SÈÊS. Bonn vraagt inlichtingen in Wenen over Duitse bezittingen s^®SS- 1 ZWjTSft_l Stakingen in Katwijk en Scheveningen, Vlaardingen JIMMY BüOWN opent een rijschool Daar ging de JLiefde EEN VLEUGJE „PARIJS" KOMT LONDEN OVER 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 17 MEI 1955 PROTESTNOTA INGEDIEND Belofte aan Molotow: „ten eeuwige dageneutraal De Westduitse regering heeft een protestnota bij de Oostenrijkse regering ingediend en de drie Westelijke mogendheden om „uitleg" gevraagd van de nieuwe bepalingen in het Oostenrijkse staatsverdrag, die betrekking heb ben op de voormalige Duitse bezittingen in Oostenrijk. De oude lezing van het staatsverdrag had de kwestie van de uiteindelijke teruggave der voormalige Duitse be zittingen opengelaten. De nieuwe le zing sluit dit vrijwel uit, aldus de woordvoerder, die er aan toevoegde, dat de Westduitse regering zich het recht voorbehoudt schadevergoedings- eisen in te dienen. Eigen defensie. Het staatsverdrag voorziet o.m. in terugtrekking der buitenlandse strijd krachten, binnen negentig dagen na bekrachtiging van het verdrag of in elk geval niet later dan 31 December van dit jaar. Het land zal thans voor zijn eigen defensie moeten zorgen. Het verdrag legt geen beperkingen op aan de om vang van de strijdkrachten, maar Oostenrijk mag geen atoomwapens of andere wapens voor massavernieti ging hebben. Oostenrijk zal 150 millioen dollar in goederen moeten betalen voor het vrij geven door de Russen van ongeveer 400 ondernemingen, die als „Duitse be zittingen" waren overgenomen. Oostenrijk herkrijgt het recht om zijn eigen olievelden, die thans onge veer drie en een half millioen ton ruwe olie per jaar produceren, te exploite ren. Maar gedurende tien jaar moet jaarlijks èen millioen ton aan de Rus sen worden afgestaan. Oostenrijk heeft los van het verdrag een verklaring gepubliceerd, waarin 't verklaart „ten eeuwigen dage" neu traal te blijven en geen militaire bond genootschappen aan te gaan. Dit is geschied ingevolge een aan de Sowjet-minister van buitenlandse za ken, Molotow, gedane belofte. LEZERS SCHRIJVEN Tamboers en pijpers. In uw verslaggeving, van de Be vrijdingsfeesten in Middelburg, is mij opgevallen, dat steeds de naam ge noemd wordt van signaalafdeling van de vereniging Achilles. Als neu traal toeschouwer, vraag ik me af, waarom nooit de naam wordt ge noemd van het Pijpercorps, van de vereniging Juliana en de Padvinders drumband, daar deze verenigingen toch ook van 's morgens tot 's avonds hun uiterste best gedaan hebben voor het welslagen van de festiviteiten. Middelburg. Een opmerker. Toelichting. De Signaalafdeling „Achilles" is die dag niet minder dan vier keer opgetreden, evenals trou wens het Middelburgs Muziekkorps. Van die vier keer is deze band twee keer in het verslag vermeld. De an dere keren werd samen opgetreden met het Pijper- en Tamboerkorps „Juliana"', welke band in het verslag niet voorkomt, daar bij de twee be trokken evenementen in het gedrukte programma geen namen van begelei dende corpsen zijn genoemd. Eén van deze beide malen trad ook de pad vindersband op. Ook dit ensemble werd derhalve niet in het verslag op genomen. Dat de Signaalafdeling wel genoemd werd spruit niet yoort uit een voorkeur voor deze band. De activiteit van alle verenigingen geniet dezelfde waardering. Red. Prov. Z. Ct. Ongewenste toestanden in woonoord Lunetten. Beroep op autoriteiten. Het comité „Lunetten" te Tilburg heeft zich met een brief gewend