Vlissingens heliport gisteren in gebruik genomen met melk meer mans! MELKGIFT VAN DE ZEEUWSE KOEIEN STOND AAN DE TOP SCHOUWEN HELPT BOUWEN! Umm Almanak BRAAKMANPOLDER GROEIT UIT TOT PRACHTIG CULTUURGEBIED PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 14 MEI 1955 DAGEN VAN WELEER TERUGGEKEERD? Chef-piloot Trémery van de Sabena landde met Sikorski S 55 Vlissingen heeft weer een vliegveld: Vrijdagmorgen zette de chef-piloot Trémery van de Sabena voor het eerst een Sikorski S 55 neer op de pas aangelegde helihaven hij de Prins Hendrikweg. Aan boord bevonden zich enkele Rotterdamse autoriteiten en directieleden van de Sabena. Burge meester mr. B. Kolff was ter begroeting aanwezig, waarna het gezelschap zich naar „Britannia" begaf, waar vele goede woorden werden gesproken over de nieuwe helicopterlijn BrusselKnokkeVlissingenZierikzee Rotterdam, die tijdens de E-55 zal worden gevlogen. En het was begrijpelijk, dat burgemeester Kolff zich een opgewekt gastheer toonde, want het was alsof de dagen van weleer met een drukke luchtverbinding Vlissingen Rotterdam waren teruggekeerd. In zijn begroetingstoespraak her innerde de burgemeester aan deze vooroorlogse tyd en noemde enkele cijfers uit het jaar 1935. De K.L.M. vervoerde in dat jaar over de binnen landse lijnen (behalve op het traject AmsterdamRotterdam) 11.512 pas sagiers, waarvan niet minder dan 38o7 op de lijn VlissingenRotter dam. Zover is het thans nog lang niet, want er wordt deze zomer slechts drie.maal per week gevlogen, terwijl per vlucht slechts zes plaat sen beschikbaar zijn. Maar men moet niet vergeten, dat ook de vooroorlog se luchtverbindingen met Vlissingen klein begonnen en terecht herinnerde de burgemeester ook daaraan. Eerst was er een verbinding Rotterdam Haamstede, die later werd uitgebreid tot Vlissingen en nog later kon men zelfs Knokke in deze lijn opnemen. Over de nieuwe lijn kan men vanzelfsprekend nu nog' niets po sitiefs ten aanzien van de resulta ten zeggen, maar de burgemeester hoopte, dat velen er gebruik van zouden maken, zodat te zijnertijd nadere stappen kunnen worden gedaan voor een definitieve lijn. Mr. Kolff ging vervolgens de tot standkoming van deze E-55-lijn na, gewaagde daarbij van de grote mede werking uit de raad en sprak ten slotte woorden van dank jegens het Rotterdams Helicoptersyndicaat en de Namens deze luchtvaartmaat schappij werd het woord gevoerd door de directeur, de heer A. V. J. Ver- nieuwe, die verklaarde verheugd te zijn, dat deze dag was aangebroken. Hy' dankte het gemeentebestuur van Vhsshigen voor de kordate medewer king aan de totstandkoming van deze nieuwe lijn. Spreker wees er op, dat de eilanden in de Scheldemonding be lang hebben bij goede luchtverbindin gen en roerde voorts de kwestie van de rentabiliteit van de helicopters aan. Op dit ogenblik zijn deze toe stellen nog verre van rendabel, hetgeen een „zwak punt" is, aldus de heer Vernieuwe. Het ziet er echter naar uit, dat in de toekomst hierin verandering komt: in Ame rika wordt reeds gewerkt met toe stellen met 19 plaatsen, terwijl zelfs een prototype wordt ontwik keld voor 60 passagiers. De heer Vernieuwe sprak tenslotte eveneens de hoop uit, dat deze nieu we lijn de belangstelling van de Zeeu wen zou hebben. Namens het Rotterdams Helicop tersyndicaat sprak ir. J. A. C. Tille- ma, directeur van gemeentewerken te Rotterdam. Deze noemde in verband met de totstandkoming van deze "v binding met name mr. IC. P. van der Mandele, voorzitter van" de Rotter damse Kamer van Koophandel, die zoals ir. Tillema zei, deze lijn „als een troetelkind beschouwde". Hij dankte eveneens voor de samenwer king en hoopte, dat er een wedstrijd zou ontstaan in „wie-er-het-eerst- mee-kan". Tenslotte werd nog gesproken dooi de heer C. A. Bikker namens de Vlis- singse V.V.V. Aanwezig waren o.a. de directeur van het Loodswezen, kapitein-ter-zee P. J. E. Kript, de adj.