PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sowjet Rusland stemt toe in conferentie op hoogste niveau Verbroedering tussen Zierikzee en St. Hilaire bekrachtigd BiLT Vandaag... PRINS BEPLEIT HERVORMING OPLEIDING STRIJDKRACHTEN OOSTENRIJKSE VOLK HERKREEG ZIJN ONAFHANKELIJKHEID THANS EEN NEUTRALISERING VAN J0EG0-SLAVIE? DB VERWACHT.. 198e Jaargang-No. 113 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; t 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 16 Mei 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p advertentie t 3,— Ing mededelingen dnemaai tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels t 1.— Iedere rege> meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau v O Blad' 25 cent meer Giro No 339300 P.Z.C Middelburg Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g, 2228); Oostburg, Flnlandstr. 2, telef 16; Terneuzen Brouwerijstraat 2; Ziertkzee N Oogerdstr 160. telef TIJDENS BESPREKINGEN TE WENEN: Maar nader overleg moet nog gepleegd worden De Sovvjet-minister van buitenlandse zaken, Molotow, heeft Zaterdag te Wenen ingestemd met het plan een conferentie bijeen te roepen van de re geringsleiders der Grote Vier. Minister Molotow deed deze mededeling tijdens een bespreking met de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten ten huize van de Amerikaanse ambassadeur in Oosten rijk, Thompson. Een Britse ambtenaar deelde mede, dat men overeenstemming bereikte over het westelijke plan, maar dat bijzonderheden wat betreft plaats en tijd nog moeten worden vastgesteld. De Westelijke „Grote Drie" stel den voor, dat president Eisenhower, sir Anthony Eden, Edgar Faure en maarschalk Nikolai Boelganin spoe dig bijeen zouden komen, teneinde „een nieuwe poging" te doen om de grote problemen van de wereld op te lossen. De ministers van buiten landse zaken, die de regeringsleiders zouden vergezellen, zouden kort vooraf bijeenkomen, om de conferen tie op het hoogste niveau voor te be reiden. De Britse woordvoerder zeide, dat het antwoord van Molotow geen of ficiële aanvaarding is, maar deze wordt spoedig in de vorm van een nota verwacht. Volgens Franse kringen stelde Mo lotow voor, dat de conferentie van regeringsleiders in Wenen zou wor den gehouden. De Westelijke minis ters wezen dit af, omdat zij, aldus genoemde kringen, vreesden, dat bij een bespreking van het Duitse pro bleem het voorbeeld van een neu traal Oostenrijk te veel op de voor grond zou staan. De Westelijken zijn namelijk krachtig gekant tegen de gedachte van een neutraal Duitsland. Volgens Amerikaanse kringen stel de minister Dulles, gesteund door MacMillan en Pinay, de Zwitserse stad Lausanne voor. Men was het er algemeen over eens, dat de conferentie omstreeks Juli of Augustus moet worden ge houden. De Westelijke ministers legden, evenals in hun nota aan Moskou, ex- de nadruk op, dat de conferentie van Pact van Warschau getekend Maarschalk Koniew werd opperbevelhebber De Sowjet-Unie en zeven commu nistische landen hebben Zaterdag te Warschau een pact van vriendschap, samenwerking en wederzijdse bij stand getekend. Het pact verenigt, zo meldt het Oostduitse nieuwsbu reau, bijna 300 millioen mensen in een vredesunie, waarbij meer dan 600 millioen Chinezen zullen worden gevoegd. Het pact staat open voor andere staten, die het beginsel er van erkennen. De Sowjet-maarschalk Koniew is benoemd tot opperbevelhebber van de verenigde strijdkrachten van dit pact. Moskou zal de zetel van de ver enigde generale staf zijn. Het ver drag van Warschau heeft een geldig heidsduur van 20 jaar. Bij een aan val of dreigende