tot de minister van maatschappelijk werk, de voorzitter van de Tweede Kamer en tot de commissie van de Ambonc- zenzorg over „de ergerlijke toestanden in het woonoord Lunetten te Vught en de grote gevaren, die hierdoor voor de Ambonezcnbevolking dreigen". Gewezen wordt op de slechte huis vesting en alles wat daarmede ver band houdt. In de laatste twee maan den hebben twee grote branden ge woed, waardoor op het ogenblik nog 175 personen practisch dakloos zijn. Er is thans een angstpyschose ontstaan. Het aantal ratten en muizen is legio. Het gevaar voor allerlei ziekten wordt met de dag groter. In het bijzonder wordt nog gewezen op de gevaren voor de jeugd. Er wordt een beroep gedaan op de autoriteiten om aan deze toe standen een einde te maken. Zaterdag werd nog een begin van brand in de kiem gesmoord. Vijf vossen gevangen. De landbouwer Verstappen heeft op de heuvel de Schatberg te Kronen berg (Limburg) niet minder dan vijf vossen uitgegraven en onschadelijk gemaakt. Bij de diverse gangen werd een hele voorraad kippen, fazanten en hazen aangetroffen. LUCHTIG EN MODERN Londen leert van het Continent... Philadelphia-orkest naar Amsterdam. Het Philadelphia-orkest zal van 17 Mei tot 18 Juni een Europese tournée ondernemen, waarbij achttien steden in elf landen worden bezocht. In Ne derland wordt op 18 Mei een concert gegeven in het Concertgebouw te Amsterdam, op welke avond ook Ko ningin Juliana aanwezig zal zijn. GESCHIL OVER LOONREGELING Woensdagmorgen nieuw overleg Leden van de centrale bond van werknemers in het transportbedrijf heb ben op advies van hun bestuur Maandag het werk in de vissershavens Scheveningen en Vlaardingen neergelegd. Dit als gevolg van een verschil van mening met de reders over; a. Het graailoon, dat is het loon dat wordt uitbetaald hij het klaarmaken van de vissersschepen en b. Het garantieloon ter visserij. Naar van bestuurszijde van de cen trale bond werd verzekerd, zal dit meningsverschil niet leiden tot een verbod om op vlaggetjesdag het per soneel van de schepen te laten deel nemen aan de vlootparade te Scheve ningen. Men wil het begin van dit sei zoen niet door staking vertroebelen. Zoals men weet, bestaat reeds jaren lang verschil van opvatting over de be loning van het visserijpersoneel. Lang durige onderhandelingen hebben tot dusver niet tot overeenstemming ge leid over het graailoon en het garan tieloon. De centrale bond eist verhoging van het graailoon (bij het klaarmaken der schepen), dat thans 51,20 bedraagt voor een matroos (gemiddeld loon) met 48 maal f 1.25, gebaseerd op het richt- lijnloon van de stichting van de ar beid. Tot dusver wensen de reders niet meer dan 54,per week graailoon te betalen, ook voor de gemiddelde functie. Aangezien men hierover geen overeenstemming bereikte, hebben de leden van de centrale bond het ad vies van hun bestuur opgevolgd. In Scheveningen en Vlaardingen, waar resp. ongeveer 700 en 150 man, grotendeels in de Centr. Bond georga niseerd, bij de arbeid betrokken zijn, wordt niet gewerkt. In Katwijk is slechts een deel van de ongeveer 500 betrokkenen (allen leden van de cen trale bond) niet op het werk versche nen. Voordat gemonsterd wordt eist de centrale bond voorts een garantieloon van 75,per week en een afreke ning- over de besommingen per maand. Tot dusver bedragat het garantieloon 55.65, terwijl eens per twee maanden wordt afgerekend over de besommin gen. De reders wensen tot dusver te gaan tot een garantiebedrag van