PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Niet duidelijk of regering mag rekenen op meerderheid Braakmanpolder groeit uit tot een prachtig cultuurgebied BILT WENEN ZAL NEUTRALITEITS- VERKLARING AFLEGGEN Vandaag... GEEN INMENGING IN DE VIETNAMESE ZAKEN 198e Jaargang-No. 112 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; t 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 14 Mei 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 c*nt per mm Minimum p advertentie S,— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentlea (max 8 regel») van l5 regels t I.Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau v. CL Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841'; Goes, Lange Voretstr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telet. 16; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee N. Bogerdstr. i 160. telet 28 NOG GEEN DEFINITIEVE UITSPRAAK Kamer keert zich tegen de op haar uitgeoefende pressie (Van onze parlementaire redacteur). Na de vierde dag; van het grote debat in de Tweede Kamer over de beperkte huurverhoging en de belastingverlaging per 1 Juli bestaat nog steeds de mogelijkheid, dat Nederland volgende week voor een kabinets crisis zal worden gesteld. Het is nl. bij de replieken, die duurden van Vrij dagmiddag 1 uur tot bij half acht, niet duidelijk geworden of de regering mag rekenen op een meerderheid voor het voorstel tot verhoging van de huren. De minister-president, dr. W. Dre es, had Donderdagavond laat mede gedeeld, dat het kabinet uit een verwerping van het voorstel „politieke gevolgen" zou trekken. Dat kan alleen maar zo worden uitgelegd, dat de regering zal aftreden, wanneer er geen meerderheid zal biyken te bestaan voor de plannen van minister Witte. Ondanks de druk die door die ver klaring op de Kamer is uitgeoefend is het niet tot definitieve uitspraken gekomen. Maandag is er ministerraad. Het is te verwachten dat het kabinet zich dan zal beramen op de Dinsdag aan te nemen houding. De spanning blijft dus voortbestaan. betekent dat hij dus Vrijdag zou hebben tegengestemd. Hg jchortte echter zijn oordeel op en vroeg van de regering antwoord op de vraag of strikt zakelijke gronden dan wel overwegingen van po litieke aard aanleiding zijn ge weest voor het standpunt dat dr. Drees Donderdag bekendmaakte. Van de zijde van de KNP liet de heer Weiter doorschemeren dat hij voor het ontwerp zou stemmen zij het dan dat ook hij toch wel ernstige bezwaren had tegen de positie, waar in de regering de Kamer had ge bracht. Zelfs dus als er twee Anti- Theoretisch zou de regering de zekerheid hebben wanneer de KVP, CHU en AR vóór zouden stemmen. Die drie partijen hebben samen 51 zetels in de Kamer. Dat de KVP voorstemt is wel zeker, minder ze kerheid bestaat er ten aanzien van de CHU, maar men neemt in Den Haag aan, dat ook deze partij zich zal neerleggen bij 'het wetsvoorstel, In die situatie zit dus de AR-par- tij op de wip. Uit een zinsnede van de heer v. d. Heuvel, die zei dat de aanvaarding van de huurwet een krachttoer is, die „schier niet valt te volbrengen", zou mèn kunnen op maken, dat hij dan tenslotte toch wel voor het voorstel wil stemmen. echter een heel andere indruk, toen dr. Schouten, de fractieleider zei, dat hij, indien hij Vrijdag zou moeten beslissen, zijn positie niet zou hebben laten bepalen door de politieke consequenties, die de heer Drees genoemd had en dat Nieuwe minister.... Op een bepaald ogenblik ont stond er Vrijdagmiddag tijdens het debat in de Tweede Kamer enige onrust. De Kamerleden spraken met elkaar, lachten en -riepen, hetgeen zoveel lawaai maakte, dat de heer v. d. We tering (CHU) die aan het woord was zich niet meer ver staanbaar kon maken. Mr. Kortenhorst tikte met zijn hamer op de tafel en zei: „Er is enige onrust in de Ka mer omdat er iemand is gaan zitten aan de ministerstafel". Ieder keek en daar zat de com munist Paul de Groot druk te - confereren met minister Zijl stra, alsof hij sinds jaar en dag tot het kabinet behoorde. Onder luid gelach van de Kamerleden stond hij op en verdween naar zijn eigen plaats. Een korte ambtsperiode. Te Vlissingen landde gisteren een Sikorsky S 55 van de Sabena op de ■nieuwe heliport, aangelegd op het industrieterrein aan de Prins Hen drikweg. 