aanval op een der leden zullen de anderen onmiddellijk hulp bieden. De kwestie van de mili taire bijdrage van Oost-Duitsland zal later worden bezien. De grote verrassing van deze over eenkomst vormt het feit, dat de Oostduitse republiek vooreerst zon der eigen militaire bijdrage tot het pact is toegetreden. In Bonn is men in politieke kringen van mening, dat de Sowjet-Unie de vrije hand wil houden voor de komende besprekin gen over het Duitse probleem. ■f '|mP Iï-v Prins Bernhard tijdens zijn toespraak in de Ridderzaal. regeringsleiders te kort zou duren voor het nemen van besluiten over speciale kwesties. Molotow maakte geen bezwaren. Hij deed, in tegen stelling tot sommige verwachtingen, ook niet het voorstel om premier Tsjoe En Lai van communistisch China tot de conferentie uit te nodi- Volgens Amerikaanse kringen kwam men overeen, dat te San Francisco door de ministers van buitenlandse zaken of hun vertegenwoordigers verder over de conferentie zal wor de oprichting der Verenigde gevierd. Tijdens de bijeenkomst der minis ters te Wenen heerste er een „bui tengewoon hartelijke sfeer". Er wer den tijdens het diner vele toasts uit gebracht. Nederlandse gevangenen in de Sowjet-Unie Twaalf namen bekend gemaakt Het streven van het ministerie van buitenlandse zaken om in Moskou te weten te komen, welke Nederlanders in de Sowjet Unie gevangen of ge ïnterneerd zijn, heeft gedeeltelijk succes gehad. De Sowjet-regering heeft de namen bekend gemaakt van 12 Nederlanders, die hun straftijd in de Sowjet-Unie doorbrengen. Men kan via de ambassade met hen corresponderen en het Neder landse Rode Kruis verleent medewer king aan de samenstelling van pak ketten, bestemd voor de gevangenen. De familie is door Den Haag inge licht. Men zal voortgaan met het ver zoeken om vrijlating en repatriëring van de Nederlandse gevangenen. is het zestig jaar geleden, c dat Nederland en Engeland N een verdrag sloten over de C grens van beider gebieden op Nieuw-Guinea. W\*W\*^WV\WV\A'VV\W Wellevendheid Prins Bernhard drong er ook op aan, toch vooral de wellevendheid te betrachten, niet alleen tegenover de meerderen doch ook tegenover de minderen. Dit behoeft niet af te doen aan handhaving van de discipline. De prins citeerde prof. dr. J. J. de Jong, die onlangs in een lezing te Utrecht gezegd heeft, dat het Neder landse volk voorbeschikt lijkt voor het opnemen van ongunstige indruk ken, speciaal wanneer dit de land strijdkrachten betreft. Hierin zou echter wel verandering kunnen wor den gebracht door een goed gerichte publiciteit, gericht op het verkrijgen van sympathie en goodwill bij het Nederlandse volk. In dit verband hekelde de prins ne- gativistische grapjes van radio en cabaret, die er louter op gericht waren, de lachers mee te krijgen. In zonderheid de reserve-officieren, die hun werk hoofdzakelijk in de burger samenleving hebben, zouden door houding en gedrag de positieve waar den van de militaire vorming daar tegenover moeten stellen. „DENKEND STAATSBURGER" Critiek op negativisme van radio, cabaret en schoolbesturen (Van onze speciale verslaggever). In een magistraal betoog heeft prins Bernhard Zaterdagmiddag in de Ridderzaal in Den Haag een pleidooi gehouden voor een zodanige omme zwaai in het opleidingssysteem van de strijdkrachten, zowel recruten als officieren, dat van hen een bezielende invloed op de maatschappij als ge heel kan uitgaan. Karaktervorming tot verantwoordelijke, zelfstandig denkende staats burgers dit was het thema, dat de prins ontwikkelde voor een gehoor, bestaande uit twee staatssecretarissen, een stafchef, leden