ƒ57.50, doch menen, dat afrekenen per twee maanden voldoende is. Zij willen dus aan de eisen van de centrale bond maar in geringe mate tegemoet komen. Op Woensdagmorgen a.s. zal om half elf opnieuw een bijeenkomst plaats vinden, waarbij de stichting van de arbeid beide partijen zal horen. Koningin Elizabeth naar Noorwegen Volgende maand zal Koningin Eli zabeth, vergezeld van de Hertog van Edinburgh, in het koninklijke jacht Britannia de Oslo Fjord, op varen op haar staatsiebezoek aan Noorwegen. Dit is haar eerste bezoek aan een Europees land als regerend vorstin. Ontdekking van de „Café espresso" (Van onze Londense correspondent). Londen moge een aantrekkelijke stad zijn voor de toeristen. Het had altjjd één gebrek: er waren haast geen „gezellige zitjes". Het wandelen on kuieren door een wereldstad is vaak 'n uiteerst vermoeiende bezig heid en men moet de gelegenheid hebben zo af en toe de benen te strekken en een verfrissende dronk te nemen. In hun trottoirtaf eitjes, de 100 meter te kust en te keur aan treft. En de drank zal meestal een „vin rouge" zijn. In Londen doet men het wat gezapiger met een kop kof fie of thee, of, als de „pubs" van 12—3 en 610 uur open zijn, met een glas waterig bier (tussen twee haakjes: als men een goed glas Hol lands exportbier wenst, kan men dit ook krijgen, maar dit kost al gauw een gulden). Men moet in Engeland enige tijd gewoond hebben om de eigenaardige, zorgeloze sfeer in een „public house" te waarderen. Het alternatief is een eet- of koffiehuis- je, doch al zijn deze er in Londen in overvloed, gezellig zijn ze niet, en de koffie laat ook heel vaak te wensen over. De Britten hebben dit gemis aan gezellige zitjes nooit erg gevoeld, allereerst omdat zij hun „pubs", him typisch-Engelse café's hebben, en voorts omdat ze nooit anders gewend waren. Maar of het nu komt omdat millioenen soldaten tijdens en na de bevrijding kennis gemaakt hebben met toestanden op het continent, of om een andere reden, ineens zijn er overal in Londen buitenlands-aan doende etablissementen verschenen, die bekendheid hebben gekregen als „café espresso." In negen van de tien gevallen zijn de eigenaars Itali anen, al wordt de zaak veelal gefi nancierd door de grote bierbrouwe rijen, evenals in Nederland. GEZELLIG EN ON-ENGELS. De namen reeds zijn romantisch- onengels: Mocamba (een woord uit de Fidzji-taal dat „plaats van bijeen komst" betekent), Jamaica Coffee House, Cappuccino, Moka Bar, Gon dola, om er slechts een paar te noe men. Andere blijven meer in de ver trouwd-Engelse lijn met namen als Grafton Coffee House, Coffee Inn, Dover e.dmaar alle hebben ze iets gezelligs, iets intiems gemeen, dat men vaak vergeefs in andere koffiehuizen zoekt. De koffie is voor-* treffelijk, het gebak evenzo, en bo- yÉjsi? 5. Ja. Jimmy had freule Kitty nog zó gezegd, dat zi) nooit iets onverwachts moest doen. als zij het stuur van ccn auto in haar handen hield, maar nauwelijks had hij haar deze goede raad gegeven of het meisje greep het stuur met beide handen stevig vast. gaf gas en reed weg. Wegrijden kon men het eigenlijk nauwelijks noemen. De leswagen sprong weg als- een boze bok die zich op een mededinger werptJimmy was hier in het geheel niet op bedacht geweest. Hij tuimelde ach teruit en daardoor duurde het even, voordat hij met zijn linkerhand naar de handrem kon grijpen. „Hei daar, freule", schreeuwde hij, terwijl hij de handrem naar zich toe probeerde te trekken. Maar de freule pakte eenvoudig zijn hand