c Vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland krijgen steun De Vrijzinnig Hervormden in de Ned. Hervormde Kerk KLANKBORD j ENGELSE CONSERVATIEVEN WINNEN 310 ZETELS ZATERDAG 14 MEI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 DANK ZIJ NEDERLANDSE HULP Verdeling van ingekomen geld Veertienduizend vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland zullen profi teren van de actie van het „comité vluchtelingenhulp 1954", die in Maart in Nederland werd afgesloten met een opbrengst van bijna 4.2 Inillioen gulden. Er zal 3.6 millioen worden besteed aan woningbouw, huisvesting ouden van dagten, vakscholing van jongeren, steun aan kleine zelfstandigen, steun aan studenten en maatschappelijk werk. Van de rest van 0.6 mil lioen gaat 400.000 gulden naar de bij de Nederlandse Federatie voor vluch telingenhulp aangesloten organisaties voor hun werk onder de vluchte lingen. Over de overige 200.000 gulden zal binnenkort een beslissing wor den genomen. Een van de voor Oostenrijk ont worpen projecten is een credietver- strekking aan kleine zelfstandigen, die bij de „gewone" credietinstellin- gen geen gela kunnen krijgen, omdat zij niet als credietwaardig worden beschouwd. Een ander pi'oject is het verschaffen van fondsen voor wo ningbouw ten behoeve van vluchte lingen in streken, waar voldoende werkgelegenheid is. Het zal huisves ting bieden aan 156 vluchtelingenge zinnen. Het t.b.c.-hospitaal in Thalham zal worden uitgebreid en verbeterd. De accomodatie van het tehuis voor ouden van dagen in Hellbrunn zal worden verbeterd en 88 ouden van dagen zullen worden geplaatst in tehuizen voor bejaarden. Voor het verschaffen van werk gelegenheid e.d. aan rond 7200 niet- geïntegreerde vluchtelingen wordt een Nederlandse bijdrage geraamd van 198.330 gulden. Vijf projecten beogen werkgelegen heid te geven aan in totaal 182 me rendeels jonge vluchtelingen. Hier mede is van Nederlandse kant 115,022 gulden gemoeid. Een aantal plannen tot hulpverlening aan studenten gaat een Nederlandse bijdrage van 88.566 gulden vragen. In Griekenland. Een van de grootste projecten voor Griekenland is steun aan een plan voor landbouw-integratie in het Z.W. Nansen-medaille voor H.M. Koningin Juliana De Nansen-medaille 1955 is door de daarvoor aangewezen commissie in Genève toegekend aan H.M. Koningin Juliana. Deze medaille wordt eens per jaar verleend aan degene, di.e zich naar het oordeel der com missie uitermate verdienstelijk 1 heeft gemaakt voor de vluch- telingen, die vallen onder het mandaat van de Hoge Commis- saris der Verenigde Naties voor de vluchtelingen. H. M. de Koningin heeft in brieven aan president Truman en later aan president Eisenhower aan dacht gevraagd voor het pro bleem der vluchtelingen. Be halve de persoonlijke verdien sten van de koningin wil de commissie met deze toekenning in haar ook eren het hele Ne derlandse volk, dat kort gele den een groot bedrag ten be hoeve van de vluchtelingen heeft bijeengebracht. VVWAWVWVWWVVWW Treinverkeer over Moerdijk Zondag 15 Mei gestremd De werkzaamheden aan de spoor brug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk maken het noodzakelijk het treinverkeer tussen Dordrecht en La ge Zwaluwe wederom stil te leggen. De stremming zal op Zondag 15 Mei zijn. en wel van half vier des nachts tot kwart over drie des middags (15.15 uur). Ter vervanging van de treinen zul len autobussen rijden. LOVEN EN BIEDEN. De heer M. Korzen (42 jaar) verscheen in Chica go voor de rechter. Hij had een eis tot echtscheiding ingediend, omdat zijn vrouw gedurende haar huwelijk in gewicht was toegenomen van 55 kg tot 85 kg. Hij verlangde nu, dat ze haar gewicht tot 54 kg zou terug brengen. De rechter vond die eis te zwaar. Hij zond het echtpaar