Volmachten voor de Europese commissaris voor Saargebied THEOLOGISCHE HOGESCHOOL TE KAMPEN HIELD SCHOOLDAG REGERING BLIJFT BIJ DE VOORGESTELDE VERLAGING BOEKEN ZIEN ELKAAR AAN 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 13 MEI 1955 BESLUIT WEST-EUROPESE UNIE Geen sprake van veto-recht Minister Beyen is Donderdag naar Nederland vertrokken na te hebben deelgenomen aan een vergadering van de ministerraad der Westeuropese Unie, die meer dan vier uur heeft geduurd. De lange duur van die vergadering >vas een gevolg van het feit, dat de raad een oplossing moest trachten te vinden voor de laatst overgebleven moelyklieden inzake het Saargebied, een taak die niet vergemakkelijkt werd door do straffe houding van de drie onmiddellijk betrokken partyen: de re geringen van Frankrijk, Duitsland en van het Saargebied zelf, welk gebied niet zelf vertegenwoordigd was. De voornaamste der moeilijkheden betrof de volmachten van de nog te benoemen Europese commissaris voor het Saargebied. Omtrent deze vol machten was op 30 April in Bonn overeenstemming bereikt tussen mi nister Pinay en bondskanselier Aden auer, maar op één bepaald punt stuit ten de bij die gelegenheid gemaakte afspraken op verzet van de Saarrege- ring. Deze ging namelijk niet accoord met de bepaling, dat als de Saarrege- ring te eniger tijd maatregelen zou nemen, die de Europese commissaris in strijd achtte met het Saarstatuut van 23 Oct. 1954, de commissaris het recht van veto ten aanzien van die maatregelen zou hebben. De regering van Saarland achtte deze regeling een beknotting van haar eigen rechten en volmachten. Spaak greep in De vergadering van de ministerraad der Unie heeft nu Woensdagavond, voornamelijk dank zij het energieke Ingrijpen van de Belgische minister Spaak, een oplossing gevonden, die aanvaardbaar bleek voor Pinay en Adenauer. Volgens deze formule zal er geen sprake meer zyn van een recht van veto, maar zal de Europese commissaris in dringende gevallen de regering van Saarland kunnen ver zoeken, een aanvechtbare maatregel op te schorten, een verzoek waaraan die regering verplicht zal zyn te vol doen. KERKNIEUWS. Ds. W. F. M. Lindeboom 25 jaar predikant Woensdag 18 Mei a.s. viert ds. W. F. M. Lindeboom t© Zwyndrecht zijn zilveren ambtsjubileum als predikant in de Gereformeerde Kerken in Ne derland. Ds. Lindeboom werd op 7 October 1902 in de Gereformeerde Pastorie te Bolnes (gemeente Ridderk k) gebo ren, bezocht het Gereformeerde gym nasium te Amsterdam, en studeerde vervolgens aan de Vrije Universiteit, waar hij op 11 Juli 1928 zijn candi- daatsexamen deed. Nadat cand. Lin deboom door de classis Amsterdam was beroepbaar gesteld in de Gere formeerde Kerken in Nederland, was hij eerst bijna anderhalf jaar hulppre diker te Amsterdam-N. (Buiksloot) en werd hij op 18 Mei 1930 door zijn toen 85-jarige grootvader, wijlen prof. L. Lindeboom van Kampen te Seroos- kerke op Walcheren in het ambt be vestigd. Op 19 Maart 1939 verwisselde de jubilaris deze kerk met die van Aduard (Gr.), vanwaar hij op 1 Sep tember 1946 naar Zwyndrecht ver trok. Te Serooskerke werd door ds. Lin deboom de Gereformeerde Jeugd Cen trale opgericht. Verder was hij daar voorzitter van de afdeling van „Vre derust" te Bergen op Zoom en van het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen. In Aduard werd door hem een afde ling van het Nederlands Bijbelgenoot- schap opgericht en de Gereformeerde Jeugd Centrale. Verder was hij daar voorzitter van de A.R Kiesvereniging, van de Oranjevereniging, van Neder lands