27a de landing vertelt chef piloot Trémery, die het vliegtuig be stuurde, aan de autoriteiten hoe de landing verliep. Van links naar rechts: ir. Tillema, directeur gemeen tewerken Rotterdam, kapitein DF. W. de Haas van de Koninklijke Ma rechaussee, hoofdinspecteur J. Lvan Veeren van de I. en A., burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen, chef piloot Trémery en de directeur van het Loodswezen, kapitein ter zee F. J. E. Krips. (Foto P-Z.C Revolutionnairen zouden tegen stem men zou de regering nog een meer derheid van 5149 kunnen halen. Bezwaar van mr. Oud. Men kan zich afvragen of de regering in de situatie, waarin zy zich heeft begeven, aan 51 stemmen wel genoeg heeft. Dat deed profes sor Oud, de liberale fractieleider, die uitvoerig en zeer uitdrukkelijk be zwaar maakte tegen de pressie, waar onder het kabinet de Kamer heeft gezet. Hij betoogde dat uit de woor den van de minister-president eigen lijk niet duidelijk is geworden hoe de positie van het kabinet is. Het kabinet zal aftreden als de huurwet wordt verworpen. Maar be tekent dat, zo vroeg de heer Oud zich af, dat er dan een ander kabi net zal komen of zullen de aftreden de ministers over enige weken in een ander kabinet terugkeren? Wat echter zal er gebeuren als de huurwet wordt aangenomen met de stemmen van de P. v. d. A., tegen. Willen de socialistische ministersin het kabinet dan soms aftreden? De heer Oud wees nog op een an der aspect van de druk, die het ka binet op de Kamer uitoefent. In het voorlopig verslag over de huurwet was de Kamer een stemmig van oordeel, dat de voor gestelde huurverhoging niet moet worden aanvaard. Als er een der gelijk vernietigend voorlopig ver slag verschijnt dan denkt elke normale Nederlander, zo zei de heer Oud, dat ook het wetsont werp wel niet zal worden aange- (Vervolg op pag. 10) HET STAATSVERDRAG Geen steun aan aanspraken van oliemaatschappijen Het staatsverdrag waarover men het Donderdag te Wenen eens is ge worden maakt Oostenrijk weer tot een souverein, onafhankelijk en demo cratisch land binnen de grenzen van Januari 1938. Over neutraliteit wordt in het verdrag niet gesproken, doch elite aan sluiting bij Duitsland is verboden. Volgens conferentiekringen is de Oosten rijkse regering van plan, na de bekrachtiging van het verdrag een neutra- liteitsverklaring af te leggen, welke door de vier mogendheden Amerika, Rusland, Engeland en Frankrijk naar men verwacht zal worden onder schreven. Gedurende de besprekingen te We nen zyn er van de oorspronkelijke 59 artikelen dertien geschrapt en vier gewijzigd. Ten aanzien van de sterk te der Oostenrijkse strijdkrachten zijn er geen beperkingen vastgesteld, doch Oostenrijk zal geen atoom- en andere wapens voor massale vernie tiging mogen bezitten. Waarnemers beschouwen het schrappen van artikel zestien inzake verplaatste personen in Oostenrijk en hun vrmvillige repatriëring als een aanzienlijke concessie van de Russen. Doch het zijn niet alleen de Russen die concessies hebben gedaan. Van de vijf artikelen in het ontwerp-verdrag van 1949, waarover men het niet eens was kunnen worden, zijn er twee aanvaard in de vorm, zoals de Rus sen dat wensten, terwijl men de ove rige drie artikelen heeft geschrapt. Door de Sowjet-versle