PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Samenwerking tussen Franse en Duitse industrie bepleit Zweedse huisvrouwen brengen Zeeuwse bintjes op tafel BILT MR. B0UMAN VERZEKERDE PERSOONLIJKE VEILIGHEID BESTELWAGEN REED OP EEN MILITAIRE COLONNE IN Vandaag... DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 114 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W, Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 17 Mei 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie 3,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5 K 'telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841'; Goes, Lange VorststT. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2 Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee N. Bogerdstr. C 160, tel. 26 EUROPESE INTEGRATIE „Duitsland mag niet worden gezien als Korea of Indo.China" Zowel professor Ludwig Erhard, de Westduitse minister van economische zaken, als Fritz Berg, de president van het verbond der Duitse industrie, hebben Maandag op de jaarlijkse bijeenkomst dezer organisatie in Stutt gart de voortzetting der Europese integratie langs de weg der samensmel ting op deel-gebieden als ondeugdelijk van de hand gewezen. Versterking der banden tussen de Franse en Duitse industrie werd een 1 der beste wegen om tot een verdere samenwerking in Europa te komen genoemd. Berg en Erhard trokken beiden te velde tegen de door het West duitse vakverbond met steeds maer nadruk gestelde eis van invoering der veertig-urige werkweek. Wat de komende bewapeningspro- duetie in de bondsrepubliek betreft werd opgemerkt, dat deze de levens standaard en export niet in gevaar zal mogen brengen. Terwijl hij de Westelijke wereld de verzekering gaf, dat ook de Duitse' industrie onvoorwaardelijk de zijde van het Westen heeft gekozen en geen „nieuw verdrag van Rapallo" wenst, vroeg de president van het industriële verbond ook voor dit fo rum de hereniging van Duitsland te zien als „onmisbare voorwaarde voor de verzekering van de vrede". Duitsland mocht, zo zeïde Berg, niet worden gezien als Korea of In- do-China. Een accoord tussen het Oosten en het Westen mocht niet worden gebaseerd op een voortzet ting van de Duitse verdeling, doch slechts op het herstel der eenheid. Voor een forum, waaronder zich talrijke bondsministers bevonden, zei professor Erhard, dat men zich bij het nastreven van een Europese in tegratie niet mocht doodstaren op de vormen van bepaalde Organisaties. Organisatie en politieke prestatie van de Europese gemeenschap voor kolen en staal konden volgens hem noch als model, noch als middel voor alle kwalen worden gezien. Matheid Het is vandaag een gewichtige dag in Den Haag. Vermoedelijk zal op de publieke tribune in de Tweede Kamer geen plaatsje onbezet zijn, want het zou wel eens kunnen, dat de Tweede Kamer het regeringsvoorstel betreffende de huurverhoging met daaraan gekoppeld de belastingverla ging verwerpt. Dat zou dan leiden tot het aftreden van ir H. B. J. Witte, minister van we deropbouw en volkshuisvesting. Met minister Witte zou daarna het gehele kabinet aftreden, want de mi nister-president heeft dat Donderdag j.l. aangekondigd. Er is over deze „kleine" crisis nogal wat geschreven in de Nederlandse dag- en weekbladen, maar men kan zich toch niet aan de indruk ont trekken, dat de crisis door het Neder landse volk tamelijk lauw is opgeno men. Het is een matte vertoning, waarmee nauwelijks enig sentiment is gemoeid. De Nederlandse regering heeft het zichzelf wel erg moeilijk gemaakt en de leidende figuren in ons politieke wereldje zitten daardoor akelig met de handen in het haar. Sedert 1947 is er met de huurkwestie een spelletje van uitstellen en van touwtrekken gespeeld, dat het pro bleem alleen maar ingewikkelder heeft gemaakt. Over die huurkwestie en over de mogelijkheid tot belasting verlaging zijn zulke ingewikkelde eco nomische en fiscale „ophelderingen" verstrekt, die verband hielden met de - loon- en prijspolitiek en met de alge mene welvaartdat de gewone man er niet meer uit kon komen. Geen van de politieke partijen waag de het die economisch-fiscale wijsheid zodanig te populariseren, dat men er mee voor het forum van het kiezers volk kon treden. Het komt ons daarom niet waar schijnlijk voor, dat het vandaag in derdaad tot een kabinetscrisis zal ko- Het gehele conflict is te ingewikkeld en het is meer een conflict van ver warring dan van duidelijk principieel meningsverschil. Blijft de P.v.d.A. in de oppositie, dan zal de regering behalve de stem men van de K.V.P. en de C.H.U. deze partijen zegden reeds met een be zwaard hart steun aan de regering toe ook de stemmen van de A.R.