Kring- en bekerwedstrijden van het Zeeuwse Rode Kruis Kilo's slanker BonKorets MODERNE SLEEPBOOT THANS IN VLISSINGEN GESTATIONNEERD PANG Almanak HERDENKING OP DE FRANSE BEGRAAFPLAATS TE KAPELLE VERBROEDERINGSFEEST IN EEN FRANS STADJE Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 16 MEI 1955 WISSELBEKER BLEEF IN GOES Vlissingen (dames) en Goes (heren) gaan naar Maastricht Met een overtuigende pantonmeerderheid hebben Zaterdagmiddag in „de Prins van Oranje" te Goes do damesploeg van Vlissingen en de herenploeg van Goes zich als eerste geplaatst in de provinciale kringwedstrijd van het Rode Kruiskorps. Binnenkort zullen deze ploegen dus do Zeeuwse kleuren gaan verdedigen op de landelijke wedstrijd te Maastricht, Voor het eerst werd tegelijkertijd de gecombineerde wedstrijd om de wisselbeker gehou den. Evenals vorig jaar wisten de dames en heren van Goes ook thans deze trophee te bemachtigen, zodat het voor de Goessenaren een wel zeer succesvolle dag is geworden. Al moesten de juryleden bjj de na besprekingen dan ook nog op ver schillende foutjes wijzen, toch was men over het algemeen tevreden over het geleverde werk. In vergelijking tot vorig jaar is men vooruitgegaan, zo sprak de Chef Staf, dokter M. Huygens, uit Westkapelle als zijn mening uit. En omdat oefeningen de bes te middelen zyn om paraat te blijven, zal er dit jaar nog een provinciale oefening on Schou wen en in Zceuwsch-Vlaaiido- ren worden gehouden. Voorts staat voor de eerste week in September een weekeind in het jeugdcentrum te Domburg op net programma. De Zaterdag zal dan geheel worden gewijd aan grootscheepse uefeningen, terwijl Zondagsmiddags een le zing zal worden gehouden. Met grote instemming werden deze plannen, door dokter Huygens ontvouwd, door de helpsters en helpers begroet. De ploegen, welke aan de kring en bekerwedstrijden deelnamen, werd het met de opgaven niet gemakkelijk gemaakt. De helpers kregen twee patiënten te behandelen en te ver voeren, die in een smalle gang een ongeluk hadden opgelopen, terwijl de dames in een noodziekenhuis een pa tiënt met een longontsteking, scabies, zweren e.d. te verzorgen kregen. Dit alles onder het nauwlettend toeziend oog van een uitgebreide ju ry. Bij de helpsters traden als zoda nig op de zusters M. S. van Melle en M. de Nooyer van het ziekenhuis Oostwal en zuster Gertrudia van het ziekenhuis St. Joanna te Goes, bijge staan door dokter G. Noome van Krabbendyke. De jury by de heren bestond uit de doktoren D. N. van Gelderen, Middelburg, L J. Ris- seeuw, Kapelle, J. B. van Weiten, Goes, L. Sloos, Koudekerke, H. P. de Jong, Oostburg, H. J. S. Timmer, Cadzand en M. Schrèuder, Vlissin gen. UITSLAGEN. Rond zes uur konden uiteindelijk de uitslagen worden bekend ge maakt. By de kringwedstrijden om het Zeeuws kampioenschap waren de resultaten als volgt: Dames: 1. Vlissingen I, 245 pt., commandante 55 pt.; 2. Souburg, 175 pt., cdte. 40 pt.; 3. Goes, 175 pt., cdte. 35 pt.; 4. Terneuzen, 140 pt., cdte. 35 pt. Heren: 1. Goes, 335 pt., comman dant 50 pt.; 2. Vlissingen II 300 pt., cdt. 48 pt.; 3. Tholen, 280 pt., cdt, 48 pt.; 4. Middelburg, 240 pt., cdt. Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw Jeugdig slank figuur. BonKorets werken volgens het principe van dehy- dratie - veilig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, loomheid en verstopping maken plaats voor een opgewekt en monter gevoel - veroverende charme straalt van u af - u is een ander mens _Be- ein een nieuw leven, begin nog vandaag met BonKorets, f. 3.30 per flacon. VERMAG ERiNGSDRAGEES 31 pt.; 5. Terneuzen, 140 pt., cdt. 30 pt. Voor de bekerwedstrijden, waarbij de prestaties van dames- en heren- ploegen worden gecombineerd, waren de resultaten als volgt: 1. Goes, 510 pt.; 2. Middelburg, 350 pt.; 3. Ter neuzen 280 pt. De Kringcommissaris, mr. J. A. Heyse uit Middelburg, reikte aan de commandante en de commandant van Goes, mej. C. Dominicus en de heer J. Lockfeer de wisselbeker uit, ter wijl er voor beide ploegen alsmede voor de andere prijswinnaars nog een medaille was. In zijn woord van gelukwens, wees mr. Hcijso ook op de waarde van goed opgeleide colonnes, hetgeen bij de watersnoodramp wel gebleken is. Nadat dc doktoren Sloos en Schreu- der alsmede Zuster Van Melle nog het geleverde werk hadden besproken sprak tenslotte de Chef Staf, dokter Huygens, het dank- en slotwoord voor deze geslaagde wedstrijden. De zaakgelastigde van de Republiek Indonesia ia NederlandMohammed Sharif Padmadisastra, was Zaterdag aanwezig b(; de kiellegging van een motorschip, dat door de Koninklijke Maatschappij ,,De Schelde" voor Indo nesia wordt gebouwdDe zaakgelas tigde laste persoonlijk twee segmen ten aan elkaar. Zeedijk Eilewoutsdijk wordt verbeterd De stembevoegde ingelanden van het Waterschap Eilewoutsdijk kwa men Vrijdagmiddag in vergadering bijeen onder voorzitterschap van dijkgraaf d. j. Dees, in café „de Koekoek" te Driewegen. Na toelich ting werd met algemene stemmen besloten over te gaan tot dijksverbe- tering en verzwaring van de zeedijk ten Oosten van de haven van Eile woutsdijk, tot aan de grens met het waterschap Baarland. Volgens het plan dat nog nadere goedkeuring behoeft wordt de verbéterde dijk iVz m NAP hoog, kruinsbreedte 2V2 meter, buitenbeloop 1 op 3JA>, binnenbeloop 1 op 3 en de buiten berm 5 tot 8 meter breed. Er komt dan tevens, door inkorting van enige bochten, een vloeiender kustlijn. „Scaldis" vaart 18 mijl p. u. Sedert Zaterdagmiddag omstreeks één uur is in de haven van Vlissingen een der modernste zeesleepboten ge- stationneerd, de ruim 400 ton meten de „Scaldis" van de „Union de Ré- morquage et Sauvesage" te Antwer pen, die de voor een zeesleper wel bijzondere snelheid van 18 mijl per uur haalt. Ter gelegenheid van de aankomst van deze sleepboot heeft de directie van de „Union de Rémorquage" in In diverse frisse vruchrensmaken a 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent per rol Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel Zeven woningen aanbesteed Het architectenbureau L. de Bruïj- ne té Terneuzen heeft in opdracht van de woningbouwvereniging „Wérk» mansbelang" in „Du Commerce" Za terdagmiddag aanbesteed het bou wen van een blok van ,7 woningen in de Beatrixstraat en een blok van 6 woningen in de Stijn Streuvelsstraat. Ingeschreven werd als volgt: P. F, Voet, Kloosterzande, massa f 197.640; Fa Gebr. Van der Poel, Terneuzen, massa f 179.170; D. Jouret, Clinge, massa f 182.000; Th. Bolssens, Clin ge, massa f 181.500; Fa Krieckaart, Hengstdijk, massa f 182.000; R. van Wiemeersch, Axel, massa f 176.000; Fa Rindei's. Hoek. blok I f 89.255; blok n f 82.196; S. J. Mielen, Ter neuzen, blok I f 87.770; blok II f 85.486; J. Kolijn, Terneuzen, blok I f 88.750; blok II f 86.500; Fa Lam bert, Stoppeldijk, blok I f 89.700; blok II f 84.000; L. Hamelink, Za&m- slag, blok I f 89.300; blok II f 84,500; Fa De Rooij, Bosehkapelle, blok I f 89.855; blok II f 83.000; J. H. Rijn berg, Terneuzen, blok I f 91.000; J. F. van der Veen, Terneuzen, blok I f 89.000; M. J. Galle, Zaamslag, blok I f 98.850. De gunning werd aangehouden. N.P.V. bestond 45 jaar Zaterdagavond hebben alle pad- vindersgroepen in Nederland op de zelfde tijd met een gelijkluidend pro gramma het 45-jarig bestaan van de N.P.V. herdacht. Ook de Hertog van Beijerengroep en de Jac. Valcke- groep te Goes kwamen bijeen rond een herdenkingskampvuur. Op insti gatie van liet Hoofdkwartier was bij deze plechtigheid een A.V.R.O.