van de defensie- commissie der Staten-Generaal, een honderdtal van de hoogst geplaatste militairen in den lande, alsook een 700 leden van de Alg. Vereniging van Nederlandse Reserve Officieren, die deze bijeenkomst organiseerde. Prins Bernhard stelde, dat aan de opleidingsinstituten voor officieren bijzondere aandacht dient te worden besteed aan de sfeer, die er heerst. Vervolgens moet geleerd worden, de menselijke gedragingen, die in de praktijk worden ervaren, te toetsen aan het geleerde uit een stof die men, zo zei de prins, psychologie zou mo gen noemen, of sociologie, of wijsbe geerte, of wellicht onderdak zou kun nen brengen onder de naam „human relations (menselijke verhoudingen). Dit alles mag echter weer geen spe cialisme worden: het zullen de troe penofficieren zijn, die de dienstplich tige soldaten niet alleen het militai re vak. maar ook de goede gezind heid voor dat vak kunnen bijbren gen. Daarvoor is het niet voldoende, dat de toekomstige officier de om standigheden kent, zoals die bestaan in de groep van de samenleving, waaruit hij zelf stamt. Hij moet ook de opvattingen en gedachten kennen, die leven in andere groepen van de maatschappij. Dit betekent niet, dat de officier over alles in discussie moet treden, dat hij alles moet bestrijden waar hij het niet mee eens is, of dat hij moet trachten, een communis opinio bij allen er in te stampen. Het betekent wèl, dat hij moet weten hoe hij de soldaat moet aanpakken en voor al, hoe hij van de militaire dienst en verhoudingen gebruik kan maken om het karakter van zijn mannen zoda nig te vormen, dat zij beter de mili taire dienst uitkomen, dan zij er binnen kwamen. Vragen Van de gelegenheid om vragen te stellen werd o.a. gebruik gemaakt door de reserve-majoor dr. Veis Heyn rector van een Haags gymnasium. Hij verklaarde, het te zullen toejuichen wanneer de door prins Bernhard ont wikkelde denkbeelden, in de gehele Nederlandse natie verwerkelijkt zou den worden, al gaf hij toe, dat dit (Vervolg on nag 7) VERDRAG WERD GETEKEND Plechtigheid in het Belvedère-paleis De ministers van buitenlandse za ken van de „Grote Vier" en hun Oos tenrijkse ambtgenoot dr. Figl heb ben Zondagochtend in het paleis Bel vedère te Wenen hnn handtekening gezet onder het staatsverdrag, dat aan Oostenrijk zijn souvereiniteit hergeeft. Het stuk werd het eerst gejekend door minister Molotow, gevolgd door minister MacMillan, minister Dul les en minister Pinay, waarna minis ter Figl zijn handtekening plaatste. De vijf ministers van buitenlandse zaken zetten hun handtekening met gouden pennen, waarin de inscriptie „Wien 15.5.1955" was aangebracht. De ministers kregen ieder een pen als souvenir. Een zesde exemplaar zal in het Oostenrijkse staatsarchief WOTden bewaard. De tekst van het staatsverdrag is getypt op ongeveer 300 vellen perka ment van folioformaat, gebonden in een eenvoudige groene omslag met een gouden bies langs de rand. Minister Molotow merkte in zijn toespraak op, dat speciale betekenis moest worden gehecht aan de neu- traliteitsverklaring van Oostenrijk. „Alle regeringen zijn overeengeko men deze neutraliteit te waarborgen. Het is te hopen, dat andere landen het Oostenrijkse voorbeeld zullen vol gen", aldus Molotow. Hij herhaalde, dat de Sowjef-Unie streeft naar een vreedzame oplossing van het Duitse vraagstuk. Molotow zeide verder te menen, dat het thans met Oostenrijk gesloten vredesvei'- drag „de eerste stap is in de richting ener internationale ontspanning". De Amerikaanse, Britse en Franse minister van buitenlandse zaken, wensten Oostenrijk geluk. Nadat de ministers