IIMMY BROWN opent een rijschool PLATTELANDSVROUWEN VAN NOORD-BEVELAND JUBILEERDEN WALCHEREN DEELNEMING AAN STICHTING „WERKPLAATSEN WALCHEREN" SPORT EN WEDSTRIJDEN MAANDAG 16 MEI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 Bijeenkomst te Kortgene De afdeling; Noord-Béveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen heeft in hotel „De Stadswijnkcl- der" te Kortgene haar 20-jarig be staan gevierd. Het ledenaantal is sinds de oprichting van 38 tot 114 gestegen. De voorzitster, mevrouw Schuit, sprak woorden van welkom tot de af gevaardigden van Z.L.M. en L.J.G., tot burjgemeester A. A. Schuit en tot mevr. HuysmanGriep en mej. v. d. Lede van het hoofdbestuur. Voorts gaf zij een kort resumé van de be langrijkste gebeurtenissen sedert de oprichting en releveerde de werk zaamheden der afdeling. Mevrouw Schuit drong aan op suggestie van de zijde der leden, welke dan door het bestuur nader zouden kunnen worden uitgewerkt. Voorts sprak mevrouw Schuit waarderende woor den aan het adres van de heer P. Smit, de dirigent van het zangkoor tje, die steeds zijn uiterste best doet het koortje op een hoger plan te brengen. Mevrouw HuysmanGriep, de provinciale presidente, wenste de jubilerende afdeling geluk. Toch ge loofde zij dat het ledenaantal aan merkelijk groter zou kunnen zijn. Iedere vrouw van een Z.L.M.-er moet lid zijn van de Bond! Evenals de mannen in de Z.L.M. staan de vrou wen in de Plattelandsbonden voor de belangen van het platteland op de Jonge Kerk-weekerade te Zoutelande Het district Walcheren van de Jon ge Kérk" organiseerde in hotel „Wll- lebrord" te Zoutelande een weekein de, waarop de oudere jonge lidmaten en zij, die dit jaar toe de gemeen schap der kerk waren toegetreden, elkander ontmoetten. De velen, die dit weekeinde hebben bijgewoond, kunnen terugzien op eén zeer ge slaagd samenzijn. Na ontvangst en gezamenlijke broodmaaltijd werd Za terdagavond met grote aandacht ge luisterd naar een causerie van ds. D. van der Werf, Hervormd predikant te 's-Heer Abtskerke, tevens leger- predikant bij de COAK te Middel burg over „Het Christelijke en Chris tus'1. Na deze inleiding ging men in discussiegroepen uiteen, waar de deelnemers zich actief op de door ds. Van der Werf gestelde vragen kon den bezinnen. O.m. kwamen aan de orde toneel, film, dans en politiek. De Jonge Kerkers vonden onder dak bij vele gemeenteleden, in gezel schap van wie zij zich Zondagsmor- fens kerkwaarts begaven om de ienst bij te wonen, die werd geleid door ds. J. P. Wagener, de plaatselij ke predikant, die in het kader van dit weekeinde sprak over „het funda ment van de kerk". In de kerk was Ook een gemengde CJMV-groep aan wezig, die na afloop van de dienst de gast was van de Jonge Kerk-ers. On der het genot van een kopje koffie werd nagepraat over de preek. Voor en na de maaltijd was er ruim schoots gelegenheid een strandwan deling te maken. Om drie uur kreeg ds. G. van Schuppen, Hervormd predikant te Kortgene en provinciaal vertegen woordiger van „De Jonge Kerk", het woord over „Wat hebben wij nog aan de Kerk" In tegenstelling tot wat Zaterdagavond was behandeld de houding van de Christen naar bui ten noemde spreker dit „het bin nenwerk'1 van de kerk. Hij schetste de kerk als een gemeenschap, die haar eigen stijl zal moeten hebben. Hij wekte de jonge lidmaten op niet te menen, dat zij met hun belijdenis klaar waren, maar dat verdere vor dering tot een kader binnen de mu ren der kerk noodzakelijk was. De dienst aan de wereld kan dan eerst zinvol zjjn, als er binnen de kerk in het kader