E55, nu nog grote chaos, maar volgende week op tijd gereed Kostenverdeling waterwegen is onvoordelig voor België Een BOEKJE voor VRUDAG 13 MEI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Bouw van Zeeuwse paviljoen is reeds ver gevorderd (Van een onzer verslaggevers) DE GROOTSTE CHAOS, die er op dit moment in ons ordelijke Neder land is te vinden, is het tentoonstellingsterrein van de Rotterdamse E-55. Duizenden en nog eens duizenden lieden in allerlei soorten en variëteiten zyn op enkele vierkante kilometers bijeengebracht om er de meest uiteen lopende dingen te bedrijven, terwijl velen van hen werktuigen bedienen, die een hels lawaai maken. Er zijn schilders van allerlei allure: Karei Ap pel, die met brede gebaren wonderlijke wandschilderingen staat te plegen, en enkele meters verder een bedeesd jongmaatje, dat ernstig en vol over tuiging deurposten in de verf zet. Er zijn monteurs met vastberaden blili en grote lasapparaten, voorts vrachtauto-chauffeurs, die rondkijken alsof ze meer van de wereld hebben gezien, verder nette heren met imposante werktekeningen plus een hoge bloeddruk, alsook beleefde doch niet on aardige meisjes, die inlichtingen verstrekken. Men struikelt vervolgens over tientallen, neen honderden bekende en vreemdsoortige voorwerpen, die op een bepaalde plaats moeten staan, maar voorlopig even naast die plaats zijn gezet, men ontmoet daarna journalisten, die beduusd en ge schrokken een weg zoeken door deze ontembare energie en tenslotte is er ook De Grote Figuur, de man namelijk, die van dit alles de leiding heeft: Jacques Kleiboer, Nederlands Organisator Nummer Eén „Een chaos, ja, daar lijkt het nog op" verklaart hij instemmend, maar onmiddellijk voegt hij er aan toe: „We komen op tijd klaar! Als vol gende week de Koningin de tentoon stelling opent, is alles in orde. Die schijnbare wanorde is niet te vermij den en ik zou het ook niet anders wil len. E-55 betekent immers Energie- 55. En energie is dynamiek en de dy namiek trilt hier in de luchtEn Kleiboer wrijft zich vergenoegd in de handen. Het valt niet te ontkennen, dat het hier wel allemaal erg dynamisch aan doet op deze E-55. De ontwerper van het Zeeuwse paviljoen, ir. N. Luning Prak uit Vlissingen, die de laatste week dagelijks op de terreinen van deze grootscheepse expositie aanwe zig is, is ook al aangestoken door de ze geest van onblusbare energie. „Deze E-55 heeft de allure van een grote wereldtentoonstelling, ver mengd met wat Nederlandse Jaar beurs", zegt hij. „Natuurlijk lijkt het nu nog, alsof men er niet op tjjd klaar komt, maar dat is maar schijn. Op de openingsdag is alles gereed, zeker het Zeeuws paviljoen, want met de bouw zijn wij ver op het sche ma voor!" Het is overigens niet eenvoudig om dit Zeeuwse paviljoen op het enorme terrein te vinden, vooral niet omdat de deelneming van de provincies in verhouding tot het geheel, betrekkelijk gering is. Voor Zeeland is in een der gebou wen een achterwand gereserveerd, vlak achter het Brabantse pavil joen van de kunstschilder Her man Rademaker. Deze kunste naar, gistermiddag hard aan het werlc, compleet met baard en ba ret. heeft zijn ontwerp een wat transparant karakter gegeven, waarvan het Zeeuwse paviljoen profiteert. Maar nogmaals: in het kader van het geheel is deze Zeeuwse deelneming uiteraard slechts een „speldeprik". Reeds eerder hebben wij de Zeeuw se stand uitvoerig beschreven, zodat thans met een schematische'aandui ding kan worden volstaan: in het midden een scheepswand, waarin een opening met een diorama van het Vlissïngse strand, voorts twee grote foto's, één genomen van de dijk bij