van buitenland se zaken hun toespraken hadden ge houden, vertoonden zij zich op een balkon van het paleis Belvedère. Er was een juichende menigte van naar schatting tienduizend personen, die met vlaggetjes zwaaide. De Oosten rijkse regering heeft Zondag, over eenkomstig een Zaterdag jl. aan de Sowjetrussische minister van buiten landse zaken Molotow gedane belofte, een ontwerp-verklaring gepubliceerd, waarin zij zegt, dat Oostenrijk „ten eeuwigendage" neutraal zal blijven en geen militaire bondgenootschap pen zal aangaan. De verklaring zal door de volks vertegenwoordiging moeten worden goedgekeurd. Overzicht van de plechtigheid in het slot Schönbrunn tijdens de onderte kening van het Oostenrijkse vredes verdrag. De foto werd genomen op het moment, dat minister Molotow tekent: V-l.n.r.: Thompson, Dulles, Molotow FiglMcMillan, Wallinger Pinay en Lalouette. (Telefoto A.N.P Felle brand in Zaandam liiNJe nacht van Zaterdag op Zon dag is het Zaandamse kantoor van de eenheidsvakcentrale E.V.C. met het daarboven gelegen woonhuis van de familie K. door brand totaal ver nield. De heer en mevrouw K. en hun beide zoons konden zich ternauwer nood in nachtgewaad redden. Behalve vijf fietsen is hun gehele aardse bezit een prooi der vlammen geworden. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. De fa milie K. was laag verzekerd. FEEST IN FRANSE STAD Hartelijke betrekkingen tussen beide gemeenten (Telefonisch van een onzer verslaggevers) Op het met Nederlandse vlaggen en molentjes versierde Marktplein van het Normandische stadje Saint Hilair e du Harcouet klonken Zondagmor gen 't? Franse en Nederlandse volksl ied ter bekrachtiging van de verbroe dering tussen Zierikzee en Saint Hilaire. In tegenwoordigheid van vele Franse en Nederlandse autoriteiten was zojuist op plechtige wijze, onder auspiciën van de Raad van Europese Gemeenten, de tweelingschap tussen beide gemeenten uitgeroepen. De dag is een grote manifestatie geworden van FransHollandse vriendschap, die zijn hoogtepunt vond in het aanbie den van de sleutel van Saint Hilaire aan de burgemeester van Zierikzee, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye, die met een vijfentwintigtal vertegenwoor digers van de Zierikzeese burgerij do festiviteiten bijwoonde. Na de nacht in Parijs te hebben doorgebracht arriveerde de Zierik zeese delegatie Zaterdag omstreeks half zes in Saint Hilaire, waar zij in het gemeentehuis officieel werd ont vangen. In een kort welkomstwoord sprak dr Cuche de verwachting uit, dat de hartelijke betrekkingen tus sen beide plaatsen door dit contact nog verlevendigd zouden worden en, nadat veel leed samen gedeeld was, het geluk in de huizen wonen zal. Inmiddels waren de Franse gast heren aangekomen, waar de Neder landse bezoekers aan Saint Hilaire het weekeinde hebben doorgebracht. Nadat de heer Schuurbeque Boeye aan een getroffen inwoner van Saint Hilaire een cheque van 1000 gulden had overhandigd als blijk van mede leven uit Zierikzee, deed hij mede deling van het verlenen van de ere penningen in zilver van Zierikzee aan burgemeester dr D. Cuche, de ge meente-secretaris R. Guillaume eu in brons aan de drie wethouders. Op zijn beurt heeft het gemeentebestuur van Saint Hilaire burgemeester Schuurbeque Boeye en de gemeente secretaris, de heer E. H. Mulder, be giftigd met de eretekenen van Saint Hilaire du Marcouet. CONFERENTIE TE BELGRADO Tito verwelkomt Russisch besluit voor besprekingen Naar reeds gemeld zal aan het einde van deze maand een Sowjet-Rus- sische delegatie een bezoek aan Belgrado brengen voor besprekingen met de Joegoslavische