van een waai-achtige ge bedsgemeenschap een dienst aan de ander en aan de gemeente is. Hierna volgde weer een drukke discussie. De algehele leiding van dit week einde berustte bij de plaatselijke pre dikant, ds. Wagener. Tijdens dit weekeinde werd opgewekt tot deel name aan het Jonge Kerk-kamp. dat gehouden zal worden van 28 Juli tot 2 Augustus te Malmidi in België. Dit zal een Jonge Kerk-kamp worden, speciaal voor de Zeeuwen georgani seerd en onder leiding van ds. Wa gener, mej. Teunissen en mej. Moens, B.B. houdt wedstrijden Zaterdagmiddag 21 Mei zullen ver schillende B.B.-ploegen van de Kring Walcheren in deze organisatie ge heel het eiland behalve Vlissingen wedstrijden houden. De winnaars daarvan gaan naar de provinciale wedstrijden, die eveneens binnenkort worden gehouden. De gehele opzet is van iedere tak van dienst de beste ploeg van alle B.B.-kringen uit de gehele provincie aan te wijzen. De teams zullen de Zeeuwse B B.-krin gen vertegenwoordigen op de lande lijke kamp, die Zaterdag 25 Juni in Rotterdam wordt gehouden, ter ge legenheid van de B.B.-manifestaties op de Nationale Energiemanifestatie E-55. De vóórwedstrijden in Middel burg worden gehouden in het Schut tershof voor ae Mobiele Geneeskun dige Dienst, op het grootindustrieter rein voor de Opruimings- en Red dingsdienst en by de Seismolen voor de blokploegen. Waarnemend ontvanger B. en W. van Grijpskerke hebben aangewezen tot waarnemend ge meente-ontvanger de ambtenaar <.er secretarie, de heer J. J. Engel vaart. KERKNIEUWS. GEREF. KERKEN Examens: De classis van 's-Gra- venhage-O. heeft praep. geëxami neerd en beroepbaar verklaard de heren M. Grashoff te Voorburg en G. v. Loenen te Delft, beiden cand. aan de V.U., die een e.v. beroep ter stond in overweging zullen nem. bres. Namens het prov. bestuur bood zij bloemen aan. Burgemeester Schuit zeide het steeds prettig te vinden in zijn ge meente een jubilaris en jubilaresnö te mogen feliciteren. Dit getuigt meest al van een gezond verenigingsleven en dit op zijn beurt getuigt weer van Ue goede geest onder de bevolking. Bovendien is het gemeentebestuur de afdeling erkentelijk voor wat zij presteert op cultureel gebied. De heer M. de Regt sprak namens de commissie Landbouwhuishoudon- derwijs gelukwensen uit en zeide verheugd te. zijn op deze avond te zijn uitgenodigd, omdat het contact tussen de mannen en de jubilerende Bond zeer minimaal is. Hij bood de presidente een voorzittershamer aan, omdat het vólgens zijn zeggen „geen sinecure is om over 100 vrouwen te regeren". De heer G. M. F. Bom, de voorzit ter van de Z.L.M. bood in een gees tig speechjé zijn gelukwensen aan en deed de woorden vergezeld gaan van een bloemstuk. De lieer L. J. v. d. Linde, de voor zitter van de L.J.G. bood namens zijn vereniging en de Z.P.M. een bloem stuk aan. Tijdens een maaltijd werden op het toneel nog verschillende voor drachten gedaan. Mevrouw Schuit sprak aan het slot van de avond een dankwoord aan allen die hadden medegewerkt deze avond tot een succes te maken. Vlissinger gekozen in Ned. Ver. Chr. Handelsreizigers Op de Zaterdag te Utrecht gehou den 27ste algemene jaarvergadering van de Ned. Vereniging van Chr. Handelsreizigers, werd in het bestuur gekozen de heer A. de Klerk uit Vlissingen, in de vacature van de lieer D. Meulenbelt uit Breda. Als voornaamste punt kwam op deze ver gadering aan de orde de beslissing over de uitspraak van de grensrege- lingscommissie van het Chr. Natio naal Vakverbond. Volgens de uitspraak van deze commissie moet de Vereniging Chris telijke