en duwde deze krachtig weg. „Schiet op, man!" riep zij. „Je moet niet gaan We hebben juist zo'n lekker gangetje". En op hetzelfde ogenblik maakte de freule een scherpe bocht, zodat Jimmy zich uit alle macht aan het dash board moest vastgrijpen teneinde niet uit zijn eigen leswagen geslingerd te worden. „Dat kind is gek gewor den", dacht Jimmy, die een snelle beweging maakte om het contactsleuteltje uit het contact te trekken. Maar ook dat lukte hem niet, want freule Kitty sloeg heel brutaal zijn hand weg en riep: „Zeg, schei eens uit met je flauwe grappen. Ik zit achter het stuur om te rijden en niet om stil te staan!" En wéér maakte zij een heel snele draai, zo onverwachts, dat Jimmy met zijn volle gewicht tegen het portier aankwamDit vloog open en een seconde later duikelde Jimmy op de rijweg. Zijn leswagen stoof met de dolle freule achter het stuur een onbekende toekomst tegemoet.... vendien kan men er een keur van buitenlandse schotels, meest van Italiaanse of Mexicaanse origine, het gehemelte laten strelen. De inrichting van het geheel is luchtig-modern: betegelde tafeltjes met Picasso-achtige motieven, bam boe trapbekleding, vrolijk-gekleurde gordijntjes, en soms zelfs een grote vogelkooi met toekangs of parkiet jes. ER KOMT EEN VLEUGJE PARIJS De dienstertjes zijn kwiek en vlot, hetgeen helaas, niet altijd gezegd kan worden van de „waitresses" in de puur-Engelse eetgelegenheden, de goede niet te na gesproken. Het pu bliek, dat hier zijn „espresso" komt gebruiken, is zeer gemengd, want iedereen voelt zich hier thuis. Ze zijn een welkom vleugje „Parijs" en dra gen er toe bij Londen iets gezelli ger te maken, zowel voor de inwo ners als voor de bezoekers. Advertentie) WONDEN, SCHRAMMEN Namen van politieke groeperingen. Wettelijke regeling voor vermelding op stembiljet. De staatscommissie heeft tot de in diening van dit interimrapport be sloten naar aanleiding van een ver zoek van de minister van binnenland se zaken om na te gaan, of het de com missie mogelijk zou zijn tijdig vóór de verkiezing van 1956 een wettelijke re geling voor de vermelding van de na men der politieke groeperingen of van afkortingen daarvan op het stembil jet te ontwerpen, los van eventuele voorstellen inzake het kiesrecht en de politieke partijen. Na bestudering van dit onderwerp is de staatscommissie tot de conclusie ge komen, dat het zeer wel mogelijk is, de gevraagde regeling in de kieswet te incorperen zonder daarbij vooruit te lopen op een eventuele wettelijke re geling van de politieke partijen. Ge volg gevend aan het verzoek van de minister van binnenlandse zaken heeft de staatscommissie deze regeling mits dien neergelegd in een ontwerp van wet, hetwelk tezamen met de daarbij behorende memorie van toelichting bij dit rapport is gevoegd. 35.000 eruit! In de 527ste Staatsloterij, derde klas viel een prijs van 35.000,op lot no. Van de zijde der Borsumïj vernemen wij, dat de heren J. A. van Dijk, J. M. Meeuwes en B. J. A. Arnold (alle drie werkzaam bij genoemde maatschappij), die onlangs te Makassar werden aange houden, in vrijheid zijn gesteld. waarschuwen legen Al3 u geregeld laxeermiddelen slikt, la er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het: u kunt het ook. En wel zo: Drink In de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw Inge wanden ln staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tiidelük Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwüt en ver valt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter's LeverpilletjeB, 11.20 per Bacon. 