst, het wetsontwerp tot huurverhoging (35 pet. der woningen zou 5 of 10 pet in huur verhoogd worden en de rest valt buiten de verhoging) in stemming bracht. Men wist, dat geen enkel Kamerlid dit wetsontwerp eigenlijk slikken wilde en dat een aantal noodgedwongen de regering- steunde. De vraag was tenslotte in welke stemmenverhouding het wets ontwerp zou worden aangenomen, doch, waar op dat ogenblik meer kans op was, in welke stemmenverhouding het zou worden verworpen. Het werd een nederlaag voor minister Witte met 50 tegen 48 stemmen. Aangezien het hele kabinet zijn lot aan het wetsontwerp had verbonden, stond de minister-president, toen de voorzitter de uitslag had bekend ge maakt, op, en vroeg het woord. Het was toen wat rumoerig geworden. Dr. Drees zeide: „In verband met de uitslag van de stemming verzoek ik u, mijnheer de voorzitter, de beraadslagingen over de overige nog op de agenda voorkomende punten, te schorsen". De voorzitter voldeed aan dit verzoek. Hy deelde mee, dat de vergadering tot onbekende datum werd verdaagd en sloot de bijeenkomst. De vergadering begon des middags om één uur met het antwoord van de ministers v. d. Kieft en Witte en de staatssecretaris v. d. Berge, op de opmerkingen, die de Kamerleden Vrijdag j.l. gemaakt hadden. Opval lend was de korte tijd, die zij daar voor nodig hadden. Opvallend was ook nu weer de geringe overtuigings kracht, die uit hun redevoeringen sprak. Het was alsof de dreiging loodzwaar op hen drukte en zij maar het liefst zo gauw mogelijk een be slissing De minister van financiën, de heer V. d. Kieft, die niet langer dan een kwartier het woord voerde, verdedig de nog eens de vroegere belasting ramingen en noemde dit keer een verlaging van de inkomstenbelasting over de gehele linie noodzakelijk. Bij vroegere belastingverlagingen zyn de hogere inkomens meest ongemoeid gelaten en hebben alleen de contri- buabelen met de lagere- en middel bare inkomens, geprofiteerd. Hij wees nu ten sterkste elke motie af, die zou proberen de verlaging opnieuw uit sluitend of voornamelijk aan de la gere en middelbare inkomens ten goede te doen komen. Staatssecretaris v. d. Berge was in vijf minuten klaar. Hij kondigde aan. dat de regering bereid was de afschrijving voor de belastingen van de niet in huur verhoogde woningen vast te stellen op 30 pet. in plaats van 10 pet. Hij kwam dus met een concessie, doch deze had slechts ge ringe betekenis en duidelijk was/aat zij het wetsontwerp zeker niet red den kon. Lonen en prijzen Minister Witte, die een half uur sprak, wenste de eigen mérites van het wetsontwerp niet los te zien van de regeringspolitiek betreffende de lonen en prijzen. Als het waar is, dat 1 pet. loonsverhoging practisch niet is uit te voeren, dan zit er in de loonsector onvoldoende compensatie voor een huurverhoging, die verder gaat dan de regering heeft voorge steld. Ook kan geen 50 millioen ex tra op tafel gelegd worden. De re gering kon dus niet medewerken aan een huurverhoging over de gehele lijn, zoals uit de Kamer gevraagd MINISTER WITTE: Dit of géén voorstel VOOR DE KOFFIE. Charley Fincli in Cambridge is na zijn dood het ge sprek van de dag geworden. Niet om dat hij tijdens zijn leven elke dag een kopje koffie dronk met acht oude vrienden, maar wel, omdat hij be sloot die oude vrienden een genoegen te doen. Hij liet hen, toen hij op 79-jarige leeftijd stierf een dikke 250 duizend gulden naopdat ze regelmatig voor zijn rekening een kopje koffie konden drinken. GELIJK. Al even gelukkig was een straatarme Italiaanse boer in Santé Casimento (Italië). Omdat hij geen feld had voor een nieuwe jas kocht ij een afgedankte Amerikaanse le- ger-jas. Hy droeg dat ding totdat het totaal versleten was. Zijn vrouw maakte de voering los omdat ze de oude versleten jas toch nog wilde ke ren. Toen kwam er uit die voering duizend dollar aan