Volksherstel, van de Stichting 19401945 van dè afdeling Gemeen schap Oud-illegale werkers, voorzitter van het district Westerkwartier der Gemeenschap Oud-illegale werkers, verder maakte hij daar ook nog deel uit van de nood-gerneenEeraad In zijn tegenwoordige' gemeente is de jubilaris voorzitter van de afde ling Vereniging voor Christelijke Ge zondheids- en Vacantiekolonies, van „Kinderzorg", van de Stichting voor Geref. en Chr. Geref. Gezinsverzor ging, secretaris van de afdeling Rijs- oord van de Vrije Universiteit, be stuurslid van de plaatselijke afdeling van bet Nederlands Bijbelgenoot schap, lid van de plaatselijke en van de gewestelijke commissie Zuid-Hol land van het Nationaal Instituut „Steun het-Wettig Gezag" en vice-: voorzitter van de deputaten ad. art. 19 K.O. van de Particuliere Synode van Zuid Holland (Zuidelijk gedeel te). Van de hand van ds Lindeboom verschenen vele preken in de serie „Menigerlei Genade" en in „In Uwe Voorhoven". Verder publiceerde hij biografische schetsen over prof. dr H. H. Kuyper en prof. L, Lindeboom. Samen met enkele andere predikan ten verzorgde hij een Bijbels Dag boek ..Van Kracht tot Kracht". Te Serooskerke werd door hem sa men met ds A. T. W. de Kluis een afdeling van de C.B.T.B. opgericht. Te Aduard werd onder zi.in leiding het kerkgebouw met 300 zitplaatsen uitgebreid. In 1939 werd ds Lindeboom be noemd tot lid van het Zeeuws Ge nootschap van Wetenschappen. Ver der is hij gerechtigd tot het dragen van het Mobilisatiekruis en van het gouden kruis als officier met het cij fer XV. Tijdens de oorlog heeft ds Linde boom in de omgéving van Aduard verschillende kinderen uit de grote steden en onderduikers onderge bracht. Ds Lindeboom zal Dinsdagmiddag en Dinsdagavond 17 Mei a.s. in een van Ho lokalen van de Gereformeer de Ke»-k Zwhndreeht recipiëren; de volgende avond zal een herden kingssamenkomst met afgevaardig- Dc commissaris moet de zaak daar op aanhangig maken bij de minister raad van de W.E.U., welke dan binnen vijf dagen een uitspraak zal hebben te doen, die bindend zal zijn voor de Saarregering. De instemming van Pinay en Aden auer met deze oplossing is echter nog niet voldoende, daar ook de regering van Saarland ermee accoord moet gaan. De Britse minister van buiten landse zaken, MacMillian, heeft zich belast met de taak. de kwestie nog te bespreken met de premier van Saarland. Johannes Hoffmann, die zich in Parijs bevindt. Nog niet benoemd Aan de benoeming van een Euro pese commissaris is de raad ook Woensdagavond nog niet toegekomen. Deze beslissing zal waarschijnlijk wor den genomen wanneer de raad in de eerste dagen van Juli aan de voor avond van de eerste zitting van het parlement van de Westeuropese Unie in Straatsburg bijeenkomt. Het schijnt intussen wel vast te staan, dat de voorkeur van de raad voor deze functie uitgaat naar een staatsburger van een land dat niet tot de W.E.U. behoort, dus bijvoorbeeld naar een Zweed, een Noor of een Zwit ser. Chauffeur schuldig aan botsing met trein Het gerechtshof te Arnhem heeft de 34-jarige chauffeur-expediteur M. van V. te Delft veroordeeld tot eer week voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar en f 150 boete, subs. 30 dagen hech tenis, wegens het veroorzaken van een botsing tussen zijn 13 tons vrachtauto en de trein ZwolleOm men op de onbewaakte overweg bij Berkum op 25 November 1953. Met dit arrest is het vrijsprekend vonnis van de rechtbank te Zwolle vernietigd. Dit college achtte niet be wezen, dat het beveiligingssysteem van de spoorwegen op het