PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KABINET-VREES TEN VAL GEBRACHT Kamer verwierp wetsontwerp tot huurverhoging Vijf Sabena-piloten deden boven Zeeland „huisje-beestje-boompje" BILT Gerbrandy en Schmal gaven de doorslag bij stemming (50-48) „Goedkeuring onthouden omdat de bezwaren niet waren weggenomen" MILITAIRE HULP UIT V.S. VOOR WEST-DUITSLAND 198e Jaargang-Nó. 115 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adj.-Hoof dred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 18 Mei 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1.—. Iedere regel meer 20 cent. .Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841-; Goes, Lange Vorstatr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlamdstr. 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee N. Bogerdstr. C 160, tel.-26 (Van onze parlementaire redacteur). Het ministerie-Drees, dat sinds 2 September 1952 aan het bewind is, heeft de eindstreep niet kunnen halen. Dinsdagmiddag is het, precies een jaar voordat het op grond van de normale periodieke Tweede Ka mer-verkiezing zijn mandaat ter beschikking zou stel len, afgetreden. Het is gevallen op het wetsontwerp tot huurverho ging van minister Witte, dat bij onze volksvertegen woordiging geen genade heeft kunnen vinden. Zelden was de onzekerheid bij een conflict tussen Kamer en kabinet tot op het allerlaatste moment zo groot, voordat de beslissing viel. Vóór het wetsontwerp tot huurverhoging verklaar den zich 48 leden, nl. de fractie van de K.V.P., van de A.R. behalve prof. Gerbrandy, van de C.H. be halve de heer Schmal. Tegen het wetsontwerp stem den de P.v.d.A., de V.V.D., de C.P.N., de K.N.P. en de S.G.P. Nog gisteravond hebben de ministers en staats secretarissen aan H.M. de Koningin verzocht hun ont heffing te willen verlenen uit het door hen beklede ambt. De Koningin heeft dit verzoek in overweging genomen en de ministers en de staatssecretarissen uitgenodigd inmiddels al datgene te blijven verrichten, dat zij in het belang van het koninkrijk noodzakelijk achten. Nadat een aantal leden korte verklaringen had afgelegd om hun stem te motiveren, begon het duidelijk te worden dat het leven van het kabinet aan een zijden draad hing. Eigenlijk was het op dat ogenblik al voor het ministerie bekeken want zowel de heer Schouten, fractie-voorzitter van de A.R., als de heer Tilanus, leider van de C.H.-fractie, verklaarden dat één lid het voorbeeld van de overige fractieleden niet zou volgen en tegen het wetsontwerp zou stemmen. Onder hilariteit van de vergadering zei de heer Tilanus, dat de grootst mogelijke meerderheid van zijn fractie of misschien op één na vóór zou stemmen. Het was dit Kamerlid, blijkbaar op het ogenblik van de stemming nog niet duidelijk, wat sommigen van zijn fractiegenoten zouden doen. Onder doodse stilte brachten de afgevaardigden hun stem uit. Stilletjes en timide hoorden de ministers achter de ministerstafel toe. Daér zagen de heren Drees, Zijlstra, v. d. Kieft, Beel, Witte, Mansholt en staatssecre taris v. d. Berge aan, hoe langzaam maar zeker het vonnis werd getekend. Zij moeten het begrepen hebben toen de stemmen gemotiveerd waren, want de heer Zandt (S.G.P.) deelde mede, dat zijn tweemansfractie goed keuring aan het wetsontwerp zou onthouden, omdat de regering de bezwa ren ertegen niet had weggenomen. Socialisten tegen De heer Burger verklaarde na mens de P.v.d.A., dat de socialis ten overwegende zakelijke be zwaren tegen het ontwerp had den en daarom zouden