Amerikaans bank papier. ONDERWIJS. Het is met de West- Berlynse schooljeugd nog niet hele- maa, /.oals ue« -n moei. De jon gelui zyn wat lastig en brutaal. Daar om h-iuoen de Beriijnse onderwijzers zich per advertentie tot de ouders ge wend. De onderwijzers willen toe stemming om.... als het nodig mocht zijn.... en alleen maar in het allerui terste geval aan de lieve jeugd een draai om de oren te geven. Aannemen of verwerpen Hij stelde nadrukkelijk vast, dat het niet ging om dit wetsontwerp of een ander voorstel, maar om dit voor stel of géén voorstel. De minister betoogde, dat de druk op het woon- peil moest worden opgeheven of door een verhoging van de huren van de oude woningen of door een verlaging der huren der nieuwe woningen. Dat laatste zou betekenen premieverho ging en dat zou een kwestie zyn van honderden, millioenen. Bij een volgende huurverhoging zou dus compensatie vermoedelyk niet meer in de sfeer van de belastingen gevonden kunnen worden. De be windsman achtte het belangrijk, dat deze mathematisch niet mooie ver hoging wordt doorgevoerd, omdat daardoor een gedeelte van de moei lijkheden wordt opgeheven. Hij liet doorschemeren, dat men, wanneer men een andere huurverho ging wenste, het met een ander ka binet zou moeten proberen. Hij hoop te, dat nu in het voorlopig verslag deze huurverhoging is veroordeeld, de Kamer niet uit prestige overwe gingen niet tegen het wetsontwerp zou stemmen. Kamer bijna compleet Er waren Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer waar de be slissing zou vallen over het huurvoorstel van minister Wit te en daarmee over het lot van het kabinet, 98 leden opgeko men. Alleen de heren Mol (K VP) en De Groot (CPN) ont braken. Eerstgenoemde ver toefde in Mexico en de heer De Groot in Moskou. Sedert de behandeling van de overdracht van de souverei- niteit aan Indonesië waren er niet zoveel leden tegelijk in een vergadering van de Kamer bijeen geweest. Bij de eind stemming over de souvereini- teïts-overdracht, dat was om half twee des nachts, waren alle 100 Kamerleden present. VERGEEFSE POGING Onverbrekelijk verband tussen wetsvoorstellen In twintig minuten verdedigde ook de minister-president, dr Drees, in de Kamer vóór de stemming nog eens het beleid van de regering. Hy liet er geen twyfel aan dat het kabinet zou aftreden als het wetsvoorstel van minister Witte werd verworpen en gaf te kennen dat de belasting voorstellen door een demissionnair kabinet niet tot de lopende zaken ge rekend zouden worden en dat het onvermijdelijk vertraging in de invoe ring van de belastingverlaging sou doen ontstaan. Hij beval tenslotte de Kamer nog eens warm aan, het wetsontwerp te accepteren. De fractievoor zitter van de P.v.d.A., mr Burger, probeerde hierna alle gevaren, voor lopig althans te bezweren. Hij diende een motie in, waarin ge vraagd werd de verdere behandeling van het wetsontwerp uit te stellen en eerst een vertrouwvol beraad te ope nen, waarin men misschien nog een uitweg zou kunnen vinden. De heren Oud (V.VJX), Schouten (A.R.), Tila- nus (C.H.) en Gortzak (C.P.N.) betwij felden of de regering zich accoord kon verklaren met de „ontkoppeling", zo als de heer Burger het genoemd had, Laboratorium van de P.T.T. geopend Genoemd naar dr. Neher Behalve minister Algera van ver keer en waterstaat en tal van geno digden waren de hoogste autoriteiten van de P.T.T. in Nederland gisteren verenigd in de centrale gehoorzaal van het nieuwe „Centrale Laborató- rium van de P.T.T.". .,Een nieuwe omgeving, die tevens nieuwe mogelijkheden opent", noem de de directeur-generaal van de P.T. T., ir. Van de Toorn, in zijn toespraak het complex, en de minister van ver keer en waterstaat, de heer Algera, gaf het complex, toen hij het officieel in gebruik stelde, tevens een naam het dr. Neher-laboratorium. De minister onthulde door het weg trekken van een gordijn, het grote, uit fraai gestyleerde metalen letters bestaande opschrift „dr. Neher labo ratorium", dat even daarna zijn defi nitieve plaats kreeg aan de hoofdin gang. Ir. Van de Toorn, deelde o.a. mede, I dat in beginsel de werkzaamheden van het P.T.T.