tijdstip van het ongeluk op de juiste wijze zou hebben gefunctionneerd. Deelnemers gewestelijke kampioenschappen Aan de gewestelijke kampioen schappen hoofdklasse libre, die van daag in het Nederlands Koffiehuis te Middelburg een aanvang nemen, ne men de volgende biljarters deel: J. v. d. Kaa uit Kaatsheuvel; J. Nispen uit Bergen op Zoom; J. v. Lith uit Den Bosch; C. Verhagen uit Waalwijk; N. Bakker uit Eind hoven; J. Hendriks uit Oss; J. Eg- germont uit Ovezande; A. v. Don gen uit Dongen. De keuze-commissie van de K.N.V.B. heeft het Nederlands B-elftal, dat op 19 Mei te Bazel tegen Zwitserland uitkomt, als volgt samengesteld: Doel: Feijt (Wil lem II); Achter: Visser (Xerxcs) en Bos kamp (Amsterdam); Midden: Verhoeven (Xerxes), Van Houten (Amsterdam), aan voerder en Van Dijk (Ajax); Voor: Van Overbeeke (NAC), Schouten (Holland Sport), Roosenburg (Sneek), Brusselers (PSV) en Geel (SW). De ,yE-55" nadert met rasse schreden zijn voltooiingEen kijkje in de Ener giehal afdeling Rijn- en zeevaart de kegels stellen de Zwitserse Alpen voorwaaruit de Rijn ontspringt. Zij zijn door vier kunstenaars met schil deringen versierd, tul. door Co Berse- rink, Nico WijnbergGeert Romyn en Henk de Vos. Strafvervolging gevraagd In zaak van r.k. huwelijk. Mevrouw F., de te Amsterdam wonende wettige vrouw van de man die in Januari j.l. te Haarlem een R.K. kerkelijk huwelijk liet vpltrek- ken tussen hem en een andere vrouw, heeft bij de officier van justitie te Haarlem een klacht wegens overspel ingediend tegen haar wettige echt genoot en de vrouw met wie deze thans te Haarlem samenwoont. Zy heeft de officier van justitie gevraagd, tot strafvervolging tegen deze twee mensen over te gaan en in deze vervolging ook degenen te be trekken die aan het totstandkomen van dit huwelijk hebben medegewerkt of het hebben goedgekeurd. Op last van de procureur-generaal te Amsterdam is thans ook een jus titieel onderzoek ingesteld in de zaak van het R.K. huwelijk dat in Mei 1954 in een kapel aan de Hoofdweg te Amsterdam is voltrokken tussen een man en een vrouw van wie de eerste nog steeds wettig gehuwd is met een andere vrouw. Ook in dit geval was het wettige huwelijk niet door echtscheiding ont bonden. „DE KERK IN VERANDERDE WERELD" Teleurstellend aantal nieuwe aanmeldingen De schooldag van de Theologische Hogeschool van de Geref. kerken te kampen werd Donderdag gehouden in de Burgwalkerk, die tot de laatste plaats bezet was. De morgenvergadering werd o opend door ds. P. N. Kruyswïjk uit Ouderkerk a. d. Amstel. Hierna sprak ds. W. A. Wiersinga te Baarn over het onderwerp „de kerk in een ver anderde wereld". Ds. Wiersinga gaf eerst in enkele lijnen die veranderde wereld aan. De toegepaste wetenschap en de ontwik keling der. techniek maken de mens schijnbaar oppermachtig in deze industrialiseerde maatschappij. „Er zit in dit alles een geweldige dynamiek, maar wij moeten" volgens spreker „ook het vele goede zien, dat deze ontwikkeling aan werkverrui ming en welvaart schenkt. Er zijn ook schaduwzijden; dit dynamisch in- dusti-ialisatie-proces schijnt een dwin gende gang van zaken te zijn, die de enkele zakenman of boer niet meer kan overzien. Dit alles vormt vooral een bedrei ging voor de arbeiders met de deelar beid in het gemechaniseerde produc tie-systeem.De persoonlijke verant woordelijkheid dreigt weggedrukt te worden. De grote vraag waarvoor wij staan is: hoe brengen wij de moderne mens in deze samenleving met zijn massï- ficerende tendenzen tot een bewust erkennen en dragen van zijn persoon lijke