Handelsreizigers fuseren met de Nationale Vakgroep Handelsrei zigers in de Ned. Chr. Beambtenbond van het C.N.V., teneinde daar geza menlijk te vormen de Ned. Chr. Han delsreizigersvakgroep. De verbonds raad van het C.N.V. heeft in Decem ber jl. een appèl van de vereniging verworpen en de bindende uitspraak van de grensregelingscommissie be vestigd. De voorzitter van de vereniging, de heer A. Graafland uit Apeldoorn, wees in zijn openingswoord nog eens op do gevaren van het afwijzen van deze uitspraak, waardoor de voorde len die zeven jaar aansluiting bij het C.N.V. hebben gebracht, verloren zouden gaan. De vergadering bleek geen behoef te te hebben aan discussie, zodat er dadelijk werd gestemd. De uitspraak van de grensregelingscommissie van het C.N.V. werd afgewezen met 51 tegen 14 stemmen ën 7 blanco. De op de vergadering aanwezige voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, drukte zijn leedwezen uit over de genomen beslissing. Vlissingen K.A.B.-afdeling vierde 65-jarig bestaan De afdeling' Vlissingen van K.A.B. heeft Zondag op bescheiden wijze het 65-jarig bestaan gevierd. De feestelijk heden begonnen in de morgenuren met een gezongen H. Mis, waarna in het Ariënsgebouw een gemeenschappelijk ontbijt gebruikt werd. De voorzitter van de afdeling Vlissingen, de heer P. Wanst, sprak een welkomstwoord en hield een korte, propagandistische toe spraak. Na het ontbijt voerde pastoor J. N. Kossen het woord. Hij herinnerde er aan, dat 15 Mèi, de jubileumdag van dé K.A.B.-afdeling Vlissingen, tevens de herdenkingsdag is der verschijning van de Pauselijke encycliek Quedrag et imo Anno. Pastoor Kossen sprak vóórts over de strijd, welke zestig tot zeven tig jaar geleden gevoerd moest worden en noemde namen van socialistische en katholieke voorvechters, die geijverd hadden voor een menswaardig bestaan voor dé grote massa. In éen uitvoerig betoog behandelde spr. het verschil tussen het socialistisch en het christe lijk streven naar verbetering van maat schappelijke -toestanden. Hij belichtte o.m. het verschil tussen staatssocialis me en de corporatieve gedachte van de pauselijke encyclieken en bond zijn toehoorders op het hart zelf werkzaam te zijn op godsdienstig, zedelijk, maat schappelijk en sociaal-economisch ge bied. pok behandelde pastoor Kossen de opvoeding en de plaats van de ar beider in het gezin, in het openbare le ven, ten aanzien van het burgerlijk gezag ën op kantoor en fabriek. De heer Wanst dankte pastoor Kos sen voor het gesprokene, waarna de heer J. v. d. Vate, voorzitter van de bouwvakarbeidersbond „St. Joseph", het woord voerde. Spr. wenste de K.A. B.-afdeling geluk met het 65-jarig be staan en wijdde vervolgens nog een enkel woord aati het door mgr. Ariëns verrichtte sociaal werk, dat hij de aan wezigen ten voorbeeld stelde. De heer v. d. Vate bood als geschenk een glas- stel voor de bestuurstafel van de afde ling aan. De feestdag Werd met een gezellig samenzijn besloten. Middelburg Wijziging legesverordening. B. en W. van Middelburg stellen de raad voor de legesver ordening ingrij pend te.wijzigen. Dit is noodzakelijk, omdat de huidige verordening niet overzichtelijk is opgesteld. Bovendien dienen enkele rechten te worden ver hoogd, daar de salariskosten hoger werden. Deze verhoging hebben o.a. betrekking op de vergunningen voor venten en voor muziek. Daarnaast zal binnenkort door de aanschaffing van de citograaf de mogelijkheid zijn ge schapen op massale wftze inlichtingen te verstrekken. Hiertoe dient in de verordening een tarief te worden op