-secretaris van de Kamer van Koophandel te Rotter dam, mr. H. Gaarlandt, de luchtha- venmeester van Rotterdam, de heer A. v. d. Hoek en de directeur van de R.T.M., dr. H. J. van Suylen. BIJZONDERHEDEN. De dienst zal driemaal in de week worden gevlogen op Donderdag, Vrij dag en Zaterdag, waarbij in de prij zen voor een vlucht naar Rotterdam de toegangsprijs voor de E-55 is be- pen. Er zijn zes plaatsen, waarvan 3 voor Vlissingen en 3 voor Zie rikzee zijn bestemd, voor zover het de eindbestemming Rotterdam be treft. Dit geldt uiteraard niet voor een vlucht VlissingenZierikzee. De verdeling van de plaatsen wordt ge coördineerd door V.V.V.-Vlissingen en sluit af de dag voor de vlucht 's middags om 4 uur. Er wordt dan nagegaan hoeveel aanvragen zijn bin- néngekomen en zo nodig wordt een nadere verdeling gemaakt. Zijn ei bijvoorbeeld vier aanvragen Vlissin genRotterdam en in Zierikzee slechts twee, dan zal de overgebleven plaats vanzelfsprekend aan de Vlis- singse gegadigde worden gegeven. Passages worden geboekt door Mül- ler, Vlissingen, Laagland (V.V.V. Middelburg, Bruggeman, Breskens en R.T.M., Zierikzee. Op de helihaven is een houten ge bouwtje aangebracht, o.a. ten dien ste van marechaussee en douane. De gronddiensten worden verricht door leden van de Vlissingse brandweer, die daarvoor in Rotterdam zijn opge leid. Scheepvaartstremming. Van de zijde van de Rijkswater staat, directie Zeeland, wordt be kendgemaakt, dat in verband met het uitvoeren van herstelwerkzaam heden aan het westelijke binnensluis- hoofd van de Middenschutsluis te Wemeldinge, de scheepvaart door die sluis op 16 en 17 Mei 1955 of zoveel korter als mogelijk dan wel zoveel langer als nodig zal blijken, geheel zal zijn gestremd. VAN in TOT olijfje ^VVWS^W(VVVWWVVW Kortgeense ballon maakte verre vlucht Tijdens de feesten ter her denking van de bevrijding was voor de Kortgeense schoolkin deren een ballonwedstrijd ge organiseerd. Enkele ballonnen brachten het inderdaad een eind en kwamen in de Achter hoek terecht, maar voor één ballon was Nederland te klein. Deze werd gevonden in Göttin- gen in Duitsland, niet ver van het „IJzeren Gordijn". Om half vier werd de ballon gevonden door een 47-jarige transportar beider. Daar de ballonnen tus sen één uur en half twee in Kortgane zijn opgelaten, en de afstand tussen beide plaatsen ongeveer 500 km bedraagt, heeft de ballon een zeer snelle tijd gemaakt. De vinder, die onmiddellijk naar Kortgene heeft gescheven, vertelde in zijn brief dat hij een vluchte ling was uit Mecklenburg (O. Duitsland). Hij vroeg of er te Kortgene geen werk voor hem was. Er zullen informaties in gewonnen worden, of het in derdaad mogelijk is deze man naar Nederland te krijgen. VVWVSAAAAAAA'VVV^V^^VWV Bevrijdingskinderen hijsen de vlaggen op „E 55" Provinciale Dag Zeeland 18 Juni Twaalf jongens en twaalf meisjes zullen bij de opening van de tentoon stelling „E 55" de Nederlandse drie kleur en de elf provincievlaggen hij sen. Deze 24 kinderen werden alle op bevrijdingsdag, 5 Mei 1945, geboren. De Zeeuwse vlag zal worden gehesen door Franklin Solleveld uit Hulst en Ineke Verschiere uit Middelburg. Als datum voor de Zeeuwse Provinciale Dag is vastgesteld 18 Juni. Tot bijwo ning van deze Provinciale Dag zullen worden uitgenodigd de commissaris der Koningin, de leden van Gedepu teerde Staten en de griffier, de bur gemeester van Middelburg, de voor zitters van de Kamers van Koophan del, de voorzitter van de Culturele Adviesraad, de voorzitter van de Pro vincial V.V.V. en de burgemeesters van steden met meer dan 10.000 in woners. De genodigden uit Zeeland zullen op 18 Juni des morgens om elf uur in museum Boymans worden ont vangen. Drie maanden voorwaardelijk voor stationsaimbtenaar Ds Dieleman uit Yerseke verongelukte op overweg De Utrechtse rechtbank heeft Vrij dag de 28-jarige stationsambtenaar E. K. te Huis ter Heide veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstx-af met een proeftijd van twee jaar. K. was ten laste gelegd, dat hij op de avond van 7 Februari j.l. op het station Den Dolder verzuimd heeft de Noordelijke spoorbomen van de overgang te sluiten. Tengevolge hier van werd de predikant as F. J. Die leman uit Yerseke, die juist per auto de overweg passeei'de, door de trein uit Amersfoort gegrepen, waardoor hij om het leven Kwam. Tegen de verdachte was drie maan den gevangenisstraf geëist. Examen De heer W. M. Verkerk, leerling van de „De Ruyterschool" slaagde voor scheeps- werktuigkundige, diploma A DE RUNDVEESTAPEL IN 1954. Gemiddelde productie kan nog stijgen. Voor de tweede maal gaven de Prov. Commissie ter bevordering van rykswege van de Rundveefokkerij in Zeeland, de Prov. Melkcontróledienst en de Commissie van Toezicht op de KJ. in Zeeland gezamenlijk een ge drukt jaarverslag uit. Zoals de rijksveeteeltconsulent, ir. W. L. Harmsen, in zijn inleidend woord opmerkt, mag dit gezien worden als een hulpmiddel by de veeverbetering. De Zeeuwse veehouders en -fokkers kunnen in deze verslagen kennis ne men van de arbeid op het terrein van de fokkerij voor en door hen in 1954 verricht. In het verslag van de prov. com missie ter bevordering van de rund- veefokkerij wordt o.m. opgemerkt, dat per ultimo 1954: 504 veehouders bij de Prov. vereniging waren aange sloten. Per 1 Januari 1955 werden in Zeeland in totaal 951 diploma's in handmelken uitgereikt, terwijl aan 22 cursisten een getuigschrift voor ma- chinaal-melken kon worden ver strekt. ZESTIG JAAR GETROUWD Het was dezer dagen feest in Nieuw en Sint Joosland, omdat de echtelie den J. van Offenbeek en G. van Offen- beekSchoolmeester zestig jaar ge leden in het huwelijksbootje stapten. Het echtpaar geniet in het dorp een goede en uitgebreide reputatie, dus is dit huwelijksjubileum allerminst on opgemerkt in de maalstroom van het dagelijks leven voorbijgegaan. Onder de velen, die gelukwensen kwamen aanbieden, bevond zich ook burge meester mr. F. S. K. J. graaf van Randwijck. Bovendien bracht de mu ziekvereniging „O.N.S.A." onder lei ding van de dirigent, de heer J. Me- liefste, het echtpaar een serenade. De heer en mevrouw Van Offenbeek respectievelijk 85 en 84 jaar doen in vitaliteit weinig voor 'elkaar onder en zy hebben aan deze feestelijke dag LEGENDE. Een van de nieuwe wegen in de Braakmanpolder draagt de ietwat buitenissige naam .Savoyaardsweg" Een naam, zo leerden wij gisteren die ontsproten is aan een legende. Eens, natuurlijk héél lang geleden, moest er een man van Biervliet naar Temeuzen en omdat het in de toen nog niet afgesloten Braakman op dat ogenblik juist laag water was, nam hij de kortste weg, via de Braakman. Die man kwam uit Savoys, en hij had een aapje bij zich. Dat aapje zal wel kunstjes gekend hebben en met die apenkunsten zal die man uit Savoye zijn-brood wel verdiend hebben. Me nen wij- Maar goed. Man en aap gingen dus op weg en ach, ge voelt het trieste van de historie misschien al aanko men Het werd hoog water, terwijl zij onderweg waren. Ja, inderdaadman en aap verdronken jammerlijk. Zegt men. Maar hoe dan ook, sindsdien werd die plek de „Savoyaardsplaat" ge. noemd en om de historie te doen voortleven is er thans een Savoy- aardweg gekomen. 't Is maar een weet. veel vrengde beleefd. Vermeld zij nog, dat liet echtpaar sedert de dag van het huwelijk abonné is op ons blad, vroeger de Middelburgse Courant. OE STERVERZENDING Ook in de afgelopen maand von den weer honderdduizenden stuks Erima Zeeuwse oesters hun weg in innen- en buitenland en de. verzen ding was aanmerkelijk hoger, dan in dezelfde maand van het voorafgaan de jaar. In totaal werden ïn April 1955 812.358 stuks (April 1954 683.741 stuks) verzonden, gespecifi ceerd als volgt: Nederland 51.998 (39.641); België 643.060 (584.050); Duitsland 18.870 (31.700); Engeland 93.800 (21.500) en div. andere landen tezamen 4630 (6850), waaruit dus te concluderen valt, dat aan de andere zijde van de Noordzee de waardering voor het Zeeuwse zeebanket zich in stijgende lijn bevindt. ^COLLECTEN. In de afgelopen dagen is in ver scheidene Zeeuwse gemeenten met de collectebus gerammeld. In Sint Maartensdijk bracht een inzameling voor de t.b.c.