verantwoordelijkheid en hoe be waren of hervinden wij de geestelijke vrijheid". Ds. Wiersinga wees allereerst op het bewaren en versterken van het gezin als de meest natuurlijke ge meenschap. Verder zal de kerk zich als een echte gemeenschap hebben te beto nen en de collectiviteit moeten bre ken door: parochievorming in de gro te steden, het samenbrengen van kleine groepen in buurt- en bijbel den worden gehouden, terwijl ds Lin deboom Zondagmorgen 22 Mei a.s. te Zwyndrecht een herdenkingsrede zal uitspreken. NED. HERV. KERK. Bedankt voor IJselmuiden H. Goed hart te Middelharnis. Benoemd tot vic. te Eefde (Geld.) A. A. Bos, cand. te Middelbrug. GEREF. KERKEN. Beroepen te Nieuwerbrug S. v. d. Veen, cand. te Groningen. Tweetal te Apeldoorn J. G. Adema te Rotterdam-W. en G. Meynen uit Hilver sum. Beroepen te Dieren H. B. Weyland uit •Hasselt. GEREF. KERKEN ART. 31 K. O. Tweetal te Heemstede B. Geuchies te Wapenveld en C. P. Plooij -te Driesum. Aangenomen naar Gees J. Mulder, cand. Kampen, die bedankte voor Hijken, Rozenburg. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Amsterdam-Oost C. Ver- hage te Broek onder Akkerwoude. Bedankt voor Gouda H- U. Westerterp te Luiten a. d. Dedemsvaart. REMONSTRANTSE BROEDERSCHAP. Bedankt voor Amsterdam W. Tjalsma te Groningen. GEREF GEMEENTEN. Bedankt voor Driebergen H. C. van der End te Werkendam. kring en het beleggen van samen komsten in tie grote steden en in dustriecentra van leden met eenzelf de beroep". Prof. dr. G. Brittenburg Wuth gaf een overzicht over het afgelopen schooljaar. Het totaal aantal studen ten bedraagt 100, terwijl zich tien nieuwe studenten lieten inschrijven, een aantal, dat wel enige teleurstel ling hoeft gewekt. Donderdag heeft een aantal leden van de Middelburgse zwemclub Luctor in het nieuwe zwembad de voorberei dingen getroffen voor de openings middag, Zaterdag a.s. O.a. werd het bassin ingericht. Begrijpelijkerwijs konden de zwemsters en zwemmers die tóch te water moesten de verleiding niet weerstaan de spring- toren eens te proberen (Foto P-Z.C.) Tweetal Zeeuwse K.N.V.B.- elftallen samengesteld Voor wedstrijden tegen Britse F.C. Folkestone op 4 en 5 Juni a.s. De Keuze Commissie van de K.N. V.B., Afdeling Zeeland heeft twee Zeeuwse K.N.V.B.-elftallen samenge steld voor wedstrijden tegen teams van de Britse profclub Folkestone F.C., die ook dit jaar weer, zoals reeds gemeld, een bezoek aan onze provincie brengt. Het eerste elftal zal op Zondag 5 Juni in Goes uitko men tegen het A-team van de En gelsen, het tweede bindt op Zater dag 4 Juni in Hulst de strijd aan met het B-team van de Folkestone F.C. De opstelling van eerstgenoemde Zeeuwse ploeg luidt als volgt: doel: P. Baart (Vlissingen); rechts back: J. de Waal (Vlissingen), links back: P. Barten (Vlissingen); midden: rechtshalf: P. Weststrate (Vlissingen), spil: A. Schinkel (De Zeeuwen), linkshalf: A. van Ryswy'k (De Zeeuwen) voor: rechtsbuiten: E. Sandrinl (Terneuzen), rechtsbinnen: K. Din- gemanse (Vlissingen), midvoor: H. Neefs (Hulst), linksbinnen: J. Kolijn (Middelburg, linksbuiten: P. v. d. Schraaf (Vlissingen). Reserves zijn :J. A. van de Vree- de (Middelburg). A, Wijgman (Vlis singen), A. Vogel (Middelburg), J. Keulemans (RCS) en R. Moens (Goes). De tweede ploeg is als volgt sa mengesteld: doel: J. Zwartepoorte (Goes), rechtsback W. Boone (Hulst), links back W. Jansen (Corn Boys)rechts half: P. Stroo (Zeeuwen), spil: W. Struiwigh (Vlissingen), linkshalf: L. Leunis (Terneuzen); voor: rechtsbuiten: W. Beukert (Zeelandia), rechtsbinnen: S. Jansen (Terneuzen), middenvoor: L. van Dorselaar (Hulst), linksbinnen: J. C. Lindenberg (Goes), linksbuiten: F. van Hercules (Middelburg). Reserves zijn: L. Wïllaert (Clinge), A. Bosdijk (Middelburg), J. Stokman (Axel), C. de Noorjer (Vlissingen) en J. Jonkman (Axel). Een aantal talentrijke Duitse amateur- baanrenners is deze week op de wieler baan te Keulen verzameld om deel te nemen aan een door de Duitse Wieler bond georganiseerde cursus voor sprin ters. Deze cursus, die tot Zaterdag duurt, wordt geleid door de Engelsman Reg Harris, de Nederlander Jan Derksen en de Duitse sprinter Werner Potzernheim. Er wordt, behalve aan het rijden zelf, veel aandacht besteed aan de theorie en aan de tactiek, welke bij baanwedstrijden te pas komt. De drie „leraren" nemen Zondag deel aan internationale wedstrij den te Bonn. Tijdens internationale bokswedstrij den te Miiaan heeft de Nederlandse half- zwaargewicht Wiliy Schagen in de twee de ronde door knockout verloren van de Italiaan Lorenzo Rocci. De Tsjechische -athleten, omil Zatopek en Josef Dolëzal, zullen Zaterdag 14 Mei te Praag aanvallen doen op twee wereld records. Zatopek wil het wereldrecord op de 10.000 meter, dat met 28 min. 54.2 sec. op zijn naam staat, op 1 Juni 1954 te Brussel gemaakt, verbeteren en Jozef Doïezal zal zich toeleggen op de 20,000 meter snelwandelen. ANTWOORD AAN DE KAMER Verschuivingen binnen de 502 millioen mogelijk (Van onze parlementaire redacteur), De uiteenzettingen van de ministers van financiën en van economische zaken alsmede van de staatssecretaris van financiën hebben gistermiddag in de Kamer geen opklaring gebracht. Nu vormen de belastingontwerpen geen reële bedreiging voor het voortbestaan van het kabinet, hetgeen wel het geval is met de huurkwestie. Klaarheid hebben de redevoeringen in zoverre gebracht, dat opnieuw verzekerd is, dat de regering met de belas tingverlaging niet verder wil gaan dan zij in de ingediende wetsontwerpen heeft voorgesteld. Met een totaal van 502 millioen is de uiterste grens be reikt. Wenst de Kamer verschuivingen binnen het totale bedrag der belas tingverlaging dan is minister v. d. Kieft bereid deze in overweging te nemen, mits deze de 502 millioen niet overschrijdt en de vérhouding van de verlaging van de directe- en van de indirecte belasting niet gewyzigd werd. De staatssecretaris van financiën, dr. v. d. Berge, constateerde, dat er in de Kamer grote overeenstemming bestaat over ae verdeling van de be schikbare 500 millioen gulden. Ver schil van opvattingen van enige be tekenis zag hij alleen bij de heren Hofstra en Lucas. Eerstgenoemde toonde zich n.l. voorstander van de lagere en middengroepen en de heer Lucas pleitte voor de verlaging van ''e vennootschapsbelasting. Controverse. De controverse tussen regering en Kamer, die ten aanzien van de belastingverlaging duidelijk aan het licht getreden was, gold de vraag of er in 1955 en in de vol gende jaren voldoende financiële ruimte is om de belastingen met meer dan ongeveer 500 millioen gulden te verlagen. Ja, zeiden de heer Lucas en enige andere afge vaardigden. Nee, aldus minister v. d. Kieft. Veel indruk maakte de bewindsman echter niet en wel omdat men zijn beramingen in twijfel trok. De bewindsman staafde zijn gema tigd optimistische visie op de toe komstige economische ontwikkeling, die geen gelegenheid zal laten tot gekke financiële sprongen met ver wijzing naar een aantal verschijnse len, die tot waakzaamheid nopen. Hij was daarbij niet altijd even gelukkig en had van de financiële