Yerseke met het zicht op de oester putten, één genomen van een politie- Postduiven naar de E 55. Meer dan 3000 postduiven zul len uitvliegen naar alle wind streken van Nederland, op het moment, dat de E 55 officieel wordt geopend. Zij worden ge lijktijdig losgelaten op het z.g. „Elfprovinciën-plein", direct na dat de vlaggen zijn gehesen. De avond tevoren arriveren uit el ke provinciale hoofstad 3000 duiven op het Station-Noord in Rotterdam. De E 55 heeft voor deze elf hoofdsteden plaquetten beschikbaar gesteld, die later in wedvluchten als prijzen kunnen gelden. LICHT. Beambten van de electri- sche centrale in Zuid-Wales vroegen kort geleden aan een 70-jarige vrouw of ze niet in haar schik was met het pas in haar berghut aangebrachte electrische licht, waarop de oude vrouw trouwhartig antwoordde: „Oh ja. ik maak altjjd licht om beter te kunnen zien als ik mijn olielamp aan steek". EIEREN LEGGEN. Een naar het Westen gevluchte Bulgaar vertelde, dat hij kort geleden in de vroege mor gen door een Bulgaars stadje liep en in het portaal van het stadhuis een kip ontdekte, die met een touw om de hals daar was opgehangen. „Op een papier dat naast de kip was bevestigd las hij „Ik heb besloten aan mijn leven .een eind te maken omdat het mij niet mogelijk is het aantal eieren te leggen dat "de staat van mij vordert". KELLNERHam Hamen is in Ko penhagen een hekend kellner. Te zij ner ere werd hij zijn 25-jarig jubileum een groot diner gegeven. Na afloop daarvan werd hem door een vertegen woordiger van een der ministeries ge vraagd of hij tevreden was. „Dank U, zeer'tevreden", zei Hans. „Zeg mij eens in vertrouwen wat uw vurigste wens is", hield de ambtenaar aan. „Ja ziet U, ik heb in al die jaren steeds gewenst, dat mijn gasten thuis hun maaltijden zouden gebruiken en mij de fooien per post toezenden". vaartuig met het licht op Terneuzen. Voor deze laatste plaat is een deel van een jacht aangebracht, vervaar digd door de jachtwerf Vermeulen uit Terneuzen, voorts voor de foto van de Oosterschelde een soort zee water-aquarium met opgezette zee dieren, verder het Middelburgse stad huis „in buizen" en tenslotte een groot driedimensionaal diagram, dat de weg van de landbouwproducten van het bedrijf via de boeren-coöpe- raties naar de consument symboli seert. Deze consument is voorgesteld door een figuur, waarvan de romp gevormd wordt door een soort kast, waarin de landbouwproducten zijn tentoongesteld. De scheepswand is door „De Schel de" geleverd en is reeds evenals een symbolische scheiding tussen wa ter en land van perkoenpalen op zijn plaats aangebracht. „Dat was geen eenvoudige zaak", vertelt ir. Luning Prak, „het bleek noodzake lijk de hele achtermuur uit het ge bouw te breken. Pas toen kon met een takelwagen de 1500 kg wegende wand worden opgetrokken In grote lijnen is de vorm van het paviljoen reeds te onderkennen. Schilders zijn thans bezig de kast te schilderen, waarin de Zeeuwse indus trieproducten worden tentoongesteld: glas, hoefijzers, betontegels, vlas, producten van Focus, Vitrite, Algi- nac, textielbedrijven enz. NOG MEER ZEELAND.. Overigens is de Zeeuwse industrie niet alleen op het Zeeuwse paviljoen vertegenwoordigd. Er is ook een gro te inzending „Land uit Water", waar een beeld wordt gegeven van de wij ze, waarop de Nederlander van de vroegste tijd tot nu toe een giganti sche strijd tegen het water heèft ge voerd. En op deze inzending is 38 me ter dijk aangelegd, waarvan de glooi ing wordt gevormd door de bekende „diabolen" van de N.V. de Hoop uit Terneuzen. De dijk zelf kwam tot stand onder leiding van de heer Saarloos, die des