-mede- werker aanwezig, die van een en an der opnamen op de band heeft ge maakt. Vanmiddag (Maandag) tus sen half zes en kwart voor zes zul len enkele flitsen van deze Goesso herdenking in de rubriek „Hoort zegt liet voort" worden uitgezonden over de zender Hilversum I. Wegennet in Braakman Tengevolge van een storende cor- rectiefout is er een kleine onjuist heid geslopen in hét Zaterdag j.l. gepubliceerde artikel over de Braak manpolder. Het wegennet in deze polder heeft geen lengte van 10 km, zoals abusievelijk vermeld, maar van 19 km. Benoemingen Tot leden der kascommissie van het „Groene Kruis" te Axel werden benoemd de heren I. J. Provoost, H. Smies en A. de Kunder. In het be stuur werd herkozen de heer L. P. Bakker. VAN TOT olijfje GOUDEN BRUILOFTEN. Respectabel is wederom de rij van Zeeuwen, die in de afgelopen eii ko mende dagen het vijftigjarig bestnan van hun huwelyk vierden of zullen vieren. Zeeland is ook niet voor niets de provincie met liet hoogste leef- tjjdsgemiddelde in den lande! Dezer dagen was het reeds de beurt van de echtelingen A. Adam-Baert te Axel om feestelijk te worden gehuldigd en ook het echtpaar C. Schot-Verkam man te Tholen werd vorige week da nig in de bloemetjes gezet. Woens dag aanstaande zijn Marinu» Ponse en Maria de Rijke te Sint-Maartens dijk het middelpunt van een derge lijk familiefeest en op dezelfde dag PREMIE... Voor de patrijzen in de omgeving van St.. Annaland breekt een riskante periode aan! Eenvoudig omdat ook deze vogeltjes, net als alle andere ge vederde vrienden in de Meimaand een ei plegen te leggenVoor de 'patrij zen is dit riskant, omdat een jachtop ziener vijftien cent per patrijseneitje betaalt, zo meldt onze correspondent... Voor de patrijzen zal het dus zaak zyn met grote zorg over hun produc ten te waken! De premie, die er op ge steld is, moet in het bijzonder voor de schooljeugd wal iets aantrekkelijks hebben. Een premie op patryzencieren. Triest voor de vogeltjes. Maar 't zal wel nodig zyn. vieren de heer en mevrouw A. van de Wege-Verkerkmoes te Waterland- kerkje hun gouden bruiloft. Deze rij wordt dan Donderdag weer besloten iden echtpi ge-Koole ïe Biggekerki ONDER DE KAP. In de frisse lentewind woei dezer dagen fier de vlag van het in aanbouw zijnde wijkgebouw voor het Groene Kruis in de Cu- reelanden te Sint-Annaland. Dit als symbool voor het vorderen van de bouw, want het hoogste punt werd bereikt! NOG EEN FEEST. Ook vandaag Is er een feest en wel te Aardenburg, waar de heer E. F. J. Lansu zijn veertig-jarig onder wijs jubileum viert. De heer Lansu be zocht destijds de kweekschool te Axel en was na het behalen van zijn acte respectievelijk werkzaam te Hees, Oss. Lith en Hulst. Nadat hij sedert 1925 hoofd der school te Zuid- dorpe was, werd de jubilaris in 1950 benoemd tot directeur van de lagere landbouwschool der N.C.B. te Aar- denburg. In 1952 werd de heer Lan su tevens benoemd tot leraar aan de vlassersschool te Eede. i Advertentie j JAARLIJKSE PLECHTIGHEID Onderscheiding voor burgemeester Zaterdagmorgen weerklonk op nieuw „The Last Post" over dc gra ven van de Franse soldaten op dé militaire begraafplaats te Kapelle. Vijftien jaar geleden lieten honder den Franse dapperen hun leven voor do vrjjheid van Nederland en Frank rijk. Zy werden tydens een