experts nog al wat interrupties te verduren. Wat de vennootschapsbelasting aangaat, hield de heer v. d. Kieft vast aan een verlaging van 43 een percentage, dat hy redelijk en niet te hoog achtte. Voet bij stuk. aartje Burgerhart is met de jaren niet onder op ge- worden. In haar tegen woordige verschijnings vorm ziet ze er zélfs frisser uit dan vijftig jaar geleden, toen de Wereldbibliotheek N.V. haar activiteit begon met de uitgave van deze eerste oorspronke- lijke Nederlandse ro man over een even echt Hollands meisje. Nu kostte de „Sara Bur gerhart" van vijftig jaar geleden slechts enkele dubbeltjes en de laatste uitgave, zoals die te zien is op de tentoonstelling van boe ken, die de vijftig-jari ge Wereldbibliotheek houdt in de Haagse boekhandel van Stoc- kum, kost enkele gul dens. Deze tentoonstelling, die een beeld geeft van wat de Wereldbiblio theek deed in de af ge- lopen vijf tig jaar, werd gisteren geopend door ae voorzitter van de Wereldbiblotheekver- eniging, prof. dr. J. J. Hanratli. -Nadat de gastheer van de ten toonstelling, de heer H. Jacoby, met een woord van hulde aan de We reldbibliotheek had ge sproken, hield prof. Hanratli zijn openings rede. Daarin gaf deze een overzicht van ontstaan, groei en werkwijze van de Wereldbibliotheek waarin hij onder meer opmerktedat de We- reldbibliotheek nu nog steeds even levend is als vijftig jaar geleden. Hy wees erop, dat men zich steeds heeft aan gepast aan de geest van de tijd, zoals bij voorbeeld blijkt uit de serie avontuur en tech niek, lectuur voor jon geren die een goed te gengif voor de beeld roman kan zijn. Aan het slot van zijn rede zei spreker, dat de We reldbibliotheek in de Vijftig jaren van haar bestaan een cultureel monument heeft opge bouwd én dat hy*er trots op was dit. monu ment, zoals dat in de tentoongestelde boeken vorm heeft, te kunnen onthullen. Tot de belangrijkste uitgaven van de We reldbibliotheek behoort de Vondeluitgave. Daarnaast zijn op de tentoonstelling o.a. te zien verschillende uit gaven van „De Witte" van Ernest Claes. In totaal werden van dit populaire Vlaamse boek zoveel exemplaren door de W.B. uitgegeven, dat er een stapel van te maken zou zijn van vijf tien Eifféltorens hoog. Prijzen steenkolen niet verontrustend Minimale verhoging Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Gerbrandy betreffende de prijsontwikkeling van steenkolen heeft de minister van economische za ken schriftelijk het volgende geant woord: Erkenende, dat de gestelde feiten grotendeels juist zijn, is de minister niet van oordeel, dat deze mogen wor den gezien als symptomen van een zich voortzettende ontwikkelings gang. Hoewel hij uiteraard de gesig naleerde prijsverhogingen, die buiten de invloedssfeer van de Nederlandse regering liggen, betreurt is de minis ter daarop niet bevreesd voor reper cussies in zake de handhaving van het loon. en prijspeil. De verhogingen in de huisbrandsec tor beïnvloeden het huishoudbudget met minder dan 0.3 pet, terwijl ten aanzien van het industriële verbruik kan worden gesteld dat voor ca 70 pet. van de te verbruiken kolen de prijs gelijkblijft of slechts minimiaal wordt verhoogd. Bovendien mag wor den aangenomen, dat een deel van de industrie nog mogelijkheden heeft om door opvoering van de brandstoffen- economie de opgetreden prijsverho ging geheel of gedeeltelijk te compen seren. Voor eierbriketten is het niet juist om met ingang van 1 Mei 1955 van een prijsstijging van 50 tot 55 cent Eer hl te spreken. In de Nederlandse ehoefte aan eierkolen wordt nl voor