tijds als uitvoerder was betrokken bij de dichtingswerkzaamheden van de fa. Volker bij Schelphoek. Maar eigenlijk vindt hy die dijk op de E-55 maar zo-zo, want als Zeeuwse polder mensen komen kijken, zullen ze zon der twijfel hoofdschuddend zeggen: „Dat talud is véél te steilEn de heer Saarloos verzucht: „Zij zouden gelijk hebbenMaar om een dijk te bouwen met een flauw talud had ik minstens een hele zaal nodig ge had Dan is er verder een gezamenlijke inzending van de Nederlandse scheepswerven, terwijl de Koninklij ke Maatschappij „De Schelde" met nog een afzonderlijke stand is verte genwoordigd, waarin enkele impo sante scheepsschroeven zijn te zien, o.a. de omkeerbare Scheldeschroef. Ook deze stands zijn reeds ver ge reed. ONGELOOFLIJK. Dat zijn dan zo enkele Zeeuwse za ken op de E-55, kleine onderdelen van het grote geheel. Kleine onderde len, inderdaad, want wat hier alle maal te bewonderen is, grenst aan het ongelooflijke. „Wil men alles goed zien, dan moet men er drie da gen voor uittrekkenverklaarde de heer Kleiboer. Geen wonder: ruim tevaart (vijf paviljoens, waarin we tenschap en fantasie een groots ge- Westkappels dameskoor naar opening 55. Het „Westkappels Dameskoor" krijgt volgende week Woensdag bij de opening van de E 55 door H.M. de Koningin een belang rijke taak. Als koor uit een pro vincie, die zowel in de oorlog als tijdens de ramp het zwaarst werd getroffen, zal het onmid dellijk na de opening zingen „Holland, o heerlijk land", om aldus te symboliseren, dat ook het zwaarst getroffen deel van Nederland zich weer fier heeft opgericht. Dit deelde ons de organisator van de E-55 mede, de heer Jacq. Kleiboer. Een be langrijk onderdeel vormt ook het hijsen van de nationale en provinciale vlaggen tijdens het spelen van „O, schitterende kleuren van Nederlands vlag" door de Marinierskapel. Deze vlaggen worden gehesen door 12 meisjes en 12 jongens, die op de Bevrijdingsdag 5 Mei 1945 zijn geboren. Franklin Solle- veld, Hulst en Ineke Verschierc, Middelburg, zullen de Zeeuwse vlag hijsen. heel tot stand brachten), Nederland in de wereld, tijdmeting, tweehonderd millioen jaar (met wetenschappelijk verantwoorde modellen van voor historische monsters), gas, delfstof fen, P.T.T., electrotechniek, spoorwe gen, K.N.M.I., bruggen, klokkenspel, kabelbaan, de wereldzee, landbouw hogeschool, cultuurtechniek, rundvee stapel, paarden, veehouders, sociale zorg, landbouw, zuivel, brandweer, havens, sterren en planeten (met een groot planetarium), wereldgondels, scheepvaart, zwembassin, marine, Vijf maanden geëist tegen twee artsen. Ziekenfonds opgelicht. De Officier van Justitie by de Amsterdamse rechtbank heeft gis teren tegen een 32-jarige en een 36- jarige arts uit een plaatsje in Noord- Holland vijf maanden gevangenis straf voor ieder geëist. Terecht stond voorts hun 35-jarige assistent in de apotheek, tegen wie vier maanden werd geëist met een proeftijd van drie jaar alsmede een geldboete van 100. Er waren te hoge declaraties hij het ziekenfonds te Pnrmerend ingediend, waarvan de artsen profi teerden. Men kreeg van een fabriek een preparaat, dat veel goedkoper was dan het tot dusver gebruikte maar niettemin werden de declaraties vol gens de oude prijs ingediend. Het duurdere preparaat werd niet aan de patiënten ter beschikking ge steld. Bij een onderzoek, ingesteld door het ziekenfonds, kwam de zaak aan het licht. Er was 7000 teveel uitbetaald, hetgeen inmiddels is in gehouden van latere declaraties. Uitspraak 26 Mei. vakopleiding, politie, de Antillen, speelfontein, de Gouden Koets, wo ningen, mijnen, banken, geologische klokziedaar een