-partij nodig hebben om vandaag een meer derheid te verkrijgen. De leider van de A.R.-partij, dr Schouten, heeft tijdens het huurdebat in de Tweede Kamer laten weten, dat zijn fractie nog niet had beslist en dat die beslissing zou afhangen van moge lijke concessies, welke de regering nog ten gunste van de reeds zo lang gedu peerde huiseigenaren zou dóen. Zulke kleine concessies vallen nog wel te bedenken, wanneer minister Van de Kieft daaraan wil meewerken. Het geld zou dan niet direct uit de zakken van de huurders moeten ko men, maar uit de portemonnaie van de fiscus. Zij, die het er op houden, dat de re gering nog wel een kleine concessie zal doen en daarmee de A.R.-partij aan haar zijde zal krijgen, zullen waar schijnlijk vandaag in het gelijk esteld worden. Dan kan de regering rustig blijven zitten tot de verkiezingen van het vol gend jaarl Veeleer moest men volgens Erhard streven naar een hechte saamhorig heid, die zon kunnen leiden tot een grootscheeps opgezette uitwisseling tussen de Europese landen op aller lei gebied „van universiteit tot be drijf'. Slechts zo zou voor Europa meer gedaan kunnen worden dan vooreerst door deel-integraties op afgesloten bedrijfsgebieden zou kunnen worden bereikt. „Ik kan mij niet voorstellen, dat de jeugd van Europa warm zal lopen voor een supra-nationaal be heer over de olie-industrie", zo riep Erhard uit. De minister zei, dat thans het tijdstip gekomen was, waarop men zich moest gaan bezinnen hoe de Europese weg verder zou kunnen gaan. Hogere benzinebelasting in België Naar sommige. Belgische bladen melden, zou de regering voornemens zijn de bijzondere belasting op benzi ne te verhogen van fr. 1 tot fr. 1.50 per liter. Dit. zou.de Belgische schat kist bij een jaarlijks verbruik van 1.3 milliard liter fr. 700 millioen meer aan inkomsten opleveren. Boven de 100 kilo Te Cavour, nabij Turijn, hebben 99 mannen en een vrouw, die allen de honderd kilogram ge wicht te boven gaan, zich een drachtig aan een reusachtige feestmaaltijd geschaard. Op de maaltijd, die vijf uur duurde, werden 48 gevulde var kenspootjes, 27 forellen, 47 kip pen, 12 lammeren, 92 kilogram asperges, 42 kilogram aardbeien en 300 flessen wijn geconsu meerd. De 176 kilogram wegende Luigi Favero werd met algemene, stemmen gekozen tot de Itali aanse vertegenwoordiger op een te houden internationaal con gres van meer dan honderd kilo wegenden. ONVERWACHT VERTROKKEN Indonesië staat voor raadsel Onverwacht en tot grote verrassing van de Indonesische autoriteiten heeft mr. Bouman, bekend uit het proces-Jtingschlager, Indonesië verlaten om naar Nederland te gaan. In Zwolle, waar hij thans verblijft, weigerde hy een verklaring af te leggen na de zeer duidelijke mededelingen van de Ne derlandse regering, welke hij ten volle onderschrijft. Desgevraagd werd door liet Nederlandse Hoge Commissariaat te Dja karta medegedeeld, dat het besluit van mr. Bouman, om de verdediging van Jimgschiager neer te leggen, zonder voorkennis van enige Nederlandse autoriteit is genomen. Daarna heeft, zoals achteraf is gebleken, mr. Bou man zijn persoonlijke veiligheid geheel zelfstandig verzekerd. Het Nederlandse Hoge Commissa riaat zegt voorts over de motieven, dat de wijze, waarop tegen deze ver dediger sinds medio Februari is ge ageerd, een zodanige uitwerking op hem heeft gehad, dat ieder vertrou wen in de mogelijkheid van de ver dediging en een objectieve behande ling van de tegen hem persoonlijk opgezette zaak bij hem verloren is gegaan. Het uitvallen van mr. Bouman schept een nieuw probleem voor de verdediging van beklaagden Schmidt en Jungschlager en de andere in dit verband gearresteerde Nederlanders in Indonesië. De komst van de door de Nederlandse regering aangezoch te Britse verdediger Curtis Bennett is thans van nog grotere urgentie geworden. Onbekend Het plaatsvervangend hoofd van de immigratiedienst in Djakarta, R. Soepadi, verklaarde dat deze dienst totaal niets