korte plechtigheid op de begraafplaats her dacht. Deze herdenking werd bijgewoond doof vele familieleden en autoritei ten, onder wie de Franse ambassa deur in Nederland, de heer J. P. Gar- nier en echtgenote, de president van „Lc souvenir Franeai3", ds M. Jos pin, de president voor Nederland van de „Alliance Francai3e", mr jhr C. J. P. den Tex, de Franse consuls uit Rotterdam en Amsterdam, de heren J. B. Giovoni en F. Hummel, de chef van het kabinet van dc Commissaris der Koningin in Zeeland, mr J. de Vries, en de heer M. L. de Faix, na mens de Franse Vereniging voor Oud-strijders. In zijn toespraak op de begraaf plaats sprak burgemeester H. G. van Suijlekom van Kapelle een begroe tingswoord tot de Franse ambassa deur en zijn echtgenote. „Wij weten wat de Fransen voor ons hebben ge daan", zei hij, „en met grote liefde en dankbaarheid verzorgen wij thans hun graven". Ook memoreerde hij de foede verstandhouding en de vele anden, welke tussen Nederland ei) Frankrijk bestaan. Ds M. Jospin, president van „Le souvenir Francais", verklaarde, dat vele Fransen getroffen waren door de goede zorgen, waarmede de be volking van Kapelle de laatste rust plaats van de Fransen onderhoudt. De Franse gevallenen worden hier meer geëerd dan in sorfimige Franse plaatsen, aldus spreker. Het speet ds Jospin, dat hij dc bevolking van Ka pelle niet in hun eigen taal kon dank zeggen voor de trouwheid, waarmede zij de Franse gevallenen eren. Tcrw|jl het vaandel van de „Anciens Combattant»" plech tig werd ontrold, legde de Franse ambassadeur vervol gens een krans bij het monu ment. Namens dc provincie Zeeland werd deze handeling verricht door mr J. dc Vries en namens do gemeente Ka pelle door burgemeester H. G. van Suylckom. Na de kranslegging verzamelden de genodigden zich in het gemeente huis te Kapelle. In een korte toe spraak bracht de Franse ambassa deur, de heer Garnier, dank aan bur gemeester Van Suijlekom als hoofd van de gemeente, voor de verzorging van dc graven van de Franse strij ders. „Het is mij een eer u onze dank stoffelijk te mogen doen blyken", al dus de heer Garnier, die vervolgens burgemeester Van Suijlekom de ver sierselen behorende bij de Franse on derscheiding tot. Ridder in het Le gioen van Eer opspelde, „Vive le Pays Bas, vive la France". Burgemeester Van Sünlekom dank te getroffen vooi dit eerbetoon, waarna de bijeenkomst werd oeslo- ten. De ambassadeur bracht vervol gens nog een bezoek aan Vlissingen. Kiel van Indonesische Korte plechtigheid te Vlissingen Zaterdag werd op de Noordorhel- ling van dc Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen de kiel gelegd van een motorpassagier- en vrachtschip ter grootte van 4000 ton, dat wordt gebouwd in opdracht van de Stichting Nederlandse Scheeps bouw Exporlccntralc ten behoeve van de Republiek Indonesia. Deze kiel legging werd bijgewoond door de zaakgelastigde van Indonesia in Ne derland, Mohammed Sharif Padma disastra. De heer Padmadisastra laste vervolgens twee segmenten, van do bodem van het schip aan elkaar. Deze korte plechtigheid werd bij gewoond door de voltallige directie van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde", alsmede door een groot aantal autoriteiten van het Hoge Commissariaat in Nederland van de Republiek Indonesia, alsmede door een drietal Indonesische studenten in de scheepsbouwkunde, die voor reke ning van hun regering studeren aan de Technische Hogeschool te Delft. De Stichting Nederlandse Scheeps- bouwexportcentrale was vertegen woordigd door de heren J. C. van Pappelendam en R. de BrUijn. Na af loop was er een