willekeurige keus uit de ontelbare onderwerpen, die op de E-55 zijn te zien. Nu nog een chaos. Maar over een week een groots en levendig geheel, een fascinerend schouwspel in een grootse enscènering. De dynamiek van Nederlands herstel en wederop bouw, ziedaar wat de E-55 de wereld wil tonen. De ontwerper van het Zeeuwse Ezviljoen op de E-55, ir- N. uning Prak uit Vlissingen, geeft een fragment van het model, vervaardigd van het Middelburgs stadhuis, een laat ste kwastje verf. Met de op bouw van het paviljoen is men reeds ver gevorderd. Op de voorgrond ziet men de perkoen palen, die de afscheiding tus sen land en water symboliseren Vier jaar geëist tegen „Gentleman-inbreker" Vier jaar met aftrek van het voor arrest heeft de officier van justitie Donderdag ter zitting van de Am sterdamse rechtbank geëist tegen de 37-jarige vertegenwoordiger J. V. uit Blaricum, die als „gentleman-inbre ker" des nachts per auto door 't Gooi toerde en in vier jaar tijds bijna 100 succesvolle inbraken in alleenstaan de villa's van welgestelde bewoners pleegde. Volgens zy'n eigen verklaring is hem in die tijd een buit van minstens 75.000 gulden ten deel gevallen, mo gelijk zelfs bijna een ton. De verdachte had in het vooronder zoek open kaart gespeeld. Volgens een psychiatrisch rapport speelde hem daarbij mogelijk een zekere ijdelheïd parten. Hij vertelde b.v. hoe hij maandenlang telkens opnieuw bij een rijke Amerikaan inbrak en uit diens colbertjasje des nachts enkele honderden guldens meenam, nooit echter al het geld. Soms nam hij er zijn gemak van en ging beneden in de huiskamer wat glaasjes wijn of andere spiritualiën drinken. Na af loop ruimde hij alles steeds netjes op. Hij beschouwde deze Amerikaan als zijn „melkkoetje". Van het gestolen geld kocht hij zich een wagen, waarmede hg na af loop kalm naar huis reed. Zijn vrouw en kinderen waren van vaders prac- tijken volkomen onkundig. CONCLUSIE BEDRIJFSLEVEN: Minister installeerde werkgroep van deskundigen De Belgische minister van openbare werken heeft een werkgroep van deskundigen inzake de waterwegenkwestie geïnstalleerd, die, naar ver luidt een beroep zal doen op de Zweedse hoogleraar prof. Helmström, een internationaal befaamd waterloopkundige. In samenwerking met het Wa terloopkundig Laboratorium der Schelde te Antwerpen zal worden gepoogd de juiste weerslag na te gaan van de afsluiting der zeegaten op het water peil der Westerschelde, meldt het „Alg. Hbl.". De Belgische Centrale Raad voor het Bedrijfsleven heeft intussen een ad vies verstrekt over de conclusie van het rapport-Van Cauwelaert-Steen- berghe. De Raad is o.m. van oordeel, dat de kostenverdeling van de drie grote werken, Moerdijkkanaal, Stop van Ternaayen en sluis van Terneuzen nogal onvoordelig is voor België. Volgens een door de Raad gemaak te kostenberekening zal het wegnemen van de stop te Ternaayen frs 245 mil lioen kosten, waarvan frs 196 millioen door België te betalen, de werken te Terneuzen zouden het zeer grote be drag vergen van frs 3205 milliard, waarvan frs 2933 milliard voor Bel gische rekening. Het Moerdijkkanaal zal frs 1.6 milliard kosten, waarvan 1348 milliard voor België. De onmid dellijke kosten zouden dus voor Bel gië frs 4477 milliard bedragen of 88.7 pet. van het totaal, terwijl Nederland dat groot belang heeft bij Ternaayen en Terneuzen slechts frs 573 millioen, of 11.3 pet van de totale kosten zou moeten betalen. Moerdijk-Kanaal. Over de aanleg van het Moerdijkka naal gaf de Raad als zijn mening te kennen, dat dit kanaal een der facto- De Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen ontbreekt niet op de