heen met de vermaning, dat de vrouw tot 65 kg moest slinken. HOESTEN. Maarschalk Montgomery heeft een vreselijke afkeer van hoes tende officieren als hij voor hen in het Navo-hoofdkwartier strategische beschouwingen houdt. In 1952 liet hij onder de hoestende feneraals enz. 2000 hoestapillen uit- elen. Dat hielp niet voldoende en het volgende jaar sloeg op zijn be vel het hoofdkwartier 4000 hoest- pillen in. Dit jaar werden er 10.000 aangekocht. Monty vraagt zich af of er het volgend jaar misscbiori 20.000 nodig zullen zijn. TRANEN. In een Amerikaans dag blad adverteerde een firma deze goe de raad voor gehuwde vrouwen: „Als U moeilijkheden met uw man hebt, barst dan in tranen uit. Voor niets zijn mannen zo gevoelig als voor tranen." Daarna kwam het advertentie aapje uit de mouw: „Wij leveren U glycerine-tranen, die U tevoren met een spuitje in het oog brengt. De tranen zijn groot en glinsteren in- tens-droevig.1 van het Ipnd. De Griekse regering heeft daar een plan tot drooglegging van de monding van de rivier De Lou- ros onder handen. In de buurt van het dorpje Vigla wil men een neder zetting voor vluchtelingen creëren. Een bijzonder moeilijk probleem in Griekenland is dat van de gevluchte ouden van dagen. Een bijdrage tot de oplossing zal zijn het opnemen van 30 personen in een tehuis voor ouden van dagen, dat op het eiland Tinos wordt gebouwd, mede dank zij een bijdrage van de Nederlandse re gering. Tal van andere maatregelen wor den beraamd om aan ouden van da gen onder de vluchtelingen steun te verlenen. Ook in Griekenland wordt hulp gegeven aan kleine zelfstandi gen. Vijftig gezinnen van vluchtelingen zullen in staat worden gesteld weer zelf in hun levensonderhoud te voor zien. Ook voor vakscholing van 100 jonge vluchtelingen worden Neder landse bijdragen uitgetrokken. Onderhandelingen m de haringvisserij vastgelopen. In Mei waarschijnlijk nog geen nieuwe haring. De centrale bond van werknemers in het transportbedrijf heeft aan de vissers het advies gegeven thans niet te monsteren. De kans dat nog in Mei nieuwe haring zal worden aan gevoerd moet gering worden geacht. De onderhandelingen over de ar beidsvoorwaarden zyn opnieuw vast gelopen. Volgende week komen de partijen opnieuw bijeen. Sabotage in Belgische mijnen? Het socialistische blad „La Wallo nië" schrijft, dat het socialistische mijnwerkersverbond ervan in kennis werd gesteld dat in de mijnen elec- trische kabels zijn doorgesneden en nog andere schade is toegebracht aan de mijnuitrusting. Dit zou, aldus het blad, geschied zijn om de produc tiviteit der mijnen te verminderen en zou verband houden met de Rooms- Katholieke agitatie tegen de school- ontwerpen van minister Collard. Het socialistische mijnwerkersver bond, aldus het blad, heeft besloten thans uit de mijnwerkers van Luik een soort arbeidspolitie te vormen, die „gewapend is om saboteurs op te sporen en te straffen." BIJ RAADSVERKIEZINGEN Communisten raakten laatste 2 zetels kwijt. De raadsverkiezingen, welke Don derdag in 400 gemeenten in Enge land en Wales zijn gehouden, hebben voor de conservatieven een winst van 310 zetels opgeleverd. De socialisten verloren 341 zetels, terwyl de com munisten de enige twee zetels, welke zy te Rawtenstall in Lancashire bezaten, kwijtraakten. In elf raden, waaronder die van Nottingham, York en de belangrij ke katoenstad Bolton in Lancashire, Spoorwegongeluk op West-Java. Dertig doden en 39 gewonden. Dertig personen zijn gedood en 39 gewond, volgens voorlopige berichten, over een spoorwegongeluk, dat zich Donderdagnamiddag tussen Tasikma- laja en Manondjaja (West-Java) heeft voorgedaan. Een trein van Djogjakar- ta naar Bandoeng liep op een moei lijke helling uit de rails, tengevolge waarvan de locomotief, de