afwist van het vertrek van mr. Bouman. Iedere vreemdeling, die Indonesië wenst te verlaten, dient een uitreisvergunning te krijgen. Voor de Indonesische autoriteiten is het een raadsel hoe mr. Bouman in staat is geweest Indonesië te verla ten. Hij moest zelfs Maandag voor de Officier van Justitie verschijnen. De betrokken instanties stellen Als laatste van de in totaal «es Ne derlandse oorlogsbodems, die in het Koreaanse conflict een rol gespeeld hebben, is Maandagochtend Hr Ms ,,Van ZijlV in Den Helder terugge keerd. Men had het oorlogsschip een feestelijke ontvangst bereidDe Ma rinekapel blies een vrolijk wijsje en de kaden waren dicht bevolkt. naar de Van de zijde van de K.L.M. ver klaarde men, dat deze maatschappij de heer Bouman niet heeft vervoerd. Mevrouw Bouman bevond zich tot Maandag in Indonesië. Aan de anders «o rustige loskaden bij de Vlalce-brug heerst op het ogenblik grote bedrijvigheid: Tientallen zware vrachtauto's voeren, vanuit koelhui- en putten, duizenden zakken Zeeuwse aardappelen aan. Ambtena ren van de Plant enziektekundige Dienst controleren enkele monsters, waarna de aardappelen per coasters naar Engeland en Zweden worden geëxporteerd. (Foto P.Z.C.) Inenting tegen de Regering in V.S. vraagt 28 millioen dollar De regering-Eisenhower heeft het congres verzocht gelden tot een be drag van 28.000.000 dollar toe te staan, oir» de Amerikaanse staten te helpen kinderen van arme ouders ook met de Salk-entstof te laten inenten. Op het ogenblik wordt gratis inge ënt door bemiddeling van de Ameri kaanse „stichting ter bestrijding van de kinderverlamming". De regeriing heeft voorts 2.000.000 dollar aangevraagd voor het aanstel len van extra toezichthoudend perso neel, „opdat een maximale veilig heidsgraad bereikt worde bij het on derzoeken van de entstof- op veilige en doelmatige werking''. Het nationale inentingsprogramma is Maandag in langzaam tempo her vat. IN ZUID-LIMBURG Vijf militairen gewond Een bestelwagen van de bakker L. T. H. uit Broekhem-Valkenbnrg is Maandag in het gehucht Schoonbron by Wijlre-Gulpen ingereden op een militaire colonne. Vyf militairen wer den gewond, van wie één min of meer ernstig. De colonne was een peloton van 150 man van het regiment veldartillerie „Van Essen" uit de Kloosterkazerne te Breda, dat een bivakoefening hield in Zuid-Limburg. Terwijl de colonne marcheerde, naderde uit tegenoverge- Koffie en thee goedkoper Naar wij uit vakkringen verne men zijn met ingang van vandaag de prijzen voor de consument zo wel van koffie als thee verlaagd. De prijsvermindering bedraagt 810 cents voor een pakje koffie van 250 gram en voor een pakje thee van 100 gram. DRUKTE IN ZEEUWSE HAVENS Na vele jaren ook weer vraag uit Engeland Aan de loswallen onder Schore wordt het de laatste weken nogal eens nachtwerk. Er gaat practisch geen dag voorbij of er liggen één of meer coasters omaardappelen te laden voor Engeland en Zweden. Eindelyk is er wat licht gekomen in de aardappelmisère, die dit voorjaar de gemoe deren van de boeren zo heeft bezig gehouden. Engeland, dat de laatste twintig jaar practisch geen Nederlandse consumptie-aardappel meer vroeg, heeft er 50.000 ton besteld en Zweden, dat ook jarenlang geen interesse toonde, plaatst nu geregeld orders in ons land. „Net op tijd", zeggen de mensen die het weten kunnen. De aardappel prijzen zyn wat opgelopen en al is er dan voor de meesten geen „goud" te verdienen, deze export is zeer welkom. De kwaliteit van de aardappelen wordt er in het gevorderde seizoen niet beter op, zodat bij uitblijven van de orders, een groot kwantum uiteindelijk slechts in de veevoedersector had moeten verdwijnen. Het is werken geblazen aan de laadinrichtingen. In Schore, maar ook in Wemeldinge, Colijnsplaat, Zierikzee en St. Annaland. Bij tien tallen voeren de vrachtauto's him ladingen aan. Allemaal Zeeuwse aardappelen, keurig in baaltjes van vijftig kilo verpakt. Het apparaat voor de export werkt op volle toeren. Want .voordat de coasters met hun ladingen op weg zyn, komt er zo een en ander kijken. Natuurlijk stellen de kopers hun 'eisen. Zweden en Engeland willen al leen maar aardappelen uit bepaalde gebieden hebben, die op een voorge schreven afstand van streken met coloradokevers en aardappelmoeheid verwijderd liggen. De Zeeuwse eilan den