-bestrijding f 229,40 op Domburg begreep de oproep van d Stichting 1940'45 goed en bracht f 562 bij elkaar. Brouwershaven deed het trouwens ook go'èd, want de in woners van deze vissersplaats offer den f 628,21. De onlangs opgerichte „werkgroep vluchtelingenactie Schouwen-Duive- land" te Dreischor heeft het plan opgevat deze zomer een actie te voeren om gelden bijeen te brengen voor jonge vluchtelingen, die nu nog in een kamp in Karinthië (Oostenrijk) vertoeven. Het ligt in de bedoeling deze mensen, die in zeer armoedige omstandigheden leven, naar Nederland te laten komen en hen hier een vakopleiding te laten volgen, zodat zij metter tijd als volwaardige arbeidskrachten hun plaats in de maatschappij kunnen innemen. Dat het vluchtelingen-vraagstuk nog steeds om een oplossing schreeuwt, blijkt wel uit het feit, dat zich alleen in Oostenrijk al 216.000 vluchtelingen bevinden. De werkgroep vliichtelingenactie Sehóuwen-Duiveland, die er aan herin nert, dat de „wereld" Zeeland in Februari 195S niet heeft vergeten, doet een oproep om de actie te steunen. Alleen als ieder helpt kunnen toestan den, zoals die onder andere op bovenstaande foto getoond worden, teniet gedaan worden. In de werkgroep voor Schouwen en Duiveland hebben zitting: dr. J. Sper- na Weiland (werkgroep voor het jeugdwerk), C. A. Ilenrion Verpoorten (jeugdleider), M. Veldkamp (Stichting Zeeland Maatschappelijk Cultureel Belang), ds. P. L. Schuddebeurs (Gereformeerd predikant) en Bossers uit Burgli. NEEM PER MAN DRIEKWART KAN De verplichte voorjaarsstierenkeu- ringen konden in 1954 weer normaal worden afgewerkt. Op 99 plaatsen werden 345 stieren gekeurd. Hiervan werden er 191 (55 goedgekeurd, n.l. 38 in W. Z. Vlaanderen, 59 in O. Z. Vlaanderen, 38 op Walcheren, 44 op N. en Z. Beveland, 11 op Tholen en St. Philipsland en 1 op Schouwen- Duiveland. In 1953 en 1952 waren de percentages goedgkeurde stieren resp. 56 en 64. Op het totaal van 345 stieren, wa ren er 148 afstammelingen van K.I.- stieren. Hiervan werden er 91, d.i. 61 goedgekeurd, hetgeen gunstig afsteekt tegen het totale goedkeu ringspercentage. De meeste invloed had Rotterda Sikkema 89, met 35 goedgekeurde zonen (d.i. 76 By de stalkeuring werden van de 159 totaal in Zeeland gekeurde stie ren 132 d.i. 83 goedgekeurd (in 1953: 87 W. Z. Vlaanderen: 44, O. Z. Vlaanderen 30, Walcheren 32, N. en Z. Beveland 16, Tholen en St. Philipsland 8 en Schouwen-Duiveland 2. PREMIEKEURINGEN De belangstelling voor de premie keuringen voor manlijk en vrouwelijk fokvee was goed. In totaal werden 1808 dieren voorgebracht, waarbij er in de meeste districten goede voor uitgang was. In totaal werden 86 stieren bekroond, waarvan 63 met een eerste prijs. Van de 1355 koeien, welke werden aangevoerd, kende de jury aan 302 koeien 80 of meer pun ten toe. De commissie voor het afstamme- lingenonderzoek van stieren zette in 1954 haar werkzaamheden voort. Naast een verslag van de prov. commissie van Toezicht op de K.I. in Zeelandover de resultaten van de K.I. schreven wij reeds is er voorts nog een overzicht over de werkzaam heden van de Prov. Melkeontröle Dienst. In 1954 werden 70.136 (1953: 67.265) monsters onderzocht. De 44 controle-verenigingen telden geza menlijk 1170 leden met 5233 koeien. De gemiddelde productie van het laatste jaar geeft een hogere melk- gift aan, n.l. 4714 kg, met ongeveer een gelijk vetgehalte (3.7 t.o.v. voorgaande jaren. By vergelijking met de gemiddelde opbrengst van de gecontroleerde koeien in andere pro vincies, blijkt dat de melkgïft van de Dit is maar een enkele van de vele