genomen. voorts moet meer differen tiatie te worden gebracht in de kosten van de af te geven vergunningen krachtens de algemene politieverorde ning. Examen In Middelburg slaagden voor het examen kraamverzorgster de dames M. Flipse en C. Klaassc, beiden te Middelburg; A. J. Roelse te West kapel le en H. J. M. Schreurs-de Goey en J. Stroo, beiden té Vlissingen. Weer vluchtelingenkinderen uit Duitsland naar Walcheren Ook dit jaar zal de Middelburgse Oecumenische Jeugdraad weer trachr ten een aantal kinderen uit vluchtelin genkampen in West-Duitsland op Walcheren een prettige vacantie van zes weken te bezorgen. Reeds twee ja ren slaagde men in deze opzet, vorig jaar en in 1953. De benodigde gelden konden toen worden geput uit een op de Vlasmarkt gehouden fancy-fair die uitstekend slaagde. Dit jaar wil men het geld op ande re wyze bijeenbrengen. De Oecumeni sche Jeugdraad heeft zich nl. tot alle Prot. kerken op Walcheren gericht, met een verzoek om geldelijke steun en om adressen van gezinnen, waar de kinderen in deze vacantie kunnen worden ondergebracht. De vluchtelin- getjes zullen vermoedelijk op Wal cheren verblijven van eind Juli tot- begin September. C.J.V.F.-clubs traden op De gezamenlijke Middelburgse C.J.V. F.-clubs hielden dezer dagen in de goedbezette Schouwburg een propa- gandaavond. Nadat mej. M. A. Teunissen. jeugdleidster, een openingswoord had gesproken, kwamen de verschillende clubs op het toneel om hun kunnen te tonen. Zij brachten o.a. verschil lende schetsjes en een lintenspel, het geen zeer gewaardeerd werd. Voorts was er een „C.J.V. F .-inter view", waarin jeugd-ouderling P. J. Vergouwe mej. Teunisse aan een vraaggesprek onderwierp. Op humo ristische wijze werd hierin ook een overzicht gegeven van de geschiede nis en van het doel van het meisjes- werk. De heer Vergouwe deed nog een opwekking voor de noodzakelijke inrichting van het tehuis aan de Spanjaardstraat. Hij vestigde er daarbij de aandacht op, dat er voor de verschillende clubs gebrek is aan leidsters. De geslaagde avond werd besloten met een kort woord van ds E. Sneller, Hevormd predikant. Ringvergadering In het Gereformeerd Jeugdgebouw hield de Ring Middelburg van de Ge reformeerde Jeugdverenigingen zijn jaarvergadering. Bij de bestuursver kiezing kozen de afgevaardigden voor ae voorzittersplaats de heer L. W. Boon en voor de functie van 2e 'secretaris, de heer L. Joosse. De avondbijeenkomst werd gevuld door een lezing van de dichter-pre- dikant O. Jager, met als onderwerp „Christen en Kunst". Spreker zag voor een Christen een duidelijke taak óók als kunstenaar. Hierop volgden vele vragen van de zijde der aanwe zigen. Deze jaarvergadering werd door ds. Jager met gebed gesloten. Officiële publicaties VLISSINGEN. VERGUNNING VERLEEND. hinderwet. B. en W. van Vlissingen, gelet op art. 12 der Hinderwet, brengen ter openbare ken nis, dat bij hun besluit van 3 Mei 1955 A. J. GUERAND te Vlissingen op de daarbij gestelde voorwaarden vergun ning is verleend tot het oprichten van een brood- en banketbakkerij, waarin 4 elec- tromotoren met een gezamenlijk vermo gen van 4Vz pk en een stalen heetwater- oven gebezigd zullen worden in het per ceel Bonedijkestraat 147. MIDDELBURG. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat op Dinsdag 17 Mei a.s., des voormiddags van 1112 uur in het gebouw van de Gemeentelijke Dienst voor de Maatschappelijke Zorg (kamer 1), Stadhuisstraat 3, alhier, kaarten a f 0,10 verkrijgbaar zijn voor on- en min vermogenden voor de generale repetitie van de Koninklijke Zangvereniging „Tot Oefening en Uitspanning" van „Der Mes sias" van G. F. Handel op Dinsdag 17 Mei des avonds 8 uur in de Concert- en Ge hoorzaal, SingelStraat, Middelburg. VLISSINGEN. In verband met de Hemelvaartsdag zal het huisvuil in die wijken waar dit Don derdags wordt opgehaald, Woensdag 18 Mei a.s. opgehaald worden. De wnd. Directeur van Gemeentewerken Vlissingen. RAAD SEROOSKERKE Zaken tot 23 uur open bij jubileum van burgemeester Do gemeenteraad van Serooskerke (YV.), dio onder voorzitterschap van burgemeester P. Dregmans bijeen kwam, besloot deel te nemen aan de Stichting „Werkplaatsen Walche ren".. Daartoe zal 20 worden bijge dragen in liet kapitaal van deze in stelling. Aan „Het Groene Kruis" werd een rfcnteloos voorschot ver strekt van f 1300 voor de bouw van een 2e badcel. De Stichting 1940-'45 krijgt een eenmalige subsidie van f 15. Op 't verzoek van de Chr. Zang vereniging „Eén in geest en streven" om een jaarlijkse subsidie werd af wijzend beschikt, met het oog op de gunstige financiële positie van deze vereniging. Aan het daarvoor in aanmerking komende gemeentepersoneel zal over het eerste halfjaar van 1955 een uit kering ineens worden verstrekt. De politieverordening* werd op enkele punten aangevuld. De toevoegingen houden in, dat het verboden is, de in de gemeente aanwezig zijnde water putten e.d. te wijzigen of te dempen. De eigenaars moeten deze putten bovendien in een staat houden, die naar genoegen van B. en W. is, zulks ter verzekering van een goede blus watervoorziening. De raad stelde een verordening vast, waarin bepaald wordt, dat de zaken op 21 Mei a.s. ter gelegenheid van de feestelijkheden in verband met het zilveren ambtsjubileum van burgemeester Dregmans tot 23 uur geopend mogen zijn. Naar aanleiding van een vraag, die de heer H. Janse (CHU) in een vo rige vergadering stelde, deelde de voorzitter mede, dat het stelling hout van de gerestaureerde toren veldtocht is aan de aannemer S. A. Versluijs uit Middelburg voor 1500 Een onderzoek wordt ingesteld naar het aanbrengen van een lichtpunt bjj het verenigingsgebouw. De omge ving van dit gebouw zal worden op geknapt. Nadat dit werk gereed is, zal de raad zich beraden over een daar te plaatsen rijwielstalling. Het sportveld wordt a.s. najaar inge zaaid. De heer M. Izeboud (AR) wees er bij de rondvraag op, dat enkele on bewoonbaar verklaarde woningen aan de Noordweg in elkaar dreigen te storten. Ook vestigde deze spreker er de aandacht op, dat de wijzer plaat aan de zuidzijde van de toren niet in orde is. De heer G. Christl- aanse (AR) merkte op, dat er klach ten zijn over de riolering, waar deze uitmondt in de sloot aan de Wilge- hoekweg. De voorzitter zegde toe, dat een en ander onderzocht zal wor den. 4. De geweldigs aayeriem.e, die Jimmy in de Kram had gezet, had haar uitwerking niet gemist. Er meld den zich verschillende leerlingen en wat heel belang rijk was. daaronder bevonden zich niemand minder dan de vrouw van de burgemeester en haar dochter Katharina. Mevrouw Knuf van Knaffelaer was een deftige, bijna indrukwekkende dame. die bekend stond om de imposante hoeden, welke zij droeg en welke steeds getooid waren met veren en brede linten en heel veel bloemen. Daar werd nogal de spot mee gedreven tn Wilgenwolde maar nooit in haar bijzijn want men vreesde haar meer dan haar man, de burgemeester, jonkheer Karei Knuf van Knaffelaer, die maar een klein schriel mannetje was dat noch thuis noch in de gemeenteraad veel in de melk te brokken had. Haar uochter heette, zoals gezegd, Katharina. maar aan