PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Aftreden van minister Witte heeft gevolgen voor kabinet Goes komt een televisietoren ter hoogte van 125 meter PREMIER DIEM MOET ZIJN KABINET UITBREIDEN OVEREENSTEMMING OVER HET OOSTENRIJKSE VERDRAG DE VERWACHT. 198e Jaargang-No. Ill Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 13 Mei 1955 ADVERTENTIEPRIJS 32 ent p«r mm Minimum p advertentie 1 3, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie® (max 8 regels) van 1—5 regels t 1.— Iedere rcgei meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau v. d- Blad' 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2: Zlerlkzee N Bogerdstr 160. tele! 26 WAARSCHUWING VAN DR. DREES Mogelijk overleg tussen regering en Kamercommissie wederopbouw? Minister-president dr. Drees heeft gisteravond de Tweede Kamer een waarschuwing' gegeven in verband met de mogelijke gevolgen van het debat over de huurverhoging en de belastingverlaging. Indien de Kamer het thans uitgestippelde beleid ten aanzien van de huren niet steunt, zal minister Witte de verantwoordeiykheid niet langer kunnen dragen. Dat zou verdere consequenties met zich kunnen meebrengen. Het is niet de bedoeling politieke pressie op de Kamer uit te oefenen, maar het is goed van te voren te zeggen, waar de Kamer aan toe is, wanneer zij een beslissing neemt. Voorts zeide de minister-president, dat een rustig beraad, zo snel moge lijk aan te vangen, tussen regering en Kamercommissie voor de weder opbouw meer kans op een redelijke oplossing geeft dan een moeilijke kabi netsformatie in een minder gunstige sfeer, welke veel tijd pleegt te vergen. Dr. Drees sprak de hoop uit, dat de manier, waarop het kabinet de voorstellen heeft toegelicht tot een beslissing der Kamer zal lei den, welke zowel de zaak waarom het gaat als de algemene zaak van het land ten goede zal komen. Tevoren had de minister-presi dent opgemerkt, dat men de zaak niet te ongunstig moet voorstellen en regeringssysteem niet te veel nadelen moet toedichten. Vaak is niet duidelijk, wat de Kamer wil. Zij moet samenwerken met de regering. Bij de vorming van het kabinet is er al sprake geweest van huurverhoging, even tueel in étappes, met compensa- Dr. Drees: denk om de gevolgen. Perfectie W: De Nederlandse Verening voor Vrij handel is een buitengewoon ac tieve vereniging, die al heel wat publicaties op haar naam heeft staan. Dat ze niet alleen aan de grote vraag stukken van de vrijhandel, maar ook aan de kleine probleempjes aandacht schenkt, blijkt uit het zojuist ver schenen brochuretje over „Klein in ternationalisme," Daarin wordt de starheid gehekeld van de nieuwe douanevoorschriften. Overal ter we reld doen de douane-ambtenaren een oogje dicht, wanneer men uit een vliegtuig of een ander internationaal vervoermiddel stapt en in het bezit is van wat rookgerei of lekkernijen. Niet alzo in Nederland. Wie op Schip hol landt mag slechts 40 sigaretten uit het vliegtuig meenemen. Voor een groter aantal moet hij betalen. Hea is ook zó, dat Nederlanders, die uit het buitenland terugkeren voor niet meer dan 10 aan ge schenken, souvenirs etc. vrij mogen invoeren. Wanneer we zien welke hoeveelhe den goederen Belgische en Duitse toeristen in ons land plegen te ko pen om daarmee naar hun vaderlan den terug te keren, dan steekt de starheid van deze Nederlandse doua nebepalingen wel schril af. 7 at nog erger iser is voor het nauwlettend handhaven van deze starre voorschriften een groot aantal douane-ambtenaren no dig, die hun salaris niet goedmaken! De Nederlandse Vereniging voor Vrijhandel dringt er daarom op aan deze dure en overdreven controle aanmerkelijk te verminderen door in voer beneden een zekere waarde en dat zou dan tenminste 50 of 100 moeten zijn geheel vrij te stellen van invoerrecht. Men kan dan met een vluchtige controle volstaan en men vergalt de Nederlanders, die uit het buitenland terugkeren niet het genoegen van kleine presentjes voor hun huisgenoten. Dit voorstel van de Vereniging voor Vrijhandel verdient algeme ne steun. In de starre douane-voorschriften demonstreert zich een bekend Neder lands verschijnselmen streeft te veel naar perfectie en verfijning'. Daardoor belast men de controle- ambtenaren met een ondankbare taak. In het buitenland streeft men ge meenlijk die