62 FEUILLETON door MARY BURCHELL 13 Be zou me niet verantwoord voe len om geld van Errol Tamberley pari te nemen als we het zelf be schikbaar hebben". „Neen, neen, natuurlijk met gaf Richard toe. „Ik bedoel alleen maar Nou, is hij de zoon niet van die ouwe Augustus Tamberley?" „Dat geloof ik wel". Dan moet hij zelf ook behoorlijk rijk zijn. Die ouwe schurk liet een slordige millioen na". „Dal kan wel zijn", zei Hope. „In derdaad, ja ze moeten er warm in zitten", voegde ze er aan toe, be denkend hoe luxueus het huis van de Tamberley's was ingericht. „Maar dat doet er allemaal mets *°t,Maaï is dat waar?" zei Ri chard langzaam, als had een nieuwe gedachte hem getroffen. „Is dat waar?" „Dat het er niets toe doet of Errol Tamberley rijk is? Het is een wan hopige geschiedenis, Hope, met die vijfduizend piek. Als we daar uit ons zelf niet aan kunnen komen moeten we dan niet iemand pro- beren te vinden, die het ons zou wil len lenen?" „Lenen Hope keek Richard verbaasd aan. „Maar je kunt toch niet verwachten, dat Errol Tam berley jou vijfduizend gulden zou lenen, Richard! Daar is hij helemaal de man niet naar". „Nee, neen niet aan mij. Na tuurlijk doet hij dat niet. Hij kent me niet eens. Maar aan jou, Ho pe. Zou het niet mogelijk zijn, dat hij jou geld zou willen lenen wan neer je m grote moeilijkheden ver keerde?" „O, dat kan ik niet doen!" riep Hope snel protesterend uit. „Ik ge loof niet, dat ik hem dat zou durven vragen. Tenminste niet", verbeterde ze toen ze Richard's gezicht zag, „voordat alle andere mogelijkheden uitgeput zijn". ,Jk bedoelde het ook als een laat ste noodsprong", verzekerde Ri chard haar ongelukkig. „Maar als hij de zorg voor de tweelingen op zich heeft genomen, zal hij zich ook tegenover jou wel verantwoordelijk voelen Hope antwoordde daar niet da delijk op. Ze herinnerde zich met hoeveel verontwaardiging ze een dergelijke gedachte van ar. Tamberley zelf van de hand had gewezen. Het was niet minder onaangenaam dat Ri chard dit als een motief aanvoerde om een geweldige gunst van hem te vragen. „Laten we nog eens denken of er geen andere manier is", drong ze bezorgd aan. Dus gingen ze beiden aan het pein zen, terwijl drie of vier loodzware minuten voorbij tikten. Opnieuw be rekende Hope in gedachten de mo gelijke opbrengst van haar persoon lijke bezittingen. Zelfs in het gun stigste geval zouden ze bij lange na de vereiste som niet opbrengen en, daar de eventuele verkoop haastig zou moeten geschieden, was het heel erg onwaarschijnlijk, dat ze een goede prijs zou kunnen bedin gen. Richard had in een opzicht gelijk ze zouden de hulp van iemand an ders in moeten roepen. En de keus was afschuwelijk beperkt „Is er niemand tot wie jij je zou kunnen wenden?" stelde ze schuch ter voor, maar meteen bedacht ze, dat hij haarzelf al als zijn laatste redding had beschouwd. Hij schudde mistroostig zijn hoofd Hope trachtte wanhopig iets te bedenken, waarmee ze hem kon troosten. Hij had een grote fout gemaakt wanneer ze weer alleen was zou ze opnieuw de schok "on dervinden van de ontdekking dat hij zelfs iets dergelijks had kunnen over wegen maar ze dacht er geen ogenblik over hem in de steek te la ten. In de eerste plaats hield ze van hem. En in de tweede plaats voelde ze een zekere verantwoordelijkheid omdat het indirect voor haar was ge weest, dat hy dit had gedaan. Hope zuchtte, en dwong haar gedachten terug naar de kern van