H-0 Eerste steen gelegd voor nieuwe kleuterschool te Kruiningen AGRARISCH ZEELAND NEEMT AFSCHEID VAN A. C. CAPPON Uoin Zmiiwsp Almanak DE OEVERVERDEDIGING VAN HET WATERSCHAP SCHOUWEN EXPOSITIE IN PROVINCIALE BIBLIOTHEEK TE MIDDELBURG Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 17 MEI 1955 yjEEN VAN DE MOOISTE IN ZEELAND Radda Barnen schonk er een halve ton voor HILDA SCHIPPER, het vijfjarige dochtertje van Kruiningcns burgemeester, was Maandagmiddag wel een beetje onder de indruk, toen zij een officiële eerste steen mocht leggen. Haar vriendjes en vriendinnetjes van de kleuter school waren meegekomen, want voor hen was het ook een belangrijke dag. Hilda legde namelijk de eerste steen voor een nieuwe kleuterschool, welke, zoals ha3r vader in zijn speechje vertelde, „een van de mooiste zal worden, die tot nu toe in Zeeland zijn gebouwd". Op het grote terrein in de kom van het dorp, waar Kruiniugen niet min der dan vijf grote openbare gebouwen tegelijk doet verrijzen, heeft de nieu we gemeentelijke kleuterschool een plaats gekregen tussen het in aanbouw zijnde wijkgebouw en de nieuwe land- bouwhuishoudschool. Behalve de wethouders en verschil lende raadsleden, kon de burgemees ter er o.a. ook de Haarlemse architect, de heer B. J. J. M. Stevens met zijn echtgenote, verwelkomen. Met dank baarheid memoreerde de burgemees ter de steun, welke van het Zweedse Radda Barnen (f 50.000) en van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen (f 18.000) werd ont vangen. Voorts herinnerde hij aan de belangrijke beslissingen welke ook de gemeenteraad had willen nemen, om de bouw van deze kleuterschool en het aanvaarden van de schenkingen mogelijk te maken. En hierna was de daad van de of ficiële steenlegging aan Hilda, die nog verscholen tussen haar schoolvriendin netjes stond. Architect Stevens had hiervoor een zeer bijzondere steen meegebracht. De kunstenaresse Josje Smit uit Amsterdam had een alleraar digste tegel met eeii meisjesfi guur cn de naam van Hilda, ont worpen en gebakken. Met as sistentie van een metselaar van aannemer Poley kweet Hilda zich van haar taak. En om de kleu terschool cn deze dag later niet te vergeten, kreeg Hilda van dc heer Stevens een ongeveer gelij ke tegel. I-Iet was de eerste proef welke gemaakt was, dooh later door een tweede werd vervan gen. De kleuterleidster, mej. H. M. Bave- co, sprak nog een dankwoord tot het gemeentebestuur voor de snelle be handeling van de plannen. En om deze woorden te onderstre pen, zongen de met vlaggetjes uitge doste kleuters van „Hiep, hiep, hoera, we krijgen nu een nieuwe school". In het oude gebouw werd daarop voor de kleuters het feest nog voortgezet, met lollies en ijsjes als tractaties. Over ongeveer vier maanden zal de nieuwe school gereed kunnen zijn. Het gebouw, dat met een oliestook-instal- latie centraal verwarmd zal worden, krijgt drie werklokalen en een speel lokaal. Het plan is zodanig ontworpen, dat elk lokaal zijn eigen ingang, gar derobe en toiletten krijgt. (Advertentie) Voor goede maatkleding Advertentie j Een goede basis voor de hete dag I Geef jong en oud een goed ont bijt, dat voldoende energie geeft voor de gehele dag. Geef H-O havermout. Gezond, voedzaam, en heerlijk! UITSLUITEND VERPAKT VERKRIJGBAAR havermout Het complete ontbijt! NA RUIM VEERTIG JAAR Harde werker met pensioen Prima stoffen voor prettige prijzen. Vraagt Uw kleermaker Wij maken uitsluitend uw costuum van P.J.H.