verfijning niet na. Daar heeft men de grensvoorschriften ui termate soepel gemaakt en bij de con trole krijgt men de indruk, dat de betrokken ambtenaren alles doen om de reizigers te vrijwaren van onno dige bemoeienis. Moge naar de stem van de „Vereniging vo:r Vrijhandel" geluisterd wordenopdat er een stukje van de „perfectie" zal ver dwijnen, welke aan Nederland onno dig geld kost en overlast bezorgt. ties voor bepaalde groepen huur ders en instelling van een egali satiefonds. Dit is dus niet zo maar uit de lucht komen vallen. Huurbeleid. Ir. Witte, de minister van wederop bouw en volkshuisvesting, constateer de, voordat de minister-president dr. Drees aan het woord kwam, met vol doening de eenstemmigheid over de noodzakelijkheid van de huurverho ging. Het algehele huurbeleid wordt be heerst door het probleem van de af roming der huurverhoging door een bestemmingsheffing of een huurbelas ting. Als men geen oplossing vindt, is het kabinet niet in staat een aan passing te vinden. Het idee van de heer Van Vliet over vertrouwvol beraad met de vaste commissie voor wederopbouw en volkshuisvesting zal de minister gaar ne met gunstig advies aan het kabinet voorleggen. Wat de 15 verschillende huurni- veaux aangaat zeide ir. Witte, dat dit theoretische constructies zijn. Elke huurverhoging zal enige moeilijkheid brengen, maar de schakering voor het huurpeil ziet de minister niet als een belemmering voor de huurverhoging. Opmerkend, dat men een huurver hoging in étappes wil, zeide de minis ter, dat het onderhavige ontwerp een stap in de goede richting is. Men mag deze kans niet laten voorbijgaan. Ten onrechte is een verband in discussie gebracht tussen de hnnrpolitiek en de oplossing van het woningprobleem. Grief. In dit verband zeide de minis ter een grief te hebben jegens de heer Van der Feltz. Deze heeft de mening verkondigd, dat de rege ring niet bewogen zou zijn met het lot der woningzoekenden en niet met hart en ziel werkt aan de oplossing van het woningpro bleem. Deze veronderstelling is onjuist, aldus de bewindsman, die vraagt of de heer Van der Feltz denkt, dat spreker, die dag in dag uit met de woningnood wordt gecon fronteerd, op een koude planeet woont? Het knelpunt van de wo ningnood is het gebrek aan bouw vakarbeiders. Het spijt spr., dat de heer Van der Feltz het senti ment in de discussie heeft ge bracht. De minister deelt mede, dat gewerkt wordt aan een plan om tot een hogere bouwproductiviteit te komen. Eigen lijk is onverdraagbaar de gedachte, dat bij een productie van 65.000 woningen per jaar, de woningnood pas over tien jaar zal zijn overwonnen, waarbij nog niet aan de krotopruiming is gedacht. Vanmiddag wordt gerepliceerd. Drie jaar geëist tegen Groningse advocaat. Voor de arrondissementsrechtbank te Groningen stond terecht de 55-ja- rige mr. ar. J. H. B., vroeger advo caat en procureur in Hoogezand, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan verduistering op zeer °frote schaal. Verdachte zou op bedrieg lijke wijze een bank te Groningen er toe hebben bewogen om hem 18000 uit te betalen, en voorts zou hij aan een faillissement 23510 hebben onttrokken. Verdachte erkende de feiten in het algemeen, behalve de oplichting van de bank. Hij stelde het voor, als zouden door znn onachtzaamheid de diverse geldbedragen zijn verdwenen. Het onderzoek, door psychiaters ingesteld, achtte B. volledig toereken, baar. De officier van justitie ver baasde zich over het ontbreken van schuldgevoel bij verdachte en eiste drie jaar gevangenisstraf met af trek van ae anderhalf jaar, die B. in voorarrest heeft doorgebracht. HET ACCOORD OVER VIETNAM Bao Dai blijft nog in Frankrijk. Op een vergadering van de Britse, Amerikaanse en Franse ministers van buitenlandse zaken, waaraan ook premier Faure deelnam, zyn Frank rijk en Amerika het eens geworden over een gemeenschappelijke politiek ten aanzien van de crisis in Vietnam. Op deze vergadering werd de over eenstemming bevestigd, die Dinsdag avond reeds in beginsel was bereikt. Overeengekomen is verder, dat Bao Dai als staatshoofd van Vietnam in Frankrijk zal blijven, dat het kabinet van premier Ngo Dinh Diem uitge breid zal worden, teneinde het meer representatief voor de onderscheide ne stromingen te doen zijn en dat in Zuid-Vietnam zo spoedig mogelijk