bagagewa gen en drie rijtuigen verongelukten. Men neemt aan, dat de trein op de helling te grote vaart heeft gekregen. De stoker en de machinist zijn beiden gedood. Wijziging wet op de bedrijfsorganisatie. S.E.R. neemt prae-advies over. De Sociaal-Economische Raad heeft in zijn openbare vergadering van Vrijdagmorgen met 23 stemmen voor, 10 tegen en 1 stem blanco, het prae- advies van het dagelijks bestuur over genomen. Daarin wordt de minister voor P.B. O. geadviseerd een wijziging van de wet op de bedrijfsorganisatie te bevor deren in die zin, dat in het artikel 126 van deze wet de zinsnede, welke aftrek wegens contributie aan vrije ondernemersverenigingen mogelijk maakt, wordt geschrapt. In het aan de minister uit te bren gen advies, zal ook het minderheids advies, nog nader aangevuld, worden opgenomen. verloren de socialisten hun meerder heid. In Nottingham verloor de la- bourpartïj vijf van haar 38 zetels; in York vier van de 27 en te Bolton negen van haar oorspronkelijke vijf tig zetels. De vreugde van de con servatieven over hun winst werd ge temperd door het feit dat zij de 441 zetels, die zij in 1952 de laatste gemeenteraadsverkiezingen waarvan de resultaten met de uitslag van thans kunnen worden vergeleken hadden verloren, niet alle hebben teruggewonnen. De voorzitter van de conservatieven, Lord Woolton, wees ook op dit feit, toen hij de party waarschuwde voor te veel vertrou wen ten aanzien van de algemene verkiezingen van 26 Mei. De Vrydag in Kapelle-Biezelinge of ficieel geopende nieuwe kleuterschool, bood kort na het officiële gedeelte, een vrolijke aanblik! fFoto P.Z.C-) Vrij zonnig maar te koud. (Van onze weerkundige medewerker.) Het wil nog niet met het weer zoals wij dat wel graag zouden willen. Warmer weer, dat is en blijft nog steeds een vrome wens, waar de Mei-maand nog geen gehoor aan geeft. Gisteren stroomde betrekkelijk vochtige en vrij zachte lucht over ons land met zo nu en dan enige regen, als gevolg van een de pressie die over de Noordzee naar Denemarken is getrokken. Vandaag is het minder zacht dan gisteren, doordat langs een omweg wat koudere lucht van IJsland over Schotland en de Noordzee naar ons land stroomt. Deze lucht is vrij droog, zodat er flinke opklaringen voorko men. De zon zal zich dan ook niet onbetuigd laten, maar de temperatuur zal hierdoor toch maar heel weinig kunnen stij gen. Voor het weekeinde ziet het er naar uit, dat het overwegend droog weer zal blijven met flinke opklaringen. De temperatuur zal nog geen grote veranderingen ondergaan doordat de wind voorlopig nog in de verkeerde hoek tussen West en Noord blijft waaien. VVWVWWAA<VW*W***WV Koning Boudewijn naar Belgische Congo. Koning; Boudewijn van België ver trekt 15 Mei naar de Congo. De koning zal alle provincies van de Congo en die van Roeanda Oeroen- di bezoeken en wordt 12 Juni in Brussel terugverwacht. Wanordelijkheden in Singapore. Amerikaanse journalist gedood. In Singapore hebben zich in de nacht van Donderdag op Vrijdag wanordelijkheden voorgedaan, welke aan verschillende personen het leven heeft gekost, terwijl 21 werden ge wond. Een politieman werd gedood en een student stierf in een ziekenhuis. Twee blanken zijn met hoofdwonden in een ziekenhuis opgenomen. Gene Symonds, correspondent van het Amerikaanse persbureau „United Press", overleed in een ziekenhuis aan de gevolgen van zijn verwondin gen. De wanordelijkheden braken uit na betogingen door stakers der autobus diensten. Studenten sloten zich bij hen aan. Op in totaal 40.000 arbei ders te Singapore is een beroep ge daan in de komende dagen het werk neer te leggen. Vele werknemers bij de autobusdiensten zeiden niet te dur ven rijden. Het verkeer in Singapore is bijna geheel tot stilstand