tegen stemmen. Dat betekent geen af keuring van het beleid van mi nister Witte, zei hij er nadruk kelijk bij. Wel was de P.v.d.A. van oordeel dat het wetsontwerp in zijn huidige vorm niet past in een huurbeleid, zoals hij dat wenselijk acht. Hij zou het be treuren als aan verwerping po litieke gevolgen zouden worden gegeven. De heer Welter van de K.N.P. ves tigde er de aandacht op, dat de huur belasting een essentieel element ge weest is van de grondslagen, waarop het kabinet indertijd werd samenge steld. Hij was een tegenstander van deze bestemmingsheffing en dat gaf bij hem de doorslag voor het stemmen tegen een wetsontwerp, dat ook om zakelijke redenen zijn instemming niet Crisis Dinsdagmiddag heeft Nederland, dank zij het huurverhogingswet je, zijn kabinetscrisis gekregen. Het is een slappe en verwarrende cri sis, waarvan echter de oplossing be zwaarlijk te voorspellen valt. Aanvankelijk zag het er Dinsdag in de Tweede Kamer uit alsof minister president dr Drees en minister Witte het wel zouden klaren. Men wist, dat de K.V.P. en de C.H.U. de regering steunden. De A.R.-kamerleden, die op de wip zaten, stelden zich eveneens achter de regering, nadat aan de huiseigenaren enige fiscale vertroosting was toege zegd. Maar prof. Gerbrandy ontdekte „pressie" van de regering en toen werd het voor hem een beleidskwestie om zich van zijn A.R.-fractiegenoten te distanciëren en tegen te stemmen. De "Kath. Nat. Partij (Welter), die vorige week had laten weten, dat ze wel vóór zou stemmen, keerde zich plotseling tegen het kabinet. En ten slotte liet ook het C.H.U.-lid, de heer Schmal, zijn fractiegenoten in de steek. Met totaal vier dissidenten uit het blok van de vóór-stemmers, was het pleit beslecht. De tegen-stemmers be haalden een 4850 meerderheid. De regering heeft daaruit direct haar conclusies getrokken en aan H.M. de koningin haar ontslag aangeboden. De normale weg tot oplossing van de kabinetscrisis zou zijn, dat de meer derheid, die het kabinet ten val bracht nu ook de verantwoordelijkheid voor het landsbestuur zou aanvaarden. Die meerderheid is echter zo heterogeen, dat daarvan geen sprake kan zijn. De voornaamste oppositiepartij is de P.v.d.A. en vermoedelijk zal dus op dr W. Drees wel de hoop gevestigd zijn voor de vorming van een nieuwe rege ring. Die nieuwe regering zou dan in haar samenstelling uiterst weinig behoeven af te wijkeh van de thans bestaande. Vermoedelijk zou minister ir H. B. J. Witte niet terugkeren, omdat de Ka mer zich in het bijzonder tegen hem heeft gekeerd, maar daarmee zou toch de voornaamste wijziging wel aange bracht zijn. Ligt deze crisis echter zo eenvoudig? De nederlaag van de afgetreden regering is niet slechts een neder laag van ir Witte, zij is ook een neder laag van dr W. Drees Hij was een mi nister-president, die zich boven de partijen plaatste en die daardoor klo ven wist te overbruggen en tegenstan ders tot een compromis wist te bren gen. Dinsdag heeft hij in de Kamer ver- PROF. GERBRANDY Pressie van de regering klaard, dat een compromis over de huurwet niet-mogelijk was gebleken in het kabinet en dat men totn een meerderheidsbeslissing heeft genomen. De gemakkelijkste weg namelijk het uitstellen van de huurwet heeft men niet willen volgen. Moeten wij hieruit afleiden, dat dr Drees het eigenlijk moe was nog lan ger het meningsverschil over de huur- kwestie te laten bestaan en dat hij het daarom maar in de Tweede Kamer heeft gebracht? Wanneer dat zo is, dan zal het hem zeker niet gemakkelijk