nationale tentoonstelling E-55 te Rotterdam. Schelde-memen mon teren een omkeerbare Scheldeschroef. ren is, welke het Rijnverkeer kan be ïnvloeden en kan bijdragen tot het behoud van België's traditionele aan deel in het Rijnvaartverkeer. Indien moest blijken dat het kanaal niet vol doet om dit doel te bereiken, zou men zijn toevlucht dienen te nemen tot het systeem der Rijnvaartpremies, dat volgens de in het advies Van Cauwe- laert-Steenberghe vastgelegde proce dure, contradictoir zal worden vastge steld. De Raad preciseert dat de even tueel nieuw in te stellen Rijnvaart premies de gevolgen van de intrin sieke voordelen van het Moerdijkka naal zouden moeten aanvullen, waar door het Rijnverkeer zonder funda mentele storing tussen de grote havens zal kunnen worden verdeeld. De onmiddellijke voordelen, welke het graven van het Moerdijkkanaal zeker zal opleveren voor de scheep vaart, aldus de Belgische Raad, kun nen op minimum frs 3 per scheepston worden geraamd. Op deze basis kan worden berekend dat de Belgische scheepvaart jaarlijks een bedrag van ongeveer frs 70 millioen zal kunnen besparen. Voor de particuliere sector betekent het Mocrdijkkanaal aldus een inspanning van 5 pet van de te investeren kapitalen. De Raad is van mening, dat dit rentabiliteitspeil be vredigend is. Langs het Nederlandse en Belgische deel van het kanaal zul len industrialisatie-mogelijkheden worden geschapen, wat van belang is, daar in het Antwerpse een grote structurele werkloosheid heerst. De Raad is tenslotte van oordeel dat de nieuwe Schelde-Rijnverbinding niet gepaard mag gaan met een af stand van de waarborgen voor een goede verbinding langs de oude vaar weg, namelijk het kanaal Zuid-Beve land en de tussenwateren. Deze ver binding blijft van grote betekenis voor het Rijnverkeer van de haven van Gent. 9 Het voorlopig nationaal monument op de Dam te Amsterdam zal deze maand worden afgebroken en vervangen door het definitieve gedenkteken, dat men op J 5 Mei 1956 noopt te kunnen onthullen. Uitgeleide Ds buitenlandse diplomaten in Moskou hebben het niet overma tig druk. Ze worden slechts spaar zaam uitgenodigd bij Russische plech tigheden. Contact met Russische mi nisters is er nauwelyks. Maandagavond j.l. echter herinner de minister Molotow zich plotseling, dat er een corps diplomatique in Mos kou bestond en hij nodigde de heren totaal onverwacht uit om Dinsdag op het grote vliegveld van Moskou aanwezig te zijn. Dan konden ze de Russische pre mier maarschalk Boelganin, de minis ters Molotow en Tsjoekow en opper bevelhebber Koniew uitgeleide doen, die naar een conferentie in Warschau vertrokken. Erg opgetogen over deze uitnodi ging waren ae diplomaten niet en sommigen van hen besloten dan ook prompt om zich te excuseren. Dj matige diplomatieke belangstel ling heeft overigens niet verhin derd, dat het vliegtuig met het hoge Sowjet-gezelschap rustig ver trok en even rustig in Warschau aankwam, waar de Russen Woens dag deelnamen aan de openingszit ting van de „conferentie der Euro pese landen voor het verzekeren van de vrede en de veiligheid in Euro pa." Deze openingsbijeenkomst werd ge houden in de grote zuilenzaal van het Radziwill-paleis, een paleis, dat gebruikt wordt door het Poolse mi nisterie van buitenlandse zaken. De eer van het presidium der con ferentie was toegevallen aan de Pool se minister-president Cyrankiewicz. Tegenwoordig waren de eerste mi nisters van acht (communistische) Europese staten wdnneer we al thans Oost Duitsland als een staat beschouwen. De heren waren vergezeld van hun ministers van oorlog en buiten landse zaken. Bovendien waren er