lunch in Britannia. Het schip zal een accommodatie hebben voor 142 hutpassagiers en ca. 1500 dekpassagiers. De lengte be draagt 128.50 meter, de breedte 18.60 meter, terwijl de snelheid op proef tocht is vastgesteld op 16 knopen. De tewaterlating is vastgesteld in het najaar, terwijl de oplevering is bepaald op najaar 1956. Zaterdagmorgen werd op de Franse militaire begraafplaats te Kapelle een plechtige herdenking gehouden. De Franse ambassadeur, dé heer J. P. Garnier, legde namens zijn land een krans by het monument. (Slot van pagina 1) een kussen burgemeester Schuur- beque Boeye de sleutel van de stad aan als symbool van de blijvende vriendschap tussen beide plaatsen. Beide burgemeester lazen "daarop, ieder in de eigen taal. de officiële acte van verbroedering voor. Terwijl de regen steeds harder neergutsto, speelde de plaatselykc muziekvereni ging de beide volksliederen. Omstreeks half één vond men elk aar terug in de ambachtsschool voor landbouwwerktuigen, waar. nadat dc verschillende landbouwmachines wa ren bezichtigd, de officiële genodig den door een erehaag van leerlingen zich naar de grote zaal begaven, waar de lunch gebruikt werd, aange boden door het schoolbestuur. Hier hield burgemeester Cuche een rede voering. „Waarom zochten de mensen in deze gemeente contact met de Zeeuwse eilandstad? Wellicht omdat onze geschiedenis dezelfde ls en mis schien ook omdat onze wijsgeer Des cartes eertijds in beide landen ver bleef; misschien ook omdat Neder land, zowel als Frankrijk, verdedi ger van de vrijheid is", aldus spreker. Na hulde gebracht te hebben aan de Nederlandse soldaten en het Nederlandse verzet, wierp de heer Cuche een blik op liet leed, dat werd veroor zaakt door honger en water. Na de vertegenwoordiger van dc Nederlandse ambassade verzocht te hebben de erken telijkheid van Saint Hilaire bij het vorstenpaar over te bren gen, besloot burgemeester Cuche met een „Vive la Reine, vive la France". In zijn beantwoording van deze re de attendeerde burgemeester Schuur- beque Boeye o.m. op het herstel na de oorlog en na de ramp en op het grote belang van internationale sa menwerking. Vervolgens werden aan de eerder genoemde personen de onderscheidin gen in zilver en brons uitgereikt. Gedurende de volgende uren wer den de aanwezigen bezig gehouden met het briljante schouwspel van Bretonse en Normandische folklore. De avond werd besloten met een con cert op het grote plein, waar tot laat in de avond een volksbal deze feest dag besloot. Van de diverse plechtig heden maakte de A.V.R.O. opnamen, die Donderdagmiddag tussen half twee en twee uur worden uitgezon den. het hotel „Noordzeeboulevard" aan een aantal genodigden in totaal omstreeks zeventig Zatermiddag een diner aangeboden. Naast ge noemde directie en enkele commissa rissen bevonden zich onder meer bij het gezelschap de burgemeester van Vlissingen en enkele autoriteiten op scheepvaartgebied. Tijdens het diner sprak burgemees ter mr. B. Kolff er zijn vreugde over uit, dat deze moderne sleepboot thans in de Scheldestad een vaste ligplaats heeft gekregen. Voorts werd o.m. het Woord gevoerd door de heren A. Let- zer en R. Gerling, directeuren der maatschappij. M. Leis namens de N. V. L. Smit en Co., F. B. G. de Meijer uit Terneuzen, directeur van de N.V; August de Meijer en Zoon, en C.