van artikel 42 te aanvaarden hebben de Westelij ke mogendheden geen steun verleend aan de aanspraken van Britse en Amerikaanse oliemaatschappijen op olierechten in Oostenryk. Het staat deze maatschappijen vrij, via de Oos tenrijkse rechtbanken aanspraken op_ vergoeding te laten gelden, doch het verdrag in zijn huidige vorm bevat bepalingen, dat de olievelden en in stallaties, welke aan Oostenrijk wor den teruggegeven, niet weer in bui tenlandse handen zullen komen. De Oostenrijkse kanselarij heeft of ficieel medegedeeld, dat de onderte kening van het Oostenrijkse vredes verdrag Zondagochtend om half twaalf zal geschieden, in het kasteel Belvedère. Overzicht tijdens de debatten over de huurverhoging, welke Donderdag in de Tweede Kamer toerden gehou den. Achter de tafel v.l.n.r.: de mi nister H. BJ. Witte, dr. L. J. M. Beel, de minister-president dr. W. Drees, minister J. van de Hie ft (tij dens zijn rede), staatssecretaris dr. W. H. van den Berge en minister dr. J. Zijlstra. Taylor stafchef van Amerikaanse leger. President Eisenhower heeft gene raal Maxwell Taylor Vrijdag benoemd tot stafchef van het Amerikaanse le ger. Generaal Taylor zal op 30 Juni de zestigjarige generaal Matthews Rldg- way opvolgen, die met pensioen gaat De nieuw benoemde stafchef is thans opperbevelhebber in het Verre Oosten en opperbevelhebber voor de Verenigde Naties in Korea. In deze functies wordt generaal Taylor opgevolgd door generaal Ly man Lemnitzer. Op Hemelvaartsdag extra tremen naar Rotterdam Ten behoeve van bezoekers van de op Hemelvaartsdag (19 Mei) te Rot terdam te spelen interlandvoetbal wedstrijd NederlandZwitserland zullen de N.S. een aantal extra trei nen naar en van de halte Rotterdam- Stadion laten rijden. houdt prins Bernhard ter gelegenheid van de vijftiende verjaardag der Nederlandse capitulatie voor de Algemene Vereniging van Nederlandse Reserve-officieren een voor dracht over de taak van de Ne derlandse officier. MORGEN is het 25 jaar geleden, dat het radio-zendtijdenbesluit tot stand kwam; ......is het een eeuw geleden, dat keizer Napoleon III te Pa rijs de eerste wereldtentoon stelling opende; trekt Denemarken zijn be zettingstroepen uit West-Duits- land terug. Weer troepen naar Algerije Van de zijde van het Franse mi nisterie van binnenlandse zaken is vernomen, dat in de komende 48 uur 2000 man politietroepen per vliegtuig uit Frankrijk naar het ge bied" van Constantine in Algerije ge zonden zullen worden. Volgens de berichten is het aantal gewelddaden in Algerije de laatste tijd toegenomen. Frankrijk heeft reeds 40.000 man veiligheidstroepen in het land. Geen studie van atoom- proeven en het weer. De weerkundige wereldorganisatie, die haar tweede congres te Genève Vrijdag beëindigde, heeft besloten geen diepgaande studie te maken van de mogelijkheid, dat waterstof- en atoombommen invloed hebben op het weer. OVEREENSTEMMING BEREIKT Haiphong door Fransen ontruimd De Franse premier Edgar Faure heeft op een persconferentie te Pary» verklaard, dat er tussen de regeringen van de V. S., Engeland en Frankrijk volledige overeenstemming over Indo-China bestaat. De V. S. noch Frank rijk wilden zich in de Zuidvietnamese zaken mengen. Men kan slechts raad geven en de bedoelingen harmoniëren. Haiphong, de havenstad van Hanoi, is thans door de Franse troepen ont ruimd krachtens de bestandsovereenkomst te Genève. De stad was tot dus ver onder Frans gezag gebleven om de evacuatie van vluchtelingen en het overbrengen van uitrusting haar Zuid-Vietnam mogelijk te maken. Faure zeïde nog, dat er van pre mier Diem geen verzoek was ontvan- f;en tot terugtrekking van de Franse roepen in Indo-China. Wanneer de Franse strijdmacht daar een zeker minimum bereikt had, zou nagegaan moeten worden of deze