-laboratorium mede ten goede zullen komen aan het gehele staatsbestuur. Er zijn ongeveer 300 medewerkers, waarvan 31 met een academische graad. len. de belasting- en de huurvoorstel- De regering bleek daar inder daad niet toe bereid. Zij wenste de wetsontwerpen in onverbre kelijk verband te zien en dat had tot gevolg dat de motie een roemloos einde kreeg; de heer Burger trok haar in. Er is daarna nog eens in derde termijn gesproken, doch dat heeft allemaal niet meer mogen baten. Het slot van de vergade ring bracht de val van het ka binet. Dat was om precies half zes. Mederland staat aan het be gin van een cirsis, die naar het zich laat aanzien, niet gemakke lijk op te lossen is. Vrachtauto door trein gegrepen Op de onbewaakte overweg in de Leedyk te Houten (Utrecht) is Maan dagmorgen om 9 uur een lege vrachtauto van de firma Kool uit Schalkwijk, gegrepen door de ex- presstrein MaastrichtUtrecht. De chauffeur A. J. Vermeulen uit Schalkwyk moest met een hoofdwond in het Sint Antonius-ziekenhuis te Utrecht worden opgenomen. Hoewel het uitzicht ter plaatse geheel vrij is, heeft de chauffeur de trein blijkbaar pas gezien toen hij zich al op de overweg bevond. Hij gaf toen meer gas om nog te ont komen, maar de motor sloeg" af. De auto werd geheel vernield. De zijkant van de trein, die langs de bumper van de auto schuurde, werd beschadigd. Om 10.20 uur kon het treinverkeer weer normaal doorgaan. Eerste Kamer aanvaardt ontwerp-schoolgeldwet Mr. W. C. Wendelaar weer terug In de gisteren gehouden vergade ring van de Eerste Kamer werd een woord van welkom gesproken tot mr. W. C. Wendelaar, die wegens ziekte langdurig rfwezig moest zijn maar nu de vergadering weer kon bijwonen. Het wetsontwerp tot het tegengaan van lichtvaardige echtscheiding werd goedgekeurd met 24 tegen 17 stem men. Tegen: V.V.D., Farcy van de Ar beid en communisten. Het ontwerp-schoolgeldwet werd aangenomen zonder stemming met aantekening, dat de heer Molenaar (V.V.D.) tegen is. De volgende week zal de Kamer niet vergaderen. Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" in Bordeaux Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" is gis termiddag, onder bevel van kapitein tér zee W. J. Kruys, aangekomen in de haven van Bordeaux. Het schip maakt een reis met adelborsten aan boord. Vandaag zullen de commandant en de officieren van het Nederlandse oorlogsschip op het plaatselijke ma rinecommando van Bordeaux worden ontvangen. De „De Ruyter" zal tot 21 Mei in Bordeaux blijven. Uitkering uit Japan Aan voormalige Ned. krijgsgevangenen. Ongeveer 45000 voormalige Neder landse krijgsgevangenen van Japan zullen nog dit jaar een schadeloos stelling van omstreeks 200 de man kunnen verwachten. In het vredesverdrag van San Francisco met Japan is namelijk be- Saald dat Japan vóór het einde van it jaar een bedrag van 45 millioen zal betalen als schadeloosstelling aan de militairen van 16 landen (waaronder Nederland), die tijdens de oorlog in Japanse krijgsgevan genenkampen in het Verre Oosten waren gedetineerd. Het Rode Kruis in Genève zal voor de distributie van dit bedrag zorg dragen. De voorlopige opgave van de Ne derlandse regering is reeds door het Rode Kruis in Genève ontvangen. Zij stelt het aantal Nederlandse krijgs gevangenen op omstreeks 44.000 man, waaraan is toegevoegd, dat het aantal vermoedelyk zal moeten wor den herzien. De Nederlandse rege ring verwacht een eindcijfer van 47.000 man. WWWVW/WSWWAW Hemelvaartsdag nog koud en guur (Van onze weerkundige medewerker) De depressie die gisteren met de kern bij Londen lag, steekt vandaag de Noordzee over en