deze naam had zij een vreselijke hekel. Zij liet zich door al haar vrienden en vriendinnen Kitty noemen. Zij was een klein, stevig meisje, vrolijk van aard, maar we) een beetje heel erg brutaal. Zij was Jimmy's eerste leer linge en toen zij achter het stuur van de leswagen plaatsnam, stond Jackie van enige afstand naar haai te gluren, want zo'n mooi meisje had hij in tijden nie". mogen aanschouwen. Jimmy leerde Kitty, hoe zij d« motor moest starten en hoe zij de versnellingshandle in de eerste versnelling moest zetten. „Denkt u er aan freule", zei Jimmy, „dat u nóóit iets onberadens moe' doen als u achter het stuur zitMaar nauwelijks had Jimmy deze wijzewoorden gesproken of.... Kaper-rally door bloeiend Zuid-Beveland. Met eindpunt Hoinkenszand. Heinkenszand, waar vele interna tionale wielrenner» elkaar op He melvaartsdag „de Kapcrprljszul len betwisten, zal op die dag ook het eindpunt worden van ccn toeristisch auto- en motorevenement. De motor- en autoclub „ïntcrscal- des" te Goes organiseert op deze dag, in samenwerking met de Stichting „Kaperprijs" te Heinkens- zand en de Vereniging voor Vreem delingenverkeer „De Bevelanden". onder de naam „Kaperrallye" een sterrit, die zal leiden langs de mooi ste plekjes van bloeiend Zuid-Beve land. De tocht die gaat over een af stand van ongeveer 50 km, begint bij hotel „de Uitkijk" te Kruiningen, waar des morgens van half tien af kan worden gestart. Langs de oes terputten van Yerseke, gaat het over Wemeldinge en Kapelle zoveel mogelijk buiten de dorpskernen om, naar Goes. Vandaar loopt de route over 's Gravenpolder en door de zak van Zuid-Beveland naar de finish aan de Blasiushoeve te Heinkens- zand. Het meldingsbureau sluit daar des middags om 1 uur, dus tijd5" voor de aanvang van de wielerwe strijd. Het spoorwegongeluk op West-Java Het aantal slachtoffers van het spoorwegongeluk 60 km ten Oosten van Bandoeng op Donderdag jl. is gestegen tot 46 doden en minstens 43 ernstig gewonden. Het betrof hier het ernstigste spoor wegongeluk, ooit in Indonesië voor gekomen. Duidelijke opleving op de aardappelmarkt Geen aankopen door de S.I.V.A. De aardappelmarkt vertoont duidelijke opleving, vooral tengevolge van de zich thans voordoende export mogelijkheden naar enkele landen, zo deelt het Landbouwschap mee. Het prijspeil van de voor export geschikte partijen ïs dan ook in niet onbelang rijke mate gestegen. Het bedrijfschap voor aardappelen is van mening, dat door de grotere vraag op de vrije markt de prezen der aardappelen zodanig zijn verbe terd dat het uit de markt nemen door de SIVA op het ogenblik niet nood zakelijk is. De SIVA heeft de op 10 Mei bin nengekomen aanbiedingen dan ook niet geaccepteerd. Verschillende aan bieders hebben inmiddels trouwens reeds verzocht hun offertes terug te mogen trekken. De SIVA, heeft tot taak, in op dracht van het bedrijfschap voor aardappelen, steun aan de markt te verlenen voor zover gewenst en nood zakelijk. Zolang 2icn belangrijke ex portmogelijkheden voordoen en het prijspeil op de vrije markt op een ho ger niveau is gekomen is daartoe geen aanleiding, zelfs al kan de SIVA zijn aankoopprijs enigszins verhogen. Indien echter, tegen de verwachting mocht blijken dat het prijsverloop op de vrjje markt weer een dalende ten- denz gaat vertonen, dan zal de SIVA weer tot aankoop overgaan, waarvoor thans alle rassen van kleigrond in aanmerking komen. De verdere prijs ontwikkeling wordt nauwlettend ge volgd. Dodelijke ongevallen In Rotterdam is Zaterdagmiddag het zevenjarige jongetje T. de W. tij dens het