troepen ook in het huidige tempo teruggetrokken zouden moeten worden of dat andere regelingen nodig zullen zijn. Premier Eén opperbevel voor rode staten. Besluiten van Warschau. In een bekendmaking te Warschau uitgegeven na drie dagen besprekin gen van hoge burgerlijke en militai re vertegenwoordigers van acht com munistische staten, is medegedeeld, dat de Sowjet-Unie en zeven met haar verbonden staten besloten hebben een gemeenschappelijk opperbevel voor him strijdkrachten in te stellen. Het verdrag waarbij het nieuwe gemeenschappelijke commando wordt opgericht, zal Zaterdagochtend gete kend worden. Het wordt een verdrag van vriendschap, samenwerking en wederzijdse hulp genoemd. Het verdrag is van toepassing op Albanië, Bulgarjje, Hongarije, Oost- Duitsland, Polen, Roemenië, de Sow jet-Unie en Tsjecho-Slowakije. FELGEEL KLEURT HET KOOLZAAD.... Uitgifte van de tweede serie boerderijen in voorbereiding Felgeel kleurt op het ogenblik het koolzaad in de 1394 ha metende Braakmanpolder, waar nog gestaag gewerkt wordt aan de afbouw van de eerste acht boerderijen, welke verleden jaar werden uitgegeven. Enkele woonhuizen met schuren zijn reeds onder de kap en het rood van de daken contrasteert levendig met het geel van de koolzaadvelden, die weer worden afgewisseld met percelen donkergroene wintertarwe. De Braakmanpolder toont nu reeds een rijk geschakeerd landschapsbeeld en wanneer over en kele jaren de beboste gedeelten tot meer wasdom gekomen zullen zijn, zal Zeeland in zgn jongste polder een bijzonder mooi brok natuurschoon annex cultuurgebied rijker zijn geworden' De zoetwatervoorziening in Oost Zeeuwsch-VIaanderen dreigt in de toekomst nijpend te worden en de bevoegde instanties overwe gen een oplossing door middel van een zoetwaterbekken in de Braak man. Hierin zou dan water uit België opgeslagen moeten worden. Indien déze plannen gerealiseerd zouden worden, zouden er in de Braakman vier boerderijen minder gebouwd kunnen worden. Dit verklaarde ir. J. Kluytenaar, rentmeester der domeinen te Breda, tijdens een gisteren in Philippine ge houden persconferentie, waarop een toelichting werd gegeven over de huidige stand van zaken in de Braak manpolder. een object, dat het Rijk 10.600.000.kostte, waarvan 1.300.00C. - nodig was voor cultuur technische werken en 9.300.000. voor waterstaatkundige werken, waarbij begrepen de afsluiting. De bouwkosten voor de boerderijen en aanleg van waterleiding en electrici- Vorig jaar werden de eerste acht boerderijen uitgegeven; thans is de uitgifte van een tweede serie van tien in voorbereiding. Voor deze, ten Noorden van de Middenweg gelegen, overwegend gemengde bedrijven, zijn door de Herverkavelingscommissie Zeeland een twintigtal adspirantcan- didaten uit de herverlcavelingsgebie- den opgegeven. Dit is de laatste ge legenheid voor landbouwers uit cleze gebieden om voor een bedrijf in de Braakman in aanmerking te komen. Zoals bekend, zijn in de Braakman in totaal 26 boerderijen geprojec teerd, waarvan er thans zes zijn toe gewezen aan boeren uit de herverka- velingsgebieden. De bouw van de tweede serie van tien bedrijven zal binnenkort worden aanbesteed, maar omtrent de „laatste ronde" van acht bedrijven verkeert men nog min of meer in het ongewisse. Het is name lijk nog steeds niet uitgesloten, dat een gedeelte van de Braakman zal worden benut als zoetwaterbekken. teit komen op 2% i den. 3 millioen gul- Practisch gereed. De cultuurtechnische werken, o.m. omvattend het dichten van kreken, het graven van kavelsloten en het egaliseren van het terrein, zijn thans practisch gereed. De uitvoering hier van geschiedde overwegend mecha nisch. Op het ogenblik rest nog slechts de drainage van de daarvoor in aanmerking komende gronden. Hiermede werd in 1954 