vallen een compromis )-basis te vinden voor de samenstelling van een nieuw kabinet en dan zou de verwarde en slappe ka binetscrisis wel eens lang kunnen du ren! DR. DREES Onverbrekelijk verband had. Evenals de heer Zandt betoogde ook de heer Tilanus (C.H.), dat het de regering niet gelukt was de bezwaren van zijn fractie weg te nemen. Bovendien herinnerde hij de af gevaardigden eraan, dat de nister had gezegd, dat het pro bleem van de huurverhoging wordt beheerst door de „afro ming" en dat het kabinet zijn toekomstig beleid zal moeten blijven baseren op de invoering van een huurbelasting. De minis ter-president, zo voegde hij er aan toe, heeft onthuld, dat de be stemmingsheffing in de richtlij nen van het kabinet stond en te gen een zodanige heffing had hij overwegende bezwaren. Dat bleek een aanloopje om te ko men tot de verklaring, dat de C.H.U. haar goedkeuring aan het wetsontwerp zou onthouden. Maar de heer Tilanus liet volgen, dat de C.H.U.-fractie de belastingverlaging van groot belang acht, dat zij evenals de regering voorstandster is van rust op het gebied van de lonen en prijzen en dat zij alsdan enige huurverhoging noodzakelijk acht. Gezien verder de ernstige gevolgen, die verwerping van 't ontwerp zou hebben, zou de grootst mogelijke meerderheid van zijn fractie of misschien op een na, voor het ont werp stemmen. A.R.-fractie vóór De heer Schouten (A.R.) handhaafde nu de Kamer voor de beslissing stond, zijn bezwaren. Gezien echter de ern stige gevolgen van verwerping, zou zijn fractie op een enkele uitzondering na, haar stem niet aan het wetsont werp onthouden. De heer Romme K.V.P.van wie het al lang bekend was, dat hij en zijn politieke vrienden, minister Witte niet de steek zouden laten, voelde zich geplaatst voor de keuze tussen huur verhoging of geen enkele huurverho ging en dan koos hij liever kreupel dan lam Na de fractieleider vroegen achter elkaar de heren Schmal (C.H.) en Ger brandy (A.R.) het woord. De heer Schmal zeide zijn stem niet aan het ontwerp te kunnen geven wegens de zakelijke bezwaren en omdat aan het parlementaire stelsel grote schade zou berokkend worden, als een Kamer die zich unaniem tegen een wetsontwerp heeft verklaard er desondanks vóór- stemt. Een soortgelijke verklaring leg de de heer Gerbrandy af. In het voor lopig verslag op het ontwerp staat, zo zeide hij, dat niemand er zijn instem ming mee kan betuigen. Als niettemin een aantal Kamerleden toch zijn goed keuring aan het ontwerp hecht, dan zit daarachter pressie van de regering Het ontwerp kon nu n.l. niet op zijn eigen mérites worden behan deld. Als het ontwerp wordt ver worpen, zo verzekerde hij, dan gaat het niet tegen de ministers maar tegen het beleid, dat op dit punt de instemming van de meerderheid der Kamer niet kan wegdragen. De heer Oud tenslot te zei, dat de V.VJ). tegen het ontwerp zou stemmen, louter op grond van zakelijke bezwaren. Politieke motieven wenste hij niet te laten gelden. (Vervolg op pag. 3) Mr SCHMAL: zakelijke bezwaren Generaal-majoor der mariniers Ros winkel (rechts) overhandigde tijdens een plechtigheid op het hoofdkwartier van de Britse generaal sir John West- all een plaquette aan sir John ter her innering aan en als dank voor de ge noten gastvrijheid welke de mariniers in 191)0 mochten ontvangen. STRIJDMACHT 500.000 MAN Ook een adviesgroep De Verenigde Staten onderhandelen op het ogenblik over het verlenen van militaire hulp aan West-Duitsland om het land te helpen bij de oprichting van de voorgenomen strijdmacht van 500.000 man, aldus is Dinsdag te Bonn bekend gemaakt. Als de overeen komst gesloten zal zijn, zou zij lei den tot de vestiging van een Ameri kaanse militaire adviesgroep in Duits land. De militaire hulp op grond van de overeenkomst zou in grote lijnen over eenkomen met die welke thans door de Verenigde Staten aan andere Euro pese N.A.V.O.