regering. In een toespraak in Pula in Istrië verklaarde maarschalk Tito Zondag, dat deze besprekingen een van de meest waar devolle bijdragen zullen vormen tot versteviging van de wereldvrede. „Wij onderhandelen", aldus Tito, „op basis van gelijkheid en als een on afhankelijk land. Niemand zal zich met onze binnenlandse aangelegenhe den mogen inlaten. De besprekingen zullen voor het forum van de gehele wereld worden gevoerd. Het Westen zal weten, waarover zij gaan". Van Russische kant schijnt men, zo menen Westelijke waarnemers, aan te sturen op neutralisering van Joego-Slavië nu de neutralisering van Oos tenrijk is bereikt. te spreken over onopgeloste vraag stukken en normalisatie der Joego- slavisch Russische betrekkingen. Joe go-Slavië zou niet tot een of ander blok toetreden, daar een blijvende wereldvrede niet door blokvorming teweeg kon worden gebracht. Tito zeide „optimistisch" te zijn over de betrekkingen met Italië. De maarschalk is van mening, dat Duitsland weer een souvereine staat moest worden. Hij gelooft niet in een machtspolitiek en het streven naar overmacht op het gebied van bewa pening. Een bewapeningswedloop leidt onvermijdelijk tot oorlog. Daar om wil Joego-Slavië niet toetreden tot de Navo. Tito verklaarde zeer er kentelijk te zijn voor de hulp van de Westelijke bondgenoten, in het bij zonder van de V.S. Maar hij vond het onjuist aan hulpverlening voorwaar den te verbinden, gelijk gepoogd werd toen er hongersnood in Joego- Slavië dreigde. Officieel is te Belgrado aan de Weste lijke ambassadeurs medegedeeld, dat de betrekkingen van Joego-Slavië niet zullen veranderen als gevolg van de besprekingen. In Londen wordt er nog op gewe zen, dat Molotow, die indertijd een President Tito verwelkomde „het gedurfde besluit" der Sowjet-leiders om naar Belgrado te komen en daar In de grote zaal van het hotel „Re lais de la Poste" werd Zaterdag avond een receptie gehouden, waar velen kennis kwamen maken met de Nederlandse delegatie. Tijdens een korte ontvangst vertoonde burge meester Cuche een kleurenfilm van zijn in 1953 aan Zierikzee gemaakt bezoek. Ondanks de regen die dreigde en later in stromen neerplensde, heerste Zondagmorgen al een gezellige druk te in de straten rond het plein. Voor al bij het stadhuis was veel belang stelling, waar na de vergadering van de gemeenteraad verschillen de autoriteiten hun opwachting maakten. Even na de aankomst van de Nederlandse consul arriveerde de eerste gezantssecretaris van de Ne derlandse ambassade te Parijs en daarna, in een rijkelijk met goud ver sierd uniform, de sous-prefect Du chesne Marulaz, als vertegenwoordi ger van de Franse regering. Grote menigte Nadat de burgemeester en raads leden van Zierikzee in het Gouden Boek van Saint Hilaire hun handte kening hadden gezet, begaven zich de Franse en Nederlandse autoritei ten naar het stadsplein, waar zich een grote menigte verzameld had. Op een eretribune, waarom zich in een grote cirkel de padvinderij, de schoolkinderen, de verenigingen van oud-strijders en voormalige krijgsge vangenen met hun vaandels stonden opgesteld, bood een schoolmeisje op 'Vervolg op pag. 2) grote rol speelde bij' het afbreken vai_ de betrekkingen tussen Belgrado en de Kominform, niet op de conferentie aanwezig zal zijn. KOUD WEER. Wisselende bewolking met enkele buien waarvan sommige wellicht met hagel of onweer. Matige tot vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen West en Zuidwest. Aanhoudend koud. 17 Mei Zon Maan ZON EN MAAN. 4.47 onder 20.31 2.18 onder 15.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1