profiteren hier behoorlijk van. Voor Zweden, dat practisch alleen Bintjes wenst, komt het grootste deel uit deze omgeving. Engeland, dat ook Alpha's en Meerlanders vraagt, krijgt eveneens een belang rijk kwantum Zeeuwse aardappelen. Voor de naleving van de door deze landen gestelde eisen staat de Plan- tenziektekundige dienst borg. Aan de sorteerplaatsen staan thans dag in, dag uit de mannen van de P.D., die de aardappelen onderzoeken op ziek te en beschadiging. Alle haaltjes goedgekeurde aardappels worden voorzien van een plombe. Aan de ha vens worden dan als „super-contró- le" nogmaals steekproeven genomen, waarna gezondheidscertificaten voor de scheepsladingen worden afgege ven. De mannen van de P.D. hebben in lange tijd niet zo'n drukke verlading van aardappelen gehad. Scheeps- ruimte is duur, zodat geen tijd met stilliggen verloren mag gaan. Zelfs 's nacnts moet er daarom af en toe geladen worden. En om te illustre ren hoe druk het is, vertelde men ons, dat in de week van 27 Mei op de Zeeuwse eilanden vijf millioen ki lo aardappelen werden verladen, evenveel als anders in een gehele maand. De laatste veertien dagen werden er in Zeeland ongeveer twin tig coasters met aardappelen gela den. En zo zal het nog wel een paar weken voortgaan. Zeeuwse Bintjes op Zweedse en Engelse schotels. En van goede kwa liteit! De dit seizoen voor het eerst op grote schaal veelvuldig toegepas te chemische behandeling van de aardappelen ter voorkoming van spruitvorming, heeft goed gewerkt. De op deze wijze behandelde aardap pelen zijn zeker evengoed als die, welke in de koelhuizen werden opge slagen, zo hebben we ons laten ver tellen. De aardappelexport is herleefd. Boeren kunnen weer leveren, vracht auto's rijden, schepen varen.... Koersherstel op Parijse effectenbeurs De Parijse effectenbeurs heeft zich Maandag hersteld van de koersdaling van de voorafgaande week. Oo de termynmarkt stegen de noteringen van talrijke fondsen, vergeleken met die van Vrijdag jl. met 20 a 30 pro cent. stelde richting een truck met daar achter de bestelwagen. De bestelwa gen wilde de truck passeren, doch zag pas op het laatste moment de mili taire colonne. De bestuurder remde krachtig, doch kwam te slippen, waardoor de ach terkant van de wagen in de colonne terecht kwam. De vyf dienstplichtige soldaten J. Bulthuis uit Uithuizen, R. Kazimier uit Groningen, D. van den Broek uit Soestdijk, M. W. Bouw uit Doornspijk en B. H. Jansen uit Wageningen wer den tegen de grond geworpen. Sol daat Bulthuis kreeg een dubbele been breuk aan het linkerbeen en werd ver voerd naar het centraal militair hos pitaal te Den Haag. De vier overigen kregen lichte verwondingen en zijn teruggebracht naar de Kloosterka- zeme te Breda. Engelse straaljager bij Vaals neergestort Piloot omgekomen Omstreeks vier uur Maandagmid dag is een formatie straaljagers in Westelijke richting over Vaals gevlo gen. Plotseling werd een ontploffing ge hoord en op hetzelfde moment maak te een der vliegtuigen van Engelse nationaliteit, vreemde bewegingen. Het schoot snel omlaag en kwam met een klap in het Holseterbos terecht, waarbij het een trechter van acht tot tien meter diepte heeft veroorzaakt. De piloot is door de ontploffing deerlijk verminkt. De vernielde para chute hing in de bomen. Gedenkplaat van Duitse capitulatie gestolen Een zware bronzen gedenkplaat van de capitulatie der Duitse strijd krachten in Noord-Duitsland. Dene marken en Nederland in 1945, is ge stolen. Deze was aangebracht op de „overwinningsheuvel" op de Liinebur- gerheide nabij Hannover. De gedenkplaat gaf de plaats aan, waar admiraal Friedeburg, de afge zant van het Duitse opperbevel, het document van de onvoorwaardelijke overgave tekende. De inscriptie luidt: „Hier gaf op 4 Mei 1945 een delega tie van het Duitse opperbevel aan veldmaarschalk Montgomery onvoor waardelijk alle land-, zee- 'en lucht strijdkrachten in Noord-West-Duits- land, Denemarken en Nederland over." bestaat het bekende vogel- y park „Avifauna" te Alphen aan v c de Rijn vijf jaar. J vv\vs/vv*\\\<wvvvws/v\ivvv REGEN. Zwaar bewolkt met regen. Matige tot krachtige Zuidoostelijke wind, later draaiend naar Westelijke rich tingen. Koud weer. 18 Mei M>n ZON EN MAAN. 4.45 onder 20.32 2.37 onder 16.24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1