-STOFFEN. Voor prima pasvorm en voordelige prijzen staan wij in. Vraagt reizigersbezoek. RAMMELOO—FONTENOY Nieuwstraat 34, Terneuzen, Tel. 3618 Hilda Schipperliet 5-jarige dochter tje van Kruiningens burgemeester, legt, bijgestaan door haar vader, de eerste steen. (Foto P.Z.C.) Benoeming notaris Bij Koninklijk Besluit is de heer J. A. Herdink, die thans als candi-r daat-notaris werkzaam is op het kan toor van notaris nu-. P. Loeff te Mid delburg, benoemd tot notaris te Sluis. Voordat de heer Herdink zijn functie in Middelburg bekleedde, werkte hij op het kantoor van notaris M. A. van Mazijk te Sluis. Laatstgenoemde nam enige maanden geleden ontslag uit zijn functie. De heer Herdink, die 1 Juni a.s. vijftig jaar wordt, werd in Kloetinge geboren. YAN TOT rSeijfC Een speelgoedballon, die tijdens de bevrijdingsviering tie Brouwershaven werd opgelaten, maakte een tocht van enkele honderden kilometers en landde in Westfalen, een twintigtal kilometers buiten de Nederlandse grens. Dezer dagen ontving Wilna van Beveren, die de ballon te Brou wershaven de vrijheid gaf, bericht van de vinder, de smid Josef Linde- mann te Ottenheim. Terloops infor meerde de heer Lindemann er naar, of er misschien een paar nylons voor zijn ega af konden, omdat üe ballon eên reclamemiddel was voor dit pro duct. OLIEBOLLEN De oliebollenactie, die vorige week door de vijf vrouwenverenigingen te Brouwershaven werd geox-ganiseerd is een groot succes geworden. Er werden 4150 smakelijke bollen aan de man gebracht en het resultaat hiervan was, dat 260.07 aan de REISJE Wanneer men verre reizen doet, dan kan men veel verhalen, ito heet het in een oud gezegde ,maar de rei zen behoeven niet altijd vér te zijn, zo kunt ge in Zeeland vaak ervaren. Talrijk immers zijn de verhalen, welke ge in bus en trein, maar voor al ook op de boot kunt horen over het reizen in Zeeland en menigmaal wordt er een klaaglied gezongen over de verbindingen, over het wachten bij de veren en over de talloze malen, dat er moet worden overgestapt. De mensheid is verwend. Tot deze conclusie komt men, wan neer er weer eens herinnerd wordt aan het reizen in vroeger dagen, nog geen vijftig jaren geleden zelfs nog. In die dagen volgde men bij voor beeld voor een reisje van Zuidzande nattt Axel de volgende (lijdensweg te voet van Zuidzande naar Oostburg, van Oostburg met de stoomtram naar Breskens, van Breskens met de boot naar Vlissingen «en van Vlissingen dan maar weer met de boot naar Ter- neuzen. In Terneuzen kon men dan de paardentram beklimmen, die de reizigers naar het station vervoerde en vandaar kon men de trein pakken naar Axel Maar dan kon men ook wat verha len! vluchtelingenhulpactie voor Karin- thië kon Worden afgedragen. Het succes leidde tot het besluit om in September weer een dergelijk smul- festijn op touw te zetten. OEFENING Een uitslaande brand in het post kantoor te Yerseke bracht werk aan de winkel voor de plaatselij ke brandweer en EHBO." Het was gelukkig maar een oefening en het postkantoor staat er nog. De „slachtoffers" werden via het dak naar de begane grond overge bracht; de oefening kreeg het praedicaat „geslaagd". De leiding berustte bij ae heer J. de Jager. JUBILEA Apollo", de muziekvereniging te Brouwershaven, maakte drukke