aanbiedingen, die de leden van onze postorderclub, aan hen persoonlijk gericht, iedere week opnieuw per post krijgen toegezonden. Wij kochten een grote partij kammen (die te laat voor export was gereed gekomen) geen plastic, maar stuk voor stuk van het uiterst solide acetaat-rubber. Deze kammen verkopen wij per vier stuks, een grote huishoudkam, waarvan de nor male prijs 75 ct. is, een da- meskam van 35 ct., een herenkam van 35 ct. en een zakkam van 30 ct. Als een bijzondere aanbie ding kunt deze vier kam men bestellen voor nog geen gulden, waarbij wij gratis als kennismaking met onze club, een plastic sponzenzak bij voegen. Bestel (en word daardoor, evenals tienduizenden ande ren, lid van onze postorder club) deze VIER kammen (kleur zwart) en gratis sponzenzak voor WINKELCENTRUM BINNENWEG TEL. K 1800- 117680 R'DAM IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND Zeeuwse koeien het hoogst is, met het gemiddelde vetgehalte komen de Zeeuwse koeien op de vijfde plaats. De gegevens Ieren ook, dat er nog zeer slechte melkkoeien voorkomen. Wanneer men er toe overgaat om een slechte koe op te ruimen, zal de ge middelde productie van de veestapel nog flink stijgen. (Slot van pagina 1) reeds een speciale commissie inge steld. Verder vindt men in de Braakman de oude schorgronden, die zijn aan gewezen om als bouwland geëxploi teerd te worden en tenslotte grasge deelten. Op het ogenblik worden de nog niet verpachte gronden door de Staat geëxploiteerd en „vanwege de Staat" zijn thans over 'n oppervlakte van 803 ha gewassen ingezaaid, waaronder winterkoolzaad, winter tarwe, rogge, zomertarwe, blauw- maanzaad, zomergerst, erwten en vlas. Het koolzaad (417 ha) vormt het leeuwendeel, erwten en vlas ,(elk 4 ha) het „muizendeel" Wegennet Het wegennet in de Braakman hcoft een totale lengte van ongeveer 10 km. Alle wegen zyn van een drie meter brede verharding met een as- uhaltbedekking voorzien en binnen kort is de aanbesteding te verwach ten van de op de Braakman aanslui tende provinciale wegen. Intussen is ook de brug naby de Isabellasluis voor het verkeer opengesteld en over ongeveer drie weken zal de brug in de Middenweg gereed zijn. Kort geleden werd ook de Isabella sluis in werking gesteld, zodat thans water uit de achterliggende Belgische ;ebieden (ca. 12.000 ha) via het Isa- lellakanaal en de Braakmankreek kan afvloeien naar de Westerschelde. In feite rest nog slechts bouw en afbouw van de boerderijen, aanleg van waterleiding waarmede reeds begonnen is en van een electrici- teitsnet. Met dit laatste zal in de Zuidwesthoek van de polder binnen kort begonnen worden. De Braakmanpolder groeit snel, zeer snel. Nog geen drie jaar geleden, in Juli 1952, werd de eerste phase van de droogmaking, het afsluiten, voltooid. Dit jaar zal er reeds voor de tweede maal geoogst worden en de eerste boerderijen zijn thans reeds onder de kap VANDAAG. Middelburg Electro: „Een liefde in Pa rijs", (18 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouw burg: „Ten westen van Zanzibar", (14 jr.), 20 uur; Molenwater: „Mi niatuur Walcheren", 1024 uur concert. 20 uur; Kunstzaal Van Ben- them en Jutting: Expositie Franse go- thische kerkelijke bouwkunst, 9—18 uur; Ned. Koffiehuis: Gewestelijke blljartkampioensclu» hoofdklasse libre, 14 uur. Vlissingen. Luxor: „De wraak van To- riano" (14 jaar), 19 en 21 uur. Alham- bra „Knock on wood" (alle leeftijden 19 en 21' uur. Goes. Grand „Onteerd" (18 jaar) 19 en en 21 uur. Schuttershof: 20 uur Jubi leumuitvoering „Kunstvrienden" met „De beste jaren van ons leven". Slot Ostende, 10.30 uur feestelijke jaarver gadering N.V.V. Bestuurdersbond, Goes. MORGEN. Middelburg Eelctro: als vandaag, 15$30, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: als van daag, 14.30 en 20 uur: Molenwater: als vandaag, 10—24 uur; Ned. Koffiehuis: als vandaag, 14 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2