gekomen. Onder de betogers, die met de po litie slaags geraakten, bevonden zich vele jonge kinderen. Wijziging inkomstenbelasting. Bij de Tweede Kamer is ingediend een tweede nota van wijziging op het wetsontwerp tot wijziging van de inkomsten-belasting, van de loonbe lasting en van de vennootschapsbe lasting. Aan de toelichting hierop is het volgende ontleend. De wijziging strekt er toe om in gevallen, waarin zowel de man als de vrouw een dienstbetrekking ver vult, ten aanzien van de inkom sten van de vrouw een afzonderlijke aftrek van 100 wegens kosten van verwerving toe te passen. De budgetaire gevolgen van de voorgestelde maatregel kunnen glo baal op omstreeks 1 millioen worden geraamd. STEMMEN UIT DE KERKEN „De zaak van de „minderheden" behoeft geen nood te zijn" s midden in de laatste wereldoorlog: dat vanwege d Het was midden in de laatste werëldoorlog dat vanwege de, toen nog algemene, Synode der Ned. Herv. Kerk, de voornaamste woordvoerders van de verschillende richtingen in die kerk werden samen geroepen om met elkaar te gaan praten. Ja, waarover? Over het samen kerk-zijn zoals die toen was. Zo mogen we het doel wel samen vatten. „Gemeente-opbouw" was toen ook reeds gestart en ook uit die beweging zouden er aan het gesprek deelnemen, hetgeen te begrijpen is, want de verhoudingen van de richtingen waren voor de opbouw van de gemeente van fundamentele be tekenis. Zo er één bijeenkomst met grote verwachtingen is tegemoet gezien, dan is het wel deze geweest en zo er één gesprek diep heeft teleurgsteld, dan is het wel dit geweest. Het was zo erg dat er van een gesprek helemaal geen sprake kon zijn. Alle richtingen hielden alleenspraken, waarin zij be toogden wat er in hun groep werd gedacht. Aan het einde kwam de vraag of zulk een samenkomst vanuit de ver schillende richtingen herhaald moest worden. Hoewel iedere deelnemer even teleurgesteld was, bleek er bijna niemand te zijn, die deze vraag ontkennend durfde te beantwoorden en met een zekere gretigheid is men toen ingegaan op het voorstel van dr. J. Koopmans, in onze provincie nog wel bekend van uit 's-Heer Hendrikskinderen, om op een volgende bijeenkomst niet te ver tellen wat ieder dacht, maar om gezamenlijk Filippenzen 2 te lezen en daar naar te luisteren. Voor deze oplossing is later ieder een dankbaar geweest. Het bleek toch mogelijk, veel meer dan men eerst dacht, een gesprek te voeren. Het ging niet altijd even vlot. Het stokte wel eens Maar het gesprek ging toch door. Aan dit gesprek hebben de Vrij zinnig Hervormden volijverig deelge nomen. Zij hebben daarvan geleerd en zij hebben anderen geleerd. Dit tekent Tijdens de opening van de E 55 te Rotterdam zullen de provinciale vlag gen worden gehesen door jongens en meisjes, die geboren werden op 5 Mei 19j5, de bevrijdingsdag. De Zeeuwse vlag zal worden gehesen door Frank lin Solleveld uit Hulst en Irene Ver- scliiere uit Middelburg. Hij is een verwoed postzegelverzamelaar en verheugt zich er nu al op, de stand van de „post" te kunnen bekijken op de tentoonstelling. Irene Verschiere uit Middelburg is dol op borduren en ook zij vindt hel „geweldig" de Zeeuwse vlag te hijsen. Alleen op allerlei papieren van de E 55 wordt zij ,Jneke" genoemd en dat vindt zij niet leuk: ,Jk heet Irene en geen Ineke", zegt ze gedecideerd. (Foto P.Z.C.). sindsdien hun plaats in de N.H. Kerk. Zij hebben zich willen houden aan de naam die zij sinds een halve eeuw dra gen. Al mag het waar zijn, dat zy in de eerste periode van deze 50 jaar meer nadruk gelegd hebben op het vrijzinnig zijn, in de laatste tijd heeft het hervormd zijn bij hen een meerder accent gekregen. Hoeveel deze Vrij zinnig Hervormden in het begin van deze eeuw ook gemeenschappelijk mochten hebben met de lieden