verscheidene militaire adviseurs. Alle militairen waren in uniform, behalve de Chinese generaal Peng, die als waarnemer de conferentie bij woont en die een blauw costuum droeg met een tot aan de hals ge sloten jas. Dï openingsceremonie nam slechts weinige minuten in beslag. De heer Cyrankiewicz zei enkele vriendelijke woorden, waarna minis ter-president Boelganin verzekerde, dat de Sowjet-republiek haar buiten landse politiek baseert op het prin cipe van Lenin, die geloofde in het vredige naast elkaar bestaan van volkeren met uiteenlopende sociale systemen. Toen ging de conferentie over in geheime zitting. Het is wel zo ongeveer bekend, wat de heren in deze geheime zitting hebben besproken. Men wil tot een nauwere militai re samenwerking komen en een ge meenschappelijk commando instel len zoals de Navo-landen dat in Pa rijs hebben. Opperbevelhebber van het Oosteu- ropese blok zal waarschynlyk maar schalk Koniev worden, die in de jong ste wereldoorlog tot de meest be faamde generaals van Rusland be hoorde en die bij de opmars naar Berlijn roemruchte wapenfeiten tot stand bracht. Radio Moskou en Radio Warschau stelden him nieuwslezers reeds in de gelegenheid aan de luisteraars mede te delen, dat de oprichting van dit gemeenschappelijk opperbevel het antwoord is op de Westerse agressi viteit, welke zich geuit heeft in de stichting van de Navo en in de her bewapening van West Duitsland. De vredelievende landen, zo on geveer sprak de Poolse nieuwslezer, moeten maatregelen nemen om aan elke provocatie of dreiging het hoofd te bieden en om een mogelijke, plotselinge agressie te kunnen afwe ren. Vermoedelijk zullen de ministers in Warschau behalve over het te sluiten verdrag ook praten over de sterkte van de communisti sche legers en de uitbreiding daar van. Voorlopig neemt men evenwel in Washington en Londen aan, dat de betekenis van de conferentie meer in het diplomatieke, dan in het mi litaire vlak ligt. Rusland wil zich blijkbaar in een zo sterk mogelijke onderhandelings positie manoeuvreren als het straks met de Westerse mogendheden aan één tafel gaat zitten om te praten over de spanning in Europa. Het moet daarom tegenover de Navo wel een soortgelijke organisatie stellen, waarin de Oosteuropese landen zijn verenigd. Dat gebeurt dan nu in Warschau en het gebeurt met groot diploma tiek en militair vertoon. Zo groot, dat de Russische premier zelf naar Warschau ging. Sedert Stalin in 1945 Potsdam bezocht, is het niet meer voorgekomen, dat een Russische pre mier zich buiten de grenzen van zrjn land begaf Dus geniet de Poolse hoofdstad thans wel een heel bijzondere eer!! Bij uitgeverij J. B. Wolters te Gro ningen verscheen „Met naald en draad" door H. F. van der Sluys. Het is een boekje over de beginselen van nuttige handverken en net is spe ciaal bestemd voor hen, die les geven aan beginnelingen en matig gevor derden. Menig pas afgestudeerd on- dei'wijzeres zal van dit werkje een dankbaar gebruik kunnen maken. SPROOKJESVRIENDEN. Uitgeverij Daamen N.V. te Den Haag verzorgde de uitgave van „De vliegende koffer" en 17 andere ver halen door Hans Christian Andersen. Vooral in deze tijd, nu Andersen weer in het middelpunt van de belangstel ling staat, zuilen de in pocket-vorm verschenen verhalen hun weg naar de lezer wel vinden. De vertaling uit het Deens werd verzorgd door Johan Winkler. In dezelfde serie verscheen een her druk van „De commissaris vertelt door" van H. Voordewind. Voor ve len zullen de boeken van deze politie man geen onbekenden meer zijn. DYNAMIEK TRILT IN DE LUCHT Het Wereldgebeuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3