- Oreel namens de N.V. Haven van Vlissingen. Na afloop van de maaltijd bezich tigden de genodigden de boot en maakten vervolgens een korte tocht over de Westersehelde langs de Vlis- singse boulevard. Nationale bedevaart naar Vrouwenpolder Zaterdag en Zondag werd voor de elfde maal de Nationale Verkenners bedevaart naar Vrouwenpolder ge houden. Er werd hieraan deelgeno men door ruim driehonderd verken ners uit Nederland en België. Zater dagmiddag was er een vlaggenpara- de en een processie. Donderdag' werd een verkennersspel beoefend en was er een gezamenlijke H. Mis. 's Mid dags werd een gezamenlijke tocht naar Middelburg gehouden, waar het Lof in de R.K. kerk werd bezocht. Tot slot was er een vlaggenparade. St Gregoriusdag te Goes In de Parochiekerk te Goes werd Zondag de Gregoriusdag van de Ne derlandse Sint Gregorius vereniging Bisdom Haarlem, gehouden. Om 12 uur werd de dag geopend met een plechtige Hoogmis. Tijdens deze Mis zong het grote koor van de kathe drale basiliek te Haarlem de Missa Solemnis voor dlibbel koor en orgel van Ernesto Boëzi (18561918). Een gedeelte van de Wisselende gezangen werd uitgevoerd door de gezamenlij ke kerkkoren van het Dekenaat Mid delburg onder leiding Van de heer Eef Heyblok. Na de Mis zong het Haarlemse kooivonder leiding van dr. Kat het prachtige „Exultate Deo" van Alessandro Scarlatti. Het was jammer, dat er zo weinig belangstel ling bestond voor het naspel van de organist Schouten, die de Foccata en Fuga in D. klein van Joh. Seb. Bach vertolkte. Tijdens de gemeenschappelijke lunch, dlê hierna in „Hotel de Ko renbeurs" werd gehouden, richtte de deken R. M. A. Nieveen van Dijkum een welkomstwoord tot de genodig den. Vervolgens sprak dr. Kat, waar bij hjj Deken Nieveen van Dijkum dankzegde voor de gastvrijheid ty dens de voorbereidende bezoeken en het beschikbaar stellen van de kerk voor het voorbereidend comité en de ze gelegenheid. In het bijzonder richtte spreker zich tot de heer Hey blok. Hij was van mening, dat de kerkkoren in Zeeland bly konden zijn met iemand, die over zulke muzikale capaciteiten beschikt, en eindigde met de hoop uit te spreken dat het Goesse koor in het bijzonder mee zal werken opdat de heer Heyblok hier kan blijven. Om drie uur volgde een instruc tieve bijeenkomst in de kerk. Kape laan J. v. d. Engh schetste in het kort de ontwikkeling van de kerk muziek. De oudste kerkzang, het Gregoriaans, is ontleend aan de oude Joodse psalmzang en bestond uit een eenvoudig recitatief. Toen in het be gin van de jaartelling, omstreeks 300 de kerk meer vrijheid kreeg begon ook het Gregoriaans zich te ontwik kelen. De beste melodieën werden door Paus Gregorius L uitgezocht, verbeterd en aangevuld. In de negen de en tiende eeuw begon de meer stemmige muziek zich te ontwikke len. waardoor het Gregoriaans lang zaam in verval kwam. Men ging ge deelten, die men „vreemd" en „on wennig" vond couperen. Paus Pius X herstelde aan het begin van deze eeuw het Gregoriaans in ere als zang voor koren voor het volk. Maar hij gaf ook aan de polyfone en moderne muziek haar plaats. Vervolgens liet het koor van de Haarlemse kathedrale basiliek enke le Gregoriaanse, polyfone (o.a. In- gegnen, P. de La Rue en A. Lotti) en moderne werken o.a. van L. de Vocht en H. Andriessen horen. Tijdens deze composities hield dr. Kat een voordracht over „Soorten van Kerkmuziek". De dag werd ge ëindigd met een Lof, waarbij gezan gen werden uitgevoerd zowel aoor 't Haarlems koor als door de gezamen lijke Zeeuwse koren. Advertentie VANDAAG. Middelburg Electro: „Een liefde in Pa rijs", (18 jr.), IS en 21.15 uur; Schouw burg: „Ten westen van Zanzibar", (14 jr.), 20 uur; Molenwater: „Miniatuur Walcheren", 1024 uur; Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie Franse gothische kerkelijke bouwkunst, 9 18 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2