die in de Protestantenbond zich verzamel den, zij hebben toch iets anders ge wald. Zij geloofden een taak te hebben in de Ned. Herv. Kerk. Zij hebben ook van harte meegedaan aan de be weging van Gemeenteopbouw. Zy hebben daardoor zelf nieuwe injec ties gekregen en zij hebben er ook aan anderen gegeven, al was het al leen maar door de tokens terugkeren de vraag: wat betekent dat schrift woord in deze tijd en hoe belijden we in de praktijk van het hedendaagse leven dat stuk van de belijdenis van de Kerk. Die Vrijzinnig Hervormden mogen kritisch zijn tegenover anderen met wie ze samen één kerk wilden vormen, ze zijn het ook tegenover eigen groep. Ze zijn dat ook wel aan hun eigen verleden verplicht. Ze kun nen soms lastig zijn voor de anderen, maar daartegenover moet gezegd dat zij het zichzelf ook niet gemakkelijk maken en zich niet willen opsluiten in een zelfvoldaanheid. Zo doet zich de beweging van de Vrijzinnig Hervormden in het alge meen aan ons voor in een stand-orga nisatie, maai- de leiding die van het hoofdbestuur van deze vereniging uit gaat, dringt er tegenwoordig steeds meer op aan dat de plaats van de vrijzinnig hervormde is in de N.H. Kerk in haar geheel. Voor die Kerk is hij mede verantwoordelijk. Dit is tot uiting gekomen in allerlei publicaties. Na het verschijnen van Fundamenten en Perspectieven, van wege de Synode der N.H. Kerk, in welk geschrift een stuk belyden van de Kerk in deze tijd is neergelegd, hebben de Vrijzinnig Hervormden zich daarmee intensief bezig gehou den en als vrucht daarvan is er een boekje verschenen met wel allerlei kritische opmerkingen, maar dat toch allesbehalve negatief was. Hetzelfde is geschied na de voorlopige publica tie van het Dienstboek der N.H. Kerk en het geschriftje: De leer der Heilige Schrift. Daar is bij de Vrijzinnig Her vormden iets veranderd. Er is bij hen een andere instelling gekomen. De Gereformeerde Hoogleraar dr. G. Brillenburg Wurth heeft er zelfs een boekje over g schreven dat versche nen is onder de titel: Kentering in de Vrijzinnigheid. .(Vervolg op pag. 4) Het Wereldgebeuren Onafhankelijk Er zijn staten, waarvan men vrij wel nooit iets hoort in het we reldnieuws. Tot die staten behoort Lvbië, dat na de oorlog onafhanke lijk werd. Het heeft een bevolking van iets meer dan een millioen zie len. Die bevolking woont verspreid over 'n gebied, waarop menige Euro pese staat jaloers zou zyn wat 't op pervlak betreft. Helaas heeft slechts 3 van dat gebied economische waarde en daarmee is wel verklaard, waarom Lybië zo weinig in het we reldnieuws is. Toch is Lybië belangwekkend, maar dan in hoofdzaak omdat het van betekenis is voor de beheersing van Noord Afrika. Kort geleden snrak een vooraanstaand Lybiër met een Engelsman, die zich gehaast heeft over dat gesprek een artikel te schrijven in „The New Statesman and Nation". De Lybiër zei zo ongeveer het vol gende: „We zijn onafhankelijk", maar alleen op papier. We hebben een grondwet, waarin de rechten van de mens zijn vastgelegd; dus ik moet aannemen dat we orde op onze ei gen zaken kunnen stellen, ook op onze buitenlandse politiek. Maar het is alles een grote comedie. Wij zijn één der armste landen ter wereld en een arm land kan niet vrfcj zyn. Wij zijn bedelaars, die bij de rijkere lan den om hulp moeten aankloppen en we kunnen ze slechts een ding in ruil aanbieden: onze positie op de wereldkaart. Wij zijn een goede ba sis; jullie geeft ons geld en techni sche scholing. Het maakt dat we in leven kunnen blijven, maar onze vrijheid wordt er een mythe door. Het is nog altijd beter gevoed te worden in slavernij dan in vrijheid te sterven. En dus danken wij God voor de Koude Oorlog." Deze Lybiër sprak realistisch, niet cynisch en zijn overpeinzingen gaven