verkiezingen gehouden zullen worden om de premier een zo breed mogelijke basis voor zijn acties te geven. Naar verluidt drong Frankrijk te zamen met Engeland er op aan, dat de algemene verkiezingen in geheel Vietnam in Juli 1956 gehouden zou den worden, zoals overeengekomen was op de conferentie van Genève. Te Washington is van Amerikaan se officiële zijde verklaard dat de bereikte overeenstemming niet in houdt dat de Zuid-Vietnamezen, in dien zij dat zouden wensen, Bao Dai niet als hoofd van een constitutioneel koninkrijk zouden kunnen verwerpen bij een toekomstige stemming over de permanente inrichting van de Vietna mese staat. Deze regeling draagt een voorlopig karakter. SSSIS De arbeiders, die in het Dam- plantsoen te Amsterdam bezig zijn met de voorbereidende werkzaamheden voor de op bouw van het definitieve natio nale monument hebben zich de bekende nieuwsgierigheid van het Amsterdamse publiek in dachtig, teruggetrokken achter een soort houten gordijn", dat het gehele plantsoen volkomen insluit. Ontslag aanvaard van Bambang Soegeng. Het Indonesische kabinet heeft in een vergadering, die Woensdagavond werd gehouden, besloten de aanvraag van generaal-majoor Bambang Soe geng om ontslagen te worden uit zjjn functie van chef-staf van de land macht en uit de militaire dienst, te aanvaarden. De voordracht van de minister van defensie voor een nieuwe chef-staf werd eveneens aanvaard en zal aan de president die opperbevelhebber is van de strijdkrachten worden voorgelegd ter beslissing. De minister van voorlichting, dr. Tobing, aan wie gevraagd werd, of de vervanging van de chef-staf van de landmacht een stap was naar de oplossing van de 17 October-affaire, verklaarde: „Deze stap wijst in elk geval in deze richting. Ontwerp van perswet voor Indonesië. De Indonesische minister van voor lichting heeft aan het kabinet de ontwerp-perswet voorgelegd. Wan neer het kabinet gereed is met de bestudering en de wet heeft goedge keurd, zal deze bij het parlement worden ingediend. De Indonesische minister van voor lichting, dr. Tobing, zeide, dat als het ontwerp eenmaal wet zal zijn ge worden, er „vanzelfsprekend geen plaats meer zal zijn voor de buiten landse pers." VREUGDE IN WENEN Beloften van Moskou worden zwart op wit vastgelegd De ambassadeurs van Groot-Brittannië, de V. S., Frankrijk en de Sow- jet-Unie en vertegenwoordigers van Oostenrijk hebben in Wenen gisteren volledige overeenstemming bereikt over alle artikelen van het vredesver drag. De Sowjet-Unie stemde er mee in om de beloften gedaan aan de Oostenrijkse delegatie bij het bezoek aan Moskou, zwart op wit in het ver drag op to nemen. Het meningsverschil over art. 33, handelende over de terugtrekking van troepen, is opgelost door een compromis tussen het Amerikaanse en het Russische standpunt. De ministers van buitenlandse za ken van de V. S. en Engeland heb ben gisteren besloten naar Wenen te gaan voor de ondertekening van het verdrag en een ontmoeting met mi nister Molotow. Scherpe koersdaling op effectenbeurs te Parijs. Sedert Maandag bewegen de koer sen op de effectenbeurs te Parijs zich in steeds sterkere mate in dalende lijn. Woensdag lagen de slotnoterin- gen reeds 20 a 25 onder het peil van tien dagen geleden, maar Don derdag deed zich de tot nu toe groot ste daling voor. Op de officiële loco- markt was de verkoopdruk zo groot, dat slechts ongeveer eenderde van de verkooporders kon worden uitge voerd, terwjjl op de termijnmarkt voor 43 van de 109 aandelen geen no tering kon worden opgemaakt. Ook op de effectenbeurs te New York is reeds gedurende vier dagen een koersdaling gaande. KOLOSSAAL BETONNEN BOUWWERK! Televisiezender voor Zeeland wellicht nog dit jaar gereed Naar wij vernemen, zal de P.T.T. zeer binnenkort in Goes een honderd vijf en twintig meter hoge toren voor de televisie en de radio telefonie doen bouv/en. Het is de bedoeling, dat dit betonnen bouw werk nog dit jaar op hoogte zal zijn. In Goes lcomt een toren met een hoog- De kolossale toren, welke ongetwij feld het beeld in de omgeving zal gaan beheersen, zal verrijzen aan de Polderweg, ten Noordwesten van de begraafplaats. Het ronde, betonnen gevaarte krijgt een middellijn van 11 meter en een hoogte van byna 86 me ter. Daarboven komt dan nog een antennemast van 39 meter. De toren is voor