da gen mee, want de gemeente telde in de afgelopen en komende dagen en kele jubilerende echtparen die een serenade werd gebracht. Vorige week was het echtpaar S. Bos 55 jaar getrouwd en aanstaande Woens dag vieren de heer. en mevrouw J. van 't Hof-van Zuidland eenzelfde feit. LOSSE LAMA'S Lama's zijn in de Oostburgse Burchtstraat geen alledaagse ver schijning; zij waren ontsnapt uit het „Grand Cirque National", dat gedu rende twee dagen zijn tenten in Oostburg had opgeslagen. De dieren waren weer spoedig gevangen en le- verdep hun bijdragen" in het vlot af gewerkte circusprog.-amma. Zestigjarige bruiloft Het echtpaar P. H. Meulenberg en M. L. Meulenberg-Kabboord te Kort- gene vierde Zondag in huiselijke kring zijn zestigjarig huwelijksfeest. De heer Meulenberg 83 jaar is nog goed gezondzijn echtgenote 80 jaar is wat rheumatisch, maar geniet ove rigens ook: efen goéde gezondheid, Het is in Kortgene geen groot feest gewor denalleen de familieleden en de naaste kennissen woonden het jubi leum bij. Vos De roodharige viervoeter, die een boterhandelaar te Axel de zer dagen in zijn magazyn ont waarde, bleek een vos te zijn, ontsnapt uit het „Grand Cirque National", dat ook in Axel zjjn tenten had opgeslagen. De bo- terhandelaar heeft het dier maar weer bij de eigenaren af geleverd, maar in Axel vraagt men zich af, of het vosje iets heeft gewetenvan de Rei- naertsdagen, die in het Land van Hulst binnenkort worden gehouden. De circusvos wilde klaarblijkelijk het feest van zyn beroemde voox-vader niet missen, 't Bloed kruipt toch al tijd waar het niet gaan kan... VWWVVVWVWWWWW wordt filectrisch. Naar verluidt zal binnen enkele ja ren de spoorlijn VlissingenRoosen daalDen BoschNijmegen geëlec- trificeerd worden, zo meldt „De Volkskrant". Deze lyn staat niet op het electrificatleprogramma, dat na de oorlog was opgesteld en later is aangevuld. Naar verwacht wordt zal in 1958 het gehele baanvak Vlissin genDen Bosch van een electriseh net zyn voorzien. Het baanvak Til burgBreda is reeds electriseh. Aan gelegd moeten nog worden de baan vakken: NijmegenDen Bosch, Den BoschTilburg, BredaRoosendaal en RoosendaalVlissingen. Vrijdag 20 Mei a.s. zal agrarisch Zeeland in „de Prins van Oranje" te Goes afscheid nemen van een man, die zijn gehele leven in dienst van de Zeeuwse landbouw en van de Z.L.M. in het bijzonder, heeft gesteld. De heer A. C. Cappon gaat na twee veertig jaren nauwgezette arbeid in verschillende functies, van een wel verdiende rust genieten. Alleenop de paardenkeuringen zal men hem voorlopig nog in actie kunnen zien. Zijn functie van secre taris-penningmeester, van de afde ling Zeeland van de Kon. Vereniging „Hét Nederlandsche Trekpaard" blijft hij vervullen. Wie dhr. Cappon kent en dat zijn er zeer velen en men weet ook zijn grote liefde voor het. trekpaard, dan zal het dui delijk zijn, dat deze actieve figuui niet direct volledig de status van ambteloos burger kan aanvaarden, en van zijn functie by hiet Paarden stamboek nog geen afstand wil doen. De heer Cappon heeft de groei van de Zeeuwse Landbouw Maatschappy in de laatste halve eexiw van zeer na bij meegemaakt. Meer nog, hy is een van de mannen, die deze maatschap pij door zijn trouwe dienst en plichts- betrachting heeft helpen groot ma ken. De heer Cappon begon in 1913 zijn loopbaan in Aardenburg als par ticulier klerk van de toenmalige Z. L.M.