zeer nauwkeurig de posi tie van Lybië in 1955 weer. Inder daad verkreeg Libye in December 1951 uit de handen der Verenigde Naties de „vrijheid" en verkreeg het land een grondwet, een koning, een senaat en een huis van afgevaardig den, met kiesrecht voor de mannen, gelijkheid voor de wet, vrijheid van drukpers, met het recht op arbeid en opvoeding, met het recht op „een behoorlijke levensstandaard." Maar Libye is een grote woestijn en de export van het Tand heeft al tijd bestaan uit oogsten, die verzwakt waren door de droogte, door slecht beheer of door ondeskundig verhan delen. Men hoeft slechts enkele uren in dit land te vertoeven om zich be wust te worden van de absurditeit van de grondwet van 1951. Wat kan de bedoeling zijn van een „behoorlij ke levensstandaard" in een land, waar het gemiddelde inkomen per hoofd ongeveer 2,50 per week be draagt? Wat is de waarde van kies recht, en vrije pers in een land, waar acht van de tien mensen niet kunnen lezen of schrijven? Wat be tekent een „leerplichtwet", als er maar 40 procent van de kinderen naar school gaat? Wat betekenen al die phrases voor het volk, dat maar al te goed weet, dat de kindersterf te in 1954 nog 300 op de 1000 le vende geboorten bedroeg?? De vroegere Hoge Commissaris der Ver. Naties voor JLybië, Adriaan van Pelt, zei in zijn slotrapport in 1952, dat er nog veel economische, financiële en sociale hulp nodig was. De hulp is gekomen, maar niet in voldoende mate. Lybië werd ge dwongen gebruik te maken van zijn geografische ligging. Van 1940- 1943 was het land éen groot slagveld; thans is het de dichtstbijzjnde Mid dellandse zee-basis voor Z.O. Euro pa; de afstand door de lucht van Tripoli naar Warschau is even groot als die van Londen naar Moskou... Op één en hetzelfde tijdstip stemde de wereld toe in politieke vrijheid en maakte het Lybië tot een oor logsbasis. Lybië in 1955 bestaat uit sluitend uit zyn waarde als Wester se basis en daarom is men ongerust, want Lybië heeft bij het dingen om de hand van het Westen rivalen! Spanje biedt ook bases aan en Turkije is ook al in Navo terechtgeko menZodra Lybië geen waarde meer heeft als basis, zal het ook daarvan niet meer de voordelen plukken. Dan vervalt het tot z'n vroegere bittere armoede en dan... komt wellicht het ogenblik waarop de bevolking haar onafhankelijkheid betreurt. Zo gaat dat wanneer ruim één millioen mensen in een woes tijngebied onafhankelijk willen zijn! Zaak van R.M.S. was niet wettig. Aldus verdachten in proces te Djogja. Het requisitoir tegen de verdach ten in de R. M. S.-zaak, die de laat ste weken in Djogja is behandeld, zal op 26 Mei gehouden worden. Tij dens de laatste verhoren zeiden alle verdachten, die destijds ministers- titels hebben gehad, dat de R. M. S. niet wettig is geweest. De verdediger, mr. Stoffels, zette op een vraag van de rechter uiteen, dat volgens zijn standpunt de Repu bliek Indonesia Serikat in strijd heeft gehandeld met haar eigen grondwet en met de Ronde Tafel- overeenkomsten, zodat de R. M. S. een wettige republiek is. Hy kondig de aan, aat hy dit later in zyn pleidooi nader uiteen zal zetten. Mr. Stoffels betoogde, dat de R. T. C.-overeenkomst een internatio nale overeenkomst was en dat de omvorming van de R. I. S. tot een eenheidsstaat had moeten geschie den door een plebisciet. Omdat des tijds tekenen werden geconstateerd, dat de deelstaat Oost-Indonesië (Ne gara Indonesia Timur) zich zonder volksstemming wilde aansluiten bij de republiek Indonesië, werd destijds de R. M. S. uitgeroepen. Maandag 23 Mei is het echtpaar W. v. d. Pot—Lebrun uit Maasland. 65 jaar ge trouwd. Een zoon en een kleindochter zullen voor die gelegenheid uit Californië overkomen-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3