de zaak. Waar zouden ze geld kunnen krij gen? „Geloof je niet ze wendde zich met plotselinge hoop tot hem „ge loof je niet dat het het beste zou zijn open kaart met je firma te spelen en hen te vragen Haar stem stierf weg bij het korte grimmige lachje dat hij liet horen nog voor hij antwoordde: „Neen, schat, dat geloof ik niet". Ze beet op haar lip. Die ene onwel kome mogelijkheid kwam afschuwe lijk naderbij. Maar zou het ook maar het geringste nut hebben een beroep op Errol Tamberley te doen? Met tegenzin stelde ze zich de scène voor. „Richard hij. is erg hard „Wie? Tamberley? Daar twijfel ik niet aan. Dat zijn de meeste rijke lie- den'*, antwoordde Richard. „Daar is niets van aan", gaf Hope terug, niet in staat deze domme af gunstige generaliserende opmerking te laten passeren, zelfs niet in deze crisis. „Maar dat doet bovendien niets ter zake". „Neen. Waar het om gaat is hoeveel kans op succes heb je bij Tamberley, zijn persoonlijke gevoe lens voor jou in aanmerking geno men?" „O, hij heeft geen persoonlijke ge voelens voor mij", legde Hope snel uit. „Dat wil zeggen, hy mag me niet erg, als je dat bedoelt". Richard glimlachte flauwtjes. „Onzin. Vast wel. Niemand zou met jou kunnen samenwerken en je goed leren kennen zonder althans een beetje verliefd op je te worden". „O jawel", verzekerde Hope, hoe wel ze even glimlachte bij dit blijk van charmant oordeel. „Errol Tam berley begon met me als een onbenul lig juffie te beschouwen, hij noem de me zelfs een decoratieve nietsnut en hoewel ik geloof dat hy zijn mening over mijn hersens en mijn werk heeft herzien, denk ik dat hij te minder op me gesteld is omdat ik hem in het ongelijk heb gesteld. Bo vendien" ze hield even op en ver baasde er zich zelf over „we bot sen op de een of andere manier altijd. Ik denk dat we elkaar irriteren en er niets aan kunnen doen dat we dat la ten merken". „Maar Hope, dat kun je voor één keer toch wel overwinnen", riep Ri chard uit en de bezorgdheid die uit zijn stem sprak deed haar beseffen van hoe weinig belang haar antipa thie tegen Errol Tamberley was, ver geleken bij de kleine mogelijkheid in hem iemand te hebben gevonden die Richard in zijn nood zou willen hel pen. „De enige manier waarop ik hem zou kunnen benaderen zou zyn via zijn vrij vervelend verantwoordelijk heidsgevoel voor mij", sprak ze lang zaam. „Hy schijnt te denken dat hij, nu hij voogd over de tweelingen is geworden, ook een soort van verant woording voor mij heeft gekregen. Hy heeft het natuurlijk helemaal bij het verkeerde eind maar „Daar zouden we misschien ge bruik van kunnen maken", stelde Ri chard misschien wat al te haastig voor, per slot van rekening was zijn bezorgdheid begrijpelijk. „Zou hij ge loven dat je zo diep in de schuld bent geraakt „Neen", antwoordde Hope prompt. „En zo ja, dan zou hij de rekeningen willen zien. Bovendien Richard, kan ik zelfs in dit geval geen aparte leu gen vertellen". „Maar het heeft niets geen zin hem de waarheid te vertellen!" riep Richard uit en er klonk wanhoop in zijn bezorgde stem. „Je hebt immers zelf gezegd, dat er geen enkele kans was dat hij mij geld zou willen lenen. Hy zou er eenvoudig niet over pein zen, en ik moet zeggen, dat ik hem daarin geen ongelijk kan geven". „Neen, natuurlijk Dat bedoel ik ook niet. Maar ik zou het zo willen voorstellen, dat een vriend van mc in grote moeiliikheden verkeert en „Hope. dat wordt niets". (Wordt vervolgd.j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 12