zien door aanvoer van Nederlands, Duits en Belgisch fabrikaat en elk van deze fabrikaten heeft zijn eigen prijs. De prijsstijging voor de eierko len zal naar gelang de herkomst sterk De kansen voor de fracties, die een huurverhoging van 10 over de ge hele linie verlangen, kwamen er som ber voor te staan. Niet alleen gaf de minister te kennen, dat by verwer ping van de huurwet een verande ring van de belastingvoorstellen zou moeten volgen, maar ook wees hij een algemene verhoging van tien procent van de hand, omdat daarmee 80 k 90 millioen gulden gemoeid is, een bedrag dat hy niet uit zijn vest zakje kon toveren. Ook nam hij elke illusie weg, dat in de sfeer van de omzetbelasting wat te bereiken valt. De regering handhaaft ook de gedifferentieerde verhoging van de huren. Als man en vrouw werken. De staatssecretaris, dr. Van den Berge, verdedigde uitvoerig de belas tingvoorstellen van de regering. Hij zegde toe met een nota van wyziging te komen voor iets gunstiger rege ling" voor de berekening van het be lastbaar bedrag als man en vrouw elk een zelfstandig inkomen hebben. Minister Zijlstra tenslotte zette uit een, dat de regering overwegende be zwaren heeft tegen een loonsverho ging als compensatie van de huurver hoging. Zelfs een loonsverhoging van één procent zal zij moeten afwijzen, ook al omdat zij allerlei sociale voor zieningen met veel administratieve rompslomp op uiterst korte termijn zou meebrengen. Hij gaf te kennen dat de regering weet, dat aanpassing van de prijzen aan het buitenlandse prijspeil' ge wenst is. Waar deze academische wijsheid eindigt, zo waarschuwde hy, begint het practische beleid en wat dit betreft wenst de regering, zo bleek duidelijk, de lonen en de prij zen voorlopig nog vast in de hand te houden. uiteenlopen. "Rekening houdende met de mate, waarin uit de verschillende bronnen in de Nederlandse behoefte zal worden voorzien, zal de prijsstij ging in doorsnee j' 0.30 a 0.40 per hl bedragen. Dr ir Willem Hupkes vierde 75e verjaardag Nog steeds zeer actief. Dr. Willem Hupkes, oud president directeur van de Nederlandse Spoor wegen, heeft gisteren zijn 75ste ver jaardag gevierd. Hij verwierf vooral bekendheid als leider van de Nederlandse Spoorwe gen. In de moeilijke jaren in de ge schiedenis van dit bedrijf heeft hij zijn stempel gedrukt op het Neder landse spoorwegwezen. Mede dank zij zijn andere activiteiten werd hij een nationale figuur. Als huldebetoon aan de activiteit van de heer Hupkes werd een spoor wegbrug bij Zaltbommel naar hem genoemd. De Technische. Hogeschool te Delft onderscheidde hem met het eredoctoraat. De heer Hupkes werd 12 Mei 1880 in Arnhem geboren. Na de H.B.S. al daar, doorliep hy de Technische Ho geschool in Delft, waar in 1904 het ingenieursdiploma werd behaald. In datzelfde jaar werd ir. Hupkes be noemd tot adspirant ingenieur bij de N.IJ.S.M. te Arnhem en Amsterdam. In 1927 volgde zijn benoeming tot hoofddirecteur van het materieel en in 1934 tot chef van de dienst van tractie en materieel. In de periode van 19381945 was hij directeur van de N.S. Na deze tijd werd dr. ir. Hupkes voor tal van andere functies ge vraagd en deze bekleedt hij nog steeds met de activiteit, die hem eigen is. Zijn naam zal onverbreke lijk verbonden blijven aan het grote bedrijf der Nederlandse Spoorwegen. Dr. Hupkes bezit ook de Medal of Freedom with Silver Palm, een on derscheiding, die hem verleend werd voor zijn werk tijdens de bezetting en als leider van de Spoorwegstaking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 6