-secretaris, de heer G. A. Vor- sterman van Oyen. Na diens dood in October 1915, kwam de heer Caj in dienst van de Z.L.M. Het „1 toor" werd van de serre in Aarden burg verplaatst naar het al evenmin ruime woonhuis van de heer Tj. B. E. Kielstra te Middelburg, die het secretariaat overnam. Later verhuis de men naar Goes. De eerste wereldoorlog bracht een BELANGRIJKE MEDEDELING VAN MINISTER Kosten (ruim 1 millioen) voor 90 pet. ten laste van het Rijk Naar aanleiding van een verzoek van de Tweede Kamer om inlichtingen over een adres van Gedeputeerde Staten van Zeeland betreffende tegemoet koming in de kosten van uitvoering van werken ter verdediging van de onderzeese oever van het Waterschap Schouwen deelt minister Algera me de, dat de zorgelijke toestand van de Noordkust van Schouwen reeds in 1951 was gebleken. Gedeputeerde Staten van Zeeland zyn daarvan in kennis gesteld. De wer ken, die het Waterschap heeft ondernomen, zullen wellicht een uitvloeisel zyn van een verzoek om de nodige maatregelen te treffen, welk verzoek Gedeputeerde Staten in 1952 hebben doen uitgaan. Het is wel duidelijk, dat het zo zwaar getroffen waterschap niet in staat zal zijn deze kostbare oevervoorzieningswerken, die straks ook nog door andere zullen moeten worden gevolgd, geheel te financieren en daarom heeft de minister zich bereid verklaard de in 1954 gemaakte en in 1955 voorgenomen zink- en stortwerken langs de Noordkust van het Waterschap Schouwen, waarvan de kosten worden begroot op in totaal rond 1.040.000, voor 90 pet. ten laste van het Rijk te financieren, wanneer de Staten-Gene- raal bereid zullen zyn het daarvoor nodige bedrag, dat suppletoir zal moe- ten-worden aangevraagd, te voteren. Jongen door vrachtauto gegrepen in Lewedorp Maandagmiddag lieten twee jeug dige knapen in Lewedorp zich door een bestelauto van de firma G. uit Goes voorttrekken. Toen de wagen de Rijksweg opdraaide lieten de knapen los, waarby de 6-jarige Nico de Jon- Se onverwacht de Rijksweg overstak, [ij werd gegrepen door een vracht wagen van de firma B. uit Water landkerkje. Met zware hoofdverwon dingen is hij opgenomen in het zie kenhuis te Goes. BELANGRIJKE UITBREIDING Oude werken op het gebied van de natuurlijke historie De Provinciale Bibliotheek heeft tot 15 Juni in haar leeszaal en vesti bule een kleine expositie ingericht van een fraaie collectie geïllustreerde werken op het gebied der natuurlijke historie. Voor het merendeel betreft het hier boeken uit de 17e en 18e eeuw, maar ook uitgaven uit de 15e en 16e eeuw zyn aanwezig. Al deze werken behoren tot het bezit van de Bibliotheek. In de eerste plaats trekt een buiten gewoon fraaie incunabel de aandacht, namelijk „Het boeck van de eygen- scappen der dingen" door Bartholo- maeus de Glanvilla, in 1485 gedrukt door Jacop Bellaert, afkomstig uit Zie- rikzee. Deze drukker is waarschijnlijk ook de illustrator van dit werk ge weest. Voorts zijn tentoongesteld de prachtige kruidboeken van Matth. de Lobel, van Carolus Clusiüs en Dodo- naeus. Merkwaardig is het kleine werkje van Pilleterius over de flora van Walcheren (1610). Aan de liefheb berij van de kruidtuinen in de 17e eeuw herinnert het gedicht van Hon- dius „De Mouffeschans". Fraaie exemplaren bevinden zich ook onder de werkjes over insecten met fraaie uit de hand gekleurde afbeel dingen, o.a. de „Metamorphosis Natu- ralis" (1659—1669) door de Middel- Koorts, hoofdpijn, kiespijn en periodieke pijnen worden snel cn radicaal Verdreven door Mecnk's poeders. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Let op onderstaand han delsmerk, Uw waarborg! J. B. MEENK'S GENEESMIDDELEN Eén Meenk's poeder... en alle pijn is weg! Aanhangwagen reed in op bromfietser Jongeman uit Souburg aan verwondingen overleden Maandagmiddag om 2 uur is te Souburg de 23-jarige monteur M. A. de P. door een tragisch verkeersonge val om het leven gekomen. Op zijn bromfiets kwam hij uit een zijstraat van de Vlissingsestraat, dichtbij de watertoren, toen uit de richting Vlissingen een P.T.T.-auto met aanhangwagentje naderde. De P. hield zyn vaart in om de auto te la ten passeren. Op dat moment liet de aanhangwagen, door nog onopgehel derde oorzaak, los en vloog recht op de P. af. Het slachtoffer kon de wa gen niet meer ontwijken en werd met zware verwondingen op de grond ge worpen. De jonsren werd onmiddellijk naar het St. Josephziekenhuis te Vlis singen vervoerd, maar bleek bij aan komst reeds te zijn overleden. Hy was ongehuwd en woonde te Souburg. burgse schilder Johannes Goedaert, wiens kabinet van natuurlijke historie destijds werd bezocht door de Itali aanse reiziger De Monconys. Opval lend is verder het eveneens fraaie handgekleurde „Der rupsen begin' van Maria Sibilla Merian. Vervolgens de kostbare insectenboeken van Sepp: Beschouwing der wonder in Gods in de minstgeachte schepselen of Neder landse insecten. Voorts zijn tentoonge steld boeken over vogels en vogel eieren. Opvallend zijn de reproducties uit het Brevarium Grimani met hun prachtige afbeeldingen van bloemen, vruchten en dieren. UITBREIDINGEN. In dé studiezaal van de Bibliotheek ondergaat het aantal encyclopaedieën, woordenboeken, enz. geregeld uitbrei ding. Zo heeft nu het beroemde „All- gemeines Lexicon der bildende Künst- ler" van Thieme-Becker hier een plaats gevonden, in feite herstel van een in 1940 verloren gegaan bezit. Een bijzondere aanwinst is verder „Die Musik In Geschlchte und Gegenwart", een in afleveringen verschijnende al gemene-encyclopaedic der muziek on der redactie F. Blume, die bij de we reldberoemde uitgeverij „Barenreiter" verschijnt. Ook is thans weer te raad plegen de volledige Nedei-landse Ju risprudentie (boeken en kaarten). Tenslotte is een belangrijke verbete ring aangebracht ten opzichte van de tijdschriften. Door het aanbrengen van practische dozen zijn niet alleen de laatste afleveringen, maar de gehele lopende jaargang in de leeszaal direct bereikbaar. groot aantal noodmaatregelen, die op het Z.L.M.-secretariaat veel werk met zich brachten. De heer Cappon werd o.a. chef de bureau van het Zaaizaadbureau, terwijl mede tal van andere werkzaamheden handen vol werk gaven. Geen moeiten waren hem echter te groot. En zo is het eigenlijk altijd ge weest. Ook in de crisistijd, toen ir. J. D. Dorst als Z.L.M.