-landen wordt geboden. Over de omvang van de hulp is nog geen schatting beschikbaar. Aanzienlijke hoeveelheden defensie uitrusting zijn door de Verenigde Sta ten opgeslagen in afwachting van Duitslands herbewapening. Verzending hiervan zal naar verwachting begin nen, zodra de West-Duitse regering de wetten die voor de oprichting van strijdkrachten nodig zijn, ten uitvoer legt. Oost-Duitsland Oost-Duitsland zal pas in het ver enigd opperbevel der Oost-Europese landen worden opgenomen, wanneer het „nationale strijdkrachten" heeft opgesteld. SPOORZOEKEN IN DE LUCHT Tocht met helicopter is een unieke gebeurtenis (Van een eigen redacteur). VIJF SABENA-PILOTEN deden Dinsdag boven Zeeland en Zuid-Holland een boeiend helieopter-spelhuisje-beestje-boompje. Dat was niet zomaar een piloten-mopje, maar een ernstige bezigheid, die deed denken aan jaren her, toen de prille vliegerij nog een soort padvinderswerk was, een spoor zoeken van huisje-naar-beestje en van beestje-naar-boompje. Als nette en brave padvinders zaten Dinsdagmiddag de vyf piloten, die deze zomer de E 55-lyn zullen vliegen, door de ramen van de Sikorski S 55 te turen op zoek naar herkenningspunten op de route VlissingenRotterdam. Op de knieën hadden ze een kaart, waarop in rechte lynen was aangegeven hoe er gevlogen moest worden. En al zoekend en speurend maakten de vyf „luchtverkenners" van de Sabena met een ballpoint haastige aantekenin gen op die kaart: het huisje, het beestje en het boompje werden zorgvuldig genoteerd Alleen chef-piloot Trémery, die op de „bok" zat, had geen aantekeningen nodig, want sinds de ramp kent hy Zeeland als zijn broekzak. Zo'n helicopter is overigens in de wijde Zeeuwse luchten nog een vrij vreemde verschijning. Want vrijwel overal waar gisteren de helicopter zichtbaar werd keken de mensen om hoog en wezen elkaar de zonderlinge malende vogel aan. Op sommige ak kers werden de trekkers stopgezet en klom de bestuurder van zijn voertuig om „dat ding'' na te kijken en op ver scheidene plaatsen kwamen de men sen uit hun huizen naar buiten lopen. Wie het niet op het wiekende vliegtuigje hadden begrepen wa ren de Kippen: de helicopter kon geen kippenhok passeren, of alle beestjes renden in paniek weg En toch is deze Sabena lucht-taxi helemaal geen zaak, waarover men in paniek moet geraken, zelfs al is men een kip. De aanduiding „taxi" is eigenlijk verkeerd, want wanneer men op on geveer tweehonderd tot tweehonderd vijftig meter boven de Zeeuwse lan den „snort", dan heeft men niet be paald de indruk, dat men in een "taxi zit. Een taxi immers suggereert spoed, die neemt men om vlug-even de trein te halen, om iets haastje-rep- je te doen. Doch in een helicopter heeft de, passagier de illusie, dat hij de haastige wereld ver onder zich heeft gelaten en dat hij nu niets meer snel heeft te doen. Als in een soort vigilante zweeft hij rustig door' de lucht, ziet beneden zich auto's, moto ren en bromfietsen ijlen van het ene punt naar het andere, ziet verder be drijvige en drukke mensen allerlei dingen doen, die blijkbaar niet uitge steld kunnen-worden. Maar zelf trelct hij rustig langs de wolken en de blauwe hemel, heeft