doet de wind tijdelijk tot hard of stormachtig aanwakkeren. Gistermiddag viel er in een groot deel van Nederland regen vergezeld van onweer. Enkele waarnemingsposten noteerden \meer dan 20 mm regen. Met naar Noord-West draaiende wind wordt opnieuw koude lucht aangevoerd. Het ziet er daarom met het weer voor He melvaartsdag niet erg rooskleu rig uit. Het blijft veel te koud, vrij veel wind en kans 'op buien. Een groot verschil met Hemel vaartsdag van verleden jaar toen de temperatuur in Vlissin- gen tot 27 graden C steeg. ONDERZOEK IN INDONESIË Voorlopig geen mededelingen Mr. II. Bouman, de verdediger in het proces Jungschlager te Djakarta, die zoals gemeld, onverwacht in Nederland is teruggekeerd, heeft gisteren een langdurig onderhoud gehad met minister Luns op diens departement. Mr. Bouman deelde na afloop daarvan mede, dat het, in verband met zeer recente ontwikkelingen in deze zaak in Indonesië, niet wenselijk is, op dit ogenblik tot publicaties over te gaan. Mr. Bouman zal zich dan ook voors hands van nadere mededelingen over zijn vertrek uit Indonesië en mogelijke verdere ontwikkelingen in deze aangelegenheden onthouden. De Indonesische minister van voor lichting, dr. Tobing, heeft Dinsdag verklaard, dat de ..vlucht" van mr. Bouman de aandacht van de regering heeft. De regering is thans bezig de kwestie te onderzoeken. Dr. Tobing zei verder: „Indien mr. Bouman wer kelijk uit Indonesië vluchtte, dan „voelen wij ons het slachtoffer, om dat wij hem teveel vertrouwen ge schonken hebben'1. Persberichten zeggen, dat mr. Bou man per vliegtuig naar Medan ging en vandaar dé boot nam naar Djakar ta. Toen deze Singapore aandeed, ging mr. Bouman aan land om verder per vliegtuig naar Nederland te rei- Tussen Nederland en Engeland be staat een overeenkomst, waardoor burgers van beide landen grondgebie- De Coöperatievee Boerenleenbank te Kruiningen heeft Dinsdag op feeste lijke wijze het 50-jarig bestaan her dacht. Tijdens de feestavond werd de voorzitter van de jubilerende Boeren leenbankde heer A. van Hootegem, rechtsnamens de leden een schilde rij aangeboden, voorstellende de dijkdichting. Foto P.Z.C-) den van beide staten zonder visum kunnen betreden. Daardoor zou mr. Bouman zonder visum in Singapore hebben kunnen komen. Blokkade De procureur-generaal mr. Soeprap- to, zei verder, dat er ten opzichte van mr. Bouman een „blokkade" werd toegepast, zodat het hem onmogelijk was legaal Indonesië te verlaten. De ze maatregel was genomen, omdat hij betrokken was in een zaak, die nog in onderzoek is. De blokkade gold sinds 9 Maart en was genomen naar aanleiding van de beschuldigingen, die door de getuigen 3Ianoch en Amiroedin jegens mr. Bouman waren geuit. Slechte indruk Het oppositieblad „Indonesia Raya", vraagt zich af of Bouman zich wer kelijk schuldig voelde aan wat een der getuigen hem verweet, zodat hij uit vrees is gevlucht. Indien dit niet juist is, zo vraagt het blad verder, nam Bouman dan de benen, omdat hij volstrekt geen ver trouwen meer had, dat hij in dit land nog recht voor zich zelf zou vinden Hierom is het des te belangrijker, de zaak Jungschlager zo spoedig moge lijk volgens de hier geldende rechts normen af te wikkelen. „Intussen zal Boumans dramatische vlucht de naam van Indonesië in het buitenland geen goed doen", zo meent het blad. Wantrouwen Het regeringsgezinde „Merdelja'1 meent, dat de illegale wijze van ver dwijning van mr. Bouman als het wa re bevestigt, dat het wantrouwen te gen zijn persoon gerechtvaardigd De Zierikzeese delegatie aan Saint Hilaire, die Zondag een bezoek bracht aan de landbouw-ambachtsschool, werd door de president van dit insti tuut, de heer Lebec, verzocht hun na men in het gastenboek te schrijven. Als eerste tekende burgemeester Scliuurbeque Boeye. Het Wereldgebeuren Misverstand. De tiende verjaardag van de over winning op het Naziïsme