spelen op de Stadionweg aangereden door een personenauto en op slag gedood. S. v. d. B. uit Driedorp is Zater dagmiddag te Nijkerk met zijn mo tor in botsing gekomen met een vrachtauto. Zijn negenjarig zoontje Johan, dat voor op de tank zat, werd zodanig gewond, dat het op weg naar het ziekenhuis is overleden. De mo torrijder werd ernstig aan het hoofd gewond en moest in zorgwekkende toestand in de neurologische kliniek te Utrecht worden opgenomen. Doordat de auto, waarin zij uit België onderweg waren naar Maas tricht Vrijdagavond onder de ge meente Veldwezelt (België) door de leuning van een houten brug over het Albertkanaal is gereden, zijn twee inwoners van Gulpen (L.) veronge lukt. Het zijn de 46-jarige J. E. en zijn 41-jarige echtgenote mevr. E. H. M. E.G. Het echtpaar laat een zoon van 12 jaar achter. Koning Boudewijn vertrok naai- de Congo Van vliegveld Meisbroek Koning Boudewijn van België is Zondagmiddag om kwart over vijf met een „DC-6" van de Sabena naai de Belgische Congo vertrokken, waar de vorst ongeveer vier weken zal ver toeven. Hij werd uitgeleide gedaan door koning Leopold, prinses Liliane, koningin Elisabeth, prins Albert en de kinderen van koning Leopold en prinses Liliane: prins Alexander en prinses Mariê-Christine. Het vorste lijk gezelschap werd door de duizen den Belgen, die zich bij het vliegveld Meisbroek hadden opgesteld, harte lijk toegejuicht. Koning Boudewijn zal heden in Leopoldstad aankomen. Paul Robeson wil Amerika verlaten De Amerikaanse negerzanger Paul Robeson, die om zijn linkse sym pathieën voor de tijd van vijf jaar 'n paspoort is ontzegd, heeft Zaterdag medegedeeld, dat hjj aan het Ameji- kaanse departement van buitenlandse i zaken een speciale vergunning heeft j verzocht voor een reis naar de Sow- jet-Unie. Robeson 'zeide. dat men hem i daar de hoofdrol heeft aangeboden in de film „Othello", die door de „Mos film studio" zal worden, gemaakt. De deelnemer», die drie controle punten, nl. te Wemeldinge, Goes en Ovczande moeten passeren, ontvan- gon ccn hcrlnneringsplaquctc. Voorts zijn er nog tal van extra grijzen, terwijl er ook een tombola Verwacht mag worden, dat vele automobilisten, motorrijders, bcoo- tcrbcrljdcrs en bromfietsers aan deze interessante tocht zullen deel nemen. De organisatoren hebben een intensieve actie gevoerd, tot in België, Luxemburg en W. Duitsland toe. De resultaten zijn niet uitge bleven, want o.m. uft België zijn reeds toezeggingen voor een behoor lijke deelname gedaan. Daarom be looft ook deze Kaperrallye, naast het wiclercvenemcnt om de Kaper- prijs, aantrekkelijk te worden. Verrassende uitslagen in Zeeuwse korfbalcompetitie Tjoba—Scampolo gelijk In de Zeeuwse korfbal competities zijn enige verrassingen te noteren. Al lereerst het gelijke spel van Tjoba Scampolo en verder ook de nederlaag die Swifl 3 aan Elto 1 in eigen huis toe bracht. Dat Vitesse In Terneuzcn het loodje zou leggen, was eveneens niet te voorzien. Eerste klasse: TjobaScampolo 3 3; Zeelanaia—Swift 212. Tjoba le verde goed werk door Scampolo een puntje af te snoepen, terwijl Swift in Hanswccrt geen halve maatregelen nam, door Zeelandia met 122 te klop pen. Tweede klasse A: Swift 3 verbaasde vriend en vijand door het sterke Elto 1 in eigen huis met 20 te kloppen. In Krabbendijke had Top geen moeite om met 51 van Vios 2 te winnen. Tweede klasse B: Luctor leverde een keurige prestatie door Vitesse met een 6—3 nederlaag naar huis te zenden. Vios 1 won in Goes normaal met 3—0 van Togo 2, doch Scampolo 2 stond Dios geen winst toe, en won met 