een schitterend uitzicht over de wijde wa teren en landen van deze goede pro vincie en het enige wat hem in zijn overpeinzingen stoort is misschien het geluid van de vliegtuig-motor Het is paradoxaal: in één uur is men van Vlissingen naar Rotterdam, snel ler dan met welk voertuig op de be gane grond en toch heeft men de in druk alsof het allemaal veel rustiger gaat Dat zijn zo enkele vage indrukken, die wij gisteren opdeden, toen we met de vyf spoorzoekende Sabena-piloten heen en weer tussen Vlissingen en Rotterdam vlogen. Maar nu de con crete impressies, indrukken van de .(.Vervolg op pag. 2) Dit is Dinsdag medegedeeld door de vice-premier Otto Nuschke in het Oost- Duitse blad „Neue Ziet". KORTE PREDICATIE Ziende op de overste Leidsman en Voleinder des geloofs. Hebr. 12 2. Het Evangelie van de hemelvaart zegt ons dat er een streep getrokken is tussen Jezus Christus en zyn dis cipelen: tussen Jezus Christus en ons. Dat is hard, kunnen we zeggen, In de grond van hun hart benijden véle christenen nog steeds de discipelen vanwege de omgang met hun Mees ter, zoals zij die hebben gekend. Zij trachten dit te vergoeden door een zekere mystieke omgang. Aan die dagelijkse omgang kwam. voor de dis cipelen een einde op Golgotlia. Maar na de opstaxiding hebben de discipelen die verschijningen van de opgestane Heer beleefd! De dag van de hemelvaart is het einde ook van die verschijningen. Handelingen 1 ver haalt ons van de laatste. Toen is de Meester voorgoed van hen heenge gaan. Hij is voor altijd onttrokken aan hun gezicht en dat nog wél terwijl Hij zijn hoogste heerlijkheid in ging. Merkwaardig genoeg lezen we bij de discipelen niets van droefheid en teleurstelling. Zéker, ze blijven staren naar de wolk, maar dan gaan ze naar Jeruzalem terug, volgens Lukas 2U 25 met grote blijdschap. Het is feest! En xcaarom Al is alles anders gegaan dan zij hoopten, door het ge loof verstaan zij: Hij, die door de wolk aan onze ogen onttrokken is, onze MeesterHij heeft* de heerschap pij aanvaard. Het is de dag van zijn troonsbestijging. Hij is onze Koning! Met deze prediking zijn de discipelen de wereld ingetrokken en met deze prediking staat de Kerk nog steeds in de wereld, ziende op Hem, die onze hoogste Leidsman is. Aan Hem zien we wat geloof is en hoe geloof zich gedraagt en voleindigd wordt. Ziende naar omhoog: ziende in ver re verten, zover geen oog kan zien. Dus het geloof is toch iets onwerke lijks? Het is iets dat buiten deze we reld ligt en buiten dit ons leven zoals het nu eenmaal is? De woorden die boven deze korte predikatie staan, zijn maar een stukje van een zin, waarvan het voornaamste deel is: Laat ons de loopbaan lopen exi met dit beeld, aan de sport ontleend, is gedoeld op ons leven zoals dat hier op aarde ligt in al zijn verhoudingen. Vanuit de hemel moeten we hier op aarde alijd weer aan het werk wor den gezet en juist met het oog op dit werk moeten we omhoog zien, zoals een knecht ziet op de hand zijns he ren. Zo moeten we de loopbaan lopen. De hemelvaartsdag zegt ons: Het beste wat we kunnen doen, terwille van de aarde, is, getrouw blijven aan onze Koning in de hemelen. H. DE VERWACHT. BUIIG EN KOUD. Wisselend bewolkt met buien, waar van sommige met onweer of hagel, maar ook flinke opklaringen. Krach tige, tijdelijk tot hard of storm toe nemende wind naar West of Noord- West ruimend. Lagere middagtempe- raturen. 19 Mei Zon Maan ZON EN MAAN. 4.44 2.58 onder 20.34 onder 17:49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1