begonnen in het Zuidwestelijk gedeelte en naar het zich thans laat aanzien zal dit werk in 1957 voltooid kunnen worden. Bij het in culfuur brengen van de Braakman, dat zoals bekend geschiedt door de Dienst der Domei nen, met als „uitvoerder" de Ned. Heide Maatschappij, kon geprofiteerd worden van de ervaringen, opgedaan in Wleringermeer- en Noord-Oostpol- der. Ook was dit het geval ten aan zien van de voorlopige landbouwex ploitatie. De Dienst der Domeinen adviseert ook weer de pachters, die bij voorbeeld allen een bodemkaart van hun gebied ontvangen. Bebossing. De hooggelegen zandgedeelten zgn bestemd voor bosaanplant, waarme de inmiddels reeds een begin is ge maakt. Deze bebossing zal het land schapsbeeld van de polder aanzienlijk verlevendigen en is vanzelfsprekend ook recreatief van betekenis! Een en ander geschiedt in overleg met Staatsbosbeheer en voor de vorming van een recreatiegebied in de Braak mankreek werd destjjds in Zeeland .'Vervolg op pag. 2) Diem zou er echter goed aan doen de anti-Franse propaganda in Vietnam te remmen. Generaal Nguyen van Vy, die on langs poogde de" macht over het na tionale leger in handen te krygen, is ontzet uit zijn functie van inspecteur- generaal van de strijdkrachten. In Haiphong ligt een vloot van oor- logs- en transportschepen gereed om de Fransen, onder leiding van gene raal Cogny, die de stad ontruimd hebben, naar Zuid-Vietnam te bren gen. Volgens een woordvoerder van het Franse opperbevel hebben zich tydens de overdracht geen ernstige inciden ten voorgedaan. KORTE PRED1CATIE Jezus zeide tot hen: Ik ben het brood des levens; wie tot My komt zal nimmermeer hongeren en wie in Mij gelooft, zal nimmer meer dorsten. Joh. 6 35. Wat het brood ia voor ons lichaam, wil Jezus zijn voor onze ziel. Om dat te ervaren, zullen we echter tot Hem moeten komen en Hem moeten aan nemen als het brood, dat uit de hemel is neergedaald. In dit opzicht is er geen verschil met ons dagelijks brood. Wanneer we in het leven willen blijven en nieuwe krachten voor de arbeid willen terug winnen, moeten we het brood eten. Of het al in de kast of in de trommel ligt, kan ons weinig baten, als we ten minste van plan zijn het daar rustig te laten liggen. Een eenvoudige waarheid, die een kind verstaat, maar die licht over het hoofd gezien wordt, wanneer het gaat om Jezus. Als hij nog weinig voor U betekent, kan het dan ook zgn, dat ge nog niet tot Hem gekomen zijt en Hem nog niet met een gelovig hart aangenomen hebtf We moeten tot hem komen, en i« Hem geloven. De toegang tot Jezus is vrij. „Wie tot Mij komt, zal Ik geens zins uitwerpen"zegt Jezus in dit zelfde hoofdstuk. Met dit woord zijn allen geoordeeld, die de toegang tot Jezus aan allerlei voorwaarden trach ten te binden. Er is maar één voor waarde:-dat is de vraag: hebben we honger Verlangen we naar een ander leven, een nieuw leven? Voor wie dit verlangen kent, is het woord van Je zus een blijde boodschap, want hij er vaart hetdat Jezus het brood des leven is. Dat van het geloof in Hem, kracht uitgaat, zodat ons leven zich in Zijn gemeenschap vernieuwt, ver heft boven het zondige, het laag-bij- de-grondse, dat ons wil neertrekken, en vervuld wordt met nieuwe liefde en nieuw uitzicht. „Kracht tot goede werken voelen ze in zich sterken, kracht tot liefde en deugd. Door Gods kracht in hen volbracht", komen zij ge durig nader het beeld van hunnen Vader". Gez. 113 1/. 's-Gravenpolder. J. H. KLUIVER DE VERWACHT... FRIS. Wisselend bewolkt met enkele buien, maar ook flinke opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen West en Noordwest. Tamelijk koud. 15 Mei Zon Maan 16 Mei Zon Maan ZON EN MAAN. 4.48 2.00 onder 20.28 -onder 12.30 onder 20.29 onder 13.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1