-secretaris een landbouwcrisis organisatie moest op bouwen. Intussen profiteerden tal van andere organisaties eveneens van de capaciteiten van de heer Cap pon. Behalve van het Trekpaarden stamboek, was hij ook vele jaren secretaris van de Wolfederatie, en de Vereniging tot verbetering van het rundveeras. Toen in 1941 de lieden van de Landstand pressie gingen uitoefe nen op de heer Cappon om hem voor hun karretje te spannen, vonden zy een weigerend persoon voor zich. Ook het dreigement met broodroof hjelp niet. „Dan ga ik wel boerenwerk doen", was liet antwoord van de heer Cappon. VOOR Z.L.M. Na de bevryding heeft hy zich weer met volle kracht aan de weder opbouw van de Z.L.M. gegeven. Ook was de heer Cappon de eerste secre taris van de Stichting voor de Land bouw in Zeeland. Bij het eeuwfeest van de ZL..M. in 1946 mocht de heer Cappon voor al deze arbeid een ko ninklijke onderscheiding ontvangen. Hij werd nl. tot ridder in de Orde van Oranje Nassau benoemd. De laatste jaren heeft de heer Cap pon zich in het bijzonder gewijd aan de dierziektenbestrijding. Enkele ja ren voor de ooi-log, in 1937, werd een vereniging tot bestrijding van tbc onder het rundvee en van andere veeziekten in Zeeland opgericht. De heer Cappon verzorgde de adminis tratie, terwijl hij in 1942 ir. Dorst als seci-etaris-penningmeester opvolg de. Na de oorlog werd deze vei-eni- ging geliquideerd bij de oprichting van de Prov. gezondheidsdienst voor dieren. De heer Cappon werd secretaris penningmeester van het nieuwe stich tingsbestuur en hij speelde het klaar om in het eerste jaar, nog zonder di recteur, de tuberculosebestrijding weer te beginnen. Thans heeft de heer Cappon een groot uitgegroeide uitstekend functionex-enae ge zondheidsdienst achtergelaten. Agrarisch Zeelanti zal ongetwijfeld de vele arbeid van deze noeste 'wer ker met dankbaarheid blijven herden ken. Op de afscheidsreceptie zal het daarom Vrijdag zeker niet aan be langstelling ontbreken. Voetganger in Oostburg na aanrijding overleden In het ziekenhuis te Oostburg is Zondagnacht overleden de 65-jarige ongehuwde heer A. Roman, die Za terdagavond op de Rijksweg tussen Oostburg en Draaibrug, ter hoogte van de Technische School, werd aan gereden. R. was omstreeks elf uur op weg naar huis, na afloop van een circus voorstelling, toen hij werd aangere den door een auto, bestuurd door W. T. uit Aardenburg, die de voetganger inhaalde. R. liep rechts, maar T. was vermoedelijk verblind door de lichten van een tegenligger, waarvoor hy ge dimd had. De voetganger moest met een been- en een armbreuk in het zie kenhuis te Oóstburg worden opgeno men, waar hij in de nacht van Zon dag op Maandag overleed. (De brigadecommandant van de Kon. Marechaussee te Breskens ver zoekt de bestuurder van de tegenlig ger, die de auto van T. omstreeks 13.10 uur Zaterdagavond passeerde, zich als getuige te melden). Examen De heren H. F. Hollaar en P. J. He ij- boer, beiden leerlingen aan de „De Ruyterschool" te Vlissingen, slaagden respectievelijk voor de examens derde stuui-man G.H.V. en tweede stuurman (theoretisch) G.H.V. VANDAAG: Middelburg Electro: „Monsieur Bard heeft vreemde verlangens", (18 jaar), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Blijf zitten waar je zit", door Rotterdamse Ontspanningsvereniging voor Pers.- ver. gemeente Middelburg; Molenwa ter: „Miniatuur Wa'cheren", 1024 uur, 20 uur optreden ensemble Eddy Ohristiaaxi; Kuustzaal Van Benthem en Jutting: expositie Franse gothische kerkelijke bouwkunst, 918 uur. Vlissingen Luxor: „Staakt het vuren", (14 jaar), 20 uur; Alhambra: „Stalag 17", (14 jaar), 19 en 21 uur; Britannia „Alg. Ned. Bond van Gepensiónneer- den", 14 uur. (18 jaar)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2