42. Derde klasse A: Swift 4 omzeilde in Westkapelle een moeilijke klip, dooi' met 31 van Stormvogels te winnen, BKCAKC werd uitgesteld. Derde klasse B: Afgelopen week speelden Animo 3 en Zuidwesters 2 gelijk, terwijl Top 2 goed werk lever de door 55 tegen Swift 5 te spelen. Zuidwesters 2Zuidwesters 3 eindigde in een 82 overwinning voor het twee de. Derde klasse C: Blauw-Wit 1 toonde zich inderdaad sterker dan YVKV, en won met 5—3. Derde klasse D: De Poel 2 haalde de beide punten bij Scampolo 3 weg, doch Volharding 2 beet wel heel stevig van zich af, door Elto 2 met een 10—1 ne derlaag naar huis terug te zenden. Vi tesse buitte haar veldvoordccl uit door Olympia op de streep met 2—1 te klop pen. Togo 3 won met 5—0 van Zeelan dia 2. Adspiranten A: Swift B kwam nu pas voor de eerste keer in het veld, en wist de uitwedstrijd tegen Elto- adsplranten met 3—1 te winnen. De Poel-adspiranten verloren ook nu weer, met 70 van Vopo, en zullen dit iaar geen grote rol spelen. Hetzelfde kan niet gezegd worden van Tjoba, dat ven Togo mei 61 won, in Goes. Adspiranten B: Animo A won met duidelijk verschil, 60 van Zuidwes ters A, en gooit dit jaar hoge ogen. Adspiranten D: Swift wist met 20 van de KVL-adspiranten te winnen, en ook Animo B trok in de plaatselijke ontmoeting aan het langste eind, door met de oneven goal, 1—0 te winnen. Rede van prins Bernhard in de Ridderzaal (Slot van pagina 1) niet eenvoudig zou zijn. Maar, zo vroeg hij, zou met die staatsburger lijke vorming eigenlijk al niet vroe ger dan op de dienstplichtige leeftijd een- begin gemaakt moeien worden Bestaan er in Nederland ook plannen te dien aanzien? „Als Inspecteur-Generaal kan ik het slechts toejuichen, wanneer er met die vorming eerder begonnen wordt", antwoordde de prins. „Maar eigenlijk heb ik wel zin, hier ook eens mijn privé mening te zeggen. Ik ben liet met u eens, dat er veel en veel te weinig gebeurt. Zien wy eens naar Amerika, waar voor de aan vang van elke schooldag dc vlag ge hesen en het volkslied gezongen wordt door kinderen vanaf acht jaar. Daar is er heus niemand, die zijn hoed niet afneemt voor de vlag. Maar als In Nederland een vaandel passeert houdt zeiter 50 procent van de bur gers zjjn hoed op het hoofd. Waar om? Omdat hun op school daarover niets is geleerd. Op de Nederlandse scholen brengt men de kinderen veel en veel te weinig bij van vaderlandsliefde, van nationaal eergevoel, van na tionale waarden. Ook zijn er veel te veel scholen, die een bepaalde instelling hebben, waardoor zij bijvoorbeeld de mensen, die over de strijdkrachten voorlichting wil len geven, niet toelaten. Foute instelling „Wat is dat toch voor een instel ling?" zo vroeg de prins. „Ik geloof, dat iedere soldaat uit de aard der zaak de grootste pacifist is, want hij is degenè, die het eerst moet ster ven wanneer er oorlog komt. Wan neer men dus niet wil toelaten, dat wij op de scholen komen snreken, of wanneer geestelijken er "de strijd krachten van verdenken, dat hun mi litaire grondslagen ongodsdienstig zijn, dan kan ik slechts zeggen: Als wij onze plicht doen in de strijd krachten, zodat de mensen er beter uitgaan dan zij er in komen, en als wjj er zijn om een oorlog te voorko men, dan zal de maatschappij hier van beter worden. Laten intussen de anti's beseffen", zo waarschuwde prins Bernhard ern stig, „dat in geval van een oorlog zij de eersten zouden zijn, die van het to neel zouden verdwijnen en met hen alle vrije opvoeding en alle vrijheid van godsdienstoefening".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3