is in vele Europese landen plechtig en vaak ook vreugdevol gevierd. Niet al zo in de Verenigde Staten. Een redac teur van het Franse dagblad Le Mon de heeft zich beijverd aan de hand van Amerikaanse kranten en andere pu blicaties na te gaan hoe het volk van de Verenigde Staten tegenover deze tiende verjaardag stond. Er was in de Verenigde Staten geen enkele officiële herdenking. Men wilde blijkbaar de nederlaag van hen, die thans bondgenoten zijn geworden, niet opnieuw in herinnering brengen. De dagbladen putten zich juist in deze maand, nu West-Duitsland weer souverein is geworden, uit in commentaren, die de deugden van het Duitse volk naar voren brachten. Dat volk was helaas in de dertiger jaren meegesleurd door slechte raadgevers en men moest dat nu liever maar vergeten. De redacteur van Le Monde kon in geen der Amerikaanse bladen een zinspeling vinden op de Amerikaans-Russische wapenbroe derschap tijdens de oorlog. Evenmin ontdekte hij gevoelvolle woorden, die gewijd zouden zijn aan het droeve lot van de duizenden gefusilleerden, ge deporteerden en andere slachtoffers van het Duitse bezettingsrégime. Inplaats van de verjaardag der overwinning te vieren heeft men in bepaalde Amerikaanse kringen wel nadrukkelijk de vraag overwogen of de vrede niet eerder bereikt zou zijn, wanneer de geallieerden aan Duits land niet de eis van onvoorwaardelij ke overgave hadden gesteld. Tijdens een televisie-uitzending van het Columbia Broadcasting System verklaarde de Amerikaanse generaal Bradley, dat hij eigenlijk tegen die eis van onvoorwaardelijke overgave was geweest. In dezelfde uitzending zei de Duitse professor von Braun, die meehielp aan het vervaardigen van het beruchte V2 wapen, maar die nu in de Verenigde Staten werkt, dat Amerika thans alle landen ver voor uit is met de ontwikkeling van gelei de projectielen. Enkele Amerikaanse kranten lieten Duitse generaals aan het woord om hun oordeel te geven over de geallieerde operaties tijdens de oor log. Drie generaals wier namen genoemd worden betoogden, dat de eis van onvoorwaardelyke 'Duitse overgave toch wel fout was geweest en dat de geallieerden op de Balkan hadden moeten landen om daardoor de Russen af te snijden van Midden- Europa. Blijkbaar vindt men zulke uitlatingen in Amerika volkomen ac ceptabel. Dat Duitse generaals op dit ogen blik de geallieerde tactiek en strate gie becritiseren behoeft overigens geen verbazing te wekken. Wie ook maar iets van het Duitse militairisme begrepen heeft, moet verwacht heb ben, dat het. zover zou komen. Maar dat dit alles in Amerikaanse dagbla den wordt gepubliceerd zo omstreeks de viering van de tiende verjaardag der overwinning is toch voor vele mensen in West-Europa moeilijk te vatten. Hier blijkt een tegenstelling te bestaan tussen de publieke oninie in de Verenigde Staten en die in'zul ke landen als Nederland, Frankrijk, Engeland enz. In Amerika wordt de voorstelling gepropageerd, dat men de „toch-niet- zo-slecnte-Duitsers" na 1943 een Russische opmars en een onvoorwaar delijke overgave had moeten bespa ren. De propaganda slaat aan in de Verenigde Staten. Welnu, zij zal niet aanslaan in de meeste West-Europe- se landen! Ook niet om daardoor het Duitse volk wat gemakkelijker in het Noordatlantiseh gareel te krijgen en te houden. Er zullen nog jaren moe ten verlopen, aleer dat mogelyk is. ..Bouman heeft het voorbeeld gevolgd van Westerling". Het blad constateert, dat het feit. da; Bouman Indonesië kon ontvluchten, wel erg teleurstellend L en dat de desbetref fende instanties hiervoor ve. a at woor delijk zijn. „Merdeka" hoopt, „dat de Indonesische regering zal kunnen on derzoeken. in hoeverre de Nederland se verklaring, dat men var Neder landse zijde niets van de vlucht van Bouman afwist, op v Aarheid berust". IN STEMMING GEBRACHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3