gecombineerd ge bruik bedoeld. In de eerste plaats zal er voor Zeeland een televisie-zender ingericht worden. Een zelfde zender o.m. ook in Roosendaal worden te van 125 meter! Dit gevaarte zal de gebouwd. Wanneer de Zeeuwse Lange Jan in Middelburgdie 87% der in bedrijf komt. zullen de bezit- meter hoog is, nog aanzienlijk in ters van televisietoestellen in Goes en lengte overtreffen! Men denke zich naaste omgeving, voor de ontvangst óp de Lange Jan nog eens een mast waarschijnlijk kunnen volstaan met van 38 meter hoog en dan krijgt men een kamerantenne. ongeveer een beeld van de „wolken- Op ongeveer tachtig meter hoogte krabberdie nog dit jaar in Goes zal zal er een bordes komen, waarop de verrijzen. Foto P.Z.C.) masten voor straalzenders ten behoe ve van de radio-telefonie gemonteerd kunnen worden, Zoals bekend, was er in de rampdagen ook een dergelijke verbinding met Schouwen en Zeeuwsch-Vlaanderen. Door storin gen in de telefoonkabels kon toen het telefoonverkeer langs deze weg gaan de worden gehouden. Voorlopig wor- den de in de nieuwe toren op te stel len straalzenders ook alleen gedacht als reserve-verbindingen. In de betonnen toren zullen verder op ongeveer zeventig meter hoogte drie verdiepingen komen, waarop o.m. de apparatuur en de administra tie wordt ondergebracht, terwijl ook een ruimte voor een reportageafde ling is geprojecteerd. De plannen voor een en ander zijn reeds in een vergevorderd stadium. De aanbesteding zal vermoedelijk niet lang meer op zich laten wach ten. Platina bruiloft in Dinteloord Zaterdag 21 Mei viert het echt paar J. v. d. MerbelTielemans, wonende in de Westachterstraat te Dinteloord, zijn zeventig-jarige hu welijksfeest. Beide echtelieden zijn 93 jaar. Vreedzame ontmoeting Twee Russische straaljagers van het type Mig en een „Shoo ting Star 6" een straalvlieg tuig van de Amerikaanse lucht macht hebben elkaar Don derdag boven Lolland in Zuid-Denemarken ontmoet. Het Amerikaanse toestel was op weg van Hamburg naar Kopen hagen, toen de* Russische vlieg tuigen uit de wolken tevoor schijn kwamen. De „Shooting Star" dook om buiten het be reik der Russen te komen, maar deze groetten het Amerikaanse toestel door een beweging van hun vliegtuigen, alvorens zich te verwijderen. WWVWWWWWAWWWV Dan zullen ook bijzonderheden wor den besproken over de voorgestelde conferentie van de Grote Vier op het „hoogste plan". Men verwacht, dat Molotow het antwoord van Boelganin op de Wes telijke uitnodiging zal overbrengen. De Oostenrijkse minister van bui tenlandse zaken, Figl, zeide dat Zon dag het verdrag ondertekend zou worden. Het vredesverdrag van 1949 is „gestroomlijnd", zo meldt Reuter nog, doordat van de 59 artikelen niet min der dan 12 geschrapt zijn. Dansende politieman. De Weense bevolking heeft het grote nieuws van het ac- coord over het Oostenrijkse Staatsverdrag natuurlijk met onverdeelde vreugde aange hoord. Men begon in de straten te zingen en te dansen en de op winding was allerwege groot. Een politieman danste voor het gebouw van de Geallieerde be stuursraad, midden op straat. Brand in fabriek voor isolatie-materiaal In de fabriekshal van de N.V. Iso- meta, waar isolatie-materialen wor den vervaardigd, is Donderdagoch tend vroeg brand uitgebroken. De Nijmeegse brandweer werd om streeks half zeven gealarmeerd. Het vuur had inmiddels het kan toor bereikt en in de aangrenzende fabriekshal ontwikkelde zich veel rook, waardoor het blussingswerk werd bemoeilijkt. Men slaagde er nog in een aantal flessen butaan- en ace- tyleengas uit de fabriek te verwijde ren, waardoor ontploffingen konden worden voorkomen. Weliswaar werd een voorraad materialen, bestaande uit teer, asphalt en kurk door de vlammen aangetast, doch het ge bouw, een van de negen fabriekshal len in die omgeving, bleef groten deels gespaard, dank zij het optreden van de brandweer. De directie raamt de schade op ongeveer 60.000 gulden. Over de oorzaak is nog niets bekend. TIJDELIJK REGEN. Geldig tot Vrijdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk reeen, late? ook enkele op klaringen. Matige tot vrij krachtige Zuidwes telijke wind, later ruimend naar West